Gratulujeme! Kroměříž dostala cenu Kašpárka Don Pabla za cenzuru

„Neschyluje se mezi námi k zásadní neshodě o podstatě demokracie?,“ mračí se ministr v britském sitkomu na intrikánského sira Humphreyho. Ten mu totiž právě řekl, že o některých otázkách by neměl vědět.
Přesně to se nám teď snaží namluvit kroměřížští radní. Zavedli totiž cenzuru.
Jak známo, radnice stáhla z webu usnesení zastupitelstva do roku 2010. Připomeňme, že rokem 2006 končí privatizační bonanza v režii ODS a rokem 2010 pak mimo jiné pokusy pronajmout VaK z dílny ČSSD. Prodeje majetku města zhruba za miliardu korun skončily čtvrtmiliardovou dírou v městské pokladně a příběh VaKu stále není uzavřen. Usnesení z této doby teď zmizela, aby z nich byla odstraněna konkrétní jména, tedy i jména těch, kteří tento majetek nakoupili. Prý v zájmu ochrany osobních údajů.
Za tuto bdělost městu udělujeme významné ocenění. Nejprve nám ale dovolte pár postřehů.
Zaprvé: Směrnice č. 4/2012, kterou rada města letos v červenci zavedla cenzuru, se odvolává na dva zákony. O obcích a o ochraně osobních údajů. Oba staré 12 let. Nejvyšší čas uvést je do praxe. Zvlášť teď, když město sbírá body za závazek zveřejňovat na webu zakázky tohoto vyjedeného krámu. Pokud se však chcete hrabat ve starých usneseních, kdy vzduchem lítaly stamiliony za převody majetku lidem jako [osobní údaj odstraněn], nebo [osobní údaj odstraněn], musíte teď škemrat na úřadě.
Zadruhé: Omezující novela zákona o svobodném přístupu k informacím, proti které protestují občanská sdružení, a kterou už ministerstvo vnitra slíbilo přepracovat, důvodem zavedení cenzury být nemůže. V době schválení směrnice kroměřížskými radními ji ještě parlament neschválil, což, pokud víme, neudělal dodnes.
Zatřetí: Když občanské sdružení Kroměřížan na zavedení cenzury upozornilo protikorupční občanské sdružení Oživení, označila členka Oživení Mgr. Lenka Franková opatření radnice za „příklad špatné praxe.“ Její rozbor se dá shrnout do jedné věty: zákony radnici cenzuru nezakazují, ale ani ji nenařizují. Co z této dvojice zákonných možností si radní vybrali, už víme. Skutečná otázka pro jejich voliče teď zní, z čí hlavy to bylo a proč. Snad se na to nějaký zastupitel brzy veřejně zeptá, když už budem mít na internetu i ty audiozáznamy. Za to si zastupitele platíme.
Začtvrté: Občany Kroměříže radní odsunuli někam na Balkán. Dokonce i bulharský zákon o přístupu k informacím totiž obsahuje taxativní výčet oblastí, v nichž veřejný zájem na přístup k informaci vždy převažuje (dokud se neprokáže opak). Tento výčet obsahuje mimo jiné informace, které „odhalují korupci a zneužívání moci, špatné hospodaření se státním nebo obecním majetkem.“ Jak už zaznělo, ani v Česku neexistuje zákon, který radnici nařizuje tyto informace z webu stáhnout nebo je omezit.
Zapáté: Radní udělali krok proti všem moderním trendům v informování veřejnosti. Ty letos v září shrnula Občanská protikorupční platforma, když připomínkovala zmíněnou kontroverzní novelu. Ve vyspělých zemích se informuje v takzvaném asymetrickém řízení. To znamená, že poskytnutí informace musí vyžadovat co nejméně úkonů a administrativy. Teprve při nutnosti informaci odepřít mohou nastoupit formální procedury. Kroměřížská radnice naopak zavedla formální obstrukce tam, kde byly informace dosud bez problému a všem přístupné na webu.
Zašesté: Kroměřížská radnice bohužel potvrdila, že navzdory slibům připomínají její manýry spíš časy soudruhů z MNV. „S nárůstem angažovanosti občanů, kteří pro veřejnou kontrolu požadují větší množství více sofistikovaných informací, se prudce zvyšuje odpor úřadů k poskytování informací, kultura v této oblasti upadá,“ napsala ve své zářijové zprávě Občanská protikorupční platforma, kterou zastupuje koordinátor projektu Otevřete.cz exposlanec Oldřich Kužílek, Lenka Franková ze sdružení Oživení, Petra Humlíčková za sdružení Zelený kruh a právník Aleš Ziegler z občanského sdružení Brnění. Kroměřížan tento jejich poznatek podepisuje jen pár dní po 17. listopadu.
Jak už jsme předeslali, Kroměřížan se radnici rozhodl udělit historicky první cenu „Kašpárek Don Pablo“ pod záštitou ministra spravedlnosti a podnikatele v nemovitostech Pavla Blažka. Připomeňme si legendární pasáž z jeho stranického projevu a bude jasné proč: „Pokud jde o ochranu demokracie – a teď řeknu něco, co se v galerii nahoře líbit nebude: Budeme se muset vážně zabývat otázkou médií. Teď nemyslím ani tak tištěná, ale myslím internet a podobně, protože to se stává vážnou hrubou hrozbou demokracie ve směru, který je důležitý. Chybí vyváženost svobody slova a ochrany osobnosti.“
A teď vážně. Kroměřížan důrazně žádá zastupitele města, aby se zasadili o urychlené zrušení zmíněné směrnice. A radní, aby neprodleně vrátili na web všechna usnesení v jejich původní a necenzurované podobě. Vás ostatní žádáme, abyste si uvědomili, že jde o vaše právo na informace a vaši svobodu slova, a abyste proto v tomto duchu apelovali na své volené zástupce. Třeba tím, že jim pošlete mail. A abyste v příštích volbách pamatovali, kdo v téhle radě seděl.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

07. 12. 2012 13:37 | Korzár

Alex: To jste mě (mile) překvapil. Posílám virtuální Hi5 :-)
04. 12. 2012 07:12 | Alex

Ano Korzáre jsem zřejmě opravdu vařená žába. Přečetl jsem si zákon č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a dospěl k závěru, že naše radnice opravdu zavedla cenzuru. Omlouvám se za zvou neznalost.
03. 12. 2012 21:38 | Korzár

Podle mě se tahle diskuse skutečně odklonila z kurzu. Tohle město (dobrá, radnice, pane Pálko) se zničehonic rozhodlo omezit a znesnadnit svobodný přístup k informacím mimo jiné ohledně toho, komu před lety střelilo majetek za miliardu. To je cenzura. Tečka. A co je horší, mnoha lidem to tu zjevně vůbec nevadí. Ale čemu se divit v roce, kdy volby vyhrávají komunisti. U mě každopádně bublina Hebnarová definitivně splaskla. Je to loutka.
03. 12. 2012 19:37 | topkám

Chlapi, už toho fakt nrchte. O čem se pak budete hádat v hospodě?
03. 12. 2012 16:22 | Petr Pálka

Vítku Kroutile, ono se tradičně uvažuje o vztahu občan-stát, ale když se ptáš, pokusím se o stravitelnou odpověď. Město pro mě zajišťuje různé služby (školka, základka, odvoz odpadků, kanalizace, voda apod.) a já mu zato platím třeba složitě a zprostředkovaně nějakou formou daně, poplatky (zase je v tom různě zainteresován stát), vychovávám mu budoucí občany-poplatníky (občánky). Město vede jakýsi parlament (zastupitelstvo) a vláda (rada) a hlavou toho všeho je starosta (tka). Na základě předchozích zkušeností, slibů a jejich chování (i podle toho, jak jsou zajišťovány ony služby) vybírám jednou za čtyři roky do zastupitelstva, z něhož vzejde rada města a starosta (tka), své zástupce. Když mám zkušenost špatnou a sliby nelákají, volím příště jiné. Nějak zatím neřeším možnost, že by orgány města narušily v mezidobí má občanská či lidská práva a já bych se řádnou cestou přes zastupitele či jiné úřady (státní, soudní) nedomohl nápravy.
03. 12. 2012 11:09 | Vít Kroutil

Petře, já reagoval na to, že za tou mou větou vidíš onu vyprázdněnou demagogickou floskuli a bojíš, se toho, že by se: "slovo město zařadilo po bok slov "revoluce","strana", "církev" atd. prostě všechna ta slova, kterým se dávaly ony absolutní významy", neboli, že by se (tak tomu rozumím já) slovo město začalo chápat nějak ideologicky. Jak kdo bude vnímat tu větu já neovlivním - to je na čtenáři. Já se ti maximálně můžu snažit vysvětlit jak tu větu vnímám já. Tolik k tomu, kde se vzalo v naší debatě slovo ideologie :).
Mimochodem, ptal jsem se, jak chápeš vztah občan - město ty? Pokud možno nějakou nevyprázdněnou nedemagogickou větou :)
02. 12. 2012 23:04 | Petr Pálka

Vítku Kroutile, od toho jsme lidé, abychom si občas nerozuměli. V pohodě. jinak dodatek, proč ta cena. Ty napíšeš floskuli vyprázdněnou, používanou typicky demagogy, já reaguji obavou z vekých slov padající z různých úst apod. a ty mně napadneš, že někam cpu ideologii za každou cenu, i když slovo ideolologie jsi tam nacpal Ty a ne já. Tož gratuluji.
02. 12. 2012 22:42 | Korzár

Alex: Vy jste přesně ten druh žáby, co se uvaří ve vodě, kterou považuje stále jen za o něco teplejší, až do 100 stupňů. Nepoznáte cenzuru a ty, co ji pojmenují, označujete za shnilé. Shnilý jste vy a to domýšlet věci do jejich důsledků.
02. 12. 2012 20:17 | Katz

To Vít Kroutil: katastr nemovitostí jsem uváděl primárně jako příklad způsobu nahlížení do sbírky listin obsahující osobní údaje. Ano, u nemovitosti na webu zjistíte např. jméno vlastníka a adresu jeho trvalého pobytu, ale pokud Vám nemovitost např. někdo nabízí k prodeji, pak již z internetu nezjistíte, zda např. není zatížena věcným břemenem, co je jeho obsahem a pro koho bylo zřízeno, zda není zatížena hypotékou či jiným zástavním právem, kdo byl předcházejícím vlastníkem, zda k ní není více vlastnických titulů apod., což jsou všechno faktory, které mohou ovlivnit Vaše rozhodnutí nemovitost koupit.

To Lada K: Nikdo vás nenutí debatu číst. Pokud vás unavuje, pak můžete např. péct cukroví na Vánoce nebo dělat jinou záživnější činnost. Nicméně: jak chcete aukcí řešit případ, který jsou uváděl: tzn. když chci z důvodu sjednocení vlastnictví koupit pozemek patřící městu, pod domem, jehož jsem vlastníkem já.
02. 12. 2012 19:44 | Vít Kroutil

Katz: z katastru zjistím jméno i adresu - to je dokonce více než je v zápisu ze zastupitelstva - a je to tam volně k nahlédnutí... prostě ten argument mi nepřijde jako správný. Je to takové domýšlení hrozných scénářů do budoucna ala - přes víkend se v centru ulice neuklízí, zůstávají plné koše, to může způsobit přemnožení potkanů a za chvíli tu můžeme mít mor.... ale Laďa K. má pravdu - nechme už to být.
02. 12. 2012 19:21 | Lada K.

Dlouhodobá realita správy tohoto města dokládá jasné podezření, že nebylo s prodejem majetku nakládáno správně. Na tom se asi shodnete....:-) Docela mne unavují vaše debaty o tom, zda bude nebo nebude zveřejňován nový majitel. Pokud se město samovolně rozhodne někomu konkrétnímu odprodat majetek, tak by měl být stanoven audit/odhad tohoto majetku a město by mělo udělat průhlednou aukci/prodej této nemovitosti nebo jiného majetku (ideální a logické řešení). odpadnou zbytečné diskuze o tom, zda prodej majetku mezi právnickou a fyzickou osobou, mají nějaká zištná pravidla. hospodaření města má stejná pravidla jako hodspodaření obyčejné firmy. jen akcionáři této KM firmy v našem případě vůbec nevidí pod pokličku, což je rozhodně špatně ,ale je to až ten důsledný problém.
02. 12. 2012 19:12 | Vít Kroutil

Promiň Petře, ale občas ti prostě nerozumím.
02. 12. 2012 17:47 | Petr Pálka

Vít Kroutil právě dostal Překrucovačů slov a významů první cenu, gratuluji!
02. 12. 2012 17:19 | Katz

To Vít Kroutil: U katastru nemovitostí zjistíte z webu pouze některé údaje. Můžete si ale požádat o výpis z listin. V tomto případě ale musíte např. prokázat svou totožnost a uvést účel, pro který údaje požadujete, což je podle mne OK. Jestliže se na Vás někdo cizí může „dívat“, je korektní, aby byl „viděn“ i on.
Akciovka při nákupu přeci jen vzbuzuje větší důvěru :-)
02. 12. 2012 16:46 | Vít Kroutil

Petr Pálka: ale to už je na ctěné libosti. Chceš tam nějakou ideologii - dej si ji tam. Já to psal prostě obecně. Proč tam cpát ideologii za každou cenu? Jsme prostě lidi a žijeme a potkáváme se tady. Nuda, nuda, šeď, šeď. Normální život.
02. 12. 2012 16:41 | Vít Kroutil

Katz: ještě jsem zapomněl - na to, aby někdo něco koupil a nevědělo se, že to byl on, nepotřebujete zakládat s.r.o. Stačí najít někoho, třeba s trvalým bydlištěm na radnici na Velkém náměstí a když mu dáte peníza, tak vám to koupí.
02. 12. 2012 16:40 | Petr Pálka

Vítku Kroutile, Katz vyložil hodně za mě. A též bych se obával toho, aby se slovo město zařadilo po bok slov "revoluce","strana", "církev" atd. Prostě všechna ta slova, kterým se dávaly ony absolutní významy. Už vidím, jak se někdo začne bít do hrudi a začne volat: ""Neptej se, co může Tvé město udělat pro Tebe, ale ptej se, co můžeš udělat Ty pro své město!" Nepodezírám Tě, že by jsi se toho ujal Ty:)
02. 12. 2012 16:38 | Vít Kroutil

Katz: a když se to dozví z internetových stránek pomocí katastru, nebo když si zajde na radnici a podívá se do nenanonymního zápisu - tak už je to OK? Pak už nadávat může? Ale máte pravdu, je to pseudoproblém.
02. 12. 2012 16:18 | Katz

To Vít Kroutil: pravdu byste měl, pokud by město mělo u nás charakter izraelského kibucu, tzn. vyrůstalo z principu kolektivního vlastnictví. Tento charakter ale nemá, proto jako fyzická osoba mohu oprávněně trvat na tom, abych z hlediska soukromého práva nebyl diskriminován. V opačném případě bych mohl vznést absurdní požadavek, aby u všech smluv soukromoprávní povahy, které se nějak dotýkají nakládání s nemovitostmi, byly podstatné náležitosti smlouvy zveřejněny a volně zpřístupněny, což by se asi líbilo málokomu, protože by to bylo popřením základních principů, ze kterých soukromé právo vyrůstá již od římských dob.
To Jarda1: copak já vás napadám, že jste to psal? Jen jsem uvedl to, co se v zápisech, pokud si dobře pamatuji, před anonymizací běžně uvádělo.
Nezlobte se, ale trvat na tom, že u fyzické osoby nebudou údaje anonymizovány, je pseudoproblém, který zastírá problémy skutečné. Pokud budu chtít dělat nepoctivé kšefty, nebudu přeci kupovat pozemky a nemovitosti na sebe a tím riskovat, aby všichni o tom jednak věděli, jednak abych o ně mohl v případě průšvihu přijít. Založím si s.r.o , akciovku nebo jinou právnickou osobu, do které si najmu loutky, které budu z pozadí řídit. A primárně se budu snažit ovlivnit to, co je pro můj zisk podstatné, tzn. to, aby vypsané podmínky města byly pro mne co nejvýhodnější. A ještě se budu smát nad tím, jak se pár „spravedlivých“ křiklounů při četbě neanonymizovanými zápisů z města vzteká nad tím, kde na ty pozemky nějaký Katz vzal, když oni poctivě celý život makají a dokázali si pořídit jen družstevní 3 + 1. Asi to bude pěkný grázl, který si zkrátka dokázal někde nakrást…
Tak nějak mám pocit, že se po podivné trajektorii vracíme do ideologie padesátých let, kdy vše soukromé bylo zapovězeno, kdy se člověk stal veřejným majetkem a kdy kontrola nad druhými nebyla fízlováním, ale občanskou povinností.
02. 12. 2012 16:15 | Vít Kroutil

Petře Pálko, jestli není dramatizování spíš toto rozebírání pojmů. Je to tak demagogické, jak budeš chtít. Jak chápeš vztah občan - město ty? (nebudeme dělat že si netykáme)
02. 12. 2012 15:37 | Petr Pálka

Víte Kroutile, takové proklamace, že "město je občanů a ne naopak", zavání politickou nebo občanskou demagogií. To mluvíte o nějaké formě městského státu? Nebo máte na mysli komunitu lidí, kteří si ustavili město a svěřili mu do správy svůj majetek a něco za to tedy požadují? Nebo jde o komunitu, pro níž slovo s významem město je coby pro její příslušníky něčím absolutním? Zdá se mně, že trochu dramatizujete.
02. 12. 2012 14:47 | Jarda1

Kdyby občan Katz pozorněji četl, tak jsem nikde nepsal o tom, že by měla být zveřejněna adresa, ale pouze a jen jméno a příjmení, tak jak to bývalo dříve. Vámi uváděné kuriózní důvody (opravdu jste to myslel vážně???) jako, že by to nebylo pro manželku či dceru překvapením nebo že by se provalilo, že dotyčný má milenku ukazují jen v plné nahotě absurditu výmluv proč to tak být nemá. Děláte jako kdyby ty usnesení na internetu měly čtenost jako Blesk, které hned jakmile se jsou zveřejněny čtou "dobří známí", aby si od vás mohli půjčit nějakou stovku, anonymové, zástupci firem anebo představitelé nejrůznějších spolků a sdružení. To jste asi nikdy nebyl na zasedání zastupitelstva.
Vědět komu se prodává veřejný majetek má a musí mít vždy větší prioritu než to, že to se nemají blízcí z nějakých důvodů dozvědět. A pokud by to mělo být opačně, tak to vždy bude jen vyvolávat dohady co je za tím.
02. 12. 2012 14:28 | Vít Kroutil

Katz: V podstatě s vámi souhlasím. Jen s tím vyjmutím fyzické osoby ze zveřejňování ne. Podle mě není důvod. Pokud chce kdokoli udělat tajný obchod, z jakéhokoli důvodu, ať to nedělá s městem. Manželka holt bude mít radost z dárku předem a milence kupte něco jiného. Ostatně i kdyby v zápisu byl údaj anonymizován, tak stejně má každý právo se to dozvědět - já bych to radši s tou milenkou neriskoval tak jak tak.
Pokud je město občanů a ne naopak, tak by občané měli vědět jak se s jejich majetkem nakládá.
02. 12. 2012 13:55 | Katz

To Jarda1: Problém je v tom, co jsem psal v předcházejícím příspěvku na úvod: rozdíl je mezi veřejnou a soukromou sférou a tím, kde jedna končí a druhá začíná. Město např. prodává veřejný majetek, a proto jako subjekt veřejné správy musí učinit vše pro to, aby prodej byl maximálně transparentní. Potud ale i meze této sféry. Z mého pohledu kupujícího se v případě smlouvy s městem jedná o soukromoprávní vztah, pro mne naprosto identický jako kdybych si pozemek koupil od jiné fyzické osoby Jarda 1 nebo od právnické osoby Jarda 1. Transparentnost není o tom, že druhá strana, v tomto případě fyzická osoba, má zůstat zcela nahá a nést více povinností než by nesla v případě obdobné smlouvy s jiným subjektem. Jak bych mohl být dotčen osobně? Třeba tím, že pozemek chci koupit pro dceru a dát ji ho jako svatební dar nebo chci překvapit manželku a pronajaté prostory od města jí dát k výročí, aby si zde mohla otevřít butik. Zveřejněním informace by asi moc překvapené nebyly. Anebo pozemek nebo prostory vůbec nechci pro ně, ale třeba pro milenku nebo pro milence, což by po zveřejnění asi nešlo. Nebo mohu být dotčen tím, že po podobném zveřejnění se mi poštovní schránka začne plnit vulgárními zprávami od anonymů, letáky firem nabízejících mi služby všeho druhu a prosebnými dopisy od nejrůznějších spolků a sdružení žadonících o podporu jejich bohulibé činnosti. Proč bych měl o to stát? Nebo mi u dveří začnou zvonit dávno zapomenutí „dobří známí“, kteří chtějí půjčit jen pár stovek, což mi přeci nijak neublíží, když mám na to kupovat pozemky. A pokud je slušně odmítnete, rozbijí vám okno a prokopnou dveře. S podobným jednáním jsem se já setkal, vy pravděpodobně ne. Bohužel nežijeme ve Skandinávii, ale v české kotlině. A proč občan Jarda1 potřebuje vědět, že město souhlasí s tím, aby si občan Katz, bytem tam a tam, koupil od města ten a ten pozemek, za takovou a takovou cenu? Aby mi třeba mohl napsat, že jsem pěkný grázl a že s podobnými zbohatlíky by udělal krátký proces?
02. 12. 2012 12:10 | Jarda1

Kaz: Když jednou chcete od města něco získat jako fyzická osoba, tak není žádný důvod anonymizovat vaše jméno, jelikož správa věcí veřejných musí být transparentní. Osobně vůbec nechápu jak by byla dotčena vaše osobní práva, kdyby si člověk na internetu mohl přečíst, že občan Katz koupil od města tenhle a ten pozemek.
02. 12. 2012 10:51 | Katz

Je rozdíl mezi veřejnou a soukromou sférou a mezi právnickou a fyzickou osobou. Jsem zastáncem otevřeného a transparentního přístupu ve veřejné sféře, pokud tím ale nejsou narušena nebo jinak dotčena osobností práva fyzických osob. Otevřeným a transparentním přístupem např. rozumím mít k dispozici veškeré údaje na základě kterých orgány veřejné moci, v tomto případě samosprávy, rozhodují zejména v případě zcizení (např. prodeji) majetku. Při prodeji v rámci výběrového řízení bych chtěl znát nejen to, zda vypsané podmínky jsou rovné či jinak nediskriminační, zda nejsou pro někoho nápadně výhodné či naopak nevýhodné, ale i některé samotné smluvní podmínky, primárně to jak smlouva řeší sankce v případě, kdy ji kupující nedodrží nebo poruší. To, že něco je prodáno konkrétnímu xyz mi ještě nezaručuje, že např. peníze vůbec uvidím. A pokud je neuvidím a já třeba utrpím ještě další újmu, pak je to nejčastěji kvůli špatně napsané smlouvě, u které nepředpokládám, že by ji psala protistrana, tedy xyz. V případě města by za její znění měl být odpovědný konkrétní úředník, odbor, právní audit apod., přičemž by měl být dohledatelný i proces přijetí konkrétní smlouvy (což je dnes zcela běžné např. v rámci elektronické spisové služby, ze které je patrné kdo a kdy např. určité články smlouvy pozměnil či vypustil). Většina typových smluv je dělána podle určitého vzoru a nic nebrání tomu, aby tyto vzory byly zavěšeny na webu a člověk si sám udělal představu jak dobré či špatné město má právníky. Nic z podobných podmínek se ale samozřejmě z nějakého usnesení či zápisu dnes nedozvím, i když tam ale jinak budou všechny identifikační údaje. Pokud se jedná o právnické osoby, nic nebrání tomu, aby byl plně zveřejněn název firmy, její sídlo a další údaje, včetně jmen jednatelů, advokátů, kteří ji zastupují, apod. Pokud bude souhlas se zveřejněním např. kupní smlouvy dán v rámci podmínek výběrového řízení, nic nebrání tomu, aby tyto smlouvy byly následně plně zveřejněny. Radnici zase nic nebrání tomu, aby si podobné podmínky do výběrového řízení stanovila. Pokud se však jedná o fyzické osoby, pak je situace jiná a údaje je třeba anonymizovat tak, jak to dělají např. soudy v rámci i na webu publikovaných rozhodnutí. Pokud budu např. fyzickou osobou a budu třeba vlastnit nemovitost, která bude stát na pozemku města a já, v rámci sjednocení vlastnictví, město požádám o odprodej pozemku a město s tím bude souhlasit (a to za podmínek přijatých pro podobné prodeje - např. prodej za cenu v místě obvyklou), pak nechápu proč mé jméno, včetně bydliště apod. by se mělo někde objevit v nějaké jiné než anonymizované podobě. Znovu opakuji, že se mi jedná o fyzickou, nikoli o právnickou osobu, u které nic nebrání plnému zveřejnění údajů (jako je jméno a sídlo). Každý by pak samozřejmě měl možnost do takto uzavřené smlouvy nahlédnout, nicméně třeba za podobných podmínek jaké jsou např. při nahlížení do sbírky listin katastru nemovitostí.
01. 12. 2012 22:40 | johny

Alex: Argumet částečně beru. Ale myslím si, že spousta lidí, která by to chtěla vědět, má v úředních hodinách MÚ jaksi "na práci něco lepšího" než bojovat s kroměřížským úředním šimlem, třeba jako chodit do práce... Celá veřejná správa se elektronizuje, tak není důvod to nemít na netu. Ale proč to dělat jednoduché, když to může být složité? Proč si tak trochu "nezavrtěti psem"?
01. 12. 2012 17:00 | Alex

Pánové já se DOMNÍVÁM že žádný z vás nešel na radnici s tím že chce vidět ty "vaše cenzurované" materiály. Nebuďte shnilí, zvedněte zadek a běžte na tu radnici. Tak se mě zdá co nemáte na netu to neexistuje. Ne vše co dělá radnice se mě líbí, ale psát polopravdy také není zrovna echt. Domněnky si strčte za klobouk. Fakta pánové, fakta!
01. 12. 2012 10:34 | Korzár

No, teď si čtu ve Wiki o Berijovi, a s tím srovnáním jsem trochu (hodně) přestřelil.. Omlouvám se.
01. 12. 2012 10:27 | Korzár

Pepo 1, jsou to doměnky, ale máme je úplně stejné. Je to produkt té shnilé radniční oposmlouvy, stejně jako ten Berja Dočekal..
30. 11. 2012 18:23 | Pepa1

Já se domnívám, že na té cenzuře bude mít lví podíl i bývalý vysoce postavený policista, kterému nemohou jeho bývalí kolegové přijít na jméno a dnešní tajemník p. Dočekal. Samozřejmě ani pozice kašpárka na provázcích místostarostou Malým voděné Hebnarové nebude bez podílu viny. Zdá se, že stranické zákulisní tlaky a tlaky politiků stojících za výše uvedenými osobami hrají také roli.
29. 11. 2012 17:18 | Vít Kroutil

Předesílám, že nejsem právník. Prošel jsem si stránky UOOU a ve FAQ jsem narazil na tento dotaz a odpověď:

Je jméno a příjmení zveřejňované na internetu osobním údajem podle zákona o ochraně osobních údajů a musí ten, koho se to týká, se zveřejněním souhlasit?
Jestliže jde o zveřejnění jména a příjmení jedné osoby a zdrojem pro zveřejnění není již prováděné zpracování osobních údajů (evidence, databáze fyzických osob apod.), pak nejde o operaci prováděnou s osobními údaji systematicky a takové zveřejnění jména a příjmení režimu zákona o ochraně osobních údajů nepodléhá. V takovém případě rovněž není nutný souhlas dotčené osoby ke zveřejnění jejího jména a příjmení na internetu.
Dodávám: viz zákon o ochraně osobních údajů paragraf 3, odstavec 4 ( http://business.center.cz/busi... )

Mě to přijde, že zápis ze zastupitelstva je přesně takový údaj. Je ve své podstatě náhodého charakteru (leda že by vše bylo nějak řízeno dopředu... ale tak to není, že?) a údaje se dále nijak nezpracovávají...

Ať už je to jakkoli, myslím, že zveřejňování informací týkajících se správy veřejných věcí by mělo být automatické hlavně kvůli Ústavě ČR, v které se v praví:

Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců.


Doufám, že to naši zatupitelé nechápou tak, že občané mají právo si zvolit zástupce a dále už nemusí kontrolovat co tam vlastně dělají.
29. 11. 2012 11:19 | Jarda1

Pokud jsou takové údaje volně dostupné na internetu, dá se to podle Němce příliš snadno zneužít. Jako příklad uvádí seniorku žijící na malé vsi, které někdo na jednání zastupitelstva veřejně poblahopřeje ke kulatinám a zápis z tohoto jednání je pak zveřejněn na internetu: „Jsem hluboce přesvědčen, že když jde popřát někdo babičce, které je devadesát let a žije na kraji obce, a pak jí okrade, že to je na základě informací, které získal z nějakých takovýchto zdrojů," tvrdí Němec. "Protože to musí být člověk, který je v té obci neznámý a mohl využít údajů, kterých si tímto způsobem všiml.“
29. 11. 2012 11:15 | Jarda1

No Úřad na ochranu osobních údajů je fakt co se týče ochrany osobních údajů kanón! Ty jejich argumenty jsou opravdu věrohodné http://www.lidovky.cz/nebrante...
29. 11. 2012 11:07 | Karel

Ano, přesně to mám na mysli. Město to mělo mít dávno v pořádku, zřejmě se to teď někomu hodí do krámu ... nebo si někdo stěžoval. A úřad se probudil.
Normální stav v Kocourkově :-)

Město taktéž zajímavě zveřejňuje informace podle 106ky, všimněte si "díry" mezi 17 a 25 : http://www.mesto-kromeriz.cz/i.... Materiály, které tady před časem zmiňoval p. Dvořáček ml. nejsou na webu města dodnes ... atd. atp.
29. 11. 2012 09:16 | Korzár

Myslíte stanovisko z roku 2004 naposledy aktualizované 2009? To bylo teda opravdu potřeba sofort uvést do souladu. Dělají z nás akorát šašky.
29. 11. 2012 08:54 | Karel

A co se informovat u arbitra případných sporů - Úřadu pro ochranu osobních údajů ?
Předpokládám, že autorovi článku i redakci je toto stanovisko : http://www.uoou.cz/files/stano... dobře známé ....
28. 11. 2012 23:27 | Miloš

Těšte se, pokud Vám odpoví mgr.Nosková. Její kompetence k výkonu zastupitelského mandátu je jedinečná.
28. 11. 2012 23:14 | Petr

Zatím mi nepřišel ani jeden email s odpovědí nebo vyjádřením od někoho z města. Třeba se někomu poštěstilo více.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...