Z Kroměříže je fenomén strašné architektury

„Konečně to půjde dolů“ řekl mi tuhle kamarád o chystané demolici barokního „bauhofu“ na Velehradské ulici.

Vsadím litr, že kdyby na podobnou stavbu vypsali demolici v Litomyšli, odpovědný úředník by na hodinu letěl. A pokud ne, lidi by šli do ulic.

Technický stav budovy i její složitý právní status jsou vedlejší. Tady jde o vztah Kroměříže k architektuře obecně. A ten je bez přehánění příšerný.

Litomyšl, malé historické město zapsané v UNESCO, se za stejných výchozích podmínek stala ve světě respektovaným fenoménem moderní architektury. Ta ve městě funguje organicky přímo uprostřed památek, ve spojení s moderním uměním a navíc komerčně úspěšně.

Město například přestavělo za obrovské evropské dotace tamní pivovar na Evropské školící centrum. Z jeho provozu teď dotuje svoje neziskovky.

Naproti tomu kroměřížský pivovar v pohádkové lokalitě je čtvrt století po revoluci v havarijním stavu. Symboly architektonického vzepětí tu tvoří unylý segment na Náměstí míru, předražená rekonstrukce kulturáku a bezduchá revitalizace Hanáckého náměstí obklopená troskami kasáren.

Buranství z toho čpí na sto honů.

Kroměřížská radnice vždy našla sto a jeden důvod, proč tu kvalitní architekturu nedělat. Litomyšl ji místo řečí už čtvrt století dělá.

Kroměřížan se proto rád podělí o zkušenosti Litomyšlana.

Opravdové architektonické soutěže dělala Litomyšl jen dvě - na rekonstrukci Klášterních zahrad a na bytové domy u nemocnice. Takovéto soutěže se dělají přesně podle řádu České komory architektů a jejich cena se pohybuje mezi 1 - 2 % z odhadovaných investičních nákladů.

Taková soutěž je tedy opravdu drahá - dvě procenta ze sta milionů jsou holt dva miliony. S přípravou navíc trvá soutěž i čtvrt roku, tvrdí výkonná ředitelka sdružení České dědictví UNESCO Michaela Severová, vedoucí organizačního odboru města Litomyšl.


Aby Litomyšl ušetřila, nerozhodla se však na soutěž rezignovat jako Kroměříž. Improvizovala a vymyslela „miniarchitektonické“ soutěže, i když to komora architektů „nemá moc ráda.“

„Vybrali jsme například tři konkrétní architektonické týmy a vyzvaly je k předložení studií. Samozřejmě jsme poskytovali skicovné - dle složitosti zpracované tématiky,“ vysvětluje Severová. Dnes však už i výběr architektů probíhá podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Snazší je podle ní soutěž u menších zakázek. Soutěžit může omezený počet účastníků. „V tomto případě si okruh soutěžících vybereme tak, že je nám nakonec jedno, kdo vyhraje. Dlouhodobě sledujeme, co se na architektonické scéně děje a podle toho se řídíme. Vybíráme podle předchozích realizací architektonických týmů,“ tvrdí Severová.

Nechci se mýlit, ale na nové pódium na kroměřížském Velkém náměstí (o rekonstrukci Nadsklepí nemluvě) zase žádná soutěž nebyla. A podle prvních recenzí to podle toho taky vypadá. Ale tomu se Kroměřížan bude věnovat ve speciálním textu.

Litomyšl ale proslula i svými soutěžemi na revitalizace sídlišť. S těmi se, pokud vím, Kroměříž také neobtěžuje. A taky to podle toho vypadá.

„Pokud jde o soutěž, kterou není možné omezit počtem účastníků, snažíme se definovat podmínky v zadávací dokumentaci, především v kvalifikačních kritériích. Většinou také musíme žádat o to, aby se architektonické týmy vůbec soutěže zúčastnili. Ti nejlepší nesoutěží moc rádi - prostě to nepotřebují,“ doplňuje Severová.

Jednoduché. Stačí chtít.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 02. 2012 15:41 | Petr Komínek
S oblibou říkám, že je to o prioritách. Prioritami kroměřížských rádoby politiků je to, co je prioritou jejich stran a za nimi stojících mocipánů. Naši volení zástupci nemají odvahu se vzepřít finanční moci zbohatlíků a novodobých finančníků. Kroměříž je naprosto typickým příkladem hrnce se strachem, nad kterým je tunová poklička a každý, kdo má rozhodnout, se bojí, protože co když jeho rozhodnutí ovlivní negativně život nějakého mocného našeptávače, či příbuzného nebo kamaráda takového našeptávače, co potom by s ním bylo, jak by to zdůvodnil. Nemusíme přece chodit daleko. Copak si již nikdo nepamatuje, jak vyletěla paní Piskovská z radnice, když se postavila proti megalomanskému plánu majitele NWT Computer, zastavět rodinnými domy lesík pod Hvězdou. Měla tu odvahu, že vydala v souladu se zákonem rozhodnutí a fííí, už je pryč. Další odvážní úředníci na radnici již nejsou, takže to vypadá v Kroměříži tak, jak to vypadá a proč tam nejsou, protože ve vedení radnice a v zastupitelstvu zase sedí někteří lidé, kteří jim tu odvahu nedodají. Naopak, posadí si na teplé místečko v rámci příspěvkové organizace města (Dům kultury) svého příbuzného. Tak co potom chcete? Zase přijdou volby a zase lidé budou slepě křížkovat a házet lístky a potom se budou divit. Všechno je v lidech. Až Kroměříž půjde cestou Uherského Hradiště, Litomyšle a dalších měst s vizí a chutí něco dělat pro občany čestně, korektně a bez skrytých úmyslů, potom řeknu jako ateista, Bohu díky.
06. 02. 2012 14:03 | PK
Přesně tak, každá památka by si zcela určitě zasloužila nejen úctu, ale především individuální přístup a péči, protože jich není nikdy dost a co by za to dalo každé jiné město pochlubit se právě svou historií a památkami především. Starat se o dědictví našich předků by mělo být jednou z priorit každého města a než vynést konečný verdikt ,, zbourat", tak by se každý měl pořádně nad tím zamyslet. Proč? Protože památek není nikdy dost a jestli se někdy začnou bourat, tak už je nic nejen nevrátí, ale hlavně nenahradí.
20. 01. 2012 13:09 | jm_
na prosty souhlas, staci trochu chtit a jde to. Holesov je na tom dost podobne jako Kromeriz co se arch. soutezi a vubec nejake celkove koncepce tyce.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...