Švadlena Mergenthalová. Tak transparentní, až není vidět

Příběh o snaze, aby město zveřejňovalo faktury, resp. jejich měsíční výpis, je vcelku tragikomický a tak nějak do Kroměříže zapadá. Když návrh předkládal zastupitel Pavel Motyčka na zastupitelstvu 30. května letošního roku poprvé, tak nebyl schválen jen kvůli tomu, aby se prověřilo, zdali neexistuje nějaká právní pochybnost. Posudek Ekologického právního servisu i stanovisko vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veroniky Škrabalové, jež prezentovala na dalším zastupitelstvu na konci června, hovořily, že v tomto ohledu problém neexistuje. Na dalším zasedání to zastupitelé pod vedením radní a krajské zastupitelky Lenky Mergenthalové (TOP 09) zařízli s tím, že rada pracuje na vlastním komplexnějším návrhu, který zahrne i připravovanou legislativu. Aby nedávno starostka Daniela Hebnarová (ODS) pro Kroměřížský deník poněkud překvapivě prohlásila, že „legislativně to bylo odpovídající podle názoru pana Motyčky, ale chtěla bych mít tento názor ještě podložený právníky a znát, jakým způsobem se tyto aktivity realizují ve městech, kde to funguje." Není mi jasné kolika právníků se paní starostka ještě musí zeptat, a proč se město nezajímalo o to, jakým způsobem se to realizuje v jiných městech v těch čtyřech týdnech mezi květnovým a červnovým zastupitelstvem.
Vraťme se ale k radní Mergenthalové. Ta se den po posledním zastupitelstvu ve vlastní velmi „zajímavé“ tiskové zprávě za svůj postup pochválila, jelikož i přes jí iniciované zaříznutí návrhu je „zveřejňování daňových dokladů na internetu je dalším z řady kroků, kterým chceme občanům zpřístupnit hospodaření města Kroměříže a umožnit jim tak vykonávat veřejnou kontrolu.“ Tisková zpráva pokračuje tím, že „našim voličům jsme v komunálních volbách mimo jiné předkládali i slib, že se zasadíme o co nejtransparentnější fungování radnice města Kroměříže. “ Není od věci se tedy podívat jak se paní radní zasadila, jelikož se v tomto volebním období některé věci opravdu konečně pohnuly, a trochu i rozpitvat toto tiskové prohlášení.
Asi to nejzásadnější, tedy elektronické hlasování, pořídilo město až poté co chtěli někteří opoziční zastupitelé a živnostníci udělat na něj veřejnou sbírku. Ale díky za něj, jelikož když se stávají tajemník František Dočekal „zaučoval“ na svém postu, tak se někdy zastupitelé ani nedozvěděli výsledek hlasování. Na konci loňského srpna byl schválen návrh zmíněného zastupitele Motyčky na zveřejňování podkladů, které mají zastupitelé k dispozici, alespoň částečně i pro veřejnost, tak výpis z hlasování (č. 24) u paní Mergenthalové hlásí: NEPŘÍTOMNA. O pořizování audio záznamů z jednání zastupitelstva se tisková zpráva radní Mergenthalové zmiňuje, že tento návrh „podporu získal také“. A jak ho podpořila dotyčná při hlasování? Výpis z hlasování z 20. 12. 2012 (č. 18 a 19) sděluje dvakrát po sobě to samé: NEPŘÍTOMNA. A proč paní radní svůj protinávrh z červnového zastupitelstva ohledně zveřejňování faktur nevznesla už o měsíc dřív? Odpověď je prostá, jelikož výpis z hlasování (č. 15) opět u ní hlásí to co v předchozích případech: NEPŘÍTOMNA.
Komickým prvkem propírané tiskové zprávy radní za TOP 09 je i sdělení, že návrh „se musí opírat o připravovanou novelu Zákona o obcích. “ Na červnovém zastupitelstvu paní radní zmiňovala i podobný legislativní návrh, který předložil člen poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Jan Farský. Zapracovat se tam kterýkoliv z těchto návrhů zákona může, leč nikdo nezaručí, že někdy vyjde ve Sbírce zákonů, aby byly platné: zmiňovanou novelu Zákona o obcích schválila vláda 9. ledna letošního roku, 23. ledna byl návrh rozeslán poslancům a od té doby dlí stále v prvním čtení, návrh poslance Farského byl ve sněmovně v prvním čtení loni 9. listopadu přikázán výborům a od té doby čtyřikrát Ústavně právní výbor a jednou Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj přerušili jeho projednávání. A poslanečtí spolustraníci nejsilnějších dvou koaličních partnerů TOP 09 na kroměřížské radnici, tedy ODS a ČSSD, se jej chystají řádně „vykotlat“, aby ho mohli pustit do dalšího čtení. Že by toto paní radní netušila nebo bylo odvolávání se na připravovanou legislativu clonou pro něco jiného?
Ale pokročme dále. Rozpaky v tiskovém prohlášení radní Mergenthalové vzbuzuje i věta: „Musíme připravit takový systém zveřejňování, který bude v souladu s principy ochrany osobních údajů .“ Zvlášť ve světle dalšího tvrzení v něm obsaženém, že nechtějí „nic šít horkou jehlou .“ Horkou jehlou však byly šity spíše argumenty paní Mergenthalové obsažené v jejím elaborátu. Výpis faktur se měl dle Motyčkova návrhu zveřejňovat v systému Gordic. Ten třeba využívá i město Cheb, jež ke zveřejňováním faktur přikročilo. Když nahlédneme do výpisu třeba z června letošního roku, tak tam nenalezneme nic co by se dalo označit osobním údajem. (Kromě toho s tímto postupem souhlasil na jednání zastupitele Motyčky a Kroměřížana na radnici i tajemník Dočekal, pozn. red.).
„Na tiskové prohlášení se nepřísahá,“ odpálkoval Jim Hacker svého osobního tajemníka Bernarda Wollyho v seriálu Jistě, pane ministře s jeho rozpaky nad pravdivostí obsahu komuniké ministerstva. Lépe to asi vystihnout nešlo. A my máme pod tíhou těchto „argumentů“ možná trochu jasněji proč v červnu ten Motyčkův návrh, na kterém spolupracoval i Kroměřížan, zařízli.

(Autor je místopředsedou kroměřížské KDU-ČSL)

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

12. 09. 2013 02:14 | topkám

Luba: Vaše příspěvky se vyznačují hbitým jazykem a nepostrádají květnatost. Slušela by jim však hrstička uměřenosti.
11. 09. 2013 21:11 | Luba

Vojtěše, zatupička je samička od zastupiče. Paní Mergenthalová je natolik důstojná, že si krom titulu doktorského zaslouží i přídomek tradiční, ono K. und K. monarchistické "von", česky "z". Konečně, v TOP-09 není jediná.
11. 09. 2013 08:51 | Jaroslav

Přesně tak jak říká Oskolák: jaký pán takový kmán. Poctivců se žel nedostává. Je to druh na vymření. Slušní a poctiví do politiky nelezou anebo když vlezou, stanou se z nich vyžírkové. Na Hradě sedí karikatura hodna 4. cenové skupiny a níž, až po komunál, škoda slov. A vemte si, co se teď nahoru tlačí za sebranka. Buďme si jisti, že ji zase zvolíme. Vždytˇjsme přece pašáci. Takže si pak zazpíváme: teď už máme co jsme chtěli, do rachoty zvesela! A žádné nářky.
10. 09. 2013 22:45 | Vojta Navrátil

Luba: snažme se zachovat lidskou důstojnost, to zastupička a paní z Mergenthalů není zrovna nejuctivější, byť si můžeme myslet své.
10. 09. 2013 18:08 | Luba

Přátelé, zbytečně se rozčilujete nad nemorálností jedné místní zastupičky. Paní z Mergenthalů se prostě neosvědčila - a tak je třeba jí dopřát zaloužilý klid k zaloužilé práci, jakou je bezesporu záchrana trpících. Ať dělá to, v čem se vyzná, bez ohledu na své ambice. A do správy věcí veřejných ať se více neplete. Bude to zdravější pro všechny strany. P.S.: Možná by TOP-09 měla raději angažovat skutečnou švadlenu, má-li kde brát. Její předností by mohlo být např. to, že neumí tak dobře lhát. Protože argumentovat tzv. ochranou osobních údajů v prostředí netu je směšné - každý člověk, který nějak podniká, tam má zvěřejněno málem i číslo spodního prádla.
10. 09. 2013 08:46 | Oskolák

My se tady rozčilujeme nad kde čím, teda hlavně nešvary v komunální politice, ale podívejme se o víc pater nahoru, na naši hlavu státu, která nás minulý týden obšťastnila návštěvou. Teda vlastně prohnala se zlínským krajem jako politická předvolební agitka. To, co hlava státu nám už stačila předvést myslím stačilo. Je to k smíchu i pláči. Jenže. Lidé sice vtipkují o viróze a pod., aniž si připouští, kam tato tragikomédie vede. Zdá se mi, že většině to vůbec nedochází nebo spíš ani nevadí. Ano, je to takový náš lidový pantáta, co bude bohatým brát a chudým dávat. Cynik a populista, to je prostě ono. To je "NÁŠ" prezident, skutečně náš, kterého si většina národa zvolila. Pak se ovšem nedivme, jaká je a bude situace o několik pater níž, jaká je a bude situace když už i malé děti, a po právu, vtipkují o hlavě státu. Nedivme se. Zasloužíme si to. Morálka se totiž buduje nejen od spoda, ale také svrchu.
09. 09. 2013 14:24 | Vojta Navrátil

Je ale vidět, že TOP 09 ty tiskové zprávy opravdu "umí"

Aktuálně.cz: "Drábkovo šetření v praxi. Dávky stály pětkrát víc"
Novinky.cz: "Systém na výplaty dávek stál nakonec dvě miliardy místo původní půl miliardy"
Ihned.cz: "NKÚ: Systém na výplatu dávek byl pětinásobně dražší. Místo 435 milionů stál 2 miliardy"
Idnes.cz: "NKÚ: Drábkův systém výplaty dávek stál pětkrát víc, než se slibovalo"

TOP 09: "NKÚ potvrdil úspory na MPSV"
09. 09. 2013 10:44 | Vojta Navrátil

Nezaujatý: nickem "švadlena" se tady podepsala sama dotyčná.
A pocit trapnosti z toho jakými pseudoargumenty ten návrh tehdy shodili zůstává i po jejím diskusním příspěvku.
09. 09. 2013 08:42 | nezaujatý

: No to je tedy úroveň slovníku typu lejna, podlých zbabělců, křiklounů, hulvátů a pod. Neumíte se tu vyjadřovat trochu slušněji? Nevím sice na čí straně je pravda, ale jde o elementární slušnost. A pokud vím, anonymita je zde povolena nebo ne??? proč se nad tím někdo tak vášnivě pohoršuje silným výrazivem jako napadání, hulvátství a pod? "Napadena" byla v této diskuzi pane topkáme nepřesnými (nepravdivými údaji) také švadlenka (už to oslovení je poněkud, - nemyslíte?!).
Tomu fakt nerozumím. Jinak diskuzi fandím, ale více slušnosti by neuškodilo.
08. 09. 2013 23:01 | topkám

krejčímu: Pane, zachoval jste se jako hulvát a pomlouvač. Napadl jste člověka, který se podepsal plným jménem, ale odmítáte pomluvu doložit a nechcete se o tom ani bavit. To je podlost a hanebnost.
08. 09. 2013 20:10 | krejčí

Petr Pálka: ... a myslíte si, že o vaši odpověď stojím? Nějaký dialog za dané situace pozbývá totiž smysl, to vám zřejmě nedošlo. A co kdo zmastil, ví určitě nejlépe sám. Toť vše.
08. 09. 2013 07:45 | Petr Pálka

Krejčí, prozraďte mě, co jsem zmastil. A nebuďte anonymní, jinak mně stát za odpověď nebudete. S nějakým podlým zbabělcem se bavit nebudu, proč šlapat do lejna.
08. 09. 2013 02:23 | topkám

Už tady bylo zaznamenáno, že TOP 09 v Kroměříži zklamala a kromě toho zklamání nepředvedla nic. Švadlena to nejen potvrdila, ale ještě umocnila. Je to škoda, ale, jak říká Čechov, žít se musí.
08. 09. 2013 00:56 | krejčí

Petr Pálka: já také něco tuším ... ... že byste se do těch radničních židlí asi rád posadil a předved, jak se to má správně dělat? No nevím nevím, kdybych něco zmastil, jestli bych se tu ještě oháněl nějakými "moudry". Ale máte pravdu, nejsme z jedné formičky. Někomu to totiž vůbec nevadí a ani za mák mu to není trapné.
07. 09. 2013 23:49 | Petr Pálka

Švadleno, exhibování v tomto smyslu slova asi znamená okázalé předvádění svých názorů na veřejnosti, ale ten prostor je pro to určen. A někdo je okázalý a využívá ho, jiný je nenápadný, no tak lidé nejsou stvořeni podle jedné formičky. Jinak ve Vašich slovech tuším figuru: My, skupinka lidí vážných, odpovědných, obeznámených, parlamentních způsobů znalých kontra nezodpovědný nezralý křikloun či křiklouni, kteří nemají ani páru o tíži našeho břemene.
07. 09. 2013 17:48 | švadlena

Dobrý den, se zájmem jsem si přečetla názory zdějších přispěvatelů. K upřesnění: hlasuje se i na jednání rady, o věcech se hovoří a vznikají podmínky a konsensus pro schválení usnesení. Není to jen o exhibování na veřejném jednání zastupitelstva, jak si asi komunální politiku představujete.
Pro přispěvatele Grizlyho: primářkou jsem od 1.9.2006, možná si trošku uspořádejte časovou osu. A víte, na tom oddělení, kde pracuji, jde o život lidí, za politické zásluhy se tam nic nedává. Výrok považuji za pomluvu a nehorázný blábol.
29. 07. 2013 11:36 | Vlko

Popláču si na vlastním rameni, poněvadž jsem smolař. Do komunálních voleb 2006 jsem založil Šanci pro Kroměříž. Zvolení protagonisté zklamali jak neplněním slibů, tak klientelismem a karierizmem. V roce 2010 jsem dal raději od té party ruce pryč. S nadějí jsem začal spolupracovat s TOP09, kde se objevili noví mladí lidé a tak jsem doufal v nezatíženou generaci nadějných kroměřížských politiků. Zase došlo k propadáku a zklamání. Najdou se v příštím roce oprabvdu ti praví, kteří tu zatuchlinu na radnici vymetou a nastartují naše město k dlouhodobému rozvoji? Pokud je debata k chvále paní starostky, pak je nutno říci, že ona měla v rukách pravicovou koalici! A její starostenskou éru bych nazval stagnací.
28. 07. 2013 21:26 | Grizly

Jednání a chování paní Mergenthálové mě vůbec nepřekvapuje, již v roce 2010, kdy slíbila pravicové současné opozici věrnost se svým soukmenovcem MUDr. Jaroslavem Novákem, že s nimi půjde do opozice když ODS odmítne pravicovou koalici, na ustavujícím zastupitelstvu obrátila a přimkla se pevně k Malému a jeho komplotům a špinavostem a rázem se stala primářkou v Kroměřížské nemocnici, p. Novák, který vykřikoval, jak by se jeho děda musel obracet v hrobě, kdyby šel do koalice s ČSSD, rázem také obrátil a líže paty svému chlebodárci Malému a za odměnu se on stal členem dozorčí rady Kroměřížské nemocnice. A proč zrovna je dva lidé volili, jsou přece doktoři a ty lidé volí, protože je znají jako lidi, kteří jim pomáhají s tím nejcennějším, se zdravím, jenže politika je něco jiného. Oba jsou zaprodanci a zrádci vlastních prohlášení, nemají svědomí a za funkce, které dostali kolaborují proti občanům a byť je nechrání poslanecká imunita, přijali tento úplatek a hlasují s ČSSD a jejich přisluhovačskou Volbou. Sami si kopou politické hroby, jen jestli se občané zase nenechají zblbnout jejich titulem a vyberou si konečně někoho kdo pro ně něco dělá a nebo chce opravdu dělat. Bohužel ale oby ještě za ten zbývající rok stihnou udělat hodně zla. A proč oddaluje koalice schválení zveřejňování faktur, přece se blíží volby a z veřejných zakázek se odlívají peníze do stranických pokladen jak ČSSD, tak ODS, co dostane slíbeno Číhalová když se nedostane do zastupitelstva, to se ještě dovíme, ale myslím, že kulturák bude zřejmě do té doby volný a nebo, že by si brousila zuby na novou organizaci připravovanou p. Motyčkou? Také je to možné, co se totž líhne v hlavách těch darebáků nikdo neví, v každém případě to nebude nic co pomůže občanům tohoto města.
25. 07. 2013 12:56 | Tomas

Mám dojem, že Amazon se rozhodl někde pro okolí Prahy, ale nejsem si jistý na 100% jestli jsem si to s něčím nespletl. Jinak ta vzdálenost od dálnice je pár km, to nehraje roli, 5 minut z dálnice po okrsce (akorát Třeběticím by se to asi nelíbilo) ale tak pokud by takový investor přišel, tak R49 se jistě ten kousek nějak urychleně postaví. Ale tak v podstatě zona nikoho netrápí, prachy za výstavbu jsou rozděleny, trafiky pro jejich ředitele/správce nebo co to je za to jejich nicnedělání kraj má... takže asi tak ;-)
23. 07. 2013 06:57 | Ladik

Petr Pálka: Pěkný článek o zaměstnání a využití Hol.zóny, ale papír a web snese všechno. Necháme se překvapit, ale jsem skeptik, páč obří logistické centrum chce a bude požadovat jako hlavní:
- dálniční a silniční kvalitní infrastrukturu (ta není přímo u zóny-kdo zaplatí ?)
- železniční infrastrukturu (ta není přímo u zóny,kdo a kdy postaví)
- jako velké lákadlo pro Amazon by bylo letiště (není a nebude)

http://www.top09.cz/regiony/zl...
22. 07. 2013 23:34 | Petr Pálka

Ale Vojtěchu, vždyť dali naději holešovské průmyslové zóně! Toho si
neceníš?:)
http://www.top09.cz/regiony/zl...-
a-nadeje-pro-prazdnou-holesovskou-zonu-12822.html
22. 07. 2013 23:32 | topkám

Nerad to říkám (píšu), ale TOP 09 v Kroměříži jednoznačně zklamala. Prakticky přesně tak zkopírovala dráhu jiné kandidátní listiny, Šance pro Kroměříž. Vidíme v obou případech typicky cimrmanovský princip střídání prvků očekávání a zklamání. Čert ví, proč právě v Kroměříži tak bezchybně funguje. Je to stroj, který je zřejmě něčím vydatně mazán, jinak by se musel dávno zadřít, protože už je pořádně rozviklaný.
22. 07. 2013 21:32 | fanoušek

Konečně se do těch papalášů někdo obul. Měli by se stydět za to, jak se pořád snaží oblbnout veřejnost a myslí si, že nás utáhnou na vařené nudli! Přitom jen slovíčkaří a zveřejňování faktur nesmyslně odkládají, i když pro to nemají žádný zákonný důvod.
22. 07. 2013 20:52 | Laďa Koutňák

Vyplývá z toho, že Kroměřížané platí některé zastupitele, kteří neplní svou práci efektivně a přitom jsou za ni odměňováni. Stejně tak někteří tito představitelé města provádí rozhodnutí nevhodná pro Kroměřížany a nejsou dostatečně za tato svá rozhodnutí postiženi.
22. 07. 2013 18:50 | Michal

Prostě to zdržují jak jen to jde, a hledají výmluvy, aby se faktury zveřejňovat nemusely, protože bychom se hodně divili. Zejména na vícepracích se dá cena projektu hodně nadhodnotit....
22. 07. 2013 16:19 | Lee

Nehledě na to, že "přihlédnutí k připravované legislativě" je největší blbost co jde vůbec vypustit. Zákon nemůže působit retroaktivně a tedy pokud odsouhlasí veřejné faktury, tak jsou veřejné podle stávajících zákonů. Pokud to upraví nějaká pozdější legislativa tak se prostě vyhoví této legislativě a je vymalováno. Proboha kdo ji mohl volit?
22. 07. 2013 12:40 | Mrk

pekne teda! nj, strana nestrana, vzdycky to bude o lidech... :)
22. 07. 2013 08:56 | Korzár

Teda, docela tristní výčet.. Tato dáma opravdu horkou jehlou nešije. Na zastupitelstvo, jak to vypadá, nechodí a tiskové zprávy za ni podle svazáckého slohu smolí ten vážanský mládežník Sedlařík. Anebo si místní Topka stáhla nějakou apku, která bez ohledu na postoj a hlasování zastupitele vyplivne pozitivní tiskovou zprávu na zadané téma. A lavírování starostky je už trapné. Je vidět, že ti v pozadí začali kvůli fakturám tahat za drátky. Aspoň se to ale narozdíl od Mergenthalové nesnaží vydávat za krok k transparentní politice..

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...