Kroměřížské komunální volby před lety. Díl 3.: Vše při starém

Třetí kroměřížské komunální volby po vzniku samostatné Československé republiky proběhly 4. prosince 1927, kdy se oproti roku 1919 nevolilo v jeden termín ve všech městech a obcích, ale postupně během několika týdnů a to ne ještě ne všude (ve stejný den jako v Kroměříži se volilo např. v Pardubicích či Olomouci). Volby probíhaly v době, kdy zemi již vládla třetí vláda Antonína Švehly, tzv. Panská koalice sdružující pravicové a středové politické strany české i německé, kdy se v letech 1926-29 v meziválečném Československu jedinkrát ustavila vládní koalice na základě ideové spřízněnosti jednotlivých stran. Rovněž se jednalo o první volby, kterých se po několik měsíců starém odebrání aktivního voličského práva, neúčastnili vojáci a četníci, což se dotklo i Kroměříže coby posádkového města (dle údajů z roku 1923 čítala zdejší posádka přibližně 1 700 vojáků).

Volilo se opět celkem 36 zastupitelů a utkalo se o ně celkem 235 kandidátů na deseti kandidátních listinách: agrární strana se oproti předchozím volbám v roce 1923 v důsledku vnitřních neshod rozdělila na dvě kandidátky, voleb se dále účastnili lidovci, za něž kandidovali i představitelé „mizející“ místní německé menšiny, kteří v předchozích volbách v roce 1923 získali samostatně - i díky hlasům vojáků - dva mandáty (V roce 1880 se k německé obcovací řeči hlásily necelé tři tisíce z devíti tisíc zdejších obyvatel, v roce 1910 jich bylo již jen 808, roku 1921 642 a při posledním sčítání před druhou světovou válkou v roce 1930 se k německé národnosti přihlásilo již jen 506 z 18 546 obyvatel), národní socialisté, komunisté, "starostenští" národní demokraté, živnostníci a sociální demokraté. Vlastní kandidátní listinu postavili i místní Židé a voleb se účastnila i Národní strana práce, jeden z těch dodnes trvajících neúspěšných pokusů o vytvoření silné prohradní strany (strana vznikla několik týdnů před parlamentními volbami v roce 1925 secesí moravského křídla národních demokratů vedených Jaroslavem Stránským, majitelem Lidových novin, jež se staly do roku 1930, kdy strana vplula do národněsocialistické strany, oficiálním stranickým listem. Mezi její členy se počítal i např. Karel Čapek či Ferdinand Peroutka). Naopak v Kroměříži nekandidovali fašisté, v té době prožívající boom, a to i přesto, že na počátku dvacátých let se na Moravě konstituovali v blízkém Holešově okolo skupiny Roberta Macha a jeho týdeníku Hanácká/Národní republika a předsedou první celostátní fašistické organizace byl na počátku roku 1923 zvolen holešovský knihkupec Ladislav Stelzig.

Před volbami konaly strany tradičně veřejné schůze, kde vystupovali coby hlavní řečníci především přespolní poslanci a senátoři v čele s národněsocialistickým předsedou Václavem Klofáčem. Kampaň některých stran cílila i na ženy, když národnědemokratický deník Haná k tomu poznamenal: „Jako v celé řadě míst mají také v Kroměříži voličky většinu. Je to patrno též z volební agitace, v níž se věnuje největší pozornost ženám. Činí tak hlavně strany socialistické, komunisté a lidovci. Tito pořádají v poslední době řadu večírků s programem pro ženy ve Sladovnách.“

Ve volbách, kdy ten den „severák vyháněl lid z ulic do teplých hostinců, kaváren a restaurací“, se oproti předchozím volbám politická relevance jednotlivých uskupení příliš nezměnila. Při volební účasti činící 89,63 % obhájili i přes pokles zisku hlasů své výrazné vítězství z roku 1923 lidovci (nejsilnější byli ve všech deseti volebních okrscích), komunisté a národní demokraté si s velkým odstupem za nimi udrželi postavení druhé a třetí nejsilnější strany. Sociální demokracie, jež celostátně ve volbách posílila, ale přímo v Kroměříži oproti předchozím volbám, kdy zažila v roce 1923 výrazný pád, překvapivě opět ztratila, když Lidové noviny o tomto jejich výsledku zkonstatovaly, že "vysvětlení je patrně třeba hledati v místních poměrech a v osobách, nikoli v celkové tendenci." Sociálními demokraty ztracený mandát získali národní socialisté a nově kandidující Národní strana práce získala tři mandáty, což se rovnalo společnému úbytku mandátů u lidovců a Němců, jinak zůstalo rozdělení mandátů naprosto stejné jako v roce 1923.

Výsledky hlasování

Strana Počet hlasů (abs.) % Zastupitelů
Československá strana lidová 2707 33,74 12
Komunistická strana Československa 1057 13,18 5
Československá národní demokracie 986 12,29 5
Československá strana národně socialistická 886 11,04 4
Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská 721 8,99 3
Národní strana práce 565 7,04 3
Československá sociálně demokratická strana dělnická 549 6,84 2
Židovská kandidátka 202 2,52 0
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu - Malozemědělci 195 2,43 1
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu - Agrární inteligence 154 1,92 1
Celkem 8022 100,00 36

Příliš se nezměnilo ani nejvyšší vedení města. O poslední adventní neděli 18. prosince, den po svých 64. narozeninách, byl potřetí v řadě starostou zvolen národní demokrat Josef Jedlička, na jehož jméno znělo ve starostenské volbě 22 ze 24 odevzdaných hlasovacích lístků (zbylé dva zůstaly prázdné), přičemž ještě několik dní před volbou dle zprávy Hané bylo zastupitelstvo pro volbu hlavy města rozděleno do tří bloků: levicového (14 zastupitelů), lidoveckého (12 zastupitelů) a občanského (10 zastupitelů). Aby se nakonec spolu levicový a občanský dohodli.

Prvního náměstka starosty si pro sebe stejně jako v roce 1923 zajistili lidovci, kteří tento post opětovně obsadili advokátem a bývalým starostou Dr. Metodějem Bartákem. Druhým zástupcem starostovým byl zvolen odborný učitel a předseda místní rady starších církve československé Alois Hrabánek z národněsocialistické strany, jenž při volbě neměl protikandidáta a obdržel 22 z 23 odevzdaných hlasů. Zbylá místa v radě obsadili lidovci opět učitelem Janem Melicharem, rolníkem Janem Kutňákem a majitelem krejčovského salonu Emilem Pilzem, komunisté dali důvěru továrnímu dělníkovi Aloisi Polišenskému a Vojtěchu Tučkovi, národní demokraté vložili důvěru opět v řídícího učitele Cyrila Gardavského, živnostníci tímto pověřili obchodníka Antonína Svobodu, Strana práce Dr. Jana B. Rudolfa a za sociální demokracii ve vedení města zasedl František Waisser.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

06. 09. 2014 13:50 | johny
Co se týče tohoto projektu, nějak jsem nepochopil dvě věcí:
1) bylo inzerováno, že auta pod kostelem Panny Marie budou projíždět až po spodní silnici, kde je dnes parkoviště, čímž přímo pod kostelem vznikne klidové místo pro jakousi pěší zónu s posezením. Nicméně dolní silnice se zatáčkami je hodně úzká a stále funguje jen jako parkoviště. Jestli i těžší vozidla budou projíždět po těch dlažebních kostkách usazených jen tak nasucho, tak vidím tu životnost vozovky na několik měsíců, než se to bude muset předělávat. Škoda, předtím tam byl nejlepší kus asfaltu široko daleko.
2) Některá místa už jsou dávno dokončená (např. u gymnázia nebo naproti zámku), ale už podezřele dlouho se nepokračuje osazením laviček a vysazením stromů. Čeká se snad na zimu, nebo na poslední víkend před volbami?
04. 09. 2014 22:26 | Toník
Antoniku, lavičky a pár stromků funkci nezmění, cesty zůstaly stejné a nic se nezměnilo, spíše naopak.
24. 08. 2014 21:59 | Antonik
Zkuste se Toníku více dívat a více přemýšlet. Když se budete dívat, uvidíte, že je to tam připraveno k osazení (lavičkama) i dosazení rostlinstvem. Ale jinak je fajn, že jste postřehl, že silnice již upravena je. A když budete aktivně agitovat proti všem socanům a komančům nestane se snad už, že se provede Hanácké náměstí II nebo Bezručák II, což jsou ukázkové případy za hodně peněz - tj. více než bylo nezbytně nutné - málo muziky. S Hanáckým náměstím bude ještě zajímavé, že zhotovitelem byl JC Stav, který je nositelem záruky a který je v insolvenci, že.
24. 08. 2014 10:34 | Toník
Omlouvám se za příspěvek mimo téma, ale mohla by redakce Kroměřížana zjistit, a případně udělat článek, proč rekonstrukce náměstíčka pod Kostelem Panny Marie není v takovém rozsahu, v jakém měla být. Za nehorázné peníze se v podstatě vyměnil povrch silnice, ale jinak se nic nezměnilo. Myslím, že na vyhazování, i když se tolik snížil dluh města, nemáme. Děkuji.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...