"Konečné řešení" ani krabice u Stonáče neprošly. Co takhle nový dluh?

V poslední květnový den se sešlo k jednání opět po čase zastupitelstvo města. Jeho průběh byl charakteristický tím, že starostka Daniela Hebnarová (ODS) opakovaně před hlasováními zapomínala nechat přečíst předsedu návrhové komise Jaroslava Adamíka (KSČM) návrh usnesení. Nechtěnou snahu alespoň o trochu zkrátit toto zasedání, jež trvalo s přestávkou více jak tři hodiny, je jí třeba připočíst k dobru.
Nedostatek přítomných koaličních zastupitelů, kam je nutno započítat i formálně opoziční komunistický tmel každé kroměřížské koalice, a „nekázeň“ zastupitelek za ČSSD Olgy Sehnalové a Věry Novákové způsobily, že nebyl o jeden hlas schválen návrh Plánovací smlouvy základní technické vybavenosti pro výstavbu Obchodního centra v lokalitě Prostřední zavýhoní (ulice Jožky Silného, směrem na Hulín). Dle ní mělo město převzít, pokud o to bude požádáno, do svého vlastnictví a správy část zkolaudované veřejné technické a dopravní infrastruktury (místní komunikace, chodníky, veřejné osvětlení apod.). Zastupitelům Sehnalové a Pavlu Motyčkovi (KDU-ČSL) se nezdála přílišná vágnost smlouvy, krom toho Motyčka vznesl i výtku, že stavba tohoto obchodního domu neprospěje podnikatelskému prostředí ve městě. Zeleným ústy jejich zastupitele Richarda Kremla vadilo to, že stavba obchodního centra zhorší dopravní situaci na Hulínské ulici, zlikviduje další obrovský lán bonitní orné půdy u potoka Stonáče, což bude mít negativní dopad i na něj samotný, a tato nová krabice (obchod) bude při příjezdu do města zakrývat jeho siluetu. Jelikož již bylo řečeno, že tento návrh neprošel, tak na příštím zasedání zastupitelstva lze očekávat repete.
V dalším průběhu zasedání zastupitelstvo rozhodlo o vytvoření finanční rezervy v rozpočtu ve výši 90 tisíc jako mimořádné dotace pro fotbalisty. Schválení tohoto bodu bylo motivováno tím, že by kroměřížský fotbalový klub mohl ztratit statut tréninkového centra mládeže, který získal od FA ČR v roce 2010 jako třetí klub v kraji. K tomuto se váže i dotace ve výši jednoho milionu na výchovu mládeže v letošním a příštím roce. Aby si tento statut udržel, je třeba i jistý podíl místní samosprávy na financování mládeže. Ten se ze 130 tisíc před dvěma lety snížil letos na 40 tisíc, což se FA ČR nelíbilo. Věc je momentálně po původním zamítavém stanovisku FA ČR dle informací starostky v odvolání, zatímco zastupitel Vladimír Křemeček (KSČM) měl asi novější informace, jelikož říkal,že pro letošní rok dostali kroměřížští fotbalisté výjimku, ale příští rok by ji už bez navýšeného příspěvku radnice nedostali.
Definitivně radnice vzdala vymáhání pohledávky ve výši 132.128 Kč po Marii Lakatošové, která v první půli devadesátých let pobírala neoprávněně sociální dávky na svých pět nezletilých dětí, za což i dostala podmínku na 20 měsíců. Dle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče neúspěšná soudní exekuce přinesla pro město další náklady, a aby tato pohledávka mohla být vydobyta, tak by to trvalo 50 let.
Svým přispěl k tématu i již zmíněný zastupitel Křemeček, jemuž si stěžovali sousedé zmíněné rodiny z Rostislavovy ulice, že dělala minulý pátek do půl čtvrté nesnesitelný brajgl, při kterém zasahovala třikrát policie a že pravidelně neplatí za nájem. Aby nakonec vznesl otázku, která svou formulací nechtěně způsobila v sále veselí: kdy nastane v této záležitosti konečné řešení? Čímž myslel její vystěhování. To dle radnice vázne na soudech.
Zastupitelstvem byla odsouhlasena změna zřizovací listiny Správy majetku města Kroměříže, jelikož při dlouhotrvající pracovní neschopnosti v roce 2006 takřka sebou samým dosazeného ředitele Petra Dvořáčka (ODS) se zjistilo, že neustanovil žádného svého statutárního zástupce, který by tuto příspěvkovou organizaci města zastupoval při jeho dlouhodobé indispozici. Touto změnou to tak nyní může činit vedení města. Dlouho avizovaná případná přeměna či restrukturalizace této příspěvkové organizace prochází nyní posuzováním možných rizik. A komunistický zastupitel Křemeček do třetice: při pohledu na plnění rozpočtu města si v interpelaci stěžoval, že výdaje jsou proti příjmům moc nízké a že by je to chtělo vyrovnat, přičemž banky se údajně diví, proč nečerpáme nějaký další úvěr. Kdo se zúčastnil Dvořáčkovy „starostenské hostiny“ v letech 2002-06, nechce zřejmě nikdy jinak.
Tradičně nesmí chybět informace o prodražení rekonstrukce kina, což jsme se dozvěděli díky interpelaci lidoveckého zastupitele Motyčky. Tentokrát hrozí, že nám ROP Střední Morava neproplatí část slíbené dotace a to ve výši 2,7 milionu. Vinu na tom má, což přiznala i starostka, oproti původnímu plánu provedených 81 změn u interiérů. Dle slov starostky Hebnarové došlo k milimetrovým změnám (u nábytku, zrcadel, příček apod.), ale bohužel po průšvizích v jiných ROPech se zpřísnily podmínky. Nic radnice prý ještě nevzdává a pře se o každou položku, ale má už na to jen poslední dva týdny. Z jejích úst rovněž zaznělo, že jestliže se to nepovede, tak je potřeba odvodit i osobní odpovědnost. Ovšem z následných vět jsem měl pocit jako by tím, na jehož záda budou nakladeny všechny hříchy rekonstrukce kina, měl být pouze Ing. Koplík, který už na radnici nepracuje (o tom jak probíhalo jednání zastupitelstva, kde se schvalovala rekonstrukce kina si můžete přečíst na Kroměřížanovi v retro reportáži z 21. února letošního roku).

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

15. 06. 2012 11:04 | Vašek

Robin: Nezoufejte. Takových jako KROK by se našlo víc. Takový NPÚ v Kroměříži, kolik jen tam sedí úředníků za slušné peníze a s jakými výsledky? Zbořené památkové stavby, investice do prapodivných projektů, zanedbané zahrady, povolení tribůny na náměstí atd... To ale vůbec jaksi nikomu nevadí. Naopak, ještě budou bobtnat. Prý tam přibudou další úředníci. Není na důchody, ale úředníčkům na mzdy ano. Jenže oni to umí zaobalit do různých "reorganizací" a pod., ve skutečnosti jsou to jen a jen další nové fleky z našich daní. A to psali v novinách, že město tím získá. Chtěl bych vědět co??? (jsem nezaměstnaný, vyučený, možná by se tam taky pro mě něco našlo?).
14. 06. 2012 15:12 | Anonym

K Robin: KROK, nebo jak to jeden člověk nazval(rozkrok) byl nápad Dr. O.S. vedla to Dr. Pošvancová, (ta je nyní na KÚ) je fakt, že něco málo vymysleli(autobusy), ale sami si na sebe nevydělají. To co uvádíte o platě ředitelky, nevím zda je tak,ale jsou platoví "kostlivcive skříni"z doby Dvořáčkovy-viz některá městská zařízeni(PS, ZS) , která jsou dotována z rozpočtu , vedoucí sedí v kanceláři, nebo nesedí a pobírají takové platy. Za co?Budiž jim přáno, a to ještě dostanou odměnu, že se nikdo neutopil a nebo nebyl problém na ledě.
14. 06. 2012 12:49 | Robin

Zamyslel se nekdo nad prinosem Kromerizske rozvojove kancelare, alias Krokem pro mesto Kromeriz? Vzhledem k tomu, kolik rocne mesto stoji, neprinasi mestu ani korunu a to maji prazske mzdy. Ku prikladu reditelka 60000,- Kc... Dostat tolik penez za nic a noblesni tvareni se nam ostatnim muze jen zdat, nebo ne?
03. 06. 2012 19:51 | Kamča

Anonym - ty jo, unikla mi nějaká novela Zákoníku práce, která říká, že když DÁTE výpověď tak DOSTANETE odstupné? Nevím o ní, tak kdybyste mne na ni nějak odkázal, to se může hodit, až mne to v práci naštve :-).
01. 06. 2012 11:51 | johny

U komunistického zastupitele by člověk čekal více protikapitalisticky zaměřený projev, než jakým je údiv nad snižováním zisků komerčních bank :D
01. 06. 2012 09:18 | Korzár

Ty ironické uvozovky, to komunistické "nemá co na práci". Nebude on to nakonec soudruh tajemník?
01. 06. 2012 09:05 | Vít Kroutil

Anonym: ptáte se ze zdvořilosti? A nechcete si raději vymyslet jiný důvod? Třeba zvědavost - tu bych vám věřil, ale ze zdvořilosti dotazem naznačovat, že někdo nemá co na práci nebo snad se "něčím baví" (a má informátory - to máme krásně spikleneckou atmošku, že) to mi moc nesedí...
Mimochodem, a je to skutečně mimo diskuzi, nezdá se vám, že nadužíváte ve svém projevu uvozovky? Jak vy "Anonyme", tak "I.A".
01. 06. 2012 08:29 | Anonym

Jenom se ze zdvořilosti ptám, kde autor článku(románu) o jednání zastupitelstva má tak podrobné informace. Asi nemá co na práci a "baví se tím" a snad má i své informátory. Ing. Koplík je ve výpovědní lhůtě a dostane odstupné a na radnici ještě formálně pracuje.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...