Vůli a odvahu starostka má, chybí jí ale spojenci

Když jsem podrobil ve svém textu starostku Kroměříže Danielu Hebnarovou kritice a konstatoval jsem, že očekávání, která do ní byla vkládána, nenaplnila, reagoval jeden z čtenářů tvrzením: “Váš kabát má pouze líc a kabát radnice poze rub.”
Autor si plně stojí za tím, co napsal, nicméně jej napadlo, že na tom možná něco je. Tím spíš, že tato starostka jistě líc má. Zkusme se na něj podívat. Nejdřív však musím ujistit čtenáře, že mi nikdo nerozřezal pneumatiky (žádné nemám), ani mi z radnice nepřišla tučná obálka.
Tak předně Daniela Hebnarová rozhodně nepatří k příznivcům kmotrovství a korupčníků. Myslím si, že to tvrdit lze. Vždy v minulosti aspoň měla takovou pověst a žádný škraloup či podezření v tomto smyslu ji neprovází. Pokud vím, starostovat ani nechtěla, kdesi jsem četl, že chtěla být místostarostkou a mít na starosti kulturu. Pak to však vzala, čímž si na sebe upletla bič.
Zdá se, že zůstala dost osamocená, na radnici moc spojenců nemá. Témata, jako je například územní plán či problematika vodáren, to není zrovna její parketa, v takových věcech je dost zranitelná a taky zraňována. Možná proto taky dosud nedošlo na exhumaci všelijakých těch kostlivců, jichž v radničních kancelářích pár je a Hebnarová při nástupu do funkce otevírání skříní s nimi deklarovala. Aby ale mohla proti nim vytáhnout, musí si napřed upevnit pozici. Přejme jí to a věřme, že to myslí vážně. Proč? Žena, která toho tolik udělala pro propagaci Karla Kryla, na nástěnku si špendlí vstupenku z koncertu Boba Dylana a chodí na koncerty aleternatrivní muziky, skýtá naději, že její myšlení nebude pouze pragmatické a machiavelistické, že tam nějaké to místo pro ideály zůstalo.
A starostka nemá úplně pevnou pozici ani v ODS, za kterou na radnici sedí. Její situace je tak trochu podobná situaci Petra Nečase. Ten taky musí složitě manévrovat, lavírovat a balancovat. A taky dělat kompromisy, aby jej nesvrhlo kmotrovské křídlo. To je dosud velmi silné. A jak není nikde napsáno, že Nečas má vyhráno v Praze, tak to platí o Hebnarové v Kroměříži.
Stačí připomenout, že když stanula v čele kroměřížské buňky ODS, za místopředsedu dostala Jiřího Němce, který reprezentuje to staré, dogmatické křídlo. Hned v počátku tedy byla její pozice oslabena. A nezapomínejme, že mnohým v kroměřížské ODS se ještě může stýskat po časech bohatýrské radniční modrorudé koalice. Na druhé straně se před pár lety podařilo porazit velrybářské křídlo, jež hrozilo kroměřížskou ODS ovládnout. Tito lidé ale také úplně nezmizeli. Ale když se Hebnarová stala starostkou, byla pak zvolena i předsedkyní okresní organizace ODS. To by svědčilo o tom, že svou pozici přece jen posiluje. Naproti tomu stojí spekulace, že ODS si ji postavila do čela spíš jako vývěsní štít. Žena, navíc s dobrou pověstí, to na voliče zabírá.
Ale vraťme se k našemu přirovnání k Nečasovi. Přes jeho lavírování a některé až nepochopitelné kroky, je přece jen vidět v boji s korupcí a dalšími nešvary určitý pokrok. Třeba v Praze či na státních zastupitelstvích byly zaznamenány nesporné úspěchy.
Pokud Hebnarová svou pozici stabilizuje, může nějakých úspěchů dosáhnout i ona. Není důvod, proč bychom jí to nepřáli.
A ještě něco: odvaha jí rozhodně nechybí. Byla to hlavně ona, kdo prosadil na radnici tvrdá úsporná opatření, takže za pouhý rok se podařilo srazit dluh města o víc než 40 milionů. Město si sice bude muset letos vzít nový úvěr, ale to teď nerozmazávejme. V každém případě se podařilo nastolit úsporný kurs, což zasluhuje uznání, tím spíš, že jí nadělal spoustu dalších nepřátel.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

08. 03. 2012 20:30 | Petr Kominek

Také doufám, myslím ale a nejsem sám, že dnes se situace trošku posunula a hnát hlavní proud nákladních vozidel tímto tahem jako silnicí II. třídy přes Havlíčkovu a Terezov, je méně šťastný nápad.
08. 03. 2012 08:25 | V.Koutský

Bohužel se opět zapojuji do diskuze. Jsem již pamětník mnohého.
Trasa obchvatu mezi ul.Osvoboditelů až po ul.Lutopeckou byla v územním plánu města asi od r.1967. Jednalo se o poslední "socialistický " plán ( údajně neschválený), podle mne velmi kvalitní s dobrými myšlenkami. Postupně však došlo k jeho demontáži, nejvíce v letech 1994-98. Stále je však vhodný k inspiraci nového územního plánu Kroměříže. Doufám, že bude kvalitnější než ten současný.
07. 03. 2012 18:50 | Petr Kominek

Včera jsem obdržel od paní starostky stanovisko k mému návrhu na veřejné projednání napojení obchvatu na ulici Osvoboditelů a jeho pokračování na Havlíčkovu ulici, K Terezovu a na Lutopeckou, zklamala mne velmi, odmítla veřejné projednávání tak, jak proběhlo když se jednalo o přemístění obchvatu od Bagráku za letiště, nechtějí účast občanů, protože si chtějí upéct něco sami, začínám s chválou šetřit!
23. 02. 2012 20:46 | jirka

pro pana Q.děkujiza váš názor, který by jste mohl snad ještě rozvinout a za poklonu.Asi oba víme o koho jde.
23. 02. 2012 20:32 | jirka

Paní Starostka je snaživá a snad se do konce volebního období někam dopracuje.Snad na kraj na podzim ne bo i do parlamentu.
23. 02. 2012 20:08 | topkám

Psíku, jmenuj aspoň jednu nepravdu. Jinak jen vyješ na Měsíc.
23. 02. 2012 18:11 | Psík

co je na tom pravda ? samé asi, možná, dohady, nepravdy
23. 02. 2012 18:08 | L

Podporu má starostka v občanech města KM.
23. 02. 2012 16:33 | Q

jirka: pan Komínek, náš lokální agent 007, se asi po Vašem odhalení jeho hodnosti a funkce s největší pravděpodobností v dohledné době neozve. A když, tak pod jiným jménem. Trochu jste mu tím asi narušil jeho poctivou práci pro blaho lidu.
23. 02. 2012 15:37 | jirka

Pane Komínku, Váš názor na činnost p. starostky je téměř oslavný, ale proč ste neměl svůj názor na minulého starostu(nevejdeš dvakrát do stejné řeky) ??
22. 02. 2012 22:09 | Jirka

K paní starostce, určitou odvahu má , ale podporu ne, bohužel, ze strany pracovníků úřadu i straníků.
15. 02. 2012 21:15 | Petr Pálka

Natolik je ten text jindy hrotitého pana Leopola hebký a hedvábný, že ho lze vyvětlit jen třemi důvody: a) Paní starostka je jeho duši blízká slabostí pro rockovou a alternativní muziku a snad i věkově, b)v OSD právě doutná či začíná hořet boj mezi kmotrovským a obroditelským křídlem a ctěný pan Leopold chce pomoci křídlu obroditelskému, které je v jeho úvahách a možná skutečně spojené s osobou paní starostky, c) pan Leopold má slabost pro něžné pohlaví a cítí povinnost středověkých rytířů zastat se ženy v nouzi, ale možná má jen touhu středověkých trubadůrů ženě pěkně zanotovat - proto ten text.
15. 02. 2012 15:51 | ˇ´

psedonovinář opět nic nenapsal
15. 02. 2012 15:50 | Bob

O čem to je ? Nic konkrétního, zcela bez důkazů, plky,plky,plky.
Už jen reklamu vyvěsit a peníze se hrnou, že ?
14. 02. 2012 10:54 | .-)

Jé, konečně něco nečernobílého. Tedy, ne, že by bylo možno se vším souhlasit, ale základ dobře odpovídá skutečnosti. Každý si zkusme představit, že najednou sedíme ve starostenské kanceláři a jsme nezorientovaní. Jak nedělat chyby? Chce se to jen rychle obklopit opravdu kvalitními lidmi, kteří odvedou práci. Měli by na radnici přicházet, nikoliv odcházet. Ale na to paní D. nepochybně příjde - zná to totiž z dřívějších aktivit.
13. 02. 2012 17:15 | *

Jééé. To je správnej přizdisráčskej článek. A nebo že by autor konečně pochopil že nejde psát jen o tom co si povídají babky v sámošce při čekání ne teplej chleba? Ať tak či onak, tento článek hodnotím 1+, pokud vás k jeho napsání ovšem nedonutili tzv. jiné okolnosti.
13. 02. 2012 13:46 | Petr Komínek

Rok ve funkci starosty či starostky je v této napjaté době plné všelijakých vlivů krátká doba na to, aby se komukoliv, tím méně ženě, povedlo odstřihnout ty, kteří z funkcí rýžovali a měli je pouze jako vlastní zisk. Nechť je paní Hebnarové ke cti, že nikdy neodmítne vyslechnout názory, byť s nimi nemusí plně souhlasit a co víc, je ochotna a také to dělá, naslouchat hlasům většiny obyvatel a bourat hráze, které stály mezi nimi a vedením radnice. Paní starostce přeji, aby se jí vedlo obklopit se lidmi, kteří chtějí konečně v Kroměříži pro její obyvatele to dobré a prospěšné. Že se občas něco nepovede, je logické, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Tlačit před sebou problémy minulosti je mnohdy ještě těžší a zbavit se jich i nemožné. Ve městě, jakým je Kroměříž, by se nemělo hrát na strany a skupiny, ale na společné zájmy, ale zdá se mi, že většina kroměřížských rádoby politiků se cítí být příliš velkými politiky a tak na občany zapomínají.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...