Květná zahrada se stane Evropským centrem drogové kultury

Bezvýchodné debaty, do jaké podoby se má obnovit Květná zahrada, se Kroměřížan rozhodl jednou provždy rozetnout. Přichází proto s vlastním řešením, které je nejlepší ze všech.

S veřejností o něm moc diskutovat nebude, protože podobně jako většina NPÚ je toho názoru, že u nejlepší možné varianty je tato potřeba čistě formální. Z Květné zahrady se tak už brzy stane Evropské centrum drogové kultury.

Výhoda projektu spočívá v tom, že radikálně zvýší obložnost kroměřížských hotelových kapacit. Do Kroměříže totiž přitáhne celý segment globálního turismu, který o svou hlavní destinaci přišel zpřísněním režimu cofeeshopů v Nizozemí. Tržní potenciál tohoto segmentu turistů spočívá zejména v tom, že už první den pobytu obvykle ztrácí pojem o čase. Výrazně tak v dané destinaci zvyšuje počet noclehů za sezónu.

Další výhodou projektu je, že bude respektovat už navržený generel zahrady a nebude tudíž měnit architektonický koncept prosazovaný NPÚ. Nebudou tedy nutné žádné dodatečné vícenáklady, pouze se mírně obmění rostlinná skladba bludišť a záhonů.

Projekt neprodraží ani výrazná nová dominanta zahrady v podobě Kaplického sušírny konopí. Vznikne totiž laminátovou kopií brněnské autobusové zastávky, která je kopií Kaplického knihovny. Oproti zastávce však bude sušárna výrazně větší a bude mít oproti předloze mírně pozměněná chapadla, takže se na ni asi nebudou vztahovat autorská práva.

Změna skladby rostlin bude respektovat historické tvarosloví zahrad. Špalíry alejí zůstanou zachovány, místo stromů je ale budou tvořit chmelnice určené na prodej Hanácké sladovně.

V Holandské zahradě projekt místo květin počítá se záhony nejvyhlášenějších světových odrůd marihuany. Lemování kolem jahodových vršků obstará okrasný durman. Ve sklenících se budou pěstovat halucinogenní kaktusy a houby. Obě bludiště v zahradě budou zachována, místo krušpánku však budou vysázena mákem.

Také Králičí kopec zůstane zachován přesně podle předloh v historických rytinách z Nypoortova alba, jak s tím počítá stávající návrh architektonického studia TRANSAT architekti. Nory, kterými se prohání bílí králíci, archetypálně symbolizují mystický přechod do světů za realitou a plně tak zapadají do koncepce prosazované Kroměřížanem.

Klec ptačince zaplní vrány a kavky naučené vyslovovat „Never more.“ Ovoce za štěpnic se bude zčásti využívat na výrobu džusů. Oproti původnímu projektu se však skladba ovocných stromů výrazně zpestří, protože klientela, na kterou Kroměřížan svým projektem cílí, rychle mění své chuťové nároky. Za zvážení proto stojí i plocha pro pěstování brambor na hranolky a slané chipsy.

Udržitelnost projektu bude zaručena jeho vysoce efektivním dvousměnným provozem. Přes den bude sloužit školním a odborným exkurzím zaměřeným na protidrogovou tematiku, ve večerních hodinách pak bude určen konzumentům plodin a produktů z nich vytvořených. Při vhodném manažerském přístupu bude možno oba provozy tematicky prolínat.

Významnou výhodou této koncepce je rozsáhlé odborné zázemí psychiatrické léčebny v těsném sousedství zahrady. Evropské drogové centrum totiž multiplikačním efektem pozvedne už tak vynikající pověst tamních expertů na léčbu závislostí na světovou úroveň. Podobný efekt lze očekávat i u šatlavy v nedaleké soudní budově.

Výkonným ředitelem Evropského centra drogové kultury Kroměřížan jmenuje bez zbytečného výběrového řízení nejvytrvalejšího diskutujícího na téma Květná zahrada J.Treznera. Náměstkem pro legální problamatiku komerčního využití výpěstků se stává jeho vytrvalý oponent Katz.

Kroměřížan je přesvědčen, že jeho koncepce dokonale využije turistického potenciálu města, který dosud leží z velké části ladem, a zajistí mu potenciálně globální věhlas. Místním živnostníkům a hoteliérům se tak podle analýz našich expertů zvýší v následujících deseti letech zisky o 0 - 100 %, možná i míň.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

06. 09. 2012 22:34 | Korzár

Tak nic no. Já jen že podle mě právě tohle dobrý příklad je. Myslím tím dobrý příklad autonomní místní kulruty, mimo oficiální struktury. Mladý kluk, který sem přitahuje zajímavý moderní kumšt 2D i 3D. Já mu přeju všechno nej. A sobě víc love, abych si tam občas něco mohl koupit...
06. 09. 2012 19:57 | barča

Korzár: věřte, že mne k tomu vedou důvody, které zde jednoduše nehodlám rozvádět. Samozřejmě že očekávám vaši reakci. Na svoji "chabou" obhajobu uvádím, že v diskuzi na téma projket NCZK jsem rovněž nedostala od některých diskutujících, ani odborníků vůbec žádnou odpověď, nejen na můj doplňující dotaz, ale ani na vysvětlení jejich vlastních výroků. V principu neuznávám oko za oko... ale někdy to opravdu jinak nejde. Takže asi tak.
06. 09. 2012 00:30 | Korzár

Barčo, tohle mě narozdíl od ostatního opravdu zajímá: proč Galerie77 "není zrovna ten pravý příklad"?
05. 09. 2012 23:22 | barča

Korzár: ono to bude asi také tak tochu v té hanácké nátuře, nemyslíte? Slovácký živel je přece už z podstaty o něco víc akčnější. Domnívám se, že Galerie 77 není zrovna ten pravý příklad.
Béďa: Pokud jde o to výročí města, také tomu nerozumím, proč je spojováno právě s rokem 2013. Historicky vzato není k tomu důvod. Něco bylo na to téma v Týdeníku Kroměřížska, vcelku si myslím, že to šlo ale mimo zájem veřejnosti. To jí ovšem nemůžeme mít za zlé, je to věc obhajoby a především jasné a srozumitelné argumentace odborníků historiků.
05. 09. 2012 12:02 | Korzár

To vše, co tu popisujete, je ale problém místích, tedy předpokládám i vás. Kultura dycky rostla zespodu a chtě nechtě je taky otázkou nabídky a poptávky. Chápu, o čem tu mluvíte, ale to není nic nového. Nezbývá asi, než se to pokusit změnit a začít usebe a třeba něco sám zorganizovat. Tyhle nářky jsou stará vesta a mnoho na věci nezmění. Hradiště na tom kulturně není líp proto, že má lepší radní a zlobovaný kraj, ale proto, že tam jsou lidi o něco víc akční než my tady.
05. 09. 2012 11:50 | béďa

To korzár: o těch pozitivních změnách se nám něco pěkného zdálo ještě pár let po revoluci. To ano. Ale v posledních letech je to bída. Příliš těch pozitivních změn nevidím. Alespoň podle mého soudu, i co vidím a slyším kolem, je tu pořád nějak "zasmrádlo". S panem Králíkem to také asi nebyla jasná výhra, točí se kolem stále nějaké "prapodivno" a mnoha místním bratrům nepadl zrovna do oka. A že si někteří nakonec v tom vyjedeném krámu (teda na úkor sebe a jiných možných aktivit) nějak sami pomůžou? No já nevím, zda jich to má těšit, když do očividných pitomostí město sype a sype a sype (kolik např. uvalí z rozpočtu na oslavy neexistujícího výročí města?) - zajímal se někdo o to? A s krajem jsme to také nevyhráli. Zvlášť, co se Vámi vzpomenuté kultury týče (Kroměříž to přece není jen zámek a zahrady- ale pro kraj ano, jakoby nic jiného neexistovalo).
05. 09. 2012 09:27 | korzár

anna, béďa: Vidíte to moc černě. Podívejte se na galerie, které tu vznikly (Orlovna, Galerie 77 a další), "chlap odjinud" (Králík) vede místní kulrák i anketu na těchto stránkách vypovídající snad aspoň trochu o jeho podpoře. A nakonec i ta zmiňovaná publikace si peníze našla. Její autorka (nebo Muzeum) zjevně nesložila ruce do klína a nečekala, že se město o všechno postará. Kultura to nikdy neměla snadné, zvlášť za hospodářského útlumu a zvlášť v tak vyjedeném a provinčním krámu, jakým Kroměříž je. Ale vy zjevně přehlížíte pozitivní změny, ke kterým tu za pár posledních pár let došlo.
04. 09. 2012 16:15 | anna

béďa. Je to přesně tak, klany a bratříčci, kteří mezi sebe jen tak někoho nepustí.
04. 09. 2012 11:12 | béďa

To Alex: souhlas. V Kroměříži je to jako začarované. Tam, kde by mohlo město získat, se obrací zády. Ono je to tu totiž jak málokde tak maloměstsky prolezlé, až je z toho šoufl. Klanový klientelismus udržovaný po generace: děti jejich dětí přece zase musí do funkcí i kdyby byly sebevíc blbější. Příjmení se pozmění, ale d.f. jsou to zase potomci zdejších klanů soudruhů i nesoudruhů. Ten val je prostě n e p r o n i k n u t e l n ý. Zvlášť co se kultury týká. Všimněte si, kdo tu má hlavní slovo: všeliké kulturní a kdovíjaké komise a unesco. Pokud vás a vaši práci neposvětí tito bohorovní páprdové a jejich děti, tak nikdo jiný nemá šanci, kdyby byl sebegeniálnější.
03. 09. 2012 22:54 | Alex

Ano tato úžasná kniha, která v roce 2010 získala 1. cenu v celostátní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku, dále byla autorce udělena cena Zlínského kraje Pro Acisis Musea vznikla za podporyNorských fondů. Trvalo několik let než bylo nalezeno řešení jak knihu vydat. Je ostudou kroměřížské radnice, že nenašla peníze na podporu vydání tohoto díla. I když na jiná se našla. Ale to je v tomto městě normální.
03. 09. 2012 21:21 | Katz

To eliška pivoňková: Snad vám to vyjde. Kniha je výsledkem projektu podpořeného z Norských fondů, které mají svá pravidla, proto si myslím, že ji, bohužel, není možné standardně distribuovat a prodávat v knihkupectví.
03. 09. 2012 19:27 | eliška pivoňková

pane Katz děkuji za radu, obrátila jsem se na Muzeum a zdá se, že získání knihy Kroměříž zmizelá je na dobré cestě. Je to opravdu báječná kniha nejen pokud jde o pojednání o Květné zahradě. Jen škoda, že ji nelze získat snadněji a že se neprodává v knihkupectvích. Ve svém okruhu bych měla desítky a desítky zájemců. Málokdy se něco takového podaří. Ještě jednou díky.
01. 09. 2012 15:49 | Katz

To eliška pivoňková: zkuste se zeptat na náměstí v Muzeu Kroměřížska.
01. 09. 2012 14:01 | eliška pivoňková

Pane Zdeněk, děkuji za odpověď. Sama jsem se před časem dotazovala v zahradnictví, ale o soše Neptuna nikdo nic nevěděl. A ještě prosbu na Vás nebo někoho z diskutujících: nevíte kde tu knihu Kroměříž zmizelá sehnat? V knihkupectví není k sehnání. Děkuji.
30. 08. 2012 12:44 | Zdeněk

to eliška pivoňková: socha Neptuna, která zdobila zaniklou fontánu v Holandské zahradě, jejíž základy v místě původního založení byly odkryty při vykopávkách v roce 2002 bývala umístěna v zahradnictví ve Květné. Byla obedněna, proto možná se Vám ji nepodařilo objevit. Určitě tam někde bude, nebyla to zase taková maličkost. Fotografie sochy a její osudy jsou podrobně popsány v knize Kroměříž zmizelá a znovu objevená z r. 2009. Víc k Vašemu dotazu nevím.
29. 08. 2012 22:43 | jaromír

Pálka, Kromec: Jéžišmárijá, tak ať si to s tím králičím kopečkem udělají jak chcou. Stejně se nikoho ti úředníčci nebudou ptát, můžete se tu kluci přetrhnout. Státní údy jsou státní údy. Oni se tím živí a dobře, nikdy se nikoho z veřejnosti neptali, nikdy nedělali konkurzy, vždy byli dosazováni z politických pozic, výběrová řízení na zadané práce formální v duchu ruka ruku myje, žádná oponentní řízení atd.atd.atd. Co s tím chcete dosáhnout? podívejte se kolem sebe. Vždyť i ten jejich šéf Slezák je funkcionář turista, na flek dosed z kraje. Kdo mu nehrál do karet tak se ho zbavil a nabral si tam své známé, detičky svých známých a jejich známých atd. O co vám teda jde v tom marasmu?
29. 08. 2012 22:13 | eliška pivoňková

nevíte někdo prosím, kde skončila socha Neptuna z fontány z Holandské zahrady? Kdosi tu vzpomínal, že před deseti lety pracoval na vykopávkách které odkrývaly základy té fontány a že jim archeoložka tu sochu ukazovala, měla být někde v zahradnictví. To bylo asi před deseti lety. Ve Květné zahradě ale nikde ta socha není. Je to zajímavé.
29. 08. 2012 16:14 | Petr Pálka

Kromče, dost! Nešlap, nelámej! Jak zpívá Hanka Zagorová. Už jste mě zkopromitoval dostatečně, odhalil jste můj poměr přímo v samotném NPÚ! Nebudu zapírat, stejně byste mě usvědčil snesením důkazů, břitkou dedukcí. Ta shoda jmen není náhodná. Máte pravdu, na památkáře jsem zkrátka krátký, jsem u nich zaháčkován mocným háčkem, na jehož základě se k nim chovám jemně jako k malovaným vajíčkům.
29. 08. 2012 15:11 | barča

Korzár. "Nenavážím" se o nic méně či více, nežli je zde zvykem. Nevhodné výrazy na adresu památkáře p. Štětiny laskavě ponechte stranou. Nic takového mi nepodsouvejte, to říkáte Vy. Pokud se nemýlím, pan Štětina se nechal slyšet, že na téma zahrad končí. Takže tímpádem debatní kruh - opustil. Nebo ne? Vcelku laické veřejnosti tak zůstali naši památkáři ještě hodně dlužni na opdovědích.
Co se týká Králičího kopečku první na řadě s dotazem na odborníky je asi tázající se diskutující Petr Pálka - (nebo to byla zase jen jeho taková, řečnická otázka?)
A s tím vaším "podělte se" běžte raději k šípku. Pokud si tu někdo dá práci a může se snažit sebevíc sbírat odpovědi, argumenty, informace, důkazy, názory odborníků - nakonec si z něj, pokud vám to nejede do krámu, tak nanejvýš vystřelíte. Tak o co vám tu vlastně běží. O seriózní dikuzi nebo o nějaké potlachy?
29. 08. 2012 12:18 | Korzár

Barčo, je fakt zábavné, jak se tu furt navážíte do řadového památkáře, který se tu s diskutujícími jako jediný za NPÚ baví. Zatímco sama jste, vsadím boty, neudělala nic, aby jste zjistila skutečnost o tom, nač se ptáte - tedy Králičím kopečku. Nebo jste snad volala na NCZK či psala na NPÚ? Pokud vám křivdím, omlouvám se a zasloužím zbičovat rákoskou, jak to navrhuje pan Pálka. Každopádně až vám úřady odpoví, podělte se. Třeba se vám vyplní tužby a z pana Štětiny konečně uděláte vola. Zatím se vám to moc nedaří.
29. 08. 2012 09:49 | barča

Já si myslím, že "všeuměnověd" jak zde byl pan Štětina označen, raději od toho utek. Tím pádem si nevysloužil žádnou přezdívku ani u paně redaktorova článku, ani u některých diskutujících, což je docela zajímavé. Opravdu by mne zajímalo, jak by vysvětlil otázku, kterou tu položil pan Petr Pálka a sice, co to má být za repliku v případě Králičího kopečka? Asi se nedočkáme, ale mlčení je také jistá odpověď. Holt proč se dostávat do úzkých, když můžu věci ignorovat, asi taková je filozofie našich odborníků? Ono se to lehko teoretizuje v obecé rovině, ale "ad konktretum", to už nějak skřípe. A přitom se tu kdosi pana Štětiny vehementně zastával a dával za příklad, jak do diskuzní arény nosí kůži na trh ... asi už donosil
29. 08. 2012 09:01 | Kromec

Petr Pálka. A co replika Králičího kopečka? Tak vidíte. Na památkáře jste krátký. Bezvětří. Ale do Treznera se pouštíte. Nebude to tím, že jste u památkářů přeci jenom nějak zaháčkovaný? Nebo je to shoda jmen?
28. 08. 2012 22:40 | Petr Pálka

Korzáre, J. Trezner se patrně bude zlobit do té doby, než si přijdete osobně na dané místo pro trest. Při zjevně konzervativním založení J. Treznera bych to viděl na trest tělesný - buď rákoskou přes prsty - nebo budete psát krasopisně sedmdesátkrát: "Pan J.Trezner je mnou zbožňovaný šéf! Zlobil jsem, přijmu trest!" Ale nevím, jestli je to hodno Korzára, pokud J. Trezner není sám panovník.
28. 08. 2012 21:50 | Korzár

Pane Treznere, tak už se na nás nezlobte, někteří jsme tu holt nenapravitelní lumpové..
27. 08. 2012 23:53 | J.Trezner

Korzár, Sandokan: pánové, sranda přece musí být. Ne nadarmo se říká: "kdo se cítí, ten se vtípí" (že by se ozvali ti praví ?)
Dvojsmyslné cílení na konkrétní osoby se nemusí každému zamlouvat, to jistě jako "demokrati" uznáte. Pokud se nás to netýká, tak je to vždy sranda k popukání, že...
27. 08. 2012 23:14 | lucy

to Sandokan, to Korzár: já si myslím, že na ten vkus je tím nejlepším odborníkem pan všeuměnověd Štětina. Ten nám vžycky pěkně vytmaví co je paskvil, jakáže to architektura patří tam a tam a že replika je to a to a pod. Škoda, že nám plách ...?kdoví kde....?
27. 08. 2012 19:50 | Korzár

Pravdu má pan ředitel! A není pravda, že nemá smysl pro humor. Kroměřížan by prý měl počítat s tím, že jeho publikum už není omezené. To je hotový hanácký Cimrman.
27. 08. 2012 19:13 | Sandokan

Pane Treznere, myslím, že děláte chybu, když se stylizujete do pozice jakéhosi posuzovatele vkusu diskutujících. Nesluší Vám to, zjevně v tomto oboru nejste na příliš pevné půdě.
27. 08. 2012 17:48 | A.c.

K AB , já si nestěžuji, pokud umítě číst, to je konstatování faktu.
27. 08. 2012 16:18 | AB

A.c. Když myslíte,tak jste to měl zkusit sám. Pak si nestěžujte.
27. 08. 2012 14:02 | A.c.

K p. Treznerovi a p. Tomanovi. Máte pravdu v tom, že témat na K. je dost. např. dnešní novinový článek v DK, kde se píše, že dvě radní kandidují na kraj za Top9.Primářka ARO a politická turistka uvolněná radní.Bude to přínos pro město, nebo je to k vůli kariéře a zištným důvodům? nechť si každý položí otázkua i odpověď sám.
27. 08. 2012 08:41 | novák

To Jiřík: pokud vím, mělo to být v r. 2013, poslední údaje projektu NCZK hovoří již o r. 2014. Nechci být špatným prorokem, ale patrně si ještě nějakou dobu počkáte. Nejprve se musí vybudovat školicí centrum a pracoviště pro aparát NCZK, které je ze všeho nejdůležitější. Kdy opravdu bude Holandská přístupná se poptejte raději přímo na vedení NCZK, jejich web stránky nejsou spolehlivé.
26. 08. 2012 22:47 | J.Trezner

Karel Toman mladší: vážený pane redaktore děkuji za odpověď. Pokud Vám dobře rozumím, východiskem debaty je to, že lidé spolu mluví. Což si myslím, že celou diskuzí o nic jiného nešlo (výměna názorů, informace atd....). Pak tu ovšem nemůžeme hovořit o bezvýchodné debatě. Ale pokud jste cítil potřebu situaci podle Vás odlehčit, ať už Vás k tomu vedlo cokoli, prosím odlehčujte i nadále, témat na Kroměřížanovi Vy najdete určitě dost.
Jen s tou cílovou skupinou publika je to poněkud složitější. Ona se totiž rozrostla. Už to není jen ta známá, opakující se sestava, slušně řečeno, se sníženou mírou vkusu. S tím by měla redakce počítat.
26. 08. 2012 11:46 | jiřík

K.Toman. Kdy prosím bude ta Holandská zahrada otevřena pro veřejnost? Nikde jsem se to nedozvěděl, ačkoliv se tu o ní hodně hovoří. Roky chodíme kolem, ale stále se tam nic neděje. Přes bránu je vidět zarostlá plocha. Rodiče pamatují jak v 60. letech se tu ještě normálně chodívalo jako do parku.
26. 08. 2012 09:19 | Karel Toman, ml., Aktuálně.cz

J.Trezner: Vážený pane výkonný řediteli ECDK,
jsem rád, že si vážíte toho, když si vás lidé v diskusi váží, určitě mají proč. Musím ale přiznat, že na takové publikum jsem svým textem nijak zvlášť necílil. A vida: Váš pan náměstek Katz vtip vzal, od NPÚ čekám děkovnou zprávu každým dnem. S redakcí Kroměřížana souhlasím, že diskutující vašeho formátu jsou pro debatu obohacením. Jako rádoby filosof jsem navíc přesvědčen, že východisko debaty spočívá už ve faktu, že spolu lidé mluví. Třeba o mém dalším přiblblém textu. Jako nevyléčitelný vtipálek trochu netrpělivé nátury ale zároveň vím, že mysl pro humor lze lidem vštěpovat jen do určitého věku, a ten jsme oba zjevně přesáhli. S mým psaním už to taky lepší nebude. Naštěstí je tu ještě ten hrozný Kroměřížan, kam se tak často a rád vracíte. Takže naviděnou u příštího blábolu.
26. 08. 2012 01:11 | J.Trezner

Karel Toman mladší, autor článku, redaktor a filosof (??): pane Tomane mohl byste upřesnit co je a co není podle Vás bezvýchodná debata? A jaké "východisko" byste asi v diskusi na dané téma očekával?
Pokud se nemýlím, redakce Kroměřížana ke které, tuším-li správně patříte, mne v diskuzi podpořila a dokonce tam padlo nějaké slovo ve smyslu, že takových diskutujících si redakce váží ... Nebo se mýlím?
Přes poněkud nezdařený Váš literární pokus (hodný tak sotva "fejetonových" rubrik místních plátků, upřímně - máte se ještě hodně co učit, ale jste ještě mlád!), který se skutečně dobrým způsobem nadsázky nemá pranic společného (což bych jinak docela ocenil), se na Vás v další diskusi na Kroměřížanovi upřímně těším!
A děkuji za odpověď.

paní nebo slečna Barča, pánové Lukáš, Zdeněk a další a další: Cením si všech, kteří se do (slušně vedné) diskuze na téma osudy zdejších zahrad zapojují. Takových, kteří nejdou "s davem" a začasté zde sklízí za své názory poznatky, zjištění a informace urážky a zesmněšňování si upřímně a hluboce Vážím. Víte ubohost a hloupost zpravidla kope. A ještě si myslí, jak bůhvíjak není vtipná. Nenechte se otrávit.
25. 08. 2012 23:57 | lucy

to Zdeněk: tutovka. Lepší bych to neřek. A mají vymalováno srandisti.
25. 08. 2012 23:22 | Petr Pálka

Zdeňku, jako že bych si jen tak kvetl v Květné zahradě? Za peníze zahradníků z NCZK? Tu práci by mně mohl leckdo závidět! Už by to ale na parádu moc nebylo, to víte, muž středního věku, zkušeností snad dost, ale estetika těla - tu vzal čas a nezdravý způsob života.
25. 08. 2012 21:40 | Zdeněk

Petr Pálka, Korzár a spol.: znáto to rčení " kdyby blbost kvetla.... ". Myslím, že byste těm zahradníkům z nczk udělali velkou službu, ani hnojit by nemuseli.
25. 08. 2012 18:59 | Korzár

No vidíte, kdybyste sem neplantal papuče, mohl jste mět dobrej džob. Ale myslím, že váš neotřelý přístup ke komerčnímu zneužití těch potvor nezůstane oslyšen. Zdá se přinejmenším, že narozdíl od Barči pan náměstek Katz nekazí fory..
25. 08. 2012 18:47 | Petr Pálka

Nějak to zavání protekčnictvím a klientelismem. Jestli ona není v příbuzenském vztahu k J. Treznerovi či Katzovi nebo dokonce k oběma těmto výrazným osobnostem zaráz. Vždyť si o to místo svým textem řekla, jakoby jí bylo ušito namíru.
25. 08. 2012 18:38 | Korzár

Podle mě si Barča právě vysloužila post tiskové mluvčí ECDK. Bez výběrového řízení pochopitelně...
25. 08. 2012 09:57 | topkám

Barčo, trochu nadhledu. Mnohým daleko spíš bude připadat trapné, co jste napsala Vy.
25. 08. 2012 01:01 | Pepa

to Kroměřížan. můžete uvést, která debata je "východná" když debata o Květné je bezvýchodná? Což bych ani tak neřek. Myslíte, že například ta místy nechutná osobní špína kolem Králíka k něčemu vedla? Je zajímavé diskuzi sledovat, i když se nutně nemusím zapojit. Alespoň se leccos dozvím s čím se oficielně třeba zahrady nepochválí a co neuvedou na svých stránkách. V Týdeníku se něco napíše a ono ouha, věci se mají jinak. Je dobře, když se to alespoň tu pěkně vyříká. S tím plně souhlasím.
25. 08. 2012 00:12 | barča

autor "článku": I když je někdy vhodné téma odlehčit, nejsem si jista, zda v tomto případě se redakce poněkud mírně řečeno "neminula cílem". Rádoby vtipná kaše působí spíš trapně až nejapně. Trapnosti na tomto blogu však nejsou nic výjimečného, je tím přece pověstný (i to je reklama), žel nic lepšího není v kotlině kroměřížské k máni. Poněkud schizofrénně však vyznívá, když redakce na jedné straně diskutujícího J.Treznera chválí jako příkladného diskutéra, který se vlastní iniciativou snaží k tématu získat věcné informace a "nečeká až co se mu snese pod nos" a posléze, jeho jméno, vlastně zneužívá k bagatelizaci tématu. Chtěla bych zde redakci připomenout, že k tématu památková obnova kroměřížských zahrad a otazníky kolem projektu nczk se nevyjadřoval pouze J.Trezner. Když jsem si dala práci a zalistovala, vůbec to nebyl on, který na téma prvně upozornil. Dlouhodobě se ozývala široká veřejnost, pouze J.Trezner, budiž mu ke cti, disponuje na laika opravdu erudovanými příspěvky. Pevně doufám, že ani tento "článek" (z nějž, alespoň já osobně, necítím zrovna nestrannost, což bych od redakce jaksi neočekávala - nebo se mýlím?) neodradí od diskuze J.Treznera ale i všechny ostatní, kterým osud kroměřížských zahrad není lhostejný.
24. 08. 2012 23:50 | Katz

Chybí ale ještě Dozorčí rada: za předsedu bych navrhoval bývalého poslance Severu.
24. 08. 2012 23:01 | Hanák

Petr Pálka: Prosím nesahejte ... či jinak nemontujte se do dalšího projektu ! Pro ty Vaše králičí papuče je dost místa v Zámecké zahradě.
24. 08. 2012 22:29 | Petr Pálka

A kdyby byli Katz s J.Treznerem jednou osobou s dvěmi zcela rozdílnými a libovolně zaměnitelnými tvářemi a charaktery - Ianus je bůh dvou tváří - vždyť jsme v Květné (za tuto nepodloženou hypotézu se J. Treznerovi omlouvám), tak by jim stačil jeden plat. Třeba by J.Trezner šetřil a Katz utrácel - v případě kompetenčních sporů byl mohl být J.Trezner ředitelem denního provozu a náměstkem večerního. Katz naopak náměstkem přes edukaci a ředitelem přes konzumaci a jindy naopak. Při přitvrzení legislativy i v ČR (no bodejť, aby se tak v naší vlasti a v Kroměříži roztahovali dekadentní hašišáci) by se centrum živilo prodejem masných produktů z králíků. Z jejich kožek by byly šity valašské papuče. Navázalo by se tak na skvělou tradici výroby papučí kroměřížské židovské firmy Schimmerl and Kien z přelomu 19. a 20. století. Vlastně bych tuto varintu upřednostnil před původní vizí K. Tomana juniora, Kroměříž byla po staletí především klidným městem studentů, úřadů a důchodců a ti všichni dobré papuče potřebují. Proti globalismu tak stavím tradiční regionalismus.
24. 08. 2012 22:24 | Hanák

Tento text mne skvěle pobavil, snad bych jen doporučil, aby Kroměřížan do projektu zapracoval metodické subcentrum pěstírny koky. Věřím, že i ona by mohla nalézt mezi turisty své příznivce. Děkuji autorovi i celému týmu.
24. 08. 2012 19:17 | topkám

Tento text zjevně není míněn vážně, což je podle mého názoru škoda.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...