Sport v Kroměříži tíží dluhy, čeká ho perestrojka

Když chybí peníze na podporu sportu či kultury, ozve se univerzální zaříkadlo: Musí se nějaké najít, neboť jinak ženeme naše děti do náruče drog a alkoholu. Něco na tom je. Dřív než chlapcům začnou rašit uhry a dívkám ty věci, je třeba pohlídat bod zlomu, kdy se to může překlopit dolů. V obecné krizi všeho zvlášť. Když se do toho škrtá a škrtá, problém vyvstává v nahotě. A tato situace nyní v Kroměříži nastala. Věnujme se nyní podpoře sportu, kde se situace celkem dost zdramatizovala a vyhrotila.
Po revoluci v roce 1989 zadul duch svobody i do kroměřížských sportovišť. Kdekdo zatoužil po samostatnosti. A tak si na krytém bazénu a na zimním stadionu řekli, že nikoho nepotřebují, dost bylo poručníkování, že to vezmou do svých rukou. A vzali. Ze začátku to šlo, ale ne dlouho. Kormidelníci osamostatnění brzy seznali, že podivuhodně rostou ceny energií i vody. Z velkých plánů na jakýsi hotel zbyl jen skelet, poraženého dinosaura, který strašil město ještě roky jako ilustrační memento. A tak přilezli ke křížku s čepicí v ruce. A město je neodkoplo. Co mohlo taky dělat? Přece nepožene děti do náruče drogových dealerů. Bazén i „zimák“ přichýlila útlocitně pod svá křídla Správa majetku města Kroměříže, která platí mastné ztráty, hlavně z toho, co vydělá na nájemném za byty a nebytové prostory.
Tak to fungovalo řadu let, dokud nepřišla krize. Ta totiž začala tlačit i na ostatní. Na ty, kteří odolávali, taky proto, že jejich sportoviště nebyla tak náročná na spotřebu vody a energií. Ony se ty náklady vůbec těžko srovnávají. Atlet potřebuje jen tretry, plavec obrovskou vanu, hokejista čpavek a střechu nad hlavou. Nicméně, to, co dřív nevadilo, protože výhody záruky placení provozu byly stále kompenzovány pocitem svobody, najednou přestalo fungovat. Řeč je zejména o hale TJ Slavia, která se loni dostala na pokraj bankrotu. Ale platí to třeba i o mladých fotbalistech. I ostatní se chtějí mít tak dobře jako se mají hokejisté a plavci, kteří už roky mluví o tom, že zazdí a vycpou dno bazénu, aby nehltal tolik vody. Není na to. Loni Slavia škemrala na radnici o dotace, dostala však jen zlomek toho, co žádala. Vlastně jen almužnu. Jenže je to na druhou stranu logické – radnice nechce a neměla by investovat do cizího.
Teď to ale vypadá tak, že ten, kdo hospodaří furiantsky, až zkrachuje, je na tom dobře, protože to zatáhne město, zatím co ti, kteří se snaží hospodařit zodpovědně, chybovali, nedostanou nic a nakonec zkrachují taky. Rodiče dětí, které jsou v oddílech v hale Slavie tak platí stále více nákladů sami, což se jim nelíbí a dělá to zlou krev. Přitom má TJ Slavia celou řadu oddílů, které navštěvuje nejvíc dětí ze všech kroměřížských sportovišť. A nabízí se srovnání se zimním stadionem, který se najednou ocitá ve světle jakéhosi exkluzivního postavení.
Hokejový klub si město vzalo pod křídla a za starostování Miloše Malého uzavřelo s jeho šéfem Karlem Holíkem výhodnou smlouvu. Že jsou oba z ČSSD připadá mnoha zainteresovaným nápadné. Ostatní sportoviště poukazují na fakt, že hokejisté tak mají nějakých 600 tisíc ročně navíc. A Holík je navíc zároveň městským zastupitelem, předsedou sportovní komise při kroměřížské městské radě a předsedou Hokejového klubu Kroměříž, i jeho manažerem. Je proto podezírán ze střetu zájmů a sám v Týdeníku Kroměřížska připustil, že to tak vypadat může, i když se zároveň dušuje, že svého výhodného postavení ve prospěch hokeje nezneužívá. V každém případě to však nepůsobí dobře.
A stejně tak je jasné, že s tímto stavem je nutné něco udělat. Zřejmé to už je i vedení města. To nyní pracuje na variantách restrukturalizace Správy majetku města Kroměříže, přičemž jednou z pracovních variant je i takzvané vyčlenění sportovišť. Jak by mělo vypadat, co bude obnášet a jestli k němu vůbec dojde, však zatím jasné není. Ale nebude zřejmě jiná cesta, než aby si město vzalo do správy i halu Slavie. Což bude samozřejmě další zátěž pro městský rozpočet, nehledě k tomu, že se nám do tohoto textu nevešla filosofie podpory nesportovních aktivit, snad jindy. Říká se, že jakési rezervy by mohly být třeba v Biopasu, ale lidi toho namluví…

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

04. 06. 2012 18:52 | Vladimír Koutský

Milý Marku, za "Šanci pro Kroměříž" v komisi nejste, poněvadž tato dávno neexistuje. Pohrobci, kteří jsou sdružení ve "Volbě pro Kroměříž", tomuto městu asi moc nepřinesou, jen snad sobě nějakou tu prebendu. Nebo se snad mýlím? Rád se dovím o nějaké přínosné myšlence našemu městu.
Pěkný den!
04. 06. 2012 17:29 | marek zdrahal

Jmenuji se marek zdrahal a na nekolika komisich jsem nebyl ucasten mimo jine i proto, ze odpovedna osoba si nebyla schopna zajistit spravne zneni meho emailu. A obcas chodim i do prace, takze se vsem omlouvam za svou neucast na nektere z komisi..i kdyz trenuji mladsi zaky HS Kromeriz, rozhodne v komisi nejsem za fotbalovy klub, nybrz za volebni sdruzeni Sance pro Kromeriz. pred posledni komisi jsem uprednostnil prave trenink mladsich zaku, abych jim vynahradil nezajem odpovednych osob ze samospravy.
04. 06. 2012 03:53 | Ivanka

Vážení pánové, tady se diskutuje jen o Zimním stadionu, Plaveckém bazenu a chudince Slavii, kdo z Vás se zajímá třeba o Sokol Kroměříž, který se také věnuje dětem a má spoustu oddílů, o něj se město a také nikdo z Vás nijak nezajímá a dělá toho pro naše děti hodně.
01. 06. 2012 12:01 | Petr H.

Nedá mi si trochu nerýpnout. Chlapcům než vyraší uhry a dívkám ty věci???:-D To zní mnohem hůř, než kdyby se normálně napsalo, že jim rostou prsa:-D
23. 05. 2012 11:44 | topkám

Pokud vím, tak právě Marek Zdráhal vyvíjí značné úsilí ve snaze o nápravu nynějšího nedobrého stavu. Tlačí na radnici, aby s tím něco udělala.
23. 05. 2012 09:28 | Pepa1

Více než zajímavý plat p. Čermáka (41.500,- Kč/měsíc), zhruba dvojnásobek platu vysokoškolsky vzdělaného učitele s 10-ti letou praxí, je také dílem více než dobrých kontaktů s p. Dvořáčkem z minulosti.
23. 05. 2012 07:55 | Kudla

Exotem asi myslí Marka Zdráhala, který v Polsku trénoval fotbalisty.
22. 05. 2012 17:09 | Korzár

Radek: Dík za zajímavý příspěvek. Mimochodem odchod do čela dozorčí rady je osvědčený "vyhazov směrem vzhůru," který si lajznul třeba i Martin Roman v ČEZ. Je ale asi pravda, že schopných manažerů ve sportě Kroměříž nemá na rozhazování. Jen tedy doplňující otázka pro lepší pochoení: píšete "to u nás se jenom brečí...", "my jsme tam poslali exota...". Kdo je ten "my"? Fotbal? Basket? Atletika? Plavecký stadion? Dík.
22. 05. 2012 16:44 | Radek

Dobrý den. Musím souhlasit s tím,že se musí začít něco dělat ze situací sportu ve městě. Ať to bylo jakkoli,městům přišlo po revoluci poměrně vhod zbavit se nejproblémovějších sportovišť a tak v době raného kapitalizmu u nás se i těm,kteří tyto sportoviště provozovali zdálo, jako ohromný biznis tyto sportoviště provozovat. Jenomže záhy všichni zjistili,že to není tak růžové a kromě zmíněných růstů energií se začali krátit taky dotace na sport ze státu,které byli velmi zajímavé. Samozřejmě i města měli velkou zásluhu na fungování sportovišť u nás. Bohužel se všechny nepodporovali stejně a tak ty které měli menší podporu dříve s krachovali. Teď to nemyslím podporu v objemu peněz,ale vzhledem k energiím a mzdám. Jako příklad uvedu,že ještě v době ,kdy každé sportoviště dostávalo peníze na provoz (v roce cca 2005) byly energie zimáku 2,7 miliónu,bazénu 3,0 milióny a dotace města byla pro zimák 2,5 a bazén 5 miliónů. Z toho bylo jasné kdo může přežít s čistým štítem a kdo bude mít problém. Trochu jsem se kolem zimáku dříve pohyboval,tak jsem o tom měl přehled. Přece jen ještě trochu k minulosti. Znám trochu i tu situaci kolem převodu zimáku a bazénu,takže vím,že pro zimák to byla záchrana a pro bazén trochu pohroma v případě,že by se odkrylo jak si na bazéně žijou. Bohužel se to odkrylo až dneska v "týdeníku". Co se týká Holíka tak ten ten klub asi zachránil s tou smlouvou o odkupu věcného břemene,ze které má hokej zhruba 600 tisíc ročně. Myslím si,že v té době kdy se to řešilo ještě v ČSSD nebyl,ale do roku tam vstoupil. To je jeho věc,já jsem spíše pravičák,ale musím říct,že jeho teorie aby mládež trénovali ti nejlepší trenéři je správná a jako manažér si ty prostředky zajistil a hokej teď jaksi funguje a má i nějaké výsledky z mládeží. To u nás se jenom brečí,že nejsou peníze,hlavně že nám muži hrají třetí nejvyšší soutěž a děti trénují rodiče. Kdybychom tu situaci vzhledem k Sazce a krizi řešili před pěti lety jak hokejsti z Holíkem nemuseli bychom teď trnout jestli nám odejde mecenáš. Podle mně by měli významná sportoviště patřit provozně pod město a město by mělo přispívat pouze na mládež a taky dohlížet jestli se tak skutečně děje. Když jsem vzpomněl toho Holíka tak mám ještě jednu informaci a to tu,že koncem Dubna byla valná hromada HK Kroměříž a podle všeho už není ani předseda klubu ani manažér. Zůstal prý jen v dozorčí radě ,která ovšem není statutární orgán. Údajně kvůli tomu,že se chce více věnovat sportovní problematice ve městě,tak uvidíme. Jo a ještě k té sportovní komisi. Ptal jsem se jednoho člena a ten mi potvrdil, že téměř každý tam hájí své zájmy. Pravda je ,že se údajně striktně dodržuje,že když se hlasuje o sportu nebo organizaci,ze které daný člověk přichází,zdržuje se prý hlasování. Škoda ,že my jsme tam poslali exota,který se komisí ani neúčastní. Hlavně ,že má zkušennosti z Polska. Takže mi trochu vadí,že jdeme po lidech ,kteří fungují už pět let,ale funkce zastupitelů a komisí mají teprve 1,5 roku. To mi nějak nesedí.
Tak snad se vše zlepší a přeji nám všem sportovcům,abychom měli kde sportovat.
22. 05. 2012 09:19 | Korzár

Pepa1: No, je to střet zájmů jako vrata, dokonce na několika frontách. Ale na to se tady nehraje. Je to jako s místní velkou koalicí: když jde o chodníky, jdou prý ideové střety stranou. Ve sportu zřejmě platí, že když jde o bazén či kluziště, jdou stranou zásady mravné samosprávy.
21. 05. 2012 16:05 | Pepa1

Ještě jste zapomněl na to, že pan Holík je zaměstnancem Správy majetku města KM jako technik zimního stadionu a tedy nejen sám sobě ve sportovní komisi přiděluje finance, ale ještě vlastnímu hokejovému klubu pronajímá ledovou plochu. Myslím, že prvním krokem by mělo být odvolání pana Holíka z vedení sportovní komise a ukončení zaměstnaneckého poměru ve Správě majetku města KM. Pokud k tomu nedojde, nic se nezmění.
Funkce zavazují lidi ke správnému hlasování viz. členové představenstva a dozorčí rady VaKu a další placené funkce v kts apod.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...