Kroměřížan je tu přesně rok. Nadejte nám prosím v diskusi

První článek vyšel na těchto stránkách 9. ledna 2012. Hledali jsme proto někoho, kdo by nám k prvním narozeninám od plic vynadal. Ne že bychom se přetrhli, třeba podnikateli Pavlu Halasovi jsme se marně pokusili dovolat jenom jednou, a na paní ředitelku gymnázia Janu Poláchovou jsme zapomněli úplně. Nemůžete ale říct, že jsme se nesnažili.
„Já to vnímám velmi pozitivně. Pokud se někdo zrovna nenaváží do mě, hahaha“ řekl Kroměřížanovi k prvním narozeninám podnikatel Radovan Křemeček, na jehož záměr přeměny hotelu Podhoran na ubytovnu pro „nepřizpůsobivé“ Kroměřížan upozornil jako první, a udělal z něj tak celonárodní mediální hvězdu. „A vím, že dost lidí to sleduje,“ dodal.
Vaše nadávky tak tradičně očekáváme v diskusi. Na konci tohoto textu však na (sebe)kritiku dojde, a dočkáte se také šokujícího odhalení. Prozatím nám ale dovolte seznámit vás s výsledky naší miniankety k prvnímu výročí Kroměřížana.
Z oslovených respondentů se nás asi nejvíc dotkl ředitel Muzea Kroměřížska Jiří Stránský. „Přiznám se, že jsem o tomto webu neměl potuchy, takže díky za upozornění.“ To je hodně chladná sprcha.
Když nám na naši otázku, co Kroměřížan za rok své existence přinesl, odpoví zastupitel Jan Žárský „nemohu posoudit,“ tolik to nebolí. Ale Stránský? Vždyť jeho podpisem pod svou peticí za demolici zámku se Kroměřížan letos v červnu chlubil jako podomní prodejce. „Obsahově dobré, svižné i vtipné, užitečné,“ shrnul Stránský aspoň svůj první dojem. Ještě že tak.
Demolice sýpky na Velehradské, proti níž zmíněná petice protestovala, byla vlastně tím, co dalo Kroměřížanovi vzniknout. Laxnost hraničící s arogancí, s jakou šly úřady na ruku nejasnému podnikatelskému záměru, byly totiž poslední kapkou. Myšlenka na otevřený self-made komunální blog, kvasící do té doby po hospodách bezmála dva roky, se tak přesně před rokem změnila v čin.
Demolici sýpky se tehdy zabránit nepovedlo, své malé úspěchy ale Kroměřížan zaznamenal. Nemyslíme tím tlusté zářezy typu, že miliardář Karel Janeček vůbec poprvé z celé republiky přednesl svou vizi pozitivní evoluce na pozvání naší redakce v místním Starém pivovaru (díky radnici za sál zdarma).
Myslíme tím věci jako květnové setkání občanů a zástupců radnice ohledně plánovaného kácení stromů na Kollárově ulici svolané zastupitelem Richardem Kremlem právě na těchto stránkách. Radnice tehdy chtěla vykácet všechny stromy a nahradit je novými. To hodně lidí naštvalo, přišlo jim to moc radikální. Po procházce ulicí se ale u radnice s odpovědnými úředníky dohodl kompromis, s kterým byly spokojeny obě strany.
Malý krok pro Kroměřížana, velký skok pro Kroměříž. Stačí se potkat. Proto jsme také velmi rádi za zastupitele, kteří se k nám nebojí přijít s nepopulárním názorem a čelit často velmi tvrdé aréně v diskusi pod článkem. V tomto ohledu má filmově řečeno „největší koule“ asi Karel Holík. Ze stejných důvodů si snad ještě víc ceníme každého textu od „obyčejného“ čtenáře. A těch jsme přesně rok od prvního článku měli na facebooku bez dvou rovného půl tisíce.
Drobný metál nám udělil zastupitel Arnošt Škrabal. „Kroměřížan.cz přinesl pohled na dění z jiného úhlu, což je vždy dobře a jistě nelze očekávat, že bude kopírovat oficiální stanoviska radnice,“ napsal.
Možná tak nepřímo vysvětlil, proč je Kroměřížan podle našich informací na radnici čtení tak populární, až údajně zakazované. „Mě jste velice potěšili posledními dvěma příspěvky: účast na zastupitelstvu a článek o tajemníkovi, super,“ potvrdila Kroměřížanovi jedna z pracovnic radnice.
Na samý konec této smradlavě sebechvalné ódy jsme si nechali postřeh od našeho pravidelného přispěvatele zastupitele Pavla Motyčky, který tak vlastně chválí i sám sebe.
„Beru to jako důležitý počin a myslím si, že vliv Kroměřížana je mnohdy skrytý, ale o to významnější. Ony velké věci nevznikají v humbuku, ale v tichu a dlouhodobě. Zlo se snaží být ututláno, zamlženo a vy se snažíte o pravý opak a to je důležité - co největší otevřenost.“
Ano, o otevřenost nám jde skutečně především. Za další úspěch si proto dovolujeme považovat to, že na základě našich článků dva zastupitelé interpelovali vedení radnice na téma plíživé cenzury, kterou úřad zavedl v usneseních zastupitelstva.
O to víc nás ale zároveň mrzí, že nedostatek otevřenosti je naopak občas vytýkán Kroměřížanovi.
„U některých článků by možná bylo záhodno, aby se autor podepsal,“ řekl Kroměřížanovi Radovan Křemeček. Sám si ale hned odpověděl: „Možná by si ale někdo vykopal hrob, kdyby tam napsal své jméno.“ Možnost autorů zachovat si pseudonym proto zachováme. To samé platí pro diskusi pod články. Ta je sice tvrdá, je to ale nutná daň za svobodu názoru. A kdo internetové diskuse zná, snad potvrdí, že Kroměřížan je v tomto ohledu vcelku solidní.
Další výtku si ale bereme k srdci: „Chybí mi tam, kdo za tím stojí, nějaká redakce,“ napsal nováček na našich stránkách, ředitel Muzea Jiří Stránský. Neslyšíme to prvně a narozeniny jsou dobrá příležitost to změnit. Tolik tedy sebekritika a tady je to slíbené šokující odhalení. Členové vaší redakce v abecedním pořádku:
• Gremlica Petr: grafika, obrázky
• Kroutil Vít: web, texty
• Navrátil Vojtěch: texty
• Toman Karel, ml.: texty, titulky

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

01. 03. 2013 08:24 | Ivan Klímek

Kroměřížan by mohl více napomáhat aktivizaci občanů. Většímu zapojení občanům do veřejného dění napomáhá web lepsimisto.cz. S jeho pomocí lze rychle a snadno upozorňovat na věci, které se nám v našem městě nelíbí. Sám jsem si ho vyzkoušel a mohu konstatovat, že podat podnět radnici je s jeho pomocí prosté. Byl bych rád, kdyby Kroměřížan upozorňoval na podobné weby.
18. 02. 2013 17:41 | Redakce

Twitter účet Kromerizan zřízen, ale chvilku to bude trvat než se s tím plně "skamarádíme":)
18. 02. 2013 12:15 | ocas

(kdyz uz mam nadat) PROC STE TU SAKRA JENOM ROK?!
16. 01. 2013 19:50 | Xtv

Fandíme, jen tak dál. Prosím o přidání twittr kanálu..
16. 01. 2013 11:31 | JÁ patriot

No ja nevím, jestli by mělo jít jen o ty změny na radnici. To určitě a hlavně. Ale stačí to vážení a milí? Web by měl burcovat k životu občanské povědomí obecně. A o to se určitě snaží, budiž za to dík a chvála. Je vidět, že Kroměřížané mají zájem o vše co nejen s městem, ale hlavně s ním souvisí, a to napříč věkovým spektrem: "od studentů po důchodce". Přetřásaly se tu různé, více či méně známé petice a kauzy, od bourání bauhofu na Velehradské, přes novostavby v Podzámce a projekty ve Květné zahradě až po záchranu kasáren na Hanáckém náměstí aj. I když se ke zdárnému výsledku výše zmíněné kauzy nedobraly. Barokní stavba bauhofu lehla k zemi, Květná zase nijak očividně nepokročila, zato nám prý zbytněli památkářští úředníci na zámku a rozšiřují se už i na mincovnu, no a kasárenská budova na Hanáckém náměstí jde do měsíce k zemi. Nic veselého. Přesto, Kroměřížané, nezoufejme a bojujme. Život jde dál. Na Velkém náměstí vytrvale a vytrvale stojí nepříliš vzhledné mobilní!!! podium na kterém si můžeme za mírný poplatek poplakat a zanadávat, a to přímo do oken našich radních a městské policie (ovšem budeme stát na dešti, protože plachta ze zastřešení je fuč).
Tak co bychom vlastně milí Kroměřížané chtěli? Jinde jsou na tom stejně, možná i hůř.
15. 01. 2013 11:37 | snílek

stezky hrubka - platí stesky
15. 01. 2013 11:34 | snílek

Snil jsem o tom, že se kolem Kroměřížana sformuje několik spřízněných duší, které dovedou své stezky a kritiku do realizace a provedou na radnici ZMĚNU. Samozřejmě ne nějakou defenestraci, ale řádnou v rámci voleb. Má to ovšem řadu problémů. Největším je, zda-li se myšlenkově spříznění lidé
najdou. Pokud ano a ještě by se byli schopni dohodnout na společných cílech, bylo by skoro vyhráno. Ovšem táhnout nezištně za jeden provaz pro společnou věc je velmi obtížný úkol, pro někoho až nadlidský.
S webem je to dobrý, alespoň se trochu čeří kalná voda a občas se člověk i něco doví. Jen tak dál.
13. 01. 2013 17:31 | Michal

Mě se na Kroměřížanovi líbí, že se nebojí mluvit o "kmotříčkování" na radnici. To jsou totiž věci, které nebudou nikdy podloženy důkazy, protože všechno je to na bázi ústních domluv radnice a místních podnikatelů. Dalo by se tedy říci, že se jedná o spekulaci, jestli si např. Miloš Malý a M. Skřebský "dosadili" do funkce MP svého kamaráda V.Kubiše. O to víc jsem rád, že se Kroměřížan o těchto "spekulacích" nebojí mluvit.
13. 01. 2013 11:01 | Redakce

Hezký pokus :-)
13. 01. 2013 10:01 | Doplnění člena redakce

Nikl Leopold = Toman Karel, st.
12. 01. 2013 13:53 | Richard Kreml

Sic trochu opožděně, ale i tak blahopřeji a díky, že jste vydrželi dělat komunální web celý rok a vypadá to, že ještě chvíli vydržíte. Určitě jsem se tu dočetl nemálo zajímavých postřehů a je dobře, že existuje mediální fórum, které není ve vlastnictví místních podnikatelů a lidí na dění ve městě ekonomicky zainteresovaných. Ať jen nechválím - slabou stránkou Kromerizana jsou diskuzní fóra, bohužel mnohdy na úrovni pavlačového klábosení a pomluv, až na vyjímky anonymní (klobouk dolů před těmi, kdo se nestydí se pod svůj názor podepsat). Zdar a hodně dobrých zpráv a spokojených čtenářů!
12. 01. 2013 11:46 | KM

Kroměřížan je něco, co v KM chybělo a tak díky všem, kdo za tím stojí. Důležité pro další přínos je výběr témat - a že jich v KM je :) Samozřejmě, že existence Kroměřížana není vůbec příjemná těm, o kterých se zde píše - to chápu, ale na druhou stranu, když se bude člověk chovat tak jak se má, nebude to podvoník, korupčník a zloděj, tak se nemá čeho bát. A to, že se může každý svobodně vyjádřit a navíc bez podpisu je největší devízou tohoto serveru, protože nejvýživnější příspěvky zde uvádějí právě ti, kteří o daném tématu nejvíce vědí a pokud by se museli podepsat, tak by zde logicky nic nepsali. Takže Kroměřížane - jen tak dál :)
10. 01. 2013 18:50 | irik

Děkuji redakci za podnětné články k problémům KM i za otevřenou diskuzi nejen k nim. Nebudu rozhodně nadávat:-), čtu se zájmem a určitě potěší nadhled a humor. Mohu mít jiný názor, který nehodlám nutit vůkol - třeba že zbořená sýpka vypadá lépe, než historický hnus několik let ohrožující okolí.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...