Výplata na ruku a bianko výpověď. Nezaměstnanost plodí šikanu

Dnešní doba není jednoduchá pro zaměstnavatele, natož pro zaměstnance. Práce se na Kroměřížsku a potažmo v celé republice hledá velmi těžko, téměř žádná firma nepřijímá novou sílu, spíše by ještě bylo potřeba propouštět. Tento stav se logicky musí odrazit i na atmosféře ve firmě. To, co dříve dělali tři, dnes dělá jeden, přesčasy už nikdo ani nepočítá a hlavně, všichni mají strach, aby jim šéf nehodil na stůl výpověď. Představa hledání práce, každého děsí.

Jenže, všechno má své meze a zaměstnavatelé je mnohdy hrubě překračují a šikanují své podřízené. Obecně se o tom ví, ale většina o tom nemá odvahu veřejně mluvit, vždyť volných míst je přece tak málo a hypotéka se neptá.

Uchazeči na úřadě práce jsou šťastní, když se jim po několika měsících marné snahy podaří najít práci. Manažer si je ale vybral proto, že na jejich mzdu dostane dotaci. Aby ale zaměstnavatel získal dotaci, musí uchazeči dát smlouvu na dobu neurčitou. Firma se ale pojistí tak, že nechá zaměstnanci podepsat výpověď z jeho strany bez datumu. Tím si zajistí, že se může zaměstnance kdykoliv v poklidu zbavit a nepřijde o dotaci a ještě k tomu se vyhne vyplácení odstupného.

Dalším běžným nešvarem je plat. Jsou samozřejmě poctivé firmy, které si netroufnou vyplácet zaměstnancům mzdy „na černo“, jiní to ale dělají běžně. Dají zaměstnanci základ, to znamená 8 či 10 tisíc hrubého a zbytek mu doplácejí na ruku. Úskalím ale je, že takový zaměstnanec má při žádání o půjčku či hypotéku smůlu, žádá banka mu ji při tak nízkém příjmu nedá, nehledě na to, že v době případné pracovní neschopnosti dostane naprosto minimální nemocenské dávky. Navíc, je to nástroj, jak může zaměstnavatel zaměstnance velmi snadno šikanovat. Když se ho bude chtít zbavit, doplatek mu jednoduše nedá. Neznám řidiče kamionu, který by měl na výplatní pásce celou svou mzdu. Většina z nich má 10 tisíc hrubého, zbytek dostávají bokem na ruku.

Obdobné, je to s výběrem dovolené. Stává se, že si zaměstnanec musí dovolenou „nadpracovat“, nebo mu ji zaměstnavatel neumožní ani vybrat, protože by jeho práci neměl kdo dělat. Také někteří posílají své zaměstnance přes léto na úřad práce, aby ušetřili, nebo pro neschopenku k lékaři s tím, že je od září zase zaměstnají. Dokonce vím i o jedné kroměřížské firmě, která nepřijme do pracovního poměru mladou ženu dřív, než donese od gynekologa potvrzení, že není těhotná. Nebo mám známého, který pracuje u jedné firmy už šest let, a každý rok mu smlouvu prodlouží opět jen o dvanáct měsíců. Když se proti tomu ohradí, dočká se obligátní otázky: „Chcete tu práci, nebo ne? Na úřadě jsou zástupy nezaměstnaných.“ Samozřejmě, že podepíše. A to ani nemluvím o tom, jak dokážou nadřízení znepříjemnit zaměstnanci práci, pokud jej chtějí donutit dát výpověď, aby mu nemuseli vyplácet zákonné odstupné.

V dnešní době je práce opravdu málo, octnout se na úřadě práce je noční můrou snad každého člověka. Ale čím víc budeme před šikanujícími zaměstnavateli strkat hlavu do písku, tím horší to bude. Máte i Vy zkušenosti se šikanou ze strany nadřízeného? Podělte se o ně v diskusi.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

10. 07. 2013 09:34 | Korzár

Topkám: Něco na tom, co popisujete je. Ale není to celý obraz. Tuzemský sociální systém byl prostě přebujelý dvěma dekádami úplatků voličům. Stát na něj nedokátzal vydělat ani v těch nejtučnějších letech, kdy sem mířily investice jak splašené a export jel naplno. Platí to hlavně pro důchody a zdravotnictví a určitě zčásti i to zneužívání sociálních dávek. Pak přišla krize a po ní vláda, která do toho začala sekat jak Sandokan, protože taková tehdy byla poptávka. Bylo to všechno technokraticky pro rychlý efekt a uklidňující účetní výkaz pro MMF, EU a finanční trhy. Hlavně se to ale dělo cestou nejmenšího odporu, v těch nejméně zlobovaných resortech, u těch nejslabších skupin lidí. Co to za 5 až 10 let udělá třeba se školstvím a tedy naší konkurenceschopností a ekonomikou, nebo vznikem vnitřních ghett a tedy sociálním smírem, se zvysoka kašlalo. Je to průšvih. Ale není to úplně tak černé, jak to popisujete a dokazují to nejspíš i čísla. V zadlužení patříme v EU myslím do nejlepší pětice, což u malé otevřené ekonomiky není k zahození. A pokud jde o sociální nůžky, data ukazují, že se u nás spíš zavírají: http://aktualne.centrum.cz/dom.... Jak se často říká, tahle země a její hospodářství funguje navzdory svým politikům. Věčně to ale jít nemusí, to je pravda. Budějovice jsou dost varovné..
10. 07. 2013 00:39 | topkám

Já bych se k tématu naopak vrátil. Každý jistě vidíme, že od rozbujelého sociálního státu se kyvadlo vrací do opačné úvratě, a nelze vyloučit, že bude pokračovat dál, až do míst, kde je dovoleno úplně všechno. Neboť, jak říkají ruští literární velikáni, žít se musí. A tak i původně pravičák, pokud neměl štěstí a nenabyl ve svobodných dobách majetku, dospěje patrně časem k poznatku, že někde v systému je zabudována chyba, pokud se nehodlá smířit s představou, že za pravdu lze dát jen těm, kteří dávají práci. Jistě, i tomuto člověku zůstane zachováno povědomí, že trh je nezbytnou podmínkou přirozeného pohybu, patrně však zohlední i skutečnost, že ty otřepané nůžky mezi bohatýmmi a chudými zívají stále šířeji a stává se z nich tlama. Pravidla zaměstnávání, jak popisuje text, jsou neustále rozvolňována a zaměstnanci ztrácejí vůli se bránit. Do jisté míry je to v krizi pochopitelné, ale když míra překypí, asi bude na místě obava, aby se nevynořil nový Lenin nebo Hitler. Doufám, že přepínám, velmi rád bych se mýlil.
09. 07. 2013 08:53 | Redakce

Aleš: Moc děkujeme za zajímavé podněty! Takové čtenáře a diskutující si opravdu ceníme. Mrkneme na to. Díky.
08. 07. 2013 19:03 | Aleš

Dovolím si trošku odbočit od tématu a dotknout se vůdcem kroměřížské opozice Mgr. Motyčkou prosazovaného Komunitního centra v budově na Hanáckém náměstí. Je to velmi dobrá myšlenka, která by mohla tuto historickou stavbu zachránit, na rozdíl od té, která byla za souhlasného dohledu památkářů, stavebního úřadu a radnice zbourána. Napadá mne však několik nesourodých myšlenek. Z čeho ta budova bude rekonstruována, z dotací a příspěvku města, v jakém procentuálním poměru? Město nemá na vlastní projekty. Rekonstrukce má prý vyjít na 70 mil. Kč, při spoluúčasti 20%, je to od města 14 mil. Kč. Jakým způsobem si bude ta budova na sebe vydělávat? Roční náklad na její vytápění bude ve výši cca 500.000,- Kč až 600.000,- Kč, spotřeba elektřiny cca 400.000,- Kč a také mají vzniknout nějaká pracovní místa, ta budou také něco stát. Bude Komunitní centrum snad další organizací zřizovanou městem jako nová sportoviště, která zhltnou 12 mil. Kč/rok. A kdo bude ředitelem toho centra, snad jediný povolaný odborník pan zastupitel a učitel Motyčka? Celý projekt ve mně vzbuzuje řadu otazníků a žádné nikdo veřejně nezodpovídá. Charita je hezká věc, ale není zadarmo a může si ji dovolit jen ten, kdo je bohatý a to Kroměříž rozhodně není. Pokud má vydělávat jeden bazar s použitým zbožím a nějaká kavárna, tak to asi na provoz stačit nebude. Kroměřížan má k panu Motyčkovi blízko, co takhle nějaký rozhovor s tímto vizionářem na téma Komunitní centrum, to by nebylo špatné. Nechci, aby naše společné peníze tekly do černých děr. Také by mne zajímal postoj pana Malého, který byl k podobné věci prosazované KDU-ČSL, což byla výstavba nové Sokolovny - multifunkční haly naproti hasičům, velmi skeptický a ptal se kdo bude platit provoz a město nepovolilo věcné břemeno inženýrských sítí. Dnes se na centrum dívá jak? Opakuji, že vše, co zachrání tuto budovu, bude dobré, ale zastavěná plocha té stavby je 1486 m2 a po rekonstrukci má vzniknout jen 1500 m2 prostor, to je z třípodlažní celopodsklepené budovy s volným podkrovím dost málo. Omlouvám se za odbočení od tématu, ale také se v podstatě týká zaměstnanosti.
01. 07. 2013 14:55 | Petra

Nez jsem ochazela na materskou, prisel za mnou vedouci a chtel, at mu podepisu vypoved. Pry si nemuze dovolit drzet mi po materske misto. A to jsem pro firmu pracovala 7 let.
01. 07. 2013 11:38 | T.

Btw ta doprovodná fotka k článku mi připomíná jednu personalistku stejného přijmení z jedné nejmenované firmy z Dolních Zahrad co provozuje velkosklad s potravinama, to byl (a myslím že tam stále je) případ zvláště ve spojení s majitelem, když ho chytnul jeho pravidelný amok. A této firmě není většina podobných praktik neznámá, nějaké výpovědní lhůty, vyplácení dohodnuté mzdy ve výpovědní době, nedodržování platných zákonů ;-) Ostatně, kdo tou firmou prošel, tak ví ;-)
01. 07. 2013 11:29 | T.

Problém je ovšem v lidech samotných - neumí se ozvat ani proti takovým věcem, kde je naprosto jasné, že v případně sporu by firma/zaměstnavatel neuspěla. Znám to z dřívější firmy - s kůží na trh nechce jít nikdo, ale pak když vás vyhodí, tak všichni píšou, no ale je to tak, měl jsi pravdu, nás tady teď tlačí ještě víc než předtím... většinou je to tak, že schopnější lidé stejně odejdou nebo jsou vyhozeni, protože ohrožují pozici šéfa nebo jim to za to prostě nestojí nechat si s..t na hlavu od nějakého vola. Sice tím odchodem člověk nevyhraje, protože daný vůl škodí dál, ale aspoň je klid.
A co se týká věcí jako najímání lidí tak akorát na zkušební dobu případně dobu dotace, to se děje už roky a je to vina úředníků z ÚP, že to nehlídají. Je zajímají pouze kolonky v tabulkách. Toto je třeba specialita některých supermarketů, kteří na otevření naberou desítky lidí a pak je postupně vyhazují, nakonec je to nic nestojí...

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...