VaK si vyplatil dividendy. A svého akcionáře pak vyhodil z hospody

V úterý 23. dubna 2013 se opět po roce konala v zasedací místnosti Muzea Kroměřížska Valná hromada VaK Kroměříž. Oproti loňskému roku byla velmi poklidná a naplnil se takřka na minutu přesně předpoklad advokáta Milana Fritze z České infrastrukturní – zastupující Holešov a Hulín –, jenž předpokládal, že to bude trvat asi hodinu. Mezi akcionáři se také nově objevil i Zdeněk Štěrba ze Zlína, který skoupil v loňské dražbě propadnuvší akcie a vlastní akcie i vodárnách ve Zlíně či Břeclavi. Dle jeho investorských představ, kterými se prezentoval při rozmluvách v kuloárech, by Vak Kroměříž měl mít desetinásobně vyšší zisk. Netřeba dodávat v jakých relacích by se pak asi pohybovala cena vody.
Každopádně v loňském roce tedy hospodaření společnosti dle akcionářům předložených a prezentovaných materiálů vykázalo zisk 14 192 231,25 Kč (o více jak 300 tisíc než o rok dříve). Z něho byly po předloňské premiéře letos potřetí v historii firmy vypláceny dividendy a to v celkové výši 4 673 064 Kč, přičemž dividenda na jednu akcii se zvedla ze čtyř na šest korun.
Důvodem proč se předloni začalo s vyplácením dividend může být i to, že dle rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky ze dne 25. února 2010 při rozdělování zisku jednoduše řečeno nemohou být vyplaceny tantiémy (tj. podíl na zisku pro členy představenstva a dozorčí rady), pokud nejsou i vyplaceny dividendy (po loňské valné hromadě jsem napsal podobnou větu a jeden ze členů dozorčí rady mi letos vytýkal že jsem měl snad tímto spojit jeho osobu s korupcí). Buď jak buď členové představenstva (Ladislav Lejsal, Miloš Malý, Daniela Hebnarová, Karel Chvátal, Jarmila Číhalová, Pavel Horák, Marek Šindler) a dozorčí rady (Blanka Šimůnková, Vladimír Křemeček, Eduard Sedlář, Tomáš Mozola, Miroslav Štěpánek, Karel Holík) si mezi sebe rozhodnutím Valné hromady z loňského zisku společnosti rozdělí v meziročním srovnání asi o 400 tisíc měně (konkrétně 993 455 Kč).
Krom dvou technických dotazů stran výplat dividend jednoho z menších akcionářů padl během jednání jediný dotaz, který položil autor tohoto textu. Konkrétně zněl: „Prosím o přesné uvedení těch staveb, kterými dodavatel zakázky ‚ČOV Chropyně – rekonstrukce a intenzifikace‘ splnil podmínku III.2.3 označenou při uveřejnění zakázky jako technická způsobilost-Minimální úroveň případně požadovaných standardů a která byla zveřejněna ve znění: ‚minimálně 3 stavby rekonstrukce nebo novostavby ČOV, jejichž finanční objem dosáhl min. 45 mil. Kč bez DPH u každé z nich; certifikát systému řízení jakosti vydaným podle českých technických norem ČSN EN ISO 9000; certifikát řízení z hlediska ochrany životního prostředí vydaný podle českých technických norem ČSN EN ISO 14000; osvědčení o kvalifikaci dodavatele v oblasti bezpečnosti práce OHSAS 18000‘". Odpovědi by se mi mělo dostat asi do měsíce, jelikož jsem si ji, vzhledem k povaze dotazu a nemožnosti ho asi zodpovědět jen tak spatra, vyžádal písemnou formou.
Tento můj dotaz ale někoho možná naštval, i když to nebylo jak v oscarovém filmu Kolja, kde Zdeněk Svěrák alias člen České filharmonie Franta Louka byl vyhozen po tom co napsal do dotazníku po návratu z ciziny kádrovákovi Bláhovi na dotaz o čem se bavil s emigranty: „Celkem o hovnu, soudruhu Bláho.“ Nicméně po skončení valné hromady byli akcionáři pozváni na oběd do salonku k Černému Orlovi. Slůvko „akcionáři“ nebylo nijak specifikováno žádným adjektivem a nebylo ani vyjmenováno, kteří akcionáři tam mohou být a kteří ne, tak jsem tam taky zašel, abych „netrhal partu“. Jakmile jsem tam na ten oběd pro akcionáře došel či byl do příslušného schovaného salonku doveden, tak mě ihned ředitel a šéf představenstva Ladislav Lejsal před přítomnými veřejně vypoklonkoval se slovy, že jsem nebyl pozván. Asi by některým členům představenstva tolik nechutnalo. Obrázek o Lejsalově jednání nechť si každý udělá sám.
PS: Jelikož jsem ještě s jedním drobným akcionářem hlasoval proti vyplacení dividendy, tak opět jako loni nebudu její výplatu uplatňovat. Těch celkem 40 Kč, na které mám za poslední dva roky nárok, mě za tu cestu do Prahy opravdu nestojí:)

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

30. 04. 2013 17:48 | Expert

K Milošovi: Máte plnou pravdu s p. Malým ten se tam zase dostane za podpory věrných napříč politickým spektrem-vlevo triem komunistů:Kenša.Křemeček,Adamík přes ČSSD až k ODS a loutky Hebnarové,kterou instruuje a dohlíží nad její činností.Ona by to sama asi nezvládla.Vždyt si dělá z toho "kulturní školičku".K Petrovi: máte taky pravdu, vystrojí se na jedno zasedání v měsíci a pak čekají výplatní pásky,odměny a výjezdní zasedání neboli obžerství a vánoční večírky s bohatými dary.A to akcionářům nevadí?Nikdo se neozve? Proč jsou členové dozorčí rady v zastupitelstvu? Nebo opačně ,proč se tlačí do zastupitelstva? Ne proto aby pro občany Kroměříže něco udělali ale nahrabali si prachy!!!!!!
29. 04. 2013 22:14 | Miloš

Pavle, koho chcete volit, když už půjdete volit? Ksindl se táhne napříč politickým spektrem.
29. 04. 2013 17:03 | Vojta Navrátil

Já se spíš obávám toho co přijde až se dočerpají dotace. A nic nebude bránit provoznímu modelu. Jeden nový akcionář, který nemá kam uložit peníze - jak sám prezentoval - a se zkušenostmi ze Zlína, se už na tu dobu těší.
29. 04. 2013 16:43 | Pavel

Chce se mi zvracet, kdyz vidim, jak vydelava VAK a zisk si rozdeluji mezi sebe místní politici.....

Napriklad u sousedu (Nemecko, Rakousko) mají města co nejvíc těchto firem pod svým dohledem právě proto (Vodárny, místní rozvod plynu, přeprodávají svým obyvatelům el.energii nakoupenou v aukci atd atd), aby vydelane penize (které vydelaly na místních lidech) vrátily zpět do městského rozpočtu a opravily lavečky v parku, značení, cyklostezky, prostě peníze pro rozvoj města atd atd..... Místo toho si Lejsal, Hebnarová rozdělí prachy mezi sebe...:))) Přátelé, doufám že nebudete volit ODS ani CSSD !!!
29. 04. 2013 12:18 | petr

Když se podívám na složení dozorčí rady ( až na nějaké vyjímky) tak mi je jasné proč v radě vůbec zasedají! Myslím, že po přečtení tohoto článku upustím i od návštěvy onoho veterináře, který se věnuje asi více oné vodě" než aby radši za draho operoval a předepisoval léky lidským miláčkům...Arogantní chování pana Lejsala jen dokresluje úroveň těchto strýců, kteří si myslí, že můžou už všechno! Zase příklad, odkud se pak šíří ona nemoc společnosti od nejvyšších kruhů až po ty městské a dědinské" záležitosti. Kravaty si návléct už umí, ale někteří se chovají jako křupani..
29. 04. 2013 00:34 | topkám

Miloš: Hm... Vaše teorie je dostatečně šílená, aby mohla být docela pravděpodobná. Ostatně, jak píšete sám, uvidíme.
28. 04. 2013 18:56 | Miloš

Pane Navrátile, nevím, jak Vás mohlo překvapit přezíravé a arogantní chování Lejsalovo, vždyť byl do funkce dosazen stejně arogantním a po funkcích blažícím Malým. Lejsal již v roce 2007 projevil značnou část svého charakteru, kdy obcházel politiky ze Šance pro Kroměříž a žadonil o podporu při valné hromadě a volbě nového ředitele. Bohužel zůstane ve funkci i po volbách v roce 2014. Starostou totiž bude Malý, protože bude lídr kandidátky a i když nevyhraje, stejně přeskočí na místo starosty tak, jak to udělal v roce 2006, kdy odsunul zcela galantně MUDr. Sehnalovou, která suverénně vyhrála. Takže minimálně do roku 2018 budeme mít, stejně jako teď, radnici řízenou Malým. Ach jo, snad se mýlím, ale uvidíte, že ne. Do roka a půl sa hyn hukáže.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...