Tajemníkova reforma radnice začíná připomínat jeho nákup džípu

Možná nám bude vyčteno, že jsme zaujatí, když zde po čase opět pojednáme o tajemníkovi kroměřížské radnice Františku Dočekalovi. V tom případě lze jen doporučit každému, ať jde navštívit kroměřížskou radnici a chvilku tam sleduje poměry. Najde-li deset spravedlivých, kteří mu řeknou, že jeho jmenování byl krok správným směrem, vezmeme všechno zpět. Troufám si však tvrdit, že je nevyhrabe.
Samozřejmě, to samo o sobě by nemuselo nic znamenat. Není žádným tajemstvím, jaké zadání nový tajemník dostal. Stěžejním bodem jeho agendy bylo zeštíhlení úřadu. V takové situaci si pochopitelně muž, který rozdává výpovědi, potlesk na otevřené scéně nevyslouží. Přímo se nabízí odpověď, že je to logické: úředníkům uvyklým na své pohodlí a jistoty dosti volného pracovního tempa začne najednou ujíždět půda pod nohama, a tak se zlobí. Navíc jim mraveniště rozhrabal člověk zvenčí, který ve městě nepožívá nějaké přirozené vážnosti a autority, notabene náplava a policajt. A přiznejme i to, že úřad dietní kúru opravdu potřeboval.
To všechno však nemůže bezezbytku vysvětlit nezvykle vysokou míru Dočekalovy neoblíbenosti. V tomto období změn by se dalo očekávat, že atmosféra na radnici vygeneruje dva zhruba stejně početné tábory. Jeden proreformní, který bude změny spíše obhajovat jako sice nepříjemnou, ale přece jen nutnost, a na druhý, který bude adorovat staré zlaté časy a udělá si z Dočekala hromosvod. A co víc - v tom druhém táboře by zákonitě měli převládat ti méně pracovití a výkonní, tedy i níže postavení, zatím co v tom prvním naopak tahouni, kterým leží kvalitní práce úřadu a jeho pověst na srdci. Tak to v podobných situacích bývá.
Na kroměřížské radnici je to však jinak. Nadávají prakticky všichni. Dokonce i ti vedoucí, kteří se vždy vyznačovali uměřeností, kompetentností a rozvahou.
Zkrátka profesionálové úřednické profese. A na kroměřížské radnici jsou i takoví, ne že ne.
Možná nový tajemník podcenil prostředí a pustil se do organizace rázně, jako ve vojensky organizovaném sboru. Aspoň to tak vypadá a hodně lidí to tvrdí. Ale ani to by asi nebylo to hlavní. Důležitější zřejmě je, že jeho kroky nepůsobí koncepčně, ale spíš chaoticky. Rušení, přeskupování a stěhování odborů a oddělení nebylo vlastně nijak vysvětleno a zvenčí viděno postrádá řád. Opravdu to působí dojmem přesunování vojenských útvarů na předem připravené pozice, jak vojáci odedávna omlouvali porážky.
A ne dosti na tom. Zatím co řada lidí musela odejít, někteří si vyvzdorovali, že zůstanou, například šéf strážníků Miloslav Skřebský. To nemůže dělat nic jiného, než zlou krev. Někteří další ze záhadných důvodů povýšili a co víc, přišli i noví, o nichž se teď jaksi neví, kam s nimi, neboť působí dezorientovaně. Přišla nová právnička, která však zatím působí spíš jako archivářka, zatím co ve srovnatelných městech mají právníka specialistu na veřejné zakázky. V Kroměříži není. Pak však můžeme být svědky tak absurdní zakázky na nákup džípu, jak ji na tomto blogu brilantně popsal Hanák. I tuto tragikomedii má na triku pan tajemník. A když se provalila, rozhodně nevypadal, že by překypoval pokorou.
Vypíše se prostě nová, jede se dál, no a co?
Tajemníkovi je také vytýkáno, že sice umí přidělovat úkoly, ale moc víc už ne, protože i on se ve složité problematice úřadu často ztrácí. Není divu, neměl moc příležitostí posbírat na tomto poli zkušenosti. A prý i v právech, která vystudoval, dost tápe, tvrdí zlí jazykové.
Ale stačí užít selského rozumu a pár minut si s panem Dočekalem popovídat.
Obrázek je překvapivě ostrý a tristní. Rozhodně neodpovídá nositeli titulu PhD.
A jistě rozmlouvajícímu neunikne, že se jeho protějšek vyhýbá přímému pohledu do očí. To vám jistě potvrdí řada lidí.
Ale nakonec jsme se dostali k tomu opravdu nejdůležitějšímu. Všechno by to mohlo být do značné míry vnitřní věcí radnice, protože, koneckonců, ať si to tam zařídí, jak umí, důležité je, aby úřad fungoval. Jenže už i o tom začínají panovat pochybnosti. Výhrady řady pracovníků radnice se dají shrnout do jedné věty: "Jestli někdo chtěl chod úřadu opravdu paralyzovat, tak se mu to podařilo."

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

19. 06. 2012 22:59 | A.C.

K vašemu závěru máte pravdu. p. starostka je velmi "slabá" i kgyž se snaží. Pan. K. , který ji tam "dosadil také dnes dává "ruce pryč".Vedení radnice není to pravé "ořechové" a zapíše do dějin.
19. 06. 2012 07:41 | Michal

Pan Dočekal opravdu nepusobí sympatickým dojmem a ani se jej nesnaží vytvářet. Pan Skřebský, to už je úplně bez komentáře.... Někdo prostě neví, kdy je nejvyšší čas odejít.
18. 06. 2012 09:32 | Anonym

Tak jestli je p. Skřebský tahou MP a je to člověk na svém místě, tak nevím kde mají místo ti ostatní. Půlka střážníků zjevně již z mládí neprošla důstojným vychováním svých rodičů a jinak tak 80% procent neovládá svoji práci a vlastně ani neví proč byla MP zřízena. Jedni se potulují po městě jako dobře placení turisti (kteří ovšem zpravidla nevidí co mají vidět) a ta druhá polovina jen rozdává botičky. Ovšem znalost dopravního značení, pravidel silničního provozu a zákona o pozemních komunikacích veškerá žádná (a nebo si to vykládájí po svém.)

Co se týče našeho pana tajemníka buďme rádi, že je tam kde je. Udělá tam asi méně škody, než kdyby zakotvil na odboru dopravy.
18. 06. 2012 08:26 | Anonym

K Alex: řada "věcí" se nevynaší na veřejnost i když jsou veřejmě známy.Básník nebude "prát špinavé prádlo radnice".
18. 06. 2012 07:35 | X

Skřebský je tahoun MP,tak proč by měl odcházet??Je to člověk na svém místě!!!
18. 06. 2012 07:28 | Alex

Úžasný příspěvek, ale co nám tím chtěl básník říci. Chybí mě tam něco konkrétního. Zase spousta řečí o ničem.
18. 06. 2012 07:24 | Anonym

K panu
tajemníkovi: i při těch svých titulech je rozumu mdlého. Paní starostka šlápla někam vedle. Měl to být "čistič" radnice, ale úředníci si zase dělají to "své".
18. 06. 2012 06:14 | Katz

Mám obavu, že v těch právech tápe na radnici více lidí. Měl jsem nedávno možnost nahlédnout do stanoviska vedoucí oddělení právních čnností a kontroly města Kroměříže, ze kterého vyplynulo nejen to, že té dobré ženě uniká podstata kontroly činnosti úřadu ze strany veřejnosti, ale i skutečnost, že práva paní doktorka asi vystudovaka buď před hodně dlouhým časem nebo na hodně velkou vzdálenost.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...