Je Kroměříž městem lidí nebo aut?

Jsou na světe místa, která vás donutí zamyslet se, čím to je, že doma něco funguje poněkud jinak a navíc ne zrovna dobře. Jedno takové město je Basel - česky Basilej. Na přechodech pro chodce si uvědomíte jak propastný rozdíl v chování lidí mezi námi vězí. V našem státě je často řidič tvor který se musí strašně rychle někam dostat a jakékoli zpomalení je pro něj horor. Nevím proč se v Basileji chovají řidiči ohleduplněji, ale je možné že si změřili o kolik se zpozdí když budou jezdit ohleduplně a zřejmě jim nepřipadlo nemožné o tu směšně krátkou dobu prostě vyrazit dřív a nestresovat. Nebo si přečetli svoje pravidla silničního provozu kde je něco o tom, že na přechodech prostě řidič musí dávat pozor jestli někdo nechce přecházet a dát mu přednost, že musí dávat pozor na cyklisty a při odbočování přes cyklistický pruh musí dát cyklistovi přednost, a prostě tato pravidla dodržují.
No a teď si to srovnejme s Českou republikou. Ne že my bychom neměli v předpisech něco o přednosti chodce na přechodu (Podle § 5 odst. 1 písm. h) Zákona o silničním provozu je každý řidič s výjimkou řidiče tramvaje povinen „umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo"), ale v naší republice se zároveň tento zákon, stejně jako spousta jiných, patřičně relativizuje. Že prý žádná taková přednost vlastně neexistuje, a vůbec ať si chodec dá pozor protože řidičovi to maximálně promáčkne kapotu...
V Kroměříži jsou přechody, kde se už řidiči naučili dávat přednost, ale jsou místa kde je to až tak netrápí. Zkusili jste si třeba přejít ve špičce Moravskou ulici po přechodu pro chodce u školy? Když přijíždí kolona aut, kterou vyslaly semafory každý řidič alibisticky udržuje rychlost s tím, že chodec vidí, že všichni jedou svou padesátkou a v pudu sebezáchovy nebude trvat na tom, že by měl mít přednost. Nejsměšnější bývá, že přednost často dává až poslední auto v koloně. Snad pro černé svědomí těch před ním nebo proto že se jako jediný nebojí že do něj někdo vletí zezadu když začne brzdit.
Otázka zní, jak dalece lze změnit chování řidičů. Pomohlo by zvýšení počtu přechodů pro chodce? Někde určitě, protože jsou místa, kde přechod navíc žalostně chybí!
Moravská ulice - po výstavbě několika supermarketů vzrostl na této ulici provoz několikanásobně. Na 900 metrech jsou pouhé tři přechody. Některé domy jsou ve špičce doslova odříznuty frekventovanou ulicí.

Příklad č.1: Gorkého ulice

Příklad č.2: Zeyerova ulice

Příklad č.3: Vrobelova ulice


Další křižovatka, která by si dle mého názoru zasloužila přechod je Havlíčkova - Soudní


A jako poslední příklad křižovatka Jiráskova - Kotojedská


Víte o dalších místech, kde přechod akutně chybí?
Napište nám Váš tip na email redakce@kromerizan.cz
!

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

07. 03. 2012 18:46 | Petr Kominek

Pane Koutský, tak přesně tento přechod jsme řešili, opět, silnice je ve vlastnictví kraje a je širší než 7 m, problém se schválením, museli bychom si tento úsek převzít do vlastnictví (i když nechápu proč nemůžeme vlastnit všechny komunikace na území města, když nám je stejně kraj neudržuje a neuklízí - to navrhněte) a potom peníze za ostrůvek a další věci kolem přechodu - cca 500.000,- Kč. ale třeba na to teď bude peněz dost, když konšelé prodají tu budovu na Hanáckém náměstí.
07. 03. 2012 18:31 | V.Koutský

Jeden přechod bych přidal a to přes Kojetínskou ulici v prostoru mezi Uličkou a Školní ulicí. Tam se skoro, zvláště třeba s kočárkem, nelze dostat
na druho stranu. Pokusím se to prosadit ve výboru na městě. Jinak ovšem soudím, že lidé jsou příliš "shnilí " udělat pár kroků a v případech, kdy jsou křižovatky obšaceny předchody kolem dokola je to částečně nadbytečné. Lidé choďte, je to zdravé!!!
07. 03. 2012 17:15 | Petr Komínek

Podle posledních zpráv má být přijat zákon, podle kterého si každý bude moci koupit doživotní SPZ s nápisem jaký bude chtít, má to stít 5.000,- až 10.000,- Kč, to ještě není 100% rozhodnuto.
01. 03. 2012 20:58 | Petr Komínek

Pravdou je, že je to vše v lidech. Pokud budou lidé v pohodě, tak budou i řidiči ochotni bez přechodů pouštět chodce a chodci nebudou bezhlavě na poslední chvíli skákat na přechodu pod auta. Ve Francii je v lidech takový nějaký jiný klid a pohoda a podle toho se tam také jezdí a chodí. Toho se mi tady ale asi nikdy nedočkáme, takže boj o přechody za strany chodců neutuchá a boj řidičů o zelenou vlnu také ne.
Ještě perlička, v naší komisi dokonce padl návrh, nebudu říkat od koho, že přechodů je na "průtahu městem" na ulici Tovačovského Husově náměstí, 1. máje a Milíčově náměstí až moc a že by se měly některé zrušit. Nejsem o tom převědčen.
01. 03. 2012 15:35 | Vít Kroutil

Díky za komentáře. Pro normálního člověka je těžko pochopitelné, jak taková jednoduchá věc jako namalované pruhy na silnici a značka může být zapeklitá a neuvěřitelně drahá. Neříkám, když musí být přechod osvětlen - to něco stojí, ale proč to dělat jednoduše a levně když to jde draze a komplikovaně - mé osobní podezření je, že za to může to naše druhé Sapiens. A to s těmi hlavními silnicemi které nepatří Kroměříži mně taky dostalo. Co se týká křižovaty Soudní - Havlíčkova, tak argumenty pro jeho nevybudování zavání alibismem - odhaduji ze silnice presahuje ten limit tak o jeden metr stačilo by tedy aby pár metrů před přechodem byla vodorovným zančením silnice zúžena na sedm metrů a už by to bylo ok - stačí tam ten přechod chtít... návrhy tu z diskuze vedu v patrnosti a doufám, že tato diskuze ještě nekončí.
29. 02. 2012 19:23 | Korzár

Další příklad: Smuteční síň hřbitova. Kolikrát tam přebíhají desítky lidi z a do autobusů. Lidí, kteří jsou logicky trochu mimo, protože někoho ztratili. Ale přechod tam není a oni tam nemají co dělat. Je tohle od města slušné jednání? I tento přechod by byl na obtíž? A musí opravdu každý přechod být osvícený? Obřady se přece po večerech nekonají. Na facebooku Kroměřížana ho navrhli dva čtenáři navrhli a já souhlasím. Těch míst je v Kroměříži opravdu hodně. Víc, než si dopravní komise připouští.
29. 02. 2012 19:08 | Korzár

Myšlenka, že kvůli navrhovaným přechodům bude řidič zastavovat každých 100 metrů je fakt zábavná. Každá ulice v Kroměříži je Václavák, hemžící se chodci pendlujícími zleva doprava. Týdeník Respekt kdysi psal, že vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se chová ke slabším a zranitelným, a že jedním z projevů toho, že Česko s tím má problém, je to, že neustále straní řidičům na úkor chodců a cyklistů. Kroměříž a tahle diskuse, je toho důkazem. Je to o elementární slušnosti: tohle město je městem studentů a důchodců. A někteří řidiči mají problém častěji přibrzdit? Vítkovi za nápad a systematickou práci na něm dík. PS: ano, jsem řidič.
29. 02. 2012 18:51 | Petr Komínek

Zkusím k tomu učinit trošku delší poznámku. Prosím, aby to nebylo bráno tak, že mám patent na rozum, ale budu psát skutečnost tak, jak se stala. Souhlasím v podstatě s oběmi stranami, ale jak tu již někdo poznamenal, je nutné zvážit, zda je to nezbytné zřídit přechod právě v místě, které si vybral. Jsem jedním ze členů dopravní komise a věřte mi, že přechody se zabýváme na každém jednání a je jich cca 10 za rok. Tak první problém je, jak již někdo řekl, PČR a normy, které musé daný přechod splnit, dále je potřeba mít na paměti jednu důležitou věc, ulice Velehradská a Kotojedská, o které nejčastěji mluvíte, je krajská a zde rozhoduje kraj o povolení přechodu pro občany Kroměříže. Je paradox (ulice Jiráskova přes Kotojedskou), že zde již je žádáno od kraje povolení několik let, není vůle, diktují nám, občanům KM, kde máme přecházet. Dále chci upozornit, že každý přechod musí mít svoje přesné vybavení (svislé i vodorovné značení, osvětlení apod.) a přijde tedy jeden na cca 200 - 300.000,- Kč. Dále chci na obranu řidičů (nejzdím měsíčně cca 2000 km) říct, že zastavovat každých 100 - 200m je opravdu hrozné a také bývám v řadě poslední (to je Marphyho zákon), ale zase na širokých cestách by pro chodce měl být ostrůvek (a jsme zase u peněz) aby mohli chodci přejít bezpečně. Na obranu chodců, přesto, že mohou přecházet volně kdekoliv přes ulici, to jim nikdo nezakazuje (nesmí být blíže než 50m od přechodu) , je to mnohdy s našimi bezohlednými řidiči problém. Zkusím odpověděn na konkrétní místa: přechod na Havlíčkově ulici - točna MHD - již jsme to řešili a je rozhodnuto, že ten přechod tam bude nový, je to frekventované místo. Jo další podmínkou pro zřízení přechodu je, že tam musí být prokazatelná frekvence chodců, ne, že tam jde 10x denně pán se psem (přeháním) a tak tam bude přechod, holt ten chodec bude muset udělat více kroků k přechodu, když bude chtít přejít bezpečně. Sokolovská - Velehradská, to je pokud se nemýlím ke Lvovi, tak tam přechod je. Mánesova - Jiráskova přes Kotojedskou jsem říkal, zde to kraj nepovolil. Z Páleníčkovy přes Velehradskou je opět záležitost zamítnutí krajem, dokonce bylo upozorněno, aby byl přechod řádně odstraněn, tedy jeho zbytky. Co se týká přechodu z Tyršovy do Soudní, tak tam jsme chtěli přechod, protože je to hlavní trasa pro pěší po značené stezce UNESCO, ale Havlíčkova ulice má šířku větší než 7 metrů a musel by tam být ostrůvek a ten by zavazel autobusům MHD při odbočování, tak nebyl schválen. Přechody přes Moravskou k Vrobelově a Zeyerově si beru jako úkol do dopravní komise a navrhnu je a uvidíme. Přes Moravskou z Gorkého pochybuji, že by prošlo z důvodu blízkosti přechodu u Kotojedské, to je jen taková poznámka. Jinak chci říct, že jsem prosadil přechod z prakoviště naproti Květné přes ulici gen. Svobody do Květné. Chodí tam řada starších návštěvníků a také dětí a ulice je dost široká. Bohužel zase je to o penězích, již před 6 lety jsem ho prosadil a ještě není hotový. Já jsem z toho osobně značně rozčílený. Pokud budete chtít cokoliv řešit v oblasti doprav v KM a jeho místních částech, tak mi klidně pošlete mail (kominek.p.ing@seznam.cz), ale prosím, neposílejte mi různé urážky a osočování, tak jak se mi stalo u jiného článku. Pokud se budete chtít i někdo setkat ohledně problematiky kolem dopravy a obchvatu, chystám k tomu článek, nebo máte návrhy na řešení parkování, omezení dopravy, průjezdu kamionů městem, odstavných parkovišť, MHD apod., klidně mi napište, budu to určitě řešit, to se můžete spolehnout.
Omlouvám se za obsáhlý článek, ale jinak to nešlo. Bezva nápady a diskuse to je ono!
Hezký den.
29. 02. 2012 17:04 | Vít Kroutil

alois: Pan Kovář ale nepsal odpověď na otázku jestli je rozhodující počet nebo potřebnost přechodů... jen si z článku odvodil absurdní závěry. Mě ale zajímá jestli některý z těch přechodů podle vás dává smysl. Ani jeden?
29. 02. 2012 16:53 | alois

Ach jo. Píšete- je rozhodující počet přechodů nebo jestli jsou potřeba? tak k tomu už napsal odpověď dole p.Kovář a tak s ním souhlasím.
29. 02. 2012 16:44 | Vít Kroutil

alois: je rozhodující počet přechodů nebo jestli jsou potřeba? Řidičák mám a autem po Kroměříži občas jezdím - vzhledem k velikosti města je totiž jeho časté používání pro mou osobu zbytečné.
29. 02. 2012 16:16 | alois

V části Moravské ulice od křižovatky s Vrobelovou po Kotojedskou navrhujete dalších sedm přechodů k tomu co je už před školou. To bych jich tam tedy podle vás v tom krátkém úseku mělo být celkem osm. To myslíte vážně? Máte vůbec řidičák a jezdíte někdy po KM autem?
29. 02. 2012 14:26 | Vít Kroutil

* : Srovnejme to s naším zákonem - já myslím, že tato věta obsahuje v podstatě totéž: "řidič s výjimkou tramvaje musí umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo".
29. 02. 2012 14:11 | ta pravá *

Ten Basel sice nebyl nejlepší příklad z náisledujícího důvodu "Řidič ve Švýcarsku je povinen dát přednost každému chodci, který vstoupí na přechod pro chodce dříve, než vozidlo tohoto přechodu dosáhlo. Řidič je také povinen dát přednost chodci, který chce přejít přes vozovku, jede-li v řadě vozidel a na vozovce nejsou přechody pro chodce vyznačeny. Povinně přednost také musí dát nevidomým osobám bez doprovodu, pokud dají zdvižením bílé hole znamení, že chtějí přejít vozovku."
Takže sečteno ! Nebýt jejich úprav asi se budou chovat jako řidiči u nás.
A teď můj názor k chování některých jedinců z řad motoristů ale i z řad chodců:
Lze to jednoduše shrnout větou klasika. " Stát a jeho občané je tím více zkaženější čím má více zákonů."
Za to mluví i statistika nehodovosti před a po změně zákona o přednosti na přechodech. Průměrný nárůst nehodovosti na přechodech pro chodce o 20%, nárust smrtelných úrazů o 16%. Co se týče situace v Kroměříži. Přechdů není málo jen bych řekl že jsou mnohdy nelogicky rozmístěny, jak vůči chodcům tak, vůči motoristům.
29. 02. 2012 14:08 | Vít Kroutil

Pavel Kovář: Možná jsem něco přehlédl, pane Pavle, ale tady někdo chce dělat přechody každých deset metrů? Z těch přechodů co jsou zmíněny v článku podle vás ani jeden nemá smysl?
topkám: já vím, že protiargumentů se najde když se chce dost, otázka je jestli je to pravda - když díky plynulosti dopravy musíte denně čekat až se objeví volné "okno" mezi auty, řekl bych že tyto argumenty nemůžete brát úplně vážně. Bavíme se o městě a podle mě by přednost měli mít lidé, ne auta.
29. 02. 2012 13:58 | topkám

Problém je v tom, že policajti a odbor dopravy nové přechody povolují neradi. Je s tím práce, stojí to peníze, ale hlavně podle nich přechody brzdí plynulost dopravy.
29. 02. 2012 13:53 | Pavel Kovář

Jasně, jsem pro. Udělejme přechody na každých deseti metrech. Pak se budou auta furt rozjíždět a brzdit, ve vzduchu přibude splodin a prachu, a chodci se konečně zadusí a bude od nich klid.
29. 02. 2012 12:44 | Ivan Klímek

Mám několik námětů na zřízení přechodů:
1. Přes ulici Havlíčkovu na parkoviště a k autobusové zastavce "Točna"
2. Vyústění ulece Sokolovká na Velehradskou
3. Z ulice Mánesova přes Kotojedskou
4.Přes ulici Velehradskou u Páleníčkovy ulice, kde jsou znatelné zbytky starého neudržovaného přechodu.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...