Strategické (ne)plánování

Nejdříve dovolte, abych použil citát ze slovníku cizích slov:

"Strategický: plánovitě a zdůvodněně zaměřený k dosažení určitého cíle".

 

Už drahnou dobu si marně lámu hlavu co vlastně napsat o vývoji ve věci strategického plánu (SP) města.

Krátce připomenu, že výběrové řízení na aktualizaci SP a vytvoření dvou akčních plánů, vyhrála firma DHV ČR s.r.o. za cenu 548 400 Kč (první výběrové řízení bylo zrušeno pro stížnost na vyřazení několika uchazečů z formálních důvodů). Cena byla sice z uchazečů nejvyšší, ale zároveň byl jejich záměr hodnocen jako nejlepší. Již v původním SP byly vytvořeny čtyři prioritní oblasti(rozvoj města, vzdělávání a volnočasové aktivity, kultura a cestovní ruch, zdravotní a sociální služby). V rámci těchto oblastí byly v průběhu jara vybrány konkrétnější body, v rámci kterých měly být tvořeny projekty k jejich naplnění. Sběr projektů začal na počátku května. Zároveň probíhala aktualizace SP pro roky 2013-2023

Jak vypadá strategický plán dnes?

Už nemá 150 stran ale 280. V prvním dokumentu byl cíl definován povšechně: „Zajistit rozvoj města Kroměříže jako města, které bude dále posilovat a rozvíjet svou pozici v rámci národního i mezinárodního cestovního ruchu a poskytne vysoký standard služeb svým občanům i návštěvníkům. A to díky rozvoji všech složek určující kvalitu života - v oblasti sociálního prostředí, podnikání, vzdělávání, infrastruktury a životního prostředí.“

V novém dokumentu se přímo s pojmem cíle nepotkáme (nebo se mi ho nepodařilo najít), ale pod pojmem VIZE STRATEGIE (str. 136) se můžeme dočíst že: „Ekonomické prostředí města bude v horizontu strategie formováno dvěma základními pilíři: podporou rozvoje příjezdového cestovního ruchu a akcentem na atrakci, účinnou podporu a udržitelné působení segmentu malých a středních podnikatelů ve městě a ve firmách zde působících.“ I dále v textu je důležitost cestovního ruchu a podpory drobných a středních podnikatelů (nejen v oblasti cestovního ruchu) zmiňována, stejně jako nutnost komunikace s obyvateli, kteří by se měli pro tuto vizi získat.

Dalo by se předpokládat, že projekty vybrané do oněch akčních plánů (investiční projektyneinvestiční projekty) budou ve velké míře směrovat právě k oné strategické vizi. Z výsledku jsem ale poněkud rozpačitý.

Celkem je investičních projektů v zásobníku přes čtyřicet. Projekty, které mohou být zařazeny do prioritní oblasti turistický ruch jsou tři až čtyři a projektů, které mají za cíl podpořit drobné a střední podnikatele.... tak takové tam nejsou. Pokud jsem je přehlédl, opravte mě. Budu sám rád když se budu plést. Zato se budou rekonstruovat silnice, vytvoří se "generel dopravy" (stále se zde objevuje motiv druhého mostu přes Moravu a jižního obchvatu), budou se vyměňovat okna radnice, budou se budovat zařízení pro volnočasovou zábavu nebo se odvlhčí suterén stavebního úřadu. Pod heslem Okna Horní Bečva se dokonce objevuje projekt na opravu chaty. Jaké? Nemám tušení.

Do zásobníku projektů se z velké části vložily projekty a zakázky, které už jsou hotové(kruhový objezd na Náměstí Míru) nebo které jsou v chodu nebo byly plánované již před aktualizací SP (okna radnice, skládka lutopecny, MŠ Mánesova, expozice K.Kryla, úprava nástup. plochy před Květnou, oprava zdi u Šipky, nová plocha v Podzámecké zahradě, revitalizace sídliště Slovan, zakládání a rekonstrukce stromořadí). Drtivá většina projektů je o úpravě nějaké komunikace či nemovitosti nebo přebudování veřejného prostoru (těžko říct co je ještě projekt nutný k realizaci nějaké strategie a co už je běžná údržba, která se tak jako tak udělat musí). To že není žádný projekt, který by se pokusil něco udělat pro střední a malé podnikatele nebo že zatím není jasné jak bude naplňován záměr získat občany města pro tento strategický plán je velké mínus. Stejně tak je škoda, že se při plánování Kroměříž omezuje pouze na plochu města - snaha stát se znovu okresním centrem s vhodným zázemím pro poznávání širšího okolí by jistě mohla přispět k tomu udržet návštěvníky ve městě na delší dobu...

Doufejme, že debata nad strategickým plánem ještě neustala. K těmto dokumentům by mělo proběhnout veřejné připomínkování ještě v průběhu tohoto roku a o datu konání budeme včas informováni na stránkách města a přes Zpravodaj(dle vyjádření odboru rozvoje města). Jen aby si toho veřejnost vůbec všimla...

 


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

07. 11. 2013 13:09 | johny
Strategické plány měst slouží v ČR většinou trochu jinému účelu, než je deklarováno. Háček je v tom, že města se zpracovaným SP mohou dosáhnout vyššího bodového zisku při posuzování dotačních žádostí z příslušného Regionálního operačního programu. Místní reprezentace tak mají vyšší šance, že získají prostředky na své záměry, a tím pádem i vyšší šance, že se budou před volbami pochlubit voličům. Kromě toho samotné zpracování plánu trvá relativně dlouho, takže v průběhu volebního období to vypadá, že "se na něčem intenzivně pracuje". To je sice hodně zjednodušeně řečeno, ale v podstatě to tak je.

Takhle jsme v Kroměříži vydali SP na období let 2010 - 2020 (stalo se tak v lednu roku 2010, tzn. těsně před komunálními volbami). Záměry pak byly formulovány tak, aby nová reprezentace v čele se starostkou Hebnarovou měla záměry šité na míru. A skutečně - takto bylo v právě končícím volebním období 2010 - 2014 rekonstruováno třeba kino a instalováno pódium, které později spadlo. Teď je opět před volbami a opět jsme si museli vyslechnout, jak nutně musíme pořídit nový plán (přestože ještě jsme sotva v jedné třetině "funknčího" období toho předchozího). Pokud budou zvoleni ti, kteří byli zvoleni minule, celkem na jistotu se odvážuju tvrdit, že někdy v druhé polovině roku 2016 přijde rada města s převratným návrhem, že je potřeba pořídit nový strategický plán...
29. 10. 2013 14:57 | Dan
Kamca: Spravne, neresi to vubec nic. Predstavitele vcetne starosty(ky) MAJI mit jasny prehled a rozvoj sami v hlave a ne platit pul milionu nejake cizi firmy, ktera Kromeriz zna akorat na mape....Je to smutne, ze o osudu a rozvoji rozhoduji cizi. Jasne je, ze plan ma slouzit hlavne jako krytí pro případné průsery - pak se rekne, ale vzdyt to bylo ve str.planu mesta a ten byl schvalen a hotovo!
28. 10. 2013 21:48 | Kamča
Strategický plán je odrazem toho, jak Kroměříž plánuje vlastní rozvoj. Otázka je, jestli vůbec někdo téma dlouhodobého rozvoje řeší.
28. 10. 2013 14:28 | Karel Toman, ml.
K tématu strategický plán. Tady je text, který je řekněme o něco smířlivější. Což samozřejmě neznamená lepší a asi ani ani objektivnější. Jen je v něm téma trochu jinak "nasvíceno":

http://zlin.idnes.cz/strategic...
28. 10. 2013 14:23 | Krel Toman, ml.
Dotaz: Starostka dostala ve městě 364 preferenční hlasy (celá ODS 932). To je druhý největší počet preferenčních hlasů za Radkem Vondráčkem z ANO, který jich dostal 476 (ovšem ANO získalo oproti ODS víc než třikrát víc hlasů, a to 3157). Jinými slovy starostka je tady ta, kdo ODS drží ve volitelné sféře a přinejmenším zpohledu voličů je doslova ta poslední, kdo by měl odstoupit.
27. 10. 2013 20:59 | Petr Pálka
Láďa má pravdu v tom, že se klidně může stát, že tradiční strany, pokud budou skoro neviditelné, anebo fešácky nabubřelé, anebo jen prázdně velkohubé, to mohou v těch komunálních volbách prostě šeredně "nevyhrát" - nebo prohrát. A ne každá krize je ozdravná. A zase před těmi komunálními jsou eurovolby, které ukáží nálady veřejnosti. Výsledky každých voleb ovlivňují ty následující, i když ty další mají jiná témata a figurují v nich jiní lidé.
27. 10. 2013 19:29 | Láďa
No tak Dotazy, pletete si volby, ty komunální jsou o úplně jiných lidech, problémech a pohledech, počkejte si ještě rok a potom se uvidí, nechejte ji, ať si máchá hubu dále, jenom si myslím, že to pro ni musí být pěkný šok.
27. 10. 2013 13:13 | Vojta Navrátil
Mandát mají zastupitelé na čtyři roky, to jestli její strana má výrazně nižší podporu než v době posledních voleb na to nemá žádný vliv. To by pak museli rezignovat v krajské radě Čuba a Nečas, jelikož ty v kraji nikdo skoro vůbec nevolil.
27. 10. 2013 12:03 | Dotaz
Nemela by starostka za ODS odstoupit po takovem volebnim vysledku ? Ma jeste vubec podporu svych volicu ? Resp velmi malo kromerizanu by ji opet volilo...
26. 10. 2013 22:26 | Peta
Zeman, Klaus.....to je jedno. Hlavne ze ODS dopadla jak dopadla....
26. 10. 2013 10:03 | Láďa
Teď se v plném světle ukazuje, jak nešťastná byla volba Zemana prezidentem. V chování je dvojníkem svého předchůdce a kamaráda Klause. Jeho arogance je nesmírná, chová se jako malý chlapeček, kterému sebrali lopatičku na písku. Už dnes ho nerespetuje více než polovina veřejně činných lidí. A to jsme teprve na začátku jeho funkčního období, co bude předvádět, až se jeho senilita prohloubí a alkohol mu zcela zatemní mozek. Protěžuje zcela zjevně své kamarády, nestydatě lobuje za firmy a zapomíní, že je prezident. Ještě, že to není můj prezident, nevoli jsem ho ani v jednom kole. Ukazuje se, že my se musíme o omylu přesvědčit vždy konkrétně na vlastní kůži a z chyb jiných se napoučíme a na rady nedáme.
25. 10. 2013 11:01 | Karel Toman, ml.
Oslov radnici, věřím, že se někdo vyjádří.
25. 10. 2013 10:12 | Vít Kroutil
Jen poznámka. Nevšiml jsem si, že bych psal, že rekultivace skládky už proběhla. Píšu, že patří mezi projekty které "... jsou v chodu nebo byly plánované již před aktualizací SP". Jak je to s chatou pro zaměstnance města už tedy víme. Jak souvisí její rekonstrukce se strategickým plánem nikoli.
Škoda, že se zatím nikdo nevyjádřil k tomu, jak bude naplňována ona VIZE STRATEGIE.
25. 10. 2013 09:55 | Karel Toman, ml.
Přikládám korespondenční minirozhovor s mluvčím města Pavlem Zrnou, kterému tímto děkuji za odpovědi.

Kolega píše na Kroměřížanovi, že v plánu už jsou zahrnuty i věci, které se už postavily nebo se staví, a to včetně skládky Lutopecny, která činí nějakých tuším 90 milionů. Jak to tedy je?

Rekultivace skládky Lutopecny ještě hotová není. Realizace projektu je naplánovaná na roky 2013 – 2015. Vzhledem k svému rozsahu je to dlouhodobější akce, takže informace, že je skládka už zrekultivovaná, je mylná. Rozpočet je 88 133 797 Kč. Předpokládáme, že výběrovým řízením by se částka mohla ještě snížit. V současné době probíhá příprava zadávací dokumentace potřebná k vyhlášení výběrového řízení.

Proč jsou v akčním plánu uvedeny také investice, které už proběhly. Není to jen nějaké "vylepšení" plánu v tom smyslu, aby to vypadalo, že se jej daří plnit?

Aktualizace Strategického plánu města Kroměříže na léta 2013 - 2023 probíhala od začátku ledna do konce července 2013, kdy byly finální verze strategických dokumentů oficiálně předány. Samotné zpracování dvou akčních plánů navazujících na strategický dokument proběhlo v měsících květen - červenec letošního roku s tím, že byly plánovány i aktivity, které budou realizovány ještě v roce 2013, právě s výhledem na roky 2013 - 2014. Takže se nejedná o „umělé vylepšování“, ale spíše časově ohraničený proces.

Proč je v plánu oprava oken na chatě v Horní Bečvě? Co to je za chatu a komu patří?

Město Kroměříž historicky vlastní chatu v Horní Bečvě, která slouží k rekreaci zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků na základě kolektivní smlouvy. Do chaty nebyly dlouhodobě investovány žádné finance a současný stav tomu odpovídá. Kvůli neuspokojivému stavu jsou navrženy nezbytné stavební úpravy, včetně výměny oken. Nejedná se o žádné nadstandardní nebo snad luxusní vylepšování, ale spíše o opravy, aby byla rekreace vůbec možná.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...