Binec v majetku města napraví technické služby. Kde je asi taky binec

Předposlední srpnový den se po dvou měsících opět sešlo kroměřížské zastupitelstvo. Možná i kvůli této letní pauze působila starostka Daniela Hebnarová (ODS) zpočátku mírně roztržitě, když dvakrát málem zapomněla hlasovat či dala hlasovat bez předchozího přečtení návrhu usnesení.
Zastupitelé schválili prodej oploceného pozemku o 35 metrech čtverečních v Bařicích, pod nímž se nachází prameniště vody, společnosti VaK Kroměříž a to za 220 Kč. Zbavili tak město dalšího pozemku pod nímž se nachází prameniště.
Jednohlasně bylo schváleno podání žádosti o dotaci na vybudování expozice Karla Kryla v přízemí Starého pivovaru. Oproti 25 tisícům vyškolených zahradníků jak to plánoval ve svých záměrech NPÚ, by mělo pro splnění podmínek dotace, stačit již jen 11 550 návštěvníků ročně. Expozice bude zpoplatněna, aby zaplatila náklady na jednoho zaměstnance a energie.
Kroměříž se také přihlásila do projektu informačních středisek sítě EUROPE DIRECT. Ty mají mj. v popisu práce i „rozvíjet dialog a informovanost o politikách EU“, konkrétně pak dle sdělení ředitelky kroměřížské knihovny, kde by toto centrum mělo být, a zastupitelky Šárky Kašpárkové (Volba pro Kroměříž) informovat i o Strategii EU 2020. To je dokument navazující na Lisabonskou strategii z roku 2000, kde si unijní státníci na popud tehdejšího portugalského premiéra José Mauela Barrosa naplánovali, že EU do roku 2010 předběhne hospodářsky USA. Tato eurosranda, pokud se uskuteční, přijde město na spoluúčasti za pět let až na 78 tisíc eur.
Více jak hodinová diskuse se strhla ohledně záměru vedení města zrušit Správu majetku města (SMM), vyčlenit z ní sportoviště do samostatné příspěvkové organizace a zbylé provozy ( bytové hospodářství, skládky, rozvoz stravy, lesní hospodářství, útulek, tepelné hospodářství) předat Kroměřížským technickým službám (KTS), tj. společnosti s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví města.
Jelikož bytové a tepelné hospodářství jsou ve své hlavní činnosti silně ziskové, tak by se i proto dle vedení města měly přesunout do KTS, jelikož by tak mohly porušovat pravidla pro příspěvkové organizace. Alespoň tak to městu doporučila ve svém pětistránkovém elaborátu advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z Mohelnice. Dalším z argumentů bylo i to, že by se uspořilo i na provozních výdajích a servisní pracovníci KTS by mohli dělat práci, na kterou si SMM doposud najímala soukromníky.
Opoziční zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL) dal protinávrh na stažení tohoto bodu z jednání, jelikož mu ve zprávě předložené vedením města chyběla finanční rozvaha a vize budoucího fungování sportovišť, dále, že dle mínění jiného právníka, se kterým se spojil, se některé judikáty, na které městem najatá advokátka odkazovala, vůbec věci netýkají a celá její zpráva je velmi vágní. Chtěl také, aby se vedení města nejprve otázalo ministerstev financí a vnitra na to, zdali může město a pokud ano, tak za jakých podmínek, dát svůj nemovitý majetek do výpůjčky obchodní společnosti, a zda to podléhá platbě DPH. A závěrem svého projevu, možná inspirován událostmi v Pražském dopravním podniku, vyzval k externímu auditu SMM i KTS, aby zastupitelé věděli jak na tom obě společnosti jsou.
David Dvořáček, který psal o KTS v posledním textu na Kroměřížanovi, poukázal, že některé údajné odkazy na odbornou literaturu v elaborátu Zwyrtek Hamplové jsou překopírované z webu online poradny. Chyběla mu i prognóza dalšího fungování sportovišť. Vadilo mu, i přes argumentaci Blanky Šimůnkové (ODS), že to stanoví až nový ředitel, že se neví v jakém rozsahu bude město požadovat fungování těchto sportovišť. Jeho otec, bývalý starosta a šéf SMM, Petr Dvořáček (ODS) pak ve svém vystoupení lamentoval nad tím, že se řeší SMM, jež byla dříve stabilně zisková a svou loňskou ztrátu musela pokrýt z letošního příspěvku na činnost, a ne KTS, která žádá město o peníze v průběhu roku opakovaně rok co rok.
Komunistické zastupitelce Esmě Opravilové zase rudly tváře rozčílením nad tím, že zastupitelé měli dle minulého usnesení dostat od tří různých subjektů tři ekonomické rozvahy, což se nestalo, a ona tak už nemá na druhém zastupitelstvu po sobě úplné informace. Přítomný daňový poradce Richard Honzírek pracující i pro SMM upozorňoval zastupitele, že město nemůže KTS vypůjčit majetek zadarmo, což mu měl potvrdit i finanční úřad. Starostka Hebnarová se přítomné snažila uklidnit tím, že celý proces je teprve na počátku a tímto hlasováním nekončí. Na dotaz Motyčky co by dělala poté, když by některá instituce vznesla proti postupu města výtku, však odpověď nepadla.
Pro Motyčkův protinávrh zvedla ze 23 přítomných zastupitelů ruku pouze další osmička z nich (Karel Smíšek, Arnošt Škrabal, Jitka Dvořáková, Esma Opravilová, Olga Sehnalová, Lea Pískovská, Jan Žárský a Šárka Kašpárková), devět bylo proti a zbylých pět, což byl počet potřebný k tomu, aby návrh prošel, se zdrželo. Pro návrh vedení města, „vylepšený“ o informování se o situaci na financích a vnitru, hlasovalo 15 zastupitelů, když potřebné chybějící hlasy koalici dodalo mimo ni o oficiálně stojící trio komunistů Vladimír Kenša, Vladimír Křemeček a Jaroslav Adamík. Proti způsobu tohoto hlasování vznesl výtku David Dvořáček, jelikož mělo být nekompatibilní s jednacím řádem, aby ji později stáhl zpět.
Co naopak Pavlu Motyčkovi zastupitelstvo schválilo je to, že počínaje příští schůzí zastupitelstva, budou i občanům konečně na webu k dispozici materiály, které doposud dostávali jen zastupitelé. Jediným, kdo pro návrh nehlasoval, byl komunista Adamík.

Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

16. 06. 2014 14:37 | Vojta Navrátil
Tahle paní tehdy radila městu http://olomouc.idnes.cz/audito...
27. 09. 2012 22:59 | Korzár

Jarda1: Tak to je nějaká organizační prodleva. Je to černé na bílém, podle mě dobrá zpráva. A jen tak dál. Zvlášť ty faktury je potřeba zveřejňovat. A kupodivu je to i možné. Dokonce o herní level výš: http://aktualne.centrum.cz/dom...
27. 09. 2012 20:50 | Jarda1

Tak počínaje příštím zastupitelstvem nebudou mít občané k dispozi materiály, které doposud dostávali jen zastupitelé, "revoluce" se odkládá: http://www.mesto-kromeriz.cz/z...
03. 09. 2012 16:20 | Petr Pálka

Jéňo, ke Krylově expozici: Starostka města p.Hebnarová v sobotní Mladé frontě odpovídá s ohledem na chystanou expozici Karla Kryla v prostorách Starého pivovaru, když se jí ptají na Krylovu známou averzi k rodnému městu, zda to není na závadu: "Nikdy jsem od něj nic takové neslyšela. Mluvila jsem i s jeho ženou a ani ona to nepotvrdila. Ublížili mu lidé, ne město." viz
http://zlin.idnes.cz/kromeriz-...
Paní starostka taky ve Slově úvodem v zářijovém Kroměřížském zpravodaji píše:"Kryl neměl rád Kroměříž. Kdo to řekl a hlavně, kdo to od něj slyšel?" A že jsme Karlu Krylovi mnohé zůstali dlužni a mnohé jsme mu povinni stejně jako našim dětem. Podle mého jsme především K.Krylovi povinni hledáním pravdy. Zde jsou Krylova slova o Kroměříži publikovaná v knize J.Mrvy Zlatá stopa, III.vydání, Kroměříž 2000, s.292-293: "Odmítl jsem vstupovat do Pionýra a kazil stoprocentní organizovanost - známá to příhoda s paní učitelkou. Jistý můj spolužák byl pověřen, aby mne přesvědčil. Pochopil to tak, že mne skopal ze schodů. Takže znám Kroměříž jako město velmi zbabělých a podlých lidí. Samozřejmě s výjimkami, ale jako město ho nemám rád, nikdy jsem ho neměl rád a byl jsem koneckonců šťasten, když jsme se odstěhovali." Doporučuji i úvodní kapitolku z Krylova Půlkacíře "...chlapi nebrečí!" (1944-58), kde se píše o kroměřížském Krylově období v intencích výše uvedeného a v protikladu k tomu pěkně o Novém Jičíně,kam se rodina přestěhovala, s.8-13. Tuto knihu však p. starostka zjevně četla. Zlatá stopa (vyšla jestli se nepletu prvně 1992) i Půlkacíř (1993) vyšly ještě za Krylova života. Dávno posmrtné řeči a rozbory třeba i lidí blízkých, když už se mrtvý sám neozve - a o to bych u K.Kryla moc stál - stojí na vodě.
01. 09. 2012 13:48 | P

Jéňa má 100% pravdu. Napříč tím politickým spektrem to znamená "já tobě ty mě". Další trafika, přesně tak. Může se Ac rozčilovat jak chce, třeba také v hospodě, chytrák. Dříve si nikdo nedovolil nehlasovat pro pamětní síně odboje a revolučních tradic, teď zas Kryl. Však on by jim to sám Kryl pěkně vytmavil!
01. 09. 2012 08:24 | A.c.

K jéňa:již "nehul" chytil jsi něco v hospodě a píšeš nesmysly (tak jako někteří další)na těchto stránkách.Na zastupitelstvu jsou zástupci všech politických stran zvolených ve městě. Ti to(Kryla) jednomyslně schválili(23přítomných) tak co ti "nesedí" jejich jednoznačný názor napříč politickým spektrem?
01. 09. 2012 00:58 | jéňa

Co to jsou za kšefty s těmi zahradníky, památkáři a Starým Pivovarem? Tak to se kšeftuje o "náké expozice Kryla, ale do oprav památek, ale do těch, kde je to opravdu třeba, tak na to peníze nejsou? Nebo je to tak nějak jako s kinem a pódiem na náměstí? Není divu, že se na takových kšeftech přiživují všichni naši "dobří rodáci" (tím nemyslím Kryla, který ostatně na Kroměříž měl názor jaký měl a není se co divit). Když už město chce nějakou Krylovu světničku, tak to by se v muzeu nebo na zámku nenašlo místo? Kdo tam bude pro kryndapanakrále chodit? Zase další trafika.
31. 08. 2012 13:47 | A.Q.

A jak to dopadlo s rozpočtem na Informační kancelář? Bude se rekonstruovat? Za původní 1mio Kč?
31. 08. 2012 11:24 | A.c.

Anketa-ředitel DK Králík asi pravděpodobně má nějaké poznatky z fungování své předchůdkyně dnešní starostky a tak se z toho"udělal"obchod. Paní starostka návrh na odvolání stáhla z programu jednání rady.
31. 08. 2012 00:53 | Jarda

Několik zastupitelů a úředníků si dělalo srandu z Křemečka, jelikož v interpelacích vzpomněl případ jisté Lakatošové po níž se na jaře odepisovaly nedobytné dluhy, její rodina dělá brajgl a zase dluží na nájemném. Požadoval, aby byli vystěhováni. Prý se tak snaží dohazovat kunčofty synovi do Bystřice do Podhoranu :-)

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...