O rok zpět v čase. Takto se hlasovalo o sporné rekonstrukci Nadsklepí

Rekonstrukci Kina Nadsklepí schválili kroměřížští zastupitelé koncem ledna 2011. Rok nato bylo na její údajnou nehospodárnost podáno trestní oznámení. Projekt už tehdy provázely spory. Připomeňte si proto v přesně rok staré reportáži, za jakých okolností byl schválen.
Kvůli očekávaným nižším daňovým výnosům a výraznému zadlužení města z období „tiché“ spoluvlády ODS a KSČM v letech 2002-06 byl na počátku roku 2011 výrazně zredukován počet zaměstnanců města. Vše pod rouškou tehdy populárního hesla: šetřit, šetřit, šetřit!
Záměr vedení města (ČSSD, ODS, Volba pro Kroměříž, TOP 09 s „tichou“ podporou KSČM) na rekonstrukci a koupi pódia na Velkém náměstí proto tehdy vzbudil pozdvižení. Cena byla totiž předběžně stanovena na necelých 38 milionů, z toho 20 miliony měla přispět EU. A na dvousetmilionovém dluhu měla svůj podíl i zpackaná a předražená rekonstrukce Domu kultury, pro který se stále hledá využití.
Starostka Daniela Hebnarová (ODS) obhajovala na jednání zastupitelstva novou investici tím, že se potřebných necelých 18 milionů podaří najít v kase města úsporami na úřadě, přesměrováním peněz z rekonstrukce chodníků, vyššími daňovými výnosy a díky lepší predikci příštích daňových výnosů.
Opoziční zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL) jí oponoval, že se na tohle peníze v rozpočtu nenajdou a že v době, deklarovaných úspor by se město do takto nákladné akce pouštět nemělo. Kino nebylo v havarijním stavu a rekonstrukce by podle dvou odhadů, které si nechal udělat, mohla vyjít mnohem levněji.
Vedoucí odboru rozvoje města Josef Koplík se přítomné v jednacím sále snažil uklidnit prohlášením, že „Ceny stavebních prací v roce 2010 poklesly o 20 procent a tak očekávám, že celková cena klesne o několik milionů.“
Provoz kina, které ročně včetně škol navštíví 23 tisíc návštěvníků, doposud dotovalo město soukromníkovi ročně částkou 650 tisíc určenou na energie. Vloni se jej rozhodlo převzít plně pod svá křídla. Kino si má podle odhadů města na sebe samo vydělat ve své multifunkční podobě, kdy se v něm mají konat i akustické koncerty.
To rozporoval přítomný aktivista Petr Komínek, který toto nazval naprostou utopií, jelikož by budovu muselo navštívit každý den v roce 131 návštěvníků, přičemž se někdy nepromítá kvůli nedostatku zájemců.
Dalšímu opozičnímu zastupiteli Richardu Kremlovi (SZ) přišlo absurdní, že se mají nechat draze vyměnit pro vyšší komfort návštěvníků sedačky, ale absolutně se nepočítá s pořízením 3D technologie, která by je do těchto drahých sedaček přivábila.
Na to mu odpověděla vedoucí Kroměřížské rozvojové kanceláře (KROK) Pavlína Cveková: „Když se vymění sedačky, lina a parkety, tak ti lidi přijdou.“ (2D a 3D digitální promítačky za 2,7 milionů chce město mimo původní rozpočet investice koupit letos. Počítá s dotací až 1,4 milionu od Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, není ale jisté, zda ji dostane, pozn.red.)
Předmětem kritiky se stal i k rekonstrukci připojený projekt koupě nového pódia, jež se nemá nijak zásadně esteticky lišit od Kroměřížany tolik proklínaného dosavadního ohyzdného pódia, a navíc má být nově zapuštěno do země.
Odbyty byly apely zastupitelky Ley Pískovské (VV), která navrhovala pořídit pódium estetičtější a hlavně mobilní, jakož i architekta, spolutvůrce architektonické koncepce města a bývalého zastupitele Jana Slaniny (ČSSD). Ten kritizoval fakt, že spojení této novostavby se zemí je bezprecedentním krokem, který zahajuje výstavbu v chráněném historickém centru a mění jej tak na stavební parcelu.
Zastupitel Kreml k tomu bez servítek dodal: „Pod rouškou bohulibého projektu uděláme díru do náměstí, kterou nám budou vyčítat další generace!“
Starostka Hebnarová následně utnula diskusi, a dala hlasovat. Zvedlo se 17 rukou zastupitelů ČSSD, ODS, KSČM, Volby pro Kroměříž a TOP 09, které daly tomuto projektu zelenou. Návrh nepodpořila šestice přítomných zastupitelů za zelené, lidovce a VV.
(V září loňského roku byl projekt navýšen o dva miliony korun za vícepráce. Původní projektová dokumentace totiž neodhalila, že je potřeba opravit i okna, podlahy a elektroinstalaci. Jestli byl projekt skutečně nehospodárný, teď na základě trestního oznámení zřejmě zjišťuje policie, pozn.red.).

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

10. 04. 2012 18:12 | L.

Proč zvorna v této diskuzi dochází k mazání příspěvků, které zde byly vloženy v období 30. 3. - 2. 4. ????
04. 03. 2012 19:47 | Petr Komínek

Pro A,: samotného by mne to zajímalo, majitelka Infonovin byla přesvědčena, že zveřejněním této skutečnosti, tedy zaměstnání manžela paní Číhalové na kině Nadsklepí jako technika, donutí právě na nátlak veřejnosti odpovědné lidi k jeho odvolání, ale jak je vidět, někteří mají kačení žaludky a tak tam je stále pan Bariš a vesele si hraje na pána kulturáku v zádech s podporou své manželky.
03. 03. 2012 22:34 | A.

K p.číhalove a kinu Nadsklepí mate pravdu protože tam dosadila svého manžela. na jaj dlouho??,
03. 03. 2012 22:22 | A.

Pro Pepa , správce majetktu p. Kuropaty je bývalý ideologický tajemník KSč.Pan K.Jenom pro vaši infformaci.
03. 03. 2012 22:20 | Petr Kominek

Paní Číhalová je odpovědná za kulturu v KM a prohlásila mimo jiné, že kino Nadsklepí si na sebe vydělá akcemi a protože jsem člověk kulturní, zajímá mne i kultura nabízená KM institucemi a udělá mi radost, když se zájem občanů o kulturu všeobecně zvedne.
03. 03. 2012 21:25 | A.

Dobrý večer, p. ing, Komínku nevím co jste měl na mysli s p. Číhalovou a jaký je váš interes o kulturu v KM??
03. 03. 2012 21:07 | Petr Kominek

Jen upřesním, jméno je správně, ale ty dva přídomky patří mému bratrovi, na jednání zastupitelstva jsem byl já a opravdu se těším na to, až bude radnice skládat účty z výnosů z představení za letošní rok a zda se vyplní můj pesimistický předpoklad a nebo optimistické přání paní Číhalové. Pokud budou výnosy v černých číslech, tak mne to ale potěší, protože to ukáže na zvýšenou úroveň zájmu Kroměřížanů o kulturu a to myslím vážně.
03. 03. 2012 21:02 | a

K Pepa- bláboly. no comment
03. 03. 2012 20:48 | Vojta Navrátil

Pánové, chyba se stala před rokem (v době kdy jsem psal ten text), kdy jsem zaměnil pány Komínky ... než to bylo "publikováno", tak záměna obou pánů byla opravena u křestního jména, leč u zbytku ne
03. 03. 2012 20:09 | Pepa

Pro A.: které mouchy máte na mysli, podezřelé prodeje pozemků pro většinového majitele Kroměříže Kuropatu, zneužití pravomoci věřejného činitele zaměstnáním manžela na kině Nadsklepí, jihovýchodní obchvat a jeho přeložení za letiště, více než ztrátové MHD, smlouvu mezi městem KM a soukromým subjektem ve VaKu, řadou občanů u piva tolik kritizovanou rekonstrukci kina Nadsklepí, přezaměstnanost na radnici, a bůhví jaké ještě masařky loví? Co jste vylovil Vy, slaboduchou kritiku. Zajímavé je, jak někomu vadí kritik, místo chyb, přehmatů a podvůdků, které dělají lidé placení z našich daní. Něčím mi to zavání, za komunistů také kritici velmi vadili a nebo Vám svou činností šlape na perka, že Vám to tolik vadí?
03. 03. 2012 19:40 | Petr Kominek

K A.: pravda, nejsem žádný podnikatel, jsem pohopouhý zaměstnanec a těch much v polévce je tolik, že na to sám nestačím, což mi takhle místo plků, napadání a keců pomoci lovit. A co dělám ve svém volném čase, po tom je Vám houby. Naštěstí je v tomto městě ještě stále dost a stále více lidí, kteří jsou rádi, že si prsty v polévce močím já a ne oni a tak mi aspoň drží suché palce.
03. 03. 2012 16:29 | A.

K V. Navrátil a kino Nadsklepí a pan ing. Petr Komínek není žádný podnikatel jak uvádíte ve svém článku, kdyby byl tak by se" věnoval "podnikání v ČSOB" a nehledal neustále nějaké "muchy v polívce". Je zřejmé , že na to má dost času.
02. 03. 2012 09:19 | jirka

Pro P. Pálka, nerozumím Vašemu příspěvku "jsom z toho trochu zmatěný" major T.
02. 03. 2012 09:03 | Petr Pálka

Pro Jirku K.: Kdyby na tyto stránky někdo z té či oné strany napsal kratinké vyjádření k věcem, o nichž se tady píše a debatuje a ještě se podepsal, jistě by byl ostatním bližší. Kategorie jako radniční a antiradniční v této věci prostě neexistuje. To je úplně mimo.
02. 03. 2012 08:04 | Jirka

Pro -Katz a P. Pálka , slovy hudebního publicisty a kritika Pana Jiřího Černého je vhodné a užitečné si Karla Kryla připomínat. Každý je plný paradoxů a nikdo není neomylný. Historiku.
01. 03. 2012 23:47 | Jirka K.

Sorry, ale když už něco píšete nepište tak okatě. Pište vyjádření "koalice" i "opozice" rovnoměrně. Dejte příležitost všem. Takhle by mohlo někoho napadnout, že jste antiradniční plátek, který nadržuje pánům Motyčkovi a Kremlovi. Bacha na to lidi, framing je v tomhle poměrně neúprosný.
26. 02. 2012 06:13 | Katz

Ad Kryl: protože je „Kroměřížan“ často plný paradoxů, tak možná jedna perlička. V r. 1989 jsem se s hudebním kritikem a publicistou Jirkou Černým domlouval, že v prosinci 89 udělá v Kroměříži tematický pořad o K. Krylovi. Protože svůj diář má a vždy měl naplněn nadlouho dopředu, domlouvali jsme termín od dubna r. 89. Jediný, kdo se do toho tenkrát nebál v Kroměříži „jít“ (bylo více než půl roku před 17. listopadem!) byli vedoucí klubu SSM a jeho dramaturgyně. Pořad se tenkrát z pochopitelných důvodů neuskutečnil, ale dodneška jsem jim za tu odvahu nepoděkoval, takže díky alespoň dodatečně.
26. 02. 2012 00:22 | Petr Pálka

Ach Jirko, tak ruku v ruce zavzpomínejme na Karla, típněme slzičky v oku, řekněme si nakonec, ten Karel byl přece jen naším, tím pravým, Kroměřížanem. A půjdeme v jeho stopách!!! Podle sil a schopností.
23. 02. 2012 08:11 | jirka

Všem diskujícím se na vědomost dává, že 6.3. t.r. v 16.hod se uskuteční v Knihovně Kroměřížska vernisáž výstavy o činnosti kroměřížského rodáka Karla Kryla. Přijděte se podívat. Bude fajn.
22. 02. 2012 00:56 | Heinz

....pokud by redakce zřídila účet, na právní služby, v rámci řešení kauz zpronevěry a špatného hospodaření se státním majetkem......rád přispěji.......


21. 02. 2012 22:42 | Sandokan

Ono je to s těmi koalicemi v Kroměříži stejně zajímavé. Ta zmíněná ODS a KSČM z let 2002 až 2006 byla pevnější žuly, i když za to byla kroměřížsá modrá buňka ostrakizována jak z centra, tak z okresu i kraje. Musela tam působit nějaká mocná dostředivá síla, která absurdní slepenec držela pohromadě. Ani teď to není jiné. Všechno je jasné předem a opozici je už dopředu přisouzena role nemožných kverulantů. No, a aby se ta neustálá kritika kolem rekonstrukce kina uklidnila a pochybnosti se rozptýlily, vyrukuje radnice s pádným argumentem. Dlouholetého správce kina vyhodí a na jeho místo jmenuje manžela koaliční radní. Tím je věc vyřešena a opozice má utrum.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...