S odtajněním hlasování radnice moc nespěchá

Prvního března tohoto roku vstoupí i Kroměříž technologicky do 21. století. Tohoto dne, jen několik let po Holešovu, budou poprvé moci naši zastupitelé hlasovat pomocí elektronického hlasovacího zařízení.

Skončí tak období, kdy nebylo až na jednotlivé výjimky, jestliže o to jednotliví zastupitelé požádali, možno zpětně dohledat jak, který z nich hlasoval.

Skončí konečně i nevýslovné utrpení pro tajemníka JUDr. Dočekala s počítáním zvednutých rukou zastupitelů a následným veřejným oznamováním jejich počtu, když třeba na posledním zastupitelstvu nikdo nevěděl, jestli byl či nebyl zastupiteli schválen termín vypsání výběrového řízení na prodej budovy na Hanáckém náměstí. Zastupitelé museli zvednout znovu ruce, aby se za hlasitého zoufání exstarosty Dvořáčka v publiku dozvěděli, že schválen nebyl.

Na první pohled to vypadá na řešení na kroměřížské poměry vskutku revoluční. Jedná se však o řešení evoluční.

Člověk jako já by očekával, že třeba jak si můžeme u poslanců, senátorů (a tedy i u místostarosty Malého) ale i zastupitelů jiných měst najít na internetu jak se zachovali při jednotlivých hlasováních, tak by to neměl být problém ani v Kroměříži. Leč jsme tvorové omylní: problém to zjevně je.

Detaily hlasování jednotlivých zastupitelů nebudou dostupné na internetu, ale k osobnímu nahlédnutí v papírové formě při návštěvě budovy úřadu. Asi ještě nenastala pro Kroměříž vhodná doba, aby člověk několikrát klikl a dozvěděl se co potřebuje, jelikož i ten pokrok se nesmí uspěchat. Něco o tom věděl třeba i Jaroslav Hašek se svou Stranou mírného pokroku v mezích zákona.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

23. 02. 2012 06:52 | jirka

vzkaz mdse i topkám k hlasování. Bude voda i most je to otázka krátkého času.
22. 02. 2012 23:17 | topkám

mdse: Ne, to už fakt dál nejde. Praví se, že stokrát nic umořilo osla. Nuže, vzdávám to, jsem osel. Doufám, že tímto pokáním se vykoupím z osidel mdse, který (á) oslem rozhodně není, jen dokáže umořit kohokoliv, aniž by jej napadlo, že je to on, kdo má ty dlouhé uši.
22. 02. 2012 22:38 | mdse

Aha, takže ta část veřejnosti, která by se ráda na zastupitelstvo podívala, ale nemůže tak z významných důvodů učinit, nemá právo se podívat, jak pracují její zastupitelé, na rozdíl od lidí, kteří zrovna čas mají? No to je chytré, hlavně že záznamy z parlamentu se mohou vysílat a ze zastupitelstva ne...
18. 02. 2012 20:22 | topkám

Přesně tak. A má to logiku, už proto, že schůze zastupitelstva navštěvuje veřejnost. Tu má houby kdo natáčet.
18. 02. 2012 19:15 | Vojta Navrátil

Proti přístupnosti záznamů z jednání zastupitelstev velmi tvrdě vystupuje Úřad na ochranu osobní údajů ...
18. 02. 2012 18:11 | mdse

Nevím, asi se tady bavíme každý o jiné podstatě věci. V životě jsem neřekl, že si myslím, že takoví zastupitelé nejsou. To ovšem neznamená, že je musíme kontrolovat nejdražším způsobem, který existuje. Mimochodem k dodatečným "opravám" může dojít i v elektronicky zaznamenaných údajích. Když už vidím tu cenu, tak mě napadá jen jedna věc - proč město raději nekoupilo tři kamery (nejsem odborník, ale za 50000 se myslím dá pořídit celkem kvalitní), kterými by celé jednání zastupitelstva natáčelo, záznamy ukládalo na webové stránky, kde by si každý mohl nejen prohlédnout, jak kdo hlasoval, ale i kdo například své hlasování opíral o lživé argumenty! A co víc, taková kamera se dá na rozdíl od hlasovacího zařízení použít na něco jiného! Ale ne, v Kroměříži se musí vyhodit peníze za hlasovací zařízení a když to někdo kritizuje, ještě ho budou lidé, co "ví všechno", shazovat...
17. 02. 2012 15:40 | Q

mdse: to je vážně jedna perla za druhou. Vy opravdu nerozumíte podstatě věci? Opravdu netušíte, že u mnoha zastupitelů není zájem, aby se občané města seznámili s jejich hlasováním a případně porovnali jejich předvolební sliby s realitou? Můžete argumentovat čím chcete, počtem zastupitelů, Evropským parlamentem, cenou hlasovacího zařízení, či možností hlasovat po jménech. Vše zbytečně. Někteří zastupitelé prostě nechtějí, aby se zveřejňovalo, jak hlasovali a budou dělat vše pro to, aby se to nikdy nikdo nedozvěděl. Při příštích volbách by taky třeba mohli přijít o korýtko.
Elektronické hlasovací zařízení sice není úplně ideálním nástrojem, ale je lepší než nic. Při ručním zapisování totiž může docházet k "omylům", případně k dodatečným "opravám", které už nikdy nikdo nedohledá.
17. 02. 2012 14:54 | topkám

mdse: pro krista, to je práce! Cítím živě, že žvaníte. Hlasovat se má zásadně tak, aby to bylo evidovatelné a archivovatelné. Někdy se hlasování může jevit sporným až ex post. Právě po tomto se volalo, právě proto se chtěli skládat živnostníci. A kyždý by měl mít možnost hlasování kontrolovat na stránkách města. Držíš se jakési utkvělé myšlenky, zjevně dost osamoceně.
17. 02. 2012 14:21 | mdse

topkám: Jednoznačně jsem napsal, že by se měl jednací řád zastupitelstva upravit tak, aby se v hlasováních, která jsou sporná nebo o to někdo požádá, hlasovalo po jménech. Jestli jste si to nepřečetl nebo nevíte, co je to hlasování po jménech, tak to nesmyslně nekomentujte. Hlasování po jménech by při 27 zastupitelích netrvalo rozhodně více než dvě minuty (pravděpodobně ještě méně) a jelikož se až tolik sporných záležitostí na zastupitelstvu neprojednává, moc by to jednání neprodloužilo a není to problém tak dělat.
17. 02. 2012 11:36 | topkám

Není v silách jedince za krátkou dobu, co jsou ruce zastupitelů nahoře, zjistit jmenovitě, jak kdo hlasoval. Natož pak přeba po dvou letech doložit, že ten a ten hlasoval tak a tak. Proto je hlasovací zařízení důležité, proto po něm tolik lidí volalo. Že se na ně právě proto chtěli skládat kroměřížští živnostníci, je také pravda. Radnice teda prachy našla, ale zároveň dokázala, že nemyslela ani tak na veřejnost, ale na sebe. A to tím, že ji ani nenapadlo věšet výsledky na internet.
17. 02. 2012 09:37 | Vít Kroutil

mdse: hlasovací zařízení mají mít tam, kde nejsou schopni si pamatovat ani jiným způsobem zaznamenat jak kdo hlasoval...
17. 02. 2012 01:14 | mdse

Jenom bych se zeptal zde přítomných obhájců hlasovacího zařízení zeptal na jednu věc: Od jakého počtu zastupitelů by si měla města/obce pořizovat hlasovací zařízení nebo zda by taková hlasovací zařízení snad měla mít i ta nejmenší (pětičlenná zastupitelstva)?
14. 02. 2012 01:03 | Vojta Navrátil

Já bych jen doplnil, že k pořízení hlasovacího zařízení se odhodlala radnice poté co na něj někteří zastupitelé z velmi početně slabé opozice (což je Strana Zelených alias Zdravé Kroměřížsko, KDU-ČSL a paní Pískovská zvolená za VV) chtěli s několika živnostníky udělat sbírku ...
13. 02. 2012 15:44 | Petr Komínek

mdse: jistě, taková kožnost tady je, ale opakuji znovu, každé jiné hlasování než klasické veřejné bez záznamu si musí zastupitelstvo odsouhlasit většinou 14-ti hlasů a v případě, že se bude jednat o důležité hlasování, tak to také odhlasovat nemusí a v tomto případě je hlasovací zařízení na místě. Nevím, kolik by jste byl ochoten obětovat za tuto demokracii a průhlednost, ale já klidně těch 150.000,- Kč z rozpočtu vzhledem k těm vyházeným milionům zkousnu.
10. 02. 2012 18:17 | mdse

Na jednání zastupitelstva jsem dříve občas zašel, v poslední době není čas. To, o čem píšete, by vyřešila úprava jednacího řádu stejně dobře (při žádosti hlasovat po jménech, případně i hlasování opakovat), jako nákup drahého vybavení. Rozhodně nejsem proti transparentnosti, ale pokud to jde levněji, tak proč to dělat draze?
10. 02. 2012 17:31 | Korzár
mdse: eště něco? Petr Komínek: díky.
10. 02. 2012 12:39 | Petr Komínek
mdse: tak se mi zdá, že se ne moc často účastníte jednání zastupitelstva. Není v solách jednoho člověka obsáhnout, jak který zastupitel hlasoval, pokud nesledujete přímo pouze toho "svého". Navíc zastupitel může požádat o to, aby bylo jeho a pouze jeho hlasování zapsáno, ale pro zápis všech si to musí zastupitelstvo odhlasovat a pokud to neodsouhlasí, potom máte smůlu a musíte si to buď vyfotit, což jsem např. učinil při hlasování o Smlouvě mezi Kroměříží a soukromou firmou vstupující do provozování VaKu a ještě jsem musel mít další 3 lidi, aby mi přesně zatnamenali jak kdo hlasoval. Elektronické hlasování bude dále probíhat se zvednutím ruky, takže opět je možná kontrola fyzicky v sále, ale pouze tak, jak jsem předeslal, dále starostka slíbila, že s postupem času bude informatik radnice zavádět možnost kontroly i na internetu, chce to jen čas. A k těm penězům, myslím, že vklad do transparentního hlasování je dobrá investice a je to kontrola s možností zpětného dohledání a už se nikdo nebude moci vymlouvat, že to tak nebylo a on, že basu s nikým konkrétním nedrží, jak jsme to viděli ve zmíněné modro - rudé koalici. Jinak na všechny apeluji, chďte více a ve větším počtu na jednání zastupitelstva, ti lidé se potom budou chovat jinak když budou pod přímým dohledem již při hlasování, hledat výsledky před volbami a podle toho se rozhodovat, je krátkozraké.
10. 02. 2012 00:00 | mdse
Korzář: Na to přece není potřeba elektronické hlasovací zařízení. Stejně většina věcí, kterou zastupitelstvo řeší, jsou technické věci a hlasují pro ně všichni zastupitelé stejně. V důležitějších záležitostech se může na žádost jednoho ze zastupitelů nebo i přítomných občanů hlasovat po jménech a je to, není třeba kvůli tomu nakupovat drahé vybavení...
08. 02. 2012 23:36 | Vojta Navrátil
Ono je problémem, když po letech vyplave něco na povrch a vy nemůžete zjistit, kdo pro to tehdy zvedl ruku ... třeba na tu hlasovací modro-rudou mašinérii s příchutí Moravanství z dob Dvořáčka se za chvíli zapomene
08. 02. 2012 23:18 | T
právě proto, že máme 27 zastupitelů by podle mého názoru mělo být vidět, kdo jak hlasoval. Dalo by se tak ušetřit na předvolebních billboardech, kampaních ... Mně by spíše zajímalo, kdo smýšlí podobně jako já a né kdo mi nabídne růži jedenkrát za volební období.
08. 02. 2012 15:48 | Q
Možná by stačilo zjistit, kterým zastupitelům tak vadí, že by se mohly výsledky hlasování zveřejnit.
08. 02. 2012 10:36 | Korzár
mdse: Evropský parlament má 736 poslanců. V takovém množství je dokonale logické, že se zařízení používá na žádost některého z nich, který u dané věci považuje za důležité, aby bylo hlasování transparentní. V 27členném zastupitelstvu malého města je naopak velká pravděpodobnost, že se většina shodne, že by hlasování být transparentní nemělo. Proto je hlasovací zařízení dobrá zpráva, i když k výsledkům bude třeba se trochu dobývat.
06. 02. 2012 23:46 | Petr Gremlica
A proc ne, kdyz je to dneska mozne. Transparentni hlasovani se vam nelibi? Myslim, ze kdyby to zadali klukum z COPTu, tak to mohli mit za minimalni penize a driv:)
06. 02. 2012 23:12 | mdse
Rád bych upozornil, že elektronické hlasovací zařízení mají např. i v Evropském parlamentu... Ale tam jej většinou nepoužívají, jen na žádost některého z poslanců, v ostatních hlasováních předsedající odhadne optickou většinu. Proč si Kroměříž dovoluje luxus, který ani EP nevyužívá?

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...