Město znovu vysadí les, který správa jeho majetku vykácela

Dnešní zasedání zastupitelstva bylo prvním, kdy si ho šlo živě poslechnout na webu města. Záznam ale minimálně nějaký čas ještě nebude k dispozici, jelikož „odklad zveřejnění záznamu je způsoben plněním registrační povinnosti“ u Úřadu na ochranu osobních údajů.
Zastupitelé odmítli stejně jako už předtím rada prodej lesa v Bařicích za 1,2 milionu. Tedy spíše toho co z lesa po letech ne/správy Správy majetku města Kroměříže (SMMK) zbylo, kdy údajně odsud běžně odjížděl nejeden plně naložený náklaďák s dřevem. Les se tak v minulosti vytěžil a dle vyjádření starostky Daniely Hebnarové (ODS) asi jen shovívavost některých úředníků zachránila město od pokuty. Nyní dojde k znovuzalesnění.

FotkaHlasy všech přítomných zastupitelů schválily na minulém zasedání odložený harmonogram a financování rekonstrukce Starého pivovaru. Zároveň dala starostka veřejný příslib divadelníkům, kteří měli mít dle zastupitele Pavla Motyčky (KDU-ČSL) pochybnosti, že to bude jinak, že Starý pivovar zůstane nadále místem pro divadlo.
„Nemohl bys teď mluvit Petře o něčem jiném?“ Takto se otázala starostka náměstka ředitele Kroměřížských technických služeb Petra Sedláčka (ODS), když se během jeho výkladu čísel týkajících se hospodaření SMMK zjistilo, že tento materiál, který od něj dostali k dispozici radní, už dále nerozdistribuovali mezi ostatní členy zastupitelstva. Přání starostky Sedláček „nevyhověl“, jelikož byla vyhlášena pauza. Po ní zastupitelé přiklepli SMMK na dokončení transformace dalších 600 tisíc a o další peníze se Sedláček dle vlastních slov asi znovu přihlásí na příštím zastupitelstvu. Závisí to na tom jak vysoké bude mít SMMK pohledávky vůči nájemníkům.
V interpelacích již zmíněný lidovecký zastupitel Motyčka navázal na téma, které minule vyvolalo mnoho zlé krve. Vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče se dotazoval proč byla po celou dobu vyúčtovávání v rozpočtových opatřeních dotace na rekonstrukci kina umístěna v položce „rekonstrukce kina a pódium“, zatímco na zastupitelstvu z 30. srpna loňského roku byla částka ve výši 1,664 milionu najednou skryta v položce „kulturní infrastruktura Kroměříž“. Částka byla navíc o 150 tisíc vyšší než ve skutečnosti dorazilo. To Hlaváč relativizoval se slovy, že to stejně bylo ve stejné položce a bylo to rozpoznatelné. K těm 150 tisícům uvedl, že tam doopravdy nejsou, jelikož je to „rozpočtovaná dotace“ (co si pod tím vybavit neřekl). Takže v rozpočtu tedy nyní máme mít o 150 tisíc více než je reálný stav. Dle některých zdrojů je to důsledkem toho, že tam tu dotaci vedoucí finančního odboru v srpnu započítat nemohl, jelikož nemohl znát finální částku, jež bude nakonec městu z ROP vyplacena a dorazila nakonec v jiné výši.
Závěrem ještě zpráva o tom, že příští čtvrtek má jít do rady „tržní řád“ upravující podomní prodej v Kroměříži, resp. vymezující místa, kde to bude nadále možné a kde ne.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

21. 04. 2013 00:19 | houbař

Jojo, již nejsou stromy ani po obvodu, před 30-ti roky parádní les, ale mrcha "kůrovec" začal řádit, zdražení otopných médii ....
02. 04. 2013 16:00 | Vojta Navrátil

Vyjadřovat se či kritizovat mohou jen zvolení?
02. 04. 2013 15:09 | prima

Jsem zde poprvé,ale jsem namíchnut na zdejší většinu diskutérů!Vy všichni ,kteří tady kritizujete co všechno je ve městě špatně,co se dříve špatně udělalo apod.,vstupte do politiky ,nechte se zvolit a ukažte ,jak se to má dělat.Kritizovat a nadávat dokáže každý trdlo!!!(to platí nejen pro tuhle diskuzi)
23. 03. 2013 16:52 | johny

Snad budiž jednou z mála dobrých zpráv, že politická strana ODS míří soudě podle posledních výzkumů k prahu volitelnosti. Protože výsledky komunálních voleb obvykle více či méně kopírují výsledky těch parlamentních, je to pro Kroměříž lepší, než dobrá zpráva. Pokud se zdejší ODS ani nedostane do zastupitelstva - jakože jí to ze srdce přeju - konečně bude muset skončit velká koalice a existuje reálná šance, že snad bude odejita alespoň část z celé generace vyžírků (v čele s některými zahřívači židlí v jistém komunálním podniku). Ne, že by stálo za to vytloukat klín klínem a tak velmi si přát vítězství ČSSD, ostatně její mozkový trust a kvalita personální základny se aktuálně snad ještě víc blíží nule, než v případě ODS. Snad ale nastane v zastupitelstvu takové politické rozpoložení, které nás více posune z klientelistického oligarchismu k reálnější demokracii, kdy vítěz voleb bude muset nabídnout svým partnerům i nějaké vlastní ideje a ne jen deklarovaný program, který je ve skutečnosti jen programem výhod pro držitele příslušných stranických legitimací. Konečně doufám nastane páně senátorova chvilka slávy a jsem zvědavý, jak snadno bude hledat podporu u zbylých demokratických subjektů.

Možná by stálo za to více osvětlit nástrahy komunálních voleb, k čemuž je zajímavý článek zde:

http://acpo.fsv.cuni.cz/ACPOEN...
22. 03. 2013 16:01 | rozumbrada

to " na rovinu "
K restitučním lesům. Jen mi nejde na rozum, co se stane, když se les nevykácí letos, ale až příští rok. Z hlediska restituenta je to však ZÁSADNÍ krok. Jen trochu selského rozumu a ne tolik zapšklosti. Slušný člověk tomu opravdu říká krádež. Mimoto, lesní hospodářské plány nejsou snad dle jednotlivých roků ale na určité časové období.
22. 03. 2013 14:03 | na rovinu

Zajímá vůbec někoho při čtení a hodnocení článků tady na "kroměřížanovi" realita a pravda. Pídí se po ní, nebo by to bylo proti záměrům této drbárny? Každý les, jak už tady někdo zmínil, má dlouholeté plány hospodaření, které schvalují odpovědné orgány. V těch plánech jsou zakotveny povinnosti a lhůty. Zjišťoval někdo, jaký byl obsah LHP a zda správa majetku, jako správce majetku města, dbala o jeho dodržování? Nebylo náhodou kácení, pokud bylo děláno s vědomím správce, v souladu s těmito plány? Les, je z pohledu naší "civilizace" předmětem hospodaření a taky podnikání. Proto se musí nejen vysadit, ale taky jednou vykácet. A pokud byl les vykraden, tak buď někdo zloděje chytil nebo někdo snad podal trestní oznámení Policii na neznámého pachatele. V této souvislosti jen vzpomenu zmínku v médiích, že ministr zemědělství měl Lesům ČR snad zakázat kácet tam, kde by měl být les předmětem restituce. Plány na hospodaření v tomto případě ministrovi nijak nevadí a ani jejich nedodržování. Hlavně, že splní politické zadání.
13. 03. 2013 08:39 | Korzár

Porovnejte snímek Hvězdy na Google Maps « http://maps.google.cz/maps?hl=... » a na Seznam.cz « http://www.mapy.cz/#q=krom%25C... » Podle mě jde v dnešních cenách dříví o rozdíl v řádech milionů. A to na Hvězdě přibyly velké paseky, které na snímku ze Seznamu nejsou. Nechci být paranoidní, ale všechny jsou situovány na straně vzdálenější od Kroměříže, snad aby nebudily tolik pozornosti.
13. 03. 2013 07:45 | Korzár

Topkám: Docela by mě zajímal satelitní snímek bařického lesa teď. A taky mám pocit, že poslední roky motorové pily víc řádí na Hvězdě.
12. 03. 2013 20:48 | topkám

Ta animace v textu je perfektní nápad. Člověk se podívá a vidí. Hluboká poklona autorovi tohoto nápadu.
09. 03. 2013 20:35 | Korzár

"Zloději nechali netknuté pouze stromy po obvodu lesa, a to patrně proto, aby zmizení stovek javorů a jasanů nebylo tak nápadné" (http://zpravy.idnes.cz/zlodeji...). Při pohledu na tu animaci mi to něco připomíná. Akorát že v našem případě je pachatel známý.
08. 03. 2013 20:30 | Korzár

Každý les by měl mít lesní hospodářský plán (LHP), který má zaručit udržitelnost hospodaření. Jestli ho měl i tenhle městský les, pak musel být zákonitě porušen. Není to na žalobu? Porušení povinností při správě cizího majetku atd.?
08. 03. 2013 19:50 | fanoušek

By mě zajímalo, kdo si na prodeji dřeva namastil kapsu, nebo komu "zdarma" prolétlo komínem....
08. 03. 2013 19:48 | Michal

Ostuda. Radnice ještě loni tvrdila, že v lese je vše v pořádku. Teprve až pak Vítek z NWT, který chtěl les koupit, po jeho shlédnutí prohlásil, že vykácený les nechce, začala se radnice zajímat, jak to vlastně je. A ejhle, překvapeně zjistili, že je potřeba jej zalesnit.... Město má majetek a ani neví, v jakém je stavu.... Neskutečné....
08. 03. 2013 18:24 | rozumbrada

Dobrý hospodář se vždy poznal podle toho, jak úspěšně rozmnožoval svůj majetek. Je jednoduché stále sahat do "bezedného" městského koše. Místo toho, aby se městem řízené nebo spoluvlastněné podniky staly základem silného města, panuje tu zřejmě snaha směřující k jejich postupné likvidaci. Dobré podniky však vyžadují kvalitní manažery, jak to nedávno v televizi zdůrazňoval známý ekonom VŠE doc.ing.Miroslav Ševčík. Není právě tady ten „zakopaný pes ???!!!!
08. 03. 2013 12:30 | Korzár

Kam pan bývalý starosta šlápne, tam sto let tráva neroste...

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...