13. 05. 2013 - Petr Gremlica, Vojtěch Navrátil
„V ulicích Kroměříže fungují desítky automatů a lidé v nich prohrávají statisíce korun. Tamní provozovatelé ale nemusejí mít strach: radnice nevyužije možnosti je omezit hned,“ začínal v půli dubna letošního roku článek v Lidových novinách.
Co se stalo za změnu v souvislosti s hazardem, že tento celostátní deník měl potřebu se ptát na postoj kroměřížské radnice? Ústavní soud konečně rozhodl o tom, co bylo selským rozumem jasné i předtím: města si mohou regulovat všechen hazard. Ne jen mincové Výherní hrací terminály (VHT) ale i Video loterijní terminály (VLT) – ty kam strkáte papírové bankovky a můžete za večer prohrát třeba pár set tisíc. Takže od 11. dubna 2013, kdy ÚS rozhodl, je ministerstvo financí povinné rušit automaty v rozporu s vyhláškou. A to doslova okamžitě.
Město dostalo před několika dny, konkrétně 29. dubna 2013, do rukou tuto
příručku. V ní je návod, jak se může jakékoliv město s okamžitou platností zbavit hazardu. Stačí jen upravit
městskou vyhlášku z 22. prosince 2011, která povoluje hazard až do 1. ledna 2015 (tzv. přechodné ustanovení).
Už zde nebudou platit protiargumenty typu, kterými rád a často operoval např. na loňském jednání Komise pro prevenci kriminality její předseda, místostarosta a jediný kroměřížský člen některé z obou komor našeho parlamentu Miloš Malý (ČSSD). Jednalo se o to, že by proti nám mohly být vedeny žaloby, arbitráže atd. (ty by byly vedeny proti ministerstvu financí - které je zřizovatelem) nebo by se akorát přesunul jinam. Podobným protiargumentem jsou černé herny - ale ty jsou nelegální - každá herna musí být povolena, tudíž když se černá herna objeví - policie musí konat, protože se jedná o trestný čin.
Tudíž v cestě regulace už žádná překážka nehrozí - zastupitelé můžou rozhodnout. Město tak jako tak musí začít hledat finance na provoz sportovních zařízení ve městě. Myslet si, že těch pár stovek závislých na blikajících světélkách nám tu zaplatí provoz bazénu nebo hokejového kluziště je celkem úsměvné a naivní. Každý hráč prosází řádově 20x více, než se nám vrátí do rozpočtu. Zbylé peníze pak chybí v chodu místní ekonomiky.
Na konci tohoto měsíce se koná další zastupitelstvo a zastupitelé mohou navrhnout a rozhodnout, zda s hazardem něco uděláme. Nebo zda se od něj necháme ještě skoro na dva roky uplatit a zavřeme oči nad jeho negativními dopady. Která z těchto dvou variant zvítězí předestřel celkem jasně v již zmíněném článku v Lidových novinách mluvčí Pavel Zrna: „Zastupitelstvo rozhodlo o zákazu výherních automatů přístrojů a terminálů k 1. lednu 2015 a toto rozhodnutí nehodlá revokovat ani na základě aktuálního rozhodnutí Ústavního soudu.“