Redakce blogu Kromeřížan.cz před blížícími se komunální volbami oslovila lídry jednotlivých kandidujících uskupení (s výjimkou zástupce Romské demokratické strany, na něhož se nám nepodařilo, i přes oslovení ústředí této strany, získat kontakt) s dvanácti otázkami. Krom starostky Daniely Hebnarové (ODS) a místostarosty Miloše Malého (ČSSD) zareagovali na naše dotazy všichni. Dnes si můžete přečíst závěrečnou várku jejich odpovědí na námi položené dotazy.
9) Souhlasíte se vizí strategického plánu (2013) a hodláte směřovat rozvoj města dle ní či ji přepracovat?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Strategický dokument města chápeme jako živý materiál, který je nadále nezbytné dle aktuální situace pravidelně vyhodnocovat a korigovat.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Za Strategický plán se zbytečně vyhodily statisíce. Ten, kdo se o město zajímá, v něm nenajde nic nového. Vše se odvíjí od územního plánu a to, že je nedostatečná komunikace a spolupráce mezi veřejným a podnikatelským sektorem je všem občanům známé. Domnívám se, že si tento předražený plán, ani mnozí zastupitelé nepřečetli, protože ho sami ještě nezačali respektovat. S vizí plánu jinak souhlasíme.
Luděk Míšek (SPO): Ano souhlasím, určité úpravy bych však prosazoval.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Budeme se řídit strategickým plánem, bereme ho však jako živý a některé věci se budeme snažit přepracovat v zájmu podpory podnikání a vzniku nových pracovních míst.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Je potřeba především vytvořit 4letý plán zastupitelstva a každý rok akční plán, který bude navázán na rozpočet. To je nejdůležitější. O způsobu vytváření Strategického plánu mám určité pochyby a mám vedle sebe odborníky, kteří mají do věci skutečný vhled, a ti úpravy doporučují.
Jaroslav Adamík (KSČM): Ke zbývajícím 11ti položeným otázkám (otázky č. 1-11 – pozn. redakce) na které chcete odpovědi formou ano/ne, nechci takto zjednodušeně odpovídat, protože se jedná o problematiku vyžadující podrobnější analýzu včetně podmínek pro její řešení (V mailu rozesílaném spolu s otázkami jednotlivým lídrům jsme použili formulaci: „Snažili jsme se položit otázky, které nevyžadují obsáhlé odpovědi (ideálně ano/ne)“ – pozn. redakce). Jde také o znalost toho, jak v uplynulých volebních období byly některé činnosti financovány. Za KSČM mohu jen konstatovat, že většina otázek byla součástí našeho volebního programu, kterým jsme se řídili při hlasování na jednáních Zastupitelstva. I v následujícím volebním období je pro naše hlasování na jednáních Zastupitelstva rozhodující náš volební program.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano - je to obsáhlý plán - jen některé části upravit.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano. Do strategického plánu byla zapojena řada odborníků a spolupracovníků a priority jsou stanoveny správně. Určitě je ale nutno navázat na ně akční plány, včetně ekonomické rozvahy.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Je dobré, že vznikl. Ale není to dogma. Musel bych se rozepsat o konkrétních bodech, na což není prostor.
10) Jakými kroky chcete podpořit rozvoj podnikání ve městě?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Spatřujeme možnost podpory podnikání ve vytvoření poradního orgánu rady města, který bude složený z významných kroměřížských podnikatelů a zaměstnavatelů. Velkou podporou podnikání je také transparentní, vlídný a bezbariérový úřad. Velké rezervy je možné najít také v možnosti propagace místních firem a podniků na webových stránkách města.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Kroměřížská rozvojová kancelář o.p.s., která byla městem zřízena, musí sloužit ve věci poskytnutí dotací i pro občany a malé podnikatele. Chceme zvýšit atraktivitu Bagráku pro případnou rekreaci, kempování, koupání, chceme obnovit chod tržnice a vytvořit tak prostor pro prodej místních zemědělských produktů. Město nesmí malým podnikatelům, ale ani občanům házet klacky pod nohy.Vytvoříme pravidla výběru veřejných zakázek tak, abychom v rámci možností daných zákonem umožnili co nejširší účast místních podnikatelů.
Luděk Míšek (SPO): Více spolupráce vedení města s místními podnikateli, podpora místním podnikatelům v rámci akcí pořádaných městem. Na tuto otázku se dá dalekosáhle hovořit.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Tato otázka je již zodpovězena v předchozí odpovědi. Další kroky povedou k otevřené diskusi s podnikateli i živnostníky. Důležitá bude také větší propagace města a tím větší příliv turistů. Samozřejmostí je udržet tyto turisty ve městě co nejdéle.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Odbourat překážky, které úřad podnikatelům staví, zajistit informovanost a kooperaci např. skrze pracovní snídaně, přilákat investory např. pro budovu na Hanáckém náměstí – již se jeden ozval – bohužel po zamítnutí zastupitelstvem, vybudovat fungující podnikatelský inkubátor, vytvořit pobídky pro podnikatele.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 9.
Pavel Kadlčík (Moravané): Investice do kultury, rozvoj cyklostezek, podpora malého a středního podnikání ve městě.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Určitě je nutné více spolupracovat s podnikateli. Chceme také podpořit jejich projekty, které vytvoří nová pracovní místa.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Na úrovni města to jde dosti obtížně. Bylo o tom napsáno mnoho slov, ale skutek utek. Jeden konkrétní nápad bych ale měl. Aby se zlepšila přístupnost obchodů v centru pro občany a nechali jsme obchodníky zvýšit tržby, doporučil bych v centru zavést tzv. parkovací hodiny. Je to např. v Karlově Studánce a funguje to tak, že 45 min. parkujete zdarma, pokud máte za sklem místo lístku takové papírové hodiny a nastavíte časem, kdy opouštíte vozidlo. Což by pro nákup mělo stačit, ale nezaberete stání na celý den. Na oplátku bych si představoval, aby obchodníci rozšířili prodejní dobu do 18 hodin. Něco za něco.
11) Funguje dle Vás efektivně městská policie či je v jejím fungování potřeba nějakých zásadnějších změn?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Kroměříž patří k bezpečným městům, určitě je to i díky dosavadní práci městské policie. Vždy však je co zlepšovat a my tyto možnosti vidíme v prohloubení „community policing“ – v intenzivnější a konkrétnější vazbě mezi strážníkem a občanem.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Městská policie musí měřit všem stejným metrem. Doposud, to tak bohužel není. Zaparkujte auto u žluté čáry, tak tam během pár minut bude mít na autě botičku, ale některá auta, na stejném místě můžou stát i několik hodin, přestože policie kolem několikrát projede. V rámci úspor, po vzoru ostatních měst, by mohli naši strážníci využívat od jara do podzimu kola a skútry.
Luděk Míšek (SPO): V práci městské policie bych zásadnější změny neprováděl, ale dané změny v náplni činnosti bych navrhoval.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Městská policie samozřejmě funguje, je ale nutné jí stanovit i jiné priority než hlídání parkovného. Myslím si, že je nutné zvýšit počet strážníků. Pohled na vozový park nám říká, že vozy už mají také něco za sebou.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Je potřeba ji více dostat do ulic. Chceme kola pro městskou policii a chceme zřídit okrskáře, kteří budou mít město i s místními částmi rozdělené.
Jaroslav Adamík (KSČM): Viz otázka č. 9.
Pavel Kadlčík (Moravané): Ano - je potřeba více policistů v ulicích města.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Ano. V tuhle chvíli není potřeba organizaci zásadně měnit.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Celkem ano. Ale rezervy jsou. Třeba by mohli být důslednější při zasahování při rušení nočního klidu. Pokud někdo nepochopí, že diskotéka nad ránem sousedům nevyhovuje, je třeba, aby tam měšťáci vydrželi až do uklidnění, ne tak, že je místní volají na stejné místo 5x za noc. A ještě jedna věc, dopravní. Vadí mi nerespektování přechodů pro chodce - když stojí matka s kočárkem na kraji silnice a projede 10 aut, aniž by se některé obtěžovalo přibrzdit, měli by se na to občas měšťáci zaměřit.
12) S jakým volebním výsledkem budete spokojeni a se kterými subjekty byste byli ochotni vstoupit do povolební koalice a koho naopak už dopředu zavrhujete?
Lenka Mergenthalová (TOP 09 pro Kroměříž i místní části): Budeme spokojeni s obhajobou dvou mandátů. Vylučujeme účast v koalici s KSČM.
Jiří Mazáč (Úsvit přímé demokracie): Za úspěch budeme považovat, když nám lidé dají svoji důvěru, že budeme jedni z těch, kteří budou moci zásadně ovlivňovat chod města. O povolebních koalicích se před volbami nemluví, není to taktické, ale jsou lidé, kteří pro nás nepřicházejí v úvahu a jsou dnes ve vedení radnice
Luděk Míšek (SPO): Minimálně chceme získat člena v zastupitelstvu města. Jelikož se jedná o komunální politiku, dle mého názoru je úplně jedno, zda komunikujete se členem ODS nebo ČSSD atd. Pokud jejich činnost je ve prospěch občanů města, je potřeba odložit stranické nevraživosti, podporovat dobré myšlenky a následně prosazovat kvalitní projekty.
Jaroslav Němec (ANO 2011): Budeme rádi, když my si budeme vybírat partnery. Pokud se nám to podaří, určitě oslovíme další strany v takovém pořadí, jaké odpovídá jejich výsledkům ve volbách. Budeme ctít vůli občanů.
Pavel Motyčka (Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí): Se všemi demokratickými. Máme tři mandáty, takže jakýkoliv lepší výsledek bude úspěchem.
Jaroslav Adamík (KSČM): Volební výsledek určí sami voliči hlasováním. Nechci předjímat jaký bude. Pokud jde o KSČM, pak dlouhodobě naše stanovisko k obsazování míst starosty a dalších členů Rady, výborů Zastupitelstva a komisí Rady je poměrné zastoupení podle výsledků voleb.
Pavel Kadlčík (Moravané): Budeme spokojení při dosažení 3 zastupitelů. Nezavrhujeme žádný subjekt jsme středová strana.
Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž): Rádi bychom obhájili stávají počet mandátů. Vždy jsme deklarovali, že hodláme spolupracovat se všemi demokratickými stranami.
Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko): Když vyhrajeme volby, někoho už k sobě vyberem :)