YES WE CAN! Postavme si novou Kroměříž vlastními nápady

Tohle je první díl seriálu o tom, jak by podle nás město mohlo za pár let vypadat. Je to seriál otevřený, každý z vás nám může do mailu napsat svůj vlastní díl. Nakonec to všechno pošleme firmě DHV, která pro radnici sestavuje strategický plán rozvoje města. Prý o nápady Kroměřížanů stojí.
Firemní inkubátor
Když firma DHV shrnovala slabiny Kroměříže, jmenovala mimo jiné odchod mladých za prací, chybějící podporu malému podnikání, či odstup mezi veřejným a soukromým sektorem. Mezi příležitostmi naopak uvedla revitalizaci opuštěných prostor (tak zvaných brownfields) a spolupráci s jinými městy. Všechny tyhle věci by mohl firemní inkubátor propojit.
Není to žádný nový vynález, vznikl už roku 1959 v USA, v Kroměříži o něm údajně svého času uvažoval první porevoluční starosta Petr Kvapilík. Je to vlastně pár kanceláří se symbolickým nájmem, plus nějaká ta místnost ke školení a prezentacím. A také s bezplatnými konzultacemi pro začínající podnikatele.
Jeden inkubátor funguje ve Zlíně, ten kroměřížský by mohl být třeba jeho „frančíza”. Vzniknout by mohl ve dvou třech místnostech, třeba v rámci komplexního řešení poslední kasárenské budovy, která městu zůstala. Podle serveru Podnikatel.cz lze k založení inkubátoru využít dotací EU.
Inkubátor by tak mohl pomoci k vlastní firmě navrátilcům z vysokých škol doma a ve světě nebo třeba šikovným borcům z COPTu, holkám z hotelovky nebo absolventům veteriny. Například student Martin Výmola z COPTu bude letos se svým projektem inteligentních domů reprezentovat kraj v celostátní soutěži ENERSOL v Chebu. Pokud město někomu takovému pomůže rozjet tady firmu, šance, že tu i s rodinou zůstane a dá několika dalším lidem práci, vzroste.
Podle DHV by právě vznikající strategický plán měl obsahovat nanejvýš pět priorit. Pokud jednou z nich bude podpora drobného lokálního podnikání, tento nápad by spadal právě sem.
Turistické balíčky
Kroměříž neumí prodat svůj potenciál pro turistický průmysl. Na projednávání strategického plánu to zaznělo opakovaně. Nástroj, který to umí, existuje roky a používají ho dokonce i města a kraje. V Česku ho zavedl Tomáš Harabiš a jeho Valašské Království a jmenuje se turistické (zážitkové) balíčky. Na prvním pokusu o něco podobného už údajně pracuje i kroměřížská radnice.
Stačí chvilka hry na „destinační management.” Zkuste si třeba sestavit balíček „Adrenalin.” Stačí tam hodit motokáry (Bílanská ul.) seskok padákem (letiště), vyhlídkový let (tamtéž) projížďku na koni (Kostelany nebo Těšánky), nebo paintball (Žopy), a proložit to večerním posezením třeba v zámeckém sklepu. A samozřejmě hotel. A máte víkendový pobyt, který jde koupit kliknutím myši. To samé pro balíček „Gurmán,” „Aktivní rodina," „Welness" nebo třeba „Na kole po Hané.” Dnes už to v Kroměříži opravdu jde. Teoreticky.
Je tu ale jedna úplně nová příležitost. Po D1 se do Kroměříže dostanete pod hodinu ze dvou z čtyřky největších měst v Česku: z Brna a v budoucnu i z Ostravy. Nejen podle šéfa DHV si to doslova říká o rozvoj malé kongresové turistiky, ke které má navíc město v UNESCO kromě bezkonkurenční atmosféry taky dost vhodných sálů. Kroměříž by tak mohla se soukromými subjekty vytvořit třeba pět „kongresových balíčků” - od „školení” pro 10 až 25 lidí přes „seminář" pro 100 lidí, až někdy možná po „kongres” pro 500 lidí. Pokud bude jednou z priorit města rozvoj jeho turistického potenciálu, balíčky by mohly být způsob.
Energetické úspory
Opět nic nového, noviny jsou toho plné. Na energiích jde šetřit nejenom zateplováním, spoustu měst nakupuje energii v aukcích a umí tak ušetřit miliony. Třeba Židlochovice chtějí do hromadné aukce zapojit i občany, kteří tak mají v budoucnu na plynu ušetřit podobně jako městská pokladna. A pak jsou tu tradiční energetické úspory. Vláda nedávno vyhlásila, že vypíše nové kolo programu Zelená úsporám, kde budou upřednostňovány veřejné budovy.
Radnici by proto prospěl energetický audit příspěvkových organizací. Pro ty s největšími fakturami za energie by radnice měla postupně usilovat o maximum dotací na zateplení či alternativní zdroje energie jako jsou solární ohřev či tepelná čerpadla. Pokud bude prioritou města něco jako udržitelný rozvoj, energetické úspory by k němu měly patřit. Inkubátor, balíčky, úspory ani jakýkoliv jiný nápad ale nebude mít smysl, pokud půjde o malou domů pro místní kamarády. Všechno musí probíhat transparentně.
Jak už tu padlo, jde nám o hru na moderní identitu Kroměříže. Hru vážně míněnou, protože šance prosadit podobné návrhy do strategického plánu města je jen do dubna. Tehdy se nad nimi bude konat veřejné jednání. Jestli jsme někde udělali přešlap, hvizd vaší píšťalky očekáváme v diskusi. A pokud máte vlastní nápady, pište, mičuda je na vaší straně.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

17. 04. 2013 17:13 | Sokol

Kamčo, já bych Vám velmi rád poskytl podobnější informace, ale mimo toho co jsem napsal moc nevím. Vím pouze to, že budova ve které sídlí PINK a je v jeho vlastnictví a je v dezolátním stavu. V zimě okny táhne a firmy si ztěžují na zimu. Ono táhne již i mezi panely. Střechou teče voda a aby se zabránilo více škodám, pod střechou je v současné době asi 50 nádob. Jsou zpracovány projekty a uzavřeny smlouvy na výměnu oken, zateplení budovy a výměnu střechy.To jen co je třeba udělat. Jak jsem psal, za celou dobu existence PINKu jsou firmám i v současné době pronajímány prostory k podnikání. Bohužel peníze z nájmu stačí pokrýt pouze náklady spojené s energiemi, úklidem společných prostor a plat jednatele( který mimochodem zdaleka nedosahuje průměrné mzdy v ČR) a na komplexnější opravy budevy peníze nezbývají. Při prováděných údržbách se počítalo i s úpravou vnitřního vybavení, ale to až časem. V současné době je zpracováván projekt na pomoc absolventům VŠ, kteří by přes PINK byli zaměstnaní v blízkých firmách a získávali tak potřebnou praxi, bez které těžko hledají uplatnění na trhu práce. O tomto něco málo vím, do zpracování projektu jsou zapojeny VŠ z Olomouce. Projekt půjde ke schválení do Prahy snad v druhé polovině roku a od příštího roku, by to mohlo fungovat. S některými firmami již byly zahájeny rozhovory o možném umístění absolventů VŠ a některých středních škol pro získání praxe.Je mi líto, že jednatel PINKu nevěnoval pozornost informování veřejnosti např. v Týdeníku a tak mnoho občanů žije v domnění, že PINK nevyvíjí již žádnou činnost. Doufám, že pan inženýr si toto přečte a veškeré informace které má uvede v nejbližší době ve svém článku. Tady zřejmě je zakopaný pes i v souvislosti s radnicí. Ta možná proto že nemá informace( i když podle jednatele dostala paní starostka všechno co byl schopen poskytnout) nemá zájem o PINku mluvit přesto že byla již několikrát žádána. Do současné doby pokud vím, neodpověděla na žádnou nabídku a hraje si na mrtvého brouka a cestou své asistentky odmítá komunikovat. Pokud budete mít zájem, napište jaké informace byste ráda měla a já se je pokusím do konce týdne získat.
17. 04. 2013 16:57 | Petr

to skeptik: Zdravá skepse je potřeba, ale každý měl možnost na to zasedání přijít a ty moderní teze přednést. Je možné, že to k ničemu nebude, ale pár lidí zde vystoupilo a body ve strategickém plánu se upravily, přidaly atd. Co jsou tedy ta témata co se neobjevují a měla by se objevit?
17. 04. 2013 16:44 | skeptik

K rozvoji města a strategickému plánování můžu potvrdit jen to, že ač současný zpracovatel DHV je jistě kompetentní firma, nic nového nepřinese. Kdo v Kroměříži žije a o město se zajímá, ten jeho problémy dobře zná. Vždyť již nedokončený plán z r.2010 obsahuje takřka vše pro město potřebné. Jen ten rozum, jak s tím naložit, jaksi chybí. A tak dnešní plánování se snaží vyvolat dojem, že se něco děje, i když se vlastně takřka nic neděje. Připomíná mi to v parafrázi zákon prof.Parkinsona, "nevíš-li si s problémem rady, sestav komisi" , v našem případě strategický plán. V závěru vždy přijde otázka, co dělat a jak to dělat. Kromě toho se řada témat, týkajících se rozvoje moderních měst v tezích současného strategického plánování jaksi neobjevuje. Zřejmě tedy dlouhodobá neschopnost popostrčit toto město dál nás asi tak brzy neopustí.
16. 04. 2013 23:57 | johny

Kamčo, pokud budeme i nadále mívat univerzální prioritní oblasti typu "Rozvoj města", tak na ta setkání stejnak nemá valný význam jít. Tzv. "vedení kroměřížské radnice" má své vlastní důvody, proč nechalo znova zpracovat strategický plán a tyto se moc nepotkávají s důvody a motivy, které by pro to měla řada ze zdejších diskutujících. Říkám to jen jako suché konstatování, aby se snad ještě nenašel někdo, kdo by tam šel prezentovat nějaké své ideje s nadějí, že bude vyslyšen. Pokud by se však přesto ještě našel nějaký iniciativní blb (v dobrém slova smyslu), nechť je nejprve seznámen s dnešním příspěvkem Jardy pod článkem Máte v tom binec... Prostě smiřme se tím, že oni žijí ve svém světě...
16. 04. 2013 22:56 | Kamča

to Sokol - můžete přidat rozumné informace o aktivitách PINK? Tohle téma lehce sleduji hezkých pár let a že bych měla nějaké informace o inkubačních aktivitách PINKu v uplynulých cca 8 letech, to fakt nemůžu říct.
16. 04. 2013 21:03 | Sokol

Chtěl bych se vemi krátce zmínit o Podnikatelském inkubátoru, který v Kroměříži funguje podle mých informací od roku 1991na Havlíčové ul. v jedné z budov bývalého Výzkumného ústavu obilnářského. Tímto inkubátorem (PINK) prošlo za uplynulých cca 22 let spousta firem, z nichž některé do současné doby fungují již ve svých objektech. Myslím, že nejlepší informace o PINku může podat jeho jednatel, který zde působí od jeho vzniku. Nyní služeb nejen pro začínající podnikatele využívá 7 firem a dále zde našla azyl jedna chráněná dílna. v Dobách pana Kvapilíka žádná oficiální návštěva Kroměříže se neobešla bez návštěvy PINKu. Současná situace však tomuto druhu "podnikání" v Kroměříži není nakloněná. Pokud bude mít pan Toman zájem o další informace,budou mu k dispozici.
21. 03. 2013 23:18 | Kamča

to Karel Toman:
no, nemůžu si pomoci, nevzbuzuje ve mně důvěru, že bych měla připomínky posílat někomu do DHV. Při vší úctě, je to jen dodavatel, zpracovatel. To by snad mělo projít rukama někoho na městě, tam by mělo zapojení veřejnosti někoho zajímat. Takhle to působí divně - "důležití" lidi na městě se tak nějak vyhýbají zpracování vlastního plánu? Tam psát fakt nebudu a toho, že by třeba analytická část visela na webu k připomínkování jsem si nevšimla. Na projednání se nemám šanci dostat - to snad můžou jen ti, co si vezmou dovolenou nebo pracují přímo na náměstí. Tak asi nic.

Ad PINK - narozdíl od předchozích diskutujících si myslím, že se realizace tohoto nápadu moc nepovedla, ač šlo určitě o bohulibý úmysl. Dávno se neinkubuje a PINK tak nějak potichu zmizel.
20. 03. 2013 12:14 | Zdeněk Butula

Dovolil bych si přidat několik informací k tématům jak byly seřazeny panem K.Tomanem ml.

Po návratu do Kroměříže jsem v na PINKu(podnikatelský inkubátor)začínal. Dlužno řící, že podmínky pronájmu byly tehdy přiměřené a poskytovaly dobrou startovací pozici. Tehdy jsem také spolupracoval na projektu Volná rekvalifikace, který vycházel z jedné skutečnosti, že firmy při přijímacím řízení maturantům odpovídaly vcelku lakonicky, že je nepřijmou, protože nemají praxi. Tato skutečnost mne tehdy tak dopálila, že jsem tuto otázku konsultoval s vedením Úřadu práce a tak vznikl tento program, který spočíval
v tom, že zájemci pracovali čtyři dny v týdnu ve firmě a jeden den probíhala rekvalifikace. program trval půl roku a měl dobrý ohlas. Zapojilo se do něj cca 7 firem v regionu a ve svém konečném důsledku měli nezaměstnaní maturanti nejen nový obor na který měli doklad o jeho proškolení, ale také získaly od firem doklad o absolvované praxi. Od té doby nevím, zda něco podobného proběhlo, ale vím, že oba maturanti, kteří pracovali u mne následně získali místo v daném oboru.

Turistické balíčky.
Toto téma je hodně diskutované, ale nijak nové. Ve spolupráci s jedním blíže nejmenovaným penzionem jsou takovéto turistické balíčky realizovány po dobu cca 2let.
Obsahem balíčku je např. zahájení pobytu degustací vín, návštěvou welnesscentra, muzea, zámku , vinných sklepů, plavbou na lodi a to vše ve slevovém režimu. Odezvy jsou vzhledem k pestrosti nabídky a úrovni služeb příznivé. Náplň balíčků je hodně odvislá od struktury návštěvníků. Vámi uvedený návrh balíčku Adrenalin je opravdu atraktivní, ale bude určitě pro jinou skupinu návštěvníků ať už z důvodů obsahu nabídky, tak i po finanční stránce.
Já také věřím, že kongresová turistika v plném rozsahu bude jednou ze silných turistických variant v budoucnosti. Vícepočetná turistika je však přímo závislá na existenci alespoň jednoho funkčního hotelu na Velkém náměstí(cca 100lůžek), který si jako podmínku davali všichni tour operátoři, se kterými bylo na toto téma jednáno. pro zájemce je poučné navštívit pracovní veletrh MADI, kde se o tom mohou přsvětčit "na živo". Potvrzuje to i praxe při návštěvě např. hudebního tělesa o více jako 60lidech všichni volili ubytování v Brně, Olomouci, Otrokovicích a pod. To přispíva k nedostatku příležitostí pro podnikající v tomto oboru návazných služeb.
ještě k tématům pro Kroměříž- před 5lety proběhla akce Partnerství s krajem Zlín, jejíž cílem bylo zmapovat potenciální možnosti v oblasti turistiky a cestovního ruchu v Kroměříži a regionu Kroměřížsko. Bylo zpracováno 97 projektových záměrů a řada z nich je dosud aktuálních a nebyly realizovány. Návazná akce iniciovaná z kraje zatím není v dohledu, ale určitě je tu prostor pro město Kroměříž a podnikajícími v dané oblasti pro přezkoumání a případnou spolupráci při realizaci takových projektů.


Ještě k energetice.
Vývoj v tomto oboru běží dál a možná by bylo zajímavé koli použitelných střech má naše město k dispozici pro využití solární energie ať pro výrobu TUV, nebo přímo elektrické energie ovšem ve srozumitelnějších ekonomických parametrech než je tomu dosud. Návrhů a variant je celá řada a mohu některé poskytnout k další diskusi.
15. 03. 2013 18:36 | Michal

Všechno je o lidech. A myslím si, že na radnici mimo jiné nepochopili, že si Kroměříž nemůže hrát jen na svém písečku, pokud chce nalákat turisty na více dní, protože v KM vážně není víc jak 2 dny co dělat. Musí se to propojit s okolím. Chřiby jsou nádherné, cyklostezky se také rozrůstají, koupaliště se rekonstruují, na vzestupu je agroturistika.... Toho všeho je potřeba využít. Zámek a zahrady (i když jsou skvostné) cestovní ruch v KM nespasí. A také jediné, co je radnice v KM schopna zorganizovat, jsou jarmarky. A to zrovna trusity nepřiláká....
15. 03. 2013 16:05 | rozumbrada

Již jsem to někde v Kroměřížanovi psal. Vše podstatné, co se pro rozvoj města stalo se událo za lidoveckého starosty ing.Kvapilíka. PINK byl právě jeho dítě a vzešela z něj například i firma AEV a mnohé další inovační aktivity ( na př.využití skládkového plynu ). Prostě člověk, který myslel dopředu. V té době ve spolupráci s AEV jsme dokonce jednali s firmou SIEMENS automobiltechnik. Bohužel tehdejší ředitel východní divize byl přeložen ještě dál na východ. Další významnou aktivitou byla snaha o umístění nějaké fakulty VŠ v Kroměříži. Úvahy směřovaly k informatice.
Po jeho odchodu z funkce s poznámkou, že nechává prostor mladším následovníkům, již z pohledu rozvoje přišli pouze velké nuly, by často i škůdci . Ale nechme nostalgie. I dnešní doba nabízí řadu možností, ale myšlenky, kreativita a nápaditá řešení jsou průvodním jevem současné i nedávno minulé bídy. Má-li se něco změnit, je žádoucí změnit mnohé ( myšleno na radnici ), poněvadž tam dnes panuje bezradnost a částečně i chaos. Perspektivnější budoucnost Kroměříže je pouze ve změně!
15. 03. 2013 01:00 | Tomas

K tomu inkubátoru - tam hodně záleží v jakém oboru chce člověk začít, hodně lidem stačí prostě nějaký prostor, kde může relativně v klidu pracovat, s připojením na internet a základním zázemím /kancelářské zázemí typu tiskárna, kopírka, možnost pronajmout si třeba místnost pro jednání jen na hodinu, dvě - ono třeba takové jednání v kavárně není špatné, ale ne vždy je tam potřebný klid atd./ - v podstatě tak jak fungují co-workingová centra v Praze nebo (snad ještě i) v Brně. Ne každý potřebuje mít kancelář 5 dní v týdnu plně vybavenou k dispozici, může peníze investovat do potřebnějších věcí. Případně zajímavý by mohl být prostor k pronajmutí nějakého malého skladu v rámci areálu, lepší než sklep nebo garáž ;-)
Samozřejmě pro ty co pracují na něčem sofistikovanějším, vývoj, výroba atd., tak tam je ideální to spojení s VŠ (nakonec do Zlína je to dneska 20 - 30 minut max).
Prostě ten základ pro začátek.

A ještě taková asi blbost - když už máme (dle mého názoru zbytečný) radniční zpravodaj nebo jak se to teď jmenuje, tak by tam pak o nových podnikatelích, které třeba takto trošku město/kraj podpoří, mohlo i psát, člověk by se aspoň dozvěděl něco zajímavého a oni by měli aspoň malinkou publicitu ;-) To jen tak úplně mimo téma.

K.T.ml.: pokud se Vám zdá něco aspoň trochu smysluplné, klidně to použijte - já se totiž znám, slíbím že napíšu a pak si na to vzpomenu až bude pozdě, mám toho teď opravdu hodně k řešení pracovně i soukromně.
14. 03. 2013 23:46 | topkám

Zajímavá diskuse, zajímavé příspěvky. Aniž bych byl mocen jim konkurovat, přece bych zmínil jeden fenomén, možná obehraný, než neochvějně platný. Jsme na Hané. To je placatý balvan, s nímž sotva kdo hne. Jsem Hanák, vím o čem mluvím.
14. 03. 2013 01:38 | Karel Toman, ml.

Kamčo a Tomáši, díky za postřehy, zvlášť ten k inkubátoru byl poučný. Bylo by fajn, kdybyste napsali pár vlastních návrhů a poslali je buď na mail redakce@kromerizan.cz, nebo rovnou do DHV na lenka.maresova@dhv.com, kde veřejnost má své podněty posílat. Ale raději i na toho Kroměřížana :-) Jde nám o to, bavit se o vizi města veřejně, když už je tady ta příležitost.. Díky.
14. 03. 2013 00:05 | Tomas

Doplnění - jinak ještě k těm službám pro turisty - myslím že zejména v oblasti gastronomie, restaurací, kaváren se za poslední 3-4 roky hodně zlepšilo. Dřív se v KM nedalo jít prakticky nikam na kafe a slušný oběd byl problém. Dneska je docela dost na výběr, až se divím, že třeba kavárny se zatím houfně nezavírají, na tak malé město je to slušné. Určitá rezerva je v ubytovacích kapacitách, chybí hotel pro ty větší zájezdy, pokud tu budu chtít ubytovat desítky lidí najednou (stačí 2 autobusy) tak je problém. Otázka je, nakolik by byl takový hotel rentabilní mimo sezonu. Menší hotely a penziony tu jsou, i za dejme tomu slušnou cenu se dá už najít.
Město je relativně hezké, nejsou tu vysloveně "katastrofy", které by měly turisty odrazovat (ano, třeba takové městapo by se mohlo naučit chovat se ne jako dráb, ale spíše jako poradce zvláště pro návštěvníky, nedávat boty hned když někdo 5 minut nemá platný lístek a není ani odsud, ale to je všude stejné), dalo by se určitě vymyslet víc aktivit do zahrad atd. Ale základ máme a slušný.
13. 03. 2013 23:54 | Tomas

S tím cestovním ruchem - Kamča má v podstatě pravdu, ale je potřeba si uvědomit zásadní věc, Kroměříž prostě není stavěná na to, aby tu návštěvník strávil víc jak "prodloužený víkend". V praxi několikrát ověřeno, když jsem do KM pozval přátele, kteří tu nikdy nebyli a chtěli se podívat do hezkého města na Moravě, o kterém už slyšeli (Unesco, zahrady atd.). 2-3 dny jsou úplně akorát, pokud nechtějí nějakou prohlídkovou trasu na půl dne v zámku, tak i ty dva jsou dost, prodloužený víkend... na týden tu prostě není co dělat, takže stejně by se vyjíždělo do okolí. Proto je potřeba nehrát si jen na vlastním "písečku" ale právě podchytit turisty v okolí desítek až stovek KM aby právě ten den dva ze své dovolené v bližším či vzdálenějším okolí přijeli právě i k nám do Kroměříže. Třeba kraj má některé věci pěkně zpracované, pokud člověk chce, informací je dost a dají se najít poměrně jednoduše.
Dálnici po letech slibů máme, z Lednice se sem dá dojet za hodinku, hodinku a něco, to dnes pro lidi s autem je v pohodě /to jen že někdo zmiňoval spolupráci třeba s Lednicko-Valtickým areálem/.

Osobně si myslím, že kdo z "domácích" turistů chce, tak si Kroměříž najde a přijede, jestli je potřeba sem někoho natáhnout, tak právě ty davy turistů z celého světa jako jsou třeba v Českém Krumlově, v tom máme rezervy. Takže tlačit na incomingové firmy, cestovky atd. Tam je potenciál. Ostatně, kde je vševěd Okamura ze Zlínského Kraje, aby sem přitáhl krajany? ;-)
13. 03. 2013 23:26 | Kamča

A ještě k cestovnímu ruchu.
V Kroměříži to zevnitř není vidět, ale jednoznačně je tahákem města zámek a zahrady. Může se nám to zdát jakkoliv divné, ale je to tak. Jsou natolik dominantní, že všechno ostatní zůstává v jejich stínu. A tvořit balíček, který nebude na této "základní desce" stát znamená vytvořit něco, co lze zažít nejspíš kdekoliv jinde a možná lépe. Z rodinného stříbra netěží jen opravdu zaslepení a jen těžko to bude fungovat. Do KM se prostě jezdí za památkou UNESCO. Ta bude mít navíc nově opravené "taháky sezóny". Nejsem si jista kdy - že by příští sezonu?
Tedy balíčky ano, ale stojící na tom, že Kroměříž je naprostý zázrak, protože nikde jinde nezakopnete na každém kroku o památku a současně nebudete mít pohodu a klid. A k tomu třeba...ten adrenalin :-). Tady asi moc nejde o vstupní peníze, spíš o organizaci a propojení lidí. Kdyby to fungovalo "prachy už se najdou" (jak nonšalantně prohlásil jeden z hoteliérů).
Propojení s okolím je taky prima nápad, chce to s rozumem hledat a s respektem budovat. Jméno (značka) se dlouho buduje a rychle ztrácí. Propojení s lednicko-valtickým areálem se sice nabízí na základě podobnosti, ale to by chtělo tak velkou opatrnost..že bych se skoro pro začátek držela blíž. Co třeba Velehrad? Teď je to tam moc pěkné, blízká Modrá má krásné atrakce.

Nerozumím jednomu. Pořád chceme do KM tahat něco co tu není, místo abychom s respektem "prodali" to co máme. Tady se prostě nelyžuje, nedělají divoké fesťáky, není tu akvapark. Je tu kultura a historická krása, neuvěřitelný klid přímo vedle dálnice. Ideální pro cílovou skupinu pohodářů. Fňukáme, že je tu rovina, místo abychom ji nabídli těm, co mají kočárky, vozíky, berle, nebo jen prostě rádi chodí a jezdí po rovině. Kola, brusle.. je toho hromada, co se dá využít a "prodat".
Otázka je, jestli Kroměřížané vůbec turisty chtějí a jestli se radnice chce a umí na toto téma s obyvateli a podnikateli (a naopak) bavit.

Ekotémata s dovolením vynechám - tomu nerozumím ani doma :-(, vím jen, že když kupuju ledničku, tak je fajn, když má A a nějaké plusy k tomu.
13. 03. 2013 23:05 | Kamča

Díky za hezky se čtoucí článek, povedl se. Přesto - drobná polemika s jeho obsahem - tedy možná spíše s DHV. Lehce mi naskočila husí kůže z úvahy o podnikatelském inkubátoru. Tedy, ne, že by to byla myšlenka špatná, jen tak jak je popsaná by to byl v KM s velkou pravděpodobností "mrtvý kůň".
Chce-li kdokoliv inkubovat firmy s potenciálem rozvoje, potřebuje na to dostatek prostoru - tedy ne 2 až 3 kanceláře, ale rozumnou budovu s prostory pro výrobu i "bádání". Inkubátory patří do míst, kde se "líhnou mozky" - zejména do blízkosti vysokých škol, kde se rodí nové nápady, nové myšlenky a naopak se nelíhne vstupní kapitál. Aby se takový inkubátor uživil, musí mít tedy dostatek prostor k pronajímání a taky poskytovat všestranný servis. To není tak jednoduché a přenesení zkušeností ze Zlína téměř určitě cesta není. I úvaha o dotacích je na vodě stojící. Podporu získat možné je (nebo spíš bylo), ale kdyby žádalo město, lze reálně uvažovat o 40 %. A kde je dofinancování, provoz a služby pro firmičky, které se "s tahem na branku" přiženou?

Jedna malá pěšinka se lehce nabízí - to je propojení s dalšími inkubátory (podobný charakter jako by mohl mít ten Kroměřížský je asi vidět v Kunovicíh) a sdílení odborných služeb, aby měly aspoň nějak rozumnou profesionalitu. Ale těžko říct, jestli je nějaký podobný přístup v silách města.

Srovnávat se s JIC, to je jako chtít mít v KM na Barbořině Eifellovu věž, Kroměříž musí hledat jinou, daleko jednodušší a současně ucelenější cestu. A umanutého člověka, který se o zaměstnanost bude starat. Nakonec je všechno "o lidech" totiž.
12. 03. 2013 23:02 | Vojta Navrátil

fanoušek: Holt to nehlásil obecní rozhlas, tak třeba já osobně jsem se to náhodou mimoděk dozvěděl minulý týden od jednoho jejího kolegy z městského i krajského zastupitelstva
12. 03. 2013 21:02 | Jožin z Bažin

K fanouškovi: Tak tu informaci pořádně prověřte.Možná se dozvíme o radnici v KM ještě zajímavé věci!
12. 03. 2013 17:29 | fanoušek

Sice je to téma trochu "mimo mísu", ale v žádných novinách jsem se nedočetl o tom, že starostka Hebnarová se nakonec dostala do krajského zastupitelstva, když se bývalý krajský radní pro školství pan Slovák vzdal svého místa a Hebnarová jej jako náhradnice obsadila. Vždyť to je docela zásadní informace, a místní novinové plátky o ní mlčí...
12. 03. 2013 12:54 | Tomáš Baťa

Kdo to jsou Ti významní podnikatelé ? Rád bych se s nimi seznámil.
12. 03. 2013 10:49 | Karel Toman, ml.

Michal: pokud se nepletu, tak se důvody stavu nerozebíraly. Ve slabinách města pouze DHV konstatovala, že veřejná a soukromá sféra nespolupracují, ale plénum se nad tím nezdrželo, jelo se dál. Proč tomu tak je podle vás? Mluví se o tom, že Kroměříž mají vyclaimovanou tři skupiny podnikatelů, které spolu skoro zásadně nemluví. Není to tím? No a co s tím dělat? Myslíte, že by bylo reálné svolat třeba jednou za rok kulatý stůl radnice a významných podnikatelů?
11. 03. 2013 19:20 | Michal

Radnice brečí, že s ní podnikatelé nechtějí spolupracovat. Padlo na sezení pracovní skupiny nějaké zdůvodnění, proč tomu tak je, a co se s tím bude dělat?
11. 03. 2013 13:05 | Karel Toman, ml.

O zapojení širšího regionu do turistické koncepce Kroměřížska padlo na projednávání plánu taky pár poznámek, včetně té od Kroměřížana Víta Kroutila, který navrhl zapojit do propagace Kroměříže právě Chřiby anóbrž Hříběcí hory. Šéf DHV Radim Gill opakovaně navrhoval, aby se Kroměříž dala do komplotu s Lednicko-valtickým areálem..
11. 03. 2013 12:30 | Michal

Podle mě radnice dělá pro cestovní ruch naprosté minimum. Když odmyslíme zákem (který městu nepatří), tak tu v podstatě žádné jiné lákadlo pro turisty není. Město akorát organizuje jarmarky, nic víc.Spolupráce s podnikateli, o které se neustále mluví, také moc nefunguje. A paradoxně jarmarky, které město pořádá, berou drobným živnostníkům v centru zákazníky. Takže si místní poknaktelé spíš myslí, že je radnice proti nic. A podle mě to bude stát značné úsilí změnit to. Podle mě si Kroměříž nemůže hrát na svém písečku, musí se propojit celý region. Jak říkáte, koně v Těšánkách, cyklostezky do Kvasic či Otrokovic, Chřiby....
11. 03. 2013 11:34 | skeptik

Možností jak rozvíjet město a to i v oblasti podnikání a zaměstnanosti je u nás řada. Jediným starostou, který v tomto duchu uvažoval a posouval Kroměříž kupředu byl právě jmenovaný lidovecký starosta ing.Kvapilík. K velké lítosti však musím konstatovat, že na radnici od té doby neexistují lidé, kteří by byli schopni potenciál města využít. Žádný byť sebelepší strategický plán nepomůže, pokud na něj nenaváží konkrétní realizace. Chce to prostě podstatnou změnu rady a zastupitelstva a s tím i nový čerstvý vítr do plachet rozvoje. Jen je obtížné ty správné lidi najít a příští rok zvolit!!!
Změna je nadějí pro Kroměříž.
11. 03. 2013 11:13 | Karel Toman, ml.

O podnikatelském inkubátoru Kroměříž s hezkým jménem PINK a sídlícím na "Výzkumáku" psal roku 1993 RESPEKT. To když se město za úvěry pro pět podnikatelů zaručilo svými domy. http://respekt.ihned.cz/index..... V inkubátoru tehdy působilo 13 firem a připadali na ně čtyři zaměstnanci. PINK měl v inkubovaných firmách majetkový podíl do 15 procent. Kajícně doznávám, že nevím, zda a jak inkubátor funguje dnes..
11. 03. 2013 11:02 | Karel Toman, ml.

Jiří Kelnar: Máte pravdu, podle obchodního rejstříku je tu tento inkubátor dokonce už od prosince 1991. Nevěděl jsem o tom, díky za upozornění. Pověst úspěšné líhně ho ale narozdíl třeba od JIC podle všeho neprovází..
11. 03. 2013 10:42 | Jiří Kelnar

Inspiraci bych si bral například z JIC, které jako inkubátor funguje velice úspěšně. Rozhodně nemusíme nic franšízovat. Jinak jeden inkubátor v KM už funguje, jeho efektivitu, ale neznám.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...