Kočkopes. Faktury budou veřejné u nových smluv, u stávajících ne

Dnešní zastupitelstvo, jehož jednání trvalo s přestávkou takřka čtyři hodiny, začalo pěkně zostra bodem „Nabytí nemovitostí z vlastnictví Tělovýchovné jednoty Slavia Kroměříž do vlastnictví města Kroměříže“, když jeho projednávání se protáhlo na necelých 50 minut. Z důvodů špatné finanční situace TJ město mělo přivezmout do své příspěvkovky, jež se stará o sportoviště, i halu Slavie, s následným pronájmem pro ni za symbolickou částku 6 tisíc ročně po dobu 15 let, kdy město má tělocvičnu dotovat 1,248 mil. ročně a cena městem přebíraného majetku má být asi 20 milionů. Jak ale připustila starostka Daniela Hebnarová (ODS), tak budova bude potřebovat značné investice (zateplení, výměna oken, střecha). Na dotaz zastupitele Pavla Motyčky (KDU-ČSL) kolik to bude stát odpověděl šéf zmíněné příspěvkové organizace a zastupitel Karel Holík (ČSSD), že náklady nelze odhadnout, ale že v úplně havarijním stavu budova není. Komunističtí zastupitelé Vladimír Křemeček a Esma Opravilová v diskusi návrh podpořili s tím, že Kroměříž je jediné okresní město, které nemá svou sportovní halu, resp. že bude lepší to tam posílat najednou než každé zastupitelstvo posílat další peníze, jelikož obdobné peníze nás to na dotacích stojí už teď. Senátor a místostarosta Miloš Malý (ČSSD) dodal, že jestliže to nepřevezmeme, tak budova nebude od příštího roku fungovat. Pak následovalo vystoupení občana a zdejšího občasného přispěvatele Davida Dvořáčka, jež začalo rozmíškou o to, zdali musí mluvit s mikrofonem, jelikož na to není žádný zákon, kdy předčítal z papíru 16 detailních dotazů týkajících se převodu haly, přičemž před přečtením toho posledního, dle jeho slov zabírajícího asi 20 sekund, mu starostka sebrala slovo. O tom však, jak ji upozornil, mohli rozhodnout svým hlasováním jen zastupitelé jako celek, kteří mu o jeden hlas slovo ponechali a mohl tak přečíst i poslední dotaz. (Doporučuju si poslechnout zvukový záznam až bude zveřejněn) Nabytí haly zastupitelé nakonec 19 hlasy z 22 schválili.

Hřiště Rákosníček na ulici Elišky Krásnohorské v parčíku vedle mateřské školky, které mělo město dostat od Lidlu zdarma, vyjde městský rozpočet dle maximálního odhadu až na 440 tisíc za činnosti, které dle smlouvy musí Kroměříž zabezpečit. Na to navrhl zastupitel Richard Kreml (SZ), aby byla tato částka vyškrtnuta z rozpočtových opatření a sešlo tedy i z realizace hřiště, jelikož bylo anoncováno, že to bude zadarmo a za tyto peníze to opravdu nestojí. Místostarosta Malý oponoval, že toto maminkám nemohou zastupitelé udělat a starostka se přidala, že očekává, že tento výdaj se bude pohybovat v nižších řádech. Dle vedoucího odboru služeb Lamberta Hanzala je darování tohoto hřiště k nezaplacení, jelikož tam mají být použity mnohem dražší materiály než je na ostatních městských hřištích. Při hlasování Kremlův protinávrh schválen nebyl.

Se zpožděním asi 45 minut začalo oproti plánované půl šesté se uskutečnilo „grilování“ Antonína Mudrocha, ředitele Biopasu, kde má Kroměříž poloviční podíl. Po výtkách na nové vyvážení odpadu ve Vážanech ze strany zmíněného Kremla a na sekání trávy od europoslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD) vznesl dotaz Dvořáček (tentokrát s mikrofonem), jenž si měl najít v obchodním rejstříku smlouvu z doby, kdy přecházela péče o městskou zeleň z Kroměřížských technických služeb na Biopas, jež měla být tříletá a končit na konci roku 2010 a tázal se, zdali poté bylo nějaké výběrové řízení či na základě čeho Biopas pro Kroměříž tuto službu za více jak 3 mil. ročně vykonává. Jak Mudroch tak i Hanzal oponovali, že smlouva je na dobu neurčitou a vše je tak právně v pořádku, aby starostka tazateli nakonec navrhla, že mu dá smlouvy v kanceláři k nahlédnutí. Zároveň mu také posléze vyjádřila poděkování za jeho zjištění, že od roku 2000 město vysílalo po 13 let nesprávně svého zástupce na valnou hromadu společnosti, jelikož bývalí starostové a současná starostka tam chodili jen z titulu své funkce, když musejí být nominováni rozhodnutím zastupitelstva.

Co se týče poslední týdny a měsíce na Kroměřížanovi hojně propíraného návrhu na zveřejňování faktur, tak hned v úvodu zmínil tajemník František Dočekal, že věta, že „v případě, že druhá smluvní strana nedá souhlas se zveřejněním výše uvedených údajů, nebudou tyto zveřejněny“ byla špatně naformulována a týká se jen starých smluv, kdy do nových bude klauzule na zveřejňování automaticky zařazována (účel platby se ale nedozvíme). Během prázdnin městský úřad měl oslovit všechny stávající dodavatele, zdali souhlasí se zveřejňováním, přičemž desetina (6 z 60) neměla vyslovit souhlas a ve výpisu tak bude zveřejněna jen vyplacená částka. Jedná se prý o větší firmy, které se bojí, že by byly znevýhodněny v jednání s dalšími zákazníky. Návrh v této formě byl schválen všemi zastupiteli. Lepší než nic, ale pro úplný přehled o tom kolik a také za co město platí svým dodavatelům nezbyde než využít služeb dle zákona 106/1999 Sb. o přístupu k veřejným informacím.

A namísto závěru: dohadování se s Pozemním stavitelstvím Zlín ve věci pódia skončí dle starostky Hebnarové dost možná u soudu a od dnešního dne se bude dluh města po dlouhých letech místo ve stovkách počítat na desítky milionů.
Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

19. 09. 2013 23:38 | David Dvořáček

V těchto dnech došlo k smutnému rekordu. Je 19/9 a poslední zastupitelstvo proběhlo 29/8. Ani po 3 týdnech dosud není na www stránkách města zveřejněno usnesení z jednání tohoto zastupitelstva. Nemluvě o tom, že po bezmála 3 měsísích chybí audio záznam z červnového zastupitelstva. Otázkou pak je kdy se při tomto tempu dočkáme poslechu záznamu ze srpnového zastupitelstva, včetně mého rétoricky sice naprosto slabého (a pro některé až arogantně či nafoukaně působícícho), avšak věcně naprosto přesvědčivého vystoupení k jeho prvnímu bodu avšak především k záznamu vystoupení jednatele BIOPASu a diskuzi k fakturám. Naopak pozitivem je, že alespoň rozpočet na rok 2013 je již zveřejněn včetně změn přijatých na zastupitelstvu 29/8.
08. 09. 2013 21:23 | johny

„Pokud to ale vyhodnotíme tak, že ten účel být musí, a pokud se nám budou množit žádosti podle příslušnéhop zákona a denně budeme mít třeba pět takových dotazů, v budoucnu můžeme tuto praxi ještě změnit," slibuje starostka města Daniela Hebnarová (ODS).

Čili abychom dosáhli toho, co chceme, ještě bude potřeba bombardovat úředníky s dotazy. Chtělo by to sem hodit předepsaný formulář ke stažení :-)

31. 08. 2013 08:32 | Zdeněk Dvořák

S hřištěm od Lídlu lidé si hlasovali, ale nikdo přesně neznal podmínky umístění. Já znám jednu, a to že hřiště mělo být snad do 500 metrů od Lídlu. Což překvapivé není, z lásky k dětem to nedělají. Zbytek by se dal hodnotit, pokud bychom znali další podmínky Lídlu namísto vágního popisu "postavíme hřiště zdarma".
30. 08. 2013 10:04 | Tomas

Neznám detaily smlouvy - podmínky ohledně hřiště od Lidlu, ale rozhodně by mi přišlo smysluplnější dát jednorázově AŽ 440 000 (takže to může být podstatně méně) a mít za to moderní hřiště, o které navíc projevili občané zájem tím, že v hlasování vyhrála právě Kroměříž. Je to rozhodně smysluplnější než dotovat každý rok více než milionem polorozpadlou halu, která slouží pár spřáteleným klubům, ostatně to je dlouhodobý problém už od dob tunýlku s prvoligovým basketem. Chce město halu? Ať se domluví s PMS, kteří plánují nějaký ten volnočasový areál, tam by klidně hala stát mohla, navíc s dobrým parkováním když by se pořádala větší akce, na kterou se současná hala stejně nehodí.
Nedá se někde dohledat, za co chce Lidl ty peníze (resp. co musí město udělat/zaplatit pro realizaci hřiště)? Jinak bych to hřiště viděl nejraději na Slovanském náměstí a zabily by se dvě mouchy jednou ranou (rekonstrukce a hřiště).

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...