Kam směřuje město Kroměříž? Do …

Na posledním zastupitelstvu jsem přednesl interpelaci, která žádala odpověď paní starostky, zda bude vytvořen seznam cílů zastupitelstva pro toto volební období, jak tomu bylo dříve.

Očekával jsem, že se při vytváření vize zastupitelstva iniciativy logicky chopí „vládní koalice“. K mému překvapení se ujal slova pan místostarosta Malý a sdělil mi, že nebyla podepsána žádná koaliční smlouva a tentokrát to bude volná soutěž politických stran. V diskuzi jsem raději nepokračoval.

Jaká soutěž? Copak se nemůžeme dohodnout, co bude cílem zastupitelstva pro zbývající tři roky? Trefná pak byla polohlasná reakce z pléna: „Oni žádné cíle ani nemají!“

Opravdu. Město Kroměříž má dokument Strategický plán aktualizovaný na léta 2010 – 2020. Tam na 118 stranách je provedena důkladná analýza a ty my umíme, vždyť z rozpočtu města každý rok uvolňujeme na podobné „materiály“ statisíce. A na cíle města na deset let jsme použili směšných dvacet stran.

Úsměvné pak je, že do prioritních os nezahrnujeme oblast podpory zaměstnanosti a podnikání. Ve městě s tak vysokou nezaměstnaností. Ale to může být věcí názoru.

A tak milá a charismatická Kroměříži. Ještě že tu byli arcibiskupové, kteří se k tobě tak macešsky nechovali. Je dnes moderní nadávat na církevní „potentáty“, ale zkusme si z Kroměříže odmyslet vše, co tu vybudovali.

A tak je nutné vzbudit zájem co nejvíce občanů o naše město, které je jedno z nejkrásnějších na Moravě a závidí nám jej lidé i ze zahraničí. Bydlet se tu dá dobře. Ale co kdyby to šlo ještě lépe?

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

13. 02. 2012 12:07 | na rovinu

Pisatel nám zde jistě předvede, jaké vidí možnosti podpory podnikání nebo v oblasti zaměstnanosti. Že by si město otevřelo nějakou "fabriku", pekárnu nebo přijalo více úředníků? Že by pozvalo podnikatele a dalo jim nějakou podporu nebo slíbilo, že místní budou více utrácet za služby a zboží. Určitě si tu rádi přečteme nějaká moudrá a realizovatelná rozhodnutí. Pokud vidí jinou parketu pro "město" než územní plán, infrastrukturu, bydlení, fungující "radnici" a trávení volného času, zajisté se o ní dočteme. Možná budou mít cíle v dokumentu města potom více stran než zmíněných "směšných dvacet". Třeba jich bude sto, ale moc pochybuji, že například v oblasti zaměstnanosti či podpory podnikání tyto nové "cíle" změní nějak zásadně stávající situaci.

Seznam cílů zastupitelstva by měl vycházet především ze strategického plánování a politických programů kandidujících subjektů, které by tento plán neměly nějak zásadně nabourávat? A že nebyl podepsán nějaký dokument? To je prostě výsledek povolebních jednání a politické rozhodnutí. Stejně jako například výsledek po volbách v roce 2002, kdy díky požadavkům a neústupnosti KDU-ČSL padla možnost koalice bez účasti komunistů a vznikla nikde na papíře stvrzená nejpevnější "koalice" ODS a KSČM s potřebnými 14 hlasy. Šuškal si o tom kde kdo, ale málokdo ví, že to byla právě KDU-ČSL, která s o ni svým rozhodováním při povolebních jednáních rozhodujícím způsobem "zasloužila".

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...