Radnice nakupuje džíp. A je to opravdu jízda

Radnice zveřejnila 23.3. veřejnou zakázku malého rozsahu „Nákup terénního vozidla SUV pro odbor životního prostředí Městského úřadu Kroměříž.“
Tato je šita na míru značce Dacia, modelu Duster s motorizací 1.6. 16V 77kW, 4x4 a pravděpodobně i konkrétnímu dodavateli. Zakázka není zřejmě vypsána v souladu se zákonem (zákaz diskriminace, transparentnost), je vypsána i věcně nesmyslně, lajdácky a diletantsky.
Ouverturou je fakt, že poptává konkrétní, a to bílou barvu. Diletantsky mj. proto, že žádný prodejce díky elaborátu Návrh kupní smlouvy nemůže podat nabídku sám, ale pouze ve sdružení s výrobcem.
Výzva k podání nabídky – v souladu s interní směrnicí města! - požaduje, aby subjekt používal razítko. Je to vtip ze strany zadavatele, protože povinnost užívat razítko žádný předpis nestanovuje. Vyrobí-li si uchazeč razít-ko z brambory, na ní vyřízne hvězdičku, otře v nějakém sajrajtu, bác a má splněno. Ve smyslu zákona se jedná nejen o nesmysl, ale především o akt diskriminace.
Část kouzelného článku 4.6, který psal někdo se smyslem pro humor, cituji: „Zadavatel je po ukončení zadání oprávněn o obsahu návrhu smlouvy dále jednat a vyžadovat jeho úpravu, doplnění nebo změnu.“ Tedy po té, co vybere město vítěze, může si s ním dohodnout úplně jiné znění kupní smlouvy než s jakým se všichni uchazeči přihlásili?! Majstrštyk jako z pražského magistrátu, holt duo ODS a ČSSD umí i u nás v Kroměříži.
Jak bude podepisovat a orazítkovávat uchazeč návrh smlouvy na CD ponechává radnice na jeho fantazii.
Vrchol humoresky je skryt v elaborátu Návrh Kupní smlouvy, kde prodávající prohlásí (kráceno): „Prodávající prohlašuje, že je výrobcem výše uvedeného vozidla.“ Textace vylučuje, aby se prodejce sám ucházel o zakáz-ku, není totiž výrobcem a ani jej nemůže zastoupit. Je vidět, že se na radnici stále najdou lidé, kteří umějí házet svým představeným klacky pod nohy.
Lajdáckost práce jako třešnička na dortu dokumentuje číslování v článku VII., kdy po odstavci 3. jde odstavec 6.
Konec srandy? Ne! Jediným kritériem je cena. Tedy vůbec ne záruka. Zakázka není vypsána na nové vozidlo. Předmětem dodání může být i vozidlo předváděcí i použité se zárukou třeba 2 dny a 5 minut.
Při opisování ze stránek Dacia se do dokumentace dostal jako nechtěná kuriozita i požadavek na „průměr otáčení (m) – NC.“ Ptáme se: Kolik? A to vymysleli na životním prostředí sami?
Dobrý hospodář nestanoví jako jediné hodnotící kritérium nabídkovou cenu, jestliže pořízením vznikají nemalé provozní náklady. Tak dětinsky uvažují ti, kteří se potkají s exekutorem. Předpokládejme, že město kalkuluje nájezd 180.000 km jako je obvyklé u podnikatelů. A v té chvíli vstupují do kalkulace spotřeba a náklady na servis.
Srovnání podstatně vyšší spotřeby Dusteru a konkurenta SUZUKI SX4 4x4 1.6VVT při 180.000 km znamená, že Dacia „sežere“ o 2.880 l benzínu více, při optimistické ceně 40 Kč/l po dobu následujících 5-ti let to činí 115.200 Kč rozdílu. Mimo město 108.000 Kč, po městě 158.400 Kč. Minimálně tento výpočet měl radní vést k tomu, aby poptali i jiný vůz než Dacii. Ale z jejich kapsy to nepůjde, že.
Statistika TÜV report u 2-3 letých aut uvádí Suzuki SX4 na 9. místě před Porsche 911. Duster v ní není, ale jeho sourozenec Logan je na 127.místě. Záruky nejsou shodné, na karoserii má Suzuki dvojnásobnou.
A perlička: Starostka, druhdy kontaktní osoba výstavy Den životního prostředí, pro odbor životního prostředí poptává vozidlo s emisemi CO2 185 g/km. Suzuki udává 149 g/km. Při nájezdu 180.000 km to dělá 6,5 tuny navíc ! To je vzdoušek ! Snad by si paní Hebnarová mohla vzpomenout, že cílem projektu Centra celoživotního vzdělávání, který vedla, bylo „Co může udělat jedinec pro zlepšení stavu životního prostředí-osobní iniciativy, komunitní práce, spolupráce s místními orgány a iniciativami, partnerství.“
A ke specifikaci jako takové: Položili si radní otázky, kolik lidí jezdí obvykle z odboru ŽP na výjezdy ? 2 nebo 5 ? Jak velký náklad vozí ? Potřebují velký „kufr“, když za vozidlem může být tažen přívěs ? Jaká je nejvyšší přípust-ná hmotnost přívěsu, který odbor používá ? Až 1.500 kg ? Má radnice takový přívěs ? Bude jej pořizovat ? Potře-bují úředníci na svých cestách rádio s CD ? Nestačilo by rádio za 500 Kč na baterie, které již někde na úřadě jistě je ? Vyjde-li z kritérií jako jediné (!) řešení bledá (bílá !!!) transsylvánská krasavice, vzdejmež hold francouz-ským inženýrům a rumunským dělníkům, že před lety stvořili zázrak jménem Duster, bez nějž by úředníci odboru ŽP MěÚ v Kroměříži marně klepali na dveře starostky magistry Hebnarové, kteráž by stírajíce slzy volala k uzamčeným dveřím: „Marně, klopete, nemám! Nevím! Nevymysleli! Dnes CO2 vypusťte než své! Běžte, Boženko, do Skaštic pěšky! Šárko, Jarmilo, Marcelo!“
Tato zakázka je malá, nejde v ní o velké peníze … a právě proto je zásadní, že toto vedení radnice i na zadání takto malé zakázky ukazuje své neumětelství. Jak se pak vypisují velké zakázky? Třeba ta na kino? A Danielo, prosím Vás, proč musí být to auto bílé?
Poznámka na závěr: Zdá-li se někomu můj článek osobně laděný vůči paní Daniele Hebnarové, pak je opravdu dobrý čtenář. Já si skutečně myslím, že paní Daniela Hebnarová je nejlepší starostka, jaká kdy v čele Kroměříže stála. Stejně jako JUDr. Hašek je hejtman na svém místě, bo on a jeho úředníci to vloni na jaře s vozem Volkswagen pro odbor dopravy krajského úřadu zvládli na chlup stejně. A pak, že oranžová není modrá. Je. A my již brzy uvidíme, zda paní starostka připojí svůj podpis pod smlouvu.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 12. 2014 12:35 | Josef Hanák
Tak schválně: Může dopadnout aktuální zakázka radnice na osobní vozidlo střední třídy (!) jinak než vítězstvím vozidla Dacia Logan MCV z Kromeximu ? I zadané pořadí výbavy je přesně opsáno z ceníku viz zde http://www.dacia-local.cz/pdf/...
05. 02. 2013 23:06 | Xtv

Ono by chtělo projít více zakázek, ktere jsou site na míru některým firmám v km. Kdysi jsem sledoval zakázku ze 6.10.2011 Bezpecna ulice - spokojeny občan.. Dodání 1 otočné kamery na hlavním mostem. Výběrové řízení na 5dnu s požadavky připojení do stávající site a systému. Vyhrála jako vždycky firma.. Bezpečnostní systémy z km.. Za cenu přes půl milionu.. Realna cena 100-150 tisic.. Kdo si tu namazal kapsu se ptám? A prej.. Spokojeny občan.. Spíš úředník
05. 02. 2013 16:48 | Vojta Navrátil

Z aktuálního zpravodaje o nákupu terénního auta pro radnici: "Na ceně jsme tedy ušetřili zhruba deset procent a na servisu třiaosmdesát. Elektronická aukce je jednoznačně efektivní a hospodárný nástroj města. Vyplatilo se zrušit již vyhlášenou soutěž a po úpravě interních směrnic využít této formy," komentoval výsledek tajemník úřadu František Dočekal.
Jen škoda, že neuvedl, proč to původní zrušili ...
19. 12. 2012 10:44 | jarda1

Máte pravdu, je to Suzuki.
19. 12. 2012 08:45 | neználek

Podle mých informací to je Suzuki SX4. Zajímalo by mě jak vypadá cena z elektronické aukce...
19. 12. 2012 01:58 | jarda1

Prý v jednom z posledních usnesení rady najdete na to téma nějakou odpověď - tedy prý koupili Subaru
18. 12. 2012 23:57 | neználek

Údajně došlo k vývoji ohledně kvízu na obrázku u článku. Řešení je prý A)
a to přes elektronickou aukci. Ale najít o tom jakoukoli informaci na stránkách města se mi nepodařilo...
23. 04. 2012 11:20 | Nespokojený Kroměřížan

Pane Hanáku. Vaše práce je pro nás přínosem. Jsem rád, že existuje někdo tak odvážný, kdo nám umí pootevřít oči a podívat se nezamženýma očima na to, co se v Kroměříži děje.
Myslím si, že by bylo velmi zajímavé podívat se, jakým zpsobem se vlastně na radnici provádějí nejrůznější výběrový řízení na významné zakázky (naposledy např. rekonstrukce Nadsklepí, Bajdy apod.) a kdo je za jejich průběh, objektivitu, otevřenost, nezávislost, vlastně na Městském úřadě konkrétně a přímo odpovědný.
V této souvislosti je pak k zamyšlení informace z kuloárů, že skuteční vládcové radnice pánové Malý a Klár plánují přemístit za věrné služby na dobře honorované místo ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž Ing. Koplíka a na jeho místo buď přímo, nebo v "nezávislém" (rozuměj řízeném) výběrovém řízení dosadit vždy věrného a oddaného Ing. Opravila
17. 04. 2012 11:09 | Honza

Poznámka k "dřípu města- tak vás to trápí?? je potřeba ?je, jestli je takový , nebo makový, nedělal bych si s tím "žádnou hlavu" a proč Vy?
17. 04. 2012 11:01 | A.C.

Některé názory a příspěvky jsou velmi inteligentni, ze znalosti věci.
12. 04. 2012 09:54 | A.Q.

Korzár: Je zvláštní, že oproti jiným zakázkám zmizelo celé zadání z webu města. A to mají v archívu i zakázky vypsané a zrušené ...
Ostatně kdo tu zakázku organizoval je evidentní, stačí v textu hledat "SUV" : http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
No snad se jim to příště povede lépe :-)
11. 04. 2012 18:30 | Sandokan:

Martin: Příznačné. Hlavně zjistit, kdo to sakra napsal a kdo ho platí. To se tady objevuje pravidelně. Není divu, že někteří přispěvatelé volí raději pseudonym. Bohužel žijeme v prostředí, v němž ještě pořád není vždy bezpečné veřejně vyjádřit svůj názor. právě kvůli takovým Martinům.
11. 04. 2012 17:44 | Korzár

Jardo, prosím, co se snažíte říct? Vaše souvětí postrádá smysl. Kdo je internetová guerilla? Je to tvzení nebo otázka? Martine, starostka v textu přece není pranýřována za to, že chtěla šetřit. Přes kalhoty tu dostalo především znění té smlouvy, a tu starostka zjevně nepsala. Mějme své favority, ale nazývejme pravými jmény kixy, které jim podřízení cpou k podpisu. Pokud jste o to auto stál, možná vás to teď štve, ale s odstupem snad zjistíte, že Hanákův článek je opravdu v našem zájmu coby daňových poplatníků. A za takové se obvykle platí spíš proto, aby nevyšly..
11. 04. 2012 17:10 | Hanák

Martine, jistě jste chytrý a umíte číst a tak víte, že mně nevadil primárně výběr, ale ZPŮSOB VYBÍRÁNÍ – a o tom je právě zadávání veřejných zakázek. Vozidlo bylo totiž vybráno před výběrem. Předpokládám, že jako daňový poplatník chcete, aby veřejné zakázky byly transparentní , odůvodnitelné a šetřily Vaše peníze. Pranýřovaný způsob vypsání veřejné zakázky však toto nesplňoval. Radnice by na základě něj nebyla schopna Vám jako DAŇOVÉMU POPLATNÍKOVI PROKÁZAT žádné z Vámi udaných tvrzení: Tedy ani to, že je Dacie o 70.000 Kč levnější, ani to, že má levnější servis, ani to, že by na ni byla poskytnuta záruka 5 let (a že by byla tato záruka komplexnější či delší než konkurenční nabídka). Vámi udané zdůvodnění, že bílá barva je normální u firemních aut je pravda. Stejně jako modrá, černá, červená, žlutá či zelená. A konečně můj článek nehodnotí, zda je Dacia nejlepší nebo špatnou volbou, protože neznám potřeby zadavatele a ani interní hodnotící kritéria. Vy Martine jako obhájce paní starostky a zastánce Dacie se pokoušíte nejen dohadovat o levnější pořizovací ceně, ale oponujete i jednomu z mých argumentů o provozních nákladech, konkrétně o servisu. Budu rád, když budete fér a stejně tak se pustíte do mé argumentace stran spotřeby Dacie Duster a z toho vyplývajících provozních nákladů, v modelovém srovnání výrazně vyšších než u vozidla Suzuki SX4. Lidé z radnice tento blog i tento článek bedlivě sledují a vzhledem k tomu, že potřeba odboru ŽP po vozidle trvá, brzy se dočkáme nového vypsání veřejné zakázky. A bude-li tato vypsána fér způsobem a za použití selského rozumu, může jistě vyhrát i Dacia Duster. Vaše věcná argumentace k níž zde máte prostor tak může napomoci příští kvalitní přípravě veřejné zakázky. A konečně ke způsobu Vašeho uvažování – byť nejspíše zcela zbytečně: Nikdo ani mně, ani redakci nic nezaplatil a ani nezaplatí. Přeji hezký podvečer.
11. 04. 2012 16:37 | Jarda

Martin: Kolik platí radnice za svou internetovou guerillu, stejně jako superguru Bárta kilo za hodinu?
11. 04. 2012 15:55 | Martin

Jako daňový poplatník bych spíš rád znal autora tohoto článku. Zajímalo by mne, komu vadil tento výběr a kdo si zaplatil tento článek. Starostka je pranýřována za to, že měla zájem šetřit peníze nás všech, když vybrala cenově nejdostupňější SUV... Dacia je zhruba o 70.000kč levnější i se zárukou 5 let. Servis určitě levnější, než u Suzuki a bílá barva je normální u firemních aut... Autore, autore kdopak ti asi za tohle zaplatil.
10. 04. 2012 09:07 | A.Q.

A rovnou stáhli i interní směrnici : http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
Asi aby to příště bylo více transparentní :-)
07. 04. 2012 18:43 | Pepa

Tak hurá.
06. 04. 2012 21:41 | Petr Gremlica

Dnes byla zakázka zrušena.
http://www.mesto-kromeriz.cz/d...
06. 04. 2012 13:40 | Pepa

Pro ta pravá: se Salzmannem jsem nebyl mimo téma, Hanák mluvil o neodpovědnosti vedoucích pracovníků a jejich bezúhonnosti, takže kdyby jste si to přečetl, odpovídal jsem jemu. Pokud smlouvu starostka podepíše, ponese svoji odpovědnost a pokud nazná, že vinen je pracovník, který jí podstrčil špatně připravenou smlouvu a vznikla MěÚ škoda, měla by jej rychle ztrestat. Jsem stále u tématu.
06. 04. 2012 08:18 | ta pravá *

Bravo ! pěkně zaříznutá diskuze.
05. 04. 2012 17:26 | Hanák

Klement: Bravo, penalta v poslední minutě mne položila ! Díky za příspěvky a dodatečně i za ten první, a to bez jakékoli ironie.
05. 04. 2012 15:49 | Klement

Hanák: poslední trumf v diskuzi o tom, zda Sparta, Dukla nebo Slavie
http://www.vitisport.cz/index....

05. 04. 2012 14:06 | Hanák
05. 04. 2012 13:59 | Klement
05. 04. 2012 13:17 | Hanák

Klement: Děkuji za věcný návrh. Jak vidím konečně někdo pochopil, že je na trhu více vozidel SUV a že mezi těmito dvěmi lze vybrat, že toliko Sparta a Slavia hodna pozornosti jest, že Duklu, Viktorii nebo Bohemians sledovati netřeba. Jsem rád, že jste se nebál - stejně jako vyhlašovatel zakázky - vybrat si konkrétní vůz, zřejmě máte více informací než my plebsové a netrápí Vás, že Suzuki SX4 má oproti Dacii Duster výrazně menší úložný prostor a o 20 mm menší světlou výšku, což není v terénu zanedbatelný rozdíl. Jsem rád, že i Vy bez ironie, ba dokonce bez špetky humoru parafrázujete tento způsob vypsání zakázky a že jste si vědom jak vnitřního poloměru, tak provozních nákladů a že jste správně pochopil, o čem článek byl.
A drobná anonce: Nepletu-li se, tak již brzy tu bude i stanovisko (mluvčího) radnice.
05. 04. 2012 12:29 | Karel:

Sandokan: no, nemít výsledky je jiná věc...než být absolventem. No, nechme právníky pracovat, beztak jsou ještě v období "hájení".
05. 04. 2012 11:57 | Sandokan

To, že vsadil na absolventku (a že to dělá s oblibou i jindy) řekl sám p. tajemník do novin. A sám také připustil, že výběrové řízení bylo nějaké divné, že čekal, že se uchazečů přihlásí 30, ale nakonec jich bylo šest, protože - jak už e to v Kroměříži poslední dobou normální, mluvilo o tom, že výsledek je předem jasný. Čerstá absolventka to tedy není, ale nemá za sebou skoro žádné výsledky.
05. 04. 2012 11:43 | Klement

I já děkuji za věcný článek. Mám věcný návrh pro paní starostku. Z podmínek bych vyřadil vše, co upřednostňuje Dacii - tedy její jedinečné parametry v zakázce. Ano, je nutné mít vůz úspornější, kvaliknější, ekologičtější než je Dacie. Tedy. Je nutné zadat parametr emise CO2 "...do 150/g na km". Průměr otáčení přepočítat na vnitřní poloměr tak, aby odpovídal kvalitní suzuki a průměrnou spotřebu snížit na parametr suzuki. Z dokumentace suzuki dostupné na internetu vybrat ještě alespoň jeden podpůrný parametr, který Dacii ze soutěže předem vyřadí (a bude to tak správně, do terénu úředník potřebuje pořádné auto, ne levnou náhražku a město potřebuje šetřit na nákladech, na tom se shodneme). Bude dobré se poohládnout na parametry jiných konkurenčních nebo nedejbože koncernových suv. Mohlo by se totiž stát, že na úřad příjde Fiat Sedici. Takže je nutné jej předem ze soutěže také diskvalifikovat - v dobrém slova smyslu, je nutné dodržet literu zákona, ale vybrat si to nejlepší již v podmínkách. Pokud tak radnice neudělá, vybere za ni trh. Na vítěze tipuji Shuan Huang. Já ale hlasuji všemi deseti pro suzuki SX4 a prosím paní starostku, aby její přednosti nebrala na lehkou váhu.
05. 04. 2012 10:17 | Karel

Sandokan: Slečna právníčka není čerstvá absolventka :-). Ale i kdyby byla, je věcí úřadu, jak jí poskytne odbornou podporu a zajistí, aby podklady byly v pořádku. Úřad řídí jeho tajemník.

Je jasné, že zodpovědnost z vedení nikdo nesnímá, ostatně sám jsem byl v jedné etapě života statutární zástupce a tak vím, že nikdy nevíte všechno, ale musíte si vybírat lidi tak, aby oni svou odbornost znali a to diskutabilní si "pohlídat".
05. 04. 2012 09:01 | ta pravá *

Možná došlo jen k nepochopení. Ostatně jsem i napsal že nese díl viny. Ovšem v článku byla stavěna do pozice takřka jediného viníka. Nijak se ji nebudu zastávat ale zkuste mně ukázat jediného ředitele velkého podniku který podrobně čte a analyzuje všechny smlouvy pod kterými je podepsaný. To by musel mýt hlavu jak superpočítač a den by musel mít 72 hodin. Nicméně pokud i po upozornění nebude paní starostka tuto chybu řešit pak to bude jen její osobní selhání. A bude za to plně odpovědná.
Pro Pepu: pokud tento článek a jeho diskuze nemá zapadnout do do dějinné stoupy balastu tak by jste asi neměl odbočovat od tématu a tahat sem Salcmany a jiné kauzy o kterých se jistě hojně diskutuje na jiných serverech zaměřených spíše na celostátní problémy. V tomto případě by bylo škoda tento hodnotný článek rozbít zavádějící diskuzí.
04. 04. 2012 19:42 | Vojta Navrátil

Ten Richard Salzmann k tomu měl ještě senátorskou imunitu ...
04. 04. 2012 19:37 | Pepa

Hanák: tento typ výmluvy nebují, pouze se opět začíná objevovat, první s ním přišel ředitel Komerční banky Salcman, když řekl, že podepsal to, co mu předložili jeho podřízení a tak za to nenese odpovědnost a světe div se, nikdo ho nepotrestal a tedy odpovědnost nenesl.
04. 04. 2012 15:30 | Hanák

Karel, ta pravá *: Máte pravdu, Pavel Bém taky nemůže za Opencard ani za tunel Blanka, za to mohou přeci jen ti stíhaní úředníci... Smlouvy jménem města podepisuje starostka. V duchu Vaší logiky by to sice podepsala, ale nezodpovídala by za to. To je přesně ten typ výmluv, který v naší zemi bují jako houby po dešti.
04. 04. 2012 15:12 | ta pravá *

Tak konečně věcný a konkrétní článek podložený navíc čísly a výpočty. Tak v takovém duchu by měly být články zde na tomto blogu všechny. Potom budou mít vaše stránky smysl. Jinak ty bílá barva bude asi proto že je to uznaný barevný podklad pod insignie města Kroměříže. A snad jen připomínka která tu už zazněla. Starostku bych do toho netahal. I když na druhou stranu, jako něčí nadřízená taky nese díl viny.
04. 04. 2012 14:34 | Sandokan

Karel: Na kroměřížské radnici je pět právníků, včetně p. tajemníka, který si nedávno posílil obor novou právničkou. Prý vsadil na absolventku. Nezbude tedy asi, než přijmout ještě pět dalších pět absolventek, které se budou na podobných příkladech učit a zdokonalovat.
04. 04. 2012 13:55 | Korzár

Karel: JJ, taky bych větřil stopu spíš na právní apod. Na druhou stranu autor - pravda neznámý - aspoň narovinu přiznává, že u něj je to osobní..
04. 04. 2012 12:31 | Karel

myslím, že obracet se na starostku je zbytečně dramatizující, zakázku nejspíš nezpracovávala, že? ostatně, na radnici je nově právník, tak mu tyhle věci jsou nepochybně (konečně) přes ruce, jako je tomu jinde.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...