Tucet kauz, které otřásly Kroměříží. Díl 4.: Mršina v centru města

Naposledy se dnes Kroměřížan vrací k projektu Tuctu kauz, které otřásly Kroměříží. Od bezradného prodeje kroměřížských kasáren, přes látání rozpočtových děr prodejem obřích pozemků, které městu patřily stovky let, se dostaneme až k mlze nad technickými službami.

Kasárna: mršina uprostřed města
Bezradnost Kroměříže nad obřím armádním majetkem, který jí spadl po přelomu tisíciletí do klína, bila do očí i na tehdejší dobu a místní poměry. Ani to, že Kroměříž získala ne jedny, ale hned dvoje kasárna, nevedl tehdejší volené zástupce k tomu, aby se pokusili aspoň jedněm vtisknout nový život podle vlastních představ.
O tom, kde se bude rozhodovat, nenechal nikoho na pochybách tehdejší místostarosta Petr Sedláček. „Shromažďujeme záměry podnikatelů, kteří o prostory v bývalých kasárnách projevili zájem,“ prohlásil roku 2005, když už byl převod Rybalkových kasáren na město na spadnutí.
Budiž. U ošklivých kasáren na kraji města to ještě dávalo smysl. O to horší ale je, že stejně se zachovalo město i k historickému areálu Žižkových kasáren pár kroků od centra, které přitom nedlouho před tím němečtí studenti urbanistiky doporučili proměnit na nové centrum města. Jediný rozdíl byl nakonec v tom, že město Žižkovy kasárna neprodalo jako celek ale budovu po budově, pozemek po pozemku. Většinou do rukou PMS.
Město tak naprosto rezignovalo na jakýkoliv plán, co s areálem v širším centru města udělat. Stejné vedení radnice přitom jen krátce předtím naříkalo, jakou pohromou bude pro město odchod celkem 1300 vojáků. Místo vize, jak do města život vrátit, předhodila radnice Žižkova kasárna podnikatelským záměrům jako mršinu supům. Žádná veřejná diskuse, žádná soutěž o urbanistickou studii. Proč areál město například nenabídlo za symbolickou korunu zlínské univerzitě, které tehdy šéfoval kroměřížský patriot? Že by naplnění takové vize trvalo dlouho? A co máme místo toho dnes?

Pozemky: záplaty v děravé lodi
Podobné výtky lze vztáhnout i na prodej rozsáhlých městských pozemků. Desítky hektarů půdy a lesů, které městu patřily stovky let, prodala radnice během pár volebních období. A to bez jakéhokoliv předem daného plánu, nač mimořádné příjmy použije. Naopak. Prodeje se často děly netransparentně a vždy sloužily jen k látání stále větších děr v rozpočtu. Radnice se při tom zhusta chovala jako zaměstnanec svého takřka výhradního odběratele nemovitostí - PMS.
Například v létě roku 2006, když prodávala les u Rackové a pozemky i se psím útulkem na Čápce. Nejenže tehdejší starosta Petr Dvořáček před odpovědnými úředníky schoval petici proti prodeji útulku s 230 podpisy a na jednání nedal signatářkám slovo. Zastupitelé se navíc až ze svých složek dozvěděli, že rozpočet města už počítá s výdaji za peníze z ještě neschváleného prodeje. „Není na tom nic nového, děláme to tak celé čtyři roky,“ glosoval to tehdy starosta s odzbrojující otevřeností. Prodej pak symbolicky jako „celé čtyři roky“ schválily hlasy ODS a KSČM – tiché koalice, která kroměřížskou pravici zcela připravila o politický vliv v kraji.
Fakt, že si radnice alespoň u některých prodaných pozemků vymohla, že na nich kupující postaví infrastrukturu a převede ji na město, představuje vrchol místní porevoluční spolupráce veřejného a soukromého sektoru.
Dvořáčkovou érou však prodeje obřích pozemků zdaleka neskončily. Půl roku před koncem volebního období prodala radnice vedená Milošem Malým za 12 milionů 40 hektarů půdy za letištěm, kudy by v budoucnu mohl vést obchvat. Kupcem se stala PMS, proti které se sociální demokrat Malý na začátku volebního období ostře vymezoval.

Technické služby: kandidát na audit
Kroměřížské technické služby hospodaří s veřejným majetkem od bytů, přes teplo, veřejnou dopravu a veřejná prostranství. Jejich základní jmění přesahuje 54 milionů. Přesto v nich panuje netransparentnost a nepořádek.
Nejde ani tak o to, že společnost léta slouží zčásti jako neformální koaliční tmel v podobě placených míst ve vedení společnosti odprava doleva. Nejde ani o to, že se město z technických služeb v minulosti sporně převedlo ziskové zahradnictví na Biopas, který městu patří jen z poloviny.
Jde o to, že Technické služby podle všeho roky neplnily to, co podle zákona plnit měly. Do jejich hospodaření tak veřejnost neviděla a nemohla ho tedy podrobit kontrole. Jak před časem na Kroměřížanovi upozornil jeden z pisatelů, Kroměřížské technické služby neplní svou zákonnou povinnost ukládat do sbírky listin rejstříkového soudu své ekonomické výsledky, nevypracovávají ani povinnou zprávu o vztazích mezi propojenými osobami a nejasné jsou i účetní operace mezi městem a společností. Až čtyři roky staré účetní uzávěrky radnice do rejstříku dodala až vloni v létě (nejspíš poté, co ji pisatel poslal své dotazy).
„Kroměřížské technické služby nemají jednatele ani dozorčí radu. K jejich zvolení/odvolání totiž rada města vykonávající funkci valné hromady potřebuje souhlas zastupitelstva. Ten nebyl nikdy dán,“ napsal tehdy David Dvořáček. Tento stav podle něj zavdává podezření na porušení povinností při správě cizího majetku. Orgány společnosti by se tak podle něj měly kompletně obměnit a společnost by měla projít hloubkovým auditem. Podle Kroměřížana to není špatný nápad.

Kauza č. 13 aneb Co se do tuctu nevešlo?
Skandálů, které otřásly Kroměříží, bylo v minulosti víc. Za všechny jmenujme prodej dvou a půl tisíce obecních bytů v průměru za 60 tisíc kus. Je pravda, že to bylo koncem 90. let, kdy jste snadněji dostali úvěr na tunel za dvě miliardy než na byt za půl milionu. I tak je ale tato cena pro město nápadně nevýhodná a připomíná spíš kupování hlasů. A to tím víc, že mnohé domy byly před prodejem z městských peněz rekonstruovány.


Předchozí díly:
Třetí díl
Druhý díl
První díl

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

13. 03. 2013 23:29 | Tomas

Já teda nevím, my jsme koupili byt za cca těch 60 tisíc, ale opraveno na domě nebylo prakticky nic - střecha, fasáda, zateplení vše jsme si platili sami. Nemám problém s prodeji bytů lidem, kteří v nich trvale žili, nakonec, čím víc peněz jim zůstane, tím víc utratí za služby atd. u místních podnikatelů. Pořád lepší než aby platili nehorázné hypo a úvěry bankám, pokud by je tenkrát vůbec dostali. Nebo by pak nastala situace, že půlka bytů se prodala, půlka by zůstala městu při vysoké ceně a dům by se ani nemohl opravit, protože město jako majitel některých bytů by nesouhlasilo, protože proč investovat do něčeho, čeho se chtějí zbavit... nebo by pak znehodnotili bydlení slušným lidem, co si ten byt koupí do vlastnictví tím, že do "svých" bytů nastěhují verbež, která nebude ani platit... viz třeba na Kotojedské i jinde.

Jinak kasárna OK, to je jiná kapitola - rozprodej majetku kamarádům
07. 03. 2013 13:19 | lada mara

pan martin psal o tom jak zelen v km o veikosti 150 ha musí udržovat velká firma a že biopas je ta nejlepší varianta a žě to tak funguje i v ostatních městech,ale to není pravda .jinde je to rozparcelováno mezi soukromé firmy které jsou mnohem levnější než biopas.Biopas je mimochodem z 50 % soukromá firma tak proč má to privilegium ,že má zakázku na údržbu veřejné zeleně automaticky bez výběrového řízení.VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ZELEN NEBYLO NIKDY VYPSÁNO to se jedná o zakázku za asi 9 milionu korun,cástku přesně nevím,mě se zdá že se tu silně obchází nebo porušuje zákon o veřejných zakázkách
07. 03. 2013 11:38 | citizen

Samozřejmě, nechápu postup radnice. Svou vlastní firmu si doslova ožebračuje o pozemky, činnosti a hlavně peníze. Proč máme platit za svoz odpadu, úpravu zeleně či v budoucnu za cokoliv jiného, soukromé firmě Biopas? Sakra, kde jsou ty řeči, jak se firmy v rukou podnikatelů budou předhánět v nabídkách nízkých cen? Zapomělo se ale na kamarádíčky jak na radnici těchto podnikatelů, tak na možné dohody těchto podnikatelů, jak vydojit město do mrtě. Chtěl bych vidět někoho, kdo si dobrovolně prodá auto pod cenou s tím, že raději bude jezdit do práce taxíkem. Opravdu, pokud po volbách neprojde zákon o odpovědnosti za taková stupidní rozhodnutí úředníků, tak se konce nedoberem.
07. 03. 2013 10:30 | rozumbrada

Přidávám se. Řízení KTS k postupnému zániku je veliká, ale převeliká chyba.
Je to firma, která při dobrém řízení by mohla výrazně přispět k rozvoji města. Z tohoto případu je vidět, jak je vedení města nekompetentní a zdá se že i ve vleku podivných zájmů. Strategicky sice nyní plánujeme, ale v reálu postupujeme ke škodě města a tím i jejich občanů.
07. 03. 2013 08:09 | Občan*

Není rozhodující kdo je majitel, jednatel, akcionář. Ale že jde dle zákona o soukromý subjekt. A Díky.
04. 03. 2013 15:34 | citizen

Tak nevím, zda mi něco uteklo, ale zřizovatelem KTS bylo a je město, takže o soukromém subjektu, v tomto případě, není možné mluvit. Pokud se historka zakládá na pravdě, nebyl to nejspíš ten pravý důvod, že nekonali. Ale gratuluji :-)
04. 03. 2013 11:07 | Občan*

Občané! Už delší dobu jen tak občas nahlédnu co a jak na kroměřížanovi a nedá mně abych nereagoval na v diskuzi zmíněnou KTS. Nedávno jsem zaparkoval na Rygráku a nemaje při sobě drobné vyrazil jsem rozměnit do nejmenovaného obchodu kde jsem chtěl i nějakou drobnost na své cestě za nákupy. Po cca 7 minutách, jelikož vzdálenost kterou jsem musel překonat nebyla více jak 60 m, jsem se vracel k autu u kterého stali a nasazovali botičku naší skvělí a všemi milovaní strážníci MP. Po té co jsem jim vysvětlil situaci a mé 7 minutové zpoždění s placením parkovného, tito odmítli moje vysvětlení a požadovali uhradit výpalné. Načež jsem si vzpomněl na kamaráda který mně dal nedávno tuto radu... Až někdy budeš mít v KM na autě botu řekni jim že ti ji dali neoprávněně jelikož tím porušují zákon o MP, který říká že MP nesmí vykonávat činnost pro soukromé subjekty (hlídat a vybírat pokuty na soukromém parkovišti KTS s.r.o.) Takže jsem nelenil a vyklopil to na ně. A jak to dopadlo ? Sundali botu a beze slova odjeli inkasovat vedle. Možná náhoda a možná ne ?! To nechť posoudí jiní.
03. 03. 2013 17:55 | Martin

To že Suchánek, rádoby ředitel KTS, je loutkou-alias "hrobař firmy"-v rukou ředitele Biopasu a Sedláčka, ví snad každý, kdo se o příspěvkové organizace zajímá. Celé hospodaření této firmy jde do kopru, stačí si jen vzpomenou na obsazení této funkce výše jmenovaným. Otázky k pohovoru mu poslal Sedláček asi týden dopředu, protože šlo o společného kamaráda Sedláčka s Mudrochem-Biopas. Přátelé, je to všechno fraška. A opakovalo se to stejně v případě Holíka za ČSSD do funkce vedoucího sportovišť. Ale jen pro zajímavost, kolik myslíte, že je v KTS k dnešnímu dni pracovníků z Přerova (bydliště tlustýho Páji)řed.KTS? Při tak vysoké nezaměstnanosti v Kroměříži by jste se asi divili. A další bonbónek na konec, propouštění pracovníků v KTS těsně před důchodem, zatímco tlustý Pája už i s ekonomem přesluhují...
23. 02. 2013 17:37 | rozumbrada

Řada kauz, které poškodily město, je v té vybrané 13. vyjmenována. Našly by se i další , které se z hlediska rozvoje města dají označit buď za lumpárny, anebo mimořádnou neschopnost. Pozoruhodné je kolik "stálic" ze současného zastupitelstva u toho všecho bylo a stále tam třepou rozumem. Kroměříž má oobrovskou smůlu, že tu dlouhodobě panuje hluboká noc a nekonečné tápání v rozvoji. Že by se u nás rodili jen neschopní šizuňci, nebo je jen stále a rádi volíme? V tom případě nám ovšem není pomoci!!!
23. 02. 2013 10:46 | Korzár

Jarin: Ve Zlíně zmohli prostě jen to, že se ozvali vůči něčemu, co se jim nelíbí. Což je víc, než o sobě může říct většina z nás tady v Kroměříži. Vždyť donutili hejtmana pohrozit rezignací, z které se teď jen velmi trapně vykrucuje. My jsme místo toho připosraní z "nějaké té pokutičky," kterou bychom samozřejmě nedostali..
Michal: Je to smutné, ale nerad souhlasím..
22. 02. 2013 22:42 | Michal

Podle mě by měla paní Hebnarová jako starostka skončit. Je slabá, sama nic nesvede a neprosadí, ostatní mají mnohem větší přehled, jak to v "politice" je, umějí v tom narozdíl od ní chodit. Pak s ní akorát každý vyběhne a dělá si co chce. Radnici stejně dále z pozadí ovládá Miloš Malý. "Hra" na starostku je fraška
22. 02. 2013 13:39 | Jarda1

Jarin: "Proste lidi musi volit vse jine, nez ODS, CSSD,TOP a KDU". Nechci se s Vámi hádat ale ta KDU a také SZ jsou jediné strany, které v tom zastupitelstvu proti těm špinavostem bojují. Vzhledem k jejich zastoupení je to většinou velmi marný boj.
22. 02. 2013 13:22 | Jarin

To: Jozin z Bazin - A zmohli neco ve Zline ? Zkus vyjit do ulic Kromeriza a za chvilu mas za krkem bandu "chytrych" mestskych policistu, kteri najdou neco, aby ti dali nejakou tu pokuticku. A kdyz nic nenajdou, tak te legitimuji a uz Te maji na seznamu....JUDr.Docekal ma dlouhe prsty....

Reseni jsou dve - Davat velky pozor, co zastupitelstvo (Rada) mesta schvaluje i kdyz si odhlasovali nektere veci utajit.
- Dale PRIPRAVIT se na dalsi volby a znemoznit ty individua zvolit ZASE, PODRUHE.....Proste lidi musi volit vse jine, nez ODS, CSSD,TOP a KDU....ODS jiz dostava na frak celostatne, takze Hebnarova (ODS) ma jiz stazeny zadek i na kraji.

No a hlavne o ruznych kauzach psat media - jak media mistni, krajska, tak celostatni (Toman). Jinak me nenapada, ja ty smejdy slusne a klidne zbavit zodpovednosti.
21. 02. 2013 00:27 | Jožin z Bažin

Tady se jen stále diskutuje a nic nedělá.!!! Tak pojdme do ulic Kroměříža. Probudme se jako ve Zlíně a vyženme z radnice komouše ty co sú zastupitelé za KSČM i ty co sa v jiných stranách vydávajú za pravičáky. Vezmeme na ně hole a bude pokoj. A toho zkorumpovaného Malého volejte k zodpovědnosti. Jedno koryto má v Praze a ještě má vliv na řízení radnice /další peníze/ Hebnarová je slabá figurka.Ty kšefty jdou mimo ni ona na odhalení nemá.Prověřit všechny zastupitele dokud je čas než odtáhnú.
19. 02. 2013 18:59 | johny

Mark: A tesat to do kamene a tetovat Malemu na celo.
19. 02. 2013 14:44 | Mark

To Korzar: Co ted s tim ? Pobyval jsem delsi dobu v zahranici a vzdycky kdyz jsem vypravel co se deje v nasem meste, tak odpoved byla. Co proto delas (delate) vy ? Obcane ? U nas v Nemecku, Rakousku, Svedsku kdyz se nam neco nelibi, tak piseme, podepisujeme petice, lepime co nejvic plakatu proti nejakemu jednani zastupitelu atd atd....Proste maximalni aktivita obyvatel a psat do celostatnich medii atd atd. Jinak se nic nezmeni. Samozrejme ted se muzeme uz jen poucit z tech vsech chyb co Dvoracek, Maly, Hebnarova a jejich "poradci" provedli. Hlavne je a jim podobne nevolit v dalsich volbach !
19. 02. 2013 12:46 | Korzár

Město prožralo svá tučná léta a skončilo s čtvrtmiliardovým dluhem - pro budoucnost je to depresivní stejně jako absence jakékoliv nové vize. To už ale víme. Možná by to chtělo další seriál na téma co teď s tím..
18. 02. 2013 16:45 | martin

Chtěl bych vidět které firmy by byly schopny provádět údržbu veřejné zeleně v takovém rozsahu a s odpovídající technikou. Není jednoduché udržovat přes 150 ha zelených ploch a o údržbě (tisíců) dřevin ani nemluvě. V jiných městech to mají na starosti technické služby. Tady do roku 2008 tomu tak taky bylo. Fakt, že je (a bylo) zahradnictví výdělečné dokazuje i to, že zisk ze zahradnictví dotoval už tehdy ztrátovou MHD. A toho si všimnul i jednatel Biopasu. Proto došlo ke koupi. Jestli je to dobře nebo špatně, že Biopas odkoupil zahradnictví, je věcí názoru. Každopádně nebylo v plánu jen zahradnictví (VO, komunikace, atd. měli postupně přejít pod Biopas) Kdyby zůstalo zahradnictví v majetku K.T.S. kdo ví jak by ta zeleň vypadala a jakou technikou by se udržovala ( za posledních 5 let biopas investoval několik milionů na techniku, což by si technické sl. s takovým hospodařením, jaké mají určitě nemohly dovolit)
18. 02. 2013 00:08 | topkám

K prodeji městských bytů: Patří se snad přičinit poznámku, podle mne důležitou. Podmínky byly totiž nastaveny tak, že rozdělily občany na 1. a 2. kategorii. A to sice proto, že byty za tuto zmíněnou pro město nápadně nevýhodnou cenu bylo umožněno koupit nájemníkům z domů, v nichž bylo bytů pět a více. Domy se čtyřmi a méně byty bylo možné koupit jen vcelku, za ceny daleko vyšší. Podmínka rovnosti všech před zákonem tady zjevně byla porušena, přičemž z praktického hlediska je jedno, zda jde o zákon, nebo o nějakou městskou vyhlášku či rozhodnutí zastupitelstva. Podmínky prostě nebyly rovné, to je zcela jasné.
15. 02. 2013 22:19 | lada mara

zahradnictvi bylo prodano za několik málo milionů když bylo schopno vydělat až3 miliny ročně nikdo nepočítal pozemek pod zakradnictvím ten je v lukrativní části sídliště zachar.Kdo na tom měl zájem .Okolo toho chodil kromě ředitele biopasu i pan Sedláček A CO SE VŠEOBECNĚ NEVÍ ,ŽE BIOPAS KOUPIL V CENĚ ZAHRADNICTVÍ I LUKRATIVNÍ SMLOUVU NA ČASOVĚ NEOMEZENOU UDRŽBU MĚSTSKÉ ZELENĚ .PROČ SE NEVYPISUJE VÝBĚROVÉ ŘÍZENI NA UDRZBU MĚSTSKÉ ZELENĚ JAK V JINÝCH MĚSTECH .jSOU FIRMY KTERE BY TO PROVÁDĚLÍ ZA POLOVINU CENY ,ALE MĚSTO TO NEZÁJÍMÁ .DOKONCE KDYDY UREDNÍK ZADAL LEVNĚJŠÍ PRÁCI NA VEŘEJNÉ ZELENI TAK TU NOVE FIRMĚ HROZÍ POKUTA MILION KČ TAK ZAJÍMAVĚ MÁ BIOPAS MĚSTO OBŠLÁPNUTÉ

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...