Kroměřížanovo velmi strategické odpoledne

Nejdříve bych chtěl vyjádřit poděkování městu za to, že se snaží o budoucnosti rozvoje města vést diskuzi s občany. Není to lehké a v minulosti to rozhodně nebylo zvykem. Ať už mám výhrady k dokumentu Strategického plánu jakékoli, oceňuji, že mé případné výhrady mají šanci zaznít, i když samozřejmě čas 14:00 pro mnohé občany nemusí být zrovna ideální a pro vyšší návštěvnost těchto diskuzí by jistě stálo za to popřemýšlet o vhodnějších časech.

Ve středu 15.1.2014 v 14:00 se tedy sešlo v zasedacím sále radnice zhruba 40 lidí (polovinu odhaduji na zaměstnance městského úřadu), aby si poslechli prezentaci aktualizovaného Strategického plánu pro roky 2013-2023 od zpracovatelů tohoto dokumentu, firmy HaskoningDHV Czech Republic, spol. s r.o. Kdo zmeškal první hodinu až hodinu a půl nemusel litovat. Zajímavější okamžiky nastaly s otázkami občanů. Někteří očekávali konkrétnější popis opatření, které město bude konat v rámci dosažení strategie, jiní poukazovali na chybějící řešení nejpalčivějších problémů jako nezaměstnanosti a podpory drobných a středních podnikatelů. Za svou osobu jsem vznesl připomínku obsaženou v mém předchozím článku a sice způsob výběru projektů do akčních plánů a absence projeků naplňující strategickou vizi. Tedy podpora turismu a podnikání.

Z vyjádření paní starostky vyplynulo, že si je vědoma nedostatků v akčních plánech, za což se omluvila a slíbila, že se na odstranění těchto nedostatků bude pracovat.

Ze strany p.Krejčíře – vedoucího odboru rozvoje – pak zaznělo vysvětlení, proč akční plány neobsahují žádné projekty řešící nezaměstnanost a podporu podnikatelů. Takový projekt prostě nikdo nepodal, s tím nikdo nepřišel. Přesto že lidi mohli...

A stále mohou. Šance tu ještě je. Sběr projektů do akčního plánu pokračuje a každý občan má možnost poslat svůj návrh. Jen se o tom mezi občany neví. Nezbývá než doufat, že můj další článek o strategickém plánu nebude zakončen povědomou větou: „A pokud tyto projekty nikdo nepodal, neřeší se tento problém dodnes“. Zároveň doufám, že se nebudeme spoléhat na to, že tyto projekty dodají samotní občané. I naivita má mít své hranice. Od toho volíme zastupitele, a platíme si úředníky, aby přicházeli s řešením.

Co říci závěrem? Držme palce, ať se do akčních plánů podaří dostat skutečně projekty řešící to nejdůležitější. A hlavně, ať ochota komunikovat s občany městu vydrží a občané se o tom, kam chtějí na radnici směrovat rozvoj města, skutečně dozvědí.

 


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

05. 03. 2014 10:40 | jap
Petr Pálka: Jistě dobře víte, že ne každý je městem oceněn, že ano .... Ale ruku na srdce, nemůže si za to pan Králík dosti velkou měrou sám?
04. 03. 2014 16:54 | johny
Tak volby už jsou za pár, takže pan Králík asi bude muset uvolnit svou židli spřízněným duším, kterým se nepovede volební výsledek.
04. 03. 2014 06:20 | Kar
Zapomel ing.Kralik do zaveru uvest, kdo to vedeni DK po nem prevezme.
03. 03. 2014 18:27 | Petr Pálka
Z Výroční zprávy Domu kultury v Kroměříži za rok 2013. Dosti smutný závěr ředitele Ing. Jiřího Králíka: "I přes tyto očividné pozitivní výsledky je hodnocení za strany zřizovatele stále spíš NEGATIVNÍ a místo vzájemné spolupráce není vytvořen prostor pro vzájemnou komunikaci a případně pochopení či dokonce pomoc při řešení našich potřeb a problémů. Tento stav bohužel přetrvával i v roce 2013 - za celý rok jsem opět nedošlo ke koncepčnímu projednávání naší činnosti, plánů či problémů. A to nejenom na úrovni Rady, ale i zastupitelstva. Tento stav nekomunikace trvá již třetí rok. Výsledkem tohoto negativního a pro mne nesrozumitelného postoje zřizovatele k našim očividně pozitivním výsledkům (zvládáme ekonomiku, plníme koncepci, rozšiřujeme svoji činnost) je trvalá absence jakékoli formy ocenění či povzbuzení do naší náročné práce. Za celou dobu jsem nedostal žádné odměny, přestože plním všechny ukazatele výkonnosti organizace. Naopak se každý rok zvyšuje zátěž organizace nutností začlenit do provozu organizace další a další náročné provozy (kino, podium, Starý pivovar, jarmarky, ...). Tento postoj a hodnocení města ostře kontrastuje s hodnocením a podporou důležitých institucí. A to na úrovni krajské, celostátní i mezinárodní."
03. 03. 2014 17:22 | Karel
Jistě není normální, aby zakázku mohla vyhrát společnost, se kterou vede město spor. Ale - prostě je tu zákon o veřejných zakázkách a dle něj si tu podmínku prostě město dát nemůže. A ten, kdo říká, ať se městům uvolní ruce a zmírní se podmínky, tak ať si pak nestěžuje, že toho někdo zneužívá. Ale opravdu absurdní je někomu (vedení města) vyčítat to, za co ani nemůže a co mu podle mého vadí také.
04. 02. 2014 17:30 | Toník
Petr G.: tak mám asi vlčí mlhu, když do zázemí Starého pivovaru vjíždí nákladní auto s logem Pozemního stavitelství Zlín???!!! Ta firma, co to vyhrála, si prostě najala PS Zlín, to je tak těžké??? Nebuďte naivní a prověřujte si Vy a nevěřte všemu, co je napsané v nějakém výběrovém řízení. Tady se všude kolem lže a krade a Vy Petře G. asi žijete v mimosvětě.
03. 02. 2014 13:15 | Petr G.
Toník a další. Ověřujte si prosím informace, než je pouštíte dál.
zakázku na starý pivovar vyhrála jiná firma (InvestaUH): https://ezak.mesto-kromeriz.cz...
30. 01. 2014 16:05 | Jirka
Zajímavé, zatím co stát, nebo-li ministerstvo dopravy jasně dnes deklarovalo, že nebudou zadávány zakázky firmám, které se soudí se státem, naše město to bere jako normální. Naprosto souhlasím s Toníkem, není přece možné, aby byly zadávány zakázky takovýmto firmám, ať je vlastní kdokoliv a ať si myslí kdokoliv, že není město v právu.
27. 01. 2014 19:32 | Toník
K a.a., to je zvláštní, jak to tak přesně víte, že dopadne soud o pódium, máte zřejmě nějaké důležité informace, měl byste je předat vyšetřovateli. Je zcela evidentní, že jste s p. Lukšíkem osobně spjat, či snad jste přímo zaměstnanec?
Paní starostka si již rezervuje od podzimu místo na kulturáku, vyvíjí činnost tímto směrem.
27. 01. 2014 14:20 | Lada
Za Kryla lobovala, lobuje a bude lobovat pani starostka - to je jeji iniciativa, co tim sleduje ? Mysli to vazne, je tak naivni nebo to dela s nejakym "zamerem" ?
27. 01. 2014 12:27 | fanda
Ach Karel Kryle... Kdybys jen věděl jaká levárna, dokonce Tvým jménem, se tu v Kroměříži zase chystá. Ti Kroměřížáci Ti nedají pokoj ani po smrti. Je to svinstvo, jinak se to říct nedá.
26. 01. 2014 09:27 | b.b.
Strategicka zona Holesov pokracovani....
http://zlin.idnes.cz/prumyslov...
25. 01. 2014 22:13 | zvídavý
a.a. Tady jde ale o to, kam investice vložit, co je třeba městu nejvíc. (Nevím o tom, že by Starý Pivovar padal, dělaly se tam přece v posledních letech dílčí úpravy.) Ale jde především o samotnou myšlenku, která je podle názoru normálních Kroměřížáků nanic. Připomínka Kryla se dala řešit jinak. Sám Kryl by určitě s něčím podobným nesouhlasil. A město neměl rád, to je pravda. Kolik tam bude zaměstnanců??????
25. 01. 2014 21:52 | a.a.
K Lukáš Staňa, Toník, Karel a td., rekontrucce Starého pivovaru (Kaple)je nutnábude stát asi 16mega ztoho zaplatí EÚ asi 9meca ,několik desetiletí se tam nic nědělo: žeto opravuje PSZ není na škodu, protože kriteriem byla cena.Pan Lukšík jako GŘ. PSZ nenese žáddnou zodpovědnost za pád konstrukce podia, to je problém KTS a p. Mgr. Sedláčka, který neudělal opatření, aby se tuny mokrého sněhu neuklidily včas. Je to problém KTS. PSZ ten spor vyhraje.
24. 01. 2014 18:21 | Toník
Stavební firma Pozemní stavitelství Zlín pana Lukšíka, se soudí s městem Kroměříž kvůli pádu pódia na Velkém náměstí, také při rekonstrukci kina Nadsklepí, které prováděla tato firma, bylo zjištěno 81 závad, které stály radnici 3 mil. Kč, protože tuto částku ROP odmítl proplatit a světe div se, stejná firma Pozemní stavitelství Zlín, provádí rekonstrukci Starého pivovaru. Tak buď jsou na radnici v Kroměříži úplní deb...vé a nebo pan Lukšík dobře maže stranické kapsy. Nevím jak vy, ale já bych si svůj dům nenechal rekonstruovat firmou, která mi, podle mého názoru, způsobila obrovské škody při minulé zakázce a ještě se sní soudím. Úředníci to ze svého neplatí, ani starostka, ani místostarosta, z cizího krev neteče.
24. 01. 2014 17:18 | Vladimír Koutský
Pane Petře Pálko, nesmíte se na svět dívat pouze prizmatem politiky, ale také pokud možno selským rozumem. Především mám své názory a mne zajímá hlavně toto město, které mám rád, i když bych se raději někdy odstěhoval. Nevím, mám-li negativistický pohled na svět, ale když se mi něco nelíbí, tak to řeknu, nebo napíši. A je toho dost, co se mi nelíbí. V každém případě mne zajímá veřejný život a snažím se do něj nějak zapojit. Původně jsem se zapojoval v ODS, posléze jsem vložil naděje do US-DEU a po jejím krachu i do TOP 09. Z toho výčtu je i zřejmé mé názorové spektrum. Bohužel, je to ale stále stejné s těmi prospěchářskými politiky. Zapojoval jsem se i jinak a to kdysi jako úředník města a rovněž aktivně i občansky. Tak jsem se dosti odhalil a vězte, že nejsem tedy členem žádné koalice, ale pouze soukromník.
23. 01. 2014 17:16 | Druck
Ten materiál stál půl miliónu? Takouvou amatérskou slátaninu udělá (=opíše) středoškolák zadarmo.
22. 01. 2014 16:29 | Pavel Zrna
Johny: K té informovanosti pro úplnost dodávám, že v lednovém Kroměřížském zpravodaji pozvánka na projednávání strategického plánu uvedena byla, hned na druhé straně. A zpravodaj byl distribuován zdarma do (skoro) všech domácností ve městě a místních částech.
21. 01. 2014 22:13 | johny
Zdeněk Dvořák: Ano, máte pravdu, spletl jsem se. Samo o sobě to chyba určitě je, neznalost určitě ne. V téhle věci bych rád dodal to, že v zadávací dokumetaci stojí věta: "v této souvislosti navrhne uchazeč způsob, který je podle jeho názoru a zkušeností nejvhodnější pro zapojení veřejnosti do procesu zpracování strategického plánu města." Z toho lze logicky vyvodit, že podle zkušeností firmy DHV není vhodné to zveřejňovat ne dříve než dva dny předem. To by bylo dost podivné a proto si myslím, že toto načasování zveřejnění bylo zvoleno záměrně, aby někomu na onom setkání ušetřilo pár krůpějů potu.

Zadávací dokumentace je celkově dost výživná, protože hned na druhé straně předpovídá budoucí prioritní oblasti (strategického plánu, jehož vyhotovení je předmětem samotného tendru). Sociální i zdravotní služby by se ještě celkem daly pochopit, ale definovat takto dopředu neurčitou prioritní oblast "Rozvoj města", to už dává tušit, že se bude jednat o opravdovou varnu peněz.
21. 01. 2014 19:20 | W.K.
Vojta Navratil: To je v poradku, jinak to se "soucasnym osazenstvem" radnice v KM nejde. Vic takovych clanku, vice odvaznych novinaru, kteri se neboji presne pojmenovat jak problem, tak uvest jmeno, kdo presne nese za to či to zodpovednost ! V Nemecku davaji i fotky, ale to v KM nejde, protoze by se porusil zakon na ochranu osobnich udaju...
21. 01. 2014 17:41 | Vojta Navrátil
Celkem drsný text je k tomu projednávání dneska v Týdeníku.
20. 01. 2014 20:03 | Petr Pálka
Vladimíre Koutský, když čtu vaši připomínku (vaše připomínky), tak nejsem schopen rozpoznat, zda jste disident uvnitř koalice vedoucí město, zda zastáváte setrvale disentní stanoviska vůči vedení kroměřížské radnice, zda jste přešel k některé z opozičních stran - nebo jestli jste se stal nezávislým komentátorem.
20. 01. 2014 19:04 | Zdeněk Dvořák
Walda: já jsem reagoval na Johnyho tvrzení, že to nebylo oznámeno vůbec. Jak jste jistě postřehl, o datu publikace jsem uvedl, že je k polemice a s tím, že to bylo pozdě, určitě souhlasím. Rovněž vám můžu doporučit, abyste se obrátil přímo na úřad, přímá zpětná vazba je užitečnější, než aktivita v diskusích na internetu.
20. 01. 2014 16:38 | Walda
Zdenek Dvorak: Datum zverejneni na www je 13.1.2014 a akce se kona 15.1.2014 ? To si delate z lidi legraci, dva dny predem ? Je to vubec normalni ? Nebo je to záměr a schválnost ?
V normalnich a slusnych mestech je to zverejneno minimalne mesic dopredu a akce se kona cca od 17°° ! Ve 14°° jsou normalni pracujici lidi v praci nebo v zamestnani, ale na Uradu v KM je už po kávě, tak to dáme od 14°° ? To je záměr nebo schválnost ?
Ne nadarmo maji kromerizske urady nejhorsi povest ze Zlinskeho kraje ze vsech.
20. 01. 2014 09:58 | Zdeněk Dvořák
Johny: nemáte pravdu s publicitou. Oznámení o akci bylo na městském webu k 13.1.2013 (http://www.mesto-kromeriz.cz/z...), ten samý den byla mailem rozesílána tisková zpráva, o den později bylo publikováno na Facebooku, Google+ a Twitteru.
Jistě lze polemizovat o datu publikace zpráv, ale tvrdit, že nebylo publikováno nic, prostě není pravda a ukazuje to pouze na Vaši neznalost. Pokud chcete všechny zprávy komfortně, je tu možnost odebírat mailem, stačí zaslat práznou zprávu na adresu tiskove-zpravy-subscribe@mesto-kromeriz.cz a bude Vám chodit vše z města.
18. 01. 2014 22:34 | johny
Radan: Souhlasím s tím (a pochopil jsem to). Myslím, že je tristní, že na projednávání SP přijde 20 občanů, a nikomu z vedení MÚ to evidentně nepřijde divné. Spíš naopak, vyhovuje jim to a ještě i těm hází klacky pod nohy - s publicitou (webové stránky žádné oznámení - jinak se tam dává i oznámení o zasedání zastupitelstva, turistický portál nic, Kroměřížský zpravodaj taky nic, protože ten už se pro jistotu ani půl roku nezveřejňuje na internetu). No a pak ta otázka času konání. Já nevím, kdo má v kompetenci o tom rozhodovat, ale pouhý fakt stanovení času na 14:00 z toho dělá formální proceduru městského úředníka (protože je to v jeho pracovní době) a ne setkání pro občany (kteří jsou v té době vesměs v práci nebo školách). Hlavně že je to "náš" strategický plán.
18. 01. 2014 19:08 | Radan
Johny: Nevím, jestli si rozumíme. Smyslem mého příspěvku bylo říci, že je ostuda, že město naplnění akčního plánu v oblasti podpory zaměstnanosti a podnikání nechává na občanské společnosti a samo není schopno s návrhy přijít. Neříkám, že občanská společnost nemá vlastní návrhy předkládat. Říkám, že absence návrhů ze strany občanské společnosti nemůže sloužit jako odůvodnění pro nečinnost města v dané oblasti.
Jinak co se týče pojetí občanské společnosti, tak mi je samozřejmě daleko bližší to, které zastával ten první z obou Václavů, kteří na Hradě seděli.
18. 01. 2014 18:30 | johny
Radan: "Usilovat o snižování nezaměstnanosti a podporu podniků není primárním úkolem občanské společnosti, neziskových organizací či podnikatelů, ale veřejné správy."

Asi máte na mysli tutéž stejnou občanskou společnost, o níž jistý člověk prohlásil, že je "polemikou se svobodnou společností a že je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat.“ Tentýž člověk seděl na Pražském Hradě 10 let.

Ale ono to vlastně celkem sedí. Většina tak nějak podvědomě tuší, že se nemá/nesmí k ničemu vyjadřovat, aby se náhodou neohrozil vývoj oné svobodné společnosti reprezentované demokraticky volenými zástupci. A když se náhodou na projednávání strategického plánu sejdou nějací tlučhubové (pánové prominou), kteří poukážou na nějakou chybu (VK je obvykle tituloval jako neomarxisty), hodí se to na tu samou občanskou společnost, že s tím nepřišla sama. Tak já nevím. Řekl bych, že alespoň v Kroměříži bychom to po 25 letech mohli dopracovat k tomu, že tuhle stranu pošleme někam do éteru.
18. 01. 2014 17:50 | Radan
"Ze strany p.Krejčíře – vedoucího odboru rozvoje – pak zaznělo vysvětlení, proč akční plány neobsahují žádné projekty řešící nezaměstnanost a podporu podnikatelů. Takový projekt prostě nikdo nepodal, s tím nikdo nepřišel. Přesto že lidi mohli..."
Pokud je to pravda, tak je přístup odboru rozvoje hodně smutný. Usilovat o snižování nezaměstnanosti a podporu podniků není primárním úkolem občanské společnosti, neziskových organizací či podnikatelů, ale veřejné správy. Určitě je dobře, že občanská společnosti může přicházet s vlastními nápady/projekty. Hrozné je, že pokud se tak nestane, tak město samo žádné opatření pro snížení nezaměstnanosti a podporu podnikání nevymyslí. /Jinak s projektem na rekonstrukci kotle kina Nadsklepí taky nepřišel žádný občan a přesto v AP tento projekt je./
18. 01. 2014 16:57 | Vladimír Koutský
Musím se připojit a dodat že se skepsí. Celé projednávání plánu od prvopočátku až po jeho konec budí dojem ne veřejného, ale utajeného jednání. A k výsledkům podotknu, že to není první strategický plán. V minulosti byly nejméně dva a ještě jedna firma byla pro neschopnost z Kroměříže vyhnána ( na podnět občanů při veřejném projednání analytické části ). Kromě toho existuje řada dílčích strategií. Poslední středeční jednání také poukázalo na bezradnost, co si
s rozvojem počít, ale na opravdový rozbor příčin té smutné reality tu není prostor. Současný stav bych vyjádřil asi takto: "Je nutno vytvořit dojem, že se něco děje i když se nic neděje". A poněvadž bych si přál, aby opravdu toto město někam smysluplně směřovalo, zkusím nějaké náměty paní starostce přednést. Dostatek příkladů, jak lze věci dělat lépe a efektivněji můžeme najít v praxi řady jiných měst. Nic se ale neděje zázračným mávnutím kouzelného proutku. Je to opravdu dlouhodobá systematická činnost, která navíc potřebuje zaujaté a kreativní ldi.
18. 01. 2014 10:55 | Radan
Já bych to neviděl zas tak optimisticky. Veřejné projednání v rozsahu cca dvou hodin, navíc naplánované na velmi nepříznivý čas, mi u tak zásadního dokumentu připadá málo. Myslel jsem, že je již běžnou praxí, že se strategické plány (a jiné zásadní dokumenty) vyvěsí na web k veřejným konzultacím a že informace o probíhajících veřejných konzultacích bude ze strany města široce a intenzivně propagována tak, aby se nashromáždilo co nejvíce zaslaných připomínek. Na debatě se připomínkování zúčastnilo cca 20 občanů/občanek, což je zatraceně málo.
17. 01. 2014 16:44 | johny
Přiznám se, že taky už nějakou dobu pozoruju problém, na který správně upozornil pan Kroutil. Jedná se o převládající logiku úřadu "žádný návrh tam nepodali občané, tak to tam není". Prostě se nám tady na úřadě nechce přemýšlet anebo to neumíme. Je to možná o to horší, že se to bez okolků veřejně přizná.
17. 01. 2014 12:57 | Druck
Zajímavá diskuse to bylo, škoda, že skončila úderem konce pracovní úřední doby. A ta počáteční hodina taky nic vhodného pro občany, kteří byli v jasné menšině. Pan Kroutil a pan Koutský (omlouvám se, za případné zkomolení jmen) měli připomínky a nápady, asi jediní z diskutujících, opravdu k věci. Návrhy řešení nejzásadnějšího problému KM, tj. nezaměstnanosti, jsem se nedozvěděl (nezaměstnanost vyřeší sezónní cestovní ruch a holešovská zóna!). Ta prezentace byla na úrovni podprůměrného středoškoláka a obsah tragický a nic nového nepřinášející - byla to pouhá kopie opsaná z učebnic projektového managementu (Action plan, road map...). Ale třeba město zakázku prostě jen špatně zadalo.
Ale nebuďme jen negativní - buďme rádi, že proces alespoň začal. Těším se na konkrétní promítnutí do územního plánu a návrhy opravdových strategických projektů (zeď Šipky z ekonomické definice do strategického projektu opravdu nepatří). A připomínka pana Koutského, že Kroměříž si zaslouží na veřejných prostranstvích nějaké opravdu architektonické nápady, by neměla zapadnout! Jde skloubit staré s novým, i v parcích - viz například město Litomyšl. Inspirace pro městskou architektu a mladé umělce?

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...