Lesík v Altýřích vykácen

Na náš redakční e-mail došla následující zpráva:

Dovolte, abych reagovala na vykácení lesíku na Altýřích, které proběhlo podle mého soudu velmi nečekaně a rychle. Z přibližně 80 vzrostlých stromů a ještě většího množství menších kmenů bylo v uplynulých dvou týdnech vykáceno prakticky vše. Zůstalo asi 5 stromů, o kterých nevíme, jestli je to konečný stav.

Moje maminka bydlí na okraji Altýřů a celá situace ji velmi zasáhla. Když zjistila, že se má lesík vykácet, zalarmovala všechny, kteří by ještě mohli cokoli zvrátit. Dvakrát byla u paní starostky, ta měla být údajně jednou ve Zlíně, podruhé nemocná... Jednala s Ing. Císařovou i s p. Sedláčkem. Pozadí jejich argumentace se nám jeví podivné.
Z místních občanů nebyl nikdo o zamýšleném kácení uvědoměn. Mluvila jsem s paní Pískovskou, ta je z tak radikálního zásahu v šoku a také se jí to nezdá. Upozornila na některé skutečnosti, bez kterých se tak velký zásah neobejde. Nejsme si tedy jistí, jestli všechno proběhlo zákonnou cestou.
Každopádně lesík je pryč... Na přilehlém pozemku, který není ani ve vlastnictví města (patří olomouckému arcibiskupství) jsou složeny největší pokácené kmeny. Obrovské množství menších kmenů rozřezaných na části bylo v uplynulých dvou týdnech průběžně odváženo neznámo kam. Neumíme si představit, jakým způsobem budou odvezeny ty obrovské kmeny. K místu vede jen nezpevněná polní cesta v těsné blízkosti Kotojedky. Ta je také ve vlastnictví arcibiskupství. V jakém stavu bude po tom všem, si umíme všichni představit... Kroměřížské technické služby se tam chovají jako na svém. Také je problém to, že jediným přístupovým místem přes Kotojedku je starý mostek s omezenou nosností. Jestli po něm chce p. Sedláček dostat všechny kmeny pryč, tak to ten mostek nemůže chtít vydržet.

Otázek k zamyšlení v této kauze je mnoho.

- Markéta

Dále nám pisatelka poskytla ke zveřejnění dopis, který o této situaci napsala její maminka - ke stažení zde

Tato kauza skutečně nabízí spoustu otázek. Podle katastrální mapy se jedná o „pozemek určený k plnění funkcí lesa“. Je možné, že z právního hlediska nedošlo k žádnému pochybení, natolik nejsem obeznámen s lesním zákonem. Jiná otázka je způsob, jakým se těžba děje. Přístup typu „srovnáme to se zemí a zase to znovu postavíme“, mi vždy připomene doby socialismu a velkých lánů, kterých jsme se doposud nezbavili. Ano, z ekonomického hlediska to asi bude nejefektivnější. Z hlediska péče o krajinu a biodiverzity rozhodně ne. 

Dle údajného vyjádření pana Sedláčka prodej dřeva ani nepokryje náklady na tuto akci. Vyzná se někdo ze čtenářů v této problematice?


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 04. 2014 16:34 | Petr Pálka
Georgu, ten text byl pouze informativní. Včera při debatě výboru Unesco klubu Kroměříž, zastoupeno bylo i vedení kroměřížské radnice, přišla řeč na slavnost Hortus Magicus. Informací o ní bylo málo, skoro nic. Mně přišlo divné, že o festivalu, kterým má podle organizátorů žít začátkem září celé město Kroměříž, jsou už aspoň 14 dnů dobře zpraveni v Olomouci na arcibiskupství (arcidiecézní web. stránky) - a Kroměřížané o něm nevědí nic. Proto ten můj výběr z onoho článku. Víc za tím není.
09. 04. 2014 11:32 | Georg
Tak nevím pane Pálko, co si mám o Vašem příspěvku myslet. Tak nějak nenápadně, nepřímo vlastně říkáte: jak výtečně si ten pan kastelán, potažmo zámek-zahrady jichž je zaměstnancem, počínají. Jak jsou činnorodí, jací jsou pašáčci. Jenže, bohužel jak se stále přesvědčujeme (s výjimkou p. Alexe) pořád ne a ne na tom pravém místě. Jak napsal P. je to nějak začarované.
09. 04. 2014 09:40 | Věra Z.
V sobotu jsme se byli s rodinkou po delší době projít Podzámkou. U zvěřince nebylo zrovna čisto, papírky a obaly pohozené. Ve zřícenině pohozené lahve od tvrdého alkoholu. Tak nevím kdo vlastně za pořádek zodpovídá. Je pravda, a to potvrzuji, že dobré jméno to městu rozhodně nedělá, zejména před cizinci. Myslím si, že jakýkoli prodej občertvení v zahradách a v okolí vstupů by měl být zakázán. Když se našinec neumí chovat, tak se nedá nic dělat, prostě si zajde na občerstvení mimo zahrady.
08. 04. 2014 20:35 | P.
Světe div se, pan Krčma, potažmo Ondřej Zatloukal a spol. jsou super jedničky ("s bohatým programem...."). No to jsem opravdu netušil (ale papír snese všechno). Až na ten dřevěný paskvil v Podzámce, kritizované stánky občerstvení ve Květné a odpadky zaplavená Podzámka (rovněž potvrzuji z vlastní zkušenosti). Tak to bych se být správcem, nějakým odporníkem arcidiecézního muzea, zahradníkem, či dokonce kastelánem takové památky zrovna "neprsil". Je to s těmi kroměřížskými zahradními "klenoty" čím dál víc nějak začarovanější. Škoda.
08. 04. 2014 20:07 | Alex
No jo Toníku, mostky Vám spravili, určitě dojde i na ten Čínský pavilon. Už aby jste si hledal na co budete nadávat příště.
08. 04. 2014 19:20 | Toník
Pro Krista pána, copakstřecha je jediná věc, která se musí udržovat? Všichni tady vidí, že jste naprosto zaslepený a je zbytečné s Vámi diskutovat. Všechno je v pořádku, nic není potřeba udržovat, jediná a nejlepší správa v Podzámce je ta současná a veďte je Vy. Howk, domluvil jsem.
08. 04. 2014 19:13 | Alex
Vážený Toníku - a čímpak si myslíte, že se ta plechová střecha desetiletí natírá? Emailem vážený, jako každá jiná střecha.
08. 04. 2014 19:06 | Petr Pálka
Zjistil jsem, že v Kroměříži i ti nejpovolanější jen tuší, co se pro občany chystá. Ze stránek Arcidiecéze olomoucké, 28. březen 2014. Článek: Do paláce, muzea a na zámek na jednu vstupenku?... „……kromě toho chystáme řadu doprovodných akcí, například první ročník festivalu raně barokní kultury Hortus Magicus v kroměřížské Květně zahradě,“ naznačil Ondřej Zatloukal z Muzea umění Olomouc…
Největší pozornost partneři projektu Duchovní osa Moravy soustředí k začátku září, kdy se veřejnosti otevřou brány rekonstruované Květné zahrady v Kroměříži. Náročnou úpravu památky UNESCO, financovanou z prostředků Evropské unie, slavnostně završí premiérový ročník festivalu Hortus Magicus. "Naším cílem je založit tradici festivalu zaměřeného na prezentaci raně barokní kultury, který propojí hudbu, divadlo, zahradní umění, architekturu a další umělecké obory. Chtěli bychom, aby festivalem žilo celé město. Počítáme s komentovanými prohlídkami zahrady, přednáškami, programy pro děti, ukázkami zahradnického řemesla a aranžování květin, koncerty, divadlem, operou i s barokním ohňostrojem, vyjmenoval bohatý program kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.
08. 04. 2014 19:02 | Toník
Alexi, tak jestli chcete opravit Čínský pavilon nátěrem, tak potom ptěš nás Pánbůh, jestli se někdy budete starat o pořádek ve městě. Vidím, že máte zaslepený, moná zakalený zrak, takže s Vámi již debatovat nemíním.
07. 04. 2014 16:11 | jarolím
Alexi, tak předně on ten p.Slezák vyhostil dlouholetou kastelánku pí. Dokoupilovou. Slezák přesídlil z kraje na teplé místo šéfa "památkářů. Pokud je mi známo sám památkář nebyl a není. Ale v takové pozici se "uživí" kdeco, že ..... Dodnes nechápu, v čem měl být ten Krčma lepší než Dokoupilová. Spíš se mi zdá že je to naopak.
Ještě předevčírem jsem viděl, jda přes podzámku, haldu odpadků u brány na Vejvanovského. Tak nevím, asi to někdo honem uklidil. Možná, že nějaký dobroděj, co pase po odpadcích, aby je ochotně uklízel. Tož takový naiva ještě nejsem. Vy asi ano. Kromě ochotného poklízení bychom měli ale také znát něco o povinnostech, sankcích za nedodržování pravidel a zodpovědnosti za svěřené statky. Nebo ne?
07. 04. 2014 12:30 | Alex
Tak jsem si dnes prošel Podzámeckou zahradu. Bohužel jsem nic zdevastovaného neviděl. Nebo by jsme si měli ujednotit tento výraz.
Pro T. Za prvé nevím proč mě tykáte, já Vám to nedělám. "Podle Tvé logiky, když mi vadí bordel, tak mám uklízet i odpadky na ulicích, když se mi nelíbí?" Nevím jak Vy , ale mě to rodiče naučili, když vidím na chodníku papír nebo igelitový pytlík či tašku, hodím to do nejbližšího koše. Dodnes se mě tím ruce nezkrátily. Ovšem podle Vás mě asi vychovali špatně.
Milan psal o pohozených sklenicích a odpadcích. Nejlepší by bylo ono místo lokalizovat přesně, nic takového jsem neviděl. A to jsem se díval na známá místa jako např. za Pompejskou kolonádu, výklenky u schodiště do parku, bývalý zoo koutek. Všude uklizeno.
Toník psal o mostcích, dodělat zbývá jediný na konci zahrady nedaleko kamenného který je také v rozestavěném stavu. Všechny ostatní jsou opraveny. Květinová stěna u Stříbrného mostu je v horních částech místy trochu rezavá, ale do uhnití to má ještě hodně daleko.
Busty v Pompejské kolonádě už nebyly i za kastelánky Dokoupilové.
Jediné co by ještě sneslo štětec a barvu je vrátnice u hlavního vchodu a Čínský pavilon.
Jinak nechápu proč tady do péče o zahrady taháte p. Slezáka, když místo paní Dokoupilové je kastelánem p. Krčma. Potom tady máme hlavního zahradníka p. Blešu. Proč o práci posledně jmenovaných nepadlo ani slovo?
Takže některé příspěvky o zdevastované zahradě mě připadají pěkně tendenční. Ono nadávat se dá na všechno.
06. 04. 2014 18:27 | Georg
Hajný, Alex: Svatá pravda, ale, myslíte, že volby to spraví? Mám dojem že se na radnici již vystřídali a nakonec si všichni, když si "naděljí na komoru", docela "porozumí". Jsem v tomto ohledu pesimista.
Ale ten binec po někom Alexi rozhodně nebudu uklízet. Od toho jsou placení jiní. Pan památkářský správce Podzámky má určitě velmi slušný plat, stejně tak městská policie. Jen potvrzuji, že v zahradě je stále větší svinčík, o zanedbanosti nemluvě . Dříve to tak nebývalo. Docela by mne zajímalo, pokud se v restitucích zahrady vrátí arcibiskupství, jestli se stav zlepší. Dosavadní správce neudělal pro nápravu nic.
06. 04. 2014 10:26 | Hajný
A co všichni čekáte ?

Pořádek od Městské Policie Kroměříž, když to vede pán, který seděl v lavici s bývalým ředitelem MP a posvětila to radnice ? V jiných městech chodí MP pěšky do rizikových lokalit a je velmi aktivní při práci s lumpy, v Kroměříži se Bagráku, nádraží dalším rizikovým lokalitám vyhýbá, nebudou si špinit ruce nebo auto od fetek a bezdomovců.....často ale MP můžeme vidět kolem parkovišť, kde jim to sype korunky...

Pěknou a progresivní Podzámku ? Když to vede pán, kterému hnijou mostky přes spojovací ramena ?

Chytrou obnovu zeleně a stromů v Kroměříži ? Když to vedou trafikanti, kterým jde o něco jiného než o ZELENOU Kroměříž ?

Stavební pořádek a dohled od Stavebního úřadu ? Když je tam mafie, kterou toleruje radnice a uděluje stav.povolení, samozřejmě tak, aby to bylo na hraně zákona, ale vše bylo "čisté" ?

Tak se dá pokračovat kam oko v Kroměříži dohlédne.

Vážení je to na vás, koho budeme, budete volit při dalších volbách do zastupitelstva ! Sedí tam stále stejní, jejich potenciál již nic nenabízí a nenabídne.
05. 04. 2014 23:44 | T.
Alex: hezky to zkoušíš zahrát do autu a odvést debatu jinam. Podle Tvé logiky, když mi vadí bordel, tak mám uklízet i odpadky na ulicích, když se mi nelíbí?
Jinak k Tvému dotazu a pokusu odvést debatu jinam: Ne, zcela určitě tam nebudu a to z důvodu (krom toho že v KM už teď nejsem pravidelně a kvůli úklidu fakt nebudu měnit víkendový program), že na Bágráku jsem se namakal dost ještě v době, kdy tam vznikalo ještě pod vedením p. Vodáka původní biocentrum či pravidelně jsem tam uklízel bordel, když jsme tam chodili na ryby. A bylo fakt smutné vidět, že si nikdo nevážil té práce a dobrého nápadu a byl tam čím dál větší bordel od vandalů a fetek. O tom, že v zadní části si z toho někteří udělali polosoukromé místo na pařby škoda mluvit. Městapo to přehlíželo i na přímá upozornění, raději pokutovali parkování.... A opět to bylo každému jedno, takže ať si tam Barbořice uklízí, je to chválihodné, ale být jimi, tak tam pak radši moc nechodím aby neviděli, jak se jejich práce obrací opět do původního stavu. Tipuju že tak do dvou tří měsíců - jsem v tomto pesimista protože s tím mám zkušenosti a nejen z naší malé Kroměříže, kde by mělo být snadnější udržet nějaký pořádek. Takže své hloupé názory "když se ti to nelíbí tak si to ukliď" si nech od cesty, případně můžeš těm prasatům co neumí ani odnést pár svých odpadků do koše, posluhovat sám. Již jsem vyléčen.
04. 04. 2014 20:02 | Petr
Alex. Vím, že se tu pouštíme do diskuze poněkud mimo dané téma. Stav zahrad je ovšem skutečně tristní, zejména Podzámky. Kariérista a politický turista Slezák, nyní povýšivší, je kapitola sama pro sebe. Stejně jako celý ten památkářský moloch, jehož efektivita, konkrétně pro Kroměříž, rovná se nic víc než velké fiasko. V tom bylo a stále je jádro pudla. Dokud se s tímto molochem s rozbujelou agendou a úřednictvem nepohne, budou naše památky v bídném stavu dál. Bohužel bychom našli i další příklady mimo Kroměříž. Co se týká Květné zahrady je přímo nehorázný zásah do jejího ducha stavba obřího skleníku. Ale oni Vám to ti "odborníci" z toho zahradního národního centra vždycky zdůvodní.Vlastně oni se ani nesnaží, je to prostě po jejich, a ty občane mlč, jsi jen hlupák, co tomu nerozumí. Zřejmě těmto podobným odborníkům Alexi sekundujete. Jinak si vaše myšlenkové pochody nedokážu vysvětlit.
04. 04. 2014 19:17 | Toník
Pro Markétu, paní Dokoupilová bylo obětí politických tahů ODS a ČSSD, kdy se jí potřebovali zbavit, aby nekandidovala do zastupitelstva, protože jejím propuštěním ze Zámku, jí bylo znemožněno pracovat v Kroměříži.
Pro Alexe, jděte do Podzámky a podívejte se, např. právě na Čínský pavilon, který po letech "péče" p. Slezáka padá a rozpadá se, stejně tak je zdevastovaná Pompelská kolonáda, kde už nenajdete žádnou bustu, přes mostky vedoucí přes spojovací ramena rybníku raději ani nechoďte, mohl by jste se propadnout a nebo spadnout přes neexistující zábradlí, také kovová květinová stěna je zcela rezavá a asi brzy spadne, uhnije odspodu a atk může chodit Podzámkou dál, když půjdete z Pionýrské louky k Dlouhému rabníku, podívejte se na tu otřesnou hromadu klestí a dalšího bordelu po Vaší levé ruce a tak můžete chodit o celé zahradě a kulit oči. Nezkoušejte oponovat tím, že je to tak proto, že se to teď opravuje, ne to je výsledek práce arogantního neschopáka Slezáka. Opraven byl hlavní most vedoucí k Dlouhému rabníku, ro ano, ale to není celá Podzámka.
04. 04. 2014 17:52 | Alex
Pro Ondra - ale co mám vidět? Nejsem architekt který buduje parky. Tak mě neříkejte že se mám jít podívat a sám mě řekněte co je špatně. Já odborník nejsem, vy zřejmě ano. Na co přesně se mám soustředit?
04. 04. 2014 14:57 | Ondra
Co chcete víc za konkrétnosti, stačí zajít a uvidíte sám. Kroměřížská veřejnost se za takový stav stydí. Ale máme tu přece odborníky, kteří jsou za údržbu a stav památky zodpovědni- nebo ne? Vy sám jste asi se stavem spokojen. I takoví se tu najdou: no jaký pán, takový krám, se říká. A je to pravda.
04. 04. 2014 14:25 | Alex
Pro T. - Jsem si jistý že určitě nebudete zde. Viz. http://www.kromerizan.cz/clank.... Proč by tam také byl, vždyť ten bordel tam neudělal. Pana Pálku ujištiji že nejsem loajální k ČD, kolem jejichž kolejí chodníček vede. Smekám před lidmi kteří dokáží takovou věc zorganizovat. Prostě to udělají a jenom nekecají.
A co se týká parků, co to je - neutěšený stav, markantní zlepšení? Jako málo stromů, nebo moc stromů. Vysoká nebo nízká tráva. Buďte v té kritice trochu konkrétní.
04. 04. 2014 10:06 | Ondra
Podzámka? Věčný problém, resp. léta neutěšený stav. Když zámek a zahrady přebírali do péče památkaři a s velkou slávou vzniklo Národní centrum! zahradní kultury, zdálo, se, že na osud kroměřížských klenotů se konečně usmálo štěstí, a že lepší odborníky a opatrovníky by nepohledal. To bylo slávy a názory oponentů té "jedině správné" koncepce smeteny se stolu (pamatuji i na diskuze o zahradách zde). Paní Dokoupilová byla "odejita" s tím, že teď to konečně vezmou do rukou ti nejpovolanější. Záhy se ale ukázalo, že tomu tak vůbec není. Paní předsedkyni klubu UNESCO se však splnilo přání nástupem nového kastelána - a o to hlavně přece šlo. Výše jmenované instituce názory kroměřížské veřejnosti na stav obou zahrad již nezajímají. A lidem to začíná být lhostejné. Jistě. Po těch letech, kdy není vidět žádné markantní zlepšení? Že postavili nové zahradnictví v Podzámce? Běžte se podívat na kvalitu oné tzv. dřevostavby dnes, nemluvě o vzheldu, tolik krtitizovaném. Ano, Podzámka je ostudou města honosícího se zápisem zahrad na seznam památek UNESCO. Když "povolaným" je to lhostejné, což teprve nějaký "lesík" v Altýřích.
03. 04. 2014 18:21 | Markéta
Co se týká Podzámecké zahrady, problémy možná začaly u povodní a vichřice, ale zcela jistě se prohloubily nuceným odchodem bývalé paní kastelánky Dokoupilové. To byl člověk, který byl s Podzámkou sžitý a věděl, jak přistupovat k jejím potřebám. Její koncepce byla ohleduplná k zeleni i ostatním funkcím městského parku jako celku. Nyní jejich služeb vyžívá šlechtická rodina Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou. Škoda, že se naši tehdejší představitelé shlédli v jiné filosofii a neocenili dostatečně potenciál, kterého si jinde tolik váží. Možná, že předmět naší diskuse by pak ani neexistoval...
03. 04. 2014 16:23 | Petr Pálka
Alexi, jedna otázka. Jste nebo jste byl v komplexu kroměřížských zahrad a zámku zaměstnán? Ptám se kvůli vašemu zanícení. Pokud ano, loajalita a oddanost je ceněna v každé době - včera, dnes i zítra.
03. 04. 2014 10:40 | T.
Alexi neodpustím si to, ale proč bych měl uklízet nějaký bordel po puboších co si dělají piknik nebo přímo po feťácích, o kterých i městapo neustále tvrdilo, že na ně nemůže, když "jen" zevlují, otravují a chlastají v Podzámce a zbyde tam po nich ten bordel? Nebo můžu přijít k Vám před dům, udělat tam bordel a říct když se Vám to nelíbí, ukliďte si to, máme hen tu, demokracii, tak si můžu přece dělat co chci a nikdo na mě nemůže? Hlavně že v jiných oblastech je městapo aktivní jak sviňa, stačí o pár minut přetáhnout nebo "špatně" zaparkovat, na to lidi mají, ale na udržování pořádku ve městě, což byla kdysi původní věc, pro kterou se MP zřizovaly, to nedělají. Navíc snad zahrada má nějakého správce a zaměstnance, který je za údržbu/úklid placen. A pokud ten bordel tam zůstává několik dní nebo i déle, pak je asi něco špatně, ale uklízet mají návštěvníci?
03. 04. 2014 07:26 | Alex
Dobrá zahrady jsou státní, ale bez arcibiskupství by tady bylo - houby. Tolik k vlastnictví. Devastaci parku si představuji jako např. zbouráním Pompejské kolonády či Rybářského pavilonu. Že zahrada prořídla o tom není pochyb. Na tom má určitě podíl povodeň a vichřice, ať se vám to líbí nebo nelíbí. Hodně stromů se muselo pokácet ještě dlouho potom, hnijící kořeny se někdy neprojeví hned.A za 17 let stromy hned tak do výšky nenarostou. Co se týká mostků, mám dojem že se opravují. A už hodnou chvíli. Pokud se někomu nelíbí poházené sklenice a odpadky tak co mu brání to uklidit. Může žít s pocitem, že pro tu zahradu něco udělal a nejen že o tom vykládá co by se mělo.
No a Květná zahrada? Dovedete se představit tu hrůzu, jak to muselo vypadat když ji Karel II. hrabě z Liechtensteinu a Kastelkornu začal budovat. To muselo vypadat ještě hůř jak dnes. Dejte těm zahradám čas.
02. 04. 2014 20:14 | toník
Alexi, povodeň byla v Podzámce před 17 lety!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zajděte se podívat, jak vypadají například mostky přes ramena spojující rybníky, jsou rozpadlé, obité deskami, no hrůza, skvělá vizitka pro UNESCO, hlavně, že si p. Nováková lebedí včele Kroměřížského klubu UNESCO. Už asi chudina do Podzámky ani nedojde, takže neví jak to tam vypadá.
02. 04. 2014 11:53 | Milan
Alexi nechci se vám motat do diskuze, ale mám dojem že zahrady církvi ještě nepatří, proč by o ně žádala v restituci?? No a na Podzámce by se dalo toho určitě hodněěěěěěě co zlepšovat. Asi se tu Alexi moc nepohybujete. Těch sklenic a odpadků, to není zrovna dobrá vizitka. A že se tu kácelo až možná přespříliš, to je také fakt.Ruku odborníka tu není moc vidět. Květná teď připomíná spíš staveniště a budoucí spíš výstaviště než zahradu.
01. 04. 2014 16:17 | Alex
Milý J. Proč do toho taháte město? Podzámecká zahrada patří arcibiskupství olomouckému, momentálně spravuje stát. Co má být to zlepšení? Něco konkrétního, jinak jsou to jen kecy.
01. 04. 2014 09:23 | J.
Podzámecká zahrada by už konečně měla přejít do správných rukou. Bohužel včera už bylo pozdě. Výmluv na povodně a vichřice už bylo dost.Dosavadní správce ani město neudělali pro zlepšení stavu zahrady nic.
31. 03. 2014 17:43 | Alex
Pro Kaju, co si má člověk představit pod pojmem zdevastovaná Podzámecká zahrada? Jste si vědom toho, že zahradou prošla povodeň a vichřice?
31. 03. 2014 08:06 | kaja
Jaromír: našim dětičkám jsou vtloukány nesmysly o ochraně životního prostředí (my starší už na to nedáme), přitom všude okolo jen samý opak, kácení hlava nehlava (dřevo po lacinu se šikne). A s tou Podzámkou máte pravdu, tak zdevastovanou jak dnes jsem ji ještě neviděl.
29. 03. 2014 18:46 | T.
Asi dostali zase nějakou dotaci, tak se šlo kácet. A jako vedlejší efekt bude mít půlka domácností na Pekelcích i jinde zásobu dřeva na příští zimu.
Že to kácení vůbec nebylo potřeba stejně tak jako v půlce ulic přímo ve městě, to nevadí. A ještě s tím blbým argumentem, že vykácíme všechno, protože když necháme pár starých stromů a dosadíme nové, nebude to estetické. No ale aspoň zůstane nějaká vzrostlá zeleň a troška stínu v létě. Teď se po těch ulicích nebude dát v létě ani chodit...
28. 03. 2014 17:45 | Alex
Já si vzpomínám na kráské topolové aleje, které se táhly od Hulínské ulice přes ulice Tovačovského, 1. máje, Miličovo náměstí, náměstí Míru, Kojetínskou ulici až k veterině.Hnízdili v nich kosi, vrabci, holubi a jiní ptáčci. Jsem snad jediný co si to pamatuje. Proč zelení bojovníci nebojují za jejich obnovení? Kdo je dal odstranit? Chytaly přece prach z ulic, byly to naše zelené plíce. A těším se až někdy Povodí Moravy začne odstraňovat náletové dřeviny na březích Moravy u hlavního mostu. Některé už nejsou jen keříky, ale pořádné stromy. Mohl by mě někdo z těch bojovníků za zeleň říci kdo a kdy vysadil ten "les" v Altýřích?
28. 03. 2014 10:57 | ivan
Jen k těm přivandrovalcům", vždyť i paní starostka není místní a ani se tu nenarodila a je kdesi z Rožnova,nebo Frenštátu, kde se ráda jistě také vrací! O vedoucí životního prostředí Ševčíkové ani nemluvě! Co ta paní tu v KM dokázala, nebo nedokázala!!? Myslmí, že i ona odsud není(?) Nemůžou mít ani vztah tomuto prostředí. Vztah si člověk zakóduje a vychová především od dětství a svých mladých let! Pak už je to jen povinnost a morálka spojená právě s těmi vzpomínkami. U nás ve městě se mi zdá, že to není ani jedno, jen chození si pro výplatu a pak planné žvanění, sliby a jen standartizované prohlášení a interpelace že to jinak nejde! Kromě toho nás to stojí peníze, neboť jak nevíte, tak úředníci a především ti ze životního prostředí chodí na placené školení, což nás poplatníky také něco stojí! A výsledek.....koukejte, toto je pak výsledek!! Ta devastovaná příroda kolem!! Když není ten pravý od srdce vztah, co pak krom výplaty od úředníků čekat!!? Zamyslete se proto u voleb!!!!
28. 03. 2014 08:24 | jaromír
Uvedený příklad Altýřů je jedním z mnoha nešvarů. Nakolik za tím stojí jenom město nedokážu posoudit. Vemte si například Podzámku nebo Hvězdu a přilehlé pozemky. Stejně krásný ne-li krásnější kousek před městem, a přesto vzal za své. Celou stráň od města a Těšnovic hyzdí střelnice a sportovní areál. To vše jsou nevratné stavy. Tím jsme se podepsali na krajině, jejíž zhyzděnou tvář předáváme budoucím generacím. Mám dojem, že až na nepatrné výjimky nejsme schopni tyto šrámy (za účelem našich krátkodobých cílů) již vidět. Fráze o ochraně přírody, ekologii, výchově mladých, krajinotvorbě .... K čemu to? Kolik úředníků se jen tímto u nás živí?
27. 03. 2014 20:39 | johny
Tady je ještě mapka ČR, bohužel jsem nikde nenašel online verzi o vyšším rozlišení.
http://www.casopis.ochranaprir...
27. 03. 2014 20:36 | johny
Místní národní fronta už neví, jak by se ještě před volbami znemožnila, a proto musí vymýšlet neustále nové způsoby.

Každopádně, pokud by byl lesík součástí ÚSES (územní systém ekologické stability), pak by takováto hurá akce mohla být minimálně přestupkem. Nejbližší je biocentrum kolem Bágráku, kam ale samotný lesík nespadá. Jestli náhodou ale nebyl součástí jiného by měla spolehlivě zodpovědět AOP ČR, zkuste se poptat tam.
27. 03. 2014 14:37 | Petr
Čemu se tady všichni divíte! Běžte se podívat na kdysi krásné Medkovy rybníky v dolní části města! Kdysi tu byla rekreační oblast! Jen se podívejte, co se tu za ty roky odehrálo! Nikomu nic z města neříká ochrana vodních ploch a přilehlých mokřad! Nebyla ani snaha zařadit zdejší rybníky do Natura 2000 jako ochrana ptačí oblasti! Odbor životního prostředí je tím nehorším rezortem v tomto kraji a jeho vedoucí k ničemu! Nic tu nedokázali prosadit v blaho přírody, tak nějaké vykácení lesíku, přece normálka standart situation of Kromeriz officer bad persons........ jedeme na městě dál..!! :-(((
26. 03. 2014 18:32 | Toník
Také dost dobře nechápu, proč musely být vakáceny celé aleje zdravých stromů např. v Žerotínově ulici, navíc se tudy už za slunného dne nedá jít, stín je pryč a slunce pálí jako čert. Proč se nemohlo vykácet ob jeden strom, proč všechny? Zdá se mi, že naše současná vládnoucí zabedněná garnitura myslí jen na peníze. P. Sedláček mne svým vyjadřováním, že zvířata nepatří do města, vůbec nepřekvapuje, tento přivandrovalec nemá ani ke Kroměříži žádný kladný vztah, nechápu, jak jej může někdo volit, nic dobrého městu nepřinesl a nepřinese. Vykácení hájku za letištěm mi ale také navozuje myšlenku na nějaké jiné postranní úmysly. Pozemek myslím sousedí s pozemkem p. Kuropaty, místního hybatele místními politiky, takm možná vítr vane i odtud. Nevím, je to v každém případě hrůza, budeme opravdu čekat desítky let, než sromy vyrostou a budou plnit svou funkci, to je ale těm na radnici asi jedno, budou už stejně prdět do hlíny.
26. 03. 2014 16:44 | Petr Pálka
Paní matka pisatelky prostě odmítá "držet prst na tepu doby". A nevzala si k srdci již zklasičtělé zvolání: "Stromy nemohou umírat vstoje!" Jaképak individuální
posuzování? Prostě "když se kácí les, lítají třísky", na nějakej ten stromek
se nehledí, dotace je dotace. Je to vidět všude kolem. Od města si soukromí
vlastníci pro své zahrádky rozhodně příklad vzít nemohou. A děti jsou vychovávány fakt názorně.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...