Bude se v Kroměříži parkovat jako na Rychtářce v Plzni?

Humbuk kolem parkoviště podnikatele Pavla Halase není náhoda. Pamatujete, jak řidiči ve Zlíně tak dlouho horovali za stání u nemocnice, až jim tam kraj za 60 milionů postavil parkovací dům pro 140 aut? Byl poloprázdný. První hodina zdarma a další za deset korun jim byla drahá. Auta se prostě stávají politickým problémem. Jsou to velké krabice, hrozně jich přibylo a jejich „uskladnění" stojí města miliony korun. Fakt, že na veřejné službě se podílí soukromý subjekt není nijak neobvyklý. Jeden z mála projektů partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP) je ostatně právě parkovací dům Rychtářka v Plzni. Model je tam trochu podobný Kroměříži: dům postavil soukromý investor a městu teď podle koncesní smlouvy po 20 let poskytuje 400 míst. Za to mu bude radnice platit 19 milionů ročně. Je tu ale zásadní rozdíl: smlouva byla uzavřena před zahájením stavby a magistrát je od začátku vlastníkem domu. V Kroměříži neplatí ani jedno. Zatím. Radnice totiž připouští stavbu domu nového i koupi toho Halasova. Časy, kdy parkování zdarma bylo ve městech nezadatelné právo řidiče, každopádně končí.

Psáno pro MFDnes


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 12. 2013 22:58 | Tomas
Btw - větší průser než golf se mi jeví opět vytáhnutá myšlenka kanálu D-O-L. Tam by teprve šlo o Unesco, průplav / kanál v sousedství zahrady.... jakože si myslím, že tenhle hrůzný nesmysl nikdy nedojde dál, než k sosání peněz přes ty studie, ale člověk si nemůže dneska být jistý ničím...
09. 12. 2013 19:09 | Libor
Jožo: to byl sarkasmus, samozřejmě. Nápad s rošádou odborů je typický pro naše vedení radnice, vytváří si tím místa v případě nezvolení. Místo aby táhli do propadliště dějin, budou nás otravovat dál na jiných místech. Krásně to popsal v posledním článku Toník, má recht a mluví mi z duše.
09. 12. 2013 10:11 | Jura
Jožo: Stačí se podívat, kdo je uveden na stavebni tabuli na Trasonove - povolila to Ing. Kubáčková, která je v tom "zainteresována" pres projektanta ing.Gregora, ktery zase uz projektoval vice staveb v zaplavovem uzemi - na Krajskem urade o tom vi vice...A kde dela pani ing.Gregorova ? Spravne, na odd. investicni pripravy mesta, takze vi moc dobre, co,jak a kde je (bude a kdo lobbuje) v uzemnim planu. Takze asi tak. Prakticky s tim nejde nic delat, jen pozorovat chapadla mafie....
09. 12. 2013 08:43 | Jožo
M.C.: přesně to je ono. Výstavba v záplavovém území, nezohledňování urbanistického hlediska a pod. Kdo např. povolil stavbu relaxačního centra na Třasoňové? Z ničeho nic se tam vylouply "chaloupky" podnikavců z Bystřice. S tím golfovým hřištěm se mýlíte. Troufám si říct, že už dnes má určitá skupina projekty hotové v kapse.
Libor: letitý kroměřížský evergreen - cestovní ruch. Jestli si někdo myslí, že nový odbor pomůže, je naiva. Ano, pomůže, ale dotyčným k prebendě. Vždyť kdo by nebral? Místečka přijdou vhod. Ale co s tím vážení? Nakonec ať je v radě ten či ten, přece každý má nějaké ty "potřeby". Nebo ne?
09. 12. 2013 07:04 | M.C.
Snad nebude mit investor prachy a Golf hriste nevznikne....Jeden z navrhu byl take udelat golf.hriste v mistech, kde je dnesni letiste, protoze je to pozemek mesta - mam dojem, ze to prosazoval tenkrat Mgr.Sedlacek.....Nicmene muzeme vsichni videt, jak si stavebni urad v KM dela a povoluje co chce a patri k NEJHORSIM ve Zlinskem kraji !
08. 12. 2013 19:49 | Karel Toman, ml.
Karel: souhlasím s vámi. Zatímco lesopark se mění v těžební plantáž z okolí děláme Disneyland. Petr Pálka: stačí kalendář Magistra Piláta?
08. 12. 2013 19:26 | Libor
Tak radnice zřizuje nový odbor kultury a turismu, dobrý nápad, zvláště pak ve světle možnosti obsazení postu vedoucího po volebním debaklu na podzim 2014 někým z neúspěčných Tří Grácií (Hebnarová, Číhalová a Šimůnková). Trafiky si vyzváří vláda, tak proč ne Kroměřížská radnice? Uvidíme za 10 měsíců kdo usedne do křesla vedoucího nového odboru. Zatím bude zřejmě prozatímní.
08. 12. 2013 07:55 | Petr Pálka
Karle, máš pravdu, jako dárek pod stromek si budu přát předplatné těch Tvých, abych byl v obrazu s předstihem, ale jen když k tomu dostanu batoh nebo kuchařku osobností Kroměřížska jako bonus.
07. 12. 2013 00:41 | Karel
K Hvězdě: Pokud můžeme, uchovejme prosím tento hezký koutek a neničme jeho okolí více než už je. Já nevím, že do naší krásné moravské přírody mermomocí cpeme něco, co z podstaty tam vůbec nepatří. Máme tu ranče, westernová městečka a v posledních letech zase golfové areály. Myslím, že k podobným úvahám by se přece měli vyjadřovat i ochránci přírody. Myšlenka lesoparku se mi zamlouvá nejvíc.
06. 12. 2013 13:37 | Karel Toman, ml.
Petr Pálka: To je vidět, že nečteš ty správné noviny :-) http://zlin.idnes.cz/v-kromeri... Můžu se dokonce pochlibit, že mě tahle nadmíru háklivá kumpánie navzdory mému adoračnímu textu chtěla žalovat kvůli jinému článku o Florii, pardon o Zahradě Věžky :-)
06. 12. 2013 08:36 | Martin
Pokud jde o Hvězdu, nikdo tu neříká, že golfový areál samotný ji poničí. Je jasné, že by byl situován bokem. Ale v blízkosti přírodní rezervace. A to by rozhodně bylo jen na újmu. Proč se více nezaměřit na to, aby tato lokalita sloužila jako lesopark? Proč finanční prostředky neivestovat raději do vyčištění a odstranění zmíněných odpadů, do obnovy zeleně. Kdysi prý býval na vrcholu Hvězdy dřevěný altán. Možná by nebylo od věci i dřevěné ohrazení alespoň pozůstatku obory.Také nic nemám proti golfovým areálům, ale přimlouval bych se k uchování kouska přírody i té historie. Pro vyznavače golfu by se určitě našlo i jiné místo.
05. 12. 2013 18:27 | Vladimír Koutský
Nechci zpochybňovat odborné stanovisko k lesíku Hvězda či Obora. Ale podle mého pohledu je tu poněkud jiná situace, nesrovnatelná s památkami UNESCO ve městě. Obora je jistým způsobem "hospodářský" les určený k chovu zvěře a jejímu následnému lovu. Bývaly rovněž oploceny. Nevím, zda-li se tato situace dá obnovit a pravděpodobně by to byl opravdový unikát lákavý i turisticky.
Nevím, kdy došlo ke zmaru existence Obory. Pravdou je, že již v 50 letech minulého století jsem si tam chodil hrávat a vnímal jsem ji jako "obyčejný" les.
Začínala tam tehdy myslivecká střelnice. Ve svahu ke Kotojedům tam byly tři opuštěné lomy zapuštěné do svahu, kde se zřejmě dříve těžil stavební materiál.
Z těchto tří lomů je dnes jedna myslivecká střelnice, jedno kynologické cvičiště a třetí je zavezená dodnes asi nelikvidovaným nebezpečným odpadem z bývalého Pal-Magnetonu (zřejmě kaly z galvanovny) a Technoplastu a pod.. Postupně v části nad Těšňovicemi vznikl armádní tankodrom a v nedávné době motocrosové závodiště.
A moje stanovisko k dnešku? Obora samotná je "chráněnou přírodní památkou".
Plánovaný golfový areál sice není zrovna tím ekologicky nejúžasnějším zařízením, ale je umístěn zcela mimo území bývalé Obory. V každém případě vhodnější než zmiňovaný tankodrom a rejdiště motorek. V zabíraném území se dnes nachází pouze náletové dřeviny. Jistě by bylo vhodné areál oddělit od lesa oplocením. Ostatní "lidské" aktivity v území ( střelnice a cvičiště psů ) jsou rovněž mimo bývalou Oboru. Pokud budou postupně dobudovány a vhodně zakomponovány do krajiny výsadbou zeleně, přírodní ráz lokality nenaruší a rovněž ji nijak výrazně neublíží. Takže shrnuto a podtrženo, není nad čím dopředu lámat hůl. Ovšem připomínka původní funkce Obory je velmi inspirující a stálo by to udržet ji při životě. Pokud by se našel osvícený investor, šlo by o vynikající obohacení charakteru i atraktivity Kroměříže.
05. 12. 2013 08:43 | Jožo
Alex. Tož teda nevím jestli tu máme jazykový koutek nebo poradnu, myslím Alšo, že jde snad především o názory. Drobné negramotnosti jak je zvykem, ostatní prominou.
A s tou Hvězdou bych byl také proto, aby se v okolí už nic nezřizovalo. Tady nejde o to, co by obyvatelům Těšnovic víc vadilo.Vždyť kromě Barbořiny je to jediný pěkný kousek přírody nejblíže městu. Lidi, mějte rozum! Už jsme si toho kolem sebe zanešvařili dost.
04. 12. 2013 17:16 | Alex
UNESCO je zkratka a ty se NESKLOŇUJÍ!!!!!
04. 12. 2013 13:05 | Bořek
Tomas : Rozhodně jsem neměl na mysli armádu.Ta určitě vykonala také svůj díl zkázy. Ale proto nebudeme ničit přece dál. Čím je Hvězda (pro vás kus lesa) výjimečná zjistíte snadno i pomocí internetu. Nebudu tím zdržovat. A jak souvisí s UNESCEM? No to bude na vysvětlení a pochopení pro Vás asi složitější. Hvězda je m.j. totiž také pozůstatkem barokní obory kterou zakládal sám velký kníže Lichtenštejn.Obory, jakých se dochovalo dodnes jen velmi málo. Svého času dotvářela spolu s kroměřížskými barokními zahradami jakýsi krajinný komplex. Odborníci ví o čem je řeč. Jenže tuto skutečnost asi málo propagují a také patřičně málo ochraňují. A pak tu máme přece ve východní části také přírodní rezervaci. Bohužel stále více narušovanou, zejména po vybudování motokrosové dráhy. V běžných průvodcích se dokonce dočtete, že se zde nachází také pravěké hradiště a pohřebiště. Takže to opravdu není jen "kus lesa..."
Osobně jsem pro to, aby zde existovala naučná stezka, odpočívadla, ale rozhodně jsem proti budování dalších podobných zařízení s nabalením další komerce. Mě nejde o ten golf samotný, ať si pinká míčkem kdo chce a jak chce. Ale jsou tu totiž jisté okolnosti zásadního významu, které by se měly respektovat. Jenže to souvisí také s výchovou, osvětou a kultivovaností, zejména mladých. Ale na to se dnes moc neslyší. Ani bych se nedivil, že za pár let tu vyroste hotelík (y), parkovišťata a kdovíco ještě (myslím, že dnes už se někdo těší jak si namastí kapsu). Takováto zařízení v bezprostředním sousedství přírodních rezervací a památek jako je Hvězda, to je hotová pohroma. Takže: sportu zdar a přírodě - zmar.
04. 12. 2013 10:26 | Tomas
Naši předkové to chránili asi tak, že se tam prakticky nesmělo vstupovat, což ovšem nebylo kvůli ochraně, ale kvůli tomu, že to bylo využíváno pro armádu. Ta se na tom podepsala nejvíce. Jinak netuším, čím je zrovna Hvězda natolik výjimečná, že by se měla chránit nějak extra. Je to prostě kus lesa blízko města, kde se dalo dobře projet na kole nebo se jít projít a přitom nezabít půl dne cestou do Chřibů nebo do Hostýnských kopců. Jestliže tam dříve jezdily tanky, tak mi nepřišlo ani špatné využití pro motokros, bohužel to nebylo nejvhodnější vzhledem k blízkým domům. Takže golfové hřiště, proč ne. S Unescem to přece nemá co dělat, vždyť ten les je za městem, nechápu proč to do toho motáte. To by pak v KM nesmělo vzniknout vůbec nic, vždyť nakonec průmyslová část města, dálnice apod. je památkám blíž než Hvězda, kudy stejně 99,9% turistů co přijedou do zahrad a zámku nepůjde. Jo, možná když tam bude to golfové hřiště apod., tak to naopak může někoho přitáhnout. Když teda se bavíme o tom turismu. Les jako takový asi těžko.
Mně to spíš přijde, že golf není dostatečně "lidová" zábava, tak budeme proti ;-)
PS: Golf nehraju (možná bych si to někdy zkusil).
04. 12. 2013 09:50 | Alex
Já osobně si myslím, že obyvatelům Těšnovic bude golf vadit určitě méně než motokros.
04. 12. 2013 08:42 | Bořek
Pepan: Je pravda, že dominanty města a jeho okolí by se neměly narušovat. A to nejen s ohledem na zapsání kroměřížských památek do UNESCA. V případě Hvězdy- "lesoparku" se v nedávné minulosti staly zásadní a zřejmě již nevratné kroky výstavbou areálu střelnice. K jeho výstavbě a rozšiřování přitom došlo v době po zapsání do UNESCA, což vůbec nedokážu pochopit. Souhlasím s Martinem, že okolí Hvězdy bylo deformováno bizardními terénními úpravami, včetně nové zástavby. Výstavba golfového hřiště s dalšími ubytovacími objekty by byla dokonáním zkázy. Radní, urbanisté, krajináři, vemte prosím rozum do hrsti a nenechte ještě více znešvařit tuto lokalitu, kterou už naši předkové ctili a chránili . Já nevím kam až za našimi požitky půjdeme ? Za chvíli tu budeme chtít vybudovat i bobovou dráhu a nevím co ještě v Kroměříži nemáme.

03. 12. 2013 22:06 | Karel Fuksa
Ač mi přijde velmi trapné, když někdo dělá nějaký sport jen kvůli svému statusu, tak proč zde ale golfové hřiště nemít? Nic proti ničemu. Když to bude v KM, tak lépe, než když to bude jinde...
03. 12. 2013 18:57 | Petr Pálka
Ta tanková hala mně přijde jako novinka
http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
02. 12. 2013 08:32 | Martin
ad Pepan: okolí Hvězdy s přírodní rezervací je čím dále více hyzděno absolutně nevhodnými stavbami, počínaje střelnicí. Divím se, že město si nechalo takto zničit jedinečnou lokalitu. Tohle by se ve vyspělé zemi, kam se tolik pořád počítáme, nemohlo stát. Už slyším výtky typu, a kde se mají občané města vyžívat, sportovat a pod. Jenže, kulturní svět nás také hodnotí podle toho, do jaké míry jsme schopni uchovat a opečovávat krajinné prostředí, zejména v bezprostředním okolí památek Unesco. Zřejmě ten golfový areál už více neponičí to, co bylo abolutně nevhodnými zásahy poničeno dosud. Ovšem na areál se mohou nabalit další služby a pod. Myslím si, že golfový areál mohl být umístěn i jinde, ještě by se vhodnější plochy našly. Konečně, našinec nemusí mít hne vše za zadkem, že ano.
01. 12. 2013 12:58 | Pepan
Golf v Kromerizi - ctete

http://zlin.idnes.cz/osmnactij...
17. 11. 2013 22:38 | Tomas
Libor: No tak nakonec to dopadne tak jak při většině těch výběrových řízení, kdy se to jako otevírá konkurenci - AVE si na to najme SÚS, ta bude dělat stejnou práci za míň, aby měla pro sypače, pluhy a lidi využití a AVE si shrábne rozdíl do kapsy. Nebo jiný scénář - počká až SÚS nebude mít z čeho platit lidi při menším objemu práce a levně zkoupí a převezme jejich lidi a techniku případně celou společnost za hubičku a pak začne účtovat podstatně víc než za kolik vyhrála zakázku. Jsme v Česku, jde jen o prachy. Nějaké silnice nebo řidiči jsou každému ukradené. Pak je ještě třetí varianta, že AVE koupí svým popelářským autům dopředu radlice a bude to 2v1.
13. 11. 2013 18:47 | Libor
Teď trošku mimo téma, silnice ve Zlínském kraji nám bude uklízet firma AVE CZ, která má 100% vlastnictví v Rakousku, výborně páni ministerští, proč platit naši SÚS, když můžeme vyvážet peníze do Rakouska. Ach jo, my jsme nepoučitelní, všechno prodáme i vlastní matky.
13. 11. 2013 17:59 | Josef
Je tam 104 parkovacích stání.
12. 11. 2013 22:32 | David Dvořáček
Jen pro doplnění: Parkovací dům za Domem kultury stál v roce 2005 skoro 40 mil Kč. V té době bez následné vestavby sportovního zařízení. Kolik to tehdy bylo parkovacích míst nevím..

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...