Můžem vidět faktury? Konšelé se opět lekli toho, co jinde funguje

Takřka po dvou měsících se dnes opět sešli k jednání naši zastupitelé. Na počátku jich z celkového počtu 27 bylo přítomno 18, postupem času se jejich počet po příchodu Richarda Kremla (SZ), Ondřeje Debefa (KDU-ČSL) a Esmy Opravilové (KSČM) zvýšil na 21.
Zastupitelé jen z části vyhověli hulínské firmě Ortika a ze tří pozemků na Altýřích, o které projevila zájem, odsouhlasili zveřejnit záměr prodeje jen u jednoho. Důvodem je, že přes zbylé dva má vést koridor plánovaného jižního obchvatu.
Naopak jiný záměr prodeje zase (alespoň na čas) zastupitelé odpískali. Týká se budovy na Hanáckém náměstí, kterou se město po několik let snažilo marně prodat a Kroměřížan kvůli tomu loni pořádal před jedním zastupitelstvem protestní happening. Stalo se tak na základě návrhu zastupitele Pavla Motyčky (KDU-ČSL), jenž byl zároveň i pověřen procesem koordinace tvorby projektu komunitního centra, které by v této budově dle jeho představ mělo vzniknout. Jeho vizi má za úkol předložit do prvního zasedání zastupitelů v příštím roce. Chtěl by, aby se o jeho vznik a fungování postaral výhradně soukromý sektor, a také bude chtít studii udržitelnosti, aby tam vzniklo opravdu něco smysluplného. Což je i požadavek starostky Daniely Hebnarové (ODS), která byla rovněž jako Motyčka z členů dosavadní neformální skupiny pro komunitní centrum.
Seriál „Petr Sedláček žádá na zastupitelstvu další peníze pro končící Správu majetku města Kroměříže“ pokračoval i dnes další epizodou, když tentokrát jí zastupitelé uvolnili půl milionu. Dle Sedláčkova sdělení musí Správa vracet přeplatky nájemníkům městských bytů v celkové výši asi 1,6 milionu, přičemž k dnešnímu dni má bez tohoto půl milionu na účtech 965 tisíc. Věří ale, že do dvou týdnů, kdy chce tyto přeplatky nájemníkům odeslat, budou na účtu dostatečné prostředky, jelikož denně Správě majetku proudí od dlužníků další a další nedoplatky. Rovněž sdělil, že od začátku června začne běžet výpovědní lhůta bývalému řediteli a exstarostovi Petru Dvořáčkovi (ODS). Zastupitel Motyčka si pak ještě vyžádal pro dobu, až likvidace Správy majetku skončí, zprávu o tom kolik to celé stálo.
Tak jak byl Motyčka úspěšný u zrušení záměru prodeje budovy na Hanáckém náměstí, tak se mu (aspoň prozatím) nepodařil protlačit „návrh na schválení zveřejňování daňových dokladů (faktur) ve vazbě na rozpočet města“ na internetu (mají to tak v Chebu, Karlovarském kraji či Hodoníně). Inspirována stanoviskem finančního výboru podala totiž starostka Hebnarová protinávrh, aby se tato záležitost projednala nejprve v radě a bylo možné zjistit případné právní závady. Její stanovisko, že je pro, ale musí se vyřešit případné právní problémy, podpořil v diskusi i místostarosta a senátor Miloš Malý (ČSSD). Zastupitelka Lea Pískovská (zvolena za VV) na to kontrovala, že v Karlových Varech kvůli tomuto měl proběhnout soud a ten dal za pravdu zastáncům uveřejnění. Každopádně pro protinávrh starostky hlasovalo 15
z přítomných zastupitelům, tj. o jednoho víc než bylo potřeba, a tak byl schválen. Minimálně na měsíc se to odkládá. Snad to tedy nedopadne jak v onom sitcomu z prostředí nejvyšší britské politiky, kde celá státní správa byla také horlivě pro jeden návrhů ministra Jima Hackera, ale když přišlo na věc, tak konkrétně v jejich úřadě to vždycky z nějakého „odůvodnitelného“ důvodu nešlo splnit.
Namísto závěru: ředitel Domu kultury Jiří Králík by údajně chtěl, aby Miloš Forman dostal čestné občanství města. Po dvanácti letech se podařilo městu vystěhovat jednu chronicky neplatící rodinu z domu na Rostislavově ulici. A příští zasedání zastupitelstva, které se má konat 27. června, bude již od 14 hodin. Důvodem je konání koncertu Vivat Amadeus.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

05. 06. 2013 21:16 | Michal

To jsem velmi zvědavý, jestli bude město opravdu zveřejňovt faktury na internetu. To bychom se jistě dozvěděli spoustu zajímavých věcí a bylo by jasné, kam peníze z rozpočtu města oddékají. Hm, jenže aby si tak radnice nenakálela do vlastního hnízda:-).
04. 06. 2013 15:22 | Romanka

Tak to jsem ráda, že se to tam alespoň trochu hnulo...Faktury na webu by měly být samozřejmostí. Už tak si o ně každý může požádat...
A to čestné občanství by Formanovi předávali kde? Na TABU? Když se tam už rozdávají lístky do kina, aby Králík mohl vykazovat návštěvnost? Po tom člověku tady zůstane velká černá díra...

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...