Kdo chce Králíka bít, audit si najde

Tak ředitel Jiří Králík to má na kulturáku asi spočítané. Nebo ne?
Již dříve mu městská rada odebrala osobní ohodnocení. Nyní se stejný orgán seznámil s výsledkem „interního auditu“. A v srpnu bude rozhodovat o profesním osudu člověka, který v Kroměříži v posledních dvou letech kulturu rozhýbal.
Ano, vyvolal kontroverze a otazníky, ale celkovou úroveň kultury v našem městě podle mého názoru pozvedl. Stačí se například podívat na plakáty s aktuální kulturní nabídkou.
Co za problémy vězí? Prý opět ekonomika.
Na kulturáku se netvoří z povinných odpisů rezervní fond a tím se zlepšuje hospodářský výsledek, některé peníze jsou využity v rozporu s účelem, v účetnictví vězí 2,5 milionová díra díky špatně započítávanému DPH a Jiří Králík podniká v činnosti, která je totožná s jeho současnou funkcí. Co se dá po seznámení s věcí vyvodit?
1. Rezervní fond se netvořil na Domu kultury nikdy před nástupem současného ředitele a tím se uměle vždy vylepšoval hospodářský výsledek. Jiří Králík tvrdí, že jej tvoří, „interní audit“ tvrdí opak.
2. Co se týče využívání peněžních příspěvků Jiří Králík tvrdí, že již dlouho ale bez odezvy žádá město o metodiku a vedení. Mimo jiné na Domu kultury město zrušilo místo ekonoma.
3. Na špatné započítávání DPH upozornil poprvé ředitel Králík. Do jeho nástupu nikdo neobjevil, že každý rok je chybně „vylepšen“ hospodářský výsledek o cca půl milionu, což za pět let činí cca 2,5 milionu.
4. Jiří Králík svoji živnost přerušil, ne ale hned po nástupu do funkce ředitele Domu kultury. Jeho vysvětlení je, že mu dobíhal grant, který byl vázán na jeho osobu, což zní poměrně logicky.
Kde tedy hledat chybu především? Jeví se, že co spíše v tomto případě selhalo, je kontrolní a metodická činnost příslušných orgánů města. Jsem sám zvědav, jaká zodpovědnost bude vyvozena zde.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

09. 08. 2012 09:55 | Kubík Petr

Hanák: Příklad byl již v prvním příspěvku – odvolání ing. Králíka za každou cenu, byť pochybení bylo a možná stále je na metodice, nikoliv na řediteli DK (někteří se tu ohrazují tím, že to je 2,5 milionu. Ano, ovšem ne za jeho působení, nýbrž za posledních 5 let).
Podle Vás je tedy správný postup, že pokud někdo upozorní na chybu, která je navíc dlouhodobého charakteru, musí být za každou cenu odvolán?
Není právě v tomto případě ta chyba náhodou právě na straně metodiky, potažmo „metodika“??? Hodnocení toho, že tato osoba (vykonávající funkci jakéhosi metodika KD bez odpovídajícího vzdělání) pracuje dále na úřadě ve vedoucí funkci, navíc ještě školí ředitele v rámci ČR a dokonce ho lze nalézt také jako spoluautora několika ekonomických publikací (jako např. http://www.internetknih.cz/aut...) – skutečně ponechám jiným.
A co se týče těch Vámi uvedených ….. „pavlačových drbů“. A podotýkám, že u mne v případě této osoby skutečně dle Vaší, dovolím si konstatovat, mylné domněnky opravdu nejde o jakousi „osobní animozitu“. Nemám to zapotřebí.
Navíc, že zrovna VY alias Hanáku něco takového namítáte! V několika příspěvcích tohoto „blogu“ děláte přinejmenším to samé.
A veřejný proces? Nepletete si dobu s 50. léty minulého století?
V našem snad ještě demokratickém státě mám kupodivu právo na svobodu projevu (alespoň tedy dle LZPS) na rozdíl od doby „LIDOVÝCH MILICÍ“.
Tímto také ostatní chápavým čtenářům sděluji, že končím s veškerou korespondencí, neboť shledávám, že vyjadřování k jakémukoliv zde řešenému tématu skutečně „nemá smysl“.
Ostatně těm, kteří zákulisí celého „případu Králík“ znají, není nutno cokoliv objasňovat!
P.S.: Škoda, že je jazyk český tak rozmanitý. Ale zřejmě jste Hanák pouze příjmením, neboť pokud by jste byl skutečným obyvatelem Hané Vámi používané cizí ekvivalenty dosud existujících českých výrazů, by na té naší Hané poněkud ztrácely smysl.
Petr: Ano, souhlasím, trapné to je.
03. 08. 2012 23:14 | Katz

To topkám: Stejně nebezpečná a možná ještě větší ohavnost je označovat někoho za fašouna jen proto, že s ním diskutující nesdílí stejný názor či pohled na věc.
03. 08. 2012 20:50 | topkám

Pro Katze: Omlouvám se za další vybočení od tématu a slibuji, že je poslední. Tedy: připadá mi zajímavé a současně alarmující, jak se u nás rychle vžívá jakási šablona, podle níž je každý, kdo veřejně odmítá rasismus, označován za salónního intelektuála. Je to nebezpečná a blbá ohavnost.
03. 08. 2012 08:26 | petr

Hanák, Kubík: Už toho prosím vás nechte. Je to trapné. To není co kloudnějšího k diskuzi?
02. 08. 2012 13:18 | Hanák

Kubik Petr: To zda jízlivý styl, který jste pro Váš prvý příspěvek zvolil, obsahuje i útoky založené na zesměšňování nečího vzhledu, ponechám dále na úsudku čtenářů blogu. To zda jste uvedl věcné argumenty také.
K názorům na absurdní diskuzi jsem se již vyjádřil absurdně, protože mi přijde absurdní. Přečtěte si ten příspěvek, třeba to pochopíte. Hodnotit, zda je (nějaká) diskuze správná nebo nesprávná, neumím. Obecně mám problém použít v hodnocení diskuze slova správnost x nesprávnost.
Na známého všech si nehraji - opět: Čtěte lépe: Tvrzení, že někoho tu více tu méně znám, neimplikuje, že jsem jeho známý.
A konečně zpět k věcnosti: Prosím uveďte nějaký příklad, jak píšete, kdy starostka poslechla ve "špinavých informacích" pana Marinčáka a jednala, jak chtěl on. Dále k Vašim faktům: Co je divného na tom, že na "chyby" tj. nedodržení metodického postupu upozorňuje ten, kdo má metodicky vést, jestliže vedený podle jeho názoru postupuje odchylně od metodiky ? Nic jiného ani subalterní úředník nesmí a právě toto naopak musí. To zda je zvolená metodika dobrá/špatná bez její znalosti neposoudíme a to zda je tu dobrá nebo špatná komunikace mezi odborem radnice, vedením samosprávy a DK a zda oběma směry také ne. Proto volám, po zveřejnění předmětných sporných dokumentů.
To, že úředník, který pracoval ve školství byl po systémové změně ve veřejné správě delimitován stejně jako desítky dalších pod jiný úřad, není žádná deportace, stejně jako to, že pracuje opět ve školství. To, že vedoucí oddělení rozpočtování chodí z jedné budovy do druhé, kde jsou jiné odbory, s kterými při své věci musí jednat či obíhat si kolečko s papíry je také opravdu "strašně podezřelé" a stojí to skutečně za veřejné pranýřování.
Váš článek je podle mne veden pouze silnou osobní animozitou až zapšklostí. Ostatně ta poslední věta vašeho prvního příspěvku, by slušela účebnicím psychologie jako ukázka projekce.
Jestliže teď skutečně nepřidáte několik konkrétních nepravostí pana Marinčáka, pak to byly jen pavlačové drby, které vzhledem zesíleným tvrzením typu "kudy chodí, tudy škodí" či "nemá v hlavě nic jiného než vlastní prospěch" směřují k pěknému precedentu, zda provozovatel tohoto blogu musí spolupracovat s justičními orgány na zjištění autorů příspěvků blogu, za účelem ztotožnění žalovaného pro pomluvu v civilní či trestní rovině.
Mějte se hezky a pište dál tak věcně jako doposud, reportáž od soudu tu ještě publikována nebyla.
02. 08. 2012 11:46 | Kubík Petr

To Hanák: Nechápu proč zrovna Vy přirovnáváte můj příspěvek k pavlačovým drbům. Mám za to, že jsem neudělal nic jiného, než že jsem veřejně vyřkl to, co jiní vědí už dávno. A Ti, kteří neměli dosud ponětí, vědí možná nyní. Pokud tedy tyto stránky ještě vůbec čtou. Vyčítáte mi, že urážím něčí vizáž. Četl jste to vůbec pořádně?! Co Vám na tom nepřijde jako vlastní názor? Co není věcného na tom co konkrétně uvádí situaci kolem KD? A naopak, co správného pokládáte na absurdní diskuzi spočívající v útočení na národnostní menšiny?
To, že pan Marinčák kudy chodí tudy škodí, přeci není nic proti vizáži, stejně jako když uvedu, že nemá v hlavě nic jiného vlastní prospěch z čehokoliv. Přijde Vám naprosto normální, že zrovna takový člověk rozhoduje o tom, kdo bude nebo nebude mít zítra ještě své pracovní místo? Je vidět, že některé poměry znáte opravdu pouze z hodně velké dálky od radnice byť si hrajete na známého všech
01. 08. 2012 01:45 | Hanák

Kubík Petr:Celý Váš příspěvek mi přijde zbytečný, neobsahuje vlastní názor na nic a informační hodnota spočívající v napadání lidí podle vizáže konkrétně pana Marinčáka a paní Pošvancové mi přijde naprosto pubertální. Znám tu více tu méně všechny Vámi zmiňované osoby a jakkoli mám tu menší tu větší výhrady k (ne)činnosti většiny z nich, Váš způsob pavlačových drbů a tlachání mi přijde pro věcné diskuze zcela zbytný.
Vladimír Koutský: Na druhé místě se ve výběrovém řízení v roce 2010 neumístil pan Králík, ale David Dvořáček.
Vrátím-li se k původnímu tématu této diskuze, dané příspěvkem pana Motyčky mám za to, že krom spekulací vykrystalizovala tato diskuze do několika okruhů, na které nám jistě radnice jmenovitě duo kultura-cestovní ruch tj. Číhalová-Hebnarová odpoví:
1) DK zveřejní časovou řadu (např. 1/2 2012, 2011, 2010, 2009, 2008) návštěvnosti a příjmů příspěvkové organizace DK rozčleněné na Kino Nadsklepí a Dům kultury.
2) Radnice zveřejní celý audit i všechny ostatní kontroly, které ve výše uvedeném období proběhly, spolu se zadáním úkolů ředitelům Dvořákovi, Hebnarové a Králíkovi a spolu s výsledky splnění těchto úkolů.
3) DK zveřejní náklady na zrušené akce, a to souhrnně i po jednotlivých 5-10-ti nejvyšších nákladech, v tom zvlášť storno poplatky umělcům a náklady na propagaci zrušených akcí.
4) Radnice zveřejní koncepci cestovního ruchu podle které postupuje spolu s itinerářem kroků, které již byly splněny, které se plní a které budou splněny.
5) Radnice a DK zveřejní rozpočty DK v uplynulých letech s rozčleněním na straně příjmů na příspěvek města, dotace, příjmy ze vstupného a další příjmy.

Závěrem moje obvyklé Kartágo, které soudím ostatně musí být zničeno, tedy:
Vážené paní Hebnarová, Číhalová a Šimůnková a vážení pánové Malý a Šindlere, jež jste jsa placeni především a opět adresáty mého Kartága: Bez veřejné informovanosti, o kterou tu jak pitomci všichni diskutující bez ohledu na vzájemné rozdíly v názorech žádoníme vrchnost tzv. radnici tedy především Váš placený kvintet již půl roku, a to nejen k tomuto tématu, se dál ani tyto diskuze, ale především naše město a jeho (samo)správa dopředu nepohne. Někteří z Vás supí jako lokomotivy s fangličkami úspěchů vstříc zemi zaslíbené, zemi krajské zlínské, leč prosím Vás, přestaňte nás považovat za stádo voličů a zkuste nás považovat za občany a nám namísto tiskových zpráv a pseudozpráv dávat původní informace. To co potřebujete se jmenuje skener a max.1GB ročně datového prostoru + link PROJEDNÁVANÉ INFORMACE KE STAŽENÍ. Všechny tři věci naleznete během 48 hodin u pana tajemníka. A ač v to nedoufám, předem děkuji, že nebudu oslyšen. Váš Kroměřížan Josef Hanák.
31. 07. 2012 22:03 | Korzár

Kubík Petr: Píšete radši, než ostatní čtou. Nešlo by to stručněji?
31. 07. 2012 16:44 | Kubik Petr

A co když se má celá situace kolem ředitele Králíka a celého DK úplně jinak ……
Bylo nebylo ….. v jedné chaloupce kdesi pod velkými slovenskými kopci se narodil malý chlapec. Určitě už jako dítko pásl celé dny ovce. A možná už tehdy intenzivně přemýšlel o tom, jak jednou udělá kariéru v armádě. Ale také možná o tom, jak udělá „ještě větší“ například právě v Kroměříž. Dostatečně nadřený tedy sedl ve svých 14 letech zřejmě na nějaký vláček, kterým dokodrcal za armádou. Ale kdo ví?? Možná si jej v těch zapadlých kopcích armáda našla sama. A tak se z malého chlapce rázem stal ……. A možná se pak právě díky „velkému úspěchu“ objevil najednou na nějaké pozici na tehdejším školském úřadě. No a poté jen pár krůčků k tehdejšímu bývalému „okresu“, po jehož zrušení byl pak „deportován“ na město jako vedoucí oddělení … opět školství. Po odchodu tehdejšího vedoucího do starobního důchodu si možná již podstatně častěji začal klást otázku, proč zrovna ON. je vždy pouze ten druhý nebo nedej bože až další v pořadí.
A světe div se – z malého pasáčka ovcí kdesi pod horami rázem vyrostl nikoliv výškou, ale vlastním sebevědomím ten nejvyšší. a zřejmě v současné době také nejmocnější muž radnice. Že pořád nevíte o kom je tahle pohádka? Je zvláštní, že se o něm nikde nepíše!!!
Tak a teď už vážně přátelé! Pokud má někdo z Vás příležitost, zeptejte se některých stále ještě zaměstnanců radnice. Tedy pokud zrovna nebudou bojovat právě s tím, že i „stěny mají uši“ a velký Miroslav Marinčák může zaslechnout i jejich šeptání. To pak totiž mohou mít fantastickou příležitost „letět třeba na hodinu z práce“. Anebo co když se třeba špatně vyspí. ..Hrůza ….No to víte, při jeho pracovní vytíženosti a náplni práce by to nebylo nic divného. Holt malý člověk vzrůstem – velký činy. Ovšem výkonný - v průběhu dne přátelé, tedy v rámci své pracovní doby, stihne odběhnout několikrát na radniční budovu – a to bez ohledu na to, že jeho kancelář je v jiné budově, či, že má nad sebou dokonce nějakého vedoucího. Bez ohledu na to, že u starostky třeba právě probíhá nějaké oficiální jednání (jaká křeč). Navíc právě k ní přeci vchází bez klepání …. Vzápětí tykačka s paní starostkou, z její strany uznávaný obdiv ke všemu co Mira dokáže. Z jeho strany sprcha úlev obyčejně na někoho kdo je mu právě v tu chvíli trnem v oku, k tomu vděčný posluchač v podobě právě paní starostky, která ho většinou při jeho manýrech dokonce i podporuje – vlastně nejen to. Prý ho ve většině „špinavých informací“ poslouchá dokonce na slovo a jedná tak jak chce ON. Prostě za tu dobu, co jsem se s ním ještě v učitelské profesi setkal nic nového pod sluncem a taky NIC ZVLÁŠTNÍHO!
Až se mi chce věřit, že pan Marinčák. to dělá pouze proto, že už delší dobu lačně pokukuje po židli ředitele DK …. a on tam pořád ještě je ten Králík, který má ovšem na rozdíl od pana MM. nejen něco v hlavě, ale hlavně to vzdělání (titul), které bylo ve výběrovém řízení uvedeno. ….
Nebo, že by armáda kdysi věděla proč se zrovna něčeho takového zbavuje? ?? A určitě ráda.
Tak proč se tolik divíte tomu, že se zase odvolává nějak Králík! Nebo nějakému auditu! Slyšel jsem i o tom, že Králík byl snad „nepohodlný“ už měsíc co byl ve funkci. A audity??? Nebo si tu naivně myslíte, že byl pouze jeden za tu dobu co je Králík na kulturáku? Myslím si, že jen těch městských bylo nařízeno nespočet. A určitě za cenu, najít cokoliv co je možné proti Králíkovi použít. Ještě aby tak ten Králík ukázal, že má „něco za ušima“!
Přátelé, vždyť pokud to jen trochu sledujete, tak od počátku co je Králík ve funkci ředitele DK se mu vyčítají chyby, které ale dělala před ním i Hebnarová a další a další.
Jasně, zrovna ona tam byla krátce, ovšem za i tak krátkou dobu si stihla zabezpečit hodně „dobrých duší“, které ji „spolehlivě“ dodávají informace i na radnici. Navíc když občas upustí něco, co „Králík zase udělal“, byť sám chudák Králík ještě ani neví o tom, že by to vůbec udělat chtěl, je z toho opět poprask a opět se odvolává. Nejsmutnější na celé kauze je pak fakt, že na chyby v auditu prý na radnici nejvíc upozorňuje člověk, který je sám pro DK jakýmsi metodikem (či snad ekonomem – tedy bez vzdělání) – a světe div se, opět je na scéně pan Marinčák.
Jo a paní Číhalová??? No o tu tady přeci vůbec nejde. Tu přece k nějakému rozhodování na radnici vůbec nepotřebujeme. Chytrý pan Marinčák vymyslí něco „moc chytrého“, starostka určitě jako vždy s povděkem přikývne na vše…. a pokud se naše rozhodnutí o tom co se bude dít v kultuře Číhalové nelíbí, nebo by si snad dokonce dovolila říct vlastní názor, (o který ON zrovna nestojí), či snad oponovat panu Marinčákovi (taková neslýchaná drzost) – dostane to příkazem. A HOTOVO! ANO, přesně tak to tam prý funguje….. a já tomu po zkušenostech z několika dřívějších osobních zkušeností dokonce opravdu věřím. ……
Ze zaručených zdrojů se ke mně dokonce dostala i taková PERLA, že by snad kulturu včetně cestovního ruchu mohla v Kroměříži spasit PhDr. Pošvancová, která před časem odešla z radnice prý z důvodu neslučitelných politických názorů. Možná už kraj, kam poté nastoupila, dostatečně (ne)ocenil její přínos. Jasně, město jí přeci vezme všemi deseti zpět, bude velkým (hlavně prostorově) přínosem. Navíc kamarádka paní starostky. Velký přínos – 100% stejně tak jako před tím ve funkci ředitelky KROKu. A zřejmě se jí za tu dobu změnilo i to její politické smýšlení. Tak zřejmě teď už se slučuje.
Tak co Kroměřížané? Ještě pořád přemýšlíte o čem je akce „Králík“.
A za sebe, přiznám se, že když si představím výrazy v obličeji některých ještě opravdu schopných lidí na radnici (zaplaťpánbůh za ně) – je mi jich fakt upřímně líto už teď……
30. 07. 2012 23:27 | Katz

To Korzár: Váš přístup mi nápadně připomíná lorda Archibalda z jedné povídky P.G.Wodehouse. Salónní intelektuál zcela mimo realitu, který ale uměl kokrhat nejlépe z celého Londýna.
30. 07. 2012 22:15 | 600

To Kacka: Ja se dobrovolne vzdavam reakce na vas prispevek. Myslim ze tady Korzar to vystihl docela presne. Pa
30. 07. 2012 21:24 | Korzár

Kačka a Katz: S Romy přestanem mít problém, až si fašouni (vy) přiznají, že jsou fašouni. Čím dřív to pochopíme, tím líp pro nás všechny. "Negativní zkušenosti" jsou jen alibi k Nově a křupkám..
30. 07. 2012 19:46 | Pepa1

Nějak se nám ta diskuse o kulturáku a zodpovědnosti zodpovědných nezodpovědných rozplizla.
Odpoví nám konečně pan ředitel Králík na dotaz ohledně hospodářského výsledku kina Nadsklepí a paní Číhalová ohledně řízení a odpovědnosti a konkrétních výtek ke kulturáku, nebo budou zbaběle mlčet.
Předvolbní letáky s jejími plamennými výkřiky jsme již do schránek obdrželi, tak teď by to chtělo konečně něco konkrétního.
30. 07. 2012 19:23 | Kačka

Katz. Souhlasím. S rasismem to nemá nic společného. Majoritní společnost má velmi negativní zkušenosti s romským obyvatelstvem, toť vše. A myslím, že je teď řada především na těchto našich spoluobčanech. Pokud jejich chování, jednání...bude v normě, pak nikdo, ani na zahrádkách nebude mít slušně řečeno, krajně znechucené dojmy. Ono se to některým mentoruje, ale zkuste vedle takové romské rodiny bydlet (a nemusí to být hned vedle).
29. 07. 2012 22:48 | Katz

Za negativním přístupem k Romům není většinou rasismus, ale jen špatná zkušenost, ať již osobní nebo zprostředkovaná někým blízkým. V dávnověku dělala na Sportě servírka Andula, která zásadně odmítala obsluhovat Cikány. Rasismus jak z TV Nova, problém akorát v tom, že sama byla Cikánka.
29. 07. 2012 20:05 | Sandokan

Kačka: To, že si nepřipadáte jako rasistka, ještě neznamená, že jí nejste. Některé Vaše výroky spíš naznačují opak.
29. 07. 2012 19:50 | Kačka

600. Ať chcete či nikoli, to, kdo v těch zahrádkách sedí (anebo i nesedí) a především jak se chová je přece věc dost podstatná. Restauratéři, kteří zrovna nevítají tyto nepřizpůsobivé hosty, případně se vůči nim pokud jsou odvážní i ohradí, trpí podle vás podujatostí, či jak zde odeznělo rasimem a pod...? Myslím, že v debatě nešlo o samu existenci zahrádek, tu nikdo přece nezpochybnil. To především. Jen některým diskutujícím prostě vadí, a právem, že zahrádky znemožňují (resp. jejich forma) průchod podloubími kolem náměstí. Od toho se začala diskuze pokud se nemýlím odvíjet. I to je hlas lidu. Jinak demokracie začíná tam, kde.... jistě je Vám dobře známo.
A jen tak na okraj, naivní časy pánů Kocábů jsou konečně už ty tam. Nepřizpůsobivost některých našich spoluobčanů normám majority, d.f. nerespektování slušnému chování a omezování práv spoluobčanů se přestává tolerovat. Padni komu padni. Ne pane, to není "citlivé téma", které budeme donekonečna ocházet - to je jen tvrdá realita. Ano, a je zde i v Kroměříži.To jak město si i tuto skutečnost ošetří, vypořádá, se v důsledku odráží i na obraze města, který,v rámci turismu, si všichni přejeme aby byl co nejlepší. Neníliž pravda.
29. 07. 2012 13:45 | 600

To Kacka:Vazena pani/secno,tim ze zaobalite vas text do formy, jako vystrihnute z ucebice politicke korektnosti, ten tim nezbavite nadechu jiste predujatosti.
Po odkloneni diskuze ohledne DK, se zacalo diskutovat na tema zahradky v restauracich. Nekterym diskutujicim ovsem vice vadi, kdo tam sedi, nez to ze vubec existuji a to je to co ja osobne nedokazu pochopit. Dneska rano jsem si umyl oci a prozrel jsem: Ano, tihle diskutujici jsou burani, malomestaci a pokud jim v tech restauracich vadi cikani, tak i rasisti.
Kde kdo na to bere (dostava) penize je vec jedna,kde je potom utraci je vec druha a jak se u toho chova je vec treti. Nema to nic spolecneho s tim jestli zahradky v KM ano nebo ne. Treba prave tem gauc by do mesta pritahl vice lidi.
Diky a preji vam krasny den, treba pri posezeni na nektere zahradce v podloubi na namesti.

600
29. 07. 2012 11:36 | Jára P.

Kačka: plný souhlas!!!
A ještě dodám: s těmi "žebráky" je to plně v kompetenci policie. Je přece v zájmu města, aby s tímto elementem něco podniklo. Nebo ne? Tímto žádám pana zastupitele Motyčku, aby vahou své funkce zakročil. Když mu tolik záleží na řediteli DK, že píše články do K. Mohl by také přiložit polínko i v zájmu vylepšení obrazu města pro jeho návštěvníky.
29. 07. 2012 10:56 | Kačka

to Korzár: vážený diskutující Korzáre. Naopak, nápad s trubači je vynikající!!! a vůbec diskutující H nevězí v minulosti. Nevím jak jste k tomu došel.To bych teda i já ...cetiletá musela být asi stařenka. Jednou jsem ty kroměřížské slyšela a bylo to super. Vám totiž, jak se zdá, se ale vůbec nikdo a ničím "nezavděčí". Každého setřete a z diskuze spíš odradíte. Promiňte mi upřímnost, ale jak tak pozoruji, pod vaší šifrou je (alespoň pro mne) skrytá typická nevyrovnaná konfliktní osobnost plná cinysmu. Naopak příspěvek H je přínosný s nápadem a nikoho neuráží. Takové diskutující by si měl Kroměřížan považovat.
A ještě prosím diskutující (Sandokan, 600 a d.), aby nezaměňovali rasimus s chováním a jednáním nepřizpůsobivých. Bohužel, nepřizpůsobivost se v naprosté míře dotýká právě této skupiny, tedy občanů romské n. Je škoda, že jejich většina svým chováním poškozuje menšinu příslušníků romské n., jejichž chování odpovídá normám, které praktikuje majoritní společnost. A také já jsem toho názoru, a vůbec si nepřipadám jako rasista. Pro tento můj názor, aby se všichni chovali slušně a pracovali, jsem podle Sandokana "nahnědlá", maloměšťák, buran .... ? Tak nevím, kdo je tu vlastně kdo...
29. 07. 2012 10:05 | Sandokan

Nejde si nevšimnout, že nahnědlé a rasistické názory se tady občas vyskytují. Není divu, zpravidla vyrůstají z maloměšťáckého, buranského prostředí. Takže proč by se jim nedařilo právě v Kroměříži, že.
29. 07. 2012 01:10 | A.

Ke Korzár: kdo je , nebo byl fašoun? Můžete prosím napsat definici?Nemáte se svými diskuzními názory s tímto pojmem něco společného? A propos Vy předpokládám žijete v současnosti a díváte se do zářných zítřků budoucnosti.
29. 07. 2012 00:48 | Jarda

K Korzár: víte co mi vadí na harmonikářích?že mají před sebou klobouk a žebrají.O kytaristech nebyla žádná zmínka, ale o žebrácích, kteří klečí např.v Kovářské. A Vaše invektivy si nechejte pro sebe.Těžká diskuze s Vámi.
28. 07. 2012 21:57 | 600

To Jara P.: No toz sem dneska sel dom tim kanalem,jak ste mi poradil, a kdyz sem prochazel pod namestim, tak kolem me zvrchu prosvistelo cosi hnedeho. Ze vy ste se zase potuloval po namesti??? A vasi dalsi radu si taky vezmu k srdci a s vami diskutovat nebudu. Diky
To Korzar: Znova omluva. " To some and Jara P.
28. 07. 2012 21:37 | Korzár

H: Hmmm, trubači a nejlíp denně, jako magnet na turisty? Nic ve zlém, ale tohle přitáhne tak akorát další trubače. Vězíte v minulosti.
Jarda: Co vám vadí na harmonikářích a kytaristech? Zníte jako fašoun.
28. 07. 2012 21:06 | Kačka

To Komínek: s tím právem na odlišný názor souhlasím. Ale to by si měli uvědomit i druzí diskutující, včetně Vás. Domnívám se, že to podání od Járy P. bylo míněno spíš v nadsázce. Jde skutečně o problém dotyčné minority a o její nepřizpůsobivost. Nevím, proč dikutujícího Járu úkolujete chozením na radnici. Problém pořádku ve městě včetně chování těch nepřizpůsobivých by přeci měla řešit městská policie. Kde je? V ulicích nějak není vidět pochůzkáře. A co v tom konají naši zastupitelé? Co v tom koná třeba pan Motyčka? Ozve se nám? Ještě do diskuze nevstoupil. Jen mentoruje v článcích.
28. 07. 2012 15:40 | Petr Komínek

Pro Jára P. - nechápu, proč by měl někdo souhlasit právě s Vámi a nemohl by mít vlastní názor, proč hned: Pokud jste toto ještě nepostřehl, tak asi chodíte kanálama a do diskuze se raději nepouštějte. A pořádně si ráno umyjte oči abyste prozřel...
Vy jste zřejmě prozřel a již máte jasno, tak proč nezajdete na radnici a neprosadíte svoje správné názory? Myslím, že je dobré podiskutovat a nevykazovat lidi z diskuse jenom proto, že mají odlišný názor, nemáte totiž jistotu, že ten Váš je opravdu správný.
28. 07. 2012 15:19 | Jarda

K panu H. a co tahle řešit harmonikáře a žebráky na ulicích ve městě . Co by jste Vy navrhoval? Mohou si tam dělat co chtějí. Je to sice veřejné prostranství ale nikoho neohrožují, řekne šéf strážníků.Ono námětů na řešení problémů ve městě je víc než dost. Máte pravdu v tom, že kdyby si každý úředník plnil to co má bylo by jich určitě podstatně méně.
28. 07. 2012 15:03 | Jirka

K H: počátkem 90.let město zavedlo drožky, fungovaly v létě vozily zájemce, ale provoz byl dost náročný a nákladný, že si na sebe nevydělaly. Alespoň ten vláček v Podrámce pro turisty.Vše bylo a je o penězích.
28. 07. 2012 14:38 | H

Co se turismu týká, Kroměříž a život jeho centra nikdy nebude brazilské Rio, ani žádný jižanský kolorit s pouličními produkcemi. Při vší úctě k učinkujícím, ale jak trapně ve městě barokní hudby vyznívají brazilské rytmy např. "Les trios" u radnice ... A o "kolorit" oněch hlučných občanů snědší pleti snad opravdu nikdo z nás myslím nestojí, v tom s Járou P. plně souhlasím (a mělo by se s tím něco ze strany mětské policie podniknout, protože napomenout je, je někdy vskutku sázka o život).
Ta zlatá hřivna Kroměříže spočívá úplně jinde. Ale proč radit, když přece máme tolik "moudrých" a většinou dobře placených hlav na radnici i mimo ni (třeba i tu na Kroměřížanovi). A tak z mé strany jen taková "drobnost" : hudební produkce trubačů ze zámecké, případně radniční věže. Kdysi bývaly velmi dobrým zvykem, bohužel ale jen při výjimečných příležitostech. Co kdyby se obnovily, třeba v několika pravidelných intervalech během dne, v případně i v podvečerním čase a pod? Máte vidět, co takové Vejvanovského intrády dokážou vykouzlit (lepší než orloj!) a jak, zejména turisté, takový zážitek pokaždé kvitovali. Nevím, co by to samozřejmě organizačně vyžadovalo (už ale slyším ty nářky, že to a to by nešlo a kdo to bude platit a kdesi cosi....). Nehledejme v potřebě oživení centra a turistické nabídky která skutečně oslovuje nějaké velké složitosti jako kinoprodukci, televizní přijímače v zahrádkách nebo jen ty zahrádky a restaurace s pivnicemi. Pouze za nimi nám turisté nebou jezdit a zůstávat. Hledejme především to co je typické a pro město jedinečné. Často to mohou být téměř maličkosti.
28. 07. 2012 13:46 | aa

K Motyčka:DK, Králík- sedíte v zastupitelstvu tak se zeptejte tam, navrhněte to do zápisu z jednání (pokud Vám to plénum schválí) a pokud Vám paměť sahá ptejte se jak to bylo z kontrolami a auditech v minulosti deseti let na MÚ.(Štébl, Dvořák, Dvořáček, Kenša, Urban). Můžete take zmínit evidenci aut městské policie.Snad s Vámi někdo bude souhlasit.
27. 07. 2012 22:29 | A.

K Petr Komínek ke vší úctě k Vašemu názoru, nejde, ale srovnávat Bílany s Bruselem, Strasburgem, atd. to jsou kosmopolitní města ke kterým má KM daleko zda žijí na dluh je otázka, a jak se snaží naší podnikatelé, aby turisté a místní "utratili" je také problém koupěschopnosti. KM není Praha ani Český Krumlov, kam jezdí Japonci a Rusové a utrácí tisícovku denně per cappita.Jsme stále periferií republiky, ani prospekty a další propagace to v dohledné době nevyřeží. Chce to systém čas a hlavně kontakty.
27. 07. 2012 21:02 | Jára P.

To Hanak: je přece nasnadě, že městu je to naprosto fuk zda ty zahrádky vypadají tak či tak (esteticky, kontrukčně), zda zabraňují v průchodu podloubím a pod., prostě zisk je zisk.
To 600: tak pozor, ono to s...e poměrně slušnou část veřejnosti, a já se přidávám. Pokud jste toto ještě nepostřehl, tak asi chodíte kanálama a do diskuze se raději nepouštějte. A pořádně si ráno umyjte oči abyste prozřel... Ono ani tak nejde o tu barvu pleti, ale o chování těchto hlučných spoluobčanů. Sám jsem byl svědkem situace, kdy majiteli podniku Central to ale vůbec nebylo jedno, kdo že si to na zahrádce zasedl. Hulákání, pokřik a sajrajt na stole i pod ním tak otrávil kolem sedící hosty, byli to našinci a Němci, že se prostě nakonec zvedli a znechuceně s patřičným komentářem odešli. A to přitom ještě podnikli velmi taktní prosbu na obsuhující personál, aby ony hlučné hosty snědší pleti jemně upozornili na nevhodné chování. Jenže on ten obsuhující personál, světe demokracie div se, měl jednoduše docela obyčejný strach těm několika hlučným občanům snědší pleti vůbec něco říci (a nedivím se). Nevím kam hosté od stolů kolem pak odešli, ale myslím, že měli nadlouho po chuti. Kromě hnusu si (vy chytrý demokrate 600) odnesli i báječný dojem jaký jsme to v Kroměříži "demokrati".
To Komínek: v centru, teda kolem V.nám. ještě někdo bydlí? Komu by teda ten hluk měl vadit? Téměř vše bylo rozprodáno různým "pračkám" a pod.
27. 07. 2012 20:36 | 600

To Korzar: Ano, omluva, to some je spravne.
27. 07. 2012 20:00 | Petr Komínek

Nechci jít mimo téma, ale nedá mi to, zajeďte si do cizích zemí, podívejte se, kolik je kde na veřejných ulicích kaváren a restaurací, které "jedou" dlouho do noci s televizemi a veřejnými vystoupeními hudebníků a nikomu to nevadí, dokonce i domorodci tam spolu s turisty posedí a utrácejí tolik pro všechny potřebné peníze. Zdá se mi, že v Kroměříži jsme na tom s přístupem a otevřeností k proklamovanému a pro Kroměříž nezbytnému cestovnímu ruchu čím dále tím hůře a více na štíru.Pokud někdo bydlí v centru a vadí mu hluk toho centra, tak ať si koupí trojskla do oken a nebo se odstěhuje. To je hold daň za VIP bydlení. Je přece normální, že turisté navštěvují centra, kam mají jít, do Bílan?
27. 07. 2012 15:54 | Korzár

600: oprava, vaše poslední poznámka je adresována "to some not to all"..
27. 07. 2012 12:01 | 600

To Hanak: Noo, to je dobry "meloun" co jinde radnice na zemi nenajde.
To Jana:Slecno/Pani Jano, myslim ze tem restauracim je uplne jedno kdo v nich sedi a tem turistum taky, prave proto, ze se doba zmenila.
To all: Proc vas to tak s..e, kdo tam sedi, to je demokracije, je to jedno jestli si zluty, cerny, bily, nebo fialovy, chces si jit sednout tak bez a par kroku navic, taky jeste nikoho nezabilo!
27. 07. 2012 00:13 | Hanák

Výše poplatku Kroměříž-centrum 5 Kč/m2 a den, Telč 2 Kč/m2 a den, Olomouc 3 Kč/m2 a den resp. 70Kč/m2 a měsíc (sleva za delší zábor=2,33Kč/m2 a den). Celkový kalkulovaný příjem v rozpočtu KM 2012 za užívání veř.prostranství (nejen zahrádky !!!) 1.100.000 Kč. Loni 1.170.000 Kč.
26. 07. 2012 23:56 | Hanák
26. 07. 2012 23:16 | Jana

Co chtěl diskutující Hanák říci? Všechno a nic. Snad jen tou "vlastní hloupostí" se trefil do pravého. Nikdo tu přece a priori proti zahrádkám nebrojí. Ale snad vlastní názor může vyjevit - stejně jako Hanák,Korzár .... Tak či tak, jde o jakýsi zásah, omezení dotýkající se občanů a ne každý musí být zahrádkami znemožňujícími průchod podloubím nadšen, jak konečně vidíte z reakcí. To byste měli uznat a nespílat hned do nevímčeho.
A naši hluční spoluobčané? Věčné téma. Ale proč před tímto zavírat oči? (doba se v tomto ohledu poněkud změnila pánové). Jaké nitro propánakrále ??? Zrovna tato komunita na kvalitě a té vaší "přívětivosti" města vůči turistům nepřidává.
26. 07. 2012 15:39 | karek

Korzáre, nezbývá než smutně souhlasit...
26. 07. 2012 14:31 | Korzár

Šestikilo a Karel: Souhlas. A když ne do 24hod, tak aspoň do 23hod. S nějakou tou muzikou nebo filmem posedí i víc těch lidí na zahrádkách a možná tu pak třeba za rok za dva i přespí. Město musí zapracovat na své přívětivosti k návštěvníkům, ale zvrchu to naordinovat nejde. Musíme to chtít my Kroměřížáci. A ne fňukat, že nám v cestě stojí zahrádka a na ní cizák.
26. 07. 2012 14:04 | 600

To karel: Nechci hazet vsechny do jednoho pytle, ale hodne lidi nejde po seste do mesta, bo v tv uz davaji "cernou kroniku" zpravy a to si prece nenechaji ujit. Misto aby sli s rodinou, nebo s kamarady a uzili si v klidu naseho krasneho mesta.Neumime relaxovat v tom je ta chyba.
26. 07. 2012 13:47 | karel

I když jste se opravdu hrubě odklonili od tématu, kterým původně bylo hospodaření na DK a vyjádření pana ředitele ohledně nákladů na jednotlivá představení v kině Skokan roku jsme se, ostatně jak jsem předpokládal, nedočkali musím konstatovat:Hanák,Korzár,Vizionář, 600, topkám+Michal Sum , jsem s Vámi! Zahrádky a předzahrádky u restaurací jsou v celé Evropě naprostou samozřejmostí, jen v Kroměříži jsou předmětem Vášnivé diskuze. Když se bavíte o tom, kolik lidí na zahrádkách sedí, tak se zkuste podívat po šesté večer, kolika chodcům ty zahrádky v podloubí vadí, Téměř nikomu a to z toho důvodu, že střed města je navečer zcela liduprázdný. Zachraňuje to většinou právě těch pár návštěvníků, kteří sedí na předzahrádkách. Je potřeba ještě dotáhnout do konce také povolení hudby, aby návštěvníkům na zahrádkách před restaurací něco znělo do ouška. Pak to teprve bude pohoda pro návštěvníky. Ovšem jaký štabarc se potom ozve z řad vážených Kroměřížanů, to raději ani nedomýšlet. Ale snad si s tím radnice poradí. V centru města by se měla změnit doba večerního klidu pro restauratéry min. do 24,00. Mimochodem ve světě a v mnoha městech v naší republice je to zcela běžné.
26. 07. 2012 13:19 | Hanák

Korzár, Vizionář, 600, topkám + Michal Sum: Přesně tak. A je vidět na diskuzi, jak o kultuře tak cestovním ruchu, že ta letitá zaprděnost v Kroměříži na radnici je odrazem svých voličů. Ba naopak radnice, která pronajímá veřejná prostranství je ještě progresivní tvor oproti kroměřížanům, kteří - bůh jim odpusť - v této diskuzi dávají nahlédnout do svých niter.
Pokud radnice vyžene restauratéry z podloubí bude to pro ně znamenat jednak vyšší náklady (slunečníky, deštníky), zhoršení ochrany stolujících při dešti (i při existenci deštníků), diskomfort pro obsluhu i zákazníky (časová prodleva, nachození se ) a konečně přímé ohrožení malých dětí - vemte si do ruky jako servírka či číšník 2-4 horké polévky, vyražte ze dveří restaurace přes podloubí, kterým se honí malé děti. Opakujte denně 20x v měsíci 600x v roce 1800x. To 4-5ti leté dítě trefíte. A ještě pro ty plačící diskutéry: Všimli jste si, že některá parkovací místa po městě a to nejen placená zabírají nekroměřížáci ? A včera stály přede mnou v obchodě dva jistě nepřizpůsobiví, kteří by se jistě rádi váleli na gauči na náměstí a kupovali si něco, na co já nemám příjem. Opravdová hrůza, můj život byl fatálně ohrožen. Radnice by s tím měla něco udělat, ideálně obehnat město ostnatým drátem, abychom tou naší kroměřížskou prudkou inteligencí, vynalézavostí a pohostinností nenakazili ostatní, viďte kačko, Jonáši a Víťo. A nejen zahrádky by měli být podle jednoho mustru, jak navrhuje ctihodný Katz či neméně ctihodný Víťa, ale i oblečení personálu a koneckonců i návštěvníků. Velice pěkně na Našince oproti Cizincům pamatují v tomto směru pohostinní severní Korejci. Jestliže jsem někoho urazil, tak je to v pořádku a naprosto se neomlouvám, setkání s hloupostí, ať už vlastní nebo cizí mne vždycky trošku zneklidní.
26. 07. 2012 12:37 | Korzár

Sory, musím se opakovat: burani.. A eště navíc na slunku moknou..
26. 07. 2012 12:33 | K

to Jarda: Vážený pane, nejen že ono ... nic, ale bude ještě hůř!!! Nakonec tu budou sedět v zahrádkách a restauračních podnicích jen ti hluční invalidní spoluobčané a restauratéři si jich ještě budou považovat. Kupní a zákaznická síla včetně té turistické slábne. Ale domácí skalní pivaři zůstanou vždycky. Tak proč bychom jim ty zahrádky nepřáli. Kvůli nim si nechám pražit na hlavu i třeba zmoknu.
26. 07. 2012 12:19 | jarda

Proč je tu mrtvo? No protože ty baráky kolem náměstí jak píše Kačka prostě nežijí. Možná jen těmi několika hulákajícími opilci po uzávěrce. Žádné zahrádky, penziony a hotýlky to nevynahradí. Podívejte se do světových turistických památkových center. Tam jde normální život, má to svůj kolorit, půvab. V Kroměříži se z toho staly kulisy. A ten Tomeček, to je fakt dobrý postřeh. Taky ho tam občas vídám jak hypnotizuje zákazníky. Jenže ono ... nic.
26. 07. 2012 11:54 | 600

to Korzar: Pane vy jste na to kapl a je videt ze film o Bohusovi je stale aktualni. Mozna by ho mesto mohlo zahrnout do programu DK a nebo promitat na namesti a lidi by se mohli divat treba ze zahradek restauraci. Obavam se ovsem, ze to by vyvolalo nepokoje mezi casti obyvatelstva Kromerize, protoze divaci by se asi smali a tim vytvareli hluk, coz je NEZADOUCI.
26. 07. 2012 11:28 | topkám

Souhlasím s Korzárem. Konečně je na náměstí nějaký život a lákadla pro turisty. Jenže domorodci chtějí mít podloubí pro sebe. Trapná maloměšťácká nadutost. Jak pravil někdejší radní Michal Sum: "Kroměřížáci by chtěli cestovní ruch, ale bez toho ruchu."
26. 07. 2012 11:06 | 600

To kacka:Ten gauc je celkem dobry podnikatelsky napad, lidi by se citili jako doma. To by jste mela nekom prodat.
26. 07. 2012 09:41 | Korzár

Hergot, Kroměřížáci, vzpamatujte se. Jste jak ten Bohuš Stejskal: cigána byste vyhodili, černoch vám nevadí. Dělají hluk, bože, tak je snad rovnou vyhlaďme.. A opakuju: pokud chceme být městem pro turisty, pak zahrádky v podloubích jsou výrazem toho, že turistům nabízíme k posezení to nejlepší, co ve městě máme. A fakt by mě zajímalo, jak často musíte ty zahrádky tak hrozně pracně obcházet, když kolem celého náměstí vede chodník. Není to tam snad přece napořád, ale jen na turistickou sezónu. Nevidíme si tady na špičku nosu, jsme evropští burani..
26. 07. 2012 08:44 | Jonáš

Paní nebo slečno Kačko máte recht. Zahrádky jsou povětšinou prázdné!Podívejte se na Velké náměstí, do Ztracené, i ve Vodní. Snad akorát v Kovářské a někdy u Centrálu, kde si dávají naši hluční spoluobčané za halasného dorozumívání meníčko ze svých invalidních důchodů, na které já ze svého příjmu nemám. Pak je tam opravdu "veselo". No a ty sudy u Orla? To máte těžko. Jeden začne a už to jede. Ještě že si u Orla alespoň očistí ty poblité schodky a chodník. To je fakt.
25. 07. 2012 22:46 | kačka

Pro Korzár. Zahrádky jsou dobrá věc, ale ne v podloubích. Mělo by se to nějak ohlídat. Proč nemůžu jít jako občan města kde potřebuji a musím se někomu či něčemu vyhýbat. Zejména v Kovářské ulici, ale i jinde jsou lavečky a zahrádky obsazeny našimi nepřizpůsobivými spoluobčany. Že by svým hlučným chováním dělali městu zrovna "parádu" bych neřekla. Skutečně, podívejte se i na obsazenost těchto zařízení: nevalná. Většinou zejí prázdnotou (až mi je p. Tomečka líto jak z podia vyhlíží hosty a ti ne a ne do jeho penzionu s noblesní zahrádkou zavítat). A kvůli tomu se musím já a ostatní omezovat? Proč? A ty sudy před černým orlem by měly co nejdříve zmizet. Za chvíli si na chodník někdo přitáhne třeba gauč. Všimli jste si, že Našinec je z centra vytlačován? Nejdříve jste prodali všechny baráky kolem náměstí pochybným pračkám peněz a ty domy d.f. přestaly skutečně žít.
25. 07. 2012 12:30 | A.

Ke Katz-pokud se díváte do blízké minulosti jak fungovala kontrola a interní audit na městě za JUdr.Urbana(dnes již několik let důchodce) v tomto případě v souvislosti s DK snad by Vám mohl odpovědět stále aktivní RSDr. Kenša pokud si na to ještě vzpomene jakou měli "náplň práce".Nebo také ing. Dvořáček, který prožil na radnici své dvě "éry" a o všem rozhodoval.(pokud mu paměť "neselže" jak již několikr
25. 07. 2012 10:54 | Katz

to B: v té podobě v jaké festival funguje v současnosti bezesporu ano.
25. 07. 2012 10:24 | B

Katz - letos je 38. ročník Letní filmové školy v Uh. Hradišti. To pan Králík opravdu položil základy?
25. 07. 2012 08:16 | Honza

Víťa: také jsem toho názoru, že by se to nějak mělo regulovat. Podloubí slouží jako komunikace a to nejen pro turisty, ale i místní. S vytížeností zahrádek je to tak jak uvádíte. Žádná sláva.
25. 07. 2012 07:56 | Anonym

Chyba, ne kočí, ale končí.
25. 07. 2012 07:54 | Anonym

K T. p. Králík nejspíš ve své funci kočí, tak jako Dvořák a Dvořáček.
25. 07. 2012 06:10 | Katz

Ke kulturáku: Těžko tady člověk může posoudit situaci, když nezná všechna relevantní fakta, za sebe však můžu říci, že by byla velká škoda kdyby člověk jako ing. Králík měl odejít. Kulturní nabídka v KM se zcela jistě proměnila a zejména vzrostla. I za cenu nejrůznější experimentů s opravdu malými žánry, což ale k podobnému hledání patří. Ze mne jen velké poděkování. Běžte se např. nyní podívat do UH, jak město oživil filmový festival, jehož základy ing. Králík položil. Pokud se nějaké nesrovnalosti táhnou z minulosti, pak je spíše otázka jak tehdy fungovala kontrola a audit ze strany města. Troufám si říci, že stejní lidé, kteří tenkrát měli na městě plnit své povinnosti a neplnili, tam sedí dodnes a nyní si hrají na ochránce veřejných zájmů.
24. 07. 2012 22:45 | Víťa

Ty zahrádky jsou ohyzdné a z hlediska estetického ruší čisté průhledy podloubími. Myslím, že by měly podléhat nějaké regulaci ze strany města a památkových úřadů. Měly by zůstat jen v ulicích (Kovářská, Vodní ...), ale podloubí by se měla uchovat coby průchozí. Kolem náměstí chybí obchůdky s uměleckými přeměty, vkusnými suvenýry, drobné galerie a pod. situované i ve dvorních traktech domů. Restaurace a penziony to nevytrhnou. Většina těch zahrádek stejně zeje prázdnotou, pokud je neobsadí naši romští spoluobčané. Naprosto příšerný je nápad s pivními sudy před Černým orlem, které zabírají půl chodníku. To už je vrchol nevkusu i arogance.
24. 07. 2012 22:25 | T

Co prosím vás chcete s kulturákem ještě řešit? Už vám to tu někdo psal. Nestane se nic neobvyklého. Králík nejspíš ve funkci vydrží. Takových šéfů byste našli v Kroměříži víc. Možná na ně a jejich hospodaření není tolik vidět, ale tak jde život: každý chvilku tahá pilku. Ať se to komu líbí nebo ne. A jedou z našich daní. A nemusí být zrovna pod radnicí, kde je na ně přece jen o něco více vidět.
24. 07. 2012 17:56 | Vizionář

Se zelení v centru města, předněji v historickém jádru městské památkové rezervace, je to složité. Zásadně proti trvalé výsatbě ( stromy, keře) vždy v minulosti byli památkáři. Sice nevím, jak to posuzuje současná garnitura, ale asi měli pravdu. Naopak možná je dočasná, přenosná zeleň, což ovšem stojí peníze. Řešení samozřejmě nespočívá jen v zeleni. Je řada kvalitních architektů (ovšem mimo Kroměříž), kteří jsou schopni si s parterem města poradit jinak. Já jako laik bych okamžitě zrušil ty záhonky v rozích náměstí. Ty tam v žádném případě nepatří. Ale vraťme se ke kulturáku.
24. 07. 2012 16:39 | Korzár

Ale nerad bych tu odbíhal od tématu, kterým je audit Domu kultury, odhalená sekera 2,5 milionů, tvrzení Jiřího Králíka ("díra v rozpočtu DOMU KULTURY za mého působení NENÍ") a dosud stále nevysvětlené pochybení, kterého se měl údajně dopustit.
24. 07. 2012 16:18 | Korzár

Leňa: Nějak jsem nepochopil, co myslíte tou fámou. Mám dojem, že mě někdo v KROKu chytá za cifry. Mě šlo o příklad toho, jak má vypadat moderní PĚŠÍ, nikoliv ZÁSOBOVACÍ zóna. Přichází na to stále více měst: do centra patří zeleň, která prostě příznivě ovlivňuje mikroklima, a lavečky, které zvou k posezení a vtahují do ulic víc například starších lidí, pro které je jinak takový letní den o srdeční zástavu. Cheb se vydal cestou kompletní revitalizace, což v Kroměříži není reálné. To ale neznamená, že nějaké třeba i o dva řády levnější řešení není možné. Říct na to "nevím, co je na tom hezkého, každý máme nějaký (subjektivní) vkus" se úplně míjí s objektivním problémem, který v centru města zjevně nepociťuju jen já.
24. 07. 2012 14:38 | A.

K Leňa, dělají se určité statistiky o ubytování hostů v KM( i v ČR) a nějaká částka se odvádí radnicímjako poplatek za CR. Dostává radnice co by měla dostávat a co by jí mělo patřit, kontroluje to někdo, např. živnostenský úřad města?Myslíte si , že většina ubytovatelů jsou poctiví "podnikatelé"?Mám o tom značné pochybnosti.
24. 07. 2012 14:26 | Anonym

K Korzár, Vizionář a další ke kroměřížským "zahrádám" je jich málo, špatně je jich mnoho, nedá se chodit podloubím, zase špatně to je hold KM. Ještě chybí "zahrádka " v podloubí na č.p. 33, tam by mohli místní strážníci v klidu a pohodě vyřizovat přestupky.
24. 07. 2012 14:12 | Leńa

To Korzár: A přesně tahle se dělají fámy v Kroměříži. Nevím sice co je na pěší zóně v Chebu hezkého, ale budiž. Každý máme holt jiný vkus. A k těm fámám: pokud někdo napíše, že Celkové způsobilé výdaje projektu jsou 137 254 174,93 neznamená to, že je to výše dotace. Nýbrž, stručně řečeno, základ pro její výpočet. Nicméně za tohle by Vás v Kroměříži nepochválili hlavně prozovovatelé restaurací a zahrádek. Na téhle ploše Vám totiž v Chebu zahrádku určitě nepovolí. Byla by to veřejná podpora.

24. 07. 2012 13:19 | Korzár

A třeba takhle chce svou pěší zónu za 130 milionů z fondů EU řešit Cheb:
http://www.pesizona.eu/cs/virt... Rytmus ulic tam zase udávají stromy a lavečky, stromy a lavečky.. Střed města na míru chodci, ne nákladákům, autům a dodávkám.
24. 07. 2012 13:13 | Korzár

Vizionář: Přesně, bratře! Tohle tvrdím už roky. Proč třeba Ztracená, Kovářská nebo Vodní nemá korzovací úpravu? I Opava to tak v ulicích v centru dělá. Strom a okolo lavečky, a to vše několikrát za sebou. My Hanáci ale špačkujem, když nemůžeme projít podloubím, a špačkujem, když musíme něco objet autem.. Máme líné zadnice a někdy i mozky.. Navíc v Kroměříži pořád převládá mentalita automatické přednosti auta před chodcem. A to i v historickém centru, což je pro jakousi pocitovou vlídnost historického města devastující, o tom jsem pevně přesvědčen. Proto pořád mluvím o tom, že centrum Kroměříže připomíná poušť, která potřebuje zelené stíny a lavečky. Tady je náhled na křižovatku ulic Hrnčířská a Masarykova v Opavě. http://www.mapy.cz/#q=Opava%25... (omlouvám se za odchýlení od tématu kulturák, ale já to nezačal :-)
24. 07. 2012 11:54 | Vizionář

Jeďte se podívat do Uh.Hradiště. Zahrádek daleko více a odvážněji řešené. Řada jich je i uprostřed ulic srovnatelných s Kovářskou, nebo Vodní. Centrum "pouze" pro pěší, neskutečné oživení města, kam se hrabeme s tou mrtvolností!
24. 07. 2012 09:29 | Korzár

Karel a Honza: Pánové, chápu vaše rozhořčení, ale dovolte mi, abych se tu radních zastal. Já si fakt myslím, že je dobře, pokud se službám, jako jsou restaurace, dává v centru víc místa. Turista v době dovolených vyhledává zahrádky a nejlíp ty ve stínu (slunečním či srážkovém). V tomto má město díky podloubím velkou devízu. Já tedy myslím, že je dobře, že se jí snaží využít tím, že dá víc místa podnikatelům pro zahrádky. Zkusme to brát tak, že tím vlastně nabízíme (jako město) našim hostům místo k posezení v našich luxusních podloubích, a ukazujeme jim tak, že si jejich návštěvy vážíme. A kromě toho tam sedáváme taky. A ano, jsou to drobní podnikatelé ve službách, kteří městu přináší příjmy, kteří dávají lidem práci, a kteří to v těchto časech "chudých krav" nemají nijak snadné. Je otázka, jestli zahrádky na půl podloubí by ještě byla zahrádka. Já myslím, že ani ne. Něco jiného je to s chodníkem, komfortní průchod musí být, to je jasné. Mějme ale trochu pochopení. Dobrá, na straně u spořky se podloubími durch projít nedá, ale zato se tam dá posedět. A špacírem si místní nebo turista užije podloubí u muzea (nejlíp včetně).
24. 07. 2012 09:22 | Katz

To Karel: Odpověděl jste si v podstatě sám: prachy jsou prachy. Pokud má město ze zahrádek příjem a zahrádku povolí jednomu podnikateli, pak vytváří precedens a neobhájí si zákaz např. u jiného. To by šlo v případě, pokud by stanovilo podmínky např. pro jejich vizuální podobu tak, aby nedocházelo (dle mého soudu) k otřesné (a neprůchodné) „pódiové“ zástavbě, nicméně vůle řešit tuto stránku je zřejmě nulová. Jak jsem zaslechl, některým radním se takové provedení dokonce i líbí...
24. 07. 2012 08:03 | honza

To Karel: podepisuji a plně souhlasím, podloubími na straně spořitelny se už vůbec nedá projít. Konečně se někdo ozval. Proč jsou podloubí zatarasena po celé hloubce, nestačila by jen půlka? Dokonce to ani nevypadá vzhledně. V Telči kde mají také podloubí kolem náměstí nejsou žádné zahrádky na celou délku, ale vždy se dá normálně projít. To naše radnice už je odvislá na kdejaké koruně?
24. 07. 2012 06:50 | Jarda

K Korzár máte pravdu v KM se téměř nic neutají audit na DK půjde ven i s Králíkem.
24. 07. 2012 00:04 | Korzár

Džin je z láhve, ten audit se dřív nebo později dostane ven..
23. 07. 2012 22:49 | Karel

Trochu z jiného soudku. Všimli jste si, že v letní sezónu jsou podloubí kolem Velkého náměstí čím dál víc pohlcována restauračními zahrádkami? Naposled volně průchozí podloubí na jižní straně náměstí blokl nově otevřený Zlatý Kohout a v zápětí nato Černý Orel vyrazil až na chodník, jelikož loubí zde schází, tak alespoň vyvalil sudy s posezením sahajícím dost nešikovně do poloviny chodníku.
Z jedné strany nic proti zahrádkám. V debatě ohledně podia na náměstí v diskuzi někteří naříkali nad nedostatkem restauračních zahrádek v rámci turistického ruchu a oživení centra, specielně Velkého náměstí (nakonec tu vyrostly jako houby po dešti). Na druhé straně je tu ale něco špatně. Pokud jde o jednu, dvě takové zahrádky prosím, případně pokud část loubí je ponechána volná pro průchozí. Pokud je ale procházející našinec nebo turista přinucen kličkovat nebo je vytláčen téměř do vozovky, občanům se to přirozeně nelíbí. Chápu, že město získává z pronájmu peníz, kterého je v současné době zadlužení víc než třeba. Chápu, že můžeme používat chodník přiléhající k loubí. Na druhé straně na blahodárný stín v letních vedrech či úkryt v době deště máme snad nárok i my jako obyvatelé města a nejen zákazníci těchto restauračních podniků (všimněte si obsazenosti, mimo polední "špičku" je většinou zoufale nízká).
V minulosti, kdy podloubí vznikala, byla využívána také k provozování živností, ale vždy zůstávála průchozí a korzování patřilo k dobrému zvyku našich předků. Co si o tom myslíte?
23. 07. 2012 20:19 | Jarda

Petr Komínek k auditu DK- je to neveřejný komument. požádejte p. starostku až se vrátí z Číny zda Vám jej půjčí k nahlednutí,
23. 07. 2012 20:14 | A.

Žolík - souhla¨s.
23. 07. 2012 20:05 | Žolík

O co tu vlastně jde? Aby se oba tábory pro a proti Králíkovi jen vypovídali? Tak co s tím Králíkem vlastně "uděláme"? Asi nic. Na jedné straně špatný hospodář na druhé straně dobrý kulturní manažer, který vnesl do kroměříže "vánek". Leč město a jeho publikum, jak už to kdosi uved, není na takové "vánky" holt stavěno. Co s tím? Čas ukáže? Ale kdo bude hradit propadákové vstupné? Do nekonečna to nejde.
23. 07. 2012 18:46 | Petr Komínek

Pro Jarda: je možné si někde přečíst audit k hospodaření DK? Děkuji.
Děkuji za obsáhlé pojednání p. Koutského, ale stále mi zde chybí Pepou 1 požadované vysvětlení paní Číhalové a také ekonomické výsledky DK a kina Nadsklepí za 1. pololetí 2012, jak je požadoval někdo v předešlém příspěvku od p. Králíka, dočkáme se a nebo ze strachu nikdo neodpoví?
23. 07. 2012 17:27 | Jarda

K Korzár, není to tvrzení k p. Králíkovi,ale názor, přečtěte si audit na DK a také výsledky hospodaření filmové školy pod vedením ing.Králíka za ty roky co školu vedl a jak dopadl v UH. město jej vyhodilo a město KM ho angažovalo. Kdo se propadá do mínusu je dodrý hospodář.Máte snad jiný názor?
23. 07. 2012 14:59 | Leňa

Drobnými problémy mohou dle mého názoru být např. problémy s některými dlouholetými pracovníky, kteří si ještě nezvykli na to, že mají i nějakého ředitele a zřejmě nemají potřebu ho o všem informovat, příp. zkreslovat to co prezentují ven. Pochopitelně se těžko se zvyká, když to tam několik desítek let fungovalo tak, že to byl jeden ředitel vedle druhého. No a pak si dovolí přjít nějaký Králík s nějakou morálkou .....
23. 07. 2012 12:09 | Vladimír Koutský

Nechci Králíka bít, poněvadž si to zřejmě nezaslouží, i když není zcela bez viny. Jeho instalace na ředitele DK je pro kroměřížskou kulturu velmi významnou událostí i když má zajímavé pozadí. Myslím, že v r.2009 po aférách v DK byla jmenována ředitelkou pí.Hebnarová, která byla shledána kvalitnějším uchazečem konkurzu než na druhém místě se umístivší p.Králík. Dopředu se však toto řešení předpokládalo jako dočasné před očekávaným
postem starostky. Pan Králík si tak posléze zřejmě toto místo vyčekal. Již v době jeho nástupu byla odpovědná místostarostka upozorněna na jisté nejasnosti kolem hospodaření p.Králíka na předchozích místech a tehdy pevně prohlásila, že jsou vytvořeny účinné pojistky. Zřejmě však nebyly a z toho mohly vzniknout současné nesrovnalosti, které samozřejmě mohou plynout z let před jeho nástupem. Proto vůbec nechci naznačit nějaké opomenutí či zanedbání p.Králíka a pokud pominu nejasnosti kolem hospodaření, musím činnost DK jen chválit. Taková nabídka kulturních akcí, pestrost, zajímavost a kvalita snad v Kroměříži ještě nebyla, alespoň v době kterou pamatuji. Mám pocit až určité přehlcenosti a sám si kladu otázku, jak je možné vše ufinancovat. I když se považujeme za kulturní město, nemůžeme vše pojmout. Patřím k dlouholetým návštěvníkům zejména hudebních produkcí a vždy zjišťuji, že se posluchači neustále opakují. Asi je to i v jiných žánrech a tak sám pro sebe odhaduji že v Kroměříži žije přibližně 2000 lidí, kteří střídavě naplňují všechny akce. To samozřejmě při určité náročnosti vstupného je omezující absorpční schopnost a tím je také dán limit možné šíře nabídky. Jiným pohledem je otázka komu je program určen. Jsou to pouze místním lidé, nebo z regionu či dokonce vzdálenější návštěvníci? Má program význam pro místní kulturní vyžití, anebo jej lze považovat i za určitou turistickou nabídku a důvod ke krátkodobým pobytům. Je k tomu zaměřena dostatečná regionální a také nadregionální propagace? Chceme se dostat dlouhodobě na mapu kulturně vyhledávaných akcí obdobných Litomyšli, Čes.Krumlovu nebo třeba i Znojmu a Mikulovu?. Využíváme k tomu všech možností, jako třeba v Holešově klavírního virtuóza p.Košárka? Kolem smyslu, určení , návštěvnickém a turistickém efektu nabídky kultury je množství otázek, které by bylo nutné vymezit v nějakém programu. Těžko však počítat s aktivní spoluprací radnice, poněvadž ti kteří mají kulturu na starosti se sami zúčastňují buď služebně, omylem nebo aby se ukázali. Vymezení nějakých podmínek či perspektiv od nich lze těžko očekávat, jen snad navrácení k původní kroměřížské šedi. Otázek je mnoho a pokud by bylo jasné, co očekáváme a od naší kultury a tím i od p.Králíka , potom by možná nebyly jen ztráty, ale významné přínosy pro kroměřížské podnikatele a oživení města. Jen bych rád připomněl, že v minulosti se v Kroměříži konaly letní dirigentské i pěvecké kurzy a v dávné minulosti kurzy staré hudby, hudební mládeže i kurzy spolku pro komorní hudbu. To jsou jen připomínky a věřím, že různých a nových možností je daleko více. Možná je můj příspěvek mimo nadnesené téma, ale v každém případě je p.Králík schopný člověk. Při vymezení podmínek a dobré spolupráci s radnicí by mohl být pro Kroměříž výrazným přínosem.
23. 07. 2012 11:39 | Pepa1

Tak co paní Číhalová, dozvíme se konečně o těch drobných problémech, které údajně řeší pan Králík a Vy také, nebo budete teď raději mlčet a hrát si jako obvykle na mrtvého brouka?
23. 07. 2012 11:16 | Korzár

Jarda: Neurodilo se obilí, proto čarodějnice budou upáleny, že jo... Co tak něco na podporu vašeho tvrzení. Nejde o to, že nevěřím tomu co říkáte, ale o to, že pro to neuvádíte argument. Králík tu tvrdí, že skončil v přebytku. To podle mě není definice spojení "neumí hospodařit". Co nabízíte vy?
23. 07. 2012 09:32 | Jarda

ke Korzáz : p. ing. Králík hospodařit neumí, proto bude odvolán.
23. 07. 2012 08:21 | Korzár

Topkám: Souhlasím, že ony výtky je potřba konkretizovat. S hospodařením na tom pan Králík asi zas tak zle nebude, když, jak uvádí, skončil v mírném, ale přece přebytku. To, že kulturní nabídka tu konečně dostala šmrnc, je bez debat - stačí se podívat na plakáty. Pak se tedy opravdu nabízí otázka, v čem ty problémy vězí. Zatím to vypadá tak, že jde o dědictví z dob Dvořáka (a Dvořáčka)..
22. 07. 2012 21:54 | Jarda

Tak jsi jezděte na filmovou školu do UH a mějte s e pěkně i bez ing, Králíka.

22. 07. 2012 21:31 | Leňa

Pro Jarda: Tak to známe každý jinou sortu Hradišťáků. Ti, které znám dlouhá léta - a je jich poměrně mnoho, litují, že odešel. Ostatně každý rok jezdíme na filmovou školu a rok co rok má horší a horší úroveň. .....
22. 07. 2012 20:17 | Jarda

Pan Králík rozhýbal Kulturu v KM? ptají se "Hradištáci? Vy ho tam ještě máte?
22. 07. 2012 19:27 | topkám

Jarmila Číhalová: Paní radní, vykreslila jste nám tady pana ředitele jako téměř dokonalého, až na jisté problémy, které však určitě řeší. Připomíná to třesky plesky z dob reálného socialismu: nějaké problémy jsou vždycky, ale řešíme je. Jaké problémy to jsou, to paní radní smlčela. Jenže právě o nich měla veřejnost informovat, když už se (a to kvitujme s povděkem) rozhodla pustit do diskuse. Asi to nebudou nějaké drobnosti, když mu za ně bylo odebráno osobní ohodnocení a bylo mu pohroženo vyhazovem. Tato hrozba ostatně stále trvá. Radní tuto kauzu řeší už několik měsíců, jako by ji spíš hrnuli před sebou. Ale veřejnost za tu dobu ještě neinformovali. Nelze tedy posoudit, jaké a zda vůbec Králíkovy prohřešky jsou. Pokud jde o jeho kompetentnost v nabídce kultury, o ní rozhodně není sporu. Ten bude spíš o ekonomickou oblast. Celkový dojem je zatím takový, že pan Králík by byl super ředitel pro období prosperity a hojnosti. V dobách škrtů a několikanásobné krize je to asi horší. To je však zatím jen dojem, neopřený o fakta. Nicméně zopakujme znovu: vedení města veřejnost dosud neinformovalo, oč vlastně jde, přestože kauza se vleče už přes půl roku.
22. 07. 2012 10:53 | Jana

Tomík byť v nadsázce má pravdu. Už to začíná být nudné. Já na Tebe, Ty na mě. To bychom tu museli rozebírat půl Kroměříže. A zdaleka ne vše se dá objektivně posoudit. Debata se odchyluje od jádra pudla a pomalu ale jistě míří k osobním útokům a nařčením. Nikoho ze jmenovaných se tu nezastávám. Autor článku tu získal názory a výhrady pro i proti řediteli DK Králíkovi a je zvědav, co s tím radnice podnikne. Ostatně jako zastupitel má také šanci konat. Není pravda pane Motyčko?
21. 07. 2012 23:24 | A.

Pane Tomík Vy takém smrdite jak sociálka na nádraží ve vší úctě k obrazu Vašemu.
21. 07. 2012 22:22 | Tomík

aa, Honza, Karel a ostaní: a ještě bych připojil jako námět paní Růžu z veřejných sociálek na nádraží. Taky tam něco smrdí ... ale vážně.
21. 07. 2012 22:06 | aa

Pane Karle , p. Štébl a Pálka byla kapitola sama pro sebe.
21. 07. 2012 21:38 | Honza

ing. Antonín Knapek, ředitel Pozemkového fondu v KM.Námět na diskuzi.
21. 07. 2012 21:14 | A.C.

K diskutujícím k DK pan ing. Králík "pohořel" v UH, paní starostka jsi ho vybrala jako svého nástutce ,je otázka jak to vše dopadne. Pí Číhalová zrušila "kulturu" ve městě- odbor kultury na MÚ, kterému stejně nerozumí.

21. 07. 2012 20:08 | karel

Anonym: promiňte, ale v tom je jistý rozdíl. Pokud jste si přečetl, co nám pan ředitel DK napsal ve své reakci, tak on za díru na DK v DPH nemůže. Ta vznikla daleko dříve, ještě před tím, než přišel na Dům kultury. Ještě v době, kdy na DK působil pan Štébl, jako geniální ekonom. Ale počkejme si, co se dozvíme z informací, které jsem po panu řediteli žádal uveřejnit na tomto webu. Tedy pokud nám je zdělí. Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že nám je nezdělí. Já jsem ho už o něco podobného žádal na webu kina Nadsklepí a úplně geniálně se z toho vykroutil. Předpokládám, že tady se zachová stejně. Protože pokud je pan Králík v něčem opravdový profesionál, tak je to jednak přehled o filmu a dění kolem něho a to myslím zcela vážně a potom v komunikaci s veřejností kdy vždy hodně řekne, nebo napíše a zároveň nic nezdělí. A to myslím taky zcela vážně.
21. 07. 2012 20:04 | Pepa1

Pokud pan Králík nabyl přesvědčení, že se dočká, jak on říká:"o větší komunikaci a jasně stanovenou metodiku za strany odboru a tedy Města", potom jej musím zklamat, od paní Číhalové, která tomu vůbec, ale vůbec nerozumí, se nedočká. Ona jako uvolněná radní pro kulturu, sociální věci a zdravotnictví ještě nic nedokázala. V době zcela jasných a prokázaných problémů pana Vojtka opět vydala obdobný blábol jako nyní níže o kulturáku. Z níže uvedeného hodnocení paní Číhalové se krásně linou předlistopadové řeči z výročních zpráv na komunistických schůzích, kdy vše mělo nějaké objektivní příčiny ale vše, vše bylo i přes řadu problémů v podstatě skvěle splněno. Podle jejího hodnocení vlastně žádný problém v kulturáku není, tak co tady řešíme?
21. 07. 2012 19:54 | Anonym

K DK padl Dvořáček na Správě za "díru", kterou tam udělal, padne i ing. Králík za "hospodaření" je to jen otázka času.
21. 07. 2012 14:58 | karel

Jiří Králík: pane Králík vaše obratná hra s čísly mne neohromuje. Nicméně prezentace výsledků Vaší práce ano. Jsem jako občan města hrdý na to, že se Vám podařilo udělat z našeho kina ve spolupráci s manželem paní Číhalové SKOKANA ROKU. Na druhou stranu se, a myslím oprávněně, ptám: Prosím Vás, kolik to stálo? Máme-li věřit Vašim slovům napište nám na tomto webu jaké byly provozní a mzdové náklady ve starém kině a jaké jsou v současnosti. Napište nám, kolik peněz stály na cestovném, honorářích a platbách agenturám všechny akce které jste pořádali v prvním pololetí tohoto roku a jaké byly z těchto akcí skutečné tržby. Napište nám, kolik jste v loňském projektu Artediem skutečně prodali těch slevových karet a kolik jste jich bezplatně rozdali. Jestli dáte tato čísla na stůl a potom doložíte, z čeho se rozdíly mezi skutečnými náklady a tržbami zaplatily, budu ochoten Vám věřit a začnu Vám i fandit. Byl jsem se podívat několikrát v kině( myslím osmkrát) a nejvíce tam bylo 21 lidí. Byl jsem se podívat na několika akcích na DK i v pivovaru a vždy tam téměř nikdo nebyl. Proto mě to zajímá. Souvisí to s tím, co píše Melichar. Nikdo nemůže dělat kulturu tak, že na ni nikdo nechodí. Vy ano a proto se ptám z čích peněz se to platí. Díky Vám za konkrétní psanou odpověď.
21. 07. 2012 11:42 | jiri kralik

PEPA1: prosím jen o důkladnější přečtení toho, co jsme psal jako odpověď. Díra 2,5 je díro let 2006-2010 a ne roku 2011. Ten poprvé "skutečně" skončil v zisku a to také díky vyšším tržbám většímu počtu diváků a díky důkladnější propagaci. Pokud něco rušíme, pak vždy jen z důvodů hrozící obrovské ztráty, většina storno poplatků je miniaturní vůči případným větším ztrátám. A všechny tyto kauzy jsou por nás nepříjemné a neřešíme je v klidu - také všechny jsou po důkladné analýze mých spolupracovníků. A pokud jde o volání po odborném vedení, pak jde spíše o větší komunikaci a jasně stanovenou metodiku za strany odboru a tedy Města. Obdobně např. jak jsme intenzivně s Městem a externími daňovými poradci hledali problém DPH a jeho zákonné řešení. Část se podařilo ve spolupráci s Městem vyřešit, část ale musí vyřešit jen Město dle zákona a účetních pravidel. Obdobně jsme očekával i řešení dalších problémů či nejasností, snad v brzké době bude také vyřešeno a opět za aktivní asistence Města. Většina věcí se týká rozdílného pohledu na problémy uvedené v auditu.
20. 07. 2012 19:58 | Pepa1

Zjištění zajímavé, leč příčiny neodborného vedení u člověka, který je vzděláním ekonom, proto nemá kulturák ekonoma, hledat u orgánu kontrolního je poněkud podivné. Nemám důvod se pana Králíka zastávat ani jej hanit, ale díra 2,5 mil. Kč je dosti vysoká na to, abych se zeptal, zda stojí za hezké plakáty. Ostatně mám informace z kulturáku, že řada divadelních a koncertních představení byla zrušena, protože prostě nebyli zájemci, což se může stát, ale pan ředitel na to byl včas a dopředu upozorněn a přesto představení potvrdil. Čili riskoval poplatky za zrušení a klidně je platil. Dále nevím, proč čeká ředitel instituce, která je v podstatě samostatnou, na odborné vedení odněkud z radnice a kdo by mu měl radit, snad paní Číhalová, která tomu vůbec nerozumí, nebo paní starostka, která byla sice zástupkyní ředitelky knihovny a několik měsíců i ředitelkou kulturáku? Radnice si vybrala ředitele, tak má ředitelovat a starat se o kulturák a ne se vymlouvat na vedení odněkud shůry. Všechno mi to připadne celé podivné, stále se zatajuje co audit zjistil a nikdo nic konkrétního nechce říci. Na Správě majetku je údajně sekyra 3 mil. Kč a už se řeší jak ji rozprášit, ale taky jsme se nedověděli kde se vzala, kdo za ni může. Na radnici se prostě stále mlží a nic se s tím neděje.
Copak opoziční zastupitelé, kdy do toho pořádně šlápnete?
20. 07. 2012 17:49 | Jaroslav MelicharDovolím si také reagovat, neboť jsem sám na kulturu v Kroměříži utratil nemalé finanční prostředky a zhruba čtyři roky se kulturou v Kroměříži zaobíral.Myslím, že problém je uplně jinde, než kde ho většina diskutujících vidí.Chyba dle mého názoru je systémová a spočívá v tom, že v městě zajišťuje kulturu spolek zaměstnanců, kteří dostanou částku od měata a mají za ukol nějak utratit.Přátelé tohle je systém, kterej skončil z rokem 89.Tam kde se dnes kultuře daří jsou externí agentury,Granty a dotace.Každé město dnes dává určitou finanční částku na kulturu ročně.Stejně tak je tomu v KM.A máte na výběr dvě možnosti.Dáte tuto částku zaměstnancům, kteří mají stále stejný plat a jistotu, ať ty peníze utratí jakkoliv a nebo externí "firmě", která za ty samé peníze se bude snažit vyprodukovat maximální počet kvalitních kulturních akcí, protože narozdíl od zaměstnance, nemá příští rok žádné peníze jisté a tudíž má motivaci odvést stoprocentní práci, aby jí měla i příští rok.

Další problém vidím v tom, že v Kroměříži jsou peníze na kulturu už řadu let rozdávany ku prospěchu partičky, která má tenhle"kšeft s kulturou" dávno rozdanej.

Nejhorší poznatek je ale v tom, že dnes existují studie, že investice do kultury může být dobrou investicí.Studie dokonce mluví i tom, že koruna do kultury se vrátí až šestinásobně.
Pokud k tomu přídám polohu Kroměříže a místa zapsaná v památkách UNESCO , tak se nedokážu ubránit pocitu, že Kroměříž má potenciál se stát jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v ČR.
Radnice by měla myslet na všechny provozovatele stravovacích a ubytovacích zařízení, kteří nejsou schopny bez přílivu turistů udržet svoje služby a většina z nich přežívá.
Kroměřížaci probuť te se!!žijete v Městě, které svojí polohou a historií muže být místem, kde se Vám bude žít kulturněji a to zadarmo, neboť při dobré strategii a profesionálnímu přístupu k věci, postačí k tomuto cíli jen dobře investované prostředky do kultury.Dovolím si tvrdit, že z rozpočtu města jde v tuto cvíli taková částka, že by bylo realné vytvořit akce s nadregionálním významem a tím tak přilákat so Kroměřížu turistu, který se tam rád zůstane víc než jeden den, kdy dnes po prohlídce Zámku, Podzámecké zahrady a květné odpoledne odjíždí.Ale dívíte se, když Kroměříž dnes po setmění připomíná město duchů?

Musím se proto zastat i pana Kralíka, s kterým přišel svěží vítr do Kultury v KM, ale bohužel špatně nastavený systém mu teď láme vaz.Jen se trochu divím při vší uctě, že pan králík do takového systému naskočil a že jako "profík" neodhadl, že za daného systému nejde s věcmi hnout směrem ku předu.

Věřte mě závěrem, že jsem chtěl a že jsem cítil, že Kroměříž může být kulturním městěm a že si to i zaslouží, ale veškera energie přišla v niveč proti birokratické mašinerii, která dnes sedí na penězích které jdou v niveč.kroměříž potřebuje kulturu, protože Kroměříž potřebuje turisti a kdyby se zodpovědní zamysleli a byli ochotni příjmout i názor z venku, pak by se věci hnuli.Než se tak stane, musíte být vděčni za Slady,Oskol,Majáles a zdarec a turista, bude u vás v městě exot.Kroměříž může být městem, kde se dá žít kulturněji, jen občané a hlavně vedení města musí změnit systém!
20. 07. 2012 16:09 | Jiří Králík

Protože se mne to asi týká nejvíc, tak jen pár upřesnění a korekce.
1. REZERVNÍ FOND : se netvoří z povinných odpisů - z nich se tvoří fond investic a ten se také za mne vytváří dle zákona a pravidel účetnictví. Rezervní fond se může tvořit pouze ze zisku a ten i v minulosti byl velmi malý. Největší položkou fondů je FOND INVESTIC, který se tvoří a musí tvořit z povinných odpisů. Problém minulých let tkví v tom, že díky špatně účtovanému DPH se od rok 2006 zkresloval hospodářský výsledek a místo malého zisku měl kulturák velkou ztrátu. Tato ztráta se měla právě řešit přes fondy - ale neřešila. Poprvé se DPH a tedy správně vykázaný hospodářský výsledek vykázal až za rok 2011.
2. V březnu jsme odevzdali výroční zprávu i hospodaření, které bylo konečně po dlpouhých letech pozitivně ziskové (sice málo, ale bylo). Odbor a město nemělo žádné připomínky, protože účtování a čerpání příspěvku města bylo v souladu s předchozími "nepsanými" pravidly - teprve v auditu se objevují připomínky (od odboru, který 4 měsíce neměl k výsledku hospodaření žádné připomínky a nebo dotazy) a podmínky, se kterými jsme nebyl seznámen a nebly s nimi seznámen ani vedoucí odboru a další příslušné odbory. Považuji to za účelové a nekoncepční, stanovpvat dodatečně podmínky. Navrhuji v opatření případně tyto připomínky a pravidla nejprve projednat a také průběžne korigovat. To se neděje. Apropos ... v letošním roce jsou městem stanoveny úplně jiné podmínky příspěvku Města.
3. už jsme psal a komentoval. Ano - díky nezaúčtování částí DPH do nákladů byl v minulých letech vykazován špatný a navíc pozitivní hospodářský výsledek. Takto nakumulovaný ZISK byl kryt neopravněně vedenou pohledávkou vůči finančímu úřadu
4. na existenci tohoto stavu jsem upozorňoval již při svém nástupu, že kvůli schválené dotaci od MKČR (150.000,- Kč) na festival MOVIENG MUSIC jsem nucen udržovat živnost - nakonec jsme tuto celou dotaci a festival přesunul do DOMU KULTURY - po konzultaci s Ministretvem kultury to ani jinak nešlo a musela by se dotace vrátit. Výsledekm bylo, že festival v loňském roce proběhl i za finannčí podpory těch 150.000,- Kč a po vyúčtování dotace jsem podnikání zastavil. V letošním roce už žádost šla z Domu kultury a byla opět úspěšná - druhý ročník byl podpořen dotací 100.000- Kč. Takže díky mému "podnikání" vznikla v Kroměříži bová festivalová tradice a navíc získala již 250.000,- Kč, ze kterých jsem neměl ani korunu pro sebe. Ale jsem rád, že se na festivalu mohu aktivně podílet.
ZÁVĚR
Jen důrazně upozorňuji, že díra v rozpočtu DOMU KULTURY za mého působení NENÍ. Těch zmiňovaných 2,5 milionu je problém nekrytí FONDŮ INVESTIC A REZERVNÍHO, který nemůžeme bez svolení Města používat v našem hospodaření a tudíž je pro běžnou ekonomiku nedůležitý. Fondy se mohou čerpat jen na velké investice a krytí ztrát. Dům kultury nemá problém s hospodařením, ale má problém z nekrytými rezervami v těchto FONDECH - ty ale může vyřešit pouze Město.

A pokud jde o činnost , pak jen pro informaci uvádím :
- za rok 2011 jsme hospodařili s mírným ziskem a současně dokázali vyřešit problém špatně účtovaného DPH - tedy do účetnictví zahrnout asi 600.000 zvýšených nákladů proti plánu roku 2011. Pokud bychom účtovali po staru, byly bycho v zisku asi 650.000
- i za těchto přetěžkých podmínek se zvýšila dvojnásobně aktivita DK a výsledkem byl nárůst diváků (o 20.000 víc než v roce 2010) i tržeb
- v tomto roce trend pokračuje, navíc se daří i kinu Nadsklepí - za první půlrok 2012 dosáhlo dvojnásobné návštěvnosti proti minulým dvěma letům a je 15 nejlepším kinem v ČR z hlediska průměrné návštěvnosti
- daří se také poprvé získávat granty z jiných zdrojů a také přízeň osobností - např. festival KROMĚŘÍŽSKÉ HUDEBNÍ LÉTO zaštítila i ministyrně kultury, projekt ARTEDIEM dokonce předsedkyně parlamentu

Omlouvám se za delší komenář, ale chyb a nepřesností v příspěvku bylo více a některé další se pak objevují - logicky - i v komentářích. Děkuju všem za upřímný zájem a věřím, že se vše v klidu objasní a vyřeší.
20. 07. 2012 16:04 | Jarmila Číhalová

Ráda bych odpověděla paní Vlastě, ale i dalším. Když jsme cca před rokem a půl hledali nového ředitele pro Dům kultury v Kroměříži, říkali jsme, že to má být nejen člověk s kulturním rozhledem, ale také manažer, protože tato organizace dlouhodobě nefungovala podle našich představ. V konkurzu, kterého se zúčastnila desítka zájemců zvítězil p. Ing. Králík. Přišel sem s určitou představou, která nás oslovila a kterou bez diskuse naplňuje. Osobně si myslím, že kultura v Kroměříži je na vysoké úrovni, zejména co se týká bohatosti a rozmanitosti, a troufám si tvrdit, že se podstatně zlepšila nabídka pro všechny věkové skupiny, což tu dříve nebylo. Značně se zlepšila i propagace akcí. Díky panu řediteli se podařilo skvěle rozjet rekonstruované kino Nadsklepí, které filmová asociace označuje za skokana roku v počtu návštěvníků mezi kiny v ČR. Ačkoliv se objem prostředků za dobu, co jsem na radnici (5 let) v každém roce snížil přibližně o 5%, počet návštěvníků se naopak každoročně zvyšuje (meziroční nárust 2010/2011 je neuvěřitelných 50%), což se projevilo v loňském roce také na tržbách. Hospodaření DK skončilo v loňském roce mírným přebytkem.
Pokud jde o chybu ve zmiňovaném DPH, tato chyba nevznikla za doby působení ředitele Králíka, ale táhne se z minulých let, i před mým působením na radnici. Nejedná se o v žádném případě o zpronevěření peněz, ale o chybu v účtování, na kterou poukázal až interní audit na jaře loňského roku, který kontroloval období před nástupem p. ředitele Králíka. Audit je tady od toho aby hledal chyby, které musí být odstraněny. Pan ředitel v souladu s doporučením daňové poradkyně na tom pracuje. Audit prokázal i některé další nedostatky, které pan ředitel řeší.
Všichni se mnou nebudou souhlasit, ale osobně si myslím, že pan ředitel Králík kulturu v Kroměříži rozhýbal správným směrem. Je to člověk nesmírně skromný a pracovitý. Po manažerské stránce jsou v této organizaci jisté problémy, ale určitě pracuje na jejich odstranění.
20. 07. 2012 14:35 | Zdeněk

Korzár: To opravdu zůstane Kocourkovem. Tím si buďte jist. Recesí ani peticemi (při vší úctě alespoň k těm snahám!) se jak vidíte nic nevyřešilo. Barokní sýpka (sklad) na Velehradské je pryč a nikdo ani brvou nehne. Kasárna téměř jakbysmet a poslední případ Holandská, odstranění odkrytých základů oranžérie je na spadnutí (jestli už to dokonce neodbagrovali). Všichni tu protestujeme, podepisujeme petice, někteří dokonce osobně atakují úřady, instituce i ministerstvo kultury a - pořád velké nic. Vždyť ti pánové na postech se nám jen drze smějí. Ve své povýšenosti nás (Vy ale asi budete výjimka), považují za stádo ovec. Velmi trefně to vystihl na kauze Holandská zahrada pan Trezner: možná se tito pánové milostivě sníží a v Týdeníku nebo jinde se dají slyšet jak pro ty a ty důvody to a to nešlo nebo naopak šlo a vlastně nad čím se tu my (hlupáci neodborníci) divíme a rozčilujeme (přece tomu nemůžeme rozumnět), když oni (renomovaní architekti, odborníci, projektanti a nevím kdo ještě), to vyřešili tím jedině možným a nejlepším způsobem ... i když, pravda, nějaká ta koruna vyletěla oknem ven (či spíš do té správné firemní kapsy).
A budu Korzáre rád, když nám ty Vaše nerezignované "aktivní" občany ukážete. Rád se poučím příkladem. Třeba se jim konečně něco podaří. Moc jim to přeju. Přesto však budu i nadále "staromilcem" (nevím jestli rezignovaným) a vůbec se za to nestydím.
A propó: to mocnářství bych tak nepodceňoval (ale to by bylo na delší řeč)
20. 07. 2012 12:12 | Korzár

No, když tu budem vzývat mocnářství, Kocourkovem Kroměříž opravdu zůstane. Víte, že existuje audit, podezření jsou zde shrnuta. Žalobcem se můžete stát vy sám. Pak možná bude i soudce. Potřebujeme aktivní občany a ne rezignované staromilce, co jen nad vším mávají rukou.
20. 07. 2012 11:44 | Zdeněk

Korzár. Já bych to tak vážně nebral nebo "nepřeháněl". Třeba pan ředitel vydrží anebo také ne. Ředitelů se už vystřídalo! To máte jak s těmi zahradami. Jeden projektant řekne tak, druhý jinak. Však co, pánové na postech jsou v klidu. Ono se to s těma financema nějak zašolichá, vždyť ještě je pořád z čeho brát. A není žalobce, není soudce. Kohopak ty demolice ve Květné-holandské zajímají? Památka sem, památka tam. A co se kulturáku týče rovněž, experiment neexperiment, ředitel sem, ředitel tam, však on to nakonec čas ukáže, vážený pane Korzár. V tom Kocourkově by se chtělo s chutí zvolat " ať žije staré dobré mocnářství!!!".
20. 07. 2012 10:50 | Korzár

Zdeňku, vy jste to teda těm buranům (nám) natřel. Stojí to za prd, jsme blbí Hanáci, tak hlavně neexperiemetujme. Myslím ale, že vám z pohodlnosti chybí schopnost rozlišovat. Myslím, že dobře to dělala starostka, když tam seděla ona. Stavěla na místní kultuře plus občas nějaké to větší jméno. Nechrlila jednu velkou událost za druhou, mnohdy určenou spíš kritikům než dostatečnému počtu lidí ochotným platit za lístek.. Králík má určitě rozlet a vkus, ale má taky rozpočet. Publikum si měl postupně vychovávat, on ho zahltil.. Tak to působí na mě.
20. 07. 2012 10:13 | Zdeněk

Tak co byste vlastně chtěli? Nebo lépe, koho do takové funkce? Ten je takový, ten zas makový. Jen se tu bavím, jak si neustále poplakáváme jak je to s tou kulturou ve městě špatné, všechno je v té Kroměříži zatuchlé, jak jinde jsou suproví, že Holešov je konkuretem a pod. apod. A když přijde do toho nový vítr - tak nakonec, jak píše diskutující Vlasta, je z toho fiasko, účast nevalná ... Jinými slovy, mohou se někteří snažit sebevíc, jedno nepochopili. Kroměříž je konzervativní město se vším všudy. Dělejte co dělejte, prostě přes to nejede vlak. Nějak to tu ten genius loci pořád přiživuje, ať se to komu líbí nebo ne. A s tím nic nenaděláte. Jediná rada, držte se kopyta a žádné experimentování.
20. 07. 2012 08:18 | Korzár

Jarda, Vlasta: O Králíkově pověsti muže s vynikajícím kulturním rozmachem a prachbídnou ekonomickou disciplínou všichni rozhodující lidé ve městě věděli. Šéfem kulturáku byl nejspíš vybrán právě proto. Aby totiž toto jeho renomé přepudrovalo bordel, který tam zůstal z předchozí éry. Nikoliv po Hebnarové, která se tam sotva ohřála a myslím, že sama dost zírala, co tam našla, ale hlavně po jejím letitém předchůdci Dvořákovi. Ta zodpovědnost sahá dál, než jen na paní Číhalovou.
19. 07. 2012 23:23 | Jarda

Vlasta: Co jsem z toho textu pochopil a co jsem i od vrabců slyšel, tak na tom 2,5 milionu se Králík podílel jen zčásti, na něj jako nekroměřížáka se špatnou pověstí to jen definitivně spadlo. To samé se dělo i za Hebnarové, i před ní ...
19. 07. 2012 23:13 | Vlasta

Tak a je to venku. To o čem si povídali vrabci na střeše po celé Kroměříži už vyplynulo na povrch. Na Domě kultury zeje díra. I já jsem zvědavá, kdo to "slízne". Auditů už bylo několik a vždy bylo vše více-méně v pořádku. A najednou dva a půl milionu. Je pravdou, že nabídka kultury v Kroměříži se s příchodem nového pana ředitele výrazně zlepšila. Ano, z plakátů a nabídky programů se to dá lehce vyvodit. Problém je ovšem v tom, že kroměřížská veřejnost, na tuto záplavu kultury nebyla připravená a na tyto akce prostě nechodila. No a někdo to zaplatit zkrátka musel. Ten někdo je město Kroměříž, potažmo jeho příspěvková organizace Dům kultury. Zodpovědnost je na panu řediteli a samozřejmě i na naší paní radní za kulturu MuDr. Číhalové. O všem věděla, ale nekonala. Opozice na radnici také věděla a nebo při nejmenším měla signály, ale byla vždy umlčena výsledky předcházejících auditů. Víte, ono se vlastně není čemu divit, protože podobnou zkušenost s panem ředitelem Králíkem udělali v minulosti i jiní. Byla to skutečně jen otázka času. Před nedávnem jsem na tomto webu hlasovala co s penězi, které dostane město v příštím roce navíc po úpravě zákona o přerozdělování daní. Hlasovala jsem proto, aby se peníze použily na splátku dluhů města. No tak se z těch peněz holt zaplatí dva a půl milionu ztrát, které svým kulturním experimentem doslova prošustroval pan ředitel, za tichého souhlasu a nekonání paní radní, která je za kulturu zodpovědná. Co s tím, paní Číhalová?

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...