Na kole přes pole (a na rozhlednu), Kroměřížan plánoval budoucnost

Kdyby nic, za ten středeční podvečer se radnici sluší poděkovat. Sraz malinkatého občanského sdružení Kroměřížan.cz v kuchyni, nealko, brambůrky, dvě štamprle… A dva projekty, které mají zlepšit život v Kroměříži, byly na světě. A ani to nebolelo. Naopak, byla to celkem zábava. A sešli jsme se právě kvůli radnici, která občany vyzvala k předkládání nápadů do svého strategického plánu.
Nebyla to žádná věda, do elektronického formuláře jsme proště naťukali dva nápady s pracovními názvy „Na kole přes pole“ a „Obnova rozhledny na Ostré hoře.“ O co jde?
Cílem prvního projektu je „Zmapovat, propojit a propagovat alternativní cyklistické trasy po polních cestách v okolí Kroměříže.“ Chceme v něm využít stávajících polních cest tak, aby vznikla síť souvislých tras, propojujících sídla a páteřní cyklotrasy v okolí Kroměříže.
Na příhodných místech chceme trasy propojit a sem tam podél cest vysadit či obnovit stromořadí, která mohou působit proti erozi a zvyšovat biodiverzitu. Postupně je možno trasy vybavit odpočívadly.
Propojením a zmapováním zemědělsky využívaných polních cest vznikne nový způsob volnočasového a rekreačního využití krajiny a propojení atraktivit malebné Hané v okolí Kroměříže. Město pak může propagovat tuto síť jako nový produkt turistického ruchu.
Chceme ale, aby realizace projektu stála co nejmíň, náklady jsme odhadli na půl až jeden milion korun. Peníze by měly jít například od Agentury na ochranu přírody a krajiny, z rozpočtu Kroměříže, obcí a Místních akčních skupin, například Hříběcích hor.
Druhý námi navržený projekt chce rekonstruovat stávající zanedbanou budovu někdejší vojenské rozhledny u Hvězdy na hranici Těšnovic s katastrem Velkých Těšan. Měly by se zde upravit okolní pozemky patřící vlastníkovi rozhledny společnosti Endergreen a Městu Kroměříž. Vedle věže by se umístila odpočívadla pro cyklisty a úvazky pro koně z ranče v Kostelanech a gruntu v Těšánkách. V samotné rozhledně by mohla být stálá expozice o historii nedaleké bývalé raketové základny a o výcvikovém prostoru na Hvězdě. V létě o víkendech by mohlo u rozhledny stát mobilní občerstvení, jednou za rok by se tam mohl konat koncert nebo divadlo.
Náklady na projekt jsme odhadli na pět milionů, zdrojem peněz by mohla být EU, společnost Endergreen, město Kroměříž, případně Místní akční skupina Hříběcí hory.
Oba projekty splňují několik priorit schválených na veřejném projednávání strategického plánu města, například „Rozvoj infrastruktury pro kulturu a cestovní ruch,“ nebo „Rozvoj a řízení nabídky destinace a spolupráce veřejného a soukromého sektoru.“
Snad neprozradíme moc, že chytřejší polovička našeho sdružení se částečně podílela i na vzniku třetího projektu - strojově zpracovatelné otevřené databáze údajů z radnice. Tedy aspoň některých údajů. Ale o tom snad někdy příště.
Uzávěrka formuláře byla 17. května. Z vybraných projektů pak město udělá svoje priority na příští tři roky. Pokud tedy nejde o habaďůru, kde jsou projekty známy předem. Naději budí už to, že podle mluvčího radnice Pavla Zrny strategické plánování vypnutím online formuláře nekončí a radnice bude nápady dál sbírat na svém mailu.
Pokud jste už městu nějaký svůj projekt poslali, nebo se tak chystáte udělat, napište nám o něm. Budeme taky rádi, když nám sdělíte, co si myslíte o našich nápadech.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

07. 06. 2013 16:24 | johny

Korzár: Já jsem do jediného příspěvku pouze shrnul obsah několika předchozích sdělení, která nám tu pan A.c. zanechal. Načež pan A.c. sám velmi správně poznamenal, že tyhle myšlenky "se ubírají jiným směrem, než je v tomto regionu zvykem". Já s ním naprosto souhlasím a jsem zajedno.
07. 06. 2013 14:37 | radek

Milá Kájo, máš pravdu, ale co mohu já, obyčejný smrtelník pro odvrácení nebezpečí povodní udělat? Než zatlačím na radnici a výš jako volič, tak je dost možné, že nás to smete. Maximálně bych si nepostavil barák v záplavové oblasti. A to si tedy nepostavím, protože na něj ani nemám. Můžu se tak jedině modlit, aby rodiče, kteří v takovém místě už bydlí roky a nemají jinou možnost, nebyli zase vyplaveni.
07. 06. 2013 12:17 | Korzár

Johny, kolego, gratuluji. A.c. nám vysmekl parádní poklonu :)
07. 06. 2013 09:36 | Kája

až budeme plakat, bude pozdě. To víte, že na základě mediálního zájmu, vdyť co jiného zatřáslo a ještě pořádně zatřese (myslím následky-důsledky) námi všemi? Kroměřížana jsem nesledovala, tudíž jsem tu diskuzi nemohla zaregistrovat. Zpětně jsem si ji přečetla, avšak problém protipovodňových opatření zmíněný spolu s ostatními investicemi (jak správně píšete nevýrazně jako poslední priorita), se v diskuzi rozplizl na problémy kolem turismu, urbanismu a porvnávání s jinými městy, problému odpočívadel atd.atd. Ano, i já a většina jsme tak nějak pozapomněli. Zákonodárci, ba i sami postižení povodněmi (tahanice s pozemky ke stavbám hrází, nová zástavba v záplavovém území!). Také je mi jasné, že Kroměřížan věc nevyřeší. Ale v souvislosti s tím mi přišlo šíleně nesmyslné se tady dohadovat ohledně slavení výročí města nebo slovíčkařit ohledně problémů cyklistů (zjednodušeně řečeno) a ještě se kvůli tomu zbytečně urážet.
A o pláči na " špatném hrobě", byť v nadsázce, bych raději nehovořila. Doufám, že Kroměřížan, i když mnohé nespasí, má snad přece jen větší "ambice".
07. 06. 2013 08:59 | A.c.

K Johny a Korzár: asi se budu po čase opakovat, ale domnívám se,že Vaše myšlenky se ubírají jiným směrem než je v tomto regionu zvykem. Good bye.
07. 06. 2013 08:17 | Korzár

A.c. za ten úlet buďte rád, vítejte mezi nenormálními. Nechte mi tu prosím na sebe telefon, ať můžu kandidovat s váma, to bude koukám zaručená výhra..
07. 06. 2013 07:11 | johny

a.c.: ano, prostě jste na nás moc dobrej, přiznejme si to! Hloupě tady blábolíme na webu, který "řada normálních lidí ani nečte" a který je pod Vaši úroveň. "Snad budeme mít jiný názor na různé věci", ale teprve "až se necháme zvolit". Až tehdy totiž budeme schopni "znát každodenní problémy", s nimiž prostě jinak nemáme šanci přijít do styku. Vaše omluva, že jste sestoupil z výšin až takhle nízko a nechal se hloupým davem "vtáhnout do diskuse", se přijímá. Jenom se to chce příště víc kontrolovat! :-)
07. 06. 2013 06:57 | A.c.

K pánům Tomanům( a dalším v redakci) nechci řešit na těchto stránkách kdo má pravdu o nějakých "vulgaritách", klidně si to smažte, řada normálních lidí to ani nečte, protože ví jakou ma Kroměřížan úrovenˇ. A z mojí stany to byl "úlet", že jsem se omylem dal vtáhnout do diskuze. Omlouvám se za to všem zůčastněným.
07. 06. 2013 06:52 | Aleš Gross

Kája: při vší úctě pláčete na špatném hrobě. Na fakt, že hrozba zápav je v kontextu realizace jiných investičních akcí města (resp. jejich nákladnosti) velmi podceněná, tento web už minimálně jednou upozornil. Bylo to vo lednu 2013, v době, kdy voda byla klidná a povodně nikdo nečekal a většinu zajímaly jiné věci. Přečtěte si zde: http://kromerizan.cz/news/nazo...

Je jen dobře, že tohle téma bylo otevřeno, ale nemůžu se ubránit dojmu, že se tak stalo jenom na základě vlny mediálního zájmu.
06. 06. 2013 22:38 | Redakce

A.c.: Neurážejte diskutující, nebo vaše příspěvky smažem. Prosíme i ostatní, aby se zdrželi vulgarit. Děkujeme.
06. 06. 2013 19:36 | A.c.

K Johny: nesedím na Radnici ani v zastupitelstvu, ale znám podstatu věci. Běžte řešit každodenní problémy a snad budete mít jiný názor na různé věci, než tady prezentovat ke vší úctě vaše "bláboly" Podstatu ironie slova sír jste asi při vašem vzdělání nepochopil. Jak kdysi svého času vyslovil takovou slovní hříčku J.W. "račte si řád" ?. no comment.
06. 06. 2013 14:22 | kája

Korzár: pokud Vám to připadá jako histerie, tak teda nevím ... (ano, pořád se točíme kolem toho "jen").
Myslím, že v určitých kruzích by bylo potřeba spustit jóóóóó pořádnou "histerii"
06. 06. 2013 12:46 | Korzár

kájo, trochu méně hysterie, v článku se píše, že chtějí využít stávajících polních cest a jenom je zmapovat, tak nevím, kde jste nabrala ty vaše miliony. Ale jinak s vámi úplně souhlasím. Sice se na Moravě ve městě o kousek zvýšily břehy, ale myslím, že nám otrnulo a protipovodňové obraně včetně retenční schopnosti okolní krajiny by se měla věnovat větší pozornost. Zkušenosti ukazují, že příští povodeň je otázkou několika málo let..
06. 06. 2013 09:56 | kája

vážení rozumbradové, dříve, než začnete plánovat další cyklostezky z polních cest a kdovíco k tomu, zamyslete se konečně nad znovu aktuální hrozbou záplav !!!
Má město s přilehlou aglomerací situaci v tomto směru dostatečně ošetřenou? Má v tomto směru alespoň nějakou strategii? Nemyslíte, že dřív, než jednou bude pozdě, by všechny aktivity a dostupné finanční zdroje měly směřovat především na vybudování protipovodňových opatření? A to ne na dvaceti, padesáti a stoletou vodu, ale zrovna už na tu tisíciletou? Nemá město už dostatek ponaučení z minulých záplav, natož těch současných v Čechách a jinde? Není to snad dostatečné memento??? Ono už nám mnohým asi otrnulo. Jenže jak je vidět dokonce i tam kde nějaké ty hrázky měli se nakonec ukázalo, že je to málo.
Hlavně že kolem Moravy a jinde máme kilometry perfektních cyklostezek (jinak nic proti nim), ale při trochu větší vodě se moravní břehy, trošku popravené po povodni z r. 1997, trhají a trhají!
Až se nedej bože, zase budou sbírat penízky na vyplavené kolem řek, s chutí je pošlu mimo jiné hlupce i za uživateli cyklostezek a těmi, kteří rozhodli milony proinvestovat právě do nich.
06. 06. 2013 06:57 | johny

A.c.: obávám se, že k idiotovi má blíže hlavně ten, u něhož je úspěchem, že ze slova "sir" neudělá jistý druh mléčného výrobku, ale "pouze" šestnáctý prvek Mendělejevovy tabulky. Pěkně jste nám to tady natřel za to, že Vám někdo šlápl na kuří oko! Bez Vás se ve vedení města zkrátka neobejdeme.
06. 06. 2013 06:48 | A.c.

K Síru H. máš právo na vlastní názor, ale podle toho co píšeš jsi idiot. Jdi do voleb nechej se zvolit pokud na to máš a řeš problémy města, snad budeš mít příští rok jiný názor,
06. 06. 2013 00:38 | Sir Humphrey A.

Tomas: Když utrácí bezmyšlenkovitě jiní, tak proč ne my. To je opravdu myšlenka. Myslím, že různí Tomasové toho za své asi taky moc nepořídí, proto stylem sobě vlastním, by stejně hospodařili i s veřejnými prostředky. Jen si říkám, kam to tímto stylem povede?
Odpovím si, zaplatíte to formou platby za vodu, v dani za nemovitost nebo popelnice, pokud tedy ten odpad nepovezete v batůžku na kole pod rozhlednu.
A souhlasím s Johnym, jde o gesto radnice. A pokud z nějakého toho nápadu nebude nic mít některý z těchto rádoby radních, tak nebude nic. Svět chce být klamán.
27. 05. 2013 00:15 | Tomas

Já třeba na kole už delší dobu nejezdím, ač mám naježděnou z dřívějška snad každou cestičku v okolí KM nebo třeba zrovna po té Hvězdě. Část cyklistů a hlavně těch aktivistů co si myslí, že kolo spasí dopravu ve městech ba málem celý svět přímo nesnáším. Ale přesto si myslím, že ten nápad s rozhlednou a stezkou tam je jeden z nejlepších, který tu v této oblasti je. Navíc prostě ta rozhledna by byl hezký cíl pro turisty, přitom nijak daleko od města. Pokud tedy se nevyasfaltuje celý les ;-) tak jsem pro. A pokud by se ještě podařilo nějak rozumně vymyslet trasu od rozhledny směrek k letišti/Hráze aniž by se muselo buď po hlavní silnici přes Kotojedy nebo až okolo přes Trávnické zahrádky... tak si to pak na tom kole půjdu rád zase projet i já (a to už je co říct :-D ale podmínkou je to občerstvení u rozhledny ;-)
Chápu, že různí Humphreyové to budou kritizovat, asi mají raději když je vše zašlé a nic z toho. Utrácí se za větší ptákoviny a daleko víc a navíc stejně by to šlo z peněz EU, tak co. Neuděláme-li to my, tak ty peníze půjdou jinam, kde z toho nebudeme mít vůbec nic. Ale pak budeme vykládat, jak je to tam hezké a proč to v KM nejde... Ale možná mají kritici lepší řešení, v tom případě nevím proč ho nenapíší.
26. 05. 2013 08:05 | Vít Kroutil

Humprey: tak třeba ty cyklostezky z polních cest nemusí stát skoro nic, natož čerpat nějaké dotace - stačí když se domluví lidi... a nemusí to být taková blbost jak si myslíte - teda pokud se neřadíte mezi lidi typu Jakl, kteří by na kolo nesedli už z ideologických důvodů...
25. 05. 2013 23:09 | Sir Humphrey A.

jistě, nejen cyklostezky za dotace, ale navrhněte třeba vyplácet dotace jako dávky pro lidi, to by bylo asi nejlepší. Kdo by si po hříchu mohl jen pomyslet, že jde jen o DLUH. Hlavně když se "něco" bude dít, třeba blbost typu kašna na Slovanu, nebo cyklostezka. Není bohulibějšího způsobu jak se ZADLUŽIT. Však na co by se přemýšlelo, kdo to zaplatí, od toho jsou tu obyčejní lidé. Skvělé, ať se daří.
21. 05. 2013 18:58 | johny

Korzár: Uvozovky kvůli přímé citaci, ne ironii :-)
21. 05. 2013 08:33 | Korzár

johny: Zrna je v tom nevinně, ta věta je bez uvozovek. Dejte mu už taky trochu pokoj, chtěl bych vidět nás diskutující dělat pod Dočekalem.. A pokud jde o vaši skepsi, je určitě na místě. Holt ale tam, kde se začíná s něčím novým, nezbývá občas než ten existenciální "skok do víry": Zkusit se zase nechat napálit a věřit, že to tentokrát konečně nevyjde. Jinak by dějiny zůstaly stát :-)
20. 05. 2013 09:07 | johny

Palec vzhůru, některé pozemky by třeba mohly zažít i post-motokrosovou éru.

A jedna poznámka: jakkoli to není chyba pana Zrny, tak prohlášení "radnice bude dál sbírat nápady na svém e-mailu" v překladu do češtiny znamená asi: "vedení kroměřížské radnice bude zpráva asi doručena" (což samo o sobě nic neříká, co se s ní dál stane, komu bude postoupena, kdo ji vyhodnotí, jak se dozvíme proč bylo ne/postoupeno a ne/schváleno a kdo je za to zodpovědný). Velmi rád bych se mýlil!!! :-)

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...