Jak pilní byli a jak absentovali při hlasováních zastupitelé

Od března 2012 slouží při hlasováních kroměřížským zastupitelům konečně hlasovací zařízení. Můžete si tak na internetu konečně zjistit, jak který z nich v některé záležitosti hlasoval. Anebo také kolika hlasování se celkem účastnili. U poslanců a senátorů se to dovídáme poměrně pravidelně a o svých zastupitelích se to pravidelně dovídají i na Vsetíně.

V Kroměříži je dát dohromady celkové data poněkud obtížnější z důvodu formy jejich publikování na webu města, ale není to nic nepřekonatelného, jen to vyžaduje mnohem více úsilí. Za tu dobu se do letošního srpnového zastupitelstva uskutečnilo 24 zasedání (do voleb se uskuteční ještě jedno den před volbami) a proběhlo 540 hlasování. Při pohledu na celková čísla u jednotlivých zastupitelů je ale třeba vzít alespoň z části v úvahu to, že vyšší účast by měli mít obecně ti, kteří pracují na uvolněné pozici ve vedení města a radnice je tak jejich pracovištěm, či penzisté než zastupitelé, kteří nemají výkon politické funkce jako své povolání. Dále čísla nezohledňují z jak závažných důvodů zastupitelů absentovali na zasedáních či jak důležitá jednotlivá hlasování byla, jakož i plně nevypovídají o kvalitě práce jednotlivých zastupitelů, tedy zda si to tam jen „odseděl“ nebo naopak aktivně vystupoval, o čemž se snažil Kroměřížan průběžně více jak dva a půl roku informovat. Přesto si dle mého názoru zaslouží být publikována.

 

Jméno Zvolen(a) Absencí Účast Kandiduje
Adamík Jaroslav KSČM 0 100 % KSČM
Hebnarová Daniela ODS 0 100 % ODS
Motyčka Pavel KDU-ČSL 0 100 % Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí
Šimůnková Blanka ODS 0 100 % ODS
Šindler Marek ČSSD 6 98,89 % ČSSD
Číhalová Jarmila Volba pro Kroměříž 18 96,67 % Volba pro Kroměříž
Kenša Vladimír KSČM 21 96,11 % KSČM
Knapková Věra ODS 21 96,11 % ODS
Holík Karel ČSSD 23 95,74 % ČSSD
Křemeček Vladimír KSČM 28 94,81 % KSČM
Nosková Miloslava ČSSD 47 91,30 % ČSSD
Dvořáková Jitka ODS 93 82,78 % Volba pro Kroměříž
Malý Miloš ČSSD 94 82,59 % ČSSD
Sehnalová Olga ČSSD 96 82,22 % ČSSD
Smíšek Karel KDU-ČSL 96 82,22 % Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí
Kašpárková Šárka Volba pro Kroměříž 97 82,04 % Volba pro Kroměříž
Kreml Richard Zdravé Kroměřížsko 107 80,19 % Zdravé Kroměřížsko
Nováková Věra ČSSD 114 78,89 % ČSSD
Chvátal Karel ODS 121 77,59 % -
Žárský Jan Volba pro Kroměříž 136 74,81 % Volba pro Kroměříž
Mergenthalová Lenka TOP 09 137 74,63 % TOP 09
Novák Jaroslav TOP 09 146 72,96 % TOP 09
Pískovská Lea VV 165 69,44 % Úsvit
Debef Ondřej KDU-ČSL 197 63,52 % Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí
Opravilová Esma KSČM 241 55,37 % KSČM
Škrabal Arnošt Zdravé Kroměřížsko 264 51,11 % -
Dokoupilová Zdeňka Zdravé Kroměřížsko 310 42,59 % Zdravé Kroměřížsko

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 10. 2014 23:11 | Ladič
Aha, zajímavá úvaha... ale proč teda kandiduje, když na to nemá čas? A navíc je to v podstatě zadarmo :-))) Pro peníze to teda nedělá a pro lidi taky ne, když má takovou absenci. Chápe to někdo???
05. 10. 2014 20:07 | Pavel
Co furt proti těm lidem máte ?! Práce zastupitele je práce v podstatě zadarmo, takže co. Tak jako se věnovala Zdeňka Dokoupilová vydělávání peněz v Rychnově, tak si vydělávala prachy Esma Opravilová jako asistentka v europarlamentu. Proto neměly čas zastupovat lidi v Kroměříži. Na tom přece nic není.
05. 10. 2014 19:27 | Ladič
A copak důležitého měla na práci komunistka Esma Opravilová, že neměla čas chodit na jednání zastupitelstva?
03. 10. 2014 19:10 | Vojta Navrátil
Tady je model prvních šesti měsíců, co existovalo to hlasovací zařízení, jak shodně s dalšími hlasovali jednotliví zastupitelé. http://bl.ocks.org/michalskop/...
03. 10. 2014 18:29 | Toník
Naprosto souhlasím s Davidem Dvořáčkem a nemohu souhlasit s panem Talafantem. Co to má znamenat, jsme v opozici, tak tam stejně nemusíme chodit, protože nic neprosadíme. Takové dopředu poraženectví je přímo ostudné. Copak p. Motyčka a Kreml nic neprosadili, seděli tam zbytečně a jen koukali, ne snažili se. Paní Dokoupilová nepochopila, že je tam od toho, aby byla přítomna a pomáhala kolegům. Ona snad bude na většině zastupitelstev, tak ji snad lidé zvolí, ale já určitě ne, byť proti ní osobně nic nemám, ale zastupitel je tu od toho, aby se zúčastnil zastupitelstva a jednal a prosazoval a ne jen přemýšlel o tom, kdy tam bude platný a kdy ne. Toto je od p. Talafanta skvělý signál pro ty, kteří chtěli volit paní Dokoupilovou a jeho samotného, podle jeho vyjádření určitě ne. Jako straník a zastupitel za Zdravou Kroměříž, bych rozhodně kandidaturu paní Dokoupilové a její zápis na kandidátku nepodpořil.
03. 10. 2014 06:12 | Jan Talafant
Dobrý den, toto je můj historicky první komentář na tomto místě, dosud jsem to nepovažoval za nutné. Zdenu Dokoupilovou jsem přemlouval mimo jiné já, aby znovu kandidovala. Její nízká účast na zastupitelstvech souvisí hlavně s tím, že Zdravé Kroměřížsko bylo minulé volební období v opozici, a proto stejně nemohlo bez vůle koalice většinou hlasů prosatit téměř nic. Naše role byla upozorňovat, hlídat, nikoli "přehlasovávat".... Kdyby šlo o jakékoli "osudové" hlasování, Zdnena by tam byla. Kdybychom byli v koalici, Zdena by tam byla skoro vždy. Pokud budeme v koalici, Zdena Dokoupilová bude na zastupitelstvu skoro vždy. Také bych si dovolil upozornit, že zde uvedená statiska je dost zkreslující. Nejedná se (pokud vím) o účast na zastupitelstvech, ale o účast na hlasováních - při některých zastupitelsvech je k hlasování až několikrát víc bodů, než při jiných, proto třeba i jediná neúčast může někoho ve statistice sestřelit mnohem níž, než odpovídá realitě. Jsem přesvědčen, že jde hlavně o to, JAK zastupitelé hlasují, nejen o to, kolikrát. Zajímala by mě statistika, kdo přečetl kolik materiálu k zastupitelstvu? Kdo a jak se na jednání zastupitelstva připraval? Kvalita se však neměří, jen kvantita... Přesto nám samozřejmě bylo líto, že Zdena nemohla být přítomná častěji. (Mimochodem se k tomuto tématu sama vyjádřila nyní přečd volbami a každý si to může najít.) Zdravím všechny. JT
02. 10. 2014 22:03 | David Dvořáček
Spor tu přece není o tom, zda je paní Dokoupilová slušná nebo inteligentní. Mandát zastupitele se vykonává na jednání zastupitelstva. Tam se zastupitel vyjadřuje alespoň a především hlasováním, pokud se nechce vyjádřit i slovy a přesvědčit argumenty přítomné kolegy o tom jaké stanovisko zaujmout. Od roku cca 1998 jsem se zúčastnil jako občan cca 20ti jednání zastupitelstva v různých politických a personálních konstalacích. Z této osobní zkušenosti tvrdím, že jsou body, kde jsou karty rozdány předem, ale těch je kupodivu v průběhu celého roku poskrovnu. Pak jsou body technického charakteru-obvykle třeba věcná břemena, služebnosti pozemků, věci víceméně plynoucí z měnící se legislativy. Nicméně, pokud by podobnou docházku jako má paní Dokoupilová měli i ostatní, neměli bychom v Kroměříži brzy ani plyn, elektřinu, internet, vodu nebo telefony, městské organizace by neměli v pořádku své zřizovací listiny atd.atpod. Proč ? Protože i pro tyto rutinní věci, je vždy potřeba pro souhlas nadpoloviční většina všech zastupitelů, ale není-li zastupitel přítomen... ?!
Konečně je spousta bodů, které sice neplní titulky novin, ale strhne se k nim na plénu živá diskuze, kde skutečně auditorium zastupitelů vzájemně předkládá návrhy a sděluje své pohledy na věc a nakonec se bez stranického klíče nebo koaličně/opozičních bloků hlasuje a výsledek se zrodí až z té diskuze. Opět: Není-li zastupitel přítomen, mandát, který mu voliči dali, je jemu a ještě více jim na nic, protože on je fakticky nezastupuje.
V zápise ze zastupitelstva naleznete desítky hlasování, které dopadly tak, že pro návrh bylo jen 13 hlasů. Je hezké, že paní Dokoupilová (anebo kdokoliv jiný) by byl dobře informován, ale v situaci, kdyby svým hlasem chtěl návrh podpořit (a je jedno zda rozpočet, prodej 1m2 pásu zeleně před domem, nebo nominaci na valnou hromadu VaKu) a není přítomen, je to tomu, jehož návrh padl pod stůl platné jako mrtvému zimník.
Některé věci dopadají také tak, že k nim zastupitelstvo nedokáže zaujmout postoj. Může, ale nemusí to být tím jaké návrhy z úst zastupitelů zaznívají. Zkrátka žádný není přijatelný pro potřebné kvórum. Každý zastupitel tím, že vykonává mandát osobně má možnost zformulovat návrh, který může na rozdíl od jiných být akceptovatelným kompromisem, který věc posune kupředu. Ale není-li přítomen jeho slušnost i inteligence nebo schopnost nalézat a formulovat společně přijatelná stanoviska jsou jeho voličům na nic.
Já Zdeňku Dokoupilovou na rozdíl od některých jejích spolukandidátů ze Zdravého Kroměřížska volit nebudu. A to právě proto, že od zastupitele chci, aby mne zastupoval. U ní jakkoliv vím, že bych s ní v řadě věcí souzněl (a souzněl jsem i v uplynulých letech), vidím nedostatečnou schopnost tyto postoje a názory prezentovat a prosazovat. Přeji jí vše dobré, ať už se členkou zastupitelstva poznovu stane či nikoli.
02. 10. 2014 19:36 | Alois
To je pěkné, že je informovaná, ale takový sebeinformovaný zastupitel, jenž tam není, je na nic. Stejně tak vydávat to, že pracuje někde v dalekých končinách za omluvu, zvlášť v tom spojení "alespoň místní".
02. 10. 2014 17:49 | M
Pro Magdu: Neznáte pozadí. Paní Dokoupilová není mučednice. Je to fundovaná, pracovitá a poctivá ženská, která je natolik slušná, že neměla dost ostré lokty a silný žaludek na "spolupráci" v rámci NCZK. Její erudovanost a kompetentnost dostatečně potvrzuje fakt, že po svém odchodu z Kroměříže se uplatnila jako kastelánka v Rychnově nad Kěžnou u hraběcího rodu Kolowratů. Odtud také pramení její relativně nízká účast na jednáních kroměřížského zastupitelstva. Ono také ale není hrdinstvím účastnit se každého nebo téměř každého jednání, když jste zaměstnancem radnice, nebo alespoň místní. Z tohoto pohledu se její účast jeví jako docela obětavá. A také - vím, že je paní Dokoupilová o místním dění zcela informovaná. Se svými zelenými kolegy je ve spojení, vše konzultují a ona se, pokud nemůže být přítomna fyzicky, ke všemu vyjadřuje zprostředkovaně. V době elektronické komunikace má k dostatečnému vhledu do problematiky města nemalé možnosti. Jestli stojíte o to poopravit si názor, máte možnst přečíst si s ní rozhovor v novinách Zdravého Kroměřížska na str. 3. https://docs.google.com/file/d...
02. 10. 2014 17:12 | Alois
Na druhou stranu je zas pravda, že když tam nebudete, tak nic neprosadíte.
02. 10. 2014 16:49 | george
ad Magda - soudnost nemáte vy. Zdena Dokoupilová je slušná a inteligentní ženská, která sice z pracovních důvodů nemohla dorazit na každé zastupitelstvo, ale pro občany tohoto města je asi tak 100x víc užitečná, než třeba taková paní Číhalová, Křemeček, Kenša, Křemeček a dalších x, kteří se na žádné schůzi neopomněli ukázat, protože nic jiného na práci nemají. Ale pokud si myslíte, že důležitější je křenit se na bilboardech a chodit na zastupitelstvo jak Hujer s píchačkama, pak je to Vaše svaté právo a volte někoho jiného.
02. 10. 2014 14:15 | Karel
Docházka do práce (v tom případě nic moc placené)? To si trošku pleteme, ne? Zde někdo zastupuje jistou skupinu voličů, která tomu či onomu dala důvěru. Pro někoho je důležité jak ten dotyčný hlasoval, pro jiného jak často hlasoval... Od toho jsou volby. Čím více kandidátů, tím větší má uvědomělý človek se zájmem o věc možnost volby.
02. 10. 2014 09:50 | magda
Ta Zdeňka Dokoupilová je fakt ostuda. že nemá žádnou soudnost ?! Kde by jí tolerovali takovou docházku do práce ? Nikde. Že by byla závažněji nemocná zřejmě neplatí. A ještě větší ostuda je, že ji ti zelenáči znovu zkandidovali. A největší ostuda bude až ji její skalní jádro fanoušků znovu zvolí. Má své fanatické voliče s puncem mučednice stejně pevné jako mučedníci komunisti. A těm nevadí jak jim ... na hlavu.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...