Do třetice snad. Aneb proč se nad zónou doopravdy lámou hole

V dubnu 2011 to byla nadějná zpráva. Na stránkách správce strategické zóny dodnes visí zasutá zpráva, o tom, že „Do holešovské zóny hodlá vstoupit společnost NWT“ a.s. Dva hektary tam tehdy chtěla zastavět technologická firma na vzestupu, kraj měl našlápnuto získat přímo „na place“ nositele inovací, jaký pro ostatní investory funguje jako mucholapka.

Tohle je příběh o tom, proč se tak nestalo. Je totiž dobré osvěžit si paměť. Zvlášť v době, kdy exhejtman Libor Lukáš i krajský radní Jaroslav Drozd opakují, že za prázdnou zónu můžou aktivisti, rozuměj holešovští ochránci pitné vody pro 28 tisíc lidí a strážci zákonných postupů krajského úřadu.

NWT chtělo v zóně vybudovat za 100 milionů centrum sdílených služeb pro 50 pracovníků. Mělo jít o opravnu hi-tech produktů a vývojové pracoviště. Stávající síť poboček NWT neměla být stavbou nijak dotčena, nešlo tedy o nějaký přesun jedné z nich do zóny. Měla to být nová vysoce kvalifikovaná místa.

Společnost podepsala Deklaraci o porozumění se Zlínským krajem a pustila se do projektové přípravy. „Pokud se nám podaří zahájit stavbu ještě v závěru letošního roku, počítáme s uvedením do provozu v roce 2013,“ uvedl v dubnu 2011 generální ředitel společnosti David Vítek. „Vzhledem k zaměření na vyspělé technologie vzniká předpoklad spolupráce s firmami, které budou působit v Technologickém parku Progress,“ doplnil jej předseda představenstva krajského správce zóny společnosti Industry Servis ZK Jiří Němec.

Jak to dopadlo? NWT si vyřídilo dotaci, kterou firmě dotační úřady přiklepli s výhradou, že musí do tří týdnů doložit souhlasné stanovisko kraje. „Manažeři odpovědní za průmyslovou zónu nám řekli, že na nejbližším zasedání se to na pořad určitě nedostane, takže vyjádření dostaneme tak za sedm týdnů. Takže dotace a investice za sto milionů padly. A to bylo ještě před tím, než se v Holešově začali lidé kolem zóny bouřit. Ten barák bychom tam měli,“ vzpomíná dnes Vítek.

Druhý pokus NWT vstoupit do zóny přišel poté, co tam kraj spolu Technologickým a inovačním centrem postavil zmíněný technologický park Progress. „Chtěli jsme do něj umístit startup firmu Parzlich. Měli jsme podepsané smlouvy, už jsme se skoro stěhovali,“ vybavuje si Vítek, jak chtěl do zóny dostat firmu,která mimo jiné vyrábí "inkoust" do 3D tiskáren. Kolaudace ale nabírala zpoždění. „Už jsme i řešili, že si půjčíme generátor, protože nejsou připojené sítě a dovezeme si ToiToiky. Nakonec se ukázalo, že ten problém je mnohem větší, a že sítě tam nebudou několik měsíců. To už nám ale měla přijít výrobní linka. Nakonec jsme si tedy pronajali jedno patro haly v otrokovické Tomě,“ popisuje manažer, jak se zhroutil i druhý plán NWT dostat do zóny inovativní firmu.

„Na zónu jsme rezignovali, koupili jsme si budovu sila u Intersparu ve Zlíně, požádali jsme o dotaci na její rekonstrukci a dostali jsme ji,“ dodává. Teď se NWT pokouší do zóny vstoupit potřetí. Chce tam postavit obří tříhektarový skleník pro 50 pracovníků včetně vysoce kvalifikovaného"growera" školeného v Holandsku, a dodávat z něj zboží do supermarketů v okolí. Pokud se to povede, skleníky by stavěla dál až na celkových 20 hektarech.

Příběhů jako NWT přitom zóna nejspíš ukrývá podstatně víc.

„Někteří lidé z praxe jsou přesvědčeni, že celý ten projekt je na nic. Když se tedy někdo ozve, je potřeba se přetrhnout,“ řekl pro MFDnes čerstvý poslanec za ANO 2011, kroměřížský advokát Radek Vondráček. „Místo toho vím o konkrétních příkladech, kdy tam něco už mohlo být, ale kvůli nevstřícnému přístupu kraje i bývalého hejtmana a nulové aktivitě té slavné akciovky to neklaplo a ty fabriky stojí jinde,“ dodal. Nechci o sklenících od NWT hlásat: "tentokrát to musí vyjít!" O tom ať rozhodnou úřady. Chci "pouze" připomenout, komu ve skutečnosti vděčíme za fakt, že tu stojí obří prázdná zóna. Nebyli to totiž holešovští ochránci vody a zákonných postupů politiků a krajského úřadu, kdo způsobil, že vývojové centrum NWT bude ve Zlíně, zatímco u Holešova budou - možná - skleníky.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

27. 11. 2013 22:01 | Reskator
Chemie za skleníku napomůže "růstu" populace co bude chlastat vodu ze zdejšího zdroje. Třeba bude i zářit. Co " to " takhle už konečně vyřešit?!
Zářit a bobtnat jako rajská jablíčka ve španělsku snad nechce nikdo.
27. 11. 2013 11:52 | holesovak
do pěti let by se měla vracet miliardová dotace za nevyužití průmyslovky poskytnutá z unie a přitom už teď se musí vědět, že to nemůže vyjít, že to muselo být všechno od začátku "úsměvné".
08. 11. 2013 12:09 | Karel Toman, ml.
Kromerizak: Kdy se už náš malý národ zbaví toho trpasličího zlozvyku hanět toho, kdo něco dokázal. Je to opačný extrém víry, že manažeři tuto zemi spasí.. To jen k té vaší poznámce ke "kšeftaři" a "pašerákovi" (a trochu i k výsledku voleb)..
05. 11. 2013 20:39 | Kromerizak
Pro Karla: Martina Vitkova je sice jak pisete VELKA reditelka NWT, ale Vitek sam o sobe je taky schopny kšeftař a uz po 1989 sám vozil (čti pašoval) pocitacove pameti z Asie za par dolaru a tady je prodaval s min 100% marží a to je jen spicka ledovce.......Uvidime kdy a jaka budou rajcata z NWT !
05. 11. 2013 20:27 | topkám
Pro Kamču: Myslel jsem to tak, že v Otrokovicích průmysl dávno zabydlený je, ale od té doby se poměry změnily, včetně pohledu a ostražitosti veřejnosti. A myslím si, že tomu dobře rozumíte.
05. 11. 2013 19:04 | Karel
Crofte, omyl, Vítek není ani vizionář ani fantasta, to co říká a dělá je pouze a jedině z hlavy jeho manželky, dcery majitele kroměřížské stavební firmy Kostky, starého komunisty a vychytrálka. Vítková rozená Kostková řídí celé NWT včetně Vítka, kterého mimo jiné považuje za méně inteligentního a hned tak k něčemu ho nepustí.
05. 11. 2013 18:53 | Croft
Vitek z NWT je sice vizionar a fantasta, nicmene mu jeho NWT slapalo a zrejme pocitace a IT veci uz nejsou zlata dojna krava a trh se nasitil, tak se zacina orientovat na zeleninu ? No kazdopadne alespon neco pro prazdnou Hol.zonu.
Pro Kamca: Ze znalosti Kromerize tipuju, ze vic nez 50% praceschopnych obyvatel dojizdi za praci nejen do Otrokovic, Zlina, Brna, ale i dale ! Neni to nic nenormalniho s porovnanim se zahranicim - tam, ale maximalne podporuji dojizdeni (danove zvyhodneni a ulevy, podpora zeleznice, podpora parkovist aut a kol u zeleznice atd atd...)
05. 11. 2013 18:47 | johny
Kamčo, můžete mi vysvětlit pojem přirozená migrace?
05. 11. 2013 13:04 | Lara
Nooo, tak z holešovské radnice už se začínají ozývat první hlasy o tom, že ta voda v zóně vlastně není moc důležitá a ani jí tam moc není (aneb taková hezká "malá domů" v tematicky jinak dost nesouvisejicím článku o rekonstrukci úpravny vody na stránkách holesov.cz ). Počítám, že časem dojde rovnou na tvrzení, že se tam ani žádné prameniště nenalézá. Jinak se skleníky přišel už Čuba a obecně považuju takové naplnění zóny za stejně mimo v obou případech. Pravda je, že Holešov by potřeboval nějakou zelinářskou a ovocnářskou produkci, ale mnohem víc by se hodilo něco méně intenzivního, rozumné sady a pole. Problém je, že toto samozřejmě moc nesype a naprostá většina technokratů a managerů, kteří o daných věcech rozhodují, v životě nedržela v ruce ani motyku, natož aby o tom měli nějaké ponětí. Mají jenom plná ústa řečí o správných hospodářích - přitom každý rozumný hospodář by je hnal po*raným pometlem.
Kamčo, Otrokovice nejsou z Holešova lán světa, takže až přijdou ta bájná kvanta volných pracovních míst, může spousta lidí dost dobře dojíždět. Jinak je to jenom takové vyprázdněné zaklínadlo. Divím se, takovou frázi vůbec použije někdo jiný, než politik ve svých zoufalých předvolebních slibech...
05. 11. 2013 08:18 | Kamča
to Topkam:
Mitas v Otrokovicích je zcela nově postavený - nešlo to "dávno", šlo to až po selhání možnosti stavět v zóně.
Ano, pracovní místa v této fázi nepřibývají. Jenže existuje taky přirozená migrace, ta by Holešov už jednoznačně podpořila a návazně tvořená pracovní místa ve službách, které by část těch pětiset lidí využívala. S tankodromem na Hvězdě to fakt srovnávat nejde.
04. 11. 2013 09:22 | Karel Toman, ml.
Souhlasím s topkamem. Je dost možné, že tento přezíravý postoj k životnímu prostředí a těm, kdo ho chrání, bude Česko stát nejen ty zničené kusy přírody, ale v budoucnu taky miliardy korun. http://aktualne.centrum.cz/dom...
04. 11. 2013 02:07 | topkam
Pro Kamču:Myslím, že vám rozumím. Pokud se nepletu, chcete říci, že Otrokovice stojí také na prameništích, a přesto to tam jde a není s tím problém. Máte pravdu. Jenže dřív prošlo hladce hodně věcí, které dnes už prostě tak hladce neprojdou. Pokud jde o pracovní místa, pokud vím, žádná nepřibyla. Ale hlavně - zkuste si představit, že by dnes někdo na Hvězdě u Kroměříže rozhodl o zřízení tankodromu a případné kritiky by obviňoval z ohrožování obranyschopnosti země. Dnes je prostě třeba daleko víc počítat s veřejností a brát ohledy i na životní prostředí. Což Zlínský kraj hrubě podcenil a teď sklízí trpké plody své arogance a nedostatku představivosti.
03. 11. 2013 12:53 | Klaus
To Karel: Nejde o Nemce a Cernocha, ale o to, kdo je tam dosadil a kdo je platí v podstatě za velké NIC, ba co vic, maji to jako cestovku - cestovani po zahranici (jako schaneji investory pro zonu) a jeste se podivaji na vylet a nechaji proplatit hotely atd atd.....Radeji nevedet !
02. 11. 2013 17:24 | Karel
Vtip je v tom, že Němcovi ani Černoškovi nikdy nešlo o propěch zóny, ale pouze a jedině o prospěch vlastní. Myslím si, že stejně jako jejich vedoucí, pan neschopný Nečas, který si vydržoval z našich peněz milenku, co dřela pod ním jako kůň, by měli vrátit peníze, které dostali, protože nic neudělali ve prospěch zóny.
02. 11. 2013 17:15 | skeptik
Holešovská zóna je od prvopočátku poněkud divná. Původně v územním plánu Zlínského kraje vůbec nebyla, ba naopak v něm byla ve stejném rozsahu zóna u Břestu, přímo u železničního koridoru a budoucí dálnice D1. Zničeho nic se najednou objevila u Holešova a jsem přesvědčen, že tento novátorský nápad byl finančně podpořen významnou částkou na vhodném místě. Ale zóna tu je a co s ní. Myslím, že velké projekty typu Nošovic jsou již minulostí a také dlouhodobý nezájem o Holešov svědčí o neatraktivnosti lokalizace v rámci státu.
Zdá se, že z tohoto podnikatelského tápání se nepoučilo ani vedení zóny, což svědčí o jeho neschopnosti. Rovněž myšlenka velkoplošných skleníků se mi nezdá příliš zajímavá, spíše je pro tento nákladně vybudovaný a zainvestovaný prostor neefektivní a tím škodlivá. Je třeba změnit myšlení, přijít s kreativitou a začít úplně jinde. Opustit sen o velkých investorech a zkusit zajímavé malé progresivní inovativní firmy. Zaplnění celého území bude sice trvat déle, ale v konečném důsledku může být prospěch zóny pro rozvoj kraje nesrovnatelně vyšší. Jen je nutné najít schopnější lidi do vedení.
02. 11. 2013 07:42 | Marek
Holesov nebyl nikdy a nikdy nebude mesto, kde bude situovan plastikarsky / gumarensky prumysl. Uz Bata mel pro Otrokovice plan (take pro Napajedla), ze bude centrum pro vyrobu a taky tomu odpovidala vystavba jak prumyslova, tak infrastruktury, tak pro obyvatele a vsichni to dnes muzeme videt jak prosperuje Barum, je tam spickova moderni zeleznice, vede tam D1, tak proc to nedoplnit o MItas.......Holesov bohuzel nikdy D1 ani v planu nemel, zeleznice do BpH pamatuje Ferdinanda a ze se tam zlikvidovalo letiste je dalsi hrebicek do rakve od panu nejen z Kraje (Lukas), ale i z vedeni tehdejsiho mesta Holesova, kteri rychle, ale velmi rychle bez vize budoucnosti podepisovalo co jim kraj hodil na stul....
Takze ted je kazda rada draha a napravit co bylo napachano bude chvilku trvat. Kazdopadne projet se na kole nebo na bruslich po prazdne Holesovske zone jde vyborne !
02. 11. 2013 03:20 | Mirek
Kamčo, z Tvého vyjádření není jasné, v čem spatřuješ "stejnost prostředí" a "špičkovost pracoviště", přesto zkusím odpovědět. K výrobě pneumatik se stále používají vodám škodlivé látky v nezanedbatelném množství, které přitom emitují a ochrana vodního zdroje spočívá na principu prevence, tzn. vyloučení manipulace s těmito látkami. Proto ani nejšpičkovější pneumatikárna do ochranného pásma vodního zdroje pitné vody nepatří. Neznám situaci v Otrokovicích, nicméně vím, že Mitas tam stojí v místě bývalé skládky. Nemohu samozřejmě vyloučit, že v té lokalitě je nějaký problém, to by ale z hlediska původního záměru, stavět v holešovské zóně, nebylo relevantní.
01. 11. 2013 21:40 | Kamča
Mirku, jen drobnost. Mitas, který stojí čerstvě v Otrokovicích stojí ve zhruba stejném prostředí, co se vodních zdrojů týče. Mitas je dle všeho špičkové pracoviště. A najednou to šlo. Co vím, tak na to už někteří holešováci začínají poukazovat a ptát se. To víte, 500 pracovních míst je 500 pracovních míst, mohlo to být "doma".
Něco nejspíš těžce selhává.
01. 11. 2013 16:13 | Jarek
Vondracek ma celkem prehled, ale to je uz ted pozde plakat nad rozlitym mlekem Libora Lukase.....spise by se mel zasadit zastaveni toku penez do černe holesovske diry (zony), protoze se to da klidne nazvat uz tunelovanim..... Pokud nezdrhne Vondracek do Prahy, mohl by byt jednou hejtman a pomoc ZL kraji nahoru a vyhnat podobne Lukase, Cernochy a Nemce....!
01. 11. 2013 09:51 | Mirek
Článek vychází z předpokladu, že by se tam mělo stavět, ignoruje však vodní zdroj, který by se zastavěním znehodnotil. Takže otázka nezní, kdy se tam konečně začne stavět, ale kdy konečně patřičná místa přijmou skutečnost, že průmyslová zóna je nesmysl a začnou vodní zdroj chránit.
01. 11. 2013 09:47 | Karel Toman, ml.
Kolega Zdeněk Dvořák alias Gyd mi snad odpustí, ale musím v této souvislosti ocitovat jeho příspěvek na facebooku Kroměřížana pod článkem o tom, že Amazon své distribuční sklady pro 10 tisíc lidí postaví u Brna a Prahy: "To si mohl myslet jenom Tatar, že by Amazon šel do Holešova. Dopravní dostuponost nedobrá, kvalifikované síly (i ty jsou třeba) najde spíš u velkých sídel a geografická poloha taky není nejlepší." Jinými slovy taky si myslím, že i tento velkosklad si holešovsou zónu nevybral z jiných důvodů, než jsou protesty aktivistů. A to platí i pro provoz DuPont.
30. 10. 2013 23:26 | T.
Samozřejmě pokud to budou chtít, je to dobře. Ale vzhledem k tomu, že s nimi mám několikaleté zkušenosti i v oblasti nákupu sortimentu, tak to "chtění" může skončit hodně rychle. Ostatně poměrně pěkný je článek v aktuálním vydání Týdne o "jablečném byznysu". Tam supermarkety také chtějí, ovšem za jakou cenu ;-)
Ten rozhovor asi není na iDnesu, jen v tištěné verzi?
29. 10. 2013 23:26 | Krel Toman, ml.
T.: Citát z velkého rozhovoru s Davidem Vítkem pro zlínskou MFDnes z minulého pátku - "Supermarkety to chtějí." Připomínám že stejný skleník právě staví na Slovensku.
29. 10. 2013 22:00 | T.
Plán NWT má jeden háček, supermarkety "v okolí" nebudou mít zájem. Tam se jede jinak, centrálně, na "malé" dodavatele, kteří nepokryjí aspoň většinu sítě, kašlou (s výjimkou pekařů, tam už pochopili, že místní lidi chtějí místní produkty a ne babišovy chemikálie z Penamu). A na maloprodejcích to asi postavit nepůjde, ti stále ubývají.
Jinak podobný plán měl i Čuba když nastupoval na kraj - že by se to zastavělo skleníkama. No v každém případě uvidíme. Radši 100 skleníků než velké hnědé co je tam dneska.
A Němec s tím druhým by měli letět, ale zřejmě to mají dobře podchycené jak zprava tak zleva....
29. 10. 2013 17:41 | Josef
Před chvílí v televizi opět jeden z prosazovatelů a zakladatelů zóny - Lukáš, řekl, že zóna již mohlabýt dávno plná, nebýt protesů několika ekologických aktivistů. Neuvěřitelná drzost. Černošek s Němcem dostávají snové platy za služební cesty po celém světě a nikdo do zóny nejde. A všechno lidé z ODS, jsou stejně arogantní a nenažraní jako jejich čestný předseda Klaus. Škoda, že nevypadli z parlamentu tak jako lidovci před třemi lety, třeba by se poučili, zdá se, že poučení se na dlouhá léta odkládá. Dovíme se někdy kolik nás ti dva darebáci a podvodníci Černošek s Němcem stojí?
29. 10. 2013 15:10 | Petr
Manažeři odpovědní za průmyslovou zónu nám řekli - proč nikdo přesně nenapíše, kteří manažeři jmenovitě, aby všichni věděli, kdo je za tento paskvil a černou díru na peníze zodpovědný ?! To se nesmí ? To je tajné ?

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...