Janeček prosazuje volební systém, který do křesla vynesl Berlusconiho

Sál Starého pivovaru zaplnilo v pondělí po poledni několik desítek zájemců. I přes ne příliš vhodný čas zavítali na přednášku spoluzakladatele Fondu proti korupci Karla Janečka. Následně i zodpovídal na dotazy. U některých lidí vyvolal nadšené pocity, v některých pak smíšené.
Krom odměňování lidí, kteří upozornili na korupci, a kroků jdoucích proti čachrům v Pražském dopravním podniku na Drábkově ministerstvu práce a sociálních věcí zformuloval Protikorupční fond i svou vizi jak dopomoci k omezení korupce a udržení demokratických pořádků v České republice. V mnoha věcech, které Karel Janeček řekl o stavu korupce a společnosti v naší zemi, měl pravdu, ale pohříchu ona vize mi přišla velmi naivní a příliš ovlivněna algoritmy, které oproti Janečkově milované matematice nejsou jednoduše použitelné u Homo sapiens sapiens.
Hlavním cílem fondu má být na podzim letošního roku donutit parlament ke změně volebního systému, následně k odstoupení vlády a uskutečnění předčasných voleb v prvních měsících příštího roku. Současně má mj. dojít i k zákazu politické reklamy. Každý kandidát by musel podat před volbami (a i po odchodu ze sněmovny) majetkové přiznání a zdroj svých příjmů. Volební systém do Poslanecké sněmovny se má od současného poměrného volebního systému ve 14 volebních krajích prioritně změnit na většinový s jednomandátovými volebními obvody. Takto nastavený volební systém má vést k tomu, že lidé zvolí do dolní parlamentní komory ne anonymní šedé myši, ale slušné lidi (jak se poznají se nikdo včetně mě bohužel nezeptal) a ti díky tomu i následně převezmou vedení státu.
Pokud vynechám pochybnosti o tom, že by se návrh takového volebního systému za takto krátký čas stihl nejen vypracovat, schválit a nebyl by poznamenán gerrymanderingem (úmyslná manipulace s hranicemi volebních obvodů), tak podíváme-li se na volební systémy, pak jako člověk se jimi relativně intenzivně zabývající, neznám jediný, který by sám o sobě mohl dopomoci k volbě slušných lidí a zlepšení politické kultury.
Jistě, poslanci by byli možná více spjati se svým regionem a svými voliči. Ale nijak to neřeší slušnost v politice. Vezměme si třeba případ Itálie. V první polovině 90. let se zhroutil zahnívající systém první italské republiky, když akce Čisté ruce (někdy též Revoluce soudců) odhalila do té doby latentní korupci mezi italskými politiky a jejich rozsáhlé napojení na mafii. Po kolapsu všech dosavadních významných stran došlo ve voliči iniciovaném referendu ke změně volebního systému z poměrného na smíšený, v němž se 75 % poslanců volilo většinově. K zlepšení politické kultury nijak nedošlo, vedení země se chopil mediální magnát a vlastník AC Milán v jedné osobě a dál už ten příběh znáte. Tedy krom toho, že už je tam od roku 2006 díky onomu miliardáři zase jiný volební systém.
Politická kultura. To je co právě onomu návrhu fondu vyčítám. Nijak neřeší, zdali je u nás natolik rozvinutá, abychom si mohli dovolit jednobarevné většinové vlády. V roce 2006 i v poměrném systému dosáhla pražská ODS jasné nadpoloviční většiny v komunálních volbách. O tom jaký rozjelo mejdan pak díky tomu, že mělo většinu, duo „Mazánek & Kolibřík“ netřeba se rozepisovat. Ano, u moci by byli ve volbách zvoleni lidé slušní, ale myslel si snad v tom roce 2006 někdo z těch 54 % Pražanů co volili ODS, že volí někoho neslušného?
Jako přijatelnější mi spíše přijde taková změna charakteru kandidátních listin v současném volebním systému, že by se na kandidátkách jednotlivých stran zrušilo stanovené pořadí kandidátů a mohly se i udělovat negativní preferenční hlasy (zjedům). Nedomnívám se ale, že to povede k jejich výraznější redukci, jelikož se stále jedná o volbu kandidátky. Tedy volí ji voliči oné strany, kteří mohou s oním zjedem souhlasit, a ne voliči všech stran. Ale i tak je tento systém v současné době lepší, jelikož na jednobarevné vlády, k nimž většinové systémy mají tendenci vést, není naše společnost vzhledem ke stavu politické kultury a relativně krátké demokratické tradici dostatečně připravena.
Ke splnění cílů fondu má dojít někdy na podzim masovou demonstrací v Praze na Václavském náměstí, jelikož když to se naplní, tak vláda nebude moci před jeho požadavky stejně jako komunisté v roce 1989 ustoupit. V tomto by mu dal zapravdu jistě i ministr vnitra z let 1953-61 Rudolf Barák. Tento bývalý komunistický pohlavár, který podlehl v mocenském souboji Antonínu Novotnému a odseděl si pak do Pražského jara šest let, v říjnu 1988 dle svědectví jednoho spolupracovníka coby vedoucí skladu jednoho obchodu na Václavském náměstí při pohledu na opoziční demonstraci měl povědět: „To nemá cenu. Já ti říkám, jak tady nebude plnej Václavák, nějakejch osmdesát tisíc lidí, to nemá cenu. Nějakejch pět, deset tisíc, to kluci rozeženou pendrekama, ani si na ně nevezmou vodní děla. To nemá cenu, to je ztracený.“
Karel Janeček jich tam dle vlastních slov chce dostat tři sta tisíc a nechce si tu akci nechat ukrást odbory či dle něj pochybnými sdružení typu Holešovské výzvy ... povede se mu něco z toho?

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

19. 05. 2012 20:33 | Petra Bostlová

Pro: Petr: Tak vám tedy Karel Janeček na přednáčce u vás řekl, že se politicky angažovat nebude a stranu zakládat taky ne? :)) Vidíte, a to nám v Děčíně koncem tohoto března na přednášce zase řekl - že přece v politice už svou činností je :)) - a když nevyjde přímá demokracie už do příštích voleb, tak za žádnou stávající stranu kandidovat nebude - ale založí stranu novou. :))) (Takže mu "fakt věřte". Mimochodem, nás posluchačů tam na jeho přednášce v DC bylo cca 50, mohou vám tato jeho slova potvrdit.)
19. 05. 2012 17:57 | Petra Bostlová
19. 05. 2012 17:36 | Petra Bostlová

Milí přátelé, těší mě, že něco jen bezhlavě nepřijímáte, ale promýšlíte. To, co vám Karel Janeček řekl, když jste se ho ptali na podrobnosti, že "je to složité" a "jak se to udělá, je věc jiná" - není proto, že by nevěděl jak. (To chystají.) Ale proto, ŽE JE TO Z JEJICH STRANY TAK ŠPINAVÁ HRA, ŽE BY TO VEŘEJNĚ VŮBEC ŘÍCT NEMOHL (!!) Je tím celým důvodem. (p.s. A ten výsledek? Vážně si myslíte, že už to horší být nemůže? Pak byste se asi divili.)
17. 05. 2012 15:03 | Korzár

Já si spíš myslím, že než nějaké pivko od Bernarda je problémem NFPK spolupráce s Randákem, bez špionážních metod se ale holt asi boj s místní korupcí asi neobejde... Na diskusi s Janečkem jsem byl a sohuhlasím s autorovým příspěvkem níže. Nelze jít přednášet lidem o zásadní změně systému, která má nota bene začít už na podzim, a odbýt pak dotaz po podrobnostech tvrzením, že "je to složité" a že "jak se to vyřeší, je věc druhá." To není plán na změnu ale recept na fiasko. Na druhou stranu by nemělo zapadnout to, co Janeček řekl o tom, že proměnit bychom se měli především my sami: začít konečně považovat neslušné zvýhodňování sebe sama na úkor ostatních za to, čím je - lumpárnu..
17. 05. 2012 11:27 | Katz

Ad Petr: Motivovat někoho příslibem alkoholu (!) není až tak daleko od toho např. koupit bezdomovcům láhev, do ruky jim strčit volební lístky anebo jim přímo dát na pití peníze, až odvolí. To jsou, podle mého, jen variace značně podobného chování. Pro mne osobně je proto z hlediska morální integrity pan Bernard nepříliš důvěryhodná osoba, která ve mne vzbuzuje podobné rozpaky a podezření jako dříve pan Bárta a R. John. Je to ale samozřejmě pouze můj pohled, který nikomu nevnucuji.
17. 05. 2012 11:06 | Petr

Ad Katz: Pokud vím, tak pan Bernard nikoho nenutil at volí jakoukoliv stranu (Byť kandidoval myslím za ODS). Motivoval jen mladé, ať jdou k volbám. Takže v tom žádnou krádež nebo podplácení nevidím. Touto logikou bychom mohli dospět až k tomu, že když se na někoho usměju víc než na někoho jiného, ta je to určitá manipulace (uplácení), ale to bychom byli už moc paranoidní.

Na druhou stranu s vámi souhlasím, že pokud někdo uplácí nebo krade, tak je celkem jedno jak velké částky to jsou.
17. 05. 2012 10:49 | Katz

Ad Petr: Pokud vím, volební guláš, balónky apod. jsou legitimními nástroji předvolebního boje politických stran. Pan Bernard ale nejednal a nemluvil za žádnou politickou stranou. Z toho, co píšete, mi plyne, že je rozdíl mezi „krádeží“ a „Krádeží“. A to je to, čeho jsem se obával, protože podle mne je pouze jedna krádež, ať je velká nebo malá. Stejně jako korupční jednání, ať se jedná o uplácení či podplácení. A korupce se zdaleka netýká pouze politiky či veřejného života.
17. 05. 2012 10:32 | Petr

Dle jejich definice je Korupce toto:

Korupce je zneužití postu či pravomocí v politice a veřejné správě pro dosažení nezaslouženého soukromého zisku a - alespoň z pohledu NFPK - jde o nejhorší formu krádeže. Krádeže, která se stala společensky přijatelným „zločinem bez rizika“.

Pan Bernard žádný veřejný post nezastává a tak ho ani nezneužívá. To bychom mohli takto ukázat na každou stranu co rozdává guláš nebo balonky pro dětičky.
17. 05. 2012 10:15 | Katz

Ten, kdo se pustí do boje s korupční hydrou a vloží do toho primárně vlastní peníze, zasluhuje uznání. Proti panu Janečkovi nic nemám, na besedě jsem ale nebyl, takže jeho výroky a názory nemohu hodnotit. Větší rozpaky ve mně ale vzbuzují lidé kolem něj: ani ne tak herec Kraus, který účastí v reklamách jisté firmy dokazuje, že pro peníze je schopen udělat téměř cokoli, ale zejména pan Bernard, který před volbami v r. 2010 nabízel studentům pivo zdarma, pokud půjdou k volbám. Pak by bylo asi potřeba si vymezit co to vlastně korupce je, kde začíná a kde končí.
17. 05. 2012 09:25 | Vojta Navrátil

Zdeněk: Tady nejde o to jak pan Janeček mluví (to mu nikdo ani omylem nevyčítal), ale co mluví. A bohužel někdy té jeho vizi chybělo zasazení do reality a pokud si toto neuvědomíme, tak stejně nic nezměníme.
17. 05. 2012 09:14 | Zdeněk

Přidám i já svůj názor. Předem bych chtěl říct, že cílem pana Karla Janečka je bojovat proti korupci. Pokud se všichni k tomuto jevu budeme stavět tak, jak autor článku a někteří přispěvovatelé, tak je to jasné .... . Pan Karel Janeček není (zatím) tak zdatný řečník jak pan Rath a jemu podobní, tak mu to odpusťte. Myslím si, že jeho myšlenka vybudovat opravdovou demokracii vypadá snílkově, ale reálná je.
16. 05. 2012 00:23 | Petr

Pan Janeček řekl, že se politicky angažovat nebude a ani neplánuje zakládat politickou stranu. Pokud nějaká ta demonstrace bude, tak ji rád podpořím, protože s těma bodama souhlasím - je to možná naivní, ale je to krok dobrým směrem. Dle mě je potřeba toto:

1) povinné daňové přiznání + doložení příjmů všech poslanců + jejich rodinných příslušníků. (ano jsou námitky že se najdou jiné cesty jak to obejít, ale zatrhne to nějakou část korupce a ztíží tu novou - až se pal zjsití jak to dělají noví zjedi, tak se vymyslí další zákon).
2) Snížení finančních prostředků na volební kampaně - aspoň kdyby se škrtla jedna nula z těch částek.
3) S tím souvisí - Transparentní financování politických stran - veřejně přístupný bankovní účet. At je vidět od koho berou a kam investují.
4) Zrušení akcií na doručitele
5) Služební zákon pro úředníky a osobní odpovědnost za chybná rozhodnutí.
6) Změna volebního systému s větší mírou kroužkování at už kladné tak záporné.

Osobně nevěřím, že by teď nějaké předčasné volby něco změnily - k moci by se dostala ČSSD a zruší vše co současná vláda schválila. A na daňové přiznání nebo akcie se nedostane jako obvykle.
15. 05. 2012 22:11 | Petr Pálka

No nevím, ale dělá to na mě na dálku dojem jakéhosi učení s nádechem náboženství - že by se na scéně objevil další guru či superguru? (V tomto případě mě napadá spíš slovo bódhisattva.) Vždyť jeden guru docela nedávno vylétl se svou stranou nestranou skoro do nebe (tedy do vlády se mu to povedlo) a pomalu se vytrácí ze scény, je tady prostor pro dalšího? Ale třeba se pletu.
15. 05. 2012 20:57 | joe

Vystoupení pana Janečka mne docela zklamalo. Jeho naivní představa o tom, že na podzim zaplní Václavák a přiměje Nečase s Kalouskem aby si sbalili kufry a ještě naivnější představa, že si poslanci schválí volební systém, který je zbaví funkcí ve prospěch "slušných a poctivých politiků" je mimo realitu. Jedinou možnost pro předčasné volby vidím v tom, kdyby někteří provládní poslanci dostali rozum a pomohli vyslovit nedůvěru vládě. Jenže co pak? Kde vzít ty "slušné a poctivé" politiky? Stávající parlamentní strany neskýtají žádnou naději, že by je někdě objevily.
15. 05. 2012 13:42 | topkám

Velmi zajímavé postřehy, klobouk dolů. Jen s těmi několika desítkami zájemců bych nesouhlasil. Jestli jsem dobře počítal, je na Starém pivovaru 11 řad po 12 místech. Pár míst bylo prázdných, ale zhruba stejný počet lidí postával u vchodu.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...