Poslední letošní zasedání kroměřížských konšelů začalo neobvykle na návrh zastupitelky Ley Pískovské (zvolena za VV) interpelacemi. Stalo se tak kvůli tomu, že chtěla, aby zastupitelé byli informováni o kauze zamořených pozemků manželů Pavlínkových ze Skaštic, když k nim promluvila i samotná paní Pavlínková. Tatáž zastupitelka vznesla i dotaz na to, zdali bude na post ředitele sportovišť vypsáno výběrové řízení, když byl loni po jeho zrušení dočasně vedením do konce letošního roku pověřen zastupitel Karel Holík (ČSSD). Na to sdělila starostka Daniela Hebnarová (ODS), že na jednom z nedávných zasedání mu radní prodloužili „mandát“, jelikož se na tomto postu osvědčil. Na dotaz z dalšího ze zastupitelů Pavla Motyčky (KDU-ČSL) na téma zveřejňování faktur sdělil tajemník František Dočekal, že ze šesti dodavatelských firem, jež původně nesouhlasily se zveřejňováním, čtyři nakonec svůj nesouhlas odvolaly.
Tentýž lidovecký zastupitel stáhl po reakcích některých zastupitelů, zejména z KSČM, svůj návrh na zavedení rozklikávacího rozpočtu s tím, ať jej projednají nejprve radní a jde na zastupitelstvo na konci příštího měsíce. Tato aplikace, jež umožňuje např. sledovat průběžné plnění rozpočtu, by přišla asi na 75 tisíc a za udržovací poplatek by si společnost Gordic účtovala ročně asi 10 tisíc. Pokud to zastupitelé příště schválí, tak by to mohlo být spuštěno v dubnu či květnu.
V rozpočtových opatřeních poslali zastupitelé fotbalistům, jež se mají nacházet v existenčních problémech, 400 tisíc, 2,3 milionu pak na zánovní rolbu, jelikož ta stávající po 27 letech definitivně dosloužila (komunistická zastupitelka Esma Opravilová navrhovala koupit rovnou novou dražší asi o 900 tisíc, její stranický kolega Vladimír Křemeček to odmítl s tím, že nehrajeme extraligu). V návrhu bylo původně i poskytnutí příspěvku 10 tisíc na pořízení nové pračky pro rodinu z Hoštic, jíž před dvěma týdny vyhořel dům. Zastupitel Karel Chvátal (ODS) ale namítl, že než by se ty peníze k té rodině dostaly, tak by byl leden a navrhl ať se přítomní zastupitelé na to složí. Pokladnicí byla pak ustavena jeho stranická kolegyně Věra Knapková a jako první přispěl senátor a místostarosta Miloš Malý (ČSSD). Kolik se vybralo nevím, jelikož vybírání pokračovalo po skončení zastupitelstva.
Na příští rok schválili zastupitelé schodkový rozpočet ve výši něco přes 16 milionů. Schodkový bude poprvé od roku 2009 kvůli investicím za 160 milionů, z nichž byly některé letos odloženy. Výše zadlužení se ale i příští rok má dle sdělení vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče snížit.
Čekal jsem, kdy to nastane a stalo se tak na této schůzi. Řeč je o odložení (či i možném zrušení) obecně závazné vyhlášky omezující hrací automaty ve městě, jež má být platná od roku 2015. Jménem finančního výboru se tak vyslovila (odložit o rok) zmíněná Věra Knapková a přitakala ji rovněž starostka. Stalo se tak při schvalování rozpočtového výhledu na léta 2015 a 2016, kdy rok 2015 má být dle Hlaváčova sdělení z různých důvodů krizový (vypadnout má v příjmech asi 25-30 milionů, jde hlavně o nižší daňové příjmy a splátku dluhu), ten další už by měl být lepší. Za letošek do kasy města z hazardu doputuje asi 17 milionů. Dřívější spekulace, že rozhodnutí zřídit sportovní příspěvkovou organizaci byla motivováno i tím, aby tato vyhláška nevešla v platnost, budou zase o něco živější.
A závěrem: 17 z přítomných 22 zastupitelů schválilo možnost vypuštění vedení obchvatu města Kroměříže z Generelu dopravy Zlínského kraje a ze Zásad územního rozvoje Zlínského kraje.