Kroměříž má šanci na informačního Ropáka za tajnosti kolem zóny

Nominace na informační anticenu Zavřeno je pro politika situace srovnatelná s ochráncem žab nominovaným na Ropáka. Jiří Němec z Kroměříže se v takové situaci právě ocitl.
Jako šéf krajem vlastněné akciovky spravující holešovskou zónu totiž tají, jaký dostává z veřejných peněz plat. Podle Kroměřížana by to říct měl, protože mu to asi dřív nebo později stejně nařídí soud.

Pravda, plat je citlivá věc a obvykle po něm nikomu nic není. Toto je ale jiný případ. 

Faktem také je, že Jiří Němec není tak úplně volený politik. Je ale členem smírčího výboru kroměřížské ODS. A zlý jazyk by dokonce řekl, že místo v Industry Servis mu zajistila politická příslušnost víc než cokoliv jiného.

A do třetice je pravda, že na anticenu za neposkytování informací nebyl nominován Němec ale Zlínský kraj. A nevede si bohužel špatně, v neděli 22. září byl co do počtu hlasů druhý za Ředitelstvím vodních cest. Právě kraj totiž už celkem pětkrát odmítl holešovským aktivistům sdělit, jaký plat manažeři zóny berou. Čtyřikrát mu toto rozhodnutí zrušilo ministerstvo vnitra, pátým odepřením informace se právě zabývá.

Hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd tvrdí, že kraj zatlouká kvůli obavě ze žaloby od manažerů zóny. Ti totiž podle něj svoje platy odmítají sdělit s odvoláním na ochranu svých osobních údajů. 

Čtenář Kroměřížana už začíná tušit, kam míříme: ať už zatloukají manažeři nebo kraj, ať už tento argument v podobných případech používá kdokoliv - utajování s odvolávkou na ochranu osobních údajů je liché zaklínadlo, které podle nás neobstojí morálně a věříme, že ani právně.

Už při prosazování zveřejňování faktur na webu kroměřížské radnice jsme uvedli, že zákon jmenuje případy, kdy osobní údaje ochraně dat nepodléhají. Kromě zákona o svobodném přístupu k informacím je to i samotný zákon o ochraně osobních údajů. Ten povoluje osobní údaje zveřejňovat pro účely veřejné kontroly.

Co v tomto kraji potřebuje veřejnou kontrolu víc, než holešovská zóna? Co jiného je ve veřejném zájmu, když ne akciovka, za kterou kraj zaplatil 325 milionů z veřejných peněz? K čemu jinému má mít veřejnost svobodný přístup, než k informacím o nákladech na správu strategického projektu kraje, který v podstatě selhal, a o kterém vládní Czechinvest připouští, že možná bude muset z krajských peněz státu vrátit část z více než miliardové dotace?

Ochrana osobních údajů je navíc jako argument k utajení platu manažerů zóny i nesmyslná. Jejich bydliště a datum narození dnes každý najde na internetu v obchodním rejstříku. A tvrzení, že Industry Servis ZK své platy sdělovat nemusí, protože jde o soukromoprávní subjekt, zní u akciovky vlastněné ze 100% krajem jako vtip z právnické fakulty.

Tuší to už asi i na kraji. Letošní žaloba aktivistů na Industry Servis proto přišla ČSSD vlastně vhod. „Ať rozhodne soud,“ myl si nad sporem ruce náměstek Jaroslav Drozd v MFDnes.
To ale není systémové řešení problému, kterým zjevně trpí i další krajské akciovky, o městských nemluvě. Neproměnili si politici nemocnice v systém trafik pro odklízení nezvolených kolegů? Nedělají totéž města s dozorčími radami technických služeb a dopravních podniků?

Kraje a města by měly platy ve svých firmách i odměny v dozorčích radách zveřejňovat automaticky. Stejně jako smlouvy. Jde o veřejné peníze, které mají ze zákona podléhat veřejné kontrole. Třeba Liberecký kraj už smlouvy zveřejňuje a dostal za to nominaci na cenu Otevřeno, což je antipól ceny Zavřeno na kterou má spolu se Zlínským krajem slušnou šanci nepřímo i Kroměříž.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

27. 09. 2013 13:18 | Jagr

Nevi nekdo nejake podrobnosti ?
http://www.denik.cz/zlinsky-kr...
26. 09. 2013 14:21 | Libor

Karel: docela bych s Vámi souhlasil, že město a další subjekty jako například zámek a zahrady nedělají pro zviditelnění a propagaci jak by se patřilo. Mám dojem, že zapsáním do Unesca tak nějak všichni usnuli na "výsluní". Že je potřeba tyto klenoty stále udržovat, "vylepšovat" a hýčkat, zvlášť v době světového poklesu v oblasti turismu, to jaksi nikomu nedochází. Podívejte se např. na zámek. Když vejdete do zámeckého nádvoří máte z toho co tam spatříte, velmi slušně řečeno, rozpačitý dojem (změť stojek s upoutávkami, reklamy na zmrzliny a nevímco, stolečky přeplněné podloubí atd.). O Podzámecké a Květné zahradě jakbysmet. Neutěšený stav, pomalu se vlekoucí rekonstrukce a opravy. A stále tu totiž chybí to hlavní - cit pro genia loci památky nebo alespoň míru dobrého vkusu. Totéž platí pro centrum města. Mnozí namítnou, že se již hodně vylepšilo. Je to ale na památku celosvětového významu pořád málo a přiznejme, že ne vždy v tomto směru zasáhla zrovna šťastná ruka.
26. 09. 2013 09:15 | Karel

To Premek: No take je treba klast duraz na to, co sam Kromeriz dela pro to, aby se navstevnost Kromerize a okoli zlepsovala..."Luxusni stanek" obcerstveni v Kvetne zahrade, silena obsluha (otrávená že má moc hostů) Kafe u Dlouheho rybniku v Podzamce nebo "aktivní" a boticky stale nasazujici (hlavne turistum) kromerizska Mestska Policie neni a nebude lákadlo, aby se turisté rádi vraceli nebo aby o Kromerizi rekli svému okolí. Je to spíše naopak !
Zrcadlove bludiste nebo Karel Kryl nestací pro mesto UNESCO. Zajedte se podivat jak to delaji mesta UNESCO jinde a uvidíte rozdíl okamzite !
25. 09. 2013 19:29 | Přemek

to Karel: no asi se ji ta propagace Kroměřížska moc nedaří, když je pořád popelka a návštěvnost našeho regionu klesá. Také si myslím, že kraj by měl finanční částky investovat rozumněji a směrovat přímo obcím. Podobné agentury jsou většinou jen ždímačka peněz. Docela by mne zajímalo, kolik takových chytráků v té propagační agentuře sedí a kolik berou. Je zajímavé, že takové zrcadlové bludiště v Kroměříži (vedle centralu) se proaguje samo, bez nějkaé centrály a myslím, že uspělo a určitě ani neprodělalo.
25. 09. 2013 10:47 | Jarda1

Za Lukáše byla ČSSD taktéž v krajské radě, Mišák byl od března 2006 jeho náměstkem
25. 09. 2013 10:10 | Karel

Ta Centrala Cestovniho Ruchu alespon neco dela, tiskne letaky a jezdi po vystavach, propaguje cely Zlinsky kraj a dari se ji to......

Naopak nevime a nikdo nechape co tam dela cely Industry Servis ZK, kdyz Holesovska zona zeje prazdnotou, ale pan Nemec si postavil novy rodinny dum...

K te politicke situaci na kraji pro Sandokana: Zona v Holesove byla schvalena za hejtmana Lukase. Namestek hejtmana byl tenkrat lidovec Jurčík z Holešova. V roce 2008 vyhral volby Misak a sel do koalice s ODS (byli druzi) a namestek hejtmana byl Lukas a s rozjetou zonou se nedalo jiz nic delat. Ted (2012)vyhral zase Misak a radeji nez s ODS, dal prednost tem, kteri podobne projekty jako Lukas prosadil v zasade odmitaji! Ostatne muzeme videt vsichni co ODS v celostatni politice vyvedla a vyvadi a kam to Nečas dotáhl...
25. 09. 2013 09:37 | Korzár

Zeptejte se v TourTrendu, jak vypadá propagace kraje v podání centrály cestovního ruchu na veletrzích. Luhačovice, Zlín, slovácké víno, a kdesi v koutě Kroměříž a UNESCO. Stěžovali si na to i v tisku.
25. 09. 2013 08:38 | pavel

Určitě by občané měli znát příjmy oné podezřelé instituce vydržované krajem. To je bez diskuze. Jenže takových chytráků přiživujících se na krajském krající chleba bychom našli více. Vezměte si jen takovou Centrálu cestovního ruchu zřizovanou Zlínským krajem a ročně dotovanou několika milony korun. V posledním TK její šéfka pláče nad tím, že právě Kroměřížsko je v rozvoji cestovního ruchu v rámci kraje na tom nejhůře. Kroměřížsko je údajně ve statistice návštěvnosti a ubytovaných turistů nejslabším článkem v kraji. A to prosím dlouhodbě. Ptám se tedy, k čemu taková agentura vlastně je? Komu slouží? Známe platy jejich zaměstnanců? Nebylo by lepší ony milionové částky raději nasměrovat do konkrétních projektů, třeba obnovy památek, kde finance pořád scházejí? Myslím, že konkrétní subjekty, ať jde o ubytovací zařízení, kulturní podniky a pod. se o propagaci prostřednictvím médií umějí určitě dostatečně postarat. K tomu nepotřebují žádné centrály... Škoda každé koruny.
24. 09. 2013 21:20 | Josef

Můžete mi prosím někdo objasnit, za co pan Němec a další manažéři vlastně berou mzdu, když Holešovská zóna zeje už tak dlouho prázdnotou a nic se neděje?
24. 09. 2013 20:44 | Karel

Němec jako bývalý řidič Agrostavu dosáhl přes ODS opravdu hodně daleko, je přesný prototyp vychytralého politikům vři..vleza. Barák za 5 milionů a smích občanům do tváře. Jestlipak se nám ozve tady v diskuzi a nebo bude jen zlobně číst tyto řádky? Kdy míní naplnit Holešovskou zónu a splnit to, co se od něj očekávalo? Bere těžký prachy a žádnou práci neodvádí. Fuj, hnus. Jen doufám, že si to po volbách vyžere a potáhne z vedení a.s.
24. 09. 2013 13:56 | Miloš Zeman

To Lee: ...zřejmě jsi KSČSSDák a učíš se časovat povolební rudou koalici:oDDD.... copak, když to probírali ve zvláštní škole, byl jsi marod:oDDDD?...
23. 09. 2013 23:53 | Sandokan

Pěkný, velmi pěkný text. V kostce popisuje všechno podle mého názoru exaktně. Částečně bych však polemizoval s Korzárem a jeho tvrzením o bratrské koalici s ČSSD. Je to pravda, ale jen do jisté míry. Pokud se nemýlím, ČSSD ze zóny původně nadšena nebyla. Pak však převládl zřejmě pragmatismus. Ta koalice byla myslím uzavřena až potom. Tak jako tak, pragmatismus ČSSD se projevil v plné síle po krajských volbách, kdy nabídla prostřednictvím široké Mišákovy náruče objetí komunistům, ač ji k tomu povolební konstelace nikterak nenutila.
23. 09. 2013 18:47 | Lee

To Lidumil: Němec je takový standardní ODSák... kradu kradeš krademe
23. 09. 2013 13:13 | Korzár

Lidumil: s vaším A), které jste tu přednesl, souhlasím. Je ale třeba říct taky B), totiž že svůj podíl na tom má i ČSSD, která byla s ODS v bratrské koalici.
23. 09. 2013 12:35 | Lidumil

Hlavne je treba si uvedomit, kdo je pan Nemec z Kromerize a jakou politickou stranu reprezentuje !
Neni tomu tak davno, kdy v KM vedl pan Nemec basketbalovy klub, ktery dostaval velmi stedre dotace na provoz, protoze byl kamos s tehdejsim vedenim radnice (ODS). Basket skoncil pod jeho vedenim v cervenych cislech.
Holesovskou zonu protlacil tehdejsi hejtman Libor Lukas (ODS) a potreboval tam dosadit sveho cloveka, ktery mu bude kývat na vše co je třeba a ejhle zrovna pan Nemeck skoncil v KM s basketem, tak ho "uklidili" na reditelovani Industry servis ZK...Kolik milionu tahle zona dela rocne prodelek se muzeme jen dohadovat. Takze kdo bude volit ODS v celostatnich nebo komunalnich volbach je bud blb nebo je to zlodej taky.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...