Ušetřit miliony za energie? Jde to, město se k tomu ale nemá

V roce 2010 těsně po volbách měla kroměřížská radnice možnost změnit dodavatele elektřiny pro rok 2011 a připravit se na změnu dodavatele plynu pro rok 2012, tuto příležitost ale nevyužila. Město Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm vysoutěžily na elektronické burze úsporu na energiích ve výši cca 1,5 mil Kč (Vsetín) a 800.000,- Kč (Rožnov pod Radhoštěm).
Nezávislý energetický poradce spočítal úsporu Kroměříže včetně příspěvkových organizací na cca 2 mil. Kč. Kroměříž se ale k této změně stále nemá.
Městu se podle radnice nabízelo hned několik možností, jak výdaje za energii snížit.
Buď bylo možné akceptovat nabídku obchodních zástupců jednotlivých dodavatelů, kteří postupně obcházeli úřad. Nebo tu byla možnost jít do výběrového řízení.
„Tomu by ale muselo předcházet vypracování energetického auditu, soupisu všech spotřeb včetně revizí termínů uzavřených smluv,“ vysvětluje mluvčí radnice Pavel Zrna.
Dalšími možnostmi byl pak podle radnice nákup na burze, nebo vyjednání lepších podmínek u stávajících dodavatelů.
Právě příspěvkovým organizacím se podařilo vyjednat lepší než standardní ceníkové podmínky. „Včetně dalších nadstandardních služeb, jako je např. dostupnost konkrétních kontaktních osob v případně problémů, upuštění od měsíčního paušálního poplatku za elektroměry apod.,“ uvádí mluvčí Zrna.
V rámci tohoto si podle něj město udělalo i soupis elektroměrů všech příspěvkových organizací a revizní technik Správy majetku města Kroměříže „prověřil“ jestli všechny organizace musejí mít tak silné jističe, jaké mají, protože právě od jejich síly je část plateb odvozena
„V tuto chvíli však nemáme celkový součet úspor vyčíslen. Případná změna dodavatele energií je v kompetenci ředitelů jednotlivých příspěvkových organizací,“ dodává mluvčí.
Díky za to, ale Kroměřížanovi to pro město s astronomickými dluhy připadá jako chabá záplata za skutečné úspory. Přitom podle konzultovaných expertů by to nemělo být příliš složité.
„To je jednoduché, pokud ostatní šetří a vy nechcete, tak je něco špatně,“ sdělil redakci Jan Celina, jednatel příbramské společnosti E.P.V. Trading, která se úsporami energií ve firmách a městech zabývá. Vydražit nižší cenu dodávek energií jde podle něj rychle.
„V podstatě záleží na rychlosti zpracování aukční společností v součinnosti s radnicí. Doba je v řádu týdnů, ale pokud je radnice pružná, je vše snadnější a je to věc několika hodin,“ tvrdí Celina.
Nejdelší čas zabere zákonem stanovené vyvěšení zadání na několik týdnů úřední desku.
„Prakticky do 4 měsíců může Kroměříž u některých odběrných míst najet na ceny vydražené v elektronické aukci a značně tak ušetřit v následujícím roce,“ tvrdí expert.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

20. 04. 2012 18:35 | Pepa1

Omyl JP, s úředníky je to jako s draky, jednu hlavu useknete a dvě narostou. Takže za vyhozeného úředníka se žádné prostředky neušetří, spíše naopak. V KM to tak chodí, vyhazují se lidé, kteří jsou nepohodlní a berou se kamarádíčci a rodinní příslušníci známých a vlivných lidí v KM. To je hospodářství, inu, Turecko.
20. 04. 2012 13:37 | JP

Škoda, že v KM na radnici nejsou ekonomicky gramotní. V Rožnově jsem měl možnost přímo na radnici přednášet (ještě ve službách MŽP). Přednášel jsem o možnostech energetických úspor a možných dotacích. V KM ruce zvedající většina nemá zájem šetřit bohužel:( Více se přeci ušetří když vyhodíte úředníka a jeho práci rozdělíte ostatním:)
11. 04. 2012 09:37 | topkám

To je velice zajímavé. Vydat se naznačenou cestou úspor za energie slibovalo nové vedení radnice nedlouho po volbách. Postupně se však tato vůle rozplizla až do nicoty.
10. 04. 2012 21:22 | Petr Kominek

Tak, tak, ukazuje se, že šetřit lze, jen chtít, ale kde se nechce, tam to prostě nejde. Škoda, peněz je a bude město Kroměříž potřebovat stále více a nejen pro svůj rozvoj. Kdy se už te Hanáce konečně rozhópó?
10. 04. 2012 17:03 | Vladimír Koutský

Ušetřit miliony je v každém případě velmi důležité. Přesně toto téma jsem prosazoval ( s podporou ing.Komínka ) do volebního programu Šance pro Kroměříž již v r.2006 a posléze opět při přípravě programu pro volby v r.2010. Bohužel jak tehdy zvolení zastupitelé, tak i jejich současní pohrobci nepochopili směřování programu k rozvoji moderního města a dosažený volební úspěch proměnili v úspěch osobní. Samozřejmě potenciálně ušetřené miliony chybí v sociálních službách, podpoře sportu a neziskových organizací i v dalších službách ve prospěch občanů. Nejde však jen o elektřinu. Náklady na všechny druhy energií v zařízeních a institucích města budou v budoucnu významnou položkou hospodaření. Dá se očekávat jejich stálý růst a tím budou rozpočet města ještě významněji zatěžovat. Ušetřené energie samozřejmě prospívají i ochraně životního prostředí. To vše pak souvisí s rozvojem moderního města, o jaké bychom měli v Kroměříži usilovat. Plané mlžení mluvčího svědčí jen o tom, že konšelé asi v rozvoji města tápou, pokud vůbec o něm uvažují.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...