Otevřený dopis Kroměřížana zastupitelům města.

Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli,

ve čtvrtek 29. srpna budete hlasovat o návrhu usnesení na zveřejňování daňových dokladů na webu města. Zveřejňování faktur od začátku podporujeme, jednali jsme o něm i na pracovní skupině na radnici. Předložený návrh ale pokládáme za alibistický a šitý na míru podnikatelům, nikoliv zájmu občana. Je tudíž zcela proti duchu původního záměru.
Nejen že se totiž občan podle návrhu nemá dozvědět, za co byly veřejné peníze utraceny. Obsahuje navíc podmínku, že subjekt musí nejprve se zveřejněním svých dat na faktuře souhlasit.
Takové usnesení neposílí transparentní veřejnou správu. Zesílí naopak pocity voličů z utajování detailů hospodaření s penězi daňových poplatníků ze strany volených politiků.
Za skandální v předloženém návrhu považujeme hlavně tuto větu: „V případě, že druhá smluvní strana nedá souhlas se zveřejněním výše uvedených údajů, nebudou tyto zveřejněny.“
Požadujeme, abyste tuto větu z usnesení vyškrtli.
Věc jsme konzultovali s právníky z Ekologického právního servisu (EPS). Pokud podnikatel vstupuje do obchodního vztahu s veřejnoprávní korporací jako je obec či kraj, musí počítat se zákonnými omezeními, která z toho vyplývají. Takovým omezením není pouze právo na svobodný přístup k informacím podle zákona 106/1999 sb., ale také § 3 odst. 6 písm. g) zákona o ochraně osobních údajů, který povoluje zveřejňovat osobní údaje pro účely veřejné kontroly.
Smysl zveřejňování faktur je v uplatnění zákonných nároků občana. Je to totiž obec, kdo nabízí podnikateli (soukromému subjektu) za jeho službu nebo zboží veřejné prostředky. Pokud podnikatel odmítá zveřejnit své údaje, znemožňuje tím zákonem garantovanou veřejnou kontrolu účelnosti vynakládaných prostředků a automaticky tak ztrácí na veřejné peníze nárok.
Požadavek na vyškrtnutí výše uvedené věty je tudíž právně zcela legitimní a nediskriminační. Žádáme vás proto, abyste ji z usnesení vyškrtli.
Požadujeme rovněž, aby mezi zveřejňovanými informacemi na daňových dokladech byl i účel platby.
Vyzýváme vás tímto, abyste v tomto smyslu předložili a schválili pozměňovací návrh a zabránili tak podezření, že ani vy na opravdu transparentní veřejné správě ve skutečnosti nemáte zájem.

Váš Kroměřížan

PS: Na této stránce vpravo nahoře najdete anketu. Prohlédněte si prosím její výsledek.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

06. 09. 2013 22:03 | topkám

Vojta Navrátil: Byl jsem zvědav, jak se popasujete s odpovědí. Konstatuji, že jste obstál.
06. 09. 2013 10:34 | Vojta Navrátil

topkám: V disciplíně "možná, že slyším trávu růst" jo: )
05. 09. 2013 22:28 | topkám

Vojta Navrátil: Mám tomu snad rozumět tak, že jste jen malý Pithart? :)
03. 09. 2013 19:25 | Petr Pálka

Ne každý Kroměřížan si čte všelijaké městské podklady, tak jen pro připomínku, kde všude se zase bude kácet. Nádavek k loňskému nadělení. Čtu, že i na Žerotince!!! http://ekolist.cz/cz/zpravodaj...
03. 09. 2013 12:02 | Karel Toman, ml.

Vojta: Ok, sory, tak jsem to v tom případě já, kdo slyší trávu růst :-) Deformace..
03. 09. 2013 11:41 | Vojta Navrátil

Mě prostě nejde do hlavy, že by na radnici tak důležitou větu neuměli správně zformulovat a působí to na mě spíš tak, že na poslední chvíli ucukli, čemuž dle mého nahrávalo, že se tam tajemník při diskusi ve své interpretaci, zdali to platí i na budoucí smlouvy, zásadně neshodoval s právničkami města. To, že ta věta byla zůstala nezměněna mi přijde také divné, ale že by to měl být plán jak některým podnikatelům umožnit se z povinnosti zveřejňovat faktury i nadále vyzout, tak tak jsem to snad nikde nenapsal či neřekl, to teprve ukáže čas. To bych byl až moc velký Pithart:)
03. 09. 2013 11:32 | Karel Toman, ml.

topkám: Vojta Navrátil se obává, že tvrzení, že ona věta byla nedopatření, je bouda a že ve skutečnosti je fakt, že v usnesení zůstala, mazaná finta, jak některým podnikatelům umožnit se z povinnosti zveřejňovat faktury i nadále vyzout. Snad slyší trávu růst, ale byl byste překvapen, kdyby ne?
03. 09. 2013 01:08 | topkám

Jsem nucen odvolat svá tvrdá slova. Pokud za vším byla neobratná formulace, měla by být napříště obratnější. To by snad neměl být problém. Souhlasím však s tím, že důležitý je výsledek. Ten se dostavil. O něj běželo a běží. Takže smysl ta diskuse měla a k něčemu vedla.
02. 09. 2013 13:21 | Karel Toman, ml.

fanoušek: Na některé zas-tupý-tele to možná platí, to ať každý posoudí sám. My v Kroměřížanovi ale považujeme fakt, že jich většina schválila zveřejňování faktur za velký úspěch nejen náš, ale hlavně jejich vlastní. Vypovídá to - doufejme - o jakési změně atmosféry, o tom, že radnice vnímá změnu voličské poptávky. Všichni, kteří zvedli ruku pro, i tajemník, který to ošéfoval právně, si za to zaslouží veřejný dík. Takže: dík! A příště zase u nějakého jiného výmyslu za transparentnější město :-)
02. 09. 2013 09:19 | fanoušek

Já být zastupitelem, tak už chodím kanálama a mám z ostudy kabát. Udivuje mě, že po městě potkávám rozesmáté radní a zastupitele, kteří se chovají, jako by opravdu byli na straně obyčeného občana. Dokud budou na radnici sedět radní a zastupitelé, kteří jsou tam už několikáté volební období, tak se nic nezmění, vše půjde v zajetých kolejích....
29. 08. 2013 21:07 | Libor

Pro Petr Pálka - hezky řečená alibistická myšlenka, ale nic jste neřekl, jen to, že každý ať hlasuje jak uzná za vhodné. Jistě, v jiných případech by to bylo možné, ale ne v tomto, zde je jen jedno možné stanovisko.
29. 08. 2013 16:12 | Petr Pálka

No nevím, ale zastupitelé jsou odpovědni svému svědomí, voličům, vol.programu. Je možné, aby jak voliči některých stran tak jejich zástupci sdíleli soubor ideí, kvůli němuž preferují jiné hodnoty než je to úplné zveřejňování faktur samosprávou. Pak se podle toho zařídí. Pro jiné strany či uskupení je to naplňování ideí, na kterých stojí, pak musí být jasně pro. Jedni rádi vdolky a ti druzí holky, jedni horují proti omezování svobod jednotlivce, druzí spíše hájí veřejný zájem, veřejné peníze, veřejnou službu, veřejný prostor. A z toho střetu něco vzejde.
29. 08. 2013 10:19 | David Dvořáček

Proti jistě nebude nikdo, nebo jeden, dva lidi. Nicméně 14 hlasů se také zcela jistě nenajde pro smysluplnou verzi. Část zastupitelů je zvyklá se flákat a odcházet z jednání zastupitelstva čili z místa výkonu práce dříve, tedy odejdou před projednáváním tohoto bodu, část využije přilehlých prostor a část se zdrží s odkazem na nejasnosti. Osobně pochybuju, že projde i to prodloužení stávajícího stavu, které se nazývá v ptydepe, kterým hovoří členové rady města zveřejňování.
29. 08. 2013 09:43 | Ondra

Kapři si sami rybník nevypustí ! Důležité, hodně důležité je, ZAPAMATOVAT si, KDO tuhle lumpárnu navrhuje a KDO bude hlasovat PRO .

Tihle lidé a jejich strany NESMI lidé a občané pak v KM volit při volbách !!!

Jinak se na Radnici v KM nikdy nic nezmění !
29. 08. 2013 09:08 | Korzár

Omluvu ať si strčí kam jim libo, hlavně ať tu lumpárnu škrtnou. Kdo chce veřejné peníze, musí do naha. Tečka.
28. 08. 2013 23:54 | topkám

Bingo!!! Je třeba opravdu asi přitlačit, neboť zatím to vypadá tak, že veřejnost je bezostyšně voděna za nos. Tu podmínku o nutnosti souhlasu inkriminovaného je možné chápat dokonce jako nestydatý výsměch daňovému poplatníkovi. Dovedeno do důsledků je to totéž, jako kdyby parlament schvválil zákon, podle nějž by sice zločinec mohl být zatčen, ale jen v tom případě, dá-li k tomu písemný souhlas. Radnice by tu ohavnost měla nejen vyškrtnout, ale také se omluvit!
28. 08. 2013 23:49 | Petr Medřický

Je neuvěřitelné, že na toto téma vůbec vzniká nějaká diskuze. Nechceš zveřejnit smlouvu? Tak si najdi jinou zakázku! Z veřejných peněz prostě musí být všechno veřejné.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...