Před komunálními volbami: ptáme se lídrů (2/3)

Redakce blogu Kromeřížan.cz před blížícími se komunální volbami oslovila lídry jednotlivých kandidujících uskupení (s výjimkou zástupce Romské demokratické strany, na něhož se nám nepodařilo, i přes oslovení ústředí této strany, získat kontakt) s dvanácti otázkami. Krom starostky Daniely Hebnarové (ODS) a místostarosty Miloše Malého (ČSSD) zareagovali na naše dotazy všichni. Dnes si můžete přečíst druhou várku jejich odpovědí na námi položené dotazy.

5) Jste pro zachování platnosti vyhlášky, která zakazuje od 1. ledna 2015 hazard na území města?

Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Ano.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano.
Luděk Míšek (SPO): Ano.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Je nutné spočítat ekonomické dopady na rozpočet města. Pokud chceme více podporovat sport a mládež ve městě, musíme zvážit i tyto dopady. Zákaz by měl platit v okolí škol a veřejných míst jako jsou hlavní ulice, obchodní zóny a sportoviště.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Ano. Škoda, že účinnost vyhlášky nebyla již dříve, za což jsme bojovali.
Jaroslav Adamík (KSČM): Ke zbývajícím 11ti položeným otázkám (otázky č. 1-11 – pozn. redakce) na které chcete odpovědi formou ano/ne, nechci takto zjednodušeně odpovídat, protože se jedná o problematiku vyžadující podrobnější analýzu včetně podmínek pro její řešení (V mailu rozesílaném spolu s otázkami jednotlivým lídrům jsme použili formulaci: „Snažili jsme se položit otázky, které nevyžadují obsáhlé odpovědi (ideálně ano/ne)“ – pozn. redakce). Jde také o znalost toho, jak v uplynulých volebních období byly některé činnosti financovány. Za KSČM mohu jen konstatovat, že většina otázek byla součástí našeho volebního programu, kterým jsme se řídili při hlasování na jednáních Zastupitelstva. I v následujícím volebním období je pro naše hlasování na jednáních Zastupitelstva rozhodující náš volební program.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano jsme pro zachování platnosti vyhlášky zakazující hazard na území města.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano, trváme na přijatém usnesení.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Vzhledem k tomu, že ji Zdravé Kroměřížsko iniciovalo, asi nečekáte, že ji budeme chtít hned zrušit?

6) Je věnována dostatečná a rovnoměrná péče místním částem, které ke Kroměříži přináleží?

Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Zde spatřujeme možnost být více aktivní. Z rozpočtového určení daní místní části Kroměříži přinášejí 35 miliónů Kč. Z této částky plánujeme 20% přímo směřovat do investic místních částí, a to podle počtu obyvatel. Chceme více posílit vliv místních částí na rozhodování a předejít tím různým snahám o odtržení, což by nebylo v zájmu nikoho ze zúčastněných.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ne, není. I v městských částech je zapotřebí velkých investic a pokud město nebude lépe čerpat dotace, tak nakonec město ponese náklady samo a v plné výši.
Luděk Míšek (SPO): Ne, není.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Není, do místních částí chceme investovat více finančních prostředků, například na vybudování čističek odpadních vod, dětských hřišť nebo do dopravní dostupnosti.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Co je to v našich podmínkách dostatečná? Jak se určuje? Místním částem bychom měli věnovat více péče např. zajíždění MHD, budování cyklostezek a propojení s městem atd. V našem projektu transparentní město po vzoru slovenského Martina se pamatuje i na tuto věc, kdy vedení města vyráží do místních částí na setkání s občany.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Není věnována dostatečná péče v místních částech.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ne. Důvodem byla především úsporná opatření na výdajové straně rozpočtu města. V našem programu máme kapitolu věnovanou právě místním částem. Považujeme za důležité, aby osadní výbory byly zapojeny do přípravy rozpočtu města.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Přijde na to. Hodně taky záleží na iniciativě občanů místních částí. Osadní výbory fungují na velmi různé úrovni, navíc jsem dodnes nepochopil, jak jsou určováni lidé, kteří za místní části mluví. Myslím si, že by tady prospěly takové "malé volby", které by zvedly prestiž samospráv. Jinak, určitě je pro obce výhodné využívat infrastrukturu města. Na druhou stranu by bylo dobré, kdyby dali najevo, jaké mají potřeby. Není to jen o penězích. A ještě něco - byť sám t.č. Vážaňák, jsem alergický na argument "když nám město nedá, nevyhoví, my se odtrhneme". Zvlášť z úst někoho, koho nikdo nevolil.

7) Jsou podle Vás potřebné personální změny ve vedení městské úřadu?

Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Neplánujeme personální zemětřesení. Nicméně považujeme za prospěšné neustále pracovat na zlepšení organizace a profesionální úrovně úřadu.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano, vypíšeme nová výběrová řízení na vedoucí pozice některých dlouhodobě problémových odborů. Úředník, vedoucí úřadu, zastupitel, starosta je přece zaměstnanec občanů, je placen z jejich daní a musí sloužit všem stejně.
Luděk Míšek (SPO): Ano.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Ano, k některým určitě dojde. Některé odbory potřebují zvýšit kvalitu i počet pracovníků, některé jsou naopak přeobsazené.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Ano.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano - spíše je potřeba změnit přístup úředníku k problémům Města. Je potřeba najít řešení než hledat proč ten probném nejde řešit.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ne.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Nějaké jistě ano. Ale s rozmyslem, takže po mě nechtějte vyhlášení personální revoluce.

8) Jste pro společný nákup energií a služeb pro město a domácnosti?

Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Ano, pokud prospěch města a domácností bude v souladu, pokud bude i pro město výhodný.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Ano, vyjde to levněji, ale město se musí chovat poctivě.
Luděk Míšek (SPO): Ano, v případě přínosu úspor.
Jaroslav Němec (ANO 2011): V první fázi se musíme domluvit s okolními městy a vesnicemi na společném nákupu energií pro obce a jejich příspěvkové organizace, po vyhodnocení můžeme do projektu zapojit domácnosti, popřípadě zájemce ze soukromé sféry.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Je to jeden ze základních bodů našeho programu.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 5.
Pavel Kadlčík (Moravané): Nejsme.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano, pokud o takou službu budou mít občané zájem.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Pokud bude výhodnější, proč ne.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

16. 10. 2014 15:10 | Miroslav Daněk
Ladiči, dokaž, že nemáš strach a dávej si své jméno.
15. 10. 2014 23:34 | Ladič
Napadání, nadávky a bolševické myšlení z mé strany? Jste srandista :-))) Berete si do pusy demokracii na jedné straně, a přitom jste ji předtím popřel, když podle vás mají dnes lidi větší strach vyjádřit svůj názor, než za minulého režimu... Je to směšné...
15. 10. 2014 15:18 | Miroslav Daněk
Většina solidních diskuzních fór přechází na neanonymní diskuzi. Pokud jsem vás svým názorem urazil, tak se omlouvám. Zároveň se omlouvám všem, komu jsem snad nadal, nebo tak nějak podobně ho urazil. Ono někdy při tom, co zde někdo napíše, nějaké peprnější slovíčko uletí. Jinak nikdy nikomu neberu jeho názor, ale také respektujte můj názor. To co říkám dnes, jsem říkal i za komoušů. Tehdy jste možná vy mlčel. Možná jsem podle vás kovaný, pokud to myslíte ve smyslu, že jsem pořád stejný, tak máte pravdu. Své myšlení jsem nikdy neměnil a měnit nebudu. Ale je stejně zajímavé, že vás zrovna toto rozčiluje. Vždyť demokracie je od toho, aby člověk mohl říci svůj názor veřejně, přestal se bát, že ho někdo zavře, nebo vyhodí z práce atd. Ale napadání a nadávky do slušného jednání nepatří. Sám píšete o morálce. Bohužel některé vaše příspěvky mně tak trochu připomínají bolševické myšlení.
Snad se i ostatní omluví všem, které tu napadají a také urážejí.
15. 10. 2014 10:30 | Ladič
Na používání nicku není nic ubohého. Neurážejte ostatní jen kvůli tomu, že mají jiný názor. Vy jste kovaný, to z Vašich příspěvků čiší. Komunistické názory o větším strachu v demokracii než za komoušů, jsou jen trapná komunistická propaganda minulého režimu.
11. 10. 2014 13:00 | Miroslav Daněk

Pane Ladiči xx, bohužel jinak nemohu pojmenovat anonyma.
Jinak je to citace z diskuze v ČT, tak jako vaše. Také já jsem nenapsal nikde, že co bylo ukradeno, že se nemá vrátit. Ale stále budu tvrdit, že majetek církve pouze spravovaly. A zvýhodňovat jedny před druhýma to je podle vás v pořádku.
A na koho mířil Duka slovem „lůza"? Citace:"Snad na kriminální živly? Na drogově závislé? Bezdomovce? Prostitutky? Nezaměstnané? Mizerně placenou inteligenci, například učitelstvo? Nebo na starobní důchodce? A co vlastně lůza (či luza, jak se dřív psávalo) je? Příruční slovník jazyka českého definuje lůzu takto: „luza . hanlivé označení spodní (deklasované, vyloučené) složky společnosti, chudina, chátra, holota spodina obyvatelstva velkoměstského, chátra, sběř". „Chátra" je pak podle téhož slovníku „spodina obyvatelstva, zvl. velkoměstského, luza".A konečně „sběř" je (pořád podle PSJČ) „sebranka, chátra, luza, holota, spřež". " Pohrdání občany nikdy nevede k ničemu dobrému . (viz Villon)
Takže ty , kdo demonstrující jsou podle Dominika Duky,lůza ( a to řekne člověk , který se má zastávat chudých, bídných a nemocných) a stejně je nazýváte tak i vy.
A jinak pane "historiku" děkuji za diskuzi, ke které se již nehodlám vracet, pokud třeba zase nenapíšete nějaké "perly". A jinak ať si úsudek udělá každý sám.
A to co provedly Voršilky s Národním divadlem také zřejmě schvalujete. A v tom je celý háček. To by si za Josefa II. nebo za 1.republiky nemohly dovolit, ale ani na to pomyslet. Zde zvítězil mamon nad slušností a morálkou.
A jinak děkuji , že jste se obtěžoval diskutovat s lůzou, já byl také na té demonstraci.

P.S. Je stejně dost ubohé v těchto diskuzích neuvádět své jméno. Ale dovedu pochopit, že v dnešní demokracii mají lidé strach, strach možná větší než v dobách totality. Ale také je to možná v tom, že to co napíší tady , si nedovolí říci veřejně. Proto si vážím všech co zde diskutují pod svými jmény , i těch s kterými nemusím souhlasit. Přeci nikdo nikomu hlavu neutrhne, nebo , že by?

11. 10. 2014 10:48 | Ladič
"Takže ve skutečnosti komunisti zabavili celkem 5.000 hektarů, a když se dnes říká, že všechno, co bylo ukradeno, musí být vráceno, vlastně toho zase tolik není."
Zase si protiřečíte :-))) Na jednu stranu Vám strašně vadí vracení majetku a na druhé říkáte, že toho majetku vlastně zase tolik není. Nevím, kde jste přišel k mému přesvědčení, že všechno co proběhlo v rámci tzv. vracení majetku církvím, je "svaté" a zřejmě nezpochybnitelné.To jsem nikdy neřekl a ani si to nemyslím, ale omýlat pořád dokola, že někdo dostane "dary", je už trapné.
Btw, podle mě je u nás lúzy daleko víc než několik desetitisíc... a nic nemorálního na tom pojmenování nevidím. Závisti se v naší republice neskonale daří s úspěšnou podporou komunistů a socialistů.
10. 10. 2014 17:52 | Miroslav Daněk
Pane Ladiči, nevidím v příspěvcích rozpory. Historii nezpochybňuji, pouze ji každý vykládá jinak. Vím, každý má názor jiný.
"Majetky, které církev spravovala (neříkám, že vlastnila, protože to byl veřejnoprávní majetek), Masaryk ještě okleštil první pozemkovou reformou v roce 1919. Církev tím přišla o správu velkostatků. Tato reforma byla v roce 1947 revidována tak, že církev už nemohla spravovat všechny majetky nad 50 hektarů. Tento zákon platil i po převratu v únoru 1948, pouze nebyl z časových důvodů úplně proveden. Když pak komunisti dělali svou pozemkovou reformu, brali církvi pozemky i do 50 hektarů. Takže ve skutečnosti komunisti zabavili celkem 5.000 hektarů, a když se dnes říká, že všechno, co bylo ukradeno, musí být vráceno, vlastně toho zase tolik není." (http://www.ceskatelevize.cz/ct...) - vy jste vybral jeden argument, já jiný. Samozřejmě opět argumenty pro a proti.
Jinak pane Jardo1, není to korupce, když někdo podplácí někoho jiného, aby se k majetku dostal. Odluka je jen zástěrkou. Proč pravicová vláda tak rychle a tajně podepsala smlouvy s církvemi, kdyby měla čisté svědomí. Tady se chovala jako "bolševici".
Pane Ladiči, opět můžete napsat , že ťápu bludy. Jinak jediné , co vám mohu závidět, vaše přesvědčení, že všechno co proběhlo v rámci tzv. vracení majetku církvím, je "svaté" a zřejmě nezpochybnitelné.
Jen tak bokem, je morální od nejvyššího představitele katolické církve u nás, nazvat desetitisíce občanů, kteří projeví , v rámci zákonů, svou nespokojenost s vládou, "lúzou".
10. 10. 2014 15:24 | Ladič
Kéž by tomu tak bylo??? Pane Daňku, člověk, který nemá argumenty, tak začne zpochybňovat historii. Bavíme se o navrácení zámku a zahrad, to se nijak netýká nových církví ani finančnímu vyrovnání s nimi. Napřed jste popřel, že by biskupové kdy něco nepostavili, potom jste tvrdil, že církve majetek vlastně nikdy nevlastnily. Pokud místo argumentů ťápete takové bludy, tak se nedivte, že "zastánce darů zvaných církevní restituce nelze přesvědčit." Navrácení ukradené věci nemůže být považováno za dar. Máte to hodně pomotané. Cupovat Vás nikdo nechce, ale hloupými řečmi svou závist nezakryjete. A ještě se oháníte morálkou, to už je vrchol drzosti, neslušnosti a neúcty. Morální je nekrást! Všichni si to slovo berou do huby a přitom sami kradou, případně krádeže tolerují a nebo je dokonce i schvalují.
10. 10. 2014 12:16 | Jarda1
To co dostávají církve, které vznikly po roce 1990, jde z toho co bylo ukradeno římskokatolické církvi, která se v jejich prospěch části svého vzdala, aby mohlo zároveň dojít k odluce.
10. 10. 2014 11:13 | Miroslav Daněk
Pane ladiči, kéž by tomu tak bylo. A závist posuzuje každý tak, jak sám sebe vidí. V životě jsem nikomu nic nezáviděl, někdy to bylo spíše k mé škodě, když jsem nedokázal někomu něco závidět, čím se dotyčný chlubil. Ale nic, zřejmě tato forma diskuze nepřinese nic nového. Jen tak mimochodem by mně zajímalo, co bylo ukradeno církvím, které zde vznikly po roce 1990, a proč se vypočítává náhrada církvím jiným způsobem než se restituovalo v letech devadesátých. Proto tvrdím, že tyto smlouvy byl politický handl, vlastně dar od občanů i když třičtvrtiny s tím nesouhlasili. A můžete mne cupovat.
Mimochodem není to jen otázka historie, ale také morálky.
10. 10. 2014 09:38 | Ladič
Asi jsem Daňka rozesmál tím, že zastávám názor, co bylo ukradeno, má být vráceno, ať je to majetek círví nebo koholiv jiného. Závistivci tento princip bohužel nikdy nepochopí. Pan "historik" např. neví, že v 17. století nechal v KM biskup nahradit primitivní kanalizaci vyzděnými kanály, vybudoval vodárnu a vodovod, špitál, sýpku... jinak by netvrdil, že si církev a šlechta hrabala jen pro sebe za peníze poddaných. Btw, vše, co se buduje dnes, je z našich daní. I ty slavné evropské dotace jsou jen z daní občanů, z nebe se nesnesly. Ještě k tomu 17. století, které bylo nejproduktivnější v rozvoji města, o což se zasloužil zejména biskup Karel II. z Lichtenštejna, cituji z dobového materiálu: "Aby měl ovšem dostatek financí k uskutečnění všech plánů, rozhodl se využít svého mincovního práva co možná nejvíce. Takže není divu, že jednou z jeho prvních staveb byla v Kroměříži právě biskupská mincovna. Kroměřížská obec a její představitelé si vážili dobré spolupráce s biskupem, a pomáhali realizovat jeho projekty, prospívající i městu, které se tak vrátilo znovu na třetí místo v zemi."
09. 10. 2014 23:10 | Jarda1
Sekularismus je postoj spočívající v tom, že státní moc, státní instituce a stát sám mají být nezávislé na náboženství a náboženském uvažování.
Ono tomu u nás je či má být jinak?
09. 10. 2014 22:39 | ad restituce na Slovensku
Samozřejmě, že na Slovensku, ve Slovinsku či v Polsku se proti restitucím "někdo" ohrazoval (a to docela velká část společnosti). Největší problém restitucí spočívá v tom, že nepovedou k danému cíli (sekularizaci státu) ale přesně naopak k dalšímu růstu vlivu (římskokatolické) církve. O tom by mohli Poláci či Slováci, kde se mimochodem restituovalo zásadně méně než u nás, vyprávět.
09. 10. 2014 21:36 | Jarda1
"Historiku" Daňku, když má někdo něco ve správě, tak mu to ten vlastník nemusí znárodňovat. Stát by se při pozemkových reformách nezavázal k výplatě náhrad, kdyby to nebylo její, komunistická Rovnost by ve dvacátých letech nebouřila proti církevnímu majetku, kdyby to nebylo její, či by třeba církev na Slovensku či Slovinsku, tedy na území bývalé monarchie, nikdy nic nezrestituovala, kdyby to nebylo její. A tam se proti tomu nikdo neohrazoval.
09. 10. 2014 20:13 | Miroslav Daněk
Před únorem 1948 církve a náboženské společnosti většinu dnes nárokovaného majetku de jure nikdy nevlastnily, ale měly jej pouze v užívání či správě. To byla historická záležitost mající své opodstatnění již v době habsburské monarchie.
09. 10. 2014 19:50 | Jarda1
"Hostoriku" Daňku, proč tedy, když to bylo v "nájmu", to komunisté znárodnili? Stokrát se to může vyvrátit a stejně si někteří frustráti melou svou.
09. 10. 2014 19:35 | Jiří Mazáč
ladič : Ano s panem Scholasterem jsem měl před několika lety realitní kacelář ve Zlíně,ale protože jednal o některých nemovitostech mimo mě , tak jsme se rozešli . No a že si tento můj bývalý společník přibral k sobě do své realitky v Kroměříži Křemečka, tak to je přece jeho věc . Já se s nimi na rozdíl od jiných kandidátů nestýkám.
09. 10. 2014 17:47 | Miroslav Daněk
Také mne pan ladič rozesmál, ale zřejmě zastánce darů zvaných církevní restituce nelze přesvědčit. A co se týká majetku vybudovaného prostřednictvím rozhodnutí nějakého orgánu samosprávy, tak zase patří těm občanům, pro které se to stavělo, pokud je nějaký "vykuk", tím myslím zastupitelstvo, neprodá pod nějakou záminkou, což se v minulých obdobích vesele dělo. I když pokud se týká památek, tak máte pravdu, že na tom mají zásluhu i církve, ale i šlechta, ale jde o to za čí peníze to stavěli , toto si hrabaly církve, ale také šlechta, pod sebe. Ano byla taková doba, já to chci , aby jste to mí poddaní postavili a také zaplatili, ale bude to moje. Má replika byla nadsázka, kterou jste zřejmě nepochopil a vynechal další větu. Už od dob Josefa II. a i za 1.republiky měla církev majetek prakticky v "nájmu" a nemohla s ním volně nakládat. To je ale na dlouhou debatu.
A pokud se týká preferenčních hlasů, tak asi některé výsledky voleb jsou zmanipulované, když může někdo z kandidátů na tzv.nevolitelných místech získat tolik hlasů, že např. se po volbách umístní na 1. místě.
P.S. Stejně jsem zvědav kdo zaplatí vynaložené prostředky z EU na zahrady a zámek, které budeme muset vrátit. Že by církev?
09. 10. 2014 15:53 | Ladič
Zajímavé jsou také spřízněné osoby s panem Jiřím Mazáčem. Róberta Scholastera jistě každý zná nebo aspoň o něm slyšel, co je zač. No a přes něj Radovana Křemečka a kauzu hotelu Podhoran v Bystřici p/H určitě znáte taky.

http://www.sorganizace.cz/p/16...
http://www.sorganizace.cz/p/16...
09. 10. 2014 15:19 | Ladič
Hlavně si tu diskusi dobře pročtěte, ať víte, koho rozhodně nevolit. Číhalová s vykukem Malým by spolu rádi "dobře" hospodařili. Ještě bych rád vzpomenul doktora Třasoně. Karotka psala, že má momentálně co vysvětlovat, nezní zrovna jasně. Vysvětlovat bude až u soudu. Ve svůj prospěch totiž poškodil nemocnici o částku v řádech milionů a co je nejhorší, porušil tzv. Hippokratovu přísahu a vážně poškodil zdraví pacientů. Minimálně v jednom případě to skončilo úmrtím. Upozorňuji předem, že tohle nejsou pomluvy, jak se snažila jeho dcera vyvrátit různými emaily, které rozesílala.
09. 10. 2014 14:50 | Alois
pavla: Nic nového pod sluncem, to už dělala i minule.
09. 10. 2014 12:56 | pavla
Volba pro Kroměříž si chce získat své voliče v domově důchodců tak, že jim rozdává čokoládu s jejich nálepkou a číslem,které mají volit. Tímto jste paní Číhalová ale hlas mojí maminky určitě nezískala. Tato Vaše metoda mi připomíná jednání tzv. " Šmejdů " při prodejních předváděcích akcích.
09. 10. 2014 11:34 | Ladič
Pan Daněk mě rozesmál :-)))
"Btw - bohužel jsem v životě neviděl, že by nějaký církevní hodnostář, farář či biskup stavěl nějakou zahradu či zámek. Stavěli to občané..."
Kdo, kde, kdy viděl, že by např. starostka postavila koupaliště, kopala základy na nové kino, projektovala hřiště... Nezlobte se na mě, ale takové myšlení není normální. Asi neznáte historii Kroměříže, když nevíte, co všechno tu olomoučtí biskupové a arcibiskupové vybudovali a kde jen díky jim naše město dnes je.
K Příklad: " Strana obdrží 40.000 hlasů, kandidátů je 27. Průměr je 1481 + 148 = 1629. Pokud obdrží kandidát nevyšší počet hlasů nad tento počet, postupuje na 1. a další místa podle počtu zvolených mandátů. Takže opravdu si mohou občané zvolit koho chtějí."
To by fungovalo správně jen v tom případě, kdyby se hlasy dané straně nepočítali také kandidátům a naopak. Jinak je to vyloženě náhoda, když někdo dostane tolik hlasů. Pokud těch hlasů ale nemá dostatek, tak moje volba podpoří toho, kdo je na stejné kandidátce č.1, proto preferenční hlasy v komunálních volbách fakticky nefungují.
08. 10. 2014 15:20 | Janka
pane Daňku, uznávám, že to byl poněkud emotivní výlev prudce ťuknutý do mobilu ve vlaku. Ano, s názory paní Švihlíkové souhlasit nemohu a nechci, znám je i dokonce ji osobně, proto ten výlev. Uznávám, že sem nepatřil.
08. 10. 2014 13:56 | Miroslav Daněk
Pane Navrátile, plně s Vámi souhlasím, že by bylo nejlepší, kdyby opravdu rozhodoval počet odevzdaných hlasů o pořadí bez 10% přepočtu. Ale právě na návrh ODS bylo to změněno, a to proto, aby nešlo tak lehce přeházet pořadí na sestavené kandidátce. Takže máme takový volební zákon jaký je. Právě dnes má jednat vláda o zákonu přímé volby starostů. Napsal jsem to hlavně kvůli tomu, že řada občanů na komunální (a nejen komunální) volby, kašle a když se jich ptáte proč, tak prý volby nic nezmění a vlastně není koho volit. Ještě jednou píši, že volíme takové kandidáty, jakými jsme vlastně i my. Nic jiného nemáme.
08. 10. 2014 10:33 | Miroslav Daněk
Paní Janko, sice nevím proč paní Švihlíkovou ne, ale pokud chci být v něčem činný, tak musím znát názory oponentů, což asi pro Vás Paní Švihlíková je, a pak mohu oponovat.
07. 10. 2014 23:43 | Jiří Mazáč - ÚSVIT
Vážení, právě před chvílí mi můj známý volal, proč nejsme vidět a kolik jsme vlastně do kampaně dali peněz. Je to již asi 15.dotaz a tak vám proto odpovídám. Volební kampaň nás stála necelých 50.000,-Kč.Možná by bylo zajímavé zveřejnit,kolik vynaložili na volby i druzí.Za námi nestojí žádní sponzoři,protože nechceme být nikomu zavázáni. Chceme sloužit všem obyčejným, poctivým lidem a ne kmotrům.Město Kroměříž musí patřit nám všem a můžeme si ho řídit sami.Máme v programu, že nedopustíme prodej VAK Kroměříž.Je to pro nás velmi důležité a toto nabízí snad všichni .Ale můžeme slibům některých zastupitelů opravdu věřit ? Někteří ,už nás v minulosti ale zradili.Přečtěte si můj článek v říjnových INFONOVINÁCH, jsou tam i jejich jména.
07. 10. 2014 22:17 | Vojta Navrátil
Miroslave, obávám se, že jsem trochu nepochopil co jste mi chtěl sdělit. Mě se nejednalo o žádnou volbu starosty, jen o to jak oproti představám mnohých voličů ten volební systém zdeformuje jejich hlasy. Kdyby se volilo dle volebního zákona z roku 1990, tak by se Jančík do toho zastupitelstva s druhým nejnižším počtem hlasů z kandidátů ODS vůbec nedostal. Chtělo by to návrat k této úpravě.
07. 10. 2014 21:58 | Janka
Miroslave D., Švihlíkovou fakt neee!!
07. 10. 2014 19:49 | Miroslav Daněk
k Vojta Navrátil - poukazovat přímo na tyto volby je zavádějící. Sice máte pravdu v tom, že podle počtu hlasů nedostal starosta Jančík nejvíce, ale přesto ho volilo přes 10.000 voličů z 26,5 tisíc, kteří ho chtěli vidět na tomto postu. Bohužel zatím tento volební systém neumožňuje přímou volbu starosty. A v případě, že ODS tenkrát získala 23 zastupitelů z 43, takže radnici ovládla, tak si zvolila podle sebe. Ale to by udělala každá politická strana, hnutí a seskupení , kdyby získala většinu na radnici i v Kroměříži.
K Janka a Ladič - ano máte pravdu, že každým hlasem pro kandidáta dostává politická strana jeden volební hlas, ale na občanovi záleží , kterému kandidátovi dá svůj hlas. A, že je možné, aby se dostal na radnici ten kandidát, kterého řada občanů chce, dokazují přeci výsledky z roku 2010, u pěti volebních stran a dokonce u VV, pí. Pískovská ze 7. místa skočila až na místo 1. Dokonce pamatuji na pana Muchu, který se dostal do zastupitelstva z 25. místa.
Jinak si nedovedu představit v městě, že by kandidovali jen samostatní kandidáti a na radnici skončilo 27 individualit, každý s jiným názorem a plánem jak řídit město.
k Honza - každý z nás je takový jaký je. Lump zůstane lumpem a dobrák dobrákem, ať je kdekoliv. Jsou takoví jaké je vychovali rodiče a jaké je vychovává společnost. Proto musíme volit mezi těmi, kteří jsou zde na zemi.
K - Ladič - nevím sice v čem si protiřečím, ale budiž , když si to myslíte. Já tedy se nepřikláním k těm různým komentářům, např. hanit či více méně lhát o kandidátech bez znalostí věcí, navíc zbaběle a anonymně, tím nechci psát, že na něčem nemusí být pravda. Samozřejmě své kandidáty chci znát a je řada možností, jak si to zjistit. Na druhé straně poukazuji na tzv. cestovatele, kteří jednou kandidují za tu stranu, pak za to hnutí a následně za jiné. Chcete tvrdit, že vám je jedno, když vidíte jak kandidát cestuje ze strany do strany, čímž je mu jedno za koho kandiduje, jen když kandiduje a pokaždý za jiný program? Na to stačí prolistovat minulé kandidátky. A co se týká programu, tak bez jeho znalosti bych si nedovolil dát hlas ani svému známému, který by byl ve straně, která např. nemá zájem omezit hazard ve městě.
A pokud se týká počítání mandátů, tak volební komise dává odevzdané hlasy "vždy" jednotlivým kandidátům podle způsobu hlasování. Následně se sčítají hlasy pro celou volební stranu. Takže máte pravdu, že každý dá straně nějaký hlas. Někdo třeba 500 a někdo třeba 50. Potom se podělí výsledek odevzdaných hlasů počtem kandidátů kandidujících za danou stranu a určí průměr. K tomuto výsledku se připočte 10% a toto číslo určuje počet hlasů. Kdo dosáhne nejvíce nad tento počet postupuje na první místo a následně za ním další , kteří tento počet hlasů překročili. Následně se pokračuje už podle pořadí na kandidátce.

Příklad:. Strana obdrží 40.000 hlasů, kandidátů je 27. Průměr je 1481 + 148 = 1629.
Pokud obdrží kandidát nevyšší počet hlasů nad tento počet, postupuje na 1. a další místa podle počtu zvolených mandátů. Takže opravdu si mohou občané zvolit koho chtějí. Tím nechci napsat, že vždy to musí vyjít. Vždy jsou dvě strany mince. Jedni jsou na dotyčného kandidáta naštvaní a druzí jsou s ním velice spokojeni. Ale to bude vždy a tomu nepomůže žádná volba.

Btw - bohužel jsem v životě neviděl, že by nějaký církevní hodnostář, farář či biskup stavěl nějakou zahradu či zámek. Stavěli to občané, ještě mnohdy v rámci církevní roboty zdarma , a financované cirkevními desátkami. Jinak napsal jsem to špatně, je to vlastně dar církvím,protože se rozdává i těm církvím, které v roce 1948 vůbec neexistovaly, ale o tom už se napsalo moc, navzdory názorům občanů. Kdo tyto smlouvy uzavřel nemusím psát. A jaký měl názor na církev prezident T.G. Masaryk je vám určitě známo.

A co se týká volební kampaně - dnes jsem procházel městem a u řady kandidujících seskupení jsem hleděl a zíral doslovně na to, jak v Kroměříži se bude zřejmě volit pan kníže, nebo pan Babiš. Megalomanskou kampaň na každém sloupu, chlubením starostky co ona udělala pro to, aby odlužila město, které její strana v dobách minulých zadlužila. Co všechno slibuje tato strana, tím, že "prý" ušetřila a tak bude pomalu všechno po jejím znovuzvolení zadarmo. Další strana slibuje, že neprodá VaK, který ale nikdo nechce prodat. Zřejmě nestačí plakáty a případné volební noviny, tak to nalepíme ještě na MHD. Ještě mně chybí lešení s kandidátem v nadživotní velikosti, takové, které tu stálo v krajských volbách.
Na druhé straně je hezké, že se pomáhá firmám a zajišťuje jim práce (to nemyslím ironicky), protože každá koruna zisku je dobrá.
Jinak návod koho volit je v článku Ilony Švihlíkové v BL – je velmi dobře napsaný a možná mnoha nám otevře oči.
http://www.blisty.cz/art/75009...
Ale největší "zbabělostí"občana je nejít volit. Naši praprarodiče za volební právo tvrdě bojovali a my se ho dobrovolně zříkáme. Ať nikdo z těch kdo nejdou volit netvrdí, že tam není nikdo, koho by mohl volit. Kdyby měl zakřížkovat jednoho kandidáta, tak by bylo vidět, že má zájem o dění v Kroměříži. Pro ostatní se chce prezentovat jako hrdina, že on nevolil, že na to kašle. Ale až se bude kašlat na něho, tak bude mít nejvíce řečí po hospodách a bude psát "božské" kritiky do různých fór, třeba i sem.
Každý z občanů má možnost rozhodnout, kdo nás občany bude zastupovat na radnici. Na radnici budou takoví lidé jací jsme my, jiné nemáme, jedině, že by kandidovali i ti, kteří tam, žádné vhodné kandidáty nevidí. Zkrátka nic jiného nezbude než vybrat z těch, kteří se nám nabízejí a kteří by měli pracovat pro nás.
Věřím,že každý občan, který má hlavu na svém místě a nemá v ní jenom seno, si u voleb 10. a 11. října vybere toho, komu dá svou důvěru.07. 10. 2014 15:22 | Ladič
Pane Daňku,
vy si protiřečíte. Napřed jste proti osobním důvodům u jednotlivých kandidátů a vyzdvihujete programy, a potom upozorňuje na jedince, kterým je jedno, za koho kandidují a sledují jen svůj prospěch.
Jen pro upřesnění, komunální volby se jen tváří tak, že si můžete zvolit kanditáta, kterého znáte a kterému věříte. Ve skutečnosti to tak není. Vy mu sice dáte svůj hlas, ale v konečném důsledku to pro něho nemá skoro žádný význam, protože me­chanismus přepočtu vo­lebních vý­sledků na mandáty vychází pře­de­vším z úspěchu celé strany, nikoliv jednotliv­ců. Voličův hlas jde nejdřív dané straně, jejíhož kandi­dáta za­škrtl, a až druhotně jde jeho hlas přímo svému oblíbenci. Preferenční hlasy osobností se zo­hledňují až úplně na konci a to tak, že kandidát "zespoda" může přeskočit své spolustraníky pouze v případě, že získá minimálně o 10 procent víc hlasů, než je průměr na jednoho kandidáta strany.
Btw, pokud zmiňujete v negativním slova smyslu navracení zahrad církvi, tak si uvědomte, že kdyby církev zámek a zahrady nevybudovala, dnes by tu nebyly...
07. 10. 2014 12:00 | Honza
bohužel nic jiného než zastupitelskou demokracii zatím lidské smetiště nevymyslelo. Kde ale najít ty spravedlivé? Všichni ti u moci se nakonec více či méně sprofanují. Od leva do prava. Stačí si přečíst tyto komentáře. Dokonce vzniká byznys už i na seniorech, viz příspěvek Jarmila a spol. Je to hrozné. Kam to všechno vede?
07. 10. 2014 10:50 | Vojta Navrátil
Janka má pravdu, ten hlas pro toho kandidáta či tamtoho je primárně hlasem pro jeho kandidátní listinu, jelikož kandidáti nekandidují samostatně. Tady je jeden příklad, jak v Praze 5 nechtěli v roce 2006 jednoho kandidáta a stejně jim pak dělal starostu http://volby.cz/pls/kv2006/kv1...
07. 10. 2014 10:04 | Janka
Pravdu samozřejmě máte, ale jen částečnou. Každým kandidátem volíte současně (a zejména) jeho stranu nebo uskupení.
07. 10. 2014 06:42 | Miroslav Daněk
Občas se dívám na komentáře na této stránce. Teď je živá debata ke komunálním volbám. Většina komentářů lustruje kandidáty a ukazuje na ty, kteří jsou již buď profláklí, škodí městu , někdo z jejich rodiny se mu nelíbí, nebo jdoucí pouze po funkcích , aniž mají nějakou odbornost či znalost jak vůbec zastupitestvo funguje. Dále někteří tvrdí, že by sice tu a tu stranu či hnutí volili, ale , že díky tomu či tomu kandidátu je nebudou volit.
Uvědomujete si vůbec, že komunální volby jsou u nás jako jediné, které vám dávají možnost si zvolit jen ty kandidáty, které znáte, či kterým věříte.
Každá kandidátka vám prostřednictvím kandidátní listiny nabízí většinou 27 kandidátů. A je a jen na vás, koho si zvolíte. Ke každé kandidátce samozřejmě je nutné pročíst si volební program a také srovnat si jak splnily politické strany ten minulý. Ale ten bohužel řada z vás nezná. A také současně je nutné se zajímat, co která strana dělá v celostátní politice. Nejde politiku místní oddělit od státní.
Je zde také diskuze o Květné zahradě. Ano je to svinstvo, co se týká vstupného. Ale co bude dál, až se obě zahrady předají církvi. Nu a také se podívejme, kdo tyto zahrady vrací církvi. Tyto politické strany se chovají stejně, ať sedí v Praze nebo v Kroměříži.
Jak píši výše. Politiku místní nelze oddělit od té na celostátní úrovni. Spíše bychom si měli dát pozor na různé cestovatele po různých stranách, či hnutích, či jiných seskupeních. Kandidátovi, kterému je jedno za kterou stranu či nějaké seskupení kandiduje, tak je absolutně jedno co má ve volebním programu. Jednou kandiduje za prodej majetku a po druhé je proti. Hlavně, že má své korýtko.

06. 10. 2014 17:11 | Jarda1
Nejen pan Němec, těch ředitelů ZŠ je na těch kandidátkách více.
06. 10. 2014 16:34 | Karotka
Přesně tak, pan Němec může jít velice snadno na ruku přesile, jen proto aby se udržel ve své funkci
05. 10. 2014 21:44 | johny
Sousedka: kvůli střetu zájmů. Z titulu své funkce ředitele ZŠ je zároveň podřízen městské radě, jíž může být zavázán setrváním ve své funkci. Hrozí, že může nastat varianta "prostě si chci udržet své zaměstnání, tak to pro vás udělám".
05. 10. 2014 20:49 | Sousedka
Nevím proč by nemohl být starosta ředital školy, když za sebou aspon má nějaké výsledky. V pátek jsem zjistila, že komunisti si na třetí místo nasadili Ingrid Račansou. Nadělala zlé krve v okolí dosť, ale to, že po smrti svého manžela vyhodila z domu jeho syna, to už je hyenismus. On teda Adámek nebyl žádný génius, ale vyhodit ho na ulici z baráku, kde kluk vyrostl a kde mu po otci musí půlka patřit, to už se nedá ani slušně pojmenovat. Kdoví, kde teď kluk je a jak to celé dopadne. Úřad to celé roky nezajímalo. A tahle ženská má jako být zvolená? S týmhle charakterm? Vždycky jsem některé komunisty volila, letos teda ne. Kdo nemá charakter v rodině, nikde jinde ho nevezme.
05. 10. 2014 15:17 | Redakce
Toníkův komentář byl smazán - vyhrožování zde trpět nebudeme.
04. 10. 2014 19:51 | Miroslav Remiaš
Určitě se nezlobím je to Vaše právo s kterými lidmi budete či nebudete diskutovat. Tak jako ja sem vyjádřil postoj moravanu ke kandidatuře Michala Šturzy. Vy ho vidite jako pornoherce ja jako starostliveho otce od dětí. S pozdravem Miroslav Remiaš
04. 10. 2014 19:21 | Jarda1
Toník: Dle zpráv co zaznívají, tak jsou všechny tři zmíněná uskupení spolu už domluvená.
04. 10. 2014 19:14 | Toník
Protože si myslím, že tento, již roky fungující web, oslovení čtou, zeptám se ještě jednou: pane Němče, ve volebním letáku píšete, že ke vstupu do politiky Vás přimělo cituji: že se již několik volebních období ve vedení města střídají stejní lidé, konec citátu. To Vám to začalo vadit až letos, před čtyřmi lety, když jste kandidovat za Volbu s Vámi takto kritizovanou paní Číhalovou, Kašpárkovou a panem Žárským. Podle Vašeho vyjádření Vám tyto osoby vadí a proto s nimi do koalice pro vedení radnice nepůjdete, že?! Nebo to máte již se stínovým hnutím ČSSD také domluvené jako s p. Malým? Jak to tedy je? Vadí Vám tito lidé ve vedení radnice a nepůjdete s nimi do koalice? Odpověď na tuto otázku je pro občany zásadní, protože svým prohlášením jste dal jasný signál, že se současným vedením radnice do koalice ne! Tak jak to bude pane Němče? Děkuji za odpověď.
04. 10. 2014 18:34 | Toník
Pane Remiáši, byť je práce pornoherce, dle vyjádření některých, práce jako každá jiná, nezlobte se, ale s takovými lidmi, stejně jako třeba s Paul Wild, diskutovat opravdu nemíním.
04. 10. 2014 09:38 | Rob
Tak uz je to v MF Dnes....
http://zlin.idnes.cz/petice-pr...
03. 10. 2014 23:21 | Vojta Navrátil
Pane Mazáči, nejste jediný komu to osekali. Alespoň co vím od jiného lídra.
03. 10. 2014 22:38 | Jiří Mazáč - ÚSVIT
V dnešním vydání MF DNES, byly zveřejněny mé odpovědi na jejich 5 otázek. Některé byly osekány , ale u otázky č.1 se nestačím divit. Zněla : Co je podle Vás největší problém Kroměříže ? Má odpověď byla : Největším problémem je samozřejmě vysoká nezaměstnanost,vedení radnice je silně ovlivňováno několika místními podnikateli. Jeden z podnikatelů dokonce tvrdí,že město Kroměříž je jeho,ale město přece patří všem a jeho může být tak pár zkorumpovaných úředníků. Dalším problémem je malá vstřícnost vůči občanům a malým podnikatelům,zakázky ,kde není zapotřebí výběrových řízení se dávají podnikatelům z jiných měst.
Bylo napsáno jen : Největším problémem Kroměříže je vysoká nezaměstnanost. Udělejte si o tom úsudek sami. Jsem rád, že alespoň redakce Kroměřížanu píše to, co jsem odpověděl.
03. 10. 2014 20:19 | Lubomír
Pane Marku, chtěl bych reagovat na váš příspěvek z 29.9. Opravdu znáte pana Mgr. Miloslava Fritze, kandidáta ČSSD do komunálních voleb, otce dvou dcer ? Já ho znám jako slušného člověka, který nikomu zásadně neublížil. Nechápu, proč jej takto dehonestujete a urážíte. Možná jste měl na mysli jiného občana podobného jména, ale vězte, že pomluva lehce vzniká, ale těžce se bere zpět. Mějte to, prosím, příště na mysli!
03. 10. 2014 19:41 | Miroslav Remiaš
Dobrý dne, reaguji zde na otázku co pan Šturza. Michal je skvely člověk který ve volební kampani pracuje na 100% a chce prosazovat myslenky ktere mame ve volebnim programu. Pokud k nim dostaneme mandat od obcanu at v koalici ci opozici. Co se tyka minulosti Michala nestydi se za ni pro neho to byla zajimava zkusenost a jiste ponauceni. Moravane nemaji predsudky vuci lidem kteří maji nejakou svou minulost a byly jsme na ni Michalem upozorněni. Jak by rekli J.Cimrman co se Michala tyka a jeho minulosti." Muzeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést a můžeme s tim nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat." Pokud by jste mel zajem diskutovat muzete s nami osobne tuto sobotu v pivotece Titan od 18:00 hod. S pozdravem a přáním lepších zítřků Miroslav Remiaš
03. 10. 2014 18:39 | Emil Sedlařík
To, že jsem jeden z mála kandidátů, který zde odpovídá, bych možná ani nepřikládal tomu, že třebas ostatní nechtějí komunikovat, ale je dost možné, že tento web nečtou a o dotazu ani nevědí. Jak jsem psal již dříve, tak jsem proti tomu, aby se město dělilo – ale musí to být za předpokladu, že to bude výhodné pro všechny jeho části. O příjmech z daní vůbec nemluvím. Místní části přinášejí Kroměříži přibližně 35 milionů ročně z RUD. Pokud se odtrhnou, bude to nevýhodné pro město. Pokud by Vážany byly samostatnou obcí, dostávaly by na RUD přibližně 11 milionů ročně a mohly by hospodařit dle svého uvážení. V námi navrhovaném systému by obdržely přibližně 2 miliony korun ročně, jelikož se jedná o místní část s největším počtem obyvatel. Pro město je tedy výhodnější, pokud uvolní 7 milionů na investice, které se rozdělí mezi místní části, než aby potenciálně přišlo až o 35 milionů, eventuálně o 11 milionů korun ročně. Se samostatností by byly spojeny další náklady na mzdy, zázemí atd. Proto bych byl raději, kdyby vznikl navrhovaný systém. Nevím, s kým ve Vážanech jste se bavil, ale ten člověk vám měl povědět celý příběh, protože jsem vše vždy prezentoval tak, jak píši výše. To jsou jednoduché počty. Tento systém by byl výhodný pro všechny. Pokud jde o investice, tak urputně bojujeme o hřiště, na které jsme dostaly jisté finance, ale jsou nedostatečné – po 4 letech a jen proto, že se blíží volby. Plánujeme opravu chodníků, revitalizaci dětských hřišť, úpravu bývalého hřbitova. Investic máme naplánovaných skutečně spoustu – na všechny leží na městě dlouho žádosti a opakované. Město v místních částech platí víceméně jen provoz a investice pokulhávají. Odpovědnou radní je paní starostka. Setkáváme se několikrát ročně. Poslední schůzka byla v lednu a následující je toto pondělí. Opět podotýkám, že se klidně můžeme bavit narovinu a osobně. Rád vám celou problematiku vysvětlím.
03. 10. 2014 18:15 | Toník
Pane Sedlaříku, děkuji za odpověď, kromě pana Mazáče za Úsvit, jste jediný z kandidátů, který se zde rozhovořil. Odtrhávání místních částí a částí územních celků od stávajících měst a republik je velmi moderní záležitost nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Toto odtržení ale nic pozitivního pro obyčejné obyvatele nepřináší. Ti, kteří je prosazují mají jediný zájem, být mocnými a dobře placenými, když ne ve stávajícím státě či městě, tak aspoň na tom vlastním malém písečku. O Vaší snaze o odtržení Vážan od Kroměříže minulé a možná i současné, jsem se dozvěděl od obyvatel Vážan, takže Vašemu tvrzení o tom, že o toto nemáte zájem, bohužel nevěřím, tak, jak nevěřím části tvrzení žádných politiků. Uvádíte, že chcete spravedlivé rozdělení financí dle počtu obyvatel, proč ne, s tím také souhlasím, všichni v Kroměříži bydlíme a máme tedy stejné nároky. Když tedy voláte po penězích, co by hodlali obyvatelé Vážan s penězi nimi dělat, kam by je investovali, co by chtěli vybudovat, můžete mi to sdělit? Který radní byl přidělen Vážanům jako styčná osoba radnice a kolik jste s ním měli setkání za poslední 4 roky a kolik požadavků a jakých, týkajících se investic, jste vznesli a jak byly splněny? Také by mne velmi zajímalo, jak jste přišel na to, že město Kroměříž na místních částech vydělává, to by mne opravdu zajímalo. Pokud snad máte na mysli to, že obchodní objekty Tesca, obchodů Rybalky a výstaviště Floria jsou ve Vážanech a daně z nich jdou Kroměříži a mohly by jít Vážanům, tak to je omyl, stojí totiž v katastru Kroměříže. Děkuji za odpověď a stále čekám na pana Němce a Kadlčíka, ale zdá se, že se nedočkám.
03. 10. 2014 13:15 | Emil Sedlařík
A jen bych doplnil, že bych uvítal, abyste se s dotazy na mou osobu obracel přímo na mne. Také mám rád, když se s někým bavím narovinu - takže se nemusíte schovávat za přezdívky a klidně se můžeme i osobně setkat a celou problematiku probrat bod po bodě. Rád vám vše vysvětlím.
03. 10. 2014 12:53 | Emil Sedlařík
Přijde mi poměrně úsměvné, že chci údajně odtrhnout Vážany a stát se starostou. Je docela naivní si myslet, že by to bylo tak jednoduché – stačí si přečíst příslušné zákony. Ale popravdě mě docela překvapuje, kolik lidí ve Vážanech by skutečně bylo pro odtrhnutí. A to s tím prosím přišli oni za mnou, nikoliv já za nimi. O odtržení se ve Vážanech skutečně diskutuje, ale jasně jsme deklarovali, že by k němu došlo pouze v případě, že by byly Vážany dále opomíjeny a že budou brány pouze jako zdroj financí a žádné další do nich nepřitečou. A to není pouze problém Vážan. Tuto problematiku jsem diskutoval i v jiným místních částech a příklad Zlína a Valašského Meziříčí ukazuje, že k odtržení skutečně dojít může. My chceme, aby město zůstalo celistvé, protože to bude výhodné pro všechny. Je ovšem nutné, aby se město také ke všem stejně chovalo a aby místí části nebyly jen periferiemi, na které si mnozí vzpomenou jen pár měsíců před volbami. Proto chceme mezi místní části rozdělit 7 milionů korun ročně v návaznosti na RUD – spravedlivě dle počtu obyvatel. Sami si rozhodnou, kam budou investovat a v konečném důsledky samozřejmě rozhodne zastupitelstvo. Tento formát již funguje v Uherském Hradišti a začal fungovat také ve Zlíně.
03. 10. 2014 11:37 | Vojta Navrátil
Mě na tom letáčku TOP 09 zaujal překlep u MUDr. Nováka: "V zastupitelstvu se zasedím ..." Hned ten den byl trošku veselejší:)
03. 10. 2014 11:24 | Toník
Včera jsem obdržel letáky stran a mám jeden dotaz na paní Mergenthalovou: pan Sedlařík je schizofrenik? Kdo kromě Sedlaříka má zájem na odtrhnutí některé z místních částí od Kroměříže? Jeho heslem pro volby je "Jednotné a pospolité město" a je to právě on, který usiluje o odtržení Vážan od Kroměříže. Zřejmě ale se svým plánem, stát se starostou Vážan, neuspěl u místních a tak rychle obrací a dělá si spíše volební kampaň ve Vážanech.
Tohoto člověka snad nemůže nikdo volit, ten je úplně mimo mísu.
Děkuji za odpověď, stejně jako p. Němcovi a p. Kadlčíkovi.
03. 10. 2014 11:12 | kfc51
Já chci pouze pochválit komentář "Karotky", protože to je naprosto přesně popsána bída kandidátek v KM. Zejména ANO je opravdu sestava = nulová šance... A u těch ostatních to také není žádná hitparáda. V ANO mě nejvíc dojímá pan doktor Třasoň. On není ekonom jak o sobě říká.. Ale jak zlepšovat svůj profit na úkor systému zdravotního pojištění to se naučil velmi dobře. Asi stejně by fungoval na radnici.
02. 10. 2014 20:08 | Toník
Pane Pavle Kadlčíku, lídře za Moravany, co nám můžete říct ke kandidátovi Michalu Šturzovi, bývalému a nebo snad i současnému pornoherci? Děkuji. Pan Němec zatím nereagoval, tak počkáme, když je správný ředitel školy, jistě má správné odpovědi.
02. 10. 2014 19:13 | Karotka
Tlak na voliče se stupňuje, Ano nám v Kroměříži na plachtách a bilboardech nabízí jako lídra pana Babiše, asi tajně doufají, že jeho obličej potáhne i v Kroměříži. Já věřím, že lidé nejsou padlí na hlavu a tento trik je neovlivní. Kdyby pan Babiš věděl jaká parta se v Kroměříži za ANO schovala, tak se asi zblázní. Před několika dny mluvil v rozhlase o tom, že ANO na komunální úrovni nebude spolupracovat s ČSSD. Ten se bude divit!! ČSSD nám zase ukazuje, co všechno se jí povedlo na vládní úrovni. Jako by to mělo cokoliv společného s děním ve městě, no a TOP09 na plakátech hlásí, že má v týmu Karla. Co pro Kroměříž Karel udělal se už ale nedozvíme. No a kandidáti?
Ódéeska už sahá na dno tak vytáhla taková esa jako je již zmíněný Aleš Douda s prapodivnou minulostí a nebo třeba Melichárek v minulosti odsouzený pytlák. ANO má "horký brambor" hned na čtvrtém místě. Pan doktor Třasoň má momentálně co vysvětlovat a na jedničce a dvojce jsou ředitelé škol zřizovaných městem, takže když budou na radnici, budou sami sobě nadřízenými. To je výborná pozice o které se nám normálně zaměstnaným, může jen snít. A o úřednících, kteří pracují na radnici a zároveň i kandidují ani nemluvím. Jsou jak na kandidátce ódéesky, tak na kandidátce Volby a není problém je vidět i u sociálně laděných demokratů. Velký Malý je prostě potřebuje, jsou lehce ovladatelní, manipulovatelní a hlavně bezbranní.
01. 10. 2014 22:00 | Jarda1
Toníku, po kandidátech bych nějakou "publikační činnost" nevyžadoval a místo otázky jejich angažovanosti by mě zajímaly spíše jejich schopnosti, což třeba řízení školy něco o nich vypovídá. Ale je pravda, že na druhou stranu by ti kandidáti, zvlášť když se tenhle vidí už jako starosta, měli nějaké povědomí o zdejším veřejném dění mít, když to chtějí převzít. A z některých odpovědí pana Němce v plné nahotě vyplývá, že u něj tomu tak není. To jedno či dvě školení od "odborníků" ANO nenahradí.
01. 10. 2014 15:42 | löv
Prosím vás už těch drbů a pomluv nechte. Nemá to vůbec smysl.
01. 10. 2014 10:59 | marek
Ten Jirka Bílek je bývalý odeesák co dělal puč v ODS se Sholasterem. Je to takový vlezdo ...ka.Tento člověk řídí s Vondráčkem ANO v Kroměříži . Jednají už několik měsíců s panem místostarostou Malým .Už to mají vymyšlené.Proto 2 x ředitelé škol,protože zřizovatelem škol je zase město a městu vládne kdo? Na čtvrté místo dali MUDr Třasoně , který v tisku po nějakém průseru tvrdí, že je přece lékař a ničemu jinému nerozumí.Tak proč nejít do zastupitelstva.Tam stačí poslouchat Malého.To ANO je vůbec povedená partička. Jsou tam silné vazby i na STB , mimo našeho agenta 22183 - doktor Třasoň. Proto chodí M.Malý jak generál.Pojistka je MUDr Číhalová
01. 10. 2014 10:45 | stojaník
po přečtení všech odpovědí ,v anketě,se jako nejrozumější jeví pan J.Němec
01. 10. 2014 07:54 | Toník
Pane Jaroslave Němče, můžete nám říci, proč nekandidujete za Volbu tak, jako před čtyřmi roky a rozhodl jste se změnit stáj? Jak míníte hlasovat, když bude p. Číhalová v koalici s p. Malým, tak jako doposud vždy, to budete loajální k radnici, že? V opačném případě byste přišel totiž o místo. Nebo snad je již jasné to, co se říká po celém městě, že budete v koalici s ČSSD? Jaká je Vaše dosavadní veřejná angažovanost v Kroměříži, případně publikační činnost v místních novinách, kde jste se doposud jako budoucí politik snažil zaujmout občany. Zkuste nám odpovědět.
30. 09. 2014 23:25 | johny
Alois: No, tak jak je vidět, asi je to více než potřeba...
Mimochodem, snad i my se můžeme těšit na pár rad od Rekonstrukce státu.
http://domaci.ihned.cz/c1-6288...
30. 09. 2014 22:51 | Alois
Myšleno, že tady probíhají lustrace ostošest.
30. 09. 2014 22:49 | Alois
Ve sněmovně ODS a TOP 09 straší, že lustrační zákon končí a tady jedou ostošest:)
30. 09. 2014 22:30 | Toník
Pro Tomáše, p. Bílek je spolumajitel firmy Strabis a také člověk, který byl roky v ODS a také byl ve vyšetřovací vazbě, zhruba před několika měsíci, pro údajný podvod.
30. 09. 2014 22:06 | Tomáš
Nevíte někdo, co je zač ten Jiří Bílek, co dělá asistenta poslanci za ANO Vondráčkovi ?
30. 09. 2014 21:13 | Radim
Pád Aleše Doudi, (16.místo na kandidátce za ODS Kroměříž), který jako majitel společnosti Creditmaster, která
se zabývá oblastí financí a nemovitostí, také leasingem nemovitostí.

Udělal na nás (naši rodinu) PODVOD!!!! V r.2013 jsme se dostali do finanční situace, která byla řešena insolvencí.
Proto jsme vyhledali pomoc - někoho kdo umí řešit insolvenci jednalo se o pí M.Haluzovou, která nabídla řešení na pana A.Doudu, kterýž to
měl nás vysekat z dluhů takovým způsobem, že: 1. Odkoupí od nás byt (to přes hypotéku) - tvz. leasingem nemovitostí. 2. Z odkupu bytu se zaplatí dluhy.
3. Do budoucna jsme měli odkoupit byt na zpět!

OUHA Co se nestalo, 1. Z prodeje bytů panu Doudovi se měli zaplatit dluhy...asi 80 000 000 tis,- - odhadní cena bytu 1.200-300tisíc.
2. Paní Haluzová zaplatila jen to nejnutnější a značnou část si nechala 3. A. Douda měl dle platné smlouvy nám vrátit 2x170.000 tisíc, avšak i když byla tato skutečnost ošetřena ve smlouvě nedostali jsme ani KORUNU.

Z toho vyplývá, že pan Aleš Douda porušil zákon.

A abych neuváděl pouhá slova tak odkaz https://isir.justice.cz/isir/d..., https://isir.justice.cz/isir/d..., https://isir.justice.cz/isir/d..., https://isir.justice.cz/isir/d..., (ten poslední opravdu je nejdůležitější)
30. 09. 2014 19:37 | M
Pro Janku: Slovanská škola šlape. Ano. A dobře. Má totiž taky výbornou zástupkyni na druhém stupni. Asi se jí a všem ostatním, kteří zůstanou na palubě, nebude zrovna lehce pokračovat v rozjetém školním roce, když se dají očekávat tak zásadní personální změny.
30. 09. 2014 17:20 | Janka
Kotásku, vy jste mne fakt dostal. Řídil jste někdy někoho? Pokud ano, tak víte, jaké to je, když se z "řadového" stanete šéfem. Najednou rozhodujete a musíte to dělat. A kamarádi si začnou dávat v práci setsakra pozor, když jim vstoupíte do kanceláře (v tomto případě kabinetu), protože se z nich stali podřízení. Dřív nebo později to každý šéf vzdá a prostě si hledí svého. Ostatně, ředitel snad ani nemá být oblíbený. Má být respektovaný a má mu šlapat organizace. A Slovanská škola šlape.
30. 09. 2014 16:22 | kotásek
Pan Němec se rád svezl na vlně všeobecného populismu a sympatií k hnutí ANO. Zkrátka vsadil na staré dobré: držme se toho kdo je zrovna v oblibě. Smutnou věcí je, že pan Němec jde mnohdy i tzv. "přes mrtvoly" a než obecné blaho má na paměti vlastní chcete-li kariérní růst. Ostatně někteří si ho mohou pamatovat jako řadového učitele na ZŠ Slovan, kde po dosazení v ředitelském postu této základní školy jeho obliba mezi kantory vlivem jeho chování výrazně upadla...
29. 09. 2014 22:55 | Karel
Ježiši to musí být opravdu psycho si takto přelustrovat lidi jeden po jednom, už to je k zamyšlení... Insolvenční rejstřík je pro některé zdrojem nesčetných informací, možná jako ozvěna doby minulé. Jen doporučuji pečlivě sledovat, protože ne vše se zdá, jako by to bylo tak jak píšete (někdo ví z googlu, někdo zase z "terénu")... :-)
29. 09. 2014 19:42 | Martin
Kájo, ještě větší trumf má vedle svých ostřílených mazáků na kandidátce komunistická partaj. Mgr. Kamila Dudová má podle jednoho z věřitelů nasázeno v insolvenčním rejstříku dluhů za 3.000.000 Kč. Ta bude řídit město skutečně dobře a nezjištně. Dočtete se tady https://isir.justice.cz/isir/u...
29. 09. 2014 16:37 | Kája
Anebo je pan Němec jen nebojácný činovník fotbalového klubu a fotbal to je Synot, že. Pan Němec má ambice odpovídající zcela jeho zásluhám o naše město, jeho trvalé občanské angažovanosti, jeho členství na dobrovolnických aktivitách, jeho nebojácným článkům proti všemu špatnému co se tu za posledních 1.000 let stalo. Je skvělé, že dokáže již měsíc před volbami obejít vybrané kandidující subjekty a seznámit je se záměry svého budoucího vedení města. Takový tah na branku neměl dosud nikdo před ním. Stálo by za to, kdyby tu kandidující subjekty, za kterými se svou delegací již byl a i nebyl toto napsaly.
29. 09. 2014 16:20 | jarda
jarda1:no anebosi s panem Nemcem jako zhavym kandidatem na starostu uz promluvil nekdo ze spolecnosti SYNOT
29. 09. 2014 16:08 | Marek
Nejbizarněším kandidátem za ČSSD není ani pozemní a nadzemní stavitel Miloš Malý ani občan Újezdska Marek Šindler. Jsou jimi ještě nedávno (či možná stále ještě ???) předlužená kuchařka arcibiskupského gymnázia Naděžda Smržáková, a to proto toto https://isir.justice.cz/isir/d... a ing. Miroslav Bohatý. Pan Bohatý má sympatické rodinné vazby. Podle výpisu z OR je členem dozorčí rady společnosti Byty a domy realitní a.s., která stále drží akcie na majitele. Což je u člena sociální demokracie pikantní. Tato společnost spolu s podnikatelem Davidem Vítkem drží podíl v NWT Biotechnologie s.r.o. Mnohem zajímavější je, že v době, kdy pan sociálně demokratický kandidát Miroslav Bohatý seděl v dozorčí radě společnosti Byty a domy realitní a.s. převedla tato společnost svůj 100% podíl ve společnosti METATREX s.r.o. na Petra K., který měl bydliště na MěÚ Holešov a jeho obchodní podíl záhy propadl exekuci. Společnost METATREX přestala být následně plátcem DPH. Vypadá to, že pan kandidát byl setsakra blízko akci jako vystřižené z ustájení bílého koně!
Dalším podařeným kandidátem je mgr.Miloslav Fritz. Představa, jak po zvolení tento kandidát jako člen zastupitelstva, rady či vedení města diskutuje se svým v právech zběhlým synem činným vedení České infrastrukturní a.s. nejlepší taktiku města před valnou hromadou VaKu je prostě nádherná.
29. 09. 2014 15:59 | George
Tož teda ten pan Němec je docela zklamání - na to, že ho někteří už pomalu oslovují "pane starosto". Odpovědi neslané, nemastné. ANO, poněkud v tom plave.
29. 09. 2014 12:59 | jarda1
jarda: Já bych to spíše viděl na to, že pan Němec nemá sebemenší ahnung co se tady v tom městě děje a používá pár naučených "odbornických" frází.
29. 09. 2014 12:26 | jarda
zajimavy postoj ANO,na celostatni urovni je pro vetsi regulaci hazardu,na mistni urovni jim penize z lidskeho utrpeni nevadi. Vse ve jmenu "podpory sportu".

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...