Město kokos nekoupí, stojí moc melounů. Maso na videu ale bude.

Na posledním letošním zasedání neměli kroměřížští zastupitelé moc vánoční „nadělovací“ náladu, když na návrh vedení města neschválili takřka žádný z majetkových. Nejzajímavější z nich se týkal žádosti lékařů adresované radnici na koupi budovy bývalého sídla OV KSČ, pro něž se po celé zemi užívalo přezdívky komunistický kostel (zkráceně kokos), jež nyní známe jako novou polikliniku.
Objekt je ve vlastnictví Ministerstva zemědělství, jež jej chce prodat za více jak 55 milionů. Tak měl stanovit znalecký posudek. Starostka Daniela Hebnarová (ODS) přiznala, že na jednání se zástupci ministerstva jela s nadějí, že by objekt mohlo město získat za symbolickou cenu a tuto absolutně nereálnou cenu, s vidinou kolik desítek milionů by do toho město muselo následně investovat, nemůže akceptovat (v publiku sedící exstarosta Petr Dvořáček konstatoval, že i zadarmo by to bylo drahý). Při hlasování se pak pro koupi nenašel mezi zastupiteli jediný hlas.
Letošní hospodaření města by mělo skončit ve dvou až třímilionovém přebytku. Dle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče mělo město poprvé za několik let vyšší daňové příjmy než v předchozím roce a mělo menší výdaje než bylo plánováno. Příští rok Kroměříž přijde kvůli zavedení rozpočtového určení daní (RUD) doprovodným zrušením dotací přibližně o 15,2 mil. (knihovna, školství), zatímco na druhé straně počítá s příjmem místo ministerstvem financí predikovaných 28,5 milionů se střízlivějším odhadem ve výši 17 milionů. Vede ho k tomu např. zkušenost se zdaněním automatů, kdy kalkulačka ministerstva odhadovala letos příjem pro Kroměříž ve výši 24 milionů, výsledek bude kvůli „mrtvým“ přístrojům asi přibližně poloviční. Krom toho rozpočet počítá i s úvěrem dvacet milionů, přičemž jeho výši ovlivní ještě přesný výsledek letošního hospodaření. Celkově pak rozpočet na rok 2013 počítá s příjmy 395 mil. a výdaji ve výši 378,8 mil.
Po následné pětiminutové pauze, kdy si dva nejmenovaní lékaři z řad zastupitelů ukazovali rentgenové snímky, přišla na řadu i změna jednacího řádu zastupitelstva. Důvodem má být pořízení audio a video záznamu z budoucích jednání. Zastupitelka Miloslava Nosková (ČSSD), kterou jsem za celý rok slyšel asi podruhé promluvit, podala protinávrh, jelikož na minulém zastupitelstvu schválený návrh prý zavedení videa neobsahoval, aby se pořizoval pouze audio záznam. Toto odůvodňovala s tím, že audio stačí a video je něco navíc, video se dá účelově sestříhat a jakmile tu budou kamery (návrh počítal s jednou stacionární kamerou nad vstupními dveřmi namířenou na zástupce vedení města), tak se z věcného jednání může stát show pro některé jedince, zvláště před volbami. Na to ji vtipně odvětil zastupitel Richard Kreml (SZ), že pouze masochista by se díval na jejich jednání. Rovněž tak další ze zastupitelů Pavel Motyčka (KDU-ČSL) namítal, že by to nepřeceňoval a má jít jen o ilustrační záběr. Při hlasování Noskové protinávrh neprošel, když jej místo potřebných čtrnácti podpořilo jen devět zastupitelů, krom Noskové a komunistů, taktéž i třeba místostarosta a senátor Miloš Malý (ČSSD) či radní Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž). Málem však neprošel i původní návrh, když jej podpořil nejnižší nutný počet čtrnácti zastupitelů, což s velkou úlevou kvitoval vedoucí informatik městského úřadu Jan Pšeja, jelikož na základě minulého usnesení zastupitelů již kameru pořídil.
Zmíněná zastupitelka Nosková se pak i stala novou členkou městské rady, kde nahradila rezignovavší europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD). Mezi uváděnými důvody zmiňovala především své časové vytížení. Místní tamtamy uvádějí, že je to však spíše kvůli tomu, že si v radě se svými přáteli, jak se sociální demokraté po revoluci oslovují, moc nerozuměla.
Jinak došlo díky zastupiteli Kremlovi i na téma cenzury usnesení radních a zastupitelů. Výsledek této diskuse, do níž se posléze zapojili i někteří lidé z publika včetně mě, je zhruba takový, že zatímco třeba v případě transformace SMMK by se město nebálo jít do střetu s úřadem, tak zde, kde mu nejde o žádný hmotný zájem, vítězí alibistický přístup.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

17. 01. 2014 16:53 | johny
Tak ministerstvo chce prodávat i za nižší cenu (40 mil.) a už vyhlásilo VŘ.

http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
24. 04. 2013 17:42 | Korzár

Souhlas, hezky Johny..
23. 04. 2013 15:07 | rozumbrada

Jen chci ocenit věcné, rozumné a kultivované názory p.johnyho nejen na toto téma.
23. 04. 2013 13:53 | johny

Kupovat to od ministerstva za 55 mega by opravdu byla hloupost. Na druhou stranu by bylo dost naivní čekat, že řešení u tak velkého baráku v tak malém městě, a v takovém technickém stavu nabídnou tržní mechanismy samy o sobě. Z tohoto pohledu je to tedy potenciální problém, protože pokud se nějak nezmění majetkové poměry, bude poliklinika za patnáct, dvacet let zralá na odstřel. Asi nejlepší by bylo domluvit se s ministerstvem na snížení ceny (všechno jde, když se chce). Město se s lékaři může domluvit, založit třeba společně o.p.s. a udělat nějaký udržitelný business model založený na příjmech z pronájmů. V nejvyšším podlaží udělat třeba vyhlídkovou restauraci jako ve Zlíně v 21, do zbylých pater pak sestěhovat ordinace a kanceláře. Akorát to chce z obou stran trochu invence a aktivity a nevidět to v tom černobílé dychotomii kupovat-nekupovat.

30. 12. 2012 14:45 | Petr Komínek

Pro Katz: děkuji za informaci o výnosu, v tomto případě lze stanovit reálnou výnosovou metodou hodnotu cca 32 mil. Kč (je nutné odečíst nutné náklady dle zákona - cca 20% z výnosu) a dále koeficient návratnosti v této lokalitě max. 9,5, potom lze hovořit o 30 - 34 mil. Kč. Výnosová metoda je pro určení reálné kupní ceny u komerčních nemovitostí vždy nejlepší. Tím však nechci říci, že za tuto cenu je dobré ji koupit, je nutné zpočítat nutné náklady na rekonstrukci a opravy (tedy opravdu nutné a nezbytné pro běžnou úroveň provozu. Ty ale bohužel, neznám.
30. 12. 2012 12:15 | Katz

To Petr Komínek: Znalecký posudek jsem neviděl, proto nevím jakou metodu posuzování ministerstvo zvolilo. V případě, že v dané lokalitě nelze najít podobné nemovitosti (což nelze), pak je možné použít srovnání na základě jiných nemovitosti v podobných městech. A pokud by cenu ani takhle určit nešlo, mohla být použita např. výnosová metoda, kdy např. výnos u této nemovitosti činí při stávající údržbě přes 4 milióny Kč za rok. To, že se kupec zatím nenašel, bude pravděpodobně tím, že výběrové řízení zatím vypsáno nebylo. I když budova v dezolátním stavu není a investice do ní jsou řádově někde jinde než u budovy na Hanáckém náměstí, tak rovněž nepředpokládám, že by byla prodána za odhadní cenu.
30. 12. 2012 10:34 | Petr Komínek

Pro Katz a Tomáš: zdá se, že oba jste z oboru oceňování nemovitostí, oba máte částečně pravdu, ale cena obvyklá se skládá nejen z tří jiných hodnot, které jste neuvedli, ale i mimojiné ze znalosti místního prostředí kde se nemovitost nachází. Pokud byl odhadce z Prahy a snažil se najít obdobnou nemovitost, která se v KM za posledních 12 měsíců prodala, potom ji nenašel. Odhadce, který není z kroměřížska, či aspoň z města obdobné velikosti ale je z Prahy, nebude mít v tomto případě objektivní informace. Vše co jsem napsal, ale neznamená, že cena nemůže být brána jako obvyklá, ano z hlediska toho odhadce jistě, z hlediska člověka z KM NE, je silně předražená a to, že město nekoupilo, je jenom dobře. Za peníze, které by do tohoto "obchodu" včetně oprav vrazilo, by mělo krásnou budovu na Hanáckém náměstí, která tam ale zeje prázdnotou a blíží se její neodkladný zánik. Je sice objemově menší než tzv. KOKOS, ale místo pro lékaře by to po provedení oprav bylo důstojné. Je to můj názor a zda se bavíme o ceně 55 mil. Kč, či 35 mil. Kč, je zcela jedno. Osobně si také myslím, že kdyby to byla cena obvyklá, již by se na budovu vrhlo několik místních milionářů a miliardářů, kteří by ji koupili, ale zřejmě si myslí, stejně jako já, že je cena vysoká.
24. 12. 2012 21:21 | Tomáš

Ono je ale úplně jedno, odkud byl soudní znalec. Co s tím má co dělat, že byl z Prahy? Je to docela pochopitelný a myslím, že co se ceny týče, tak to nemá vůbec žádný vliv. Porovnává se cena podobných nemovitostí, je v tom i koeficient podle velikosti obce, kde se nemovitost nachází. Jinak teda naprostý souhlas s Katzem. A ta budova není zase v tak špatným stavu, to je dost chabej argument, běžte se tam podívat. Město prostě tu budovu nechce, takže pokud chceme my, aby ji město koupilo, musíme se víc snažit a donutit je.
22. 12. 2012 11:58 | Vojta Navrátil

Na zastupitelstvu i padla otázka, zdali ten soudní znalec byl pražák. Byl.
22. 12. 2012 09:48 | Katz

To Korzár: Stát, tedy i min. zemědělství prodává v zásadě za cenu obvyklou, tedy tržní. Co je cena obvyklá, určí soudní znalec na základě posouzení minimálně tří podobných nemovitostí prodaných v průběhu posledních 12 měsíců. Pokud se nenajde zájemce, pak cena může být snižována v rámci jednotlivých kol výběrového řízení. Výsledná částka pak stále nemusí být zajímavá pro město, ale třeba pro někoho, kdo nedaleko centra bude chtít zřídit např. „ubytovnu“, rozhodně ano. Pokud by se tak stalo, pak jsem docela zvědavý, na koho by se svalila vina.
Jet na jednání s cílem, aby ministerstvo nemovitost přenechalo za symbolickou částku, je sice hezký pokus, ale naprosto nesmyslný výlet do Prahy, protože o případném snížení ceny by mohlo rozhodnout pouze ministerstvo financí a nikoli zemědělství.
22. 12. 2012 03:54 | Korzár

Anonym a Pepa1: Přátelé, zkuste si na chvíli představit, jak zakládáte eseróčko, na který si půjčujete 50 mega (za předpokladu, že vám to někdo vůbec půjčí) a kupujete starý velký hnusný barák. Ruku na srdce: skutečně jim "nic nebrání," aby takhle "vesele podnikali"? Jsou to přece taky jen lidi jako já a vy. Tahle cena je prostě podle mě v téhle době netržní, za to to nekoupí nikdo..
21. 12. 2012 15:41 | Pepa1

Pokud by šlo lékařům opravdu o onu budovu s tím, že je to pro ně skvělé a zavedené místo, potom jim nic nebrání v tom, založit s.r.o. či jinou o.p.s. a mohou si vzít úvěr a budovu koupit a vesele podnikat ve svém. Oni totiž by nejraději za naše vydělávali pro sebe do vlastních kapes bez rizika. Kdyby jim to nějak nešlo, tak se seberou, půjdou jinam do menšího či levnějšího a město zblázni se z šestipodlažní hrůzy. Také kvituji tento krok nekoupit, jako jeden z mála rozumných.
21. 12. 2012 13:03 | Anonym

K článku V.N. a poliklinice. Radnice zase udělala ve věci polikliniky jedno moudré rozhodnutí, 55mil. za bývalý "Bílý dům" v dnešní situaci nejsou malé peníze(hovoří se i o40mil.) ale proč by to radnice měla dělat?Pro dostupnost lékařské péče panů doktorů a jiných, kteří podepsali petici. To jsou ti "praví", kteří mají neustále málo, jsou ve "státním" nájmu v podstatě za pár korun. , Svého času tam byl limit 600Kč za metr a rok. Tak ať si to tito lidé koupí, co jim v tom brání? Asi ta další investice do rekonstrukce řádově dalších 50mil..

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...