Jsme pro zveřejnění, proto jsme proti, řekla TOP09 s KSČM

Ač mělo čtvrteční zasedání kroměřížských konšelů a konšelek na programu celkem 31 bodů, pořádnou diskusi z nich vyvolal jediný.
Před ním zastupitelé schválili záměr prodeje domu na Rostislavově ulici, který se slovy starostky Daniely Hebnarové (ODS) nám povedlo (od předchozích neplatících nájemníků) vyčistit. Malou vadou na kráse je, že územní plán stále počítá s tím, že v těchto místech, kde stojí tento dům, povede komunikace. Dále v rámci povodňové pomoci poslali zastupitelé Letům u Prahy, Hořínu, Vrbnu a Bechyni poslali celkem 100 tisíc či jedna ze zastupitelek si postěžovala, že v materiálech se v předkládaných mapách nedá moc vyznat.
Onen jediný bod, který vyvolal tu větší diskusi, se týkal záměru zveřejňování faktur města. Když jej už minule předkládal zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL), tak na návrh starostky bylo schváleno, aby návrh nejprve projednali radní a zjistili možné právní závady. Tehdy jsem se ptal, zdali to nedopadne jak v sitcomu „Jistě, pane ministře“, kde celá státní správa byla také horlivě pro jeden z návrhů ministra Jima Hackera, ale když přišlo na věc, tak konkrétně v jejich úřadě to vždycky z nějakého „odůvodnitelného“ důvodu nešlo splnit. A přesně tak to i (alespoň pro dnešek) dopadlo.
Záměr zastupitele Motyčky a občanského sdružení Kroměřížan.cz, které se s ním účastnilo předběžných jednání s tajemníkem, byl, aby od 1. září letošního roku byly v měsíčních výpisech ze systému Gordic zveřejňovány na webu všechny faktury města od 20 tisíc s tím, že do budoucna by chtěli, aby byly online zveřejňovány i smlouvy. Jak pravil posudek, který vypracoval Ekologický právní servis a podobný názor prezentovala na zastupitelstvu i vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veronika Škrabalová, žádný právní problém v tom není. Přesto radní Lenka Mergenthalová (TOP 09) navrhla tento návrh vzít jen na vědomí kvůli tomu, že jsou tam ještě nějaké legislativní problémy a rada také pracuje na svém vlastním návrhu, jak pravila komplexním, do kterého by se zahrnula i připravovaná legislativa a hlasovat by o něm zastupitelstvo mělo na konci srpna. V tom ji podpořil tajemník František Dočekal a zastupitel Vladimír Křemeček (KSČM), jehož expozé zas jednou začínalo jím častou užívanou úvodní větou: „Já tento návrh podporuju“. Další komunistická zastupitelka Esma Opravilová navrhla Motyčkův návrh stáhnout s tím, že obsahuje chyby. Na slova zastánců protinávrhu Mergenthalové o tom, že když to schválí až na konci srpna, tak to vzhledem k účinnosti Motyčkova návrhu od 1. září bude mít stejný význam, kontroval lidovecký zastupitel, že dvouměsíční vakuum je lhůta na to, aby byl čas na změnu smluv a ten bude potřeba i v případě schválení „radničního“ návrhu až na konci srpna. A vyjádřil rozhořčení nad tím, že věc se zase odkládá. Starostka se nakonec snažila situaci uklidnit řečí v níž pravila, že toto není největším problémem města, Kroměříž není korupčním městem, občany trápí naprosto jiné problémy a když to schválíme v srpnu, tak to dopadne stejně.
Většina zastupitelů si tedy nad tím „umyla ruce“ a schválila protinávrh Mergenthalové, který je poměrně „originální“ v tom, že má počítat s dosud neschválenou legislativou, zvlášť za nynější politické situace, kdy ještě není stoprocentně jisté, že předčasné volby přeci jen nebudou a návrh tak automaticky s rozpuštěním sněmovny nespadne pod stůl. V kuloárech se dalo nakonec doslechnout i to, že výsledný „radniční“ návrh se od toho Motyčkova nějak moc lišit nebude a v celé věci jde jen o to, kdo bude jeho předkladatelem.
V úplném závěru starostka rovněž pohovořila i o „pomníku nynějšího vedení města“, tedy o kauze pódia na Velkém náměstí. Kvůli vyšetřování Policie ČR nemohla dle svých slov říci vše co ví a krom jiného město se v současné době snaží jednat s představiteli ROPu, zdali by nešel pozměnit projekt pódia.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

11. 08. 2014 21:20 | Ivan Klímek
Jak zveřejňovat záznamy ze zasedání zastupitelstva?
http://www.eps.cz/poradna/kate...
04. 07. 2013 07:05 | Sir Humphrey A.

...ale už se pamatuji, jste dva kroky za ní a na čepici rolničky.
03. 07. 2013 23:48 | Karel Fuksa

Starostce a vedení můžete přičíst ke špatnému maximálně to, pokud se "podělalo" něco, k čemu vybrali někoho bez odborných vlastností. Tisíc posudků proveditelnosti dělat nejde. Ad absurdum až jim někde vyhoří varná konvice byste tvrdil to samé... Prostě značka CE by Vám nestačila. Ad. 2 - Ano, jsem nový asistent starostky. Asi si mě nepamatujete, ale minulý týden jste si stěžoval, že je v Kroměříži moc deštivo, tak jsem říkal, že to zařídíme...
03. 07. 2013 19:17 | Sir Humphrey A.

Pořád Vám nějak uniká fakt, že pokud někdo kandiduje na pozici starosty města, ředitele podniku či na podobně exponované funkce, musí počítat i s vyšší odpovědností za daný úřad či pozici ve firmě. Umíte si představit, že ředitel firmy rozhodne o několika milionovém projektu, který doslova "spadne" pod jeho vedením a majitel jej nechá ve stávající pozici?? Krucinál, jmenujte mi tu firmu a hned se přihlásím. V ČR je ale zvykem, že odpovědnost se zde nenosí.
Že neměla starostka informace, oponentury a odborníky? Takže stávající aparát radnice (sice většinou rodinných příslušníků a známých úředníků) je tedy nedostatečný?
Pojem řízení asi nebude o tom, že musíte rozumět všemu, ale využíváte pracovníky ke splnění daného úkolu a snad diskutujeme o zvoleném postupu, následku a vyplývající míře odpovědnosti, le vehementnost Vaší obhajoby starostky je dojemná. Nevšimnul jsem si, že starostka má nového člověka na nošení desek a tašky, lépe bych Vás identifikoval.
03. 07. 2013 00:20 | Karel Fuksa

Nic Vám, sire, nebrání na kandidátce kroužkovat stavební inženýry (vím minimálně o 2 schopných, co se, předpokládám, budou ucházet). Pokud jich bude většina v radě/zastupitelstvu, můžete mít jistotu, že budou schopni oponovat předloženému projektu i ze své pozice zastupitele a slepě nedůvěřovat projektantovi. Možná pak bude někomu vadit, že tam nejsou odborníci z jiných odvětví, ale to z logiky věci nejde, aby člověk rozuměl všemu. Snad jen někteří diskutující zde by to podle všeho zvládli...
03. 07. 2013 00:01 | Sir Humphrey A.

2FuKa: v pravdě, rozdurděle musím dodat, že ani další pokus o vyjádření podstaty příspěvku nepadl na úrodnou půdu. Zkrátka a jasně. Chyba - na Km radnici jsou takový odborníci, že pokud někdo přijde s jakýmkoliv projektem, hlavně když bude dotovám, bude realizován. K odbornosti, souhlasím FuKa, možné je vše. I to, že o chodu města rozhoduje knihovnice, řízena jinými... vyplazovat jazyk mi přijde moc Fu.Kovské
02. 07. 2013 10:03 | petr

pane Fukso souhlasím s Vámi, že starostka nemůže ručit za únosnost konstrukce pódia. To je přece hloupost. Konečně všichni doufáme, že šetření ukáže více.
Je pravda, že město nemá vhodná zařízení s odpovídajícím zázemím pro pořádání kulturních akcí tzv. pod širým nebem. Pane Nováku k vašemu dotazu na Kroměřížana, doporučuji najít si stránky národního centra zahradní kulturyNPU, kde k projektu nové zahradnictví v Podzámecké zahradě se dozvíte, že díky tomuto projektu získá město novou plochu v sousedství rybářského pavilonu, kde bude zřízeno molo a jeviště pro koncerty, divadelní představení a j., (což by jistě situaci napomohlo). Více nevím a neporadím, ale stejně mám dojem, že tu šlo zase jen a jen o plané sliby a hlavně o to, aby se zbořilo staré zahradnictví a postavilo nové, mimochodem ještě škaredší. Holt nějak je to tu v poslední době všechno na po...ní.
01. 07. 2013 12:29 | bohuslav novák

kroměřížan: to pódium na náměstí se opravdu městu nepovedlo konstrukčně ani vzhledově. V Podzámce mělo být také nějaké pódium nebo něco podobného? Nikde jsem se o tom nic nedočetl. Nevíte o tom něco? Určitě by to veřejnost zajímalo. Děkuji.
01. 07. 2013 12:06 | Karel Fuksa

Jestli se prokáže, že věděla a nic nedělala, tak se to může trestněprávně dotknout i jí. Takže by to snad i jejím odpůrcům vadit nemělo. Ale falešné to bude vždy asi... pro někoho...
01. 07. 2013 12:03 | Jarda1

Karel Fuksa: mě přijde od starostky falešné, když teď dává trestní oznámení, přičemž už dávno veděla, že to pódium je vadné (třeba ta neúspěšná reklamace), což byl také jeden z důvodů proč tu plachtu moc nevytahovali
01. 07. 2013 11:55 | Karel Fuksa

Neboli podle sirovy logiky - na nemocničním lůžku zemře člověk, celé vedení do basy...
01. 07. 2013 11:54 | Karel Fuksa

2Humprey. Myslím že každý o něčem jiném. Pokud na zastupitelstvo někdo donese projekt, za který se zaručí svými odbornými schopnostmi, asi to těžko starostka posoudí. Starostka také neovlivní, kolik vody na podium naprší. (a Vaše ironické poznámky bez komentáře to neovlivní). Podium má vydržet, samozřejmě. To je však úkol k posouzení společnosti co to stavěla resp. projektanta. A to jsem psal, ti mají zodpovědnpost. Vy se tu durdíte a ještě naprosto demagogicky dodáváte něco o tom, že by se nikomu nelíbilo, kdyby to na něj spadlo a dáváte to snad do souvislosti s pochybením radnice. Já vidím pochybení jinde. Působíte na mne jako expert na slovo vzatý, který by ve své volené funkci zodpovídal za vše, ať by pod sebou měl nemocnice, jaderné elektráry, chemické závody... :-P
01. 07. 2013 08:58 | J. Koutný

to petr: souhlasím s Vámi. Když už, tak na náměstí žádné kryté pódium s nějakou konstrukcí není třeba. Když prší, tak stejně se diváci vytrácejí a je po produkcích. Pokud něco podobného, tak vybudovat mimo náměstí, třeba v Podzámce nebo na výstavišti Florie. Aby to ale bylo něco stabilního, chránící před nepřízní počasí nejen účinkující, ale i diváky. Rozhodně na náměstí už nic podobného!!!!! A jak je to vlastně s tím projektem na rybníku v Podzámce?
01. 07. 2013 02:51 | Sir Humphrey A.

OK Fukso, budu psát schválně pomalu, protože vím, že neumíš rychle číst. A když čteš rychle, reaguješ podivně. Mohl jsem strávit následujících pět minut příjemnějším způsobem, než vyvracet názor zřejmě intelektem ..., ale budiž. Ano, souhlasím s tebou, že nejspíš nejsem normální když nesouhlasím s tím, že i při běžných povětrnostních podmínkách na mne může na náměstí spadnout pódium. Jsem naivní a věřím, že když radnice a jí spravovaná organizace odsouhlasí a postaví na veřejném prostranství nějakou stavbu, tak že na mne určitě nespadne. Asi bych si přál moc, aby o takových to věcech rozhodovali lidé, kteří tomu rozumí. Nejspíš jsem spadl z jahody a pánové jako Fuksa mají pravdu, že pokud taková věc, jako padající pódium prostě patří k věcem normálním a odborníci jako on nám za veřejné prostředky takové parády nachystají třeba na náměstí, tak je třeba se s tím smířit a když to "náhodou spadne" tak oni za to přece nemohou. Jen bych chtěl vidět jak bys obhajoval tyto "experty", v případě, že by to spadlo třeba na někoho tobě blízkého....
Tvá poslední duchaplná poznámka... ta podtrhla vše. Ta už za komentář nestojí.
30. 06. 2013 11:44 | Karel Fuksa

"provozovatel nedodržel podmínky provozu-kolik vody napršelo do plachty" - starostka nemá kohoutek, kde by vodu zastavila...
30. 06. 2013 11:42 | Karel Fuksa

Podim spadlo - dle mého laického názoru buď chyba projektanta nebo společnosti co to postavila (v ČR totiž občas prší). Změna projektu asi bude potřeba, pokud to v rámci reklamace (či plnění z pojištění projektanta) budou chtít postavit trošku jinak. Z ROPu byla jistě požadovaná několikaletá udržitelnost, takže je vyjednávání logické. To staré podium bylo hnusné, alespoň dle mého názoru - to byla jeho hlavní chyba. Ano, zavřeme všechny. :-P Pak se nám do vedení nahrnou právě ti jako Sir Humphrey A. (nikdo normální tam nepůjde) a toho se bojím já :-/
30. 06. 2013 00:24 | Vojta Navrátil

fanoušek: měl jsem za spolužáka šéfa zahraniční rubriky Lidových novin (než to spojili s MFD a idnes.cz do jedné zahraniční redakce) a ti tam taky - a je to celostátní deník - museli někdy "zaplácávat" prostor, "aby na těch stranách něco bylo". To je celkem přirozené, noviny nemohou nevyjít jen kvůli tomu, že do nich tzv. nic není dát.
29. 06. 2013 18:52 | fanoušek

blog kromerizan je jediné "regionální médium", které nazývá věci pravými jmény a nebojí se "kontroverznějších" témat. Z místních plátků už nekupuju ani jeden, povídačky číst nepotřebuju. Hlavně týdeník se hodně zaseknul. Kdysi také psával kontroverznější témata, teď už na mě noviny působí dojmem, "něco napíšeme, hlavně, aby na těch stranách něco bylo." Toť můj názor. Na druhou stranu chápu, že v dnešní době vydávat regionální noviny musí být prodělečné, což se logicky musí odrazit i na kvalitě obsahu.
29. 06. 2013 15:39 | Batis

Bod a potlesk pro vybornou fotomontaz ! Uz jsem to rozeslal co nejvice lidem v KM, aby videli, jak to vse dopada ve spojistosti s verejnenim faktur a smluv na internetu.....Jen my, lidi a obcane muzeme neco zmenit. Ta zabrzdena posadka kromerizskeho zastupitelstva jede mimo silnici a dochazi ji palivo....Uz se tesim na volby !
29. 06. 2013 08:43 | johny

Jsem přesvědčen, že "vedení kroměřížské radnice" se po této události jistě "nebude moci ubránit dojmu", že už i vyšší síly se proti němu spolčily na základě "pochybných a nepodložených" tvrzení místních "notorických nespokojenců" kritizujících projekt rekonstrukce Nadsklepí, jehož je podium součástí. Protože problematika "nespočívá" v pódiu samotném, ale "v úplně jiné, bohužel, osobní rovině"!

(Hodil bych ještě více "perel sviním", ale v textu Karla Tomana se jich více nevyskytuje. Příslušný výtisk Týdeníku po ruce nemám a jeho online verzi si kvůli tomu rozhodně kupovat nebudu. Zároveň budu fandit Babišovi, aby tomuhle nevyváženému plátku na poli regionálních médií v budoucnu trochu víc zatopil.
29. 06. 2013 06:45 | Sir Humphrey A.

oprava- ..., který předchozí a osvědčený tvar "Zavrhl" a posléze NOVÝ do projektu zanesl...
29. 06. 2013 06:39 | Sir Humphrey A.

Co z článku tedy vyplývá a co v něm ale není. S resumé, že ustaraná starostka situaci nakonec zachrání tím, že "vyjednává", zda by nešlo změnit projekt pódia, nejspíš tvar, nelze souhlasit. Chtělo by se říci, to už si snad dělá ehm... legraci?
Rekapitulujme:
1. Tvar pódia je součástí projektu. Chytrák, který předchozí a osvědčený tvar navrhl a posléze do projektu zanesl, patří zavřít včetně "odborníků", kteří jej schválili.
Hebnarová je odbornicí na žvatlání, ale asi už ne na projekty, protože by věděla, že po jeho realizaci, zvláště po čerpání ROPu, už asi těžko něco změní. Jen za cenu "nové" realizace s "malou drobností", a to že jen ZA SVÉ.
Takže tu máme staré pódium (k ničemu) + nové (hromada šrotu) - ředitele KTS v kriminálu jak doufám(za obecné ohrožení a pár drobností v souvislosti se zadáním projektu). Tam to ale jak doufám neskončí.
Ještě k důvodu změny pódia. To staré mělo jen tu chybu, že krycí plachtu, kterou je potřeba každoročně sbalit, byli neschopní pracovníci KTS líní uklidit a tak ji nechali napnutou, ale vlivem povětr.podmínek zkrátka zteřela. Kvalifikovaní odborníci by to věděli, ale nečekejme toto od hospodského, toho to nenapadne.
2. Kdo je zodpovědný za dosazení bývalého hospodského a nyní nekompetentního ředitele KTS s.r.o. (kámoše řed.Biopras, potažmo Sedláčka)?
3. Podobu pódia si představitelé ROPu zcela jistě nevymínili. Tu blbost změny tvaru pódia musel někdo ve výše zmíněném projektu navrhnout!
Byl to nejspíš právě výše zmíněný odborník, který stejně erudovaným stylem řídí jednu z městských organizací. Vedení výběrovéých řízení zakázek pro tuto firmu byly a jsou tristní.
29. 06. 2013 02:07 | Petr Pálka

Topkáme, jestlipak nedochází v grafikově pojetí v Kroměříži ke střetu dvou nelidských oblud. Staví proti sobě Kromzilu viz výše, obluda bojující ničením za zájmy Kroměřížana, a Chobotnici, která se jakoby tyčí nad radnicí a snaží se jí dostat do chapadel viz facebooková stránka Kroměřížana. Staví obludu proti obludě? Tedy ne černá proti bílé ale černá proti černé?:)
29. 06. 2013 00:19 | topkám

Já bych s dovolením malinko odbočil, ale jen zdánlivě. Chtěl bych totiž složit hlubokou poklonu grafickému doprovodu tohoto textu. Vyznamenával se už dříve, pak se mně zdálo (zdůrazňuji, zdálo), že trochu povadl, ale toto je fakt pecka. Potvrzuje mj. tezi, že ty nejlepší myšlenky bývají nejjednodušší. Taková věc textové sdělení umocňuje, v tomto případě i převyšuje. Dodává tomuto webu další a důležitý rozměr. Možná to uživatelé neoceňují v prvním plánu, ale celkový "umělecký" dojem to zvedá podstatně. Ten chlapík je dobrý, čest jeho práci!
28. 06. 2013 22:40 | Jan

Ona si tím vlastně paní starostka kope hrob svojí kariery (ODS je už nevolitelná v celé ČR)....Policie ČR tento případ na 90% uzavře po dlouhém vyšetřování, že viník je neznámý, protože skoro jako vždy, není nikde ve smlouvách definována jednoznačná zodpovědnost, kdo přesně, za co přesně zodpovídá....Bude to mix problémů a navíc provozovatel nedodržel podmínky provozu-kolik vody napršelo do plachty apod, atd atd...Nicméně 3 melouny je opravdu mnoho za takovou parádu.....Kazdopadne, kdyby se takova nehoda stala nekde v civilizovanem meste (Brno, Olomouc, Vídeň apod), tak urcite by se mesto maximalne snazilo, aby ta hrůza zmizela z očí občanů a TURISTŮ co NEJDRIVE !!! V Kromerizi je to uz skoro tyden a turiste se s tim fotí jako s atrakcí......A co dělá pani starostka ? Trestní oznámení tu pohromu a zbytečně vyhozené peníze nevyřeší......
28. 06. 2013 11:38 | petr

a kdo ty změny projektu pódia zaplatí paní starostko? To snad už je donebevolající ... Já občan si tam nepřeju už nic podobného. Stačí stánky při jarmarcích, kolotoče, hudba se pustí i z amplionu. Ostatní produkce mohou bývat i na Hanáckém náměstí, kde je k tomu daleko lepší prostředí. Šetřete naše peníze.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...