Tucet kauz, které otřásly Kroměříží. Díl 1.: Nejlepší prodej teplárny

Ohlédnout se není na škodu. Kroměřížan se proto o něco takového pokusil. V následujících týdnech si tak budete moci přečíst souhrn přesně jednoho tuctu kauz, které v porevoluční historii města považuje tento blog za nejskandálnější.
Dnes se to zdá jako historie, ale není to zas tak dávno, co město během dvou volebních období rozfofrovalo vlastní historický majetek za stovky milionů, většinou do rukou jedné firmy, která se o něj dodnes mnohdy řádně nestará. Není to tak dávno, co lidé mrzli, protože jim město prodalo teplárny, a kdy lobbisté zastrašovali zastupitele kvůli vodárnám. A kdy starosta schovával petice a pral se s policisty.
Tahle minulost nás dodnes pronásleduje v podobě obřího dluhu a hluboké nedůvěry voličů ve své zastupitele považované vesměs za podnikateli postrkované loutky.
Shrňme si proto 12 kauz, které podle Kroměřížana definovaly dnešní tvář kroměřížské komunální politiky. Tady jsou první tři.

Privatizace tepelného hospodářství


Tenhle příběh je o tom, proč se nemá privatizovat infrastruktura města, kterou jeho obyvatelé nutně potřebují. Nebo aspoň ne spřízněným politikům, jak to roku 1999 udělalo město Kroměříž.
Počátkem roku 1999 koupila tepelné hospodářství města ostravská firma VAE tehdejšího senátora a šéfa podvýboru pro energetiku Mirka Topolánka. Vzala si na to krátkodobý úvěr 67,5 milionu u pražské První městské banky. O rok později má ale VAE na vrácení jen 53 milionů a krachující bance tak zůstává dlužna bezmála 16 milionů. Od února 2000 přestává VAE platit Teplárně Kroměříž, která se kvůli tomu sama dostává do potíží a odstřihne proto VAE od páry. Od září tak čtyři tisíce bytů na kroměřížských sídlištích přišlo o dodávky tepla a teplé vody, zvažuje se dokonce vyhlášení stavu ohrožení. Starosta Petr Sedláček tehdy mrznoucím lidem přesto z médií opakuje, že prodej tepelného hospodářství byl „nejlepší možností“ (podle pamětníků ale později svůj postoj přece jen změnil).
Dle expertů na tepelné hospodářství ale město udělalo jen to, že do vztahu dodavatel – odběratel vsunulo prostředníka, který lidem o své služby zdražil teplo. A to tím víc, čím naléhavěji řešil svou nepříznivou finanční situaci. Od té doby začal úprk velkoodběratelů kroměřížské teplárny, který začaly místní školy. Následkem bylo další zdražování, jak se režijní náklady musely rozpouštět mezi klesající počet odběratelů. Nastartoval se začarovaný kruh, jehož výsledkem je jedna z nejvyšších cen ústředního tepla v republice a rostoucí počet plynových kotelen ve sklepích kroměřížských paneláků.
Pikantní je, že dluh 16 milionů po Topolánkově VAE odkoupil pražský magistrát, aby jej pak za pouhých 5,5 milionů prodalo firmě Eltodo, spřízněné s ODS.

Rekonstrukce Domu kultury


Příklad bezedné díry na peníze. O rekonstrukci se začalo uvažovat po povodních v roce 1997. Budova v zavezeném slepém rameni Moravy se totiž dala do pohybu. Standardní postup je sehnat peníze, zpracovat projekt, dát si nacenit realizaci, uspořádat soutěž a přidělit zakázku. Kroměříž šla ale opět svou kreativní cestou.
Roku 2003 rada doporučuje zastupitelstvu schválit čtvrt milionu na rekonstrukci a projektovou dokumentaci domu kultury. Od té doby do monstra postaveného poloamatérsky v akci Zet sypalo desítky milionů ročně. Největší stavební zakázky dostávala firma Manďák a její nástupce, vlivná stavební firma Syner.
„Stavba roku tak k dnešnímu dni spolkla 147 milionů a letos si vyžádá ještě dvanáct,“ psal v lednu 2007 Kroměřížský deník. Pravda, velkou část z toho zaplatila dotace od státu. "Odhadujeme, že městu bude chybět asi 70 milionů. Ve skutečnosti to může být i víc," dodal však tehdejší starosta Miloš Malý. Pochyby ale svého času provázely i zakázky v už opravené budově, zejména nájem restaurace, nebo nákup nábytku.
Celé to Kroměřížanovi připomíná obří průtokový ohřívač na veřejné peníze.

Prodej městského lesa v Rackové


Les o rozloze pětiny katastru Kroměříže prodala radnice v srpnu roku 2006 ani ne za polovinu jeho odhadní ceny. A, jak se stalo zvykem, vydávala to za výhru. Les v Rackové o rozloze 650 hektarů měl v době prodeje odhadní cenu 241 milionů. Firmě BC Logistic ho ale zastupitelstvo osvědčené tiché koalice ODS a komunistů prodalo za pouhých (bez uvozovek) 99 milionů.
Les je prý daleko, město na něm nevydělává dost, a ještě do těch stromů musíme investovat, tvrdil tehdy místostarosta Petr Sedláček - s architektem prodeje starostou Petrem Dvořáčkem jeho hlavní obhájce. „Majitel společnosti bydlí nedaleko Rackové. Žije zde od mládí a zdejší prostředí zná velmi důvěrně. Jsem pevně přesvědčen, že les, který patřil městu, je v dobrých rukou dobrého hospodáře,“ dodal starosta Dvořáček. A Kroměřížanům se ulevilo.
Byl to zřejmě i tento prodej a reakce veřejnosti na něj, kvůli kterému zastupitelstvo 20. října 2011 přijalo usnesení o minimálních cenách za prodej pozemků. O velkých ucelených lesních plochách se v něm říká, že jejich minimální cena je stanovena znaleckým posudkem. Díky „outsourcingové doktríně“ ODS však Kroměříž už takových ploch na prodej moc nemá. Nepočítáme-li vypelichaný hájíček u Bařic, který jediný zájemce odmítl, jen co ho uviděl.
Prodat tak velký historický majetek města tak hluboko pod odhadní cenou, jakkoliv daná nabídka byla nejvyšší ze čtyř, je podle Kroměřížana nezodpovědnost. Alternativou mohl být dlouhodobý nájem.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

03. 10. 2012 11:53 | Vojta Navrátil

Hanák: Bude publikován jako samostatný příspěvek
03. 10. 2012 11:42 | Hanák

Kam zmizel ten zajímavý příspěvek Petra Pálky ?
02. 10. 2012 13:43 | Michal

Někteří neví, do které politické strany už by vlezli, jen aby měli to koryto na radnici jako radní pro sociální oblast jisté.....
27. 09. 2012 21:21 | A.c.

K Honza P. proč se zabývat jmény, z toho se voličům určitě v hlavě nerozjasní, ani ve státě i v KM.Zase je někdo "doblbne" volebními sliby. Podstatné je však to co ten zastupitel pro město dělá a řada občanů to ví. Jenomže"služba lidu"není na týden nebo rok to je "běh na dlouhou trať". Někteří si z funkcí dělají "byznys" někteří to "berou" podstatně jinak.Z těch 27 lidí co jsou v zastupitelstvu je to tak "na třetiny. and so on."
27. 09. 2012 16:54 | Honza P

Ano tak pojdme k věci a vezmeme to jméno od jména.At se voličům rozjasní v hlavě a nezanesou nám to bahnem.
27. 09. 2012 11:18 | A.c.

K Pepa 1: nemám k nadhození žádnou kauzu, ale volby do kraje. Leták ve schránce od TOP v čele s panem ze Suché Lozi zase slibuje neuskutečnitelné. K němu se přidaly dvě MUdr. z našeho města. Jedna snad odbornice a šéfka ARO, druhá snad také odbornice na "něco" a hlavně politická"turistka". Můžeme diskutovat.
27. 09. 2012 00:12 | Korzár

Tarcu 2190: Neklaďte hádanky, nejsme tu většinou mentalisti. Kdo si vzal půjčku od koho? A kdy?
26. 09. 2012 23:49 | Václav

No, já myslím, že može byť třebas aj dobrým vedúcím krůžku Sportoviště pro malé i velké sviště, mezi keré časem spadne aj to nohejbaliště.
26. 09. 2012 23:15 | Tarcu 2190

Myslíte, že může být (dobrým) vedoucím odboru úředník, který svou osobní finanční situaci řešil půjčkou od miliardáře, krále olomoucké větve tvrdého hazardu ?
26. 09. 2012 16:16 | Petr Pálka

Alexi, Dům kultury stojí na velmi starém (několik milionů let) korytu mohutné řeky zaplněném štěrky, štěrkopísky, jíly a povodňovými hlínami. Židovská náboženská obec Kroměříž, když v těch místech chtěla stavět synagogu, si vymohla roku 1908 na městu výraznou slevu na pozemek pro stavbu, protože jim znalec řekl, že na tom místě budou zapotřebí o 4,5 m hlubší základy a židovské obci tedy významně stoupnou stavební náklady, což obecní rada města Kroměříže akceptovala a se slevou souhlasila.
26. 09. 2012 14:46 | Pepa1

Pro Nespokojený Kroměřížan : zkuste tedy nadhodit nějakou kauzu, která by mohla být opomenuta a uvidíme, zda se do ní p. Toman ml. pustí.
25. 09. 2012 21:33 | A.c.

Omlouvám se Honzovi P.
25. 09. 2012 21:31 | A.c.

K Honha p Možná se budeš divit . ale je jich dost od těch minulých(D. , K. a aspol.).
25. 09. 2012 19:46 | Alex

Dovoluji si upozornit, že Dům kultury nestojí na zasypaném "slepém" rameni Moravy. Neřkuli na bývalém hlavním toku. Tam bude vada někde jinde, nejspíše v základech. Ale to co se dlouhé roky traduje se těžko vyvrací.
25. 09. 2012 12:59 | Honza P

Tak pořád si tady nevyvracejte své názory a pojdte ke konkrétním kauzám a osobám.K a.c. : kolik je těch co se drží zásad a morálního kreditu a nejsou zkorumpování?
25. 09. 2012 11:59 | Michal

To Nespokojený Kroměřížan: Pokud vím, pan Toman mladší nemá s žádnými kroměřížskými novinami nic společného a píše pro Aktuálně.cz. Nevím tedy, čí chleba by měl jíst.... Trochu si pletete pojmy s dojmy.
25. 09. 2012 11:34 | Nespokojený Kroměřížan

Pepo1, podle toho co je všeobecně známo o "objektivitě" a "nestrannosti" pana Tomana, se já spíše hrozím těch zásadních kauz, které pan Toman opět dle hesla "Koho chleba jídáváš, toho píseň pěj!" blahosklonně zcela přehlédne. On by totiž pak neměl co do úst, kdyby psal o těch skutečných, podstatných a zcela zásadních zlořádech, které se v Kroměříži udály.
25. 09. 2012 06:50 | A.c.

K Honza P. nic proti tobě a tvému názoru, ale naivní představa. Nejsou všichni zastupitelé stejní a drží se svých zásad a morálního kreditu.
24. 09. 2012 12:52 | Honza P.

Tak jak to čtu asi nejlépe by bylo každého stávajícího i minulého zastupitele prověřit jak se říká až do "morku kosti " a volat k zodpovědnosti. Hlava nehlava a 2 až 3 i více volebních období zpětně. Řekne a udělá někdo něco v tom, nebo si tady jen budeme plakat nad rozlitým mlíkem ?
24. 09. 2012 09:43 | Pepa1

Ach jo. Hrozím se těch dalších 9 kauz, ale protože politiku a "politiky" provázané s podnikateli v Kroměříži sledují již hezkou řádku let, tuším o které kauzy půjde.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...