Hrozí demolice také kasárnám na Hanáckém náměstí?

Na jednání zastupitelstva 22.12.2011 schválili zastupitelé většinou hlasů záměr prodeje budovy na Hanáckém náměstí za cenu, která nebude nižší než 7 mil. Kč. Svým vystoupením jsem se je snažil od tohoto záměru odradit, argumentoval jsem především tím, že není jasné, co s budovou nový majitel udělá.
Narážel jsem na stav budovy přesně naproti, která je v majetku PMS Reality a chátrá a jak je dnes již každému jasné, spěje k rozhodnutí o demolici (demolice nedaleké sýpky ve vlastnictví majetkově spřízněné společnosti IS Fond už začala, pozn.red.). Rekonstruovat ji, je příliš drahé a pozemek pod ní má hodnotu cca 3000,- Kč/m2. Majitel na jejím místě jistě bude chtít postavit jinou, která bude vydělávat peníze, ale ta stará, více než 150 let stará, bude nenávratně pryč.
Uváděl jsem také, že současný stav budovy není zase až tak hrozný, aby nemohla stát dalších 5 - 10 let bez velkých nákladů na údržbu a čekat na příhodnější a tedy i výnosnější dobu prodeje. Bohužel argumenty proti, jako např. že může někomu spadnout kousek omítky na hlavu a potom bude mít město problém s žalobou od občanů, nebo že stejně se nehodí k ničemu jinému než k administrativnímu využití, byly brány zřejmě vážně, a tak schválili zastupitelé záměr jejího prodeje.
Ale její využití na bydlení by nemuselo být až tak nesplnitelným záměrem. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž dává dotace městům a obcím na rekonstrukci obdobných budov na nájemní bydlení. V čem je toto pro město Kroměříž výhodné?
Pokud by město budovu rekonstruovalo, nedělejme si iluze, stálo by to cca 80 - 90 mil. Kč. Mělo by třípodlažní bytový dům s byty 1+kk a 2+kk, které by pronajímalo pouze těm, o kterých by samo rozhodlo, o délce nájemní smlouvy také. Jednalo by se o startovací byty pro mladé, či svobodné, anebo pro starší manžele, kteří by chtěli bydlet v centru v domě se správcem s dosahem všech služeb.
Podmínkou by bylo, že nájemník nesmí pobírat sociální dávky a musí na nájem mít z vlastních zdrojů. V přízemí by mohlo být umístěno odloučené pracoviště Městské policie s jedním nebo dvěma policisty, kteří by měli ideální akční rádius pro pěší pochůzky na Slovan a Zachar, případně by mohli používat kola či skútr.
Dále by to bylo ideální místo pro některé služby a menší obchůdky. Nevýhodou by bylo, jak jsem již řekl, finanční zatížení města. Při obvyklých nájmech by však byla návratnost investice cca 20 roků, ale co je důležitější, budova by zůstala v majetku města, měla by smysluplné využití a Hanácké náměstí by se konečně stalo tím správným prostorem pro setkávání lidí.
Pokud ale dojde k prodeji této budovy, potom se můžeme opravdu reálně “těšit” na možnost rekonstrukce na nájemní ubytovnu pro nepřizpůsobivé, a do centra se nám může podle velikosti budovy přestěhovat až 500 - 600 lidí.
V takovém případě bude s největší pravděpodobností amfiteátr na Hanáckém náměstí přeměněn na otevřené ohniště a k setkávání lidí zde bude docházet jistě také.
Jak je to možné? Jednoduše. Podle v současné době platného Územního plánu města Kroměříže je možné budovu využívat jako polyfunkční budovu obchodu, služeb, administrativy a bydlení, pro sociální účely, bytový dům s integrovaným občanským vybavením, monofunkční bytový dům, stravovací a ubytovací objekt. Z uvedeného je jasné, že se může jednat o bydlení a ne jen o administrativu.
Proč tedy radnice chce budovu prodat teď, když je nejméně vhodná doba pro prodej jakýchkoliv nemovitostí? Čekáte, že odpovím, protože jde někomu na ruku, protože o ni má někdo určitý zájem? Ne, to neřeknu. Mohl bych se někoho dotknout, či snad osočit a to bych nerad. Názor si musí každý udělat sám.
Faktem ale je, že 1. 3. 2012 v 16 hodin na městském úřadu na Velkém náměstí se bude s největší pravděpodobností na veřejném jednání zastupitelstva jednat o zrušení již schváleného záměru prodeje této budovy.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

01. 04. 2012 23:15 | Petr Pálka

Sodome, mám tušení, že tam žádná zeleň neporoste, prostě vyroste ve stopě stávajícící budovy něco, co ji "ve hmotě" nepřesáhne - a všechny další okolnosti a dodatky budou vlastně fuk.
01. 04. 2012 23:09 | sodom

No já bych si na místě zbourané budovy raději představoval nějakou další zeleň. Ale obávám se, že prosadit na místě zbourané budovy něco, co nebude městu (nebo jakémukoliv kupci) vydělávat peníze se asi nepovede. Takže opravdu jsem velmi zvědavý, jak tato akce nakonec dopadne.
20. 03. 2012 16:26 | Petr Pálka

Sodome, zpoplatnit parkování na Han. náměstí nelze, jestli si to pamatuji, ještě 3 roky - dva roky od zprovoznění náměstí uplynuly. Je to jedna z podmínek použití unijního příspěvku, vedle těch měst. policistů navíc apod. S parkovištěm na místě zbourané budovy to jistě nemyslíte vážně.
20. 03. 2012 13:32 | sodom

Jinak ještě dodávám, že tato možnost by absolutně nemohla vadit místní starousedlíkům (já sám jsem místní "novousedlík"), protože s tím, že během dne zde je provoz se prostě musí každý smířit, jelikož když chce někdo bydlet ve městě, tak s tím musí počítat. Ale tím, že by z toho bylo parkoviště a ne třeba další bytové jednotky by už dále nedocházelo k místní kumulací dalších občanů na už tak malém prostoru. A o tom to všechno je. Nejsou další lidé, nejsou další problémy. Tím pádem i do budoucna by zůstalo Hanácké náměstí a jeho okolí relativně "klidným místem", jakým snad doufám bylo koncipováno.
20. 03. 2012 13:26 | sodom

S místem po lazaretu už určitě bohužel nic neuděláme. Tam prostě ty byty asi opravdu budou. Ale místo zde zmiňované budovy v majetku města by mohlo být po demolici další rozšířené parkoviště proložené plochou s osázenými stromy. Klidně by mohlo být placené, aby se postupně splácela cena za demolici. Stejně tak by mohlo město zpoplatnit i vlastní parkování na Hanáckém náměstí. Není přece žádný důvod, proč by tady neměli lidé za parkování platit. Je to v podstatě 5 minut chůze do centra. Opět by to byl další dobrý příjem do městské pokladny. Takto by Hanácké náměstí a okolní prostory vracely "svůj dluh" městu, které do něho investovalo nemalé peníze a neplnilo by jenom funkci "odpočinkového prostranství".
01. 03. 2012 22:35 | Petr Komínek

Tak nejdříve pro Jana Pačese: je to pouze hrubý odhad, který vychází z předpokladu, že budova je v cca 30 - 35% rozestavěnosti. Záleží také na tom, jak velký by byl požadavek na zachování základních půdorysů stavby a také na použitých materiálech a hlavně na firmě, která by to prováděla, pokud by byla snaha opravdu něco s tím udělat, myslím, že kdyby to dělal soukromník pro sebe tak by se do 100 mil. Kč musel vlézt, jak se na to ale nabalí různí okusovači, tak se asi budeme divit.
A teď k Jirkovi: no sláva, co se ještě nedovím, nikdy jsem sice neřekl, že všechno znám, ale u Zvonku jsem nějaký čas pracoval, i když nevím, co to s tím má společného a pro zajímavost, nesetkal jsem se ještě s nikým, komu by to vadilo, či mi to snad vyčítal, právě naopak, obracejí se na mne stále lidé s otázkami okolo realit a je to již řádka let zpátky. Od Vás se ale dovídám samé útoky, to bude asi tím, že klidně píšu pod vlastním jménem, narozdíl od Vás, který zřejmě máte důvod se neodhalit, protože to bychom se asi potom něco dověděli. Tak pokud chcete něco ode mne, tak se řádně a jasně podepište, jinak na Vaše další zprávy nemíním reagovat. A že na vše poukazuji, to ani tak nebude mnou, jako spíše tím, že je na co poukazovat a na co poukazujete Vy, kromě toho, že se schováváte za pseudonym, aha?!
A co se týká Slávie, kavárna to byla vždycky skvělá a vždycky se uživila, takže bych ji klidně opět dal solidnímu hospodskému, který by ji rád a dobře provozoval, dobrou hospodu si vždycky lidé rádi najdou.
27. 02. 2012 20:19 | jirka

Zdravim p. ing. Komínku vše znáte na vše poukazujete co se ve Městě děje tak sdělte Váš názor jak využít např. restauraci Slávia, patříci městu máte přeci zkušenosti od "Zvonka".Nebo se mýlím??
27. 02. 2012 18:43 | Jan Pačes

Pane Komínku, skutečně si myslíte, že by přestavba kasárenské budovy na bytový dům v tomto rozsahu stála jen 80-90 milionů Kč? Když nedávná přestavba kanceláří v budově bývalého ONV na kanceláře pro finanční úřad stála údajně několik desítek milionů...
20. 02. 2012 18:12 | quarz

Souhlasím s p. Komínkem. Tady mi připadá, že jak se někdo pokusí něco udělat hned je zle. Vadí kulturní akce, protože ruší klid občanů, kteří chtějí v klidu hnít, pardon, snít o tom jaký byl zde klid, který rušili pouze opilci svým zpěvem a ne nějaká kultura.
20. 02. 2012 15:33 | Petr Komínek

Hm, to je také zajímavý přispěvek sodom. Ve všech městech se ozývají hlasy, že lidé z center odcházejí, uvolňují je podnikatelům na kanceláře a obchody či restaurace a po určité hodině (v Kroměříži je to ve všední den 17 a v sobotu 12 a v neděli umřelo centrum téměř úplně) jsou centra mrtvá. Než odešla armáda, nemyslím si, že by tato část města byla příliš klidnou a tichou. Tak dobrá sodom, co s budovou na Hanáckém náměstí, co by se s ní mělo atát a co by v ní mělo být? Místo lazaretu bych viděl krásný park, to by jej ale nesmělo město prodat a nyní pouze s hrůzou čekat, co se tam objeví.
14. 02. 2012 19:26 | sodom

A myslel někdo na ty obyvatele okolních ulic. Ještě donedávna to byla klidná lokalita. Po revitalizaci Hanáckého náměstí se tady z toho začíná stávat ne místo pro bydlení, ale spíš pro cirkus. V jednom kuse nějaké kulturní akce, pořád jenom nehorázný kravál a bordel. A to nemluvím o plánované výstavbě zástavby "EDEN" v místě bývalého špitálu. Tam má být dalších 134 bytových jednotek. A ještě by chtěli udělat z té budovy na náměstí další byty. To tady potom už bude totální mraveniště. Kde ti lidé budou parkovat. To by byla katastrofa. Najednou v blízkosti "tichých ulic a klidného bydlení" přibude 800 - 900 lidí. To je potom opravdu jako další sídliště akorát že přímo v centru.
10. 02. 2012 13:47 | Mojmír Doležel
Jestli si někdo myslí, že těm co tady vládnou, ať už ve městě nebo i ve státě, jde o lidi, tak opak je pravdou. Většina z nich totiž myslí jen na vlastní zisky a vlastní blahobyt. Přesně podle románu Josefa Tomana " PO NÁS POTOPA"
09. 02. 2012 21:26 | jan
09. 02. 2012 14:44 | Petr Komínek
Já osobně si myslím, že prostě není většinová vůle v zastupitelstvu pro smysluplné využití městem, protože loby pro prodej je silnější. Rád bych se mýlil, což ukáže jednání zastupitelstva 1.3.2012. Pokud ovšem bude diskutovat někdo jiný než jen opozice s argumenty proti prodeji. Na zastupitelstvu to totiž chodí tak, že diskutují jen ti, kteří jsou proti nějakému "podivnému" bodu, který na oko někdo z vedení zdůvodní jako nutný, ale z koaličních zastupitelů vystoupí někdo pouze v mizivém množství. To ukazuje na to, že hlasování bývá již většinou dopředu dohodnuté. A co se týká armádní tradice, tak to je opravdu ostuda představitelů města Kroměříže. Osobně jsem si myslel, že bude aspoň v bývalém PDA umístěna část historických skutečností a dokumentů o působení armády v Kroměříži a nebo nějaká pamětní deska či něco podobného, ale to by musel někdo chtít. Když si vzpomenu co se strhlo kolem památníku prezidenta Svobody, ať si kdo chce myslí co chce, byl to velitel našich vojsk, která osvobodila naši republiku, tak se nezájmu ani nedivím. Je zvláštní, že ještě dnes po 8 letech, co oficiálně opustila armáda Kroměříž, vzpomínají občané města, někteří obchodníci a také někteří z radnice na to, jak podstatně vyšší byla před jejím odchodem v Kroměříži kupní síla.
09. 02. 2012 08:12 | Petr Pálka
Je to tak, že chátrající budova kasáren, která již vlastníka má, je to ta, v níž hořelo, situovaná k Lidlu, bude nejspíš zbořena. Tak je tedy třeba počítat s novou situací, podle toho se bude věc vyvíjet dál.
08. 02. 2012 23:24 | T
Mrzí mě to, že v této chvíli není po kroměřížské vojenské historii ani památky. Chápu, že Hanácké náměstí "potřebovalo" zrevitalizovat, ale je škoda že naše děti budou znát vojnu jen z filmů od Škvoreckého a jiných českých autorů .... Město by si zasloužila zpět svůj "růžový tank"
08. 02. 2012 22:09 | Korzár
Možná jsem blbej (určitě), ale proč to radnice nestřelí za korunu? Dopředu by si stanovila pravidla, co tam chce mít. Dole obchůdky a služby, nahoře ty byty. To je přece situace, které anglický management říká "vítězství-vítězství". Česky: obě strany spokojené..

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...