Komu kolik za co platíme? Radnice to dál odmítá říct

Radniční fraška na téma „jsme pro zveřejňování faktur“ se dostala do dalšího dějství. V květnu byl návrh Pavla Motyčky (KDU-ČSL) shozen ze stolu většinou zastupitelů s tím, že všichni jsou pro, ale musí se zjistit, zdali neexistuje právní problém. Ten se nevyskytl, jak dokládalo zastupitelům rozeslané stanovisko Ekologického právního servisu, vystoupení vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veroniky Škrabalové na zastupitelstvu, ale i souhlas tajemníka Františka Dočekala na jednání s Motyčkou a zástupci Kroměřížana s právní čistotou návrhu. Radní a krajská zastupitelka Lenka Mergenthalová (TOP 09) tedy navrhla tento návrh vzít jen na vědomí a jako důvod si vybájila to, že jsou tam údajně ještě nějaké legislativní problémy a rada také pracuje na svém vlastním návrhu - jak pravila „komplexním“ - do kterého by se zahrnula i připravovaná legislativa. Tatáž radní pak své vývody sebeoslavně prezentovala i v tiskové zprávě, kterážto tvrzení v ní obsažené jsem následně rozporoval jakožto dosti "zavádějící".

Dalším dějstvím této frašky je návrh kroměřížských radních, který je konečně na světě. Nedá mi to nezmínit, že jedním ze zaklínadel, a to velmi bizarním, pro vypracování radničního návrhu bylo pro radní Mergenthalovou to, že oproti tomu původnímu se ten správný „musí opírat o připravovanou novelu Zákona o obcích.“ Již na červnovém zastupitelstvu jsem v diskusi zastupitele marně upozorňoval, že v případě vyhlášení předčasných voleb spadne veškerá „rozjednaná“ legislativa pod stůl, ale i tak by bylo vážně ve hvězdách, zdali by tato vládní novela (od začátku letošního roku se nepohnula ani do prvního čtení) vůbec byla do řádných voleb schválena a mohlo se tak uvažovat o tom, že by šla využít. Poslanec Jan Farský (zvolen za TOP 09) mi ostatně k jejímu osudu ještě před rozpadem sněmovní „stojedničky“ v mailu napsal: „V případě vládního materiálu neočekávám jeho přijetí.“ Není tedy žádným velkým překvapením, že návrh vedení města neobsahuje nového z připravované legislativy nic, naopak jde ještě proti jejímu duchu.

Nyní ale už ke srovnání samotných návrhů, k jejich podstatě a k tomu jak z tohoto opatření chce vedení města Kroměříže udělat opatření naprosto bezzubé, kdy se vlk nažere a koza zůstane celá. Původní Motyčkův návrh byl v základních rysech podstatě zkopírován, když ten předpokládal, že od 1. září bude město zveřejňovat v měsíčních intervalech výpis uhrazených faktur (od 20 tisíc výše) z účetního systému Gordic. Radniční návrh předpokládá, že faktury od stejné výše částky se budou zveřejňovat od stejného data (bohužel se oproti např. v Hodonínu nedozvíme za co platba proběhla). Vlastní oběma návrhům je rovněž i to, že do smluv mělo být nově zakomponováno ustanovení, že smluvní strany souhlasí se zveřejněním plateb na webu města, čímž by tedy automaticky každý dodavatel bez výjimky dával souhlas se zveřejněním částek, jež by mu radnice proplatila. Je to podmínka, která měla dát občanům města vzkaz, že když se chce někdo ucházet o veřejné peníze, musí se takříkajíc svléct do naha.

Radním se to ale zjevně nějak nepozdávalo a tak k tomu na závěr vložili i větičku v následujícím znění, která z celého opatření činí naprostý paskvil: „V případě, že druhá smluvní strana nedá souhlas se zveřejněním výše uvedených údajů, nebudou tyto zveřejněny.“ Takže ve výsledku to může nakonec dopadnout tak, že o přehledu plateb ze strany města nebudeme mít o nic větší přehled než dnes a možné nepravosti v tomto ohledu půjde skrývat dále.

Není také moc jasné, zdali se veřejnost bude moci vůbec dozvědět o existenci faktury, s jejímž zveřejněním „druhá smluvní strana“ nedá souhlas. To je fakt už lepší neschvalovat nic.

Jasné, a to i slepému, je nyní alespoň konečně to, jakou motivaci měli koaliční zastupitelé a jejich věrní podporovatelé z KSČM při ztopení původního návrhu na zveřejňování faktur. Těm z nich, kteří se alespoň formálně hlásí k pravici, bych jen sdělil, že otevřenost má být údajně jejich hodnotou.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

29. 08. 2013 20:42 | Tomáš

Neděeljte si iluze o brzkém schválení zveřejňování faktur, blíží se volby a tak strany potřebují peníze na kampaň, takže tak jako vždy poputuje část peněz do stranických pokladen a to i TOP 09, proto to kličkování Mergenthálové a vyčkávání dalších.
29. 08. 2013 14:11 | Vít Kroutil

Pavel: omlouvám se, ale vzhledem k výrazivu jsem váš poslední příspěvek smazal. Tímto apeluji i na ostatní aby se pokusili udržet diskuzi na civilizované úrovni. Děkuji za pochopení.
28. 08. 2013 21:48 | Lada Koutnak

... nez to nase mesto rozkradou radni behem nekolika dalsich volebnich obdobi totalne, rozhodne jsem pro zverejnovani veskerych udaju ohledne kupce, dokonce dolozeni podnimatelskeho zameru, co s penezi chteji radni delat dal + prvotni analyzu,zda ma smysl dany hmotny majetek vubec prodat. Nechapu, jak muze nektery z Kromerizanu byt proti zverejneni osobnich udaju kupce,kdyz timto rozhodnutim se jen vzda sve kontroly nad mestem KM!!!
28. 08. 2013 09:45 | Jarek

Ono se proste nechce, aby se vedelo, za kolik mesto podepisuje smlouvy a plati faktury, proc ? Protoze je to vsem jasne, ze je v tom zlodejina.

Dale se pak v meste Kromeriz nemuzeme dockat niceho pekneho a kloudneho pro obcany, jako napriklad v sousednim Vyskove
http://www.vyskov-mesto.cz/vis...
27. 08. 2013 22:56 | Vojta Navrátil

Já bych též prosil ten odkaz
27. 08. 2013 21:49 | Vít Kroutil

Ondřej Krajčo: Odkaz by nebyl? Nepodařilo se mi to najít...
27. 08. 2013 21:19 | Ondřej Krajčo

Pan Navrátil se moc neorientuje :) Klíč k přidělování identifikačních čísel je uveden na stránkách statistického úřadu.
27. 08. 2013 16:24 | Vojta Navrátil

Petr: Možná nevíte, že IČ(O) je identifikační číslo právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo organizační složky státu (tedy i firem a státních úřadů), je osmimístné a ne šestimístné, takže datum narození z něj asi jen tak nevydedukujete (upřímně netuším jak třeba z čísla 28416163 se to podaří) a je veřejně přístupné v ARES. A jméno živnostníka coby "podnikajícího subjektu" je asi tak osobním údajem jako jméno jedné polostátní firmy, které dělal šéfa Martin Roman.
27. 08. 2013 15:11 | Petr

K názoru pana navrátila. Takže Vojta Navrátil ič: 740729 není osobní údaj? Ani když se z něj dočteme jak se živnostník jmenuje a kdy se narodil?
26. 08. 2013 23:22 | Sandokan

Nezaujatý podnikatel: Je interesantní, že nezaujatého podnikatele tento text zaujal natolik, že jej to přimělo reagovat. Nezaujatého čtenáře napadne, že to nebude bez příčiny. Nesmyslná argumentace už je patrně jen produktem tohoto zaujetí.
26. 08. 2013 19:03 | Vojta Navrátil

Nezaujatý podnikatel: Minimální částka byla v původním (a je i v tom současném) návrhu 20 tisíc, žádný osobní údaj se tam nezveřejňuje (jméno živnostníka či firmy není osobní údaj), takže v tomto, proč to nezveřejňovat, vám nemůže přijít na pomoc ani ten člověk co tvrdil, když se voda valila do metra, že "situace je nadmíru výtečná". Takže si pod dalším nickem můžete vymyslet další pseudodůvod proč ne.
26. 08. 2013 18:04 | nezaujatý podnikatel

Směrnice evropského parlamentu jsou sice v suveréním státě věc pěkná, stejně tak jako příklad nakládání s našimi zákony v podání komunistické strany, nicméně zákon o ochraně osobních údajů je v tomto ohledu docela jasný.

Příklad z praxe:
Je 1000Kč za výměnu vadné vodovodní baterie moc nebo málo. Kdo to má právo soudit. Pokud se dočtu že si živnostník Franta Novák účtuje 1000,-Kč za výměnu baterie, pak může být
a) zloděj domluvený se starostkou a za utažení jednoho šroubku účtuje přemrštěnou sumu
b) měnil celou baterii je to férový řemeslník a za práci si vzal 200Kč
c) dělal to v noci kdy došlo k havárii a někdo to musel udělat než voda vyplaví dvě parta úřadu?


26. 08. 2013 14:05 | David Dvořáček

Ano, je to hezké čtení, co tu přispěvatel "Pan Motyčka garantem" vložil. A teď případ z praxe: Faktury nad 10.000 CZK zveřejňuje Karlovarský kraj pod vedením sociálních demokratů a komunistů zde tisková zpráva http://vary.idnes.cz/karlovars... a zde samotné zveřejńování http://www.kr-karlovarsky.cz/s.... Zákonnou oporu poskytuje §97 zákona o obcích, Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2003/98/ES ze dne 17. listopadu 2003 o opakovaném použití informací veřejného sektoru. Judikáty jsou například tyto NSS 1 As 169-2012-43, NSS 5 As 57-2010-86.
26. 08. 2013 13:53 | Vojta Navrátil

Já tedy netuším, za co by mělo město při tom dostat pokutu? Jestli má člověk, jenž se bojí podepsat, strach kvůli osobní údajům, tak tam žádné nejsou. A dle, v textu prezentovaných, tří právních názorů v tom taky není žádný problém, což i dokazuje, že v Hodoníně či Chebu to zveřejňují a žádnou pokutu nedostali. Chce to jen chtít. Tj. to jediné na čem to hyne, na zákonech ne.
26. 08. 2013 13:45 | Pan Motyčka garantem

O případné sankce z těch několika kliknutí se pravděpodobně svorně podělí pan Motyčka s Jardou1, aby je z rozpočtu města nehradili ostatní občané. Za těch 5milionů by se určitě dala zaplatit spousta užitečnějších věcí.

§ 45
(1) Právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající podle zvláštních předpisů se jako správce nebo zpracovatel dopustí správního
deliktu tím, že při zpracování osobních údajů
a) nestanoví účel, prostředky nebo způsob zpracování [§ 5 odst. 1 písm. a) a b)], nebo stanoveným účelem zpracování poruší povinnost nebo překročí oprávnění vyplývající ze zvláštního zákona,
b) zpracovává nepřesné osobní údaje [§ 5 odst. 1 písm. c)],
c) shromažďuje nebo zpracovává osobní údaje v rozsahu nebo způsobem, který neodpovídá stanovenému účelu [§ 5 odst. 1 písm. d), f) až h)],
d) uchovává osobní údaje po dobu delší než nezbytnou k účelu zpracování [§ 5 odst. 1 písm. e)],
e) zpracovává osobní údaje bez souhlasu subjektu údajů mimo případy uvedené v zákoně (§ 5 odst. 2 a § 9),
f) neposkytne subjektu údajů informace v rozsahu nebo zákonem stanoveným způsobem (§ 11),
g) odmítne subjektu údajů poskytnout požadované informace (§ 12 a § 21),
h) nepřijme nebo neprovede opatření pro zajištění bezpečnosti zpracování osobních údajů (§ 13),
i) nesplní oznamovací povinnost podle tohoto zákona (§ 16 a § 27),
j) nevede přehled případů porušení ochrany osobních údajů podle § 88 odst. 7 zákona o elektronických komunikacích.
(2)
a) ohrozí větší počet osob svým neoprávněným zasahováním do soukromého a osobního života, nebo
b) poruší povinnosti pro zpracování citlivých údajů (§ 9).
(3) Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta do výše 5 000 000 Kč.
(4) Za správní delikt podle odstavce 2 se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.
§ 45a
(1) Právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že poruší zákaz zveřejnění osobních údajů stanovený jiným právním
předpisem.
(2) Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta do 1 000 000 Kč.
(3) Za správní delikt podle odstavce 1 spáchaný tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným
způsobem se uloží pokuta do 5 000 000 Kč.
26. 08. 2013 13:41 | David Dvořáček

Pod značkou "Motivace ?" se tu opět prezentoval další z vrhačů hnoje, kterému nedělá problém osobně útočit, ovšem problém mu činí krom pravopisu i věcná podstata problému a zjevně i jemu chybějí informace. Nuže,mysliteli, píšící anonymně: Ve slově přebytek se píše ypsilon a systém Gordic již po léta radnice využívá a ročně za něj platí celkem velké peníze. Na základě exportu z tohoto systému již radnice poskytla žadateli informace o fakturách od 1.1.2013 viz zde http://www.mesto-kromeriz.cz/d... Pro zveřejňování faktur,není třeba žádného dodatečného softwareového řešení. A k věci samé: Až se ve čtvrtek někdo zeptá paní starostky, na základě kterého odstavce kterého zákona je třeba pro zveřejňování údajů v rozsahu IČO, výše plnění a důvod plnění mít souhlas příjmece veřejných prostředků, bude odpovědí mlčení nebo mlžení nebo budeme mile překvapeni a odpovědí bude pravda, že takový zákon neexistuje, zato existuje dost rozhodnutí nejvyšších soudních instancí, které mají povahu judikátů a které opravňují zveřejňovat tyto údaje a i další. Hezký den a na pana Pavla Motyčku se mile usmějte až ho potkáte, snaží se,aby i Vy jste věděl,zda se hospodárně nakládá i s Vašimi daněmi.
26. 08. 2013 13:04 | Jarda1

Dokud se městu krátí dotace, prodražují se razantně rekonstrukce kina aj., padá pódium, tak to asi dělají dobře. Když to přeženu, tak zveřejnění výpisu faktur od nějaké určité sumy za nějaké určité období je otázka několika kliknutí a ne nějakého "předraženého řešení společnosti Gordic".
26. 08. 2013 12:31 | Motivace?

Dokud radnice hospodaří s přebitkem, a hospodaří tak, že žijeme v krásném městě, tak to asi dělají dobře. Ocenil bych zde otevřený přístup pana Motyčky, který půjde příkladem a zveření své daňové přiznání, aby tak vyvrátil neodbytný pocit některých uvědoměnlých občanů, že je jeho motivací je pouze transparentnost a ne snaha prodat pouze další z předražených řešení společnosti Gordic na Kroměřížskou radnici.
26. 08. 2013 12:10 | skeptik

Co s tím? Koho volit? Je to úplně jedno. Nepůjdem k volbám. Marnost, marnost, marnost ..... protože tu zahynula mravnost
26. 08. 2013 01:32 | topkám

Správně. Tady si "pravice" na pravici jen hraje. Když přijde na věc, vidíme jasně, že je to tato "pravice", která nejlépe ví, jak je nakládáno se společnými penězi, což by se z logiky věci dalo očekávat od levice. Máme to tady prostě všechno zmotané od dob opoziční smlouvy, která v modifikované formě funguje i na kroměřížské radnici a v nejvyšších patrech se její prolongování už rýsuje. Klaus se vrací a pokud své hrozby splní, můžeme očekávat, že se na rozchvácení zbytku státu tato smluvní dvojčata už nějak domluví. A zruší i tu stošestku, neboť jsou s ní jen potíže.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...