Kroměřížan 1888: Chleba pevně držeti i kámen sobě přichystati

V dnešním druhém díle putování po „historii“ Kroměřížana se ještě jednou vracíme do konce 19. století, období prudkých nacionálních bojů, kdy se v Kroměříži jako i v jiných městech na Moravě začaly misky vah definitivně převažovat ve prospěch českého živlu. V díle příštím posuneme kolo dějin o několik desetiletí vpřed.


Pokračování Kroměřížana z roku 1888:


Výlet české dívčí školy. Česká dívčí škola národní a měšťanská podnikne v pondělí dne 9. července výlet na „Hrázu“. Vyjde se o půl třetí hod. odp. z budovy na Novém náměstí. K tomuto výletu zazývá rodiče školních dítek, jakož i všechny příznivce školy učitelský sbor dívčí školy.
Surovosť. Jistá chudá žena dlužila zdejšímu židovi Fišerovi st., řezníkovi v Kovářské ulici, 10 kr. za maso. Dne 12. t. m. čekal na ni žid Fišer v uličce vedoucí z Kovářské ulice na Nové náměstí, kdež onu ženskou chytil a pro dluh 10 krejcarů škrtil a hlavou její o zeď udeřil, až silně krvácela. Prodavačka od pekaře Kreppla spatřivši tuto surovosť, přispěla ubohé ku pomoci, a teprve po dlouhém namáhání podařilo se jí od rozzuřeného žida Fišra ji odtrhnouti, jinak byl by jí možná snad zabil.
Nové místní dráhy. Nové koncesse dány ku místním drahám z Hodonína k tamnější státní továrně na tabák, z Rohatce do Strážnice, z Hodslavic do Nového Jičína a z Golloszowa do Ustroně.
Císař Vilém II. telegraficky oznámil zprávu o úmrtí svého otce císaři rakouskému v Budapešti. Zároveň došla zpráva ta od Bismarcka hr. Kalnokymu. Císař nařídil ihned uzavříti obě dvorní divadla a v telegrafické odpovědi projevil soustrasť nad úmrtí císaře Bedřicha. Na to přišla druhá depeše od císaře Viléma II., v níž vyjadřuje své naděje, že jakožto dědic koruny svého otce bude dědicem také sympatií se strany rakouské a Rakousko a Německo nad rakví zesnulého tím pevněji sváží své ruce.
Hospodářská schůze v Trávníku. V úterý velikonční, t. j. dne 3. dubna 1888 zařídila hospodářská jednota záhlinicko-kvasická svoji valnou hromadu v Trávníku, která zajisté zasluhuje pojmenování valnou, neboť byla neobyčejně navštivena hospodyněmi, rolnictvem místní a přespolním; zvláště mnoho hostí přišlo z Těšnovic, Těšan, Vážan, Jarohňovic a ze Střížovic. Toto účastenství vyvrátilo již již uchycující se náhled, že rolnictvo schůzí hospodářských málo dbá, přihnávajle jenom k politice, čímž prý pouští z ruky chleba a chápe se kamene. Možná, ale snad neškodilo by, chleba pevně držeti a i ten kámen pro příhodu sobě přichystati.
„Výprodej“ Icikův a Jáchimův. Upozorňujeme na švindléřské oznámení: „Výprodej – Ausverkauf“, jímž jakýsi Icík a Jáchim polepili důkladně a pečlivě dveře svých krámů, vybízející tímto lid ke koupi různých věcí jako: košil, punčoch, šátků, kravat atd., atd. Občas vyběhne Icík nebo Jáchim z krámu, aby, podobně jako pavouk vrhl se na vyhlídnutou oběť v podobě nezkušené venkovanky, kterou dříve nepustí ze svých spárů, dokud aspoň šáteček z jejich bohatého výběru „dobrého, pevného a úžasně laciného“ zboží nekoupí. Varujeme proto každého před tímto Icíko-Jáchimovským výprodejem.
Jak dráždí ženy muže: V jednom předměstí našeho krásného města přebývá jeden dobrý hospodář a skládá krejcar ku krejcaru a tak uhospodařil značný obnos peněz, potřeboval drobné a tak sebral z truhlice 10 zl. a šel večer si je rozměnit. Na třetí den díval se na peníze ve schránce, jak se podivil, když spatřil že 100 zl., zchází; běhal, plakal a naříkal kde by se bylo 100 zl. ztratilo. Napadlo jemu že měnil peníze a tak mohl sebrat 100 zl. a za 10 zl. zaměnit a jistě to myslil protože měl desítizlatou bankovku položenou na vrchu peněz ve schránce, ptal se, kde měnil tou bankovku, ale hodnověrná vdova jemu udala že jen za 10 zl. změnila, na což on zase hořekoval a jakmile domu došel, udeřil na ženu jest-li by ona o těch 100 zl. nevěděla. Žena po dlouhém naléhání k činu přiznala se a jemu ulehčila: nevěřte tedy ženám!
Žinčiční léčení Bystřice pod Hostýnem. Úplně čistá ovčí žinčice, jehličné koupele, studený plovací a koupací bassin, výtečná lázeňská hudba. Saisona od 15. května do 15. září. Konečná stanice kroměřížsko-hulínské dráhy. Dvakrát za den železniční spojení se stanicí severní dráhy v Hulíně k vlakům osobním a rychlovlakům. Zprávy ochotně udílí představenstvo města.
Zasláno. Veškeré útoky a urážky učiněné v „Kroměřížských Novinách“ na našeho ct. purkmistra p. V. Kulpa pokládáme my nížepsaní za sprosté urážky a podezřívání a zároveň prohlašujeme tímto, že souhlasíme vždy s jednáním našeho p. purkmistra. Tolik na srozuměnou. Frant. Turek, člen ob. výboru a rolník jménem mnoha spoluobčanů.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

06. 06. 2012 20:07 | Vojta Navrátil

On tehdy ten antisemitismus byl motivován i národovecky, jelikož židé byli spíše spojováni s Němci. V Kroměříži ale jeden původem židovský obchodník pomohl Čechům na počátcích přebírání moci (viz první díl) ...
06. 06. 2012 19:30 | Sandokan

Já si toho historického Kroměřížana čtu s potěšením. Je to taková příjemná odbočka nahlédnout do světa našich místních předků. Z dnešního pohledu překvapuje ten antisemitismus, ale ten byl tehdy rozšířen v celé Evropě. To až holocaust ji přiměl dupnout na brzdu, přičemž dobržděno ještě není.
05. 06. 2012 22:45 | Kamča

Díky za ohlédnutí, pobavilo, potěšilo.
05. 06. 2012 14:26 | Korzár

Víťa: Lidi, které prosté zveřejnění necenzurovaného výňatku z dějin vyvádělo z míry tak jako vás, tu kdysi po 40 let vládli. Historie je vždycky menšinový žánr, a podle mě je fajn že má tady místo. Měřit to na četnost diskusních příspěvků, mohla by redakce vydávat bulvár. Jste mimo.
05. 06. 2012 10:49 | Vít Kroutil

Víťa: máte pravdu - z mé strany se na vašem hemžení zde už nebudu podílet.
05. 06. 2012 10:08 | Ví ťa

je vidět, že článek "zaujal". Diskusními příspěvky (mimo redakční sestavu) se to tu jen hemží.
05. 06. 2012 08:54 | Vít Kroutil

Víťa: Tak dobře, přečetli jsme si. No a co s tím?
05. 06. 2012 08:34 | Ví ťa

A proč bych nereagoval? Snad především od toho je tu ten váš Kroměřížan? nebo ne? To pak můžete vydávat třeba noviny nebo nějaký časopis ke čtení a "poučení".
04. 06. 2012 15:25 | Jarda

Hlavně do toho netahat "pohlavní" (často) pseudootázky ...
04. 06. 2012 14:13 | Korzár

Víťa: Když si přečtete literaturu faktu, která popisuje Egypt, Řím, husity nebo druhou světovou, taky si řeknete, že autor je bláhovec, který chce poroučet větru dešti? Tohle je prostě necenzurovaná dávka místní historie, o které se říká, že je učitelkou života. Kdo chce, ať se učí..
04. 06. 2012 13:50 | Vít Kroutil

Víťa: pokud je ten článek podle vás o ničem, tak proč na něj reagujete? Třeba jde skutečně jen o to sdělit co se řešilo v místním tisku před 124 lety...
04. 06. 2012 13:04 | Ví ťa

Korzár? s vámi diskuzi nevedu. Alespoň o tom nevím. Reagoval jsem na nicneříkající článek. Politologům došlo téma??? Toť vše.
Adios.
04. 06. 2012 12:46 | Korzár

Vy jste ten, kdo se tu diví, ne já.
04. 06. 2012 12:32 | Ví ťa

No bohužel, to je už takový svět ... A myslíte si, že kdy jindy tomu bylo jinak? To by bylo asi jako: poručímě větru dešti. Těch bláhovců, snílků a naivů už tu bylo. Já nevím co pořád chcete nebo čemu se tu pořád divíte?
04. 06. 2012 09:11 | Korzár

Poradím vám. Šiřte slovo, že časy se po 124 letech změnily, že Kroměříž už netrpí rasovými a genderovými předsudky, dopravní situace je utěšená a místní podnikatelé nešidí.
04. 06. 2012 08:05 | Víťa

Tak dobře, přečetli jsme si. No a co s tím?

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...