31. 05. 2012 - Vojtěch Navrátil
V poslední květnový den se sešlo k jednání opět po čase zastupitelstvo města. Jeho průběh byl charakteristický tím, že starostka Daniela Hebnarová (ODS) opakovaně před hlasováními zapomínala nechat přečíst předsedu návrhové komise Jaroslava Adamíka (KSČM) návrh usnesení. Nechtěnou snahu alespoň o trochu zkrátit toto zasedání, jež trvalo s přestávkou více jak tři hodiny, je jí třeba připočíst k dobru.
Nedostatek přítomných koaličních zastupitelů, kam je nutno započítat i formálně opoziční komunistický tmel každé kroměřížské koalice, a „nekázeň“ zastupitelek za ČSSD Olgy Sehnalové a Věry Novákové způsobily, že nebyl o jeden hlas schválen návrh Plánovací smlouvy základní technické vybavenosti pro výstavbu Obchodního centra v lokalitě Prostřední zavýhoní (ulice Jožky Silného, směrem na Hulín). Dle ní mělo město převzít, pokud o to bude požádáno, do svého vlastnictví a správy část zkolaudované veřejné technické a dopravní infrastruktury (místní komunikace, chodníky, veřejné osvětlení apod.). Zastupitelům Sehnalové a Pavlu Motyčkovi (KDU-ČSL) se nezdála přílišná vágnost smlouvy, krom toho Motyčka vznesl i výtku, že stavba tohoto obchodního domu neprospěje podnikatelskému prostředí ve městě. Zeleným ústy jejich zastupitele Richarda Kremla vadilo to, že stavba obchodního centra zhorší dopravní situaci na Hulínské ulici, zlikviduje další obrovský lán bonitní orné půdy u potoka Stonáče, což bude mít negativní dopad i na něj samotný, a tato nová krabice (obchod) bude při příjezdu do města zakrývat jeho siluetu. Jelikož již bylo řečeno, že tento návrh neprošel, tak na příštím zasedání zastupitelstva lze očekávat repete.
V dalším průběhu zasedání zastupitelstvo rozhodlo o vytvoření finanční rezervy v rozpočtu ve výši 90 tisíc jako mimořádné dotace pro fotbalisty. Schválení tohoto bodu bylo motivováno tím, že by kroměřížský fotbalový klub mohl ztratit statut tréninkového centra mládeže, který získal od FA ČR v roce 2010 jako třetí klub v kraji. K tomuto se váže i dotace ve výši jednoho milionu na výchovu mládeže v letošním a příštím roce. Aby si tento statut udržel, je třeba i jistý podíl místní samosprávy na financování mládeže. Ten se ze 130 tisíc před dvěma lety snížil letos na 40 tisíc, což se FA ČR nelíbilo. Věc je momentálně po původním zamítavém stanovisku FA ČR dle informací starostky v odvolání, zatímco zastupitel Vladimír Křemeček (KSČM) měl asi novější informace, jelikož říkal,že pro letošní rok dostali kroměřížští fotbalisté výjimku, ale příští rok by ji už bez navýšeného příspěvku radnice nedostali.
Definitivně radnice vzdala vymáhání pohledávky ve výši 132.128 Kč po Marii Lakatošové, která v první půli devadesátých let pobírala neoprávněně sociální dávky na svých pět nezletilých dětí, za což i dostala podmínku na 20 měsíců. Dle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče neúspěšná soudní exekuce přinesla pro město další náklady, a aby tato pohledávka mohla být vydobyta, tak by to trvalo 50 let.
Svým přispěl k tématu i již zmíněný zastupitel Křemeček, jemuž si stěžovali sousedé zmíněné rodiny z Rostislavovy ulice, že dělala minulý pátek do půl čtvrté nesnesitelný brajgl, při kterém zasahovala třikrát policie a že pravidelně neplatí za nájem. Aby nakonec vznesl otázku, která svou formulací nechtěně způsobila v sále veselí: kdy nastane v této záležitosti konečné řešení? Čímž myslel její vystěhování. To dle radnice vázne na soudech.
Zastupitelstvem byla odsouhlasena změna zřizovací listiny Správy majetku města Kroměříže, jelikož při dlouhotrvající pracovní neschopnosti v roce 2006 takřka sebou samým dosazeného ředitele Petra Dvořáčka (ODS) se zjistilo, že neustanovil žádného svého statutárního zástupce, který by tuto příspěvkovou organizaci města zastupoval při jeho dlouhodobé indispozici. Touto změnou to tak nyní může činit vedení města. Dlouho avizovaná případná přeměna či restrukturalizace této příspěvkové organizace prochází nyní posuzováním možných rizik. A komunistický zastupitel Křemeček do třetice: při pohledu na plnění rozpočtu města si v interpelaci stěžoval, že výdaje jsou proti příjmům moc nízké a že by je to chtělo vyrovnat, přičemž banky se údajně diví, proč nečerpáme nějaký další úvěr. Kdo se zúčastnil Dvořáčkovy „starostenské hostiny“ v letech 2002-06, nechce zřejmě nikdy jinak.
Tradičně nesmí chybět informace o prodražení rekonstrukce kina, což jsme se dozvěděli díky interpelaci lidoveckého zastupitele Motyčky. Tentokrát hrozí, že nám ROP Střední Morava neproplatí část slíbené dotace a to ve výši 2,7 milionu. Vinu na tom má, což přiznala i starostka, oproti původnímu plánu provedených 81 změn u interiérů. Dle slov starostky Hebnarové došlo k milimetrovým změnám (u nábytku, zrcadel, příček apod.), ale bohužel po průšvizích v jiných ROPech se zpřísnily podmínky. Nic radnice prý ještě nevzdává a pře se o každou položku, ale má už na to jen poslední dva týdny. Z jejích úst rovněž zaznělo, že jestliže se to nepovede, tak je potřeba odvodit i osobní odpovědnost. Ovšem z následných vět jsem měl pocit jako by tím, na jehož záda budou nakladeny všechny hříchy rekonstrukce kina, měl být pouze Ing. Koplík, který už na radnici nepracuje (o tom jak probíhalo jednání zastupitelstva, kde se schvalovala rekonstrukce kina si můžete přečíst na Kroměřížanovi v retro reportáži z 21. února letošního roku).