Oprava náměstí ve stínu ruiny? V Kroměříži to hrozí už podruhé

Město se chystá omladit srdce sídliště Slovan. Tamní Slovanské náměstí se má opravit za 18 milionů, většinu z toho (až 85%) mají být evropské dotace. Jak bude vypadat po rekonstrukci, můžete posoudit na obrázcích na začátku a na konci článku.
Podkladem celkového řešení byla dřívější studie nynější městské architektky Radmily Vraníkové. Realizaci projektu vybrala radnice ze tří uchazečů. Vyhrál ten nejlevnější z pera kroměřížského ateliéru Akté Projekt Milana Kroumana (spoluautora Hanáckého náměstí) s cenou 67 tisíc bez DPH.
Výsledek bude určitě lepší, než to, co je na náměstí teď. Mohlo to být ale ještě lepší. Nic proti snaze šetřit. Je také dobře, že Kroměříž má konečně svou městskou architektku, jejíž studie nekončí pod stolem. Jde spíš o to, že tak zajímavý prostor jako Slovanské náměstí si zasloužil trochu větší bitvu. Fakt, že se v době všeobecného nedostatku zakázek zúčastní soutěže jen tři uchazeči, není zrovna dobrá vizitka města.
Ano, na obrázcích vypadá řešení fajn - čtvercová fontánka (se známým sousoším racků), lavečky, stromy, průlezky, trávník. Co když by ale někdo v šířeji pojaté soutěži nabídl řešení, které by se líbilo víc i samotné městské architektce a stálo třeba jen o pět tisíc víc? Nemluvě o tom, že Kroměřížané by si zasloužili trochu toho vzrušení třeba v podobě výstavky soutěžních návrhů ve foyer radnice. Lidé by tak snáze získali dojem, že městu záleží na tom, aby o chystaných změnách věděli předem a co nejvíc.
Neotřelé architektonické nápady se hledají buď přímo u věhlasných jmen, nebo v soutěžích o více než třech uchazečích. To první si Kroměříž nemůže (nebo nechce) dovolit. Mladí (a tedy potenciálně levnější) progresivní architekti zase podle všeho „hlasovali nohama” a ukázali, že Kroměříž má pověst města, kde je zbytečné se hlásit o veřejnou zakázku. Vítězná realizace neobvyklého náměstí s malebným pravoslavným kostelíkem a sousední knihovnou, navíc v městě UNESCO, by se přitom dobře vyjímala i v referencích těch známějších studií.
Zkrátka Slovanské náměstí byla dobrá příležitost udělat tady skutečnou soutěž. Jenže administrativní džungle, kterou skutečně kvalitní soutěž musí projít, v Kroměříži léta nikdo neklestil. A to navíc vloni ještě zhoustla. Zakázka se totiž musela řídit loňskou městskou směrnicí č.5/2012 o veřejných zakázkách a hlavně alchymií zvanou metodika dotačních titulů. Na chuti pustit se do skutečné soutěže to úředníkům a politikům asi zrovna nepřidá.
Luštitelé místních reálií tak můžou jásat aspoň nad tím, co v tiskové zprávě města zmínila starostka Daniela Hebnarová: „Na přípravách spolupracujeme i s majitelem přilehlé bývalé chátrající restaurace." Pro připomenutí: bývalá restaurace Slovan je jedna z mnoha kót, které ve městě dobyla hanušovická PMS Reality. Této společnosti napojené na místního vlivného podnikatele Karla Kuropatu patří v Kroměříži podle katastru na 140 nemovitostí včetně rozsáhlých pozemků a historických budov na okraji i v centru, mnohé z nich z bývalého majetku města. Ani v případě restaurace Slovan však tento privátní investor očekávané oživení veřejného prostoru nepřinesl, stejně jako u Žižkových kasáren. Zčásti proto, že město si při prodeji svého majetku tak významnému hráči v minulosti nekladlo takřka žádné podmínky.
Takže si to shrňme. Kvůli dluhům si Kroměříž nemůže nebo nechce zaplatit tuzemskou architektonickou špičku ani u významných prostranství (narozdíl od státního NPÚ s budovami zahradnictví v Podzámce). Svěží nápady mladých architektů se sem navzdory nouzi o zakázky nehrnou (zčásti zřejmě kvůli pověsti Kroměříže jako netransparentního města). Město se sice v osobě městské architektky konečně pokouší dát své architektuře řád. Naše naděje na rozvoj veřejných ploch jsou ale odkázány spíš na „hospodského”, kterému patří polovina města, a kterému se veřejná kasa chystá na Slovaně upravit další předzahrádku. Snad alespoň tentokrát se svou ruinou udělá víc, než že ji zase jen zbourá.
Vizualizace - Slovanské náměstí
Vizualizace - Slovanské náměstí
Vizualizace - Slovanské náměstí

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

02. 10. 2013 21:54 | Karel

Pan Kuropata opet rozjizdi velky projekt
http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
03. 06. 2013 09:20 | karel

to Kamil: Když něco upřesňujete, tak si to i ověřte - Medkovy rybníky opravdu patří jen rybářům, stačí se mrknout na údaje v katastru. Žádný nájem tam není.
01. 06. 2013 22:06 | kamil

Jen upřesnění k těm Meďákům. Rybařský svaz ( spolek strýců s becherovkou v zadní části rybářského obleku) má tyto rybníky jen od města v jakýmsi nájmu a tudíž by je fakt měli starat, ale strýcům z dávných dob" je bližší ta becherovka a bordel, který tu i rybáři zanechávají. Takže město je hlavní správcem, ale nic nedělá včetně jejich rezortu životního prostředí, který je v našem městě úplně nanic včetně tý důležitý vedoucí dámy, která neví kolik bije v jiných věcech a kde Meďáky vůbec asi jsou..!!
27. 05. 2013 10:39 | rozumbrada

MEDKOVY RYBNÍKY - pěkná lokalita, ale město s nimi nemá nic společného. Jsou vlastnictvím Moravského rybářského svazu. Ti by se snad především měli starat o jejich stav a možná i s pomocí města o jeho zlepšení. Iniciativa však musí být na jejich straně.
26. 05. 2013 23:58 | Tomas

Krátce dodám ke Slovanu - domluvte se s Lidlem a udělejte na Slovanském náměstí to jejich hřiště (resp. Lidl už to zajistí), když už se povedlo pro Kroměříž to hřiště díky místním hlasujícím získat. A že tam na pár průlezkách bude jejich logo? Stejně by to hřiště někde vyrostlo, tak proč ne tam. A ještě by se na revitalizaci ušetřilo. Otázka ovšem zní, zda to půjde skloubit s evropskými dotacemi.
Ad architekt - vzhledem k její představě o tom, že největší zlo jsou auta, si nedělám iluze, že se něco extra změní, viz dnešní zpráva na idnes ve Zlínské sekci. Řeší nepodstatné, místo aby se třeba podívala i mimo to centrum, třeba do těch míst "za Moravu". Na druhou stranu, tahle část byla vždycky průmyslová, s čímž asi starousedlíci problém nemají a pokud si tam dneska někdo koupí byt/dům a myslí si, že pak město bude kvůli němu skákat, tak to je trochu naivní představa. Věděl do čeho jde. Čímž neříkám, že se s tím nemá něco dělat, třeba ten Meďák není nic extra, ale nikdy ani nebyl, možná kdysi dávno.
22. 05. 2013 09:15 | Korzár

honza: souhlas
21. 05. 2013 18:19 | honza

jen vzkaz pro Korzára" , Medkovy rybníky nesešly věkem, ale LHOSTEJNOSTÍ A NEVŠÍMAVOSTÍ města a jeho vedení, včetně nezodpovědnosti stavebního úřadu, co tu povoluje v okolí! Vodní plochy jsou dnes v určitém směru vzácnost včetně přírody kolem ní! Kolik takových ploch např. ke koupání, rekreaci a rybolovu město Kroměříž dnes má!!? Všude ve světě si to všemocně chrání, tady ne! Tady je pro město asi důležitější lakovna zahraniční firmy, která tu dělá v okolí nepořádek!
12. 05. 2013 08:48 | Korzár

Milan: souhlas. Ale případ Medkových rybníků není dílem vandalství. Ty prostě věkem sešly. Asi potřebují vybagrovat bahno, upravit břehy apod. a po nedávném vykácení vzrostlých stromů tam začala bujet džungle.. Je to takový zapomenutý, přírodní, kdysi malebný kout města. A to je vzácnost.
11. 05. 2013 20:49 | milan

Korzár:lecco nás štve pane, ale také chápu, že prostředky (i města) nejsou neomezené a např. všechny "rozdrbané" stavby socialismu prostě nelze naráz opravovat. Jinak "bordel" v životním prostředí si při vší úctě nadělujeme z valné části sami, vlastnoručně. Co se opraví nebo vybuduje, za chvíli naši spoluobčané zničí, jen tak z recese... Myslím, že na vině tohoto stavu je něco víc než jen "Město".
10. 05. 2013 17:27 | Korzár

Járo, to je demagogie. Mít klapku na opačným oku, než máte vy, mohl bych říct tohle: kdybysme na ochránce nedali, máme tu samý sjezdovky a fabriky a bioplynky a soláry ...a pomřeme hlady. Demokracie je o rovnováze. Ale jinak s vaším názorem na Slovanské náměstí souhlasím, obnovu si určitě zaslouží. Zároveň taky ale chápu ty, koho štve stav Medkových rybníků (chodníky jsou rozdrbané i u Květné zahrady, kde na to dokonce upozorňuje cedule, takže v tomhle směru město tak docela za mostem nekončí). Já sám jsem byl u Medkových rybníků ponejprv před pár lety až jako třicetiletý a byl jsem docela uchvácen. A zároveň i otrávený tím, jak to tam vypadá zanedbaně. Přitom známý mi vyprávěl, jaké tam bylo za jeho mladých let úžasné koupání. Teď to tam teda ke koupání opravdu neláká. A přitom by mohlo..
09. 05. 2013 11:16 | jára

ivoši, čtěte pozorněji, nic "nového" se nebude budovat, již stávající Slovanské náměstí má projít revitalizací, tedy úpravou. A tu si snad zaslouží. Na druhé straně: chceme práci a být zaměstnáni, tak potřebujeme i pracovní příležitosti, včetně těch fabrik. Kde asi byste je chtěl budovat? Lidé chtějí pracovní příležitost, ale fabriky, provozy se jim nelíbí. To jsou samé protesty, petice, a kdovíjaké .... Kdyby sme dali na všelijaké ty iniciativy a ochrámce, tak bysme pomřeli hladem.
08. 05. 2013 10:59 | johny

ivoš: jakkoli Vám můžu dát ve všem za pravdu, jediná rada na to je: interpelujte Vaše volené zástupce, což je jediná cesta. Zajímejte se a zapojujte se kontinuálně, nejen jednou za 4 roky.
08. 05. 2013 10:08 | ivoš

V našem městě se vůbec dělají zajímavá rozhodnutí, něco vybudovat", ale i zničit! Kamil má pravdu. Chodím na ryby na zmiňované Medkovy rybníky, které si já pamatuji jak kdysi rekreační část Kroměříže...koupání a bruslení, rybolov. Dnes nějaký blázen dovolil na břehu rybníka postavit fabriku i s lakovnou, prý Nizozemskému výrobci nějakých autodílů!!? Když se podíváte kolem, je tu neskutečný bordel! Tohle by se přece v civilizované zemi a městě nemohlo stát už jenom kvůli tý přírodě! Když jdete kolem Novosu, všude smrad a prach. Cesty jsou rozbité a chodníky neudržované. Nová dlažba končí mostem přes Moravu. A město bude budovat nové náměstí...no, to fak dobré!! Vážení představitelé, město je i za Moravou a ne kdesi jen u Slovanského náměstí!!!!!!!! Běžte se tudy projít na exkurzi" a uvidíte a možná i ucítíte, že je co spravovat a pak teprve budovat!
06. 05. 2013 14:11 | Katz

To V. Koutský: Psal jsem, že se město zcela nesmyslně zbavilo majetku. Na vině je nejen tehdejší vedení, ale i všichni zastupitele, kteří hlasovali pro prodej. Kdyby město neprodávalo, neměl by p. Kuropata, respektive jím nastrčené společnosti, co kupovat. Na počátku cesty je tak jednoznačně vina města. Je sice od Vás slušné, že se v zájmu jakési „objektivity“ pokoušíte o obhajobu, ale konstrukce vlastnického práva je v našem právu vyjádřena obratem „vlastnictví zavazuje“ ( čl. 11 odst. 3 věta první Listiny zákl. práv a svobod), přičemž tuto dikci nelze jednostranně interpretovat pouze jako povinnost všech respektovat libovůli vlastníka, ale i jako povinnost samotného vlastníka se o své vlastnictví řádně starat: proto i věta druhá daného článku zní: „Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy.“ Ne, vše černo-bílé určitě není, nicméně, alespoň pro mne, ta černá v tomto případě rozhodně převažuje.
A opravte mne, pokud se mýlím, ale to, že na místě bývalých kasáren, na stavebních pozemcích PMS Reality a.s., vyrostlo výstaviště Floria, není nijak zásluhou PMS a p. Kuropaty, ale společnosti TEXTIL INVEST s.r.o., která celý areál nechala postavit, je jeho vlastníkem a stojí i za aktivitami spojenými s výstavištěm.
06. 05. 2013 12:29 | Vladimír Koutský

Z jiného soudku.
Nelíbí se nám, že padl k zemi Augumentační sklad na začátku Velehradské ulice ? Kdysi jsem spolupracoval na jeho odkoupení ve prospěch kroměřížské Fontány, tudíž p.Kuropaty, v přesvědčení, že bude sídlem Tchecomalt group, a.s.. Nevím proč, ale nestalo se tak. Po čase jsem se, z podnětu kroměřížského divadelního spolku, snažil získat tuto budovu v jejich prospěch pro přeměnu na minidivadlo. P Kuropata vyšel vstříc a byl záměru nakloněn, bohužel však divadelníci couvli a svůj zájem nasměrovali na Starý pivovar. Nevím o žádném jiném zájmu či projektu k využití této chátrající budovy. Je nenahraditelnou škodou, že padla k zemi, ale nikdo kompetentní v Kroměříží skutečnou vůli k jejímu zachování neprojevil až na veřejnou občanskou iniciativu. Byla tedy chyba jen u majitele ?
Nelíbí se nám likvidace kasárenské budovy na Hanáckém náměstí ? Proč ji tedy město dobrovolně a svobodně prodalo firmě PMS ? Kde vězí skutečný viník? Já jsem si vždy představoval, že z areálu Žižkových kasáren vznikne vysokoškolský areál v duchu obrazu Kroměříže – Hanáckých Athén, města školství. Sám jako soukromá osoba jsem sondoval možnosti nejméně u pěti vysokých škol. Nejreálněji to vypadalo s ÚTB Zlín v době, kdy se tato snažila být univerzitou. S rektorem ing.Sahou CSc. jsem několikrát jednal, jednou dokonce s místostarostou pí.Dvořákovou. Dostali jsme pokyny, co je potřeba udělat s podmínkou, že veškerou iniciativu musí převzít město. O tomto záměru byl informován i tehdejší starosta ing.Dvořáček, který jednoduše a razantně vše odmítl. Mimochodem jsem s iniciativou začínal dříve, než vznikla v Uherském Hradišti, kde jak známo dnes mají svoji fakultu. K demolované budově samé s politováním sděluji, že nás nečeká žádná zajímavá architektura, pouze jen docela všední bytový barák, ovšem kdo ví kdy, poněvadž nových bytů je dnes v Kroměříži alespoň stovka neobsazených.
Nelíbí se nám výstavba rodinných domů v areálu Žižkových kasáren? Sám jsem opět intervenoval u pana starosty, ať pozemky neprodává. Prodaly se a tak zmizela praktická možnost nějakým způsobem výstavbu regulovat. Přitom se z pohledu rozvoje města jedná o mimořádně hodnotné území. Město mohlo získat i vyšší finanční zhodnocen pozemků, poněvadž v té době bylo možné získat dotace na infrastrukturu. Rovněž tak jsem ústně i v tisku protestoval proti výstavbě supermarketu LIDL který v části areálu vznikl. A když už k tomu došlo, proč nebyl investor přinucen k architektonicky vhodnějšímu řešení, když v jiných městech to šlo? Mohli bychom se bavit o dalších proč a kdyby, například o drahých stavebních pozemcích pro výstavbu rodinných domů. Jsou totiž naším městem většinou prodány jednomu vlastníkovi a ten tak dostal moc nasadit si pro něj příznivou cenu. Chyba byla na jeho straně a nebo na kroměřížské radnici, která mu dala veškeré nástroje do rukou?
To je tedy jiný pohled na mnohé stesky na účet výše jmenovaného člověka a s ním spřízněných firem.
K dobru naopak můžeme připočíst rozvoj areálu v Rybalkových kasárnách ve Vážanech. Areál Florie je jednou z nejprospěšnějších akcí pro rozvoj města po roce 1990. Také je dobré sdělit, že p.Kuropata pronajal velmi výhodně objekt bývalého domova důchodců Na Kopečku pro sociální činnost Charitě a věřím, že svůj vysoce příznivý pronájem ještě významně prodlouží.
Věřím také, že restaurace na Slovanském náměstí bude brzy obnovena a doufám že oživí tamní architekturu. Ovšem s opravou náměstí samotného to nesouvisí, naopak vlastním nákladem hodlá u stavby vybudovat dětské hřiště.
Skutečností je, že výše jmenovaný má svým vlastnictvím řady nemovitostí velmi významný vliv na rozvoj a budoucnost Kroměříže. Ptám se však, jednal s ním někdo kompetentní z radnice o budoucnosti města, o zajímavých projektech, o rozvoji podnikání a snižování nezaměstnanosti ? Přišel někdo s projekty oboustranně výhodnými pro město i podnikatele? Máme vůbec představu co v městě chceme a jak to dosáhnout? A pokud to alespoň víme, vyjednáváme s investory a vlastníky o oboustranně prospěšné spolupráci? A nejedná se jen o p.Kuropatu. Dobře vyzrávajícím problémem je například i hotel Haná na náměstí. O řadě věcí by se dalo ještě mnoho napsat, ale musíme vědět co chceme a určitě tuto zásadní otázku nevyřeší ani v současné době zpracovávaný strategický plán. Plánovat je totiž to nejjednodušší.
Tak to tedy vidím já z jiného pohledu. Není vše jen černobílé. Omlouvám se, že jsem popsal tolik řádků a přeji všem Kroměřížanům krásné město.
06. 05. 2013 08:44 | alois novotný

Ty brďo, já bych toho Kuropatu chtěl vidět. To musí být strašný "zlotřilec", který nám Kroměříž jen ničí a ničí. Kam pohlédnete, všude jen jeho stopy. Je tu vůbec ještě něco, co mu nepatří ?
A miláčkové, pokud jste si ještě nevšimli, pokles turistů hlásí všichni, všechna turistická centra. Račte se s tím seznámit, než nám budete kázat pravý opak. A laskavě se podívejete také jinde, nejen do toho Krumlova. Mám dojem, že někteří zdejší diskutující nevytáhli paty jinam, než do Krumlova a Litomyšle.
A vy "moudré" hlavy, s tou hotelovou kapacitou brzděte. Mám dojem, že na Kroměříž stačí. Mimo sezonu to je (a jiné to prostě nebude i kdybychom se pokrájeli) v háji! Udělejte si průzkum využití ubytovacích zařízení v centru mimo sezonu. Stačí penziony kolem Velkého náměstí a hned uvidíte.
06. 05. 2013 06:06 | Katz

To petr a kamil: máte svým způsobem pravdu, nicméně potenciál rozvoje města, včetně toho turistického, je výrazně omezen tím, že město se svého lukrativního vlastnictví nesmyslně zbavilo. Některé nemovitosti jí ale ani nikdy nepatřily, což je i případ bývalého kroměřížského pivovaru. Ten je v současné době ve vlastnictví firmy ENDERGREEN s.r.o. , se sídlem v Brně. Jednatel firmy je z Kroměříže, 100 % vlastníkem obchodního podílu s vkladem přes 25 mil. ale pak firma LUSCINIA INVESTMENTS LTD. z Londýna. Předmětem činnosti s.r.o. je „pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb zajišťujících řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor.“ Nevím ale zda pro Kroměříž bude tím správným přínosem. Aktivity vlastníka firmy, tzn. společnosti LUSCINIA, se totiž významně prolínají např. s firmou TCHECOMALT GROUP, a.s., kde předsedou představenstva je, svět div se - kroměřížský mecenáš a filantrop Karel Kuropata.
05. 05. 2013 23:26 | petr

Kamil má pravdu! Kroměříž je v UNESCO a když ji např. srovnáte s Č. Krumlovem, ale i jinými menšími městy, je tu pusto prázno! Mělo by se myslet na ubytování pro turisty, tak bych např. místo náměstí kdesi z ruky vybudoval např. Hotel naproti Bajdy ve starém pivovaru..atd. Má také pravdu, že Kroměříž končí mostem přes Moravu. Běžte se podívat po Bílanské až na Čelakovského k tomu komunistickýmu silu...komu ta hrůza dnes dnes vůbec patří!? Špína a strašný smrad tu kolem je jako za Štrougala! Chudáci lidé co tu bydlí!
Nespravené chodníky atd. Ten rybník o kterém Kamil píše a na který chodí jeden můj kamarád na ryby, tak tam akorát prý se dá chytnout jen nějaký sáček s tý fabriky, co tu na břehu někdo nedávno postavil..tohle se jen tak jinde také nevidí! I tohle je naše město a jeho odvrácená tvář, kde se dá co spravovat a napravovat a ne budovat další náměstí pro nějakého lobbistu!
05. 05. 2013 22:42 | Jarda1

No jen na krizi bych pokles turismu v Kroměříži nesváděl, vzpomínám jak už pěkných pár let před ní se psalo jak nám turisté každoročně ubývají
05. 05. 2013 22:12 | sebastian

Kamile, tak zlé to zase snad není, tedy ani na konci města za mostem. A věřte, že na tom "hlavním" náměstí, kdyby nebylo vůbec nic, "jen ty staré památky", tak to navýsost stačí. Alespoň mě určitě a dám krk na to, že i spousta lidem, kteří právě za tímto do Kroměříže jezdí. Radím, pořádně se rozhlédněte kolem a patrně jako pamětník, zalistujte něco málo přes dvacet let zpátky. Rozdíl je nepopiratelný. Na rozvoji turistiky lze stále něco zlepšovat, to máte pravdu, ale v rámci krize a celosvětového poklesu turistického ruchu myslím, že Kroměříž na tom není tak špatně. Obnovené Slovanské náměstí určitě ke zlepšení obrazu města jen přispěje.
05. 05. 2013 11:09 | kamil

Na co budovat a investovat do dalšího náměstí, když na tom hlavním" nic kromě starých památek není. Turistika nestojí na nic, návštěvníci z ciziny nikde...město pro lepší situaci nic nedělá. Tady by se především mělo investovat a zlepšovat co je( např. propagace atd)...a potom budovat další náměstí atd. Běžte se podívat na konec města za mostem, kde také bydlí lidé! Nic se tu po povodních r. 1997 neudělalo, propadle staré cesty, chodníky zdevastovaná příroda kolem kdysi krásných Medkových rybníků atd. a tohle nikoho nezajímá, ale další náměstí kde zase nikdo nebude se budovat bude...Opravdu, tohle mohou vymyslet jen schopní a prozíravý lidé, kterých jak se zdá má naše zastupitelsto asi dost!
05. 05. 2013 10:48 | Karel Toman, ml.

Mirku, mě zase přijdete ekonomickým myšlením nepolíbený vy. PMS nikdo nenutil kumulovat ty svoje aktiva tak, aby teď Kroměřížákům padaly na hlavu. Byli tu v těch soutěžích i jiní zájemci. Když ani po deseti letech nemá peníze na jejich provoz, asi je kumulovala špatně.
04. 05. 2013 21:46 | Katz

Milý pane sebastiane – ten, kdo nakládá s majetkem, který je součástí historie města, stejným způsobem jako PMS Reality, si nezaslouží nic jiného než pouze odpor a zlobu.
04. 05. 2013 21:20 | sebastian

vážený katzi: s tou bystou-obeliskem, toť ubohost sama. Z vašeho příspěvku čiší "nepřekonatelný" odpor a zloba. Svým způsobem vás lituji. Stačí, když se objeví někdo, kdo zrovna nesrší tou "správnou" kritikou (především) vůči PMS a okamžitě vám není po chuti.
Myslím, že názor diskutujicího bédi je prostě názor, který vážený pane Tomane, má v logice věci stejné pro a proti jako ten váš. Nemyslíte? Doufám, pánové, že jste natolik uznalí, že patent na rozum nemá nikdo z nás ani z vás. Co se pane Tomane týká zahradnictví v Podzámce, pak jsem se vašim výrokem o "odborných recenzích (recenzentech)" skutečně pobavil. Jediné, co vás jaksi omlouvá, je v dané oblasti vaše neprofesionalita (neznalost problematiky). Na tom vašem hodnocení cituji "působivé estetické hledisko" se totiž neshodnou daleko větší kapacity, které mají k věci co skutečně říci. Ale prosím, je to váš názor, máte na něj právo. Stejně jako má totéž právo na hodnocení projektu nové úpravy Slovanského náměstí třeba neskeptik pan béďa.
04. 05. 2013 20:19 | mirek

Karel Toman ml.: Jestliže má nějaká společnost dostatek hotovosti (kterou po nějaký čas kumulovala) na nákup aktiv, neznamená to, že v tom samém čase má i dostatek kapitálu na jejich další rozvoj, nebo že v daném čase je smysluplné ty investice realizovat. Na to, že jste působil jako ekonomický redaktor, působíte ekonomickým myšlením jako nepolíbený. Nejen ve Vašem předchozím příspěvku.
04. 05. 2013 09:44 | Karel Toman, ml.

béďo, naučte se číst. A podepisovat. Město jsem chválil za to, že má konečně architektku a že její studie nepadají pod stůl. Napsal jsem, že vizualizace sama o sobě nevypadá zle, ale že mohlo být líp, kdyby byla soutěž. A ta soutěž v případě Slovanského náměstí nebyla. Nic na tom nemění ani fakt, že studenti oslovení architektkou Vraníkovou představí návrhy jiných veřejných prostranství v Kroměříži. Což je opravdu velmi pozitivní zpráva. Takže ne, nebylo to jinak, než jsem psal. PMS vytýkám, že za nějakých deset let, co tady řádila její nákupní horečka, neudělala se svým majetkem takřka nic, nechala ho Kroměřížákům chátrat pod nosem, nebo ho boří. To je to "rozumné, co pro město vybudovala," po čem voláte. Kdyby každý uvažoval tak nekriticky jako vy, skutečně nemá smysl kriticky psát. A ano, zahradnictví jsem chválil. Z estetického hlediska je podle mě opravdu působivé, což dosvědčují i první odborné recenze.
04. 05. 2013 09:32 | Korzár

Tak se béďo s panem Kuropatou seznamte, ukažte, co rozumného tady vybudoval, a pak o tom napište. Nebojte, bude to velmi krátký článek.
03. 05. 2013 20:20 | Katz

To béďa: nevím proč je ve vašem textu tolik otazníků. Já jsem Vám dával pouze námět na nějakou pozitivní reportáž, po které Váš "našinec" přeci tak touží.
03. 05. 2013 16:10 | béďa

Katz: vypadá to, jakoby z vás mluvila snad závist? nebo spíš nějaká osobní nenávist? Otevřená diskuze je přeci o tom, aby i ti, podle vás "slabomyslní", dostali šanci nebo ne? Jinak byste ani neměl komu spílat. Nebo vše musí šlapat jak pískáte vy? Já toho p. Kuropatu nehájím, vůbec ho neznám, ale zatím jako obyvateli KM mi nijak nevadí. A pokud něco rozumného pro město vybuduje, tak proč ne?
03. 05. 2013 13:58 | Katz

To béďa: co takhle oslavný článek na téma jak Karel Kuropata, skromný kroměřížský filantrop a veřejný mecenáš dělá vše a jen pouze pro blaho města, zatímco pár slabomyslných občanů se mu prostřednictvím petic a idiotských výlevů např. na Kroměřížanovi snaží házet klacky pod nohy! Pevně doufám, že se na Slovanském náměstí vyšetří něco málo prostoru pro jeho bystu aneb alespoň obelisk pro jeho "nezávislou" makléřskou společnost PMS Reality a.s.
03. 05. 2013 10:34 | béďa

proč pořád pane Tomane za každou cenu jen skeptické řeči? jsem pro kritiku, ale kritiku, která je opravdu na místě. Počkejme si. Ono někdy ani vizualizace neřekne vše. Vy už dopředu pochybujete, zda se na Hanáckém náměstí vůbec něco postaví. Dopředu (byť s pozdější omluvou) jste kritizoval, proč nebyla vypsána soutěž na řešení veřejných prostranství - a ono se to přece mělo jen jinak. Vy jste dával za vzor dřevěné zahradnictví v Podzámce navržené našimi super ateliéry - a ono, ejhle - nakonec tam přece jen něco "smrdí" a není jak by mělo. Asi byste měl někdy v tom sýčkování poněkud brzdit. Kritika je potřebná, ale všeho moc škodí.
Napíšete někdy také něco pozitivního? Nemyslíte, že té negace má našinec už dost? Už slyším, co bude následovat... že Kroměřížan je určen... atd..atd... Jsem bytostně přesvědčen, že ze všeho nejvíc je v současnu třeba slyšet také věci pozitivní. Nechce se mi věřit, že byste to nechápal.
03. 05. 2013 09:52 | Karel Toman, ml.

Johny, za daných okolností, kdy PMS patří v Kroměříži tolik významných budov a pozemků, se podobným situacím asi nejde vyhnout. Kdyby zvelebení prostoru za veřejné peníze nakonec vedlo k tomu, že soukromé peníze tam později přitáhnou služby a život, bylo by to fajn. Ale rukopis PMS tomu nenasvědčuje. Zatím ukázali, že umí hlavně bořit, nanejvýš zasíťovat plac a nechat lidi halabala stavět. Nikde není záruka (už vůbec ne ze strany města), že kasárenskou budovu, kterou právě boří, něco v dohledné době nahradí. Bude tomu jinak bývalé restaurace na Slovanském náměstí? Těžko říct. Tahle radnice toho každopádně moc nezmůže, zdědila nevýhodně rozprodaný krám.
03. 05. 2013 09:38 | johny

Ta optika věci "oprava náměstí ve stínu ruiny" se dá vidět i z polohy "opravím někomu u ruiny náměstí a přestože tento neinvestuje ani korunu, trochu mu ji zhodnotím" (náhodou už podruhé). Zkrátka pozitivní externalita :)
03. 05. 2013 08:46 | kroměřížák

Skeptik. Osobně se domnívám, že v případě nové úpravy Slovanského náměstí až tak nic neobvyklého, ale pokud se situace v porovnání se současným stavem zlepší, tak pán bůh zaplať i za to. Také si myslím, že bychom se neměli pokaždé pouštět do drahých "experimentů" za cenu nějakého renomovaného architekta-projektanta. Dřevěné zahradnictví v Podzámce se spousta lidem nelíbí, ale o tom se už diskutovalo dříve a k ničemu to nevedlo. K tomu pane Skeptiku jen poznámku. Jak to zpravidla chodí, praktické potřeby pracovníků, včetně nedostatečného hygienického zázemí, se nezohledňují ani tu, zadavatel nezadavatel, hlavně že se vychvaluje netradiční, architektonické řešení. Je to celé potěmkinova vesnice. To si myslí i zaměstnanci.
02. 05. 2013 18:16 | skeptik

Taková úprava? Škoda mluvit. Podle uveřejněných snímků vpodstatě získáme předlážděné chodníky a nové lavičky, možná i nový strom. To stačilo jen odbourat květinový záhon uprostřed kamenného ohrazení a bylo to. Architektonická chudoba se opět projevuje a rovněž skutečnost, že město není schopno uskutečnit opravdu nějakou velmi kvalitní stavbu a vůbec o něco zajímavého usilovat. K obhajobě p.Kuropaty nutno ovšem dodat, že jedna z nejprospěšnějších akcí v Kroměříži po r.1990 je výstaviště Floria. Za to můžeme jen chválit a děkovat. K hospodářskému dvoru v Podzámce si dovolím poznamenat, že pokud není řešní stavby dostatečně funkční, je to chyba zadavatele stavby, poněvadž architekt ztvárňuje jen to, co dostal zadáno.
02. 05. 2013 10:20 | Karel Toman, ml.

Tínto si částečně sypu popel na hlavu. Radnice udělá výstavu studenských návrhů řešení veřejných prostranství. Přesně tenhle duch otevření dveří podle mě městu hrozně chyběl. http://www.mesto-kromeriz.cz/z...
30. 04. 2013 23:35 | Tomas

Na Slovaně jsem vyrostl a toto "náměstí" nikdy nebylo nic extra. Ale dokud nějak aspoň fungovala hospoda případně prostory v přízemí (bufet, chvíli nějaká ta večerka, pošta) tak to ještě šlo. Bývali tam dřív (než přišly markety) občas i nějací trhovci a prodejci a docela to tam žilo aspoň po obchodní stránce a děcka se tam najezdili na kolech nebo v zimě se tam dalo sklouznout. Ale jak sídliště okolo "zestárlo", na prioru vše krachuje tak je to takové trochu místo duchů a nic nás tam netáhne. O té hospodě radši nemluvit. Osobně si myslím, že nejlepší řešení by bylo místo toho zbořeniště a prioru postavit úplně nové budovy s byty a dole s obchodními/podnikatelskými prostory. Lokalita na bydlení je to bezkonkurenční a prokouklo by to a prostor upravit jako park/hřiště klidně trochu podobně jako na vizualizacích.
Ovšem má to zásadní "ale" - kde najít dostatek zájemců o nové byty, které nebudou vzhledem k drahé rekonstrukci či demolici a nové výstavbě asi nijak cenově atraktivní + je otázka odkupu od současných majitelů, cena asi nereálná.
Jinak se s tím může dělat cokoliv, ale pokud tam bude strašit "prior" v současné podobě a nedostavěné torzo baráku, tak je to pořád o ničem.

PS: Jak je možné, že nějaká neprůhledná firma vlastní dle článku půlku města, když pro město nic pozitivního neudělala a přesto se jí prodávaly další a další nemovitosti. To dost smrdí. Není někde seznam co jim patří a kdo za tím vším je krom zmíněného podnikatele, kterého ani neznám, je místní?
30. 04. 2013 14:34 | Karel Toman, ml.

Akubra: Prolézačky na vizualizaci podle mě jsou - předposlední obrázek, to červené vlevo. Lumír: Osmý div nečekám, vždyť přece píšu, že ten návrh neuráží. Píšu o tom, že když už si město nemůže (podle mě spíš nechce) dovolit jednou za uherský rok uznávaného architekta, pak by bylo fajn udělat z nějaké lokality třeba zadání ročníkové práce. Proto píšu, že je sice fajn, že má město architektku, jejíž návrhy nepadají pod stůl, že ale Slovanské náměstí je natolik zajímavá příležitost, že si zasloužila větší a otevřenější soutěž nápadů zvenčí.
30. 04. 2013 13:50 | OMG

Doopravdy nuda, v podstatě stejné jako dosud, skoro žádná změna.... jen místo zasypané kašny udělaná nová a kolem prostor k posezení, jiank vše při starém. Co se týče oné ruiny, pokud by se pěkně postavila a byla tam např. kavárna, bar, pošta.... mohlo by to být fajn. Problém je v tom, že i kdyby to bylo sebehezčí, tak stejně to bude vypadat divně vedle teho odporného komunistického fetiše jménem Obchodní dům, ten by si v první řadě zasloužil zbourat.
30. 04. 2013 13:42 | Lumír

.Autor článku: špičkový projekt věhlasného ateliéru nutně neznamená ještě kvalitní, účelné a nejlepší. Provázat vzhled a účelovost je umění a ne vždy se podaří. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Obojí by se ale mělo ctít a mělo by být vyvážené. Dáváte za příklad dřevěné zahradnictví v Podzámce (npu): zeptejte se zahradníků z provozu. Uslyšíte samé nářky - nebudu sáhodlouze popisovat, můžete jako novinář pozjišťovat. To jen na okraj.
Nevím, co jste od projektu očekával. Osmý div světa? Plýtvat dnes penězi jen za " jméno"? Trochu rozmařilé. To je můj názor. A prskejte jak chcete, jen do toho.
30. 04. 2013 13:05 | Patrik

Toto za 60 tisíc?To si o sobě nemusím nic myslet,ale v programu na návrh bytu něco takovýho nudnýho navrhnu za půl hodiny.10 lavel 10 stromů,pecka.
30. 04. 2013 10:20 | hm

za ty prachy to mohlo vypada lip...celkem nuda...
30. 04. 2013 10:15 | akubra

a zase nic pro děti - pískoviště, prolézačky, klouzačky, cokoli...
30. 04. 2013 00:32 | Sandokan

Před časem jsem slyšel přirovnání přebudování buzerplacu v Žižkových kasárnách na Hanácké náměstí k Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Vypadá to, že tady budeme mít co do činění s béčkem téhož. Aby se to nepletlo, navrhoval bych označení Náves nebeského klidu.
29. 04. 2013 23:40 | Korzár

Solárky? Na Žižkárně byla anténa mobilního operátora a taky šly k zemi. Ale souhlas, taky bych tipnul že Slovan neshodí, dvoupodlažní železobeton jde přestavět snáz než víc jak stoletá x-patrová budova. Jde o to, kdy se k tomu Kuropatovci rozhoupou.. Přitom jaká to bývala knajpa..
29. 04. 2013 22:18 | slovaňák

To se bude zavážet? Vstup je na úrovni terénu a ve skutečnosti je tam metrapůl trozdíl a taky nesedí ta nástavba na střeše je oválná .Ale oni to určitě uřežou a zarovnají jsou na to machři. Ruinu bourat určitě nebudou na střeše je solárka
29. 04. 2013 19:43 | sus

nudne, fadni, bez napadu, achjo!

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...