Město Kroměříž tvoří nový (a snad i otevřený) web.

Byl jsem přizván do pracovní skupiny "web team" pořádanou radnicí, která se schází za účelem tvorby nových stránek. Schůzky se zúčastnili mimo jiné i starostka Daniela Hebnarová a tajemník František Dočekal. První dojmy mám překvapivě dobré.
V první části se diskutovalo na téma zveřejňování dokumentů a dle reakcí bychom se mohli brzo dočkat textových dokumentů nikoliv skenovaných, ale převedených do PDF (což znamená jednodušší prohledávání dokumentů).
Dostalo se i na téma open data a na projekt ze strategického plánovaní - “Otevřené město” tvorby platformy pro prezentaci existujících i v budoucnu vzniklých informací. Jak už jsme v minulých článcích psali, města produkují svou činností velké množství informací a ty buď někde zapadnou, jsou poskytnuty v nevyhovující formě a nebo se ani neví, že by je město mohlo nějakým způsobem prezentovat. Mezi ty nejméně kontroverzní, se kterými bychom mohli začít, patří například: databáze poloh stromů, parkovišť, kontejnerů atd. (nechejme pak na dalších lidech, ať z těchto dat vyčtou něco zajímavého - to už město řešit nemusí)
U zveřejňování politicky citlivých dat cítím stále trošku ostych. Ale snad se paní starostku podařilo přesvědčit, že když už teď na webu zveřejňují výsledky hlasování v naskenovaném PDF, tak poskytnout to samé v jiném formátu je už jen formalita. Kdo je dostatečně motivovaný, tak ta data do textové formy stejně přepíše, ale je to pro něho spíše jen ztráta času. Město by ta změna nestála navíc ani korunu. A ukáže se veřejnosti v lepším světle.
Co se týče smluv a faktur, tak jsem měl pocit, že by se mohl starostce a snad i panu tajemníkovi zamlouvat tento způsob zveřejnění: V každé smlouvě bude formulka, že s podpisem smlouvy firma souhlasí se zveřejněním na internetu. Jednoduché a účinné. Na toto téma si Kromeřížan.cz nechává vypracovat nezávislý právní názor u EPS a do jednání zastupitelstva (27. 6.) jej rozešle všem zastupitelům. Na dalším zastupitelstvu se bude totiž jednat o zásadním bodu - zveřejňování smluv na internetu (vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veronika Škrabalová se v pro radu zpracovaném posudku vyslovila proti).
Posledním bodem (ale tím nejdelším) byla diskuze nad dotazníkem pro uživatele městského webu. Dotazník se tvoří pro analýzu a získání zpětné vazby od návštěvníků stránek. Odpovědi se pak vyhodnotí a pomůžou určit priority jak by měl nový web vypadat, co by měl obsahovat a jak by měl fungovat. Jakmile bude zveřejněn, tak vás na dotazník upozorníme i zde.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

30. 07. 2013 09:36 | Korzár

Jo, aspoň nemám schízu jako někdo a podepisuju se jedním pseudonymem, davová dřevomorko.
30. 07. 2013 08:38 | Jo

Korzáre a topkáme, zanechte té komedie, jste totiž zbabělci. Nepodepsat se pod svůj názor je totiž zbabělost první třídy od vynálezu písma, což vám vzkazuje Karel Toman ml. Topkáme chcete pomoci, chcete radu? Já bych poradil. Když tak mermo moci chcete bohulibě konat na záchraně kasáren, kupte si něco proti dřevomorce a můžete začít bojovat. Prý je tam chycené celé patro nebo dokonce i to druhé. Ta dřevomorka je totiž strašná potvora.Čím dříve začnete, tím lépe. Já vám jinak bohužel pomoci nemohu, protože já bych tu prožranou budovu raději odstranil. Moje rada proti zatemnění mysli zní - do práce! a práci čest.
29. 07. 2013 09:46 | Korzár

p.s., čendo, tomíku, kaprále.. tady všude seděl...
28. 07. 2013 21:40 | p.s.

Tomíku, souhlas. S tím spolkem je to zbytečná debata. Nejlepší nechat to žít v iluzích. Však on se nějaký Kuropata časem "postará". Tomíku, marná snaha ... Když chce někdo kam ... Ahoj a měj se.
27. 07. 2013 20:41 | Karel Toman, ml.

Čendo, nepodepsat se pod svůj názor je zbabělost od vynálezu písma. Nelžete si do kapsy nějakými vedry a přiznejte si to.
27. 07. 2013 18:19 | Korzár

Čendo, tomíku, kaprále, nechej té komedie, už to tu zkoušel jiní..
27. 07. 2013 01:34 | topkám

Vedra opravdu mohou zatemňovat rozum, zřetelně to cítím sám na sobě. Vy jste však, jak tomu aspoň rozumím podle Vašich vývodů, vážený čendo, proti těmto vlivům imunní. Byl bych Vám proto velmi vděčen, kdybyste mi poradil, co proti takovému zatemnění platí. Jak získat takovou exkluzivitu? Snažně prosím, poraďte. Lidé by měli držet v krizových situacích při sobě a pomáhat si. Nebo mi pomůže Tomík, David? Chlapi, pomozte, máte na to!
26. 07. 2013 21:04 | čenda

Vážený pane Tomane ml.: zřejmě některým ta vedra opravdu zatemňují rozum jak trefně se vyjádřil v příspěvku tomík. Ten, kdo má prostě jiný názor k situaci (využití) objektů bývalých kasáren a pod svůj názor se nepodepíše je podle vás zbabělec? Tak to je opravdu síla. Mírněte své vášně.
Osobně se ztotožňuji s pohledem diskutujících Kaprála, Davida a Tomíka, že budova se nedá zachránit a využívat ve stávající podobě (jak dopadla záchrana již zdemolovaného objektu? To bylo řečí ...) A ještě přidám: je pravdou, že výsledný stav areálu je odrazem nekonající památkové péče, měla na zápis dostatek času, situace mohla být pro záchranu příznivější. Nestalo se. Také to o něčem svědčí, že. V tom případě ať případný kupec (třeba i nějaký Kuropata) má volnou ruku.
26. 07. 2013 10:17 | Karel Toman, ml.

Jestli je ředitel muzea blouznivec, pak ten, kdo jej (a ostatní, kteří záchranu budovy nevzdali) takto označí, aniž se podepíše, je zbabělec.
26. 07. 2013 09:06 | tomík

Pánové, je opravdu horko. A jak je vidět, někdo z horka i blouzní. Doporučoval bych Vám proto chladnou sprchu, abyste se probrali a uvažovali více reálně. Pokud tak zde někdo zareagoval, tedy ve smyslu té tvrdé reality (Kaprál), je ve vašich očích okamžitě zneuctěn zápecnictvím a házením klacků pod nohy. Nemůžu si pomoct, ale v jádru s příspěvkem Kaprála souhlasím. Má pravdu. Ta budova skutečně potřebuje velkou investici a ne troškaření. Vzletné plány mimo současnou ralitu tu nepomůžou. Jednou by všem nadšencům a iniciativám spadl ten barák na hlavu. Pokud investice na rekonstrukci nezíská město, jako že asi ne (určitě ne v dohledné době), pak musí nastoupit movitý investor. A jestliže město potažmo památkáři nekonali ve smyslu zápisu objektu jako památky (což jak z tisku vím neučinili ani v případě již zbořené kasárenské budovy), pak potencionální movitý investor jako pro něj nejschůdnější variantu může volit i demolici a případnou novostavbu. Pokud zde vyroste budova se stejnou dispozicí jako stávající ( a bude v ní jak se kdysi uvažovalo třeba domov důchodců, malometrážní byty plus ty neziskovky či nějaká galerie nebo třeba i to muzeum), já osobně budu navýsost spokojen. Než ztrácet čas nějakým provizorním řešením "záchrany", pak raději budovu prodat ... pokud se ovšem v současnosti vůbec podaří a stavět v novotě.
Tak nevím p. Tomane ml., jestli jsem nabídl pomocnou ruku ... Ale pochopte prosím, že váš názor či některých (blouznivců) nemusí být jedině správný. Dovolte i opačný pohled na věc.
25. 07. 2013 23:46 | topkám

Máte naprostou pravdu, Kaprále. Z Vašeho kaprálského hlediska.
25. 07. 2013 22:10 | Karel Toman, ml.

Kaprále, tak trochu česko-hanácké myšlení. Pokus o záchranu budovy je ve fázi zrodu, objeví se seriózní zájemce o celé patro, ale protože nějakého Kaprála nic nenapadá, možná bude lepší to zbořit. Ane, bude velmim náročné najít životaschopný projekt. Pokud vám je ale budovy skutečně líto, větší smysl by dávalo nabídnout pomocnou ruku těm, co se ji snaží zachránit, nemyslíte? Ne jim házet klacky pod nohy, což svým zápecnickým negativismem děláte.
25. 07. 2013 17:32 | Kaprál

Topkámovi: prosímpěkně ta kasárenská budova by především vyžadovala generální rekonstrukci, jakákoliv aktivita v rámci využití objektu se totiž bez toho neobejde. Do nefunkční a vybydlené budovy prolezlé dřevomorkou vám nikdo zodpovědný nepůjde. Možná tak na nějaký heppening, ale ani to ne. Nikdo si totiž nevezme na zopovědnost bezpečnost. Pokud rekonstrukci vezme movitý investor schopný vše zatáhnout, bude chtít pochopitelně slušně vydělávat. S tím co pan "lidovec" či ředitel muzea nabízí to však opravdu asi nepůjde, nevydělalo by se ani na tu "vodu", natož slanou. Vážený Topkáme, nic moudrého mne v souvislosti s využitím budovy nenapadá, žádná spásná myšlénka hodna vašeho posouzení zbytečnosti či prázdnoty, pouze to výše citované jako reakce na (nezlobte se), ale opravdu nesmysly. V tom s Davidem souhlasím. Možná by nakonec byla přece jen moudřejší demolice. Jakkoli je mi to líto.
24. 07. 2013 21:32 | topkám

Milý Davide, Váš příspěvek je zhola zbytečný a prázdný. Není v něm nic, co by sneslo označení myšlenka.
24. 07. 2013 13:55 | Karel Toman, ml.

Díky za podnětnou připomínku. Obraťte se s ní na příslušný odbor (i když z ní neumím vyčíst jaký), určitě svou plodnou myšlenkou (nevím jakou) našemu městu prospějete.
24. 07. 2013 13:35 | david

to Karel Toman: No už vidím, jak se do kasáren hrnou davy návštěvníků a zvědavých turistů. Ty vaše "nápady katolíků " na záchranu kasáren jak sem si přečet, to je opravdu výhra. Už nic blbějšího v záloze není? Běžte se prosím vás podívat a poučit jinam. Svět a doba si přece žádá uplně něco jiného. Proč se furt držíte té místní provinční zapšklosti?
24. 07. 2013 10:02 | Karel Toman, ml.

Jindro, Kroměřížan.cz jen "nebere na paškál", ale taky chválí. Třeba starostku docela často, častěji, než by se třeba i některým členům redakce líbilo. Třeba za osvícený přístup ke kultuře a architektuře, nebo za strategický plán (mimochodem neměl už být hotový?). A pokud jde o údajné stranění Kroměřížana vůči KDU-ČSL tak vězte, že katolíci jsou v redakci ve výrazné menšině, a že budem velmi rádi stranit i TOP 09 nebo ČSSD nebo ODS (komunisty s dovolením vynechám), až budou přicházet s nápady jako je třeba ten na záchranu kasáren (http://zlin.idnes.cz/zajem-muz...), nebo na transparentní město po vzoru slovenského Martina. O Zelených jsme tu svého času taky psávali, dokud sem psávali oni, ti teď ale jaksi utichli. Přitom tu lidé pravidelně volají třeba po řešení cyklistiky. I tohle výsostně zelené téma si ale nechali sebrat a vstup do asociace cykloměst zase vyběhal lidovec. Politika je holt o nabídce a poptávce.
23. 07. 2013 21:58 | Korzár

Tomu se říká ambice. Lékaři a Sedlařík holt chtěli být u toho. Udělali přitom jen užitečného idiota opoziční smlouvě, která tohle město devastovala a devastuje dál..
23. 07. 2013 19:45 | Vojta Navrátil

Jindrovi či Jindře bych jen ještě sdělil proč KDU-ČSL nemá radní, kdežto TOP 09 ano. Nebudu to popisovat vlastními "lidoveckými" slovy, "vystačím" si slovy zastupitele za zelené R. Kremla, který to popsal už tehdy (http://www.zeleni-km.cz/clanky...):
"Že vznikla velká koalice s podporou paní Číhalové a jistotou komunistických hlasů v pozadí, bylo celkem jasné brzy po volbách. Iniciativa TOP 09 na vytvoření pravostředové koalice ztroskotala na politické naivitě a nepochopení propojení pozadí ODS a ČSSD. Zkušení říkalil, že je jen otázkou času, kdo ze seskupení Zelených, lidovců, VV nebo TOP 09 kývne na nabídku na jedno místo v Radě (rada je taková "vláda" města, zatímco zastupitelstvo je něco jako "parlament"). A matadoři měli pravdu. Ti co kývli, byli zastupitelé TOP 09, doktoři Mergenthalová a Novák. Komické bylo, že tak učinili po úžasném úderném projevu na téma pravicových zásad a nepředstavitelnosti podpory velké koalice - načež předvedli politický veletoč, za který by se nemusel stydět ani cirkusák Berousek :-) Asi to myslí upřímně :-)"
A pokud jste přítomný na Facebooku, tak se podívejte na stránku skupiny "TOP 09 - Kroměříž perspektivně". Tam je ve dvou příspěvcích (25. října 2010 tvrdý odsudek vzniklé koalice, zatímco 16. listopadu 2010 se objevuje info o tom, že v této koalici je i TOP 09) a konzistenci názorů některých představitelů této strany to jen potvrdí.
23. 07. 2013 17:25 | Vojta Navrátil

Jindra: Máte také stejně "podložené" argumenty jako jedna paní radní:)
23. 07. 2013 15:19 | Korzár

Radní za KDU-ČSL si na paškál brát nemůžou, když žádní radní za KDU-ČSL v radě města nejsou. Nespletl jste si město?
23. 07. 2013 13:54 | jindra

Plně s vámi souhlasím. Ten Navrátil je nějaký rozumbrada. Jenže on se jich ve skutečnosti zastává protože je s nimi kámoš. Tak co by do nich šel, že. To je zajímavé, že si na paškál pořád berou jen to město (kromě radních za kdu čsl).
22. 07. 2013 14:55 | karla

Myslím, že pro cyklisty (mnohdy skutečně bezohledné) se udělalo až moc. Do parků prostě kola nepatří, tečka. Nevzhledné buňky coby rychlé občerstvení ve Květné, to už snad ani nepřekvapí. Co už se jen o těch obou zahradách namlelo řečí, ale problémy stále tytéž. Je to obrovská škoda a hanba pro město. Stejnou míru kritiky kromě samosprávy (neli možná větší) si pane Navrátile zaslouží také státní správa, nemyslíte? Tam se peníze také nějak podivuhodně ztrácejí. Vždyť jen do těch zahrad co jdou za miliony a pořád to není nikde vidět. Kde jsou? V platech úředníků?Myslíte si, že jejich, byť "zveřejňované" "hospodaření" nekryje korupci?
22. 07. 2013 10:16 | tomas

Tak třeba kola v Podzámce - Dokážu si zase představit, že nechat kola někde před podzámkou v nehlídaném stojanu je zvláště pro ty cykloturisty, co mají na kolech zavazadla s věcmi, docela problém a v tomto by se mohl udělat ústupek, že vedení kola bude povoleno/tolerováno. Problémem je ovšem známá neukázněnost velké části cyklistů, takže samotnou jízdu bych rozhodně v zahradách nepovoloval. Ke sdíleným stezkám pro chodce/cyklisty - toto je nesmysl, bydlím přes týden mimo KM a na chodníku v ulici takový paskvil máme - konflikty a problémy zaviněné z 90% bezohlednou jízdou cyklistů jsou tu na denním pořádku. Já taky nejezdím v úzkých ulicích autem "co to dá" bez ohledu na ostatní, cyklisti ovšem k tomu ještě nedošli, že by měli jet s ohledem na ostatní a okolní podmínky na stezce nebo vlastně kdekoliv.
22. 07. 2013 10:06 | tomas

Tak městapo koná především tam, kde z toho kouká rychlý výběr pokutek = prémie. Krom tradičních botiček třeba v sobotu v poledne když číhají u OMV na Hulínské, kdy za minimálního provozu někdo odbočí do města místo vpravo na Hulín. Pak jako správní emeričtí kovbojové vyrazí ho stíhat od vjezdu za parkovištěm Penny přes křižovatku, že přitom ohrozí auta jedoucí od Hulína náhlým vjetím do jízdní dráhy jim nevadí. Stejně tak jako že oni se přes dvojitou plnou otáčet mohou i bez majáků (ne během "zásahu" ale po), když se vrací číhat na další auto. Nějací bezďáci nebo čoklaři, s tím je moc práce a žádný zisk a výmluva na to, že zahrada není města, neobstojí. Jde jen o počet vybraných pokut a naplnění kasy, od pořádku tu MP není, to totiž moc nenese.

johny: sice mě to nenapadlo, ale proč ne, pokud chtějí stezku/pruhy někde, kde je to zbytečné. Já souhlasím se stezkou tam, kde vzhledem k charakteru silnice či hustotě provozu má své odůvodnění. A to v KM není prakticky nikde, protože buď už nějaké řešení je nebo se dá problematické místo lehce nahradit alternativní trasou. Ano, možná těch pár metrů do Kotojed by stálo za dořešení zhruba od přejezdu k benzince (a stejně na půlce úseku se může jet po "chodníku" nebo jak ten kus nazvat)
22. 07. 2013 08:33 | Milan

Pavle nemyslím, že vše na co poukazujete je věcí pouze městské policie:
Za 1. stavební buňky ve Květné jsou otázkou správce zahrad a nepochybně i zahradního centra při npú Kroměříž. Jejich instalace, byť snad(?) provizorní je otázkou erudovanosti a vkusu pracovníků těchto institucí. Bohužel podobná fopa nejsou v Kroměříži ojedinělá. To o něčem svědčí ...
Za 2. a 3. Venčení psů a kola v Podzámce - opět zodpovědni jsou správcové (npú), ale i město. Obojí se nedokáží za dlouhá léta domluvit na charakteru zahrady, zda veřejnosti volně přístupná či ne. Nejsou ochotni pumnout peníze na zajištění způsobu ostrahy areálu atd.
4. Bezdomovci v Bezručáku. Způsob provedení zdejší fontány asi nezabrání nikomu se v parných dnech zchladit proudem stříkající vody. Běžně tu dovádí děti a pod. Vysedávání našich nepřizpůsobivých spoluobčanů se zde oproti dřívějšku ale přece jen umenšilo, nicméně zvýšená pozornost městské policie je vždy vítána, obzvlášť ve veřejném parku. To máte pravdu.
21. 07. 2013 10:08 | Pavel

1) Stavebni bunky jako "stanek obcerstveni" ve Kvetne zahrade
2) Venčení psů v Podzámecké zahradě - kdo kontroluje ?
3) Jízda nebo vedení kol v Podzámecké zahradě - kdo kontroluje ?
4) Bezdomovci se sprchují v Bezručově parku - kdo kontroluje ?

Nekontroluje nikdo, protože Mestka policie nasazuje boticky a vybira pokuty za špatné parkování u Nemocnice, kdy dojede návštěva za nemocnou babičkou atd atd....
21. 07. 2013 06:46 | Karel

Ryba smrdi od hlavy - pani starostce proste dosla energie nebo je mozna poplacavana po ramenou, jak se nic nedeje a vse je v poradku!
V KM se proste neresi nic a tak to vsem vyhovuje.
20. 07. 2013 20:20 | jaroslav štěpánek

a trochu k věci: nevím, proč se tu zabýváte doslova pitomostma, ale buňky v klenotu našich zahrad nikomu nevadí? To nechápu. Nevěřil jsem vlastním očím. Ale opravdu ty buňky tam jsou! Vůbec, Květná působí v současné době co se celkového dojmu týče víc než tristně. Jediné, co může Kroměříž nabídnout turistům zůstává pořád popelkou. Jen se slibuje, slibuje a zase jen slibuje. Pisatel J.K. má svatou pravdu. Tam, kde by měli odborníci přes památky konat nekonají, ale buzarace na nepodstatných věcech, to jim jde.
19. 07. 2013 17:04 | Petr Pálka
19. 07. 2013 16:58 | Petr Pálka
19. 07. 2013 14:31 | skeptik

Panu Dvořákovi. Já nechci žádnou stezku. Jen jsem chtěl dokumentovat, že se někdy příliš plánuje a "kecá" a málo realizuje. S tím chodníkem máte naprostou pravdu, ale pokud se hovoří o cyklostezkách, Kotojedy jsou nabíledni. Dokonce by se mohlo jednat o smíšený provoz pěších s cyklisty. Tak jen trochu méně žlučovitosti, více selského rozumu a dobré nálady.
19. 07. 2013 09:39 | johny

Tomas: teda nevím, jestli náhodou nemám tu čest, ale úplně na mne dýchnul odér jistého internetovéího diskutéra. Ten v diskusích zcela úpřimně požadoval, aby si cyklisté, pokud chtějí mít vlastní cyklostezky, si na ně uspořádali vlastní sbírku :-)
19. 07. 2013 02:08 | Tomas

V souvislosti s kauzou "kolotoč" mě napadá, už se ví, kde bude nové hřiště od Lidlu? Jinak ten kolotoč měli dát regulérně do nějaké dražby nebo tak, určitě by se pár zájemců našlo, kteří by si ho rádi dali na zahradu a zrenovovali ;-) Nebo třeba jako vyžití pro děcka (či hosty) by se hodil k nějaké hospodě ;-)))
19. 07. 2013 02:03 | Tomas

ad cyklostezky atd.: v Kroměříži si cyklisti myslím nemají až tak na co stěžovat, na většině směrů se dá projet mimo frekventované silnice a radnice nemusí podléhat módní vlně pár aktivistů, že za všechno zlo mohou auta a dopravu ve městech spasí jízdní kolo. Tak to opravdu není, pokud by kolo bylo smysluplným dopravním prostředkem, tak na něm jezdí každý druhý. Je několik míst, kde by si to zasloužilo určité řešení, ale není to nic co by nějak hořelo. Ostatně předpokládám, že když někdo zvolí pro dopravu jízdní kolo, nečiní tak hlavně kvůli rychlosti, takže by mu nemělo vadit ujet pár desítek metrů navíc, aby se třeba vedlejšími ulicemi vyhnul průtahu či zatížené křižovatce (takových míst je v KM ale minimum). Napadá mě např. Spáčilova - Obvodová ulice, ovšem dá se pohodlně projet kolem školy na Oskole. A tak je to prakticky všude v KM. Spíše by se část cyklistů mohla zamyslet nad tím, že i pro ně platí pravidla silničního provozu a že např. blikačky za pár korun mají smysl.
18. 07. 2013 11:23 | J.K.

S těmi mobilními buňkami u kolonády ve Květné, tak to opravdu někdo přestřelil. A pořádně. V tomto konkrétním případě platí, že pod svícnem je největší tma. Kdo prosím pěkně s něčím takovým souhlasil??? Na obyčejných smrtelnících si naši páni památkáři bazírují, ale buňky projdou? Domorodec má recht. Proč bychom si armádu památkářských ouřadů neplatili, že. A máme jich tu čím dál víc. K čemu? Já bych jim doporučil, aby reklamu na coca-collu vyvěsili ještě na rotundu. Pak to bude páni odborníci dokonalé. Stálo by za to poslat snímky s buňkamina výbor UNESCA do Paříže. Možná, že to už někdo udělal nebo ještě udělá.
17. 07. 2013 08:32 | Zdeněk Dvořák

Skeptiku, vy byste rád cyklostezku do Kotojed, já tu bydlím a my bychom raději bezpečnou cestu pro pěší do města.
Na kole máte možnost plynule projet, chtěl byste extra cestičku? Jeďte okolo Bagráku a zdem přes letiště.
16. 07. 2013 18:36 | Petr Pálka

Snad to bude cykloprospektor kolem i duší:)
16. 07. 2013 15:35 | Petr Pálka

A kdo je tím "radničním cyklokoordinátorem"? http://www.mesto-kromeriz.cz/z...
15. 07. 2013 18:53 | skeptik

Aktuálně z jiného soudku.
Přečetl jsem si zprávu z kroměřížského webu na téma vstupu do Asociace měst pro cyklistiku. Jsem na pochybách, zda-li nejde "opět" o nějaké populistické gesto v duchu motta "aby se něco dělo, když se toho mnoho neděje". Proč ta pochybnost? Podotýkám, že nejsem aktivní cyklista a možná neznám aktuální stav stezek kolem Kroměříže, ale mám obavy, nejde-li pouze o zviditelňovací kampaň. O stezkách se v Kroměříži " bavíme" nejméně od roku 1995. Již tehdy v rámci stavebního úřadu zpracovával rozsáhlou koncepci ing.Vykydal. Jak se tento materiál realizoval? Již od tohoto roku se hovoří o stezce do Kotojed a dodnes se nedá plynule projet. Tudy by se naskýtalo další propojení na Těšňovice a Kostelany. Podobně se dá hovořit o vazbě na nadregionální Pomoravní trasu ve směru na Kojetín - Tovačov. Z Kroměříže do Postoupek však stále propojení neexistuje. A tak se naskýtá otázka, zda-li by nebylo vhodnější než stále jen koncepce plánovat, podle selského rozumu stezky realizovat.
15. 07. 2013 11:27 | jakub

Karel Toman ml. : ale ale, jak dlouho ještě ta obehraná písnička, že pan Krčma je vlastně "chudák", co podědil nepovedené? Po letech jeho šafářování je to jen trapná výmluva (víte p. Karle Tomane ml., boží mlýny melou ... a někdy i docela rychle). Buňka coby rychlé občerstvení u kolonády ve Květné - tak to je opravdu těžký kalibr! No, je to pan Krčma opravdu "odborník" na svém místě, jen co je pravda.
14. 07. 2013 21:52 | domorodec

to David. Plný souhlas. Občestvení ve Květné je na památku zapsanou v Unescu vrchol nevkusu, i kdyby šlo jen o krátkodobé provizorium. Vždyť v Kroměříži sídlí dokonce památkáři kteří zahrady spravují, jak ty buňky mohly projít? Proč to schválili??? Nechápu. Támhle nedovolí takový či makový nátěr dveří, ale unimo buňku v barokní perle Kroměříže hned vedle kolonády ano. Opravdu, KOCOURKOV. No, myslím, že to je krpa jak hrom. A ne nějaký kolotoč v parku ...
14. 07. 2013 09:24 | johny

Na Bezručáku se mi líbí ty barevné iluminace, ale to je asi tak jediná věc. Správně se tu poukazuje na kvalitu provedení dlažby a nevhodný mlatový povrch. Zase si někteří prosadili svou...
13. 07. 2013 19:01 | rozumbrada

K přiloženému článku pana Pálky jen pochvala. Je potřeba si občas připomenout historii, tentokrát z r.2010. Co dodat k Bezručáku. Letitého evergreenu voleních programů se tehdy příslušný starosta uchopil, ale bohužel po kroměřížsku. Úprava vůbec neoplývá nějakou zajímavou myšlenkou ( snad až na letní dětskou"sprchu"), ale nejhorší je to provedení. Mlatové a dlážděné úpravy chodníků prováděl ani ne snaživý amatér a tak v brzké době došlo na pohazování kritických míst drtí. Tradice
v duchu hesla " pro Kroměříž je všechno dobré, byť by to stálo za bzdinu" stále vládne naším městem. Zajímavá myšlenka, nápaditost a fantazie je nedostatkovýnm zbožím. Úsílí o nejlepší možné řešení nepatří k našim prioritám.
Dětské hřiště je podle mé zkušenosti hojně navštěvovaným místem.
Jsem zvědav, co nás čeká po "inovaci".
12. 07. 2013 19:11 | Alex

Třeba kolotoč neodpovídal bezpečnostním normám EU. Co kdyby si nam nějaké dítko udělalo bebinko? Děti je potřeba chránit! A že to přežilo několik generací před tím? Asi měly štěstí.
12. 07. 2013 17:38 | Karel

To David: Nejde o obzerstvi....Jde o to, kdyz uz nekdo prijede navstivit Kromeriz, aby se necitil jak v minulem stoleti....Staci aby radni, kastelan aspol zvedli zadek a navstivili par mest v ČR, ktera jsou v UNESCO a mrkli, jak to delaji tam....Ze se muzou jet taky podivat na vylet do Rakouska nebo Nemecka za prachy mesta take podivat jake tam maji obcerstveni v historickych mestech o tom ani nepisu.....Nevim jestli se jim nechce nebo jsou tak "busy"....
12. 07. 2013 15:58 | david

Jaká cizojazyčná menu? umístit bufety v buňkách ve Květné je barbarství nejhrubšího zrna. Do historických zahrad něco takového nepatří! Prosím, ať jsou někde před vstupem nebo v těsném sousedství, ale zrovna u kolonády?, to je do nebe volající buranství. Než časem vznikne něco slušnějšího (snad?), mluvilo se, že v sousední holandské zahradě má být vybudována stylová zahradní kavárna nebo cukrárna, tak tam prostě žádné obžerstvení nebude. A punktum. Snad ten turista hlady či žízní neumře. Na cestě ke Květné má dostatek příležitostí se naducat. Mám pocit, že do zharad se nechodíme nažrat, ale pokochat a hlavně povznést nad ty naše přízemnosti. To by mne zajímalo, kdo za takový paskvil odpovádá. Kastelán? Tak to se teda pěkně ukázal. To bylo řečí, aby všechno bylo v zahradách stylově odpovídající, přímo původně barokní, a kdesi cosi. No, to je teda síla. Chtěl bych vidět, co by tomu řekli pánové z výboru unesca.
12. 07. 2013 13:23 | Honzik

A kde je ted ten kolotoc z Bezručáku ? Šel jsem tam včera a místo po něm je prázdné...Byl odstraněn ? Zná někdo odpověď ? Kdo ho konkrétně odstranil ?
11. 07. 2013 15:45 | Petr Pálka

Nezaslouženě bídně skončil "poslední svého druhu ve městě".
http://zlin.idnes.cz/z-temneho...
11. 07. 2013 10:03 | to navstevnik

I bufet či rychlé občerstvení se dá provozovat na různých úrovních, v podzámce řekl bych je to takový šedý průměr, nakonec i po celém městě jsou podniky různé úrovně - špatné, dobré a několik, které lze označit za kvalitní i ve srovnání s jinými městy (a rozhodně tím nemyslím jen drahé restaurace).

Obsluha / provozovatel je základ, v tom má spousta podniků stále rezervy, ale to už česká klasika. A to přesně je i v těch zahradách - nemusí vymýšlet zázraky, ale mohli by si uvědomit, že když už ten turista přijde, tak je to právě velká šance prodat mu více, doporučit něco na ochutnání atd. Ale jak to udělá, když neumí ani nějaké slovíčko německy příp. anglicky... a jsme zpátky na začátku. Já protože cestuju, navštěvuju hodně podniků, kaváren, bufetů - a je to prostě jen o těch lidech, jak k tomu přistupují. A sebelepší nabídku spolehlivě shodí špatný provozovatel a zejména obsluha a naopak, průměrný podnik s dobrou obsluhou je často hodnocen líp.

Takže ano, občerstvení/bufet tam funguje, to je ok, ale zlepšovat je pořád co.
09. 07. 2013 10:09 | navstevnik

Karel Toman, ml. : Kočár před koně rozhodně nedávám. To, že cizinci do bufetů v podzámce nechodí je prostě holý fakt. A nabídka v jiných jazycích na tom nic nezmění. Když cizinec do bufetu nepřijde, tak nepřijde. Dopředu nemůže vědět, že nabídka není cizojazyčná. Myslíte snad, že to píšou v průvodcích? Nechoďte do bufetů v Kroměříži.. Stejně tak nikdo nenapíše: "Nezapomeňte se stavit v bufetech.. mají cizojazyčná menu". Prostě je to fakt. A ještě dvě poznámky. Tuctový sortiment? Samozřejmě, že hamburgery, hotdogy, káva, limo, oplatky, řízky v bulce jsou tuctové. Ovšem je to bufet! Myslíte, že by měli prodávat steaky, svíčkovou se šesti a těstoviny se sýrovou omáčkou? Já si to nemyslím. Třeba nás nově budované občerstvovací zařízení v Květné zahradě mile překvapí vybudovanou kuchyní a v další sezóně budou nabízet možná i humry a jehněčí hřbety. Obsluha bude hovořit jako vrchní s filmu Obsluhoval jsem anglického krále.. A pak se do Kroměříže cizojazyční turisti jen pohrnou. A všichni půjdou do bufetů. Nebo se pletu? A ještě k otrávené obsluze.. V Květné zahradě zkušenost nemám, ale v podzámce jsem se ještě s otrávenou obsluhou nesetkal.

PS: Jak funguje restaurace v prostorách zámku?
09. 07. 2013 10:06 | Vojta Navrátil

Zrovna dneska či tento týden by tam nějaký cizinec mohl zabloudit, když ve městě točí BBC seriál o Třech mušketýrech.
09. 07. 2013 08:48 | Karel Toman, ml.

navstevnik: Ano, váš argument, že do bufetů cizinci nechodí, je platný. A bude platný tak dlouho, dokud bude sortiment tuctový, obsluha otrávená a nabídka v češtině. Dáváte kočár před koně.
08. 07. 2013 17:10 | navstevnik

Myslím, že to tak horké nebude. Zahraniční turisté nemají čas na nějaké posezení v bufetu. Většina z nich totiž do města přijede, projde od zámku do Květné zahrady a tam nasedne do autobusu a mizí dál. Do bufetů v podzámce chodí spíše místní, hlavně maminky s dětmi. Co se týká jazykové vybavenosti.. je snad problém porozumět cizinci, že chce kávu, kapučíno, hamburger, hot dog nebo pivo či kolu? Nemyslím, že by to byl takový problém. Jedna věc jsou čísla statistiků, druhá pak realita. Jakožto pravidelný návštěvník podzámky můžu odhadnout, že v bufetu je tak každý padesátý host cizincec, a ne vždy anglicky hovořícím. Má tudíž smysl mít vícejazyčné nabídky? A je možné vůbec umístít tyto nabídky ve větším množství veřejně aniž by hyzdily vzhled památky UNESCO? Zeptal se autor článku provozovatelů? Byl jim dán nějaký prostor? Možná by čtenářům vysvětlili jak to ve skutečnosti je, ale pak by to nebylo tak zajímavé téma. Vypadá to spíše na okurkovou sezónu v iDnes..
08. 07. 2013 13:47 | Zdeněk

Karle, vždyť ho v článku citujete, že ho to ani nenapadlo a je to hlavní téma článku. Proto jsem dospěl k takovému závěru;) Minulé řízení také jistě nejde pominout, to souhlasím.
08. 07. 2013 13:12 | Karel Toman, ml.

Zdeněk: Já bych tak příkrý nebyl. Kdyby byl kastelán skutečně tak špatný manažer, tak krátce po svém nástupu nevymění provozovatele bufetu v Rybářském domku, neprosazuje nové občerstvení do architektonického řešení obnovy Květné zahrady, a nad vícejazyčnými meníčky mávne rukou. To se spíš nabízí zamyšlení, po kom současný kastelán bufety v takovém stavu zdědil.
08. 07. 2013 12:53 | Zdeněk

Pan kastelán je holt špatný manažer, když ho nenapadlo, že by v okolí památky UNESCO mohli chodit i hladoví a žízniví zahraniční turisté.
08. 07. 2013 07:43 | Jarda

Smutny clanek v celostatnim tisku o Kromerizi.....
http://zlin.idnes.cz/clanek.as...
05. 07. 2013 18:39 | lafkař

Jen aby bylo stejně tak otevřené a transparentní výběrové řízení na zhotovitele webu a nedočkali jsme se jen mrhání financí přičemž výsledkem by byl opět pomalý a věčně nedokončený portál - viz v předchozích článcích zmiňovaný projekt kromeriz.eu
25. 06. 2013 10:17 | Karel Fuksa

A jinak - souhlas s uveřejněním je nutný jen u fyzických osob. Právnické (s.r.o.,...) nejsou chráněny zákonem na ochranu osobních informací...
25. 06. 2013 10:15 | Karel Fuksa

2fanoušek: 1. ÚOHS se dle své nejnovější rozhodovací praxe moc zakázkami malého rozsahu zabývat nechce. 2. u jiných zakázek (nad 500tis) stejně musí zveřejnit smlouvu dle ZVZ. 3. myslím, že by tedy taková námitka neuspěla (i kdyby se jí úhos zabýval)
24. 06. 2013 17:23 | fanoušek

Petr Gremlica: otázkou je, jestli si město může ze zákona klást takové podmínky. Pokud by na to město totiž nemělo právo, firma by podala stížnost na ÚOHZ a celé řízení by se jenom protáhlo...
24. 06. 2013 16:22 | Petr Gremlica

A co kdyby ta firma co s tím nesouhlasí nebyla k výběrovému řízení připuštěna?
24. 06. 2013 15:55 | Dan

Presne tak. Udela se to tak, aby se proste koza nazrala a pani Starostka zustala cela.....On to pan TAJEMNIK zaridi a kazdou firmu upozorni, aby JAKO nedala souhlas se zverejnenim.....a jsme zase na zacatku.
24. 06. 2013 13:43 | fanoušek

Hm. Jenže radnice může zveřejňování smluv klidně obejít. Bude tvrdit, že firma nesouhlasila se zveřejněním, a bude po ptákách....
24. 06. 2013 11:47 | Zdeněk Dvořák

První vlaštovky s prohledávatelnými pdf soubory jsou již online - tržní řád: http://www.mesto-kromeriz.cz/d... nebo závěrečný účet 2012: http://www.mesto-kromeriz.cz/d...

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...