Asi dostanu sprda. Ale kdyžtak budu mít od města právníka.

V poslední srpnový čtvrtek opět po dvou měsících zasedli k jednání kroměřížští zastupitelé, celkově předposlednímu v končícím volebním období. Hned u prvního bodu se zabývali, zda prodat stavební parcelu u Barborky společnosti Trasko, která vlastní některé vedlejší, aby tam mohla vystavět necelé dvě desítky nových domků. Starostka Daniela Hebnarová (ODS) k tomu uvedla, že vedení města chce, aby tam ta výstavba byla a v tuto chvíli také dle územního plánu tam nejde nic jiného. Když už se chystali zastupitelé hlasovat, tak místostarosta Miloš Malý (ČSSD) upozornil na přicházející zastupitelku a europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD), aby se na ni počkalo a nakonec se ještě ozval zastupitel Richard Kreml, že mu nefunguje karta a nemůže se tak zaregistrovat a dodal: „Já jsem neustále problémový.“ Při hlasování se nakonec pro schválení prodeje sešel nejnižší nutný počet hlasů, aby návrh prošel. A tak prošel. (Kreml i Sehnalová jej nepodpořili, takže i kdyby nehlasovali, tak by se nic nezměnilo.)

V otázce rozpočtových opatření přišla na přetřes situace na kulturáku. Vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna uvedl, že v červnu byl navýšen roční příspěvek o 500 tisíc na nejakutnější problémy (kanalizace, mixážní osvětlovací pult, klimatizace aj.). Starostka k tomu dodala, že probíhal i audit, ale zatím nemá jeho výsledky a že má celý seznam toho co by se potřebovalo na kulturáku udělat, ale finance dovolily provést jen ty nejakutnější záležitosti. Její kolega Pavel Motyčka (KDU-ČSL) se jí posléze zeptal, proč s tím nic tři roky nic nedělo, a podotkl, že by měly existovat do budoucna podle něj nějaké kontrolní mechanismy. V tom mu dala starostka v podstatě za pravdu s tím, že si berou z toho do budoucna poučení, ale když měli v minulosti podezření, tak sáhli k určitým krokům, ale nebyly od bývalého ředitele Králíka k dispozici všechny informace, aby to mohli radní náležitě vyhodnotit. 

Dále zastupitelé přijali z podnětu svého kolegy Richarda Kremla (SZ) opatření, aby bylo městem poskytnuto „zajištění a poskytnutí právní ochrany, tj. právních služeb odpovídající odborné úrovně včetně jejich úhrady, pro členy Zastupitelstva města Kroměříže ve volebním období 2010-2014 v případě jednání směřujících proti jejich osobě, ať již v rovině občanskoprávní či trestněprávní,v souvislosti se spol. Vodovody a kanalizace Kroměříž, a. s., IČ: 49451871, či s jejími akcionáři v záležitostech týkajících se období let: 2010 - 2014 vč. jejich příp. návaznosti do dalších časových období.“ Vedl jej k tomu fakt, že zastupitelé a také delegování členové zastupitelstva na valnou hromadu nejsou, oproti výkonným orgánům VaKu, pojištěni pro výkon své funkce a jejich hlasování mohou vyvolávat nesouhlas některých dalších akcionářů, ústící v krajním případě až v žaloby na ně, což na jednom zastupitelstvu i zmínil zástupcem městem najaté advokátní kanceláře PRK Partners. Při interpelacích přišla nejprve na přetřes aktuální situace na kroměřížském (státním) gymnáziu. Starostka jako členka školské rady při gymnáziu sdělila, že vyzvali kraj, aby nepříznivou situaci na gymnáziu řešil a ten tak ředitelku Polachovou po 9 letech ve funkci odvolal a na její místo vypsal výběrové řízení. A onou nepříznivou situací je fakt, že první ročník čtyřletého studia bude mít všehovšudy 12 studentů.

Dále padlo několik dotazů, jelikož nebyla přítomna ředitelka a radní Lenka Mergenthalová (TOP 09), na přítomné lékaře pracující v kroměřížské nemocnici. Role „tiskového mluvčího“ se ujal za stejnou stranu jako Mergenthalová zvolený zastupitel Jaroslav Novák. Nejvážnější dotaz se týkal onkologa Tomáše Třasoně, jenž pro nadcházející volby i figuruje na čtvrtém místě kandidátky ANO 2011, a jeho konce v nemocnici. Dle Novákova sdělení byl odvolán a v nemocnici skončil kvůli tomu, že se zjistilo, že neplní nařízení ředitelky a povinnosti, jež dostal za úkol. Konkrétně nepředepisoval recepty přes nemocniční informační systém, když dle Nováka je přitom psaní receptů přes počítač 2-3 x rychlejší, a tak nemocnice nemohla kontrolovat kolik léků bylo předepsáno. Dále také sdělil, že prádelna v nemocnici dosloužila, nyní je outsorcována a v horizontu 2-3 let se bude prádlo prát centrálně ve zlínské nemocnici, na což zastupitel Kreml hořce utrousil, že tím zmizelo 21 pracovních míst z kroměřížského regionu. Nakonec na poznámku své kolegyně Sehnalová, zda neporušuje příkaz, že se zastupitelstvem může komunikovat jen předseda představenstva nemocnice, podotkl s úsměvem, že asi dostane sprda.

Na závěr starostka sama i otevřela téma zříceného pódia. Dva dny před zastupitelstvem měla obdržet dopis od Pozemního stavitelství Zlín s návrhem dohody o narovnání. Nejprve už dříve na radě se projednával původní návrh, v němž byla nabízena sleva 620 tisíc na nové zastřešení pódia, ale radní jej odmítli s tím, že požadují zaplatit nové zastřešení. Dotčená stavební firma by to dle nového návrhu zajistila s tím, že by zaplatila maximálně 900 tisíc a co by bylo nad tuto částku, tak město. Dle starostky by se to ale nad tuto 900 tisíc nemělo vyšplhat. Dodala ovšem, že celá záležitost má jeden háček, tedy spíš hák, a to, že dohodu musí odsouhlasit Úřad regionální rady, jelikož na projekt rekonstrukce kina a s tím i spjaté výstavby nového pódia byla čerpána dotace. Lidovecký zastupitel Motyčka připomenul, že městu vznikly i další náklady tím, že se na spor najalo advokátní kancelář (konkrétně Brož & Sokol & Novák s.r.o.). Tajemník František Dočekal částku vyplacenou advokátní kanceláři v této kauze vyčíslil na zhruba 70 tisíc (dle tří faktur ze 17. ledna, 30. dubna a 19. června jí bylo vyplaceno 182 408 Kč, ale je možné, že mimo tuto kauzu pro město pracují její advokáti i v některých dalších záležitostech). Starostka ještě dodala, že by to ráda urovnala co nejdříve, jelikož se to každým dnem prodražuje a jinak to skončí u soudu. Tečku za vším udělal komunistický zastupitel Vladimír Křemeček, když kritizoval, že pódium bylo postaveno jen, aby se utratily peníze z dotací, přičemž staré pódium sloužilo lépe a nebyl důvod se ho zbavovat. Co jen nedodal bylo to jak v tom lednu 2011 v této záležitosti hlasoval.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

03. 10. 2014 12:56 | Robert
Je hezké, že si město na velmi standardní služby najímá ty největší advokátní děla jako PRK nebo Sokola, kteří za cestu z Prahy zajisté naúčtují nemalé sumičky. Konečně, výše faktur tomu odpovídá.
Proč si ovšem město najímá tři (pokud jsem někoho nepřehlédl) různé AK? Nebude mít jedna taková kancelář mnohem lepší přehled o všech kauzách a jejich případných souvislostech?
18. 09. 2014 00:44 | Ratkin.j
Ono se vyhazuje z nasi nemocnice za takove formalni preslapy? Viz.dr .Trason. Nebo slo o clena politicke konkurece? A nebo si za to mohl sam z uplne jinych duvodu?
04. 09. 2014 16:28 | Rob
Ted spise, aby se Gympl co nejrychleji vzpamatoval z pani "reditelky" a byly tam zas kvalitni kantori a chteli tam chodit studenti. Protoze pokud nebude koho ucit (nebude zajem studentu nebo budou dojizdet Holesov,Kojetin) nebo tam nebudou kvalitni kantori (to se mezi verejnosti take diskutuje), tak se napr. za 10 let muze G KM taky zavrit, to si malo kdo uvedomuje....
04. 09. 2014 10:05 | Kamča
viz :((
Jeví se mi to dosti dětinské. K čemu je řešit, že "někdo jiný taky"? Něco prostě do nebe volá víc a něco méně. Něco tiše projde a něco ne.
A jestli děcka z KM jezdí na gympl do Holešova (!), tak je v KM něco opravdu špatně.
03. 09. 2014 09:50 | :((
Stejně tak nebylo nikde zmíněno, že problém s malým počtem žáků byl před pár lety v Holešově. Nic se ale neřešilo a když se vrátil pan Janalík, ředitelka byla nenápadně přesunuta do Kroměříže. Vše ale v tichosti a bez medializace. Holt vedení Týdeníku má na kroměřížské gymnázium spadeno a je jedno, kdo je zrovna v čele.
PS: prestiž školy, aspoň dle "veřejného mínění", nebyla nic moc už za pana Lukáše. A příspěvky na tomto webu a v Týdeníku tu prestiž taky nezvýší.
03. 09. 2014 07:51 | :(
Vystudovaná kombinace p.Mgr. Jany Polachové není tělesná výchova.
Na GKM nikdy Tv neučila, lepší přípravu Kájo a na zdraví:)
31. 08. 2014 14:00 | Vojta Navrátil
Vážení,
máme demokracii, tak si tam každá strana může napsat koho chce, ať se vám zdají sebeprofláklejší. Je to jejich riziko, volit je nemusíte.
31. 08. 2014 13:59 | Rodák
K Johny:jistě máte pravdu pokud jde o to kdo a jak dlouho si drží židli v zastupitelstvu.Jen pro informaci: 5 volebních období:Jaroslav Adamík,Jitka Dvořáková,4 volební období: Kenša, Křemeček,Žárský,Šindler,3 volební období:Nosková,Číhalová,2 volební období:Dokoupilová, Hebnarová,Chvátal,Kašpárková,Malý,Nováková,Opravilová, Škrabal.1 volební období:Sehnalová,Šimůnková,Debef,Holík,Knapková,Kreml.A co ti veteráni? Mají takové zásluhy,tolik pro voliče udělali,jsou tak nepostradatelní? Spíše je to jedna klika.Jak hlasovali,jak se pak chovali,či otočili názory,složili účty ,předvedli co docílili pro blaho občanů? Jen počítají prachy z dalších funkcí.A za nic.
31. 08. 2014 12:00 | johny
Tak ja bych nerekl ze je problem s vekem zastupitelu, ale s poctem volebnich obdobi ktere tam sedi. V Kromerizi mame i takove vykopavky, ktere se tu chteji pohybovat jeste ve svem patem volebnim obdobi a ze jich neni malo. Patri tam i takovi jako je pan Sedlacek, ktery sice neni zastupitel, ale za hranici mesta, resp. jeho organizaci se neni asi schopen uzivit. Zaroven jeste o necem vypovida fakt ze Kromeriz od roku 89 nemela stejneho starostu v kuse dele nez jedno volebni obdobi. Starostove se meni podle toho, jaka strana je v mode, ale v podstate je vse pri starem, protoze uz mnoho let vladne stejna skupina lidi, ktera se obmenuje jen minimalne. A v tom ja vidim kamen urazu.
31. 08. 2014 11:54 | johny
Tak ja bych nerekl ze je problem s vekem zastupitelu, ale s poctem volebnich obdobi ktere tam sedi. V Kromerizi mame i takove vykopavky, ktere se tu chteji pohybovat jeste v patem volebnim obdobi a ze jich neni malo. Patri tam i takovi jako je pan Sedlacek, ktery sice neni zastupitel, ale za hranici mesta, resp. jeho organizaci se neni asi schopen uzivit
31. 08. 2014 10:57 | Rodák
K T: Vážený, a kolik jich těch vysloužilých straší v zastupitelstvu?Nosková -65 let,Adamík-73,Křemeček-72,Kenša-67,Dvořáková-72,Žárský-65! Moc a peníze jsou přece příjemné,a jejich důchody malé? A opět budou kandidovat!A co za 4 roky udělali pro město? A to mají odvahu se podívat voličům do očí? Chyba voličů,že se o nic nezajímají a slepě volí či nevolí.Proto to tak vypadá.S tím fyzikářem nicméně s Vámi souhlasím.
30. 08. 2014 07:15 | Karel Toman ml.
Na paní tělocvikářku si dám panáka, pro gympl a Kroměříž to bylo 9 let temna. Teď jen aby ji nevystřídal nějaký další chucpe-kádr pro změnu z oranžového křídla..
29. 08. 2014 14:48 | Vojta Navrátil
Prodává se to společnosti Trasko, ta už vedle má několik parcel.
29. 08. 2014 14:32 | vrrr
díky, už vím, tak to je pěkná plochá, nevíte někdo v jakém stylu se to bude prodávat, jestli velké parceli či malé nebo snad vše bude řídit developer. Prostě vše o tom :-) Přece jen v KM snad nikde neni žádná rozumná parcela (u moravy v zátopové oblasti vážně nepočítám :-) či nějaky developerský projekt, pokud o něčem víte prosím napiště
29. 08. 2014 14:07 | johny
Barborka je domov na Havlíčkově vlevo, za nemocnicí.
29. 08. 2014 14:03 | Vojta Navrátil
Domov Barborka Kroměříž
29. 08. 2014 13:48 | vrrr
Prosím kde je stavební parcelu u Barborky? Já znám jen hospodu u Barborky, a pod ní na ulici Lutopecká u té křižovatce rozhodně neni parcela pro až 20 baráků

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...