Odvoleno. A co dál?

Volby jsou za námi a mandáty zastupitelů jsou rozděleny. Nebudu se věnovat povolebním vyjednáváním. Nebyl jsem u nich a pro obsah tohoto článku jsou nepodstatná. Podstatnější jsou pro mě některá z témat, která budou čekat na zastupitele v následujících čtyřech letech.

Jedním z prvních oříšků k rozlousknutí je schválení Strategického plánu. Na posledním zasedání bývalého zastupitelstva bylo jeho projednávání přenecháno na zastupitelstvo nové. Od vedení úřadu města padaly argumenty, že bez schválení se ztíží práce úřadu, protože plán obsahuje harmonogram projektů. Je těžké tento dokument nějak krátce komentovat. Nejsem si jistý, jestli k němu slovo strategický patří. Jak jsem již uvedl dříve, strategie je o vytýčení cíle. Je cíl z dokumentu patrný? Doporučuji si jej osobně projít (hlavně zastupitelům). Má sice 302 stran, ale když přeskočíte statistické údaje, tak na straně 135 je SWOT analýza, která by vás možná zajímala a na straně 141 „Vize strategie“ a následuje výčet navrhovaných opatření rozdělené do čtyř prioritních oblastí.

No a pak následuje „Harmonogram plnění aktivit opatření SP“ (str. 279). Hned jako první se řeší „Generel dopravy“, což je další důležitý dokument, který by měl teprve vzniknout a jako téma by stačil na samostatný článek. V harmonogramu je jako první uvedeno zadání diagnostiky a analýzy a hned následně rozpis kolik se za realizaci generelu utratí do roku 2023 a rozpis ulic, které dostanou nový povrch do roku 2023. Já tedy nevím, školy nemám, ale když ještě nevím co a jak budu řešit, tak jak můžu vědět kolik za to utratím a které ulice dostanou přednost v úpravě povrchu na deset let dopředu?

Ještě připomenu, že proběhla soutěž „Urbanisticko-dopravní řešení města kroměříže“ (zde jsou výsledky i s návrhy). Výsledky můžete také osobně shlédnout ve foyer kroměřížské radnice (oproti stránkám je tam ještě jeden panel u každého návrhu navíc). Může se stát, že se generel dopravy nechá inspirovat některými z návrhů – už proto doporučuji si návrhy prohlédnout. Pokud budete mít chuť návrhy komentovat, tak ve foyer radnice by se měla objevit krabice a papírky pro poznámky, případně o vaše názory jistě bude stát paní architektka Vraníková a samozřejmě i naše redakce.

Hned další projekt se jmenuje „Nákup bezbariérových vozidel MHD“, kde se do roku 2021 plánuje nákup osmi nových autobusů... no vidíte a já měl za to, že dle odpovědi KTS v mém předchozím článku se otázka MHD přesune na nové zatupitelstvo.

Třetím projektem, který bych rád vypíchl je „Zázemí pro rozvoj živé a nezávislé kultury (klub, kreativní inkubátor, prostory pro prezentaci, atd.)“ (nachází se v příloze č.2 dokumentu na straně 287), což není nic jiného než projekt na využití domu na Hanáckém náměstí. Minulé zastupitelstvo neschválilo projekt, který byl v souvislosti s tímto domem navrhován z důvodu financí, zato v harmonogramu, který se tou dobou tvořil, už je jasné, kolik bude projekt stát do roku 2018.

Nechci tvrdit, že všechny projekty a všechny myšlenky obsažené v domto dokumentu jsou nesmysl. Nebyla by to pravda. Jde jen o to aby se veškerá snaha nesoustředila jen na to čerpat co největší částky z evropských dotací.


Chcete-li vložit komentář, musíte být přihlášen.
Případně se můžete zaregistrovat.

Komentáře

17. 10. 2014 09:27 | zdeňka š
Dobrý den,nejsem si úplně jista,jestli jsem tu na správném místě,ale co se týká MHD tady v Km,plošiny v autobusech jsou,ale nevím jestli se správně využívají. Výška by se podle mne měla při výstupu,nebo nástupu snížit,ale pokud to některý řidič dělá,tak je to skutečně vyjimka a o přistavení autobusu samotného k nástupišti,ani nemluvím.Autobus zastaví daleko od nástupiště a starší občané,nebo jinak handicapovaní mají problém z něj vystoupit .Maminky s kočárkem by mohly vyprávět.
16. 10. 2014 21:49 | David Dvořáček
Děkuju za příspěvek. A obdivuju Tě Vítku, že jsi si s tím materiálem dal tu práci, odhaduju, že v KM bude do 10ti lidí, kteří tuší, co v něm je.
Přesto pořád si nemůžu pomoci, ale když Vám dobíhá na sporáku hrnec s bramborama a hrozí připálení, tak nezačnete místo věnování se jemu šoulat těsto na knedlíky. Myslím, že kdyby se všechny zastupitelstva a všechny rady města, co budou do konce roku věnovaly jen a jen situaci ve VaKu, bude to málo. Toho promarněného času bylo spousty. Doporučuju k nastudování harmonogram na straně 12 materiálu, který tu byl a který měli k dispozici zastupitelé na jaře http://www.google.cz/url?sa=t&...
16. 10. 2014 21:38 | Petr Gremlica
Ještě bych připomněl územní plán, ten se bude dle mých informací taky projednávat ještě na podzim (snad se nepletu), moc času na nastudování tak rozsáhlých podkladů není...
Snad město do plánování zapojí i veřejnost nějakou formou veřejného projednání.

Přihlášení do diskuze

nebo se můžete
Zaregistrovat »

Poslední komentáře

29. 01. 2016 - 17:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stávající senátor za Kroměříž M. Malý v rozhovoru poněkud militaristickém zmiňuje Kroměříž: „…Zažil jsem jeden ...
01. 12. 2015 - 16:18 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
Stalo se viz http://www.ado.cz/ Arcibiskupství převezme první domy z areálu kroměřížského zámku ...
30. 11. 2015 - 18:30 | Petr Pálka
O vánocích v Kroměříži v době I. republiky
kk, jsem si toho vědom, ale nechtěl jsem směšovat nebo zaměňovat původní Vánoce starých křesťanů ...
Jen malá poznámka: podle Pravidel českého pravopisu z roku 1993 se Vánoce píšou s velkým ...
17. 11. 2015 - 17:21 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
A dodatek. Z kroniky města Kroměříže za rok 2012, kapitolka politické strany atd:: "KDU-ČSL ...
17. 11. 2015 - 17:10 | Petr Pálka
Report ze zastupitelstva 5. 11. 2015
Ze stránek facebookových Hnutí Zvuk 2012 https://www.youtube.com/watch?... ...
08. 10. 2015 - 17:47 | Petr Gremlica
V Kroměříži se diskutovalo o uprchlické krizi
Ano jste tu správně - co se vám nezdá, že na uprchlíky nenadáváme? Účastníci diskutovali - ...
Je fajn vidět, že o uprchlících se dá bavit i kultivovaně. Jak uvedl někdo v ...
Neskutečný článek, jsem vůbec na Kroměřížanovi? Ale tak hlavně že si účastníci rozumněli, lidé s ...
Na jednání společnosti Magic Bus a občanského sdružení Hortus Moraviae lze vidět podobnosti: V případě ...
22. 09. 2015 - 17:07 | Petr Pálka
Report z VI. zastupitelstva z 16.4.
V roce 2005 vydalo město Kroměříž nákladem 2000 kusů životopis Ludvíka Svobody z pera jeho ...
TPLK: Tak s tím Solarisem jsem se seknul, zaměnil jsem trolejbus s autobusy. Zase tak ...