Jednání se účastnilo 24 z 27 zastupitelů.
Majetkové záležitosti prošly tak, jak bylo navrhováno radou, pouze u jedné položky se na upozornění Blanky Šimůnkové (ODS) opravovala výměra a u jednoho prodeje pozemku sousedícího s komunikací na Chropyňské ulici bylo přislíbeno jednání k vyřešení situace, která s pozemkem souvisí.
Ve finanční části bylo schváleno předfinancování dorozumívacího systému pro Domov seniorů U Kašny (neplést s jiným podnikem podobného jména na tomtéž náměstí) a nebo zateplení školy Oskol a s tím související investice do tepelných čerpadel. Kolem typu čerpadel proběhla diskuze a jak expert na problematiku, tak zastupitelé se zkušeností s provozem čerpadel se shodli na variantě země-voda, která je sice dražší, ale efektivnější a méně ovlivňující okolí.
Při debatě o rozpočtových opatřeních se zastupitelé víceméně soustředili na dvě položky. První byla suma jeden milion korun, která by se měla v průběhu dvou roků vyplatit jako příspěvek na rekonstrukci některých exponátů obrazárny Kroměřížského zámku. Jedná se o projekt, který bude stát cca 18 milionů korun a z 80% je hrazen dotacemi z Norských fondů, jak vysvětlil zástupce Muzea Olomouc pan Zapletal. Spolupráce mezi Olomouckým arcibiskupstvím, Zlínským krajem a Kroměříží byla předběžně projednána již v průběhu minulého roku. Zastupitelé se zdrželi při vysvětlování zastupiteli Jaroslavu Adamíkovi (KSČM), který chtěl vidět nejdříve smlouvu (jsme rádi, že další zastupitel podporuje zveřejňování smluv a doufáme, že s touto aktivitou prorazí i v Kroměřížských technických službách, kde je v dozorčí radě), že se zatím jedná jen o vyčlenění těch peněz v rozpočtu, smlouva zatím žádná není, projekt už běží a není to projekt města.
Druhou položkou byl rozpočet pro IT Města Kroměříže. Filip Zubík (ODS) vznesl několik dotazů ohledně IT projektů, na které odpověděl Jan Pšeja. Pan Zubík pan navrhl vznik komise pro informatiku a apeloval na smysluplnost a efektivnost investic do IT. Do příštího zastupitelstva by mělo IT oddělené dodat soupis techniky používané úřadem.
Dalším z bodů jednání bylo delegování zástupce města Kroměříže na Řádnou valnou hromadu společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž a. s. Jako první přišel ze strany F. Zubíka dotaz, zda je standard, že opozice nemá zástupce v dozorčí radě a představenstvu. Ze strany Pavla Motyčky (KDU-ČSL) bylo odpovězeno, že jim v minulém období nikdo nic takového nenabídl a jestli v orgánech VaKu byla zastoupena opozice záleží na tom, zda řadíte KSČM k opozici nebo koalici. Dále bylo ze strany pana Zubíka požadováno, aby v pověření zástupce na valnou hromadu byla upravena formulace o jeho „jednání ve prospěch Města Kroměříže“ na „jednání ve prospěch občanů města Kroměříže“.
Dál padl dotaz Olgy Sehnalové (ČSSD) na delegování zástupce minoritních akcionářů a možný střet zájmů. Starosta Jaroslav Němec (ANO) se za výběr jmen postavil s tím, že Chropyně má usnesení pověřující paní starostku k jednání, které je v souladu se záměry Města Kroměříž. I nadále se postup zástupců bude konzultovat s advokátní kanceláří PRK Partners. (Pokud jsem se při tomto hrubě stručném popisu jednání jakkoli zmýlil, klidně mě opravte. Situace okolo VaK je pro běžného smrtelníka, za kterého se považuji, podobna džungli.)
Bod byl nakonec schválen čtrnácti hlasy.
Jako jeden z posledních bodů jednání byla statistika činnosti Městské policie a Policie ČR. Připomínky byly k rušení nočního klidu zejména u klubu TABU, kde nic neřeší ani instalovaná kamera. Přiznávám, že vzhledem k tomu, že jednání již trvalo cca 2 hodiny bez přestávky, bylo těžké udržet pozornost a tak si nejsem jistý, jestli bylo skutečně odpovězeno, že přítomnost policie na místě vzbuzuje agresivitu a proto bude lepší tam policii neposílat.